2 ONZE EILANDEN van 6 JUNI 1908. gericht ziende, wilde zich verdedigen en het mes grijpen. Hierbij werd zij echter zeer ernstig aan de handen verwond. In de muis der rechterhand kreeg zij een snede, terwijl van de linkerhand de peezen van bijna alle vingers werden doorgesneden. Bij de worsteling, die hierna op den grond ontstond, verweerde K, zich zoodanig, dat Den T. geen gelegenheid tot steken meer had en haar nog slechts een steekje in het achterhoofd kon toebrengen. Ondertusschen was de heer Boersema, nabij wiens café de mishandeling plaats had, naar buiten gesneld en met behulp van nog eenige toegeschoten personen, slaagde hij er in Den T. het mes te ont rukken en het andere meisje onder haar uit te trekken. Den T. werd door de politie, die inmiddels, ter plaatse was gekomen, naar het politie bureau en K. naar het ziekengasthuis over gebracht, waar zij verbonden werd. Geea der wonden is gevaarlijk, doch vooral de wonde aan de linkerhand is zeer ernstig, zoodat de doktoren meer dan twee uren noodig hadden om de doorgesneden peezen te naaien. Varkens voederen met kaas 1 In Friesland en misschien ook elders maar Friesland is nu eenmaal het land van boter en kaas is de magere fabriekskaas zeer goedkoop. Ze kost circa 4 cent per pond. Waar nu de prijs van mais zeer hoog het eiwitgehalte van kaas groot is en dus de voe- derwaarde daarvan ook belangrijk, zijn Friescbe boeren begonnen varkens te mesten metkaas: De krulstaarten lusten dit voeder zeer gaarne en gedijen er goed van. Te Utrecht is het 8 jarig knaapje Leen- dert S. bij het bloemen plukken in de sloot geraakt en verdronken. De ouders hebben het vorig jaar ook een kind door verdrinking verloren. Op het Goirke, bij Tilburg waren eenige jongens aan het spelen bij een put van een in aanbouw zijnd huis, toen een hunner, de 12-jarige J. v. d. B., door te rukken aan den putboom, den zwaren steen, die er op lag op het hoofd kreeg. Hij wasonmiddelijkdood. Een Katholieke UniversiteitI Hen schrijft uit Amsterdam aan de N. Tilb. Ct.: Wanneer mijn inlichtingen juist zijn, en ik heb geen reden daaraan te twijfelen, dan zou bij de collecte voor de Radboud- stichting voor een Katholieke Universi teit in het bijzonder het Katholieke Zuiden mild hebben bijgedragen. 1-Iet bisdom 's Her togenbosch bracht dan ruim in de f20.000 op en ook in het bisdom Breda droegen de Katholieken een zeer respectable som bij een. Boven den Moerdijk was men minder scheutig en bleef men ver daarbij achter. Gezien de bijzondere en offervaardige be langstelling van Noord Brabant zouden po gingen worden aangewend, een eventueele Katholieke Universiteit zoo mogelijk in die Katholieke provincie onder dak te brengen. Aardig gezocht. Boven Beverwijk bim- bamden brandklokken: „brand brand, bim bam!" Boer Bartel Barendsen's boerenhoeve brandde binnenskamers. Belende behuizin gen begonnen bovendien te branden, bol lenschuren, broodbakkerijen blikslagerijen, Beverwijks burgers beefden. Bartel, Bartel, brand". Bewoners van Boer Bartel Barendsens boerenhoeve bleken bewusteloos. Buiten beklommen Beverwijks burgers brandladders. Brengt brandhaken beval Burgemeester Beekhof, buitengewoon by bewustzijn. Bedachtzaam bespoot Bram Braken burg, brandspuitmeester, belendende behuizingen. „Beverwijk blijve bestaan!" brulde Burge meester Beekhof. „Burgers bedenkt Bever wijks belangen. „Bewaart burgertrouw, be loften 1" Burgemeester Beekhof bedacht begeerlijke belooningen, bevelende: Brengt boordevolle beurzen, burgersl Beurzen bel;oorden Bram Bleeker. Bevende bemachtigde Bram bruine brandemmers, beklom brandende, buigende, berookte balken, brengt bewusteloozen Bar tel Barendsen buiten,"benevens boerin Ba- rendsen buitendien broer Bastiaan, behuwd zuster Beye. breekt zich baan binnen beangste burgers, bluscht binnenbrand. Bravo, bravo Beverwijk blijft bestaan. Burgemeester Beekhof betreedt Bram Blee- kers bekende bollenschuur, beloofde beurzen brengende, bevende besluitende. „Beste Blee ker! Beverwijks burgers beloonen betoonde braafheid! Blijf, brave Bleeker, bovenal be denken: „Bloeie Beverwijk 1" Door de Haagsche politie moest op last kwam juist om een goed woord voor Bergen te doenik verzeker u, lieve tante, dat hij een man van eer isvraag het den Overste, hij zal u het gunstigst getuigenis van hem geven." „Ach ja, lieve mevrouw," smeekte ik. „Hannah zou ziek worden. „Geef uwe toe stemming „'t Is zeer verkeerd van je, datje mij niets van Hanna's plotselinge liefde gezegd hebt riep zij boos. „Ik hoor thans voor de eerste maal daar over spreken," antwoordde ik op vasten toon, „maar indien Hannah mij haar ver trouwen geschonken had, zou ik haar geheim toch aan niemand verraden hebben „Waar is Bergen heengegaan vroeg de baron aan Eberhardt. „Hij is naar ik geloof, in een hötel gegaan. Hij was geweldig verstoord wegens uwe weigering, oom." „Ja, jariep de baron, „zoo'n arme luitenant neemt de kans waar, om zich van 'tgeld zijner mooie vrouw een nestje te bouwen, en dan kan de rijke schoon vader Meer hoorde ik niet ik wilde naar boven gaan, doch op hei portaal kwam mij Bergen tegemoet. „Juffrouw Gretha," fluisterde hij„zeg, bid ik u, aan Hannah, dat zij kalm blij ve; alles zal zich nog wel ten goede schikken, van de justitie een onderzoek worden inge steld naar aanleiding van een klacht van den heer M., te Rijswijk, dat hij door be loften en bedreigingen is bewogen gewor den tot het accepteeren van wissels tot een bedrag van f 50.000, zonder dat hij Iets ge noten had. De weduwe J. Gryssen, te Velp, die Zon dagavond bij het vallen met een branden de lamp zulke vreeselijke brandwonden kreeg is na hevige pijnen overleden. Uit het bollenland. Het begint in debloemenbollenstreek tot rust te komende laatste tulpen zijn af geplukt en hoewel verschillende andere ge wassen, zooals ranonkels, anemonen, iris en pioenrozen, staan of gaan bloeien, zij geven niet die vele werkzaamheden, als dit bij de groot culturen het geval is. De bollenstreek heeft geen gunstig jaar; de handel in het buitenland is ongunstig geweest, terwijl verschillende gewassen nog al geleden hebben door het ongunstige weer. Een lichtpunt is het, dat de tulpen op de veilingen veel geld opbrachten. Voor sommi ge verscheidenheden werden prijzen besteed welke aan vroegere tijden herinnerden. Zoo betaalde men voor „Mr. Van der Hoeven", een zuiver gele „Murillo", ongeveer f25 en meer voor den regel. Niettegenstaande de Darwin-tulpen elk jaar in meerdere mate aangeplant worden, brachten ook deze goede prijzen, in het bijzonder was dit het geval met „Psychi'', „Zulu" en „La tulipe noire", de z. g. zwarte tulp. De hoogere tulpenpry- zen worden toegeschreven aan de uitbrei ding van deze cultuur iu Noord-Holland. Daar worden jaarlijks groote stukken wei en bouwland voor de bloembollen ingesto ken en men vraagt zich af waar moet dat alles heen Men kan wel produceeren, maar men heeft consumenten noodig en wanneer de markt overvoerd wordt, dalen de prijzen. Aanvaring. Een ernstige aanvaring had plaats van de schipbrug te Doesburg. De marineboot „Mosar" stoomde tegen de brug op met zulk een kracht, dat de brug ten deele werd ver nield. Na eenige dagen van stremming is heden de brug weer voor tram en voet gangers geopend. Aan H. M. de Koningin zijn de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aangeboden door den tuinman van „Neder- landsch Mettray." De milicien-inktwerper, die Zondag in het VoDdelpark te Amsterdam is gearres teerd en naar het bureau Reyer Anslostraat gebracht, is gistermiddag door de politie naar de Oranje-Nassau vervoerd. Daar ver toeft hij thans ten einde een voorloopig verhoor te ondergaan, waarop hij naar Haar lem zal worden getransporteerd, teneinde voor den krijgsraad terecht te staan. Ale een burgemeester winkelt'. Te Cumleborg meldde zich Zaterdagavond bij den waarnemenden burgemeester een vreemdeling om reisgeld, nadat hem dit door den commissaris van politie was ge weigerd. Toen ook de waarnemende burge meester hem dat reisgeld bleef weigeren, vernielde hij uitdankbaarheid een der winkelruiten, wierp de uitstalling over de straat, ontvreemdde daaruit manufacturen en bezorgde vervolgens het ontvreemde persoonlijk bij den commissaris van po litie. De verdachte wordt ter beschikking der justitie gesteld, omdat hy verklaard heeft, indien zulks niet gebeurt, den waarnemen den burgemeester nog een dergelijk voor deeltje aan zijn andere winkelruiten te zul len bezorgen. Do Haugsclie Baby-tentoonslolling. Die wonderlijke baby-tentoonstelling in Den Haag! Ja, wèl wonderlijk? Er wordt heel wat over gevraagd en gegist. Wie zouden er toch hun kinders heen zenden? „Zeker geen enkel verstandig mensch", hoorde ik iemand zeggen. „Ouders uit alle rangen en standen," ver tellen ons de kranten. Hoe zou 't er zy'n? Zouden de kieiDtjes, net als de hondjes in 't Paleis voor Volksvlijt, op rose of blau we zijden kussentjes zitten? Er kunnen kinderen tot zes jaar ingezon den worden! Wat komen ouders van een tentoonstel- lings-exemplaar, dat al spreken kan, dan voor heerlijke vragen te staan! 'k Stel me voor, dat onze jongen van vier jaar, dien ik heusch mooi vind, zou vragen- „Moeder, waar gaan we heen?" en dat ik haar trouw blijf." Na dit gezegd te hebben, verliet hij in zeer opgewonden toestand het kasteel. Boven lag Hannah in stilte te schreien. „Ik wil sterven," snikte zij toen ik haar wilde troosten, „zy zullen het toch nooit toestaan Er werd zacht geklopt. Wilhelm v. Eber hardt stond in de zijkamer. „Ik wilde vernemen, hoe 't met Hannah ia," zeide hij luid, doch ijlings sloot hij mij aan zijn borst, en fluisterde „Ik weet, Gretha, dat ook wij veel voor onze liefde te verduren zullen hebben, ver lies echter geen moed, en wees vooral stilzwijgendover een jaar ben ik meerder jarig, en kan dan doen en laten wat ik wiltot zóólang mag niemand iets vermoe den. Je verblijf hier op 't kasteel zou on draaglijk of onmogelijk worden, en Hannah heeft je nog zoo zeer noodig. Weet je niet een vertrouwd persoon, om ons bij onze geheime correspondentie behulpzaam te zijn? Want ik moet weten hoe 't je gaat." Eerst dacht ik aan Katrien; doch neen, zij zou zich daar nooit of nimmer toe wil- len leenen. „Zend je brieven by de vrouw van den tuinier van het 't kasteel. Ik heb haar kind in zijn ziekte verpleegd, zij heet Marie. Ach Wilhelm, hoe verschrikkelijk is die geheimzinnigheid „Wilt ge dat men je hier het huis ont- „Naar de kinder-tentoonstelling in Den Haag." „Wat moeten we daar doen?" „Jou laten kyken." „Waarom?" (Ik kan toch raoeilyk zeggen: om dat je mooi bent). „Gaat zusje er ook heen?" „Neen." „Waarom niet?" (Het antwoord zou moeten zyn: omdat ze niet mooi genoeg is). 'k Hoor de bengel al tegen zyn zus roe pen: „Ik ben mooi genoeg en jij lekker niet." Wat gaat er een pasdagogische kracht van zoo'n tentoonstelling uit! Ik denk trouwens, en ik hoop het ook, dat myn jongen er feestelijk voorbedanken zou, daar stil te zitten om bekeken en betast te worden! Zouden de moeders mee ingezonden worden En zouden de ouders hun „inzending" 's nachts thuis krijgen? Ik feliciteer anders de tentoonstellings commissie: ik heb vannacht anderhalf uur met den jongen op schoot gezeten, omdat hij kiespijn had! Neen, 'k heb meelij met de kinders, die te pronk moeten zitten; ik heb meèlij met de beoordeelaars, die een keuze uit al die prachtjes moeien doen; maar vooral heb ik meêly met den armen kleinen pryswinner. Offer van de ouderlijke ydelheid. Wie is er nu eigenlijk met deze tentoon stelling gebaat? Welk nut heeft ze? Te Roekan je is de bliksem geslagen in een schuur van den bouwman JaD Morëe aan den Zwynschedyk, grenzende aan zyn woning. Behalve dat vesplintering en splij ting van een nokbint en van eenige deur posten werd veroorzaakt, is ook een begin van brand ontstaan boven een til, waarop bossen stroo lagen opgestapeld. Door de tegenwoordigheid van geest van den jongsten zoon des huizes werd de brand spoedig gebluscht. Groote planken werden met spijkers en al van den achterwand der schuur wegge slagen. Het geschiedde gelukkig by dag, anders waren schuur en woonhuis zonder twijfel tot den grond toe vernield. Verze kering dekt de schade. Zonnesteek Te Dubbeldam is mej. De H,—T. aan een zonnesteek overleden. Een jongen van 15 jaar, Leonardus van Geene, is bij het baden aan een der bruggen in den Litherweg te Osch verdronken. Nachtelijke aanval Eenige personen te Eysden, zijn na schade te hebben toegebracht aan het huis van den heer D., naar binnen gedrongen en hebben de bewoners ernstig mishandeld. Vooral mej. D. is er erg aan toe. Tijdens het gevecht werd een lamp om vergeworpen, waardoor een begin van brand ontstond. De daders zouden bekend zyn. By de onderafdeeling der Koloniale Re serve te Harderwijk zyn in Mei voor het Oost-Indische leger aangenomen 104 perso nen, onder wie 30 voor twee jaren gedeta cheerd wordende miliciens en 14 vreemde lingen. Van kinderen en lucifers Te Dedemsvaart vermaakten zich 2 kin deren van den tramchef Migchelsen met het spelen van lucifers. Het eene kind stak een paar stroospiertjes aan, waarmede de kleertjes van het andere kind in aanraking kwamen en vuur vatten. In een oogenblik stonden de kleertjes in brand. De moeder het ongeval opmerkende, greep het kind en hield dit even in 't water, waardoor het vuur spoedig werd gedoofd. Niettemin bekwam het kind ernstige brandwonden, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ingestort Het dak van een woning aan de Voor straat te Delft, bewoond door den groenten- handelaar v. d. S.,is door ouderdom ingestort. Een naaktlooper De knecht van Q. te Dinxperlo maakte dezer dagen het schutterfeest in hetSpork mee, doch was zoo dronken, dat hij zich buitenshuis ontkleedde en zijn kleeding- stukken hier en daar neerwierp. By zyn ontwaken miste hij zyn kleeding, die door gedienstige personen was opgeraapt. Hy kon echter ongekleed niet naar huis keeren en moest nu in een hooiberg kruipen en zegt," vroeg hij, „en mij daardoor elke ge legenheid ontneemt, om je te zien? Heb geduldover een jaar kom ik, en dan zal de geheele wereld weten dat je myn bruid zyt, en nu wees voor deze laatste oogen- blikken goed en lief, en zeg me dat je my bemint: morgen vroeg ben ik reeds over berg en dal, en kan je lief gelaat niet meer aanschouwen. Vaarwel mijn lief,mijn aan gebeden meisje!" Ik weende in stilte, de aandoening was mij te sterk. Ach, hoe eenzaam en verlaten gevoelde ik mij, toen ik weer naast de treu rende Hannah zat. Den volgenden dag heerschte er een ge drukte, sombere stemming op 't kasteel. Hannah bleef te bed, ze was koortsigalleen de barones deed, alsof we nooit inkwartie ring gehad hadden. Na tafel ging ik naar Marie't viel mij zwaar, haar mijn vertrouwen te schenken en hare stilzwijgendheid te verzoekenmaar uit liefde voor hem overwon ik myn schroom, en de vrouw beloofde mij uit dankbaarheid, wat ik van haar verlangde Nu volgden zeer stille weken. Hannah was lijdend, en vermagerde zichtbaar, hoe wel zij alles aanwendde om haar stil verdriet voor hare oudera te verbergen. Het deed mij leed voor die arme, lieve Hannahhoe gelukkig was i k daarentegenhoe beefde ik Yan vreugde, als Marie my een sierlijken geduldig afwachten tot een melkrijder hem zyn kleeding bracht. Door zonnesteek gedood De 47-jarige Teunis Breugom, werkzaam aan den strandmuur teScheveningen, werd Woensdag onder zyn werk door een zonne steek getroffen. Kort daarna overleed hij. Een weduwe meti3 kinderen bly ft achter. Mannelijk keukenpersonee). Een familie te Apeldoorn, die al geruimen tyd „sukkelt" met dienstboden, vraagt nu in een der plaatselijke bladen aldaar „een huisknecht, dze goed kan koken en bekend is met verdere huishoudelijke werkzaam heden", vermoedelijk 't opmaken van de wasch e. d. Een vreugdevol weerzien. Zondagmorgen j.l., zoo verhaalt „De Banier" werden de reeds bejaarde echtelieden A. Bosma en B. Visser te Workum niet weinig verrast door een zeer onverwacht bezoek. Hun zoon Douwe, die reeds op 15 jarigen leeftijd de ouderlijke woning had verlaten, niet we tende, dat zijn geluk te vinden was aan de overzijde van den Oceaan, stond plotseling voor hen. Hy was als koloniaal naar Ned. Indiö gegaan en had deelgenomen aaD de onlusten op Lombok. Na twaalf-jarigen dienst kreeg hij pen sioen, doch vertrok niet dadelijk naar zijn vaderland. Douwe vond in het scüooneln- sulinde eeDe goede betrekking die hem flinke verdiensten opleverde en is sinds jaren aldaar gehuwd met een Hollandsche vrouw en wel uit Winterswijk en heeft 4 kinderen. Hij was in staat zijne ouders af en toe geld te sturen. Toch, hem ooit weder levend te zien, was wel hun hoop, maar ze dachten niet, dat ooit dat plan verwezenlijkt zou worden. Doch zietZondagmorgen stond Douwe geheel onverwacht voor hen. De vader stond, als naar gewoonte, bij het hek. Spoödig een bode er op afgezonden om de blijde mare voorzichtig aan moeder mede te deelen. Vlug naar huis en j'a. daar stond by, na eene afwezigheid van 221/2 jaar- Wat was hy veranderd. Ze konden hun oogen bijna niet gelooven en tochwas het zoo. Vertrokken als een tengere knaap, verschijnt hy thans als een flinke forsch gebouwde man voor hunne verraste oogen. De vreugde der ouders was groot. Zyn plan is te Workum zes weken bij zyne ouders door te brengen en dan zich opnieuw met zijn zuster naar zyne woon plaats Samarang te begeven, Bosma is aldaar chef van een officieren sociëteit en heeft 25 bedienden in dienst. Wegens verbouwing der sociëteit kon hij eenige maanden aldaar gemist worden, waarop de reis naar het vaderland dadelijk door hem is ondernomen, welke 31 dagen heeft geduurd. Zich van het leven beroofd. Te Velsen werd by het kleine ponthaventje een zak boekje gevonden, met een briefje, vermel dende, dat zekere B. D. voornemens was zich te verdrinken. Na een uur dreggens vond de politie het lijk. Van een hoogte van zes meter gevallen. In de aardewerkfabriek „De Sphinx", te Maastricht, waren twee metselaars op het gewelf bezig met de reparatie van een oven. Het gewelf stortte in en de metselaars werden ernstig gekwetst, doordat zy van een hoogte van ongeveer zes meter vieleD. Slachtoffer van een misdaad. De arbeider Ruurt de Vries, het slachtoffer van den noodlottigen moordaanslag te Barger Com- pascum, is in het Sophiaziekenhuis te Zwolle overleden. Het lyk zou gerechtelijk worden geschouwd. De vermoedelijke dader J. B. is in hechtenis genomen. Een geschenk van H. M. de Koningin. Door H. M. Koningin Wilhelmina is aan het Stuttgarter Slagersgilde een bokaal ge schonken, die indertijd door aankoop in het bezit van Koningin Sophie der Neder landen was gekomen en later in het bezit van H. M. Koningin Wilhelmina was over gegaan. Ter gelegenheid van het 25ste jaarfeest der oprichting van het gilde had een der bestuursleden zich tot het kabinet van H. M. gewend met verzoek den bokaal te mogen koopen, waarop hy tot bescheid kreeg, dat de Koningin het stuk reeds naar Stuttgart als geschenk voor het gilde had doen opzenden. Reuzenslang in „Artis". Eenige dagen ge leden werd met een der stoomschepen der Norddeutsche Lloyd een reuzenslang aan gebracht, ongeveer 3 meter lang en 100 kilo brief overhandigde. Dan snelde ik heen, om op een eenzaam plekje in het park zijn teedere liefdos-betuigingen te lezen. En als ik dan hetgeen hij schreef byna woordelijk van buiten kende, sloop ik naar myn kamerje, om er myn schat te verber gen. Het beantwoorden zy ner brieven ging met groote moeite gepaarddoch, niettegen staande ik zeer dikwijls door den moeden, slepecden tred van Hannah, of door het roepen der barones gestoord werd, gelukte het mij toch, mijne brieven tamelijk regel matig by Marie te brengen. Tweemaal per week kwam Wilhelm's trouwe oppasser, en haalde en bracht, als 'n boer verkleed, onze wederzijdsche brieven. Ook myn vader schreef uit het zonnig Italië, over al het schoone dat hij daar leerde kennen. Van terugkomen was nog geen sprake, Hij schreef niet dikwijls, doch zyne brieven verschaften my altyd groote, vreugde, en ik bracht ze altijd terstond aan Katrien. Die goede ziel vormde allerlei plannen, hoe heerlijk het zou zijn, als de oude dominee weer op zyn studeerkamer,— 1 en haar Greetje beneden voor 't venster, zou zitten Arme vader! Uw Greetje komt slechts nog eens voor korten tijd in uw huis, om het daarna voor altijd met hem te verla ten. Ik wist echter, dat 't hem gelukkig zwaar. Het is de netvormige Python of Sawahslang, afkomstig van Sumatra; in derdaad een reuzen exemplaar, zooals in tal van jaren niet in de collectie aanwezig is geweest. Plaatselijk Nieuws. MIDDELIIAliiMIS- Woensdag werd aan het Sas een tweede locomotief gelost, ten be hoeve der tram weg werken, daar zij wat smaller spoor berijd, kan zij niet over de thans liggende rails worden vervoerd. Woensdagmiddag had de machinist van de stoomkraan, alhier, het ongeluk zooveel vuil in zyn oogen te krijgen, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Donderdag arriveerde de vischsloep „Theodora Emmarentia", sch. J. v. d. Hoek, in de Kaai om voor de Noordzee-reis te worden gereed gemaakt; dat was de laatste sloep die nog komen moest. De vischsloepen van de reeders Slis zul len niet hier maar te Vlaardingen worden schoon gemaakt, voor zy de Noordzee-reis aanvaarden. Het verrijden van de benoodigde grint voor de gemeente, dienstjaar 1908, van de Kaai naar de bestemde plaats is aangeno men door D. Peeman voor 52 cent perM3. Donderdag arriveerden alhier eenige personen om een begin te maken met het leggen der nieuwe tramlijn. Door den lanbouwer J. v. d. Slik wordt aan het Sas een bergplaats gebouwd tot ber ging van riet. Den Heer I. Geelhoed slaagde heden voor het mondelinge gedeelte van het examen voor Gemeente-Secretaris. SOMMELSDIJK- Verplaatst met 6 Junia.s. de rijksveldwachters brigadiers-titulair, J. M. Koppenhol van hier naar Brielle en A. Haaksman van Brielle naar hier. Buitenland. Ingevolge het optreden van revolution- naire stroomingen bij de voorbereidingen voor de presidentsverkiezingen in de repu bliek Panama, zyn vijfhonderd van de op de landengte gestationneerde Amerikaan- sche marinesoldaten naar verschillende plaatsen gezonden om de verkiezingen overeenkomstig de wet te doen plaats hebben. Hoe het bij de opening eener rookerskerk toeging. Wij vernemen eenige bijzonderheden over de pas geopende rookerskerk in Atlan- tie City. De reverend Goodman achtte het gewenscht bij de opening de aanwezige toehoorders gratis sigaren en sigaretten aan te bieden, hoewel hij de schertsende opmer king maakte, dat hij zijn 500 schaapjes ver zocht voortaan zelf voor rookmateriaal te zorgen, ciaar hy immers den smaak van een ieder niet zoo precies kon kennen. Reverend Goodman sprak toen over het goede en het kwade over den god en over den duivel in de menschen en kwam tot de conclusie, dat het goede de overhand had, dat men den menschen slechts gelegen heid moest geven het goede te kunnen be trachten. Toen kreeg men een pauze, waarbij de gemeente op sandwiches werd onthaald, waarop de godsdienst met het vertoonen van lichtbeelden en het zingen van mooie gezangen door beroepsartisten werd ver volgd. In de rookerskerk namen gedurende den eersten eeredienst mannen van allerlei rang en aanzien broederlijk deel. Bekende bankiers en kroeghouders, be kende kooplui en werklieden genoten hunne tabak en luisterden aandachtig naar de uiteenzettingen van reverend Goodman, die met zijn nieuwe idee van een rookerskerk met één slag een groote populariteit in de Vereenigde Staten heeft verworven. Een kassier te New-York liep over de straat met een tasch vol geld by zich. Plot seling vielen hem drie boeven aan, bewerk ten hem met hunne messen en strooiden hem peper in de oogen, maar hij liet zijne tasch niet los. Toen kwam een kellnerin opdagen, die niet flauw viel, maar de straat- roovers by den kraag pakte en mede om hulp riep. Weldra kwam dan ook hulpen de dieven moesten zich zonder buit, haastig uit de voeten maken. zou maken, als hij zyn kind onder zoo veilige en liefderijke hoede wist! De maand October was aangebroken, en had al het groen in park en woud doen verkleuren; Hannah en ik hadden een wan deling in den tuin gemaakt, want zy ge voelde zich altijd zoo moë en loom. „My stemt de herfst dit jaar zoo treurig," zeide zy, een takje met atlas-bessen, dat ik voor haar geplukt had, afwijzende, 'tls in mijn ziel even somber als in de natuur." „Ge moet niet wanhopen lieve," troostte ik „op regen volgt zonneschijn." Zij schudde het gebogen hoofdje. Ik had mij de toekomst zoo geheel anders voorge steld, toen ik hem PlotseliDg zweeg zij, en staarde met wy'd geopende oogen naar den straatweg. Daar naderde een ruiter. O, ik herkende de uni form hy was het! ik had bijna mijn zelfbeheersching verloren, en wilde hem juichend tegemoet snellen, toen Hannah's smartelijke woorden: „Ach, 'tis neef Wil helm maarmij tot bezinning brachten. Hij had ons reeds gezien, en in 't volgend oogenblik stond hij naast ons, en bood zijne nicht de hand, terwijl hij een snellen, stra- lenden blik op mijn gelaat wierp. Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 2