ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. BOER [ES? n. EMAN lERHUIS." stroom", Bericht. 8. Steenhouwerij NSSTRAAT 111, 1,44 en 1,80 1,80 en 2,25 0,90 per tlesch. 0,G0 0,72 0,80 32,- 0,90 0,99 0,90 1,17 RDAM. IJKE PRIJZEN. MULDER. erolie. h- of Strijkgoed in Machinale icliting feierlaiul dan eens Prijs- lar verzekerd van fVasch en keurig r Luijtelaar. loeien den ganschen /alt 10 soorten f 1,50; K) f 12, Nu planten, ste planten f 1,50. per 100 f 5,—. Een- jarenlang op dezelfde n voor bouquetten en ke planten. Behoeven worden. Nu planten, embollcu die deze ot den Herfst bloeien: L dus 500 bloembollen Ranonkels. Gladiolus, tnolbegonlas voor hiervan vanaf 1 Juni), in prach tkleuren ge- I voor f 2,75; per 100 ftco elk station. ïbouwinrichting, ONZE EILANDEN VOOR DE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 29 Alle ZATERDAG 13 JUNI 1908 15E Jaargang voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 4—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. De lezers van „Vooruitontvan gen het blad geregeld, hetwelk hun GRATIS zal worden toegezonden. De Administratie van ONZE EILANDEN. Te Huis voor Alleenstaande Blinden te Wolfhezen. In de Blinde wereld moeten de meesten trachten door arbeid in hun levens onderhoud te voorzien. Hun blindheid dwingt hen tot een zeer beperkt aantal vakken, die uitteraard zeer eenvoudig zijn en hun slechts een gering loon kunnen bezorgen, terwijl zij moeten con- curreeren met ziende arbeiders, die zoo veel op hen voor hebben door 't bezit van 'l onmisbaar werktuighet gezichts vermogen. Tal van blinden zijn dus niet in staat door arbeid 't noodige te ver dienen voor eigen levensonderhoud en komen dus ten laste van hun familie. Meestal behoort deze zelf tot de onbe- middelden, of tot de arbeidende klasse en heeft 't dikwijls hard te verantwoor den in den heeten strijd om het dage lij ksch brood. Hoe menig blinde gevoelt toch, dat hij de zorg en kommer der zijnen verzwaart, dat hij tot last is, al laat men hem dit niet merken en dan, hoe somber is voor hem de toekomst. Wat zal er van hem worden, wanneer vader of moeder ko men te vallen? Wanneer broeder of zuster zelf hun eigen zorgen hebben of wanneer de kostwinner er niet meer zal zijn? Die vraag komt zoo dikwijls op de lippen der blinden, die weten en gevoe len, dat er een tijd zal komen, dat zij feitelijk alleen zullen staan. Op die vraag der alleenstaande blinden wil de bovenbedoelde Stichting een troostvol antwoord geven door het stich ten en in stand houden van een tehuis, waar die alleenstaande blinden, onver schillig van welke gezindte, welken leef tijd, een goede huisvesting en liefderijke verpleging kunnen vinden. De heer M. H. Schild, freule L. II. G. Von Höevell, mej. J. M. Desmons, allen te 's Hage, die deze stichting bij acte, 49 October 4904, voor de notarissen Diet en Verkoren aldaar oprichtten en daarvan het bestuur vormden, waren toen ten volle overtuigd, dat er zeer veel geld noodig zoude zijn om dat tehuis te stichten en in stand te houden, doch zij FEUILLETON. (Jit het leven mijner oude vriendin. VII. „Kom ik niet ongelegen, Hannah Ik verlangde weör eens te zien, hoe gijlieden het maakt." Hannah antwoordde niet, en in droevig stilzwijgen begaven we ons naar 't kasteel, waar Wilhelm zich haastte zijn oom en tante te gaan begroeten, terwyl ik genood zaakt was naar boven te gaan, om de treu rende Hannah te troosten. Eindelijk kwam de bediende ons berich ten, „dat er gediend was." Toen wij in de eetzaal kwamen, was de familie er reeds bijeen, maar tot mijn groote verbazing, zag ik er ook den nieuwen do minee, die in druk gesprek was met de barones. By onze verschijning begaf vrouwe v. Bendeleben zich naar have plaats aan tafel. „Beste Wilhelm", zeide zij, terwijl zij hem een stoel tusschen zich en Hannah aanwees, „wees zoo goed, hier plaats te nemen. Gretha gij daaraan 't benedeneinde; dominee, wilt u de eereplaats naast juffrouw Siegis- waren niet minder overtuigd van de dringende noodzakelijkheid van een te huis voor die ongelukkigen en begonnen daarom met het oprichten van een fonds tot dat doel, in 't vast vertrouwen, dat velen hunner landgenooten hun sym pathie en steun aan dit werk der liefde zouden schenken, om alzoo het plan tot werkelijkheid te maken, waardoor dan ook spoedig het tehuis zou kunnen ver rijzen in een gezonde streek van ons land en een goede communicatie gele gen, gesticht door de natie en als een monument, luide getuigend van den wel dadigheidszin van ons volk. Dat vertrouwen van het bestuur is niet teleurgesteld, want dezer dagen is door hen aangekocht van de erven C. Hellingman een groot terrein, liggende ten noorden van het station Wolfhezen, hetwelk een deel is van het bekende landgoed Waldfriede te Arnhem en Oosterbeek, thans in exploitatie voor buitenplaatsen en villaterreinen. Het ontwerp voor de te stichten ge bouwen, waarbij van het beginsel is uit gegaan, dat de inrichting van het tehuis moet beantwoorden aan de eischen der gezondheidsleer en rekening moet hou den met de eigenaardige behoeften der blinden, is opgenomen in het verslag der vereeniging, hetgeen op aanvrage door het bestuur gaarne wordt toege zonden. De kosten dezer gebouwen zijn geraamd op f 100.000 en kunnen 400 blinden dan daarin gehuisvest worden en elk zijn eigen kamer hebben. Wie een steentje in den vorm van een gift tot deze stichting of tot instand houding ervan wil bijdragen, zende het aan de Penningmeesteresse Mej. T. M. DESMONS, Archimedesstraat 48 te 's-Hage. Buitenlandsch Overzicht. De samenkomst van koning Eduard en den Czaar heeft reeds plaats gevonden. Men meldt dat koning Eduard zich langdurig onderhield met Stolypin, terwijl Iwolski, de Russische minister van buitenlandsche zaken een conferentie van meer dan een uur hield met Hordenge, den Engelschen Onderstaats secretaris van Buitenlandsche zaken. Dit is nagenoeg alles wat over de bijeenkomsten wordt vermeld. Daaruit heeft men natuurlijk niet op te maken dat er geen ernstige politieke zaken behandeld zijn. De Engelsche minister van Buitenlandsche zaken heeft het wel willen doen voorkomen, alsof het bezoek der vorsten mund innemen En jij, Bernhardt, zult vanmiddag wel aan de andere zijde van Gretha willen gaan zitten Ik moet eerlijk bekennen, dat dit toeval- lig(?) arrangement mij geweldig ontstemde, en ik deed dan ook geen moeite, dit voor mijn tafelbuur te verbergen. „Het zoontje van den tuinier is toch niet weêr ziek, mejuffrouw?" vroeg de jonge dominee mij plotseling. „Ik zag u eergis teren het huis binnengaanik had toen helaas geen tijd, om er naar te infornieeren." Ik ontstelde hevig, en voelde hoe't bloed mij naar het hoofd steeg. Niet wetende, wat ik zou bedenken, stamelde ik„Ik wilde slechts even zien, of 't kind ook aan iets behoefte had" O, "Wilhelm, dacht ik, was dat jaar toch al maar om 1 Met groote moeite gelukte het mij, nog eenige vragen die mijn buur-heertot mij richtte, vriendelijk te beantwoorden. Daarna kwam het gesprek op de jacht en de oogst, toen Hannah zich plotseling doodsbleek oprichtte, en nadat ze eenige stappen naar de deur gedaan had, zakte zij bewusteloos ineen. Wij droegen haar naar een sofa, en toen zij na gevuimen tijd eindelijk de oogen op sloeg. sprak ze allerlei onsamenhangende woorden. Wilhelm had een renbode naar den dokter gezonden, en toen deze verscheen, ver klaarde hij de ziekte voor een hevige ze- een persoonlijke aangelegenheid was, doch niemand gelooft dit. Het ontbreken van officieels berichten over de samenkomst belet natuurlijk niet, dat de bladen kolommen vol beschouwingen op nemen over de gevolgen, die de samenkomst te Beval voor Europa kan hebben. Het hoofdbetoog in alle artikelen is het gewicht van den Driebond Rusland Frankrijk-Enge- land. Dat de bond rechtstreeks tegen Duitschland gericht zal zijn begrijpt ieder en of daarom de wereldvrede er mee gebaat zal zijn, is zeer de vraag. Een merkwaardige uiting van een Russisch diplomaat komt in het Fransche blad de Matin voor„De Rus sische regeering is absoluut niet zoo graag om Engelands hand te vatten. Engeland en Duitschland zoeken gelijkelijk Ruslands vriendschap. Rusland moet dus tusschen deze bijlaveeren en alle twee op een suiker broodje laten hopen." De Duitsche pers haast zich natuurlijk uit deze verklaring het bewijs te putten, dat de nieuwe driebond er nog niet zoo gauw zal zijn. De politieke partijen in Rusland zijn ook niet onverdeeld voor het verbond. De uiter ste rechterzijde vreest een verbreking van Ruslands 150jarige vriendschap metDuitsch land en een conflict tusschen beide landen, waarbij Engeland de hond zal zijn, die met het been wegloopt. De middenpartijen de zoogenaamde konstitutioneele democraten, en het meerendeel der Octobristen zijn voor nauwere aansluiting, doch willen vooral toch de goede betrekkingen met Duitsch land bewaren. Van de bladen is het alleen de Novoja Wremja, een blad, dal de Duit- scbers innig haat, hetwelk het verbond blijft roemen als een krachtig wapen tegen Duitschland. Bij de laatste verkiezingen in Engeland hebben de bisschoppen met alle middelen getracht de Ieren, die meerendeels katho liek zijn, tegen de liberalen te doen stem men, omdat de nieuwe onderwijswet der regeering niet voldoende naar den zin der geestelijken is. Een deel der Ieren volgde het bisschoppelijk advies, een ander deel weigerde. Te Leeds, een stad in 't centrum van Engeland werd gisteren een vergade ring gehouden, waarin de bisschoppen en geestelijken menig hard woord te hooren kregen. De bekendste leider der Iersche partij wezen er op, dat de geestelijken zich buiten de politiek hadden te houden en dat de Ieren hun nationaleactie niet zouden laten dwarsboomen door de bisschoppen. Die Ieren zijn wijzer dan de Nederlanders. Wij weten helaas, hoe in de verkiezings dagen de dominees de gewillige werktuigen van het clericalisms zijn. Op de schande lijkste manier werd in 1905 door zulke mannen het volk opgezweept en het voor gesteld, alsof het ging tegen het geloof. Wij herinneren ons nog de opzweepende woorden van een dominnee van der Valk, die getoond heeft, wat voor waarde hij hechtte aan 't geen hij vertelde. Leugen en bedrog is vaak het leven der zulken. En nuwkoorts. Ik nam nu de taak als ver pleegster op mij, en kon dien avond, onder voorwendsel het een of ander te halen, Eberhardt slechts vluchtig spreken.— Er volgde een verschrikkelijke tijd Han nah zweefde gedurende eenige weken tus schen leven en dood. Vrouwe v. Bendeleben week geen oogenblik van het ziekbed, als gevoelde zij, dat zij gedeeltelijk schuld had aan het lijden van haar kind. De baron, die buitendien zeer weekmoedig van aard was, dwaalde als 'n schaduw door het kas teel, en schreide somwijlen als een kind. „Ach, goede God," smeekte hij dan, „laat mij mijn kind behouden ik wil alles, [alles doen, zoo zij slechts weder gezond en vroolijk moge worden 1" En God verhoorde de gebeden der wan hopige ouders. Hannah's jeugd overwon de ziekte, en hoewel zeei langzaam,— zij genas. De vreugde en dankbaarheid van den baron waren niet te beschrijven. Reeds eenige keeren had hij op geheimzinnige wijze den dokter gevraagd, of zijn kind reeds sterk genoeg was, om een groote vreugde te ver dragen, en even dikwijls had de man der wetenschap daarop „Nog nietgeantwoord. Na verloop van een maand echter verklaarde hij: „Thans kan blijdschap haar niet meer schaden, doch vooral met bedachtzaam heid." Den volgenden dag reed de baron in zijn de goeden niet te na gesproken, is 'tgeen schandaal, dat de kansel op on eiland zoowel als elders werd misbruikt om de liberalen te treffen? De Ieren blijken wijzer te zijn. Ook in het clericale België verhef fen zich stemmen tegen het betrekken van de geestelijken in den strijd. In Vlaanderen strijden de bewoners sinds jaren een hard- nekkigen strijd om hun taal dezelfde rechten als 't Fransch te bezorgen. Een onvervalscht Katholiek orgaan, het Handelsblad van Ant werpen, stelt thans aan de Vlamingen de de Ieren ten voorbeeld, waar deze er zich tegen verzetten, dat de geestelijken betrok ken worden in den politieken strijd. Met instemming haalt het H. v. A. de woorden aan van den Ierache leider John Redmond: „Onze beweging is noch katholiek, noch protestant en wij weigeren absoluut ons vaD dit standpunt te laten aftrekken en wij zullen geen pogingen dulden, van wie 'took zij, binnen of buiten onze rangen om zich 't recht toe te eigenen des aangaande wetten te stellen aan Iersche kiezers. Daar op vervolgt het Antwerpsche blad: „Ge ziet en ge hoort van hier het tolle dat zou opstijgen in sommige middens in ons land, als het aan katholieke Vlaamsche leiders moest in 't hoofd komen de taal van John Redmond en T. P. O'Connor te voeren. Hebben we toch niet gelezen dat men- schen, die voor Coremans' voorstel waren, in opstand kwamen tegen onze hoogeer waarde hoofden, de bisschoppen? Werden katholieken, die op Vlaamsche volksvergaderingen naast andersdenkenden zetelden, niet uitgemaakt voor verloren kosten, die reeds met éénen voet in het kamp der anti-clericalen stonden Is het geen misdaad, hier te zeggen, zelfs van zuiver nationale-toestanden spre kend, dat men Vlaming moet zijn vóór alles Neen, we zyn nog geen Ieren en wij hebben met de karakterloosheid die de ontaarding van ons volk uitlokte, geen kans om het spoedig te worden. Maar men spele toch niet inet het vuur. En verder„Wy hopen dat men aan booger hand naar het volk zal luisteren en niet zal wachten tot er John Redmond's uit het volk opstaan, om den volkswil te verkondigen. Want dan alleen zal in het Vlaamsche land de Katholieke vlag zegepralend blijven wapperen, wanneer onder hare plooien alle nationale verzuchtingen van ons volk ge hoor en bescherming zullen ontmoeten. Zoo de Katholieke partij het niet begrijpt, loopt zij teleurstellingen te gemoet, die eens noodlottig zullen blijken." Wij onderschrijven natuurlyk. wat onze Antwerpsche collega schrijft. Altijd krijgt men die noodelooze verbittering, die poli tieke verwarring, als vragen van politieken, economischen of socialen aard vertroebeld worden door den godsdienst er by te halen. Dan komt het er toe, dat men „De Stan daard" zich in allerlei bochten ziet wringen rijkste équipage naar Wiesenau, en terstond na zy'ne tehuiskomst hoorden wij hem de trap naar onze kamer opkomen. „Dag, mijn lieve, kleine Hannah riep hy lachend. „Hoe is 't vandaag? Je ziet er haast weêr even frisch uit als vroeger. Ik ben naar 't garnizoen geweest," vervolgde hij, haar liefderijk op 't voorhoofd kussend. „Nu moet je eens meö naar beneden gaan, ik heb je iets meegebracht, en dat „iets" verlangt met ongeduld, dat je het in ontvangst komt nemen. Kom, geef my je arm, en raad onder weg, wat dat „iets" wel kan zijn Hannah keek haar vader met verbaasde oogen aan, en maakte zich gereed hem te te volgen. Toen fluisterde ik. die in het geheim betrokken was, haar in 't oor „Denk aan je hoogsten wensch, je gaat de vervulling er van tegemoet." Zy kromp ineen, maar de baron nam haar in zijne armen, en droeg haar naar beneden. Ik bleef alleen, doch na verloop van een half uur, hoorde ik haastige, lichte schreden op de trap, de deur vloog open, en stralend van geluk snelde Hannah op mij toe: „Kom, kom me€; gij moet hem zien, lieve Gretha jubelde zy. „O, wat ben ik gelukkigEn zij omhelsde my gelyk een zusterEn ja, daar stond Von Bergen, en met den arm om zijne bruid geslagen, zeide hij: „Nu heeft zich toch alles voor ons om draaiende houding goed praten. Dat leidt er toe, dat de gewrongenste uitleg gingen dienst doen om de kleine luijden te verschalken. Het is goed, dat het katholieke orgaan eens uitdrukkelijk er op gewezen heeft, hoe de Vlaamsche beweging ver zwakken. Voor Nederlanders is er zeker ook nog wel wat leerzaams in! Het voortdurend voorkomen van bom- raenaanslagen had er den Spaanschen ministerpresident toegebracht een wet in te dienen, die onder den Daam terroristen wet zeer scherpe bepalingen bevatte, die de weinige grondwettelijke rechten van het volk nog meer beperkte. Juist daaraan is te wij ten dat de wet in heel Spanje een ontzag gelijken tegenstand ontmoette. De tegen kanting uitte zich op meetings zoo sterk dat Maura het noodig heeft geoordeeld de voorgestelde bepalingen maar ten spoedigste weer in te trekken. Of eigenlijk gezegd is dit het geval niet. Hij heeft de commissie tot onderzoek der wet verboden haar ver slag te doen verschijnen. Het ontwerp is dus voorloopig van de baan. Geschiedt er weer een bommenaanslag, dan kan Maura er altijd weer mee voor den dag komen. Een ministerie heeft in Spanje gewoon lijk een veel korter levensduur, 't Kabinet- Maura loopt ook alweer kans zyn minister van marine te verliezen. DieDS schoonzoon, een zeeofficier heeft zich schuldig gemaakt aan een aantal bedriegelyke handelingen. De brave man ging voor zeer geloovig door. Aan den bisschop van Murcia beloofde hy een Staatssubsidie voor den houw eener kerk te Cartha Gena. Werkelijk wist hy van den marineminister een bijdrage van 75000 peseta's te verkrijgen. De bischop kreeg er echter maar 25000, het restje kwam by den hulpvaardigen zeeofficier terecht. Het ongelukkige is, dat de marineminister moet boeten voor de fouten van zyn schoon zoon. In het groote Perzische r\jk blijft de toe stand steeds even verward en rumoerig. Dagelijks komen in de Perzische hoofdstad berichten van moordpartijen, door de Koer denbenden aan de werkgevers bedreven. Voor 't gebouw der nationale vergadering verzamelde zich Zaterdag een groote menigte, die verlangde dat het parlement aan den Sjah een deputatie zou zenden, die hem den ernst van den toestand onder het oog te brengen. Bovendien moest deze deputatie het onmiddellijk ontslag van de nog in dienst zijnde Russischgezinde Raadgevers vragen, aangezien de Czaar daarin zijn woord niet had gehouden. De politieke clubs zyn feitelijk veranderd in militaire korpsen. Men vreest, dat de Sjah zich door de reactie zal laten overhalen het parlement uiteen te jagen. Dan zullen de clubs het met geweld verdedigen. Het ziet er in Perzie ons al niet veel beter uit dan in Rusland. Toch is er een groot verschil. In Perziü laat het volk zyn tanden zien en zal den reactionairen beide ten goede geschikt, nietwaar juffrouw Gretha?" De goede baron was uitgelaten van vreugde alleen vrouwe v. Bendeleben had slechts een gedwongen lachje op de lippen, en 'twas duidelijk merkbaar, dat haar de „party" tóch niet hoogadellijk genoeg was, en teneinde zoo spoedig mogelijk deze verkeering uit hare omgeving te hebben, drong zij er op aan, dat de voltrekking van het huwelijk zeer kort na de officieele ver loving zou plaats vinden. Door dezen gelukkigen ommekeer, was ook ik in de gelegenheid myn „heimelijken" bruidegom vaker te ontmoeten. Bergen kwam eiken Zondag op't kasteel, en Eber hardt wist altijd aanleiding te vinden, hem te vergezellen. Hannah ontlook weêr gelyk een roos, en wy beraamden allerlei verras singen voor het aanstaande Kerstfeest. In die dagen werd Hannah's portret ge schilderd, en de kunstenaar, die mij altyd in haar gezelschap zag, verzocht ook het myne te mogen maken. De baron spoorde mij er toe aan, en wenschte dat ik het miniatuurtje aan mijn vader zou zenden. Voor de eerste maal in mijn leven sprak ik eene onwaarheidtoen ik hem dit beloofde. Ik gaf het aan Wilhelm von Eberhardt als Kerstgeschenk. O, 't was een heerlijke tyd dien Hannah en ik thans doorleefden, en dan de vreugde, als op Zaterdag avond de

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 1