ONZE EILANDEN van (5 JUNI 1908. 3 Berlijn. De tweede zoon des keizers, prins Eitel Fritz, is gisteren aan een ongeluk ontkomen. Hü zeilde met het jacht „Elisa beth" op de Muggelsee, toen door den hevi- gen wind het jacht onklaar geraakte en dreigde te zinken. Eenige personen van de reddingspost te Frederich3bergen merkten het ongeval en konden den prins en de opvarenden in twee booten redden. Looden waterleidingbuizen. Met het oog op de aansluitingen van de buizen aan de wa terleidingen, die bijna overal met lood plaats vinden en op het feit dat het voortdurend gebruik van zelfs zeer kleine hoeveelheden lood gevaarlijke aandoeningen kan teweeg brengen, heeft M. Plussner de oplosbaarheid van eenige loodverbindingen opnieuw na gegaan. Alkaliön en barytloog slaan in de warmte uit eene oplossing van loodzouten het lood neer, in de warmte als oxyde, in de koude als hydroxyde. De oplossing van loodcarbonaat ontstaat wanneer er in het water, koolzuur, zooals alle leidingwater, ook gedistilleerd water, bevat. Bij 2.8 mg. koolzuur per liter water wordt 6 mg. lood in 1 liter water opgelost, bij 26 mg. koolzuur 9.9 mgr. en bij 106 mg. kool zuur 15.7 mgr. per liter. De oplosbaarheid van loodsulfaat en loodchloride wordt door kleine hoeveelheden zwavelzuur of zoutzuur zeer verminderd. De oplosbaarheid van ba sische loodzouten is minder dan van neu trale zouten. 3 liter water lost bij 18o 38,2 mgr. loodsulfaat en 93.50 mgr. loodchloride op. De uitkomst, dezer onderzoekingen wijst opnieuw op de noodzakelijkheid om het eerste water uit de waterleidingkranen niet als drinkwater te gebruiken. Een Russische Haroen als Raschid. Een te Saratow verschijnend blad vertelt de vol gende geschiedenis. De Semski Natschalnik (districtshoofd), de heer G., zou graag eens uit goede bron vernemen, welk oordeel het volk over de openbare instellingen en vooral over hem zelf had. Hy herinnert zich de voortreffelijke methode van Haroen al Ra schid, hij verkleedt zich als een boertje en wandelt zoo over de straat. Daar komt een oud moedertje op haar boerenwagen aan gereden, om naar de markt te gaan. Hij vraagt zoover mee te mogen rijden en be gint een gesprek. „Nu, oudje, hoe staat het met het leven, hoe bevalt het je tegen woordig „Ach, mijn God, hoe zou het dan staan? men leeft." „Ben je tevreden Je ontvangt toch land, men beschermt je voor misdadigers en de doema bestaat toch ook." Ja, ja, dat alles is goed en wel, als die vervloekte Semski NatschalnikEen tijdlang houdt de nieuwe Haroen al Raschid het uit en weet zich te bedwingen, maar op 't laatst raakt zijn geduld toch uitgeput. Toen men het huis van den burgemeester voorbijkwam sprong hy woedend den wagen uit en riep Hola, Horoska (burgemeester), koms eens hier I Ik ben de Semski Natschalnik Ar resteer deze oude zottin en houdt haar ze ven dagen in hechtenis Verdachte ratten gevonden. Aan boord van het Woensdag uit Rosario te Hamburg aangekomen stoomschip „Durham" zyn ratten gevonden, die men meent dat zij aan pest gestorven zyn. De verdere lossing vindt plaats met de voorgeschreven voorzorgen en het schip wordt uitgerookt. Tot dusver zyn er geen zieken onder de bemanning voorgekomen. Wandelende Wijnbergen. Uit Trier wordt gemeld, dat tengevolge van den hevigen regen in de wijnbergen aan den Moezel bergstortingen plaats vinden. Sedert twee dagen bevindt zich by Urzig een aardmassa in beweging, die 20,000 wynstokken draagt. De aardmassa's sleuren muren, boomen en wynstokken met zich mee en gaan regel recht op de Moezel aan. Een oppervlakte van 7000 vierkante M. is in woesten grond veranderd. De zyrivieren van den Ryn zyn over hunne oevers getreden. De scheep vaart is gestremd. Op de Lahn is een stoom boot omgeslagen. De bemanning verdronk. Een bom. Te Roubaix heeft men getracht een bomaanslag te plegen op de arbeids beur* De concierge van dat gebouw werd Dins dagavond gewaarschuwd dat er by de poort een voorwerp stond. De man ging kyken en bezag het voorwerp eens: Het was een bruine koffiekan, zorgvuldig geslotende concierge vertrouwde het zaakje niet en bracht voorzichtiglijk de kan naar het mid den van den weg. Hy was er echter niet gerust op en om vier uren 's nachts stond hy op om nog eens te gaan kyken. Daar stond de koffiekan weer voor de deur van het gebouw 1 Nu werd bij booshy gaf er een schop tegen, zoodat de kan naar de overzy van den weg rolde. Een uur later kwam er een werkman voorby, die getroffen werd door het uitzicht van het voorwerphy nam het op, onder zocht het en zag dat het eene complete bom was. Met groote omzichtigheid nam de werkman de helsche machine op en bracht haar naar den commissaris van politie. Deze echer was er minder voor zichtig mee: hij zette de kan op de venster bank en ging proces-verbaal opmaken. Daar- by daeht hy er niet aan, dat de zon de ontplofbare stoffen verwarmdehet duurde dan ook maar een half uurtje en de bom ontplofte. Gelukkig werd niemand getroffen maar het commissariaat van politie werd ernstig beschadigd; met moeite kon men de vlammen blusschen die alom uitbraken. Waarlyk, men heeft te Roubaix een zonderlinge manier om met bommen om te springen l Weer een spoorwegongeluk in België. De spoorweg-ongelukken in België nemen geen einde. Gisterochtend is de D-trein van Ostende naar Keulen by Chênée ontspoord, vermoe delijk tengevolge van verkeerden wissel- stand. Het voorlaatste rytuig werd tegen een stootblok geworpen en brak midden door, waarby ook nog een gashouder ont plofte. Drie personen zyn gedood, een groot aantal anderen meer of minder zwaar ge wond. Ontploffing te Warschau. In de Marschall- kowskajastraat te Warschau had een ont- geluk plaats. In een drogisterij ontplofte de voorraad benzine. Op de middenste ver dieping is een meisjesgymuasium gevestigd. Een paniek maakte zich van de scholieren meester. Twee meisjes sprongen uit het raam en waren dadelyk dood; ettelijke anderen braken in het gedrang armen en beenen. In den kelder van het gebouw vond men drie verkoolde ïy'ken van bedienden. De ramp eischte in het geheel 15 slachtoffers. Duitsch-Amerikaansche kikkerruiling. Een eigenaardige poging om de Duitsche kik kers te verbeteren onderneemt een onder- nemings lustige Duitscher. 200 Amerikaau- sche ossenkikkers zyn nl. reeds onderweg naar den heer Geyer te Regensburg, die daarmee een ernstige pogipg zal doen om het Duitsche kikkerras te verbeteren. De legitimatie in het familiebad. Aan den oever van de by Berlijn gelegen Wannsee is dezer dagen het veelbesproken „bain mixte" geopend. Het bevat, twee afzonder lijke tenten voor enkel badende hoeren en dames en voorts twee tenten voor fami liebaden. Nu is het, zooals de menschen nu eenmaal zyn, niet heel zeker, of de tot het familiebad toegang begeerende heeren en dames ook werkelyk steeds een familie zyn. Men koestert zelf dikwylseen gegron- den twyfel hieraan. Wat nu te doen om de soliede echtparen uit de groep dortwy- felachtige te schiften. De huwelyksacte ple gen de Berlyners, wanneer zy een uitstapje maken, niet mee te nemen. De slimme overheid is thans by het zoeken naar een herkenningsteeken op een schitterend idee gekomen„Echtparen, die in het familie bad wenschen te komen, moeten een kind als legitimatie bij zich hebben." Wanneer de o verheid in 't algemeen het gemeenschap pelijk familiebad heeft toegelaten, dan was het toch eigenlijk alleen daarom dat be voegde ouders hunne kinderen niet alleen hoefden te laten baden. Kinderlooze echt paren kunnen hunne echtbaden even goed ge scheiden in het dames en heerenbad nemen waarheen ze dan ook worden verwezen. Aan het badbestuur is van overheidswege een dergelyke handhaving van het badbe- drijf voÖrgeschreven. Van de mogelijkheid dat er wel eens een paar met een geleend kind in het familiebad zal verschynen, is zich het bestuur wel bewust. Ondertusschen kan niemand verhinderen, dat zelfs de beste wetten zoo nu en dan overtreden worden, want de menschelijke slechtheid is onuit roeibaar. PARIJS. 2 Juni. Hedenavond had er te Vigneux by Parijs een botsing plaats tus- schen stakers en gendarmes, die arbeiders in de zandgroeven beschermden. De gendar mes werden omsingeld, bedreigd en geslagen, toen er een revolverschot gelost werd, maak ten ook de gendarmes gebruik van hun wa pens en werd één staker gedood en werden er zes gewond. PARIJS, 3 Juni. De bladen maken ver schillende lezingen openbaar van de botsing te Vigneux, waaruit blijkt, dat de geesten zeer opgewonden waren en dat zich reeds in den namiddag verscheidene incidenten had den voorgedaan. Een twaalftal gendarmes, waarvan er twee met karabynen gewapend waren en anderen met revolvers, meldden zich aan de deur van een herberg aan, waar 300 stakers vergaderd waren en waar ook een staker, die een gendarme geslagen had, was binnengevlucht. De toegang tot de zaal werd den gendarmes evenwel geweigerd. De Petit Parisien zegt, dat de gendar mes met steenengooien ontvangen werden door stakers, die zich vóór de vergaderzaal bevonden. De zich binnen bevindende sta kers kwamen toen naar buiten om hun kameraden hulp te verleenen. Van uit de zaal werd toen geschoten. De buitenstaande gendarmes schoten terug. Een kwartier lang was het een ware veldslag. Aan weerszyden vielen de menschen. De PetiteReplublique vertelt,dat80 schoten gelost zyn, in het wilde weg. De bladen kondigen aan, dat de socialisten in de Kamer de regeering over het gebeurde zullen interpelleeren. Uit MOGADOR, meldt men: Er heeft een gevecht plaats gehad tusschen de kaids Anflous en Mtougui de mehallah des sul tans steunde kaid Anflous, die de overwin ning behaalde. Men meldt, dat aan beide zeiden de verliezen groot zijn. Gebraden sprinkhanen. Reeds Johannes de Dooper voedde zich volgens de overlevering in de woestijn met sprinkhanen, ofschoon hy ze zeker niet zoo had toebereid, zooals Rösel von Rosenhof in zyn in het jaar 1750 verschenen boekje heeft beschrevende sprinkhanen worden in boter gebraden of in azijn en peper gelegd en moeten onge veer smaken als kreeft. Doch Rösel vond dit gerecht, toen hy het geproefd had, on beschrijfelijk slecht smakend. In het Oosten worden echter inderdaad heden ten dage nog sprinkhanen gegeten, namelijk door de Arabieren. Ook de inboorlingen van Brazilië moeten de groene sprinkhanen (cyphor ramma gigas) als worsten braden en eten. De Hot- tentotten zyn hartstochtelijke sprinkhanen- eters en dan het liefst de met eieren ge vulde wijfjes. Volgens de Afrikareiziger Schweinfurt eten de Congonegers niet alleen ratten, slangen maar ook sprinkhanen. Deze worden in den regel tot een brei gekneed en in koekenvorm gebraden. Dat de sprinkhanen reeds in de vroegste tijden werden gegeten en hunne poppen als een buitengewoon zoete spijs gezocht wer den, weten wy van Aristoteles en Plinius. Thans nog verzamelen de Indianen van Zuid-Amerika de jonge Sprinkhanen in korven en braden ze daarnaevenals rup sen, mieren en andere larven en kevers, die onder de Indianen zeer gezochte vleesch- spijzen zyn. 65 jaar in de gevangenis. In het jaar) 782 stond voor de rechtbank van Pressburg een vrouw, Theresia Skoda, terecht, die een reeks van misdaden op haar geweten had. De toen 30-jarige vrouw, een indrukwek kende verschijning zooals in de stukken wordt gezegd, had om spoediger in't bezit te komen van een onbeduidende erfenis, haar vader, haar moeder, haar man, die haar om haar laag gedrag verwijten maakte, en ten laatste, om geheel vry te zijn haar eenig kind vermoord. Zy werd ter dood veroordeeld, maar keizer Jozef II, die een verklaard tegenstander van de doodstraf was, veranderde die straf in levenslange gevangenis, dadelyk, dus in 1782 in de ge vangenis gezet, is zy daar eerst in 1847, toen ze 95 jaar oud was, overleden, waar van ze dus 65 jaar in den kerker met zware kettingen om de voeten had doorgebracht. Het treurige feit, dat haar misdaad eenig is in de geschiedenis der menschheid, ver klaart waarom zy zelfs na haar vijftig jarige gevangenisschap geen gratie kreeg. Deze moordenares zal zeker de langste vry- heidsstraf hebben gehad, die zy echter voor haar misdaden met volle recht heeft ver diend. Vliegproeven. Men meldt uit Rome dat Delagrange in tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin van Italië, de hof houding, vele officieren en leden der aristo cratie prachtig gevlogen heeft. Na twee of drie proeven verhief Delagrange zich in de lucht, en op een afstand van twee tot vijf meter van de aarde heeft hij in negen minuten en eenige seconden een afstand afgelegd, die door de aanwezige ingenieurs werd geschat op negen kilometers op zyn minst. Hy vloog zeven maal om het doel. De Koning volgde den vliegenden mensch in een automobiel en vanuit dit antieke voertuig nam hy fotografische opnamen van de vliegmachine, als die in de bochten zwenkte. Toen Delagrange neerkwam, reed de Koning naar hem toe, schudde hem de hand en wenschte hem geluk met zyne koene vlucht. Aan den correspondent van de Temps heeft Delagrange verklaard, dat hij nog nooit zoo mooi gevlogen had. Hy was zich zelf voorbijgevlogen. De vrouw als echtgenoote en moederEen New-Yorker ochtendblad geeft de meening van de beroemde Amerikaansche actrice Olga Nethersole over het huwelijk en het moederschap als het hoogste geluk van de vrouw. In het people-institut was een voor dracht gehouden over „het moderne moe derschap" en het bovengenoemde blad zond een verslaggever naar Olga Nethersole, om haar meening' over de lezing te vragen. De dame zeide: „De ster van een eigen te huis te zijn, voor gade en kind als audi torium te spelen, dat is een gelukkiger en beter leven, als de ster van een tooneel gezelschap te zyn en door duizenden ge applaudisseerd te worden. Als ik mijn leven nog eens over kon doen, zou ik liever eene echtgenoote en moeder zyn, dan op het tooneel of in een ander beroep, roem te verwerven. Ik heb de natuurlijke vreugd, het recht en privilege van iedere vrouw opgeofferd. Waar voor? Voor een financieel zeer mooie plaats op het tooneel. Een kin derlooze vrouw leeft een korter leven, dan de vrouw, welke hare levensdraden voort spruit in het leven van een ander wezen haar kind. Alle vrouwen, die gehuwd zyn, hebben meer van het leven gehad dan ik". Juffrouw Nethersole sprak verder als hare overtuiging uit, dat de tegenwoordig steeds sterker wordende wensch der vrouw, om den man te evenaren in 't uitoefenen van een beroep en't geld verdienen, weldra weer verdwijnen zal, en dat de vrouw dan in het huwelyk en het moederschap hare ware bestemming zal erkennen. By het sloopen van een huis, staande in de Meel onder Zes Gehuchten en toebehoo- rende aan baron Tuyl van Seerooskerke te Heeze, heeft men in den kelder een pot met zilveren geldstukken, die in den muur was in gemetseld, gevonden. Het geld dagteekent uit de 17e eeuw en de stukken hebben de grootte van onze tegenwoordige rijksdaal ders en kwartjes. Er waren ook nog eenige daalders onder. Een kindermoord. Zaterdagmiddag kwam er te Londen in een openbare zekere plaats in St. George's Road een man van omtrent 30 jaar, met een groot pak in bruin papier. De bediende in de gelegenheid merkte een oogenblik later, dat de man bij het weggaan het pak had laten staan Toen deze het niet kwam terughalen, maakte de bediende 'topen. Het bleek het vreeselijk verminkte lijk van een meisje van een jaar of zeven te bevatten. Er waren sporen van zand aan, maar weinig bloed, zoodat men vermoedt, dat het begraven en weer opgegraven en daarna gewasschen was. De politie was er spoedig achter, dat het kind Marie Ellen Bailles heette en ergens in Islington had gewoond. Vrijdagmiddag was 't kind als ge woonlijk naar school gegaan. Maar zij is daar niet gekomen. De vader had de politie gewaarschuwd. Toen hy Zaterdag by het lijkje werd gebracht, herkende hy 't dadelyk en viel in zwijm. De minnebrieven van den senator. New- York heeft zich dezer dagen over een lief desaffaire geamuseerd, waarvan de senator Thomas C. Platt het middelpunt vormde. Het oude gezegde „hoe ouder hoe gekker" werd hier treffend geïllustreerd. De heer Platt, de almachtige „boss" der republi- keinsche party in den staat New-York, telt reeds 75 lentes. Maar zijn liefdeslente scheen eerst aan te breken, toen hij den bybelschen ouderdom had bereikt. Eerst thans verne men de Amerikanen, die voor de zwakhe den hunner partygrootheden steeds een scherpen blik hebben, van welken aardde liefdesavonturen van den senior senator van Washington waren. Een vrouw, die een leven zoo bond als een kaleidoscoop achter zich heeft, diende onlangs tegen Platt een eisch om schadeloosstelling en echtscheiding in Miss May C. Wood, alias mevrouw" May Platt, een dame van 42 jaar, is echt Amerikaansch verslaggeefster, on derwijzeres, postbeambte en tooneelspeelster geweest. De grijze senator, die wegens zyn zwak heid gedragen moest worden, mocht het genoegen smaken, dat de door miss Wood voorgelegde huwelyksacte voor valsch werd verklaard en dat miss Wood om deze ver- valsching in de doos werd gestopt. Wat echter by dit pseudo echtscheidiugsproces niet voorkomen kon worden, was het bekend worden van het feit, dat de New-Yorksche partijleider voor jaren inderdaad tot miss Wood in heel teedere betrekking heeft ge staan. Senator Platt bestreed dit niet, maar hij voegde er aan toe, dat deze gevoelens reeds lang uit zyn hart waren verdwenen. Tot groot genot van de nieuwsgierige toehoorders las mis Wood, om zich te wre ken, toen een bloemlezing uit de briefjes voor, die de politicus zeven jaar geleden aan zijn „kleine baby" de „baby" was toen 35 jaar oudin „gloeiende liefde" had gewyd, Hy noemde haar daarin zyn „kleine bruid," zyn „allerdierbaarste" en hij zendt haar in een brief „duizend kussen, die oneindig vuriger zyn, dan die eene dien jij me gezonden hebt en waarvoor ik innig dank." In deze minnebrieven van den sena tor bevinden zich ook toespellingen op po litieke zaken en de by na 70 jarige bericht aan zyn „lieveling," dat een enkele kus van haar hem zoo gelukkig maakte, dat hij alle ergernis over de verkiezingsoverwin ningen van zyn tegenstander, gouverneur Odeill, vergat. Mr. Platt troost zyn „dier bare May" zich niet over geldelyke zaken het hoofdje te breken, meldt haar, dat zijn contröle over groote maatschappyen hem in staat stelde zijn zoon Frank een jaaï- lyksche toelage van 25,000 gulden te geven, en dat, wanneer hy weer tot senator werd gekozen, hy over het30 millioenen Kanaal- l'onds van den staat New York kon beschik ken. Op dezen toon ging het door en men krijgt den indruk alsof inderdaad mister Platt van de politieke gevechten aan den boezem zijner baby grondig heeft uitge- gerust. Men kan zich voorstellen, dat senator Platt in latere jaren er groot belang bij had, deze ietwat pynlyke brieven terugtekijjgen. Door de bemiddeling van zyn advocaat kocht hy ze van zyn vroegere vriendin voor 25,000 francs terug, hij had daar des te meer reden voor omdat miss May ze onder den titel „minnebrieven van een boss" ieder een in New-York weet, wie de „boss" is in boekvorm wilde publiceeren. De politicus en voormalige vryer was niet slim genoeg geweest, hy had weliswaar zijn teere brieven in origineel terug, maar miss May Wood had ze te voren woord voor woord getrou welyk afgeschreven. De oudste veteraan. Den 8sten Mei pas seerde te Petersburg op den weg naar Tsars- koje-Sealo een oude onderofficier, zekere Boednikow, die ongetwyfeld de oudste ve teraan der wereld is, want hij telt niet min der dan 128 jaar. Hij trad in 1797 in het regiment der lyfhuzarenen bleef langer dan 80 jaren in dienst. Hy heeft in vele oor logen, daaronder in den veldtocht van 1812, gevochten, verkreeg alle vier klassen van de orde van St. George „voor dapperheid" en verwierf bovendien nog 40 andere krui zen en medailles. Koetoesof en Skobelof spraken wegens zijn dapperheid persoonlijk hun dank uit. De oude ijzervreter ontvangt van het ministerie van oorlog een jaarlijksch pen sioen van f 1500. Hy is nog steeds gezond en krachtig en zijn gehoor is onverzwakt. Hij huwde negentig jaar geleden en'9had een zoon en twee dochters. De zoon viel in den Russisch-Turkschen oorlog en de oude man heeft thans geen bloedverwan ten meer. Een jeugdige misdadigster. Uit Rouaan wordt gemeld, dat een meisje van 13 jaar aldaar, eene Germanie C,, laudanum heeft gekocht en in de koffie van haar moeder heeft gedaan, in de hoop dat deze erdoor vergiftigd zou worden. De moeder, die een vreemde smaak aan de koffie proefde, gaf de politie den inhoud. Het meisje verklaart op uitdrukkelijk ver langen van een persoon te hebben gehan deld, dió aan de moeder geparenteerd is. hog een Spaansch Koningskindje. De Spaansche staatskrant maakt bekend, dat de bevalling van koningin Victoria van Spanje over een maand wordt verwacht. Arrestaties en huiszoekingen. In de laatste veertien dagen heeft de politie in verschil lende steden van Rusland weer danig huis zoekingen gehouden. Een overstelpende massa revolutionaire geschriften is in beslag genomen. Te Moskou en te Charkof heeft de politie de hand gelegd op twintigduizend exemplaren van een verboden vlugschrift. Alleen te St. Petersburg zijn by de huis zoekingen honderd menschen in hechtenis genomen. Onder hen bevond zich een groot aantal journalisten en arbeiders. Velen zyn echter by gebrek aan bewijs weder op vrye voeten gesteld. De kindermoord in Londen Met. den groot sten ijver wordt te Londen het onderzoek naar den moord op het kind voortgezet. De politie heeft zekerheid gekregen, dat het papier, waarin het lykje van het vermoorde kind gewikkeld was, Vrijdag j.l. gekocht is in een dorp by Londen, door een man, waarvan het signalement overeenkomt met dat, 'twelk reeds aan de politie is verschaft. Meer drukte in de werkzaamheden. De katoenspinnet yen in Nieuw Engeland, die tot dusver 35.000 man, halve dagen lieten arbeiden, hebben sedert Maandag weer den normalen werktijd aangenomen. Een drama. Een wisselwachter te Maag denburg, die deze week huiswaarts keerde, vond in zijn woning slechts de geheel ver koolde lijken van zyn vrouw en zyn U/a jarig dochtertje. De moeder schijntvooraf haar kind den bals te hebben afgesneden om daarna door vuur een eind aan haar leven te maken. Zes personen door den bliksem gedood. In Neumarck, Pruisen, zijn bij een onweer zes personen door den bliksem doodgeslagen. De honger kunstenaar Sued, die indertijd ook te Rotterdam de „hongerkunst" ver toonde viert thans te Milaan schitterende triomfen, onder enorme belangstelling van het publiek, rondom de glazen kooi, waarin hy zich heeft laten opsluiten, om er 30 h 40 dagen zonder voedsel tot zich te nemen, in te blyven. Het bericht is bedoeld als een tegenspraak van een ander, waarin beweerd wordt dat Succi, doodarm, zich zou hebben aangemeld aan een ziekenhuis teNauterre in Frankryk. De gruwelen in den Balkan. Een telegram van Turksche herkomst meldt, dat een Bul- gaarsche bende gisternacht het Servische dorp Fabor Blato in brand gestoken heeft. Een groot aantal vrouwen en kinderen kwamen om. Ooedkooper port. Tusschen EDgeland en Noord-Amerika is een overeenkomst ge sloten volgens welke brieven tusschen beide rijken gewisseld kunnen worden tegen een stuiver porto. Door saamgeperste lucht gedood. Volgens een Fransch blad is er in de Fransche oor logshaven Cherbourg aan boord van een onderzeesche boot een griezelig ongeluk gebeurd. Terwijl de boot onder water was, barstte door een verkeerden handgreep van een der opvarenden een hok metsaam- geperste lucht. Den ongelukkige werd de schedel geopend, en de saamgeperste lucht vernietigde hem het hoofd. Een ongeluk in de lucht. Te New Jersey is een luchtreiziger, een parachutist, teu aanschouwe van een groote menigte ver ongelukt. Hy steeg met zyn ballon op tot een hoogte van 2000 voet en maakte toen zijn valscherm los. Maar ongelukkig geraakte een vlag, die wapperde van het trapéze waaraan hy hing in het valscherm verward en om zyn lichaam vast en de man viel, tot ontzetting der toeschouwers van de ontzaglyke hoogte in de Passaic Rivier, waarboven de ballon dreef. Men haalde hem dood uit het water, met de vlag nog om het lfjf gewonden. In handen van menschen-eters. In Antwer pen zyn thans passagiers van de stoomboot „Bruxelles Ville" aangekomen, die in den Kongo getuige zijn geweest van den onder gang van de „Ville de Bruges". Het onge luk had plaats tegenover den vroegeren post Oemanghi. Toen 't schip in een vreeselyken storm naar de kust stuurde, werd het door de zee omgeworpen. De kapitein Lundgron en deNoorweegsche luitenant Roning werden in het water ge slingerd. Het gelukte beiden zwemmende aan wal te komen. Ze werden dadelyk door de inboor lingen doodgeslagen en in het struikgewas opgegeten. AaD boord van het schip bevonden zich bovendien drie blanke Kongo-ambtenaren. Het staat vry wel vast, dat ook zij door de negers zyin opgegeten. Veertien negers ver dronken eveneens. De blanke stoker werd krankzinnig in een woud ronddwalende gevonden. Landbouw. Is een Kalibemesting op kleigrond rendapel? Dat kali (kaïniet, patentkale, enz.) noo- dig is op zand, en andere lichtere gronden, heeft nooit iemand betwijfeld. Altyd heeft de leer gegoldenop zand grond in de eerste plaats kali als kunstmest. Maar daarneven gold dan de regel, dat op kleigronden een kalibemesting overbodig was. Uit „de proefnemingen omtrent de rentabiliteit van kalibemesting op kleigron den", waarvan het verslag ons door het Departement van Landbouw Nyverheid en Handel wordt medegedeeld, blijkt, dat het standpunt niet meer onaangevochten is. Er is uit deze proefnemingen duidelyk geble ken, dat de kalibehoefte ook van zwaardere gronden, een feit is. En te verklaren is deze kalibehoefte niet moeilyk. De cultuur is langzamerhand gewyzigd. Enorme hoeveel heden aardappelen, suikerbieten, kool enz worden verbouwd, daar, waar vroeger min der kaliroovende gewassen werden gewon nen, Daarenboven is in sommige streken de veestapel ingekrompen, en waar zulks misschien niet het geval is, daar wordt toch heel wat stroo aan het landbedryf onttrok ken voor de cartonindustrie en andere stroo gebruikende fabrieken, en met het stroo wordt de kali uit het bedrijf verwijderd, want stroo bevat veel kali. Uit verschillende proeven in bovengemeld verslag beschreven, is gebleken, dat öf zeer veel zwaardere gronden, b.v. in Zeeland wes telijk Noord-Brabant, Groningen, Friesland, Noord Holland enz. reeds minder dan het voor de meeste cultures noodige kwantum kali bevatten, of zoo zij die hoeveelheid wel inhielden, waarscbynlijk in een opneem baren vorm, daar b.v. in de jaren 1905 en 1906 een kalibemesting op bieten zeer voor- deelig werkte, o.a. in den Nieuwen Kraa- sertpolder, niettegenstaande eene middel matig zware kleigrond in boven en onder grond 0,2 pet. en 0.16 pet. kali bevatte, hoeveelheden, die gewoonlyk voldoende geacht kunnen worden. Te gelegener tyd deel ik enkele resultaten nog in byzonderheden mede. Ik wenschte ditmaal alleen te constateeren, dat, wat in Duitschland door Prof. Sneidewind en an deren reeds vroeger voor vele streken aldaar beweerd is, ook ons land in 't vervolg als waar kan gelden: „Ook op zwaardere gron den, op klei en zavel zal in zeer vele gevallen een kalibemesting rendappel zyn." Een Landbouwproduct voor de Fabriek. In sommige streken, vooral in die, welke in de nabijheid liggen van zoogenaamde pulp en jamfabrieken, ziet men tegenwoor dig gansche velden koolrapen, als hoofdge- was verbouwd. Het artikel schynt erg gewild en goed by prijs te zyn. By een oordeelkundige cultuur

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 3