ZÜID-HOLLANDSGHE 11 ZE10WSGI1 EILANDEN. NIEUWS- EI ADVERTENTIEBLAD. ien. jsel. nis. l. BOER, ïie Boekhandel, 5 enLederwalsen IEMAN EERHUIS." Bericht "aan a'. AT, MIDDELHARNIS. voor het encatlreeren Iter). Ruime keuze in lote collectie monsters. lijsten, gratis inlijsten che Steenhouwerij erfransstraat III, TER DAM. TELEFOON 1<J40 ONZE EILAHEN VOOR DE Middelbar» Is. in ruime keuze IMJN bijbkls. •li Meisjesboeken. itenboeken. derspelen. oorboeken. ïeekenbeboeften. Ansicht-, Poësie- artjesalbums. ouranten, Leerboeken ïi'tentien buitenlanrlsehe bladen, loging. n, Fantasiekaarten, itiekaarten. bz. enz. fen aan op alle soorten i BINDWERK. ERDAM, Aert v. Nesstr. 8. s bij BOSSCHART, P. Schaap). nes voor- en achter legen concui-reerende - Ook op teraijibetalinj. 1,44 en 1,80 1, 1,80 en 2,25 0,90 per flesch. b 0,00 L 0,72 I» °5S0 32>- 0,90 0,99 0,90 L L17 IJ: ÏRDAM. LIJKE PRIJZEN. MULDER. Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. I Prijs per kwartaalf 0,5U Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 28 ZATERDAG 6 JUNM908 15E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 1—5 i Iedere regel meer Groote letters naar plaatsruimte. f 0,50 - 0/10 De lezers van „Vooruitontvan gen het blad geregeld, hetwelk hun GRATIS zal worden toegezonden. De Administratie van ONZE EILANDEN. Buitenlandscli Overzicht. "Woensdag hebben in Pruisen de verkie zingen voor den Pruisischen Landdag plaats gehad. Dank zij het allerellendigste kies stelsel dat voor de vertegenwoordigers geldt, heeft het Conservatisme in dien Landdag de oppermachtige meerderheid. Door dit allerellendigste van alle kiesstelsels, zooals zelfs Bismark het eenmaal betitelde heeft een bepaalde kliek de overbeerschende macht. Van de 433 afgevaardigden zijn er niet minder dan 111 groot-grondbezitters, waarbij dan nog een 22tai „Landraden" komen. Tezamen vertegenwoordigen deze 133 afgevaardigden niet meer dan 100000 stemmen. Slee wij k-Holstein stuurt geen enkele conservatief afgevaardigde. Dat komt omdat voor een Rijksdag het algemeen kiesrecht geldt. Doch naar den Pruisischen Landdag stuurt dat gewest 12 conservatie ven, die 12000 stemmen verwierven, ter wijl de 205000 vrijzinnige en socialistische stemmen geen enkel afgevaardigde hebben. Nog sterker misschien dan deze treurige feiten spreken de volgende cijfers: In 1903 was de uitslag van de verkiezin gen voor den Landdag als volgt: stemmen afgevaard. Conservatieven 324157 143 Vrije Conservatieven 47975 Nati onaalliberal en Centrum (R.K.) Vrijzinnige Volkspart. Vereenig. Sociaaldemocraten 251958 73245 16735 314149 60 79 Concervatieven en socialisten brengen evenveel stemmen uit, de eersten hebben 143 afgevaardigden, de laatsten geen enkele. De actie, die de democratische partijen ditmaal op touw hebben gezet by de ver kiezingen, zal geen invloed hebben op den uitslag der stemming. Daarvoor zorgt het door en door rotte kiesstelsel wel. Doch al heeft von Bülow uitdrukkelijk verklaard, dat hy van geen verandering wil weten, als de wil des volks zich steeds krachtiger uitspreekt, is de wil van een Rijkskanselier en de dam van het Conservatisme niet in staat de hervorming tegen te houden. Toch zal het nog wel jaren aanhouden eer de adellijke heeren toegeven. Het bezoek dat koning Edward aan den Czaar zal brengen, wordt in Engeland nu juist niet algemeen gunstig beoordeeld. De arbeidersafgevaardigden in het parlement leggen zich niet neer by de weigering van FEUILLETON. Uit het leven mijner oude vriendin. VI. Ook Hannah had het hare aan den blon den heer Von Bergen verloren. Hoewel wij 't zorgvuldig voor elkander verborgen, kende de een het geheim van de ander. Zoo waren, eer we er om dachten, de veertien dagen der manoeuvres omgevlogen, en op den dag voor den afmar ich, 't was de 2de September, hadden we zeer lang getafeld, en de zon was reeds aan 'fc dalen, toen we voor onzen laatsten wandelrit te paard stegen. Hy zwenkte zijn ros met een zaligen lach onmiddellijk naast het mjjne, en bleef aan mijne zijde. Na ons volgden Hannah met den heer Von Bergen, en achter hen de baron en de overste. „We rijden naar 'thuis van den houtvester 1" riep de baron ons toe, en weldra bevonden we ons in de schemering van 't groene woud de vogels hadden hunne nestjes reeds op gezocht, en er heerschte een plechtige avondstilte in de natuur. Alleen uit de verte klonk de klok van 't kerkje te Weltzendorf en luidde den rusttyd in, en daarmede was minister Asquith om den politieken toestand in Rusland te bespreken in verband met het bezoek aan deD Czaar. Een verzoek schrift is opgesteld, waarin de regeering wordt verzocht den koning te raden het voorgenomen bezoek niet af te leggen. Dit verzoekschrift is reeds geteekend door 58 parlementsleden en deleren hebben beloofd het met alle macht te steunen. De afge vaardigden Rummerbell en Warble hebben den minister van Buitenlandsche zaken ge vraagd of hy bekend is met de gruwelen die in Rusland gepleegd worden op de strij ders voor constitutioneele rechten. Weet de minister, zoo luidt een der vra gen, dat er ongeveer 19200 personen zijn vermoord in Rusland gedurende de jaren 1907 en 1908 door de leden van de „Zwarte Honderd" en hunne handlangers? Dat de Czaar de insignes van de „Zwarte Hon derd" draagt, en 180 leden en handlangers dezer misdadige vereeniging, die veroordeeld waren wegens deelname aan Jodenvervol gingen, door die bende georganiseerd, be genadigd heeft? En acht hij het geen tijd om van regeeringswege te protesteeren tegen dergelijke toestanden? Met dit alles zijn wij het natuurlijk volkomen eens. Maar wat zal het baten? De hooge politiek laat zich niet leiden door gevoelens van barm hartigheid of verontwaardiging. Ze .heeft slechts één grondslag: het eigenbelang van eiken staat op zichzelve en vaak nog treuriger oorzaak: de bevrediging der heerschzucht van een vorst of de voldoe ning der goudzucht van het grootkapita lisme. Tegen zulke drijfveeren hebben edelaardige protesten al bitter weinig uit werking. In Rusland zelf is, nogal opmer kelijk, het reactionaire gedeelte met het bezoek ook niet zoo erg ingenomen. Het orgaan van een der reactionaire par tijen zegt: „De traditioneele vijand van het 't Russische volk zendt zijnen monarch naar Rusland, ten einde Rusland te doen dienen tot achterhoede voor Indië, waar de oorlog zuchtige stammen voorafgegaan door Af ghanistan vechtende zijn voor vrijheid, tegenover de verdrukkingen uitbuiting van Van veel vriendelijkheid getuigt dit stukje niet, doch het zal wel evenmin als al 't andere het bezoek van koning Eduard tegen houden. Verleden week heeft president Fallières van Frankrijk een bezoek gebracht aan Engeland. Hy is met ontzaggelijk onthaal en groote geestdrift van de zyde der bevol king ontvangen. Van grooter belang is echter wat de bladen schrijven over de politieke gevolgen van het bezoek De vraag doet zich dan vanzelf voorzal de samen- gang, de entente tusschen de twee Staten omgezet worden in een positief verbond De „Temps", wel een van de invloedrijkste Fransche bladen, spreekt zich uit voor een nauwer toenadering. Dat is te begrijpen. Al wat Frankrijks positie kan versterken, vooral tegenover Duitschland, is den Fran het uur gekomen, waaiin mij 't leven den schoonsten rozenkrans in de haren vlocht, waarin de aangebeden man mij bezwoer, dat hij my heilig en rein bemiDde, waarop de man van eer mij vroeg of ik voor eeuwig de zijne wilde worden? De duisternis was reeds ingetreden, doch in myn hart een stralende zon verrezen. Sidderend rustte mijn hand in de zyne, en een onnoemelijke zaligheid vervulde myne ziel. O, hoe schoon, hoe zonnig was nu het leven Ik had nauwelijks gemerkt, dat wy ons reeds op den terugweg bevondenik kon het bijna niet gelooven, dat hij mij lief had, en vreesde uit myn hemelschen droom, tot een droeve werkelijkheid te zullen ontwaken, Plotseling riep de baron „Gretha, zing ons een van je oude liederen, 't is juist het geschikte uureen dorp onder linden, door de bleeke maan beschenen," „Gretha, mijn Gretha, zing my nog eens het lied, dat ik het eerst van je mocht hooren," fluisterde hy my toe, en ik zong, en de geheele juichtoon myns harten klonk in myn stem. Toen ik echter het laatste couplet: De maan is verdwenen begon, zeide hy haastig„O, niet het laatste vers, nooit W6erdat is zoo treurig, en past niet voor ons." schen welkom. Het Fransche blad nu schrijft „Indien wij de bondgenooten van Engeland zullen worden en op door ons gestelde voorwaarde lijkt ons dat begeerlijk mo gen wy echter wel eerst de lessen van het verleden overdenken en behoeven wij onze vryheid van onderzoek niet op te geven. Als vastelands-mogendheid heeft Frankrijk bondgenooten noodig, die in geval van oor log in staat zyn op het vasteland diensten te bewyzen. De meest deskundige Engelscben erkennen reed3 lang, dat Engeland geen leger heeft, dat voor deze taak is berekend. Dat is ook onze meening. En wij meenen verplicht te zijn het onomwonden te verklaren." Frankrijk en Rusland zullen hun ver plichtingen nakomen ten aanzien van de vloot en Engeland zal moeten zorgen voor een flinke reorganisatie van zijn strijdkrach ten te land. Als deze voorwaarden van billijkheid en voorzichtigheid vervuld zijn, zullen er in ons land geen tegenstanders meer zyn, noch van de entente, noch van een verbond. En de vaderlandscüe eensgezindheid zal zich vormen in de herwonnen zekerheid." De Engelsche pers is over deze voor waarden niet zoo erg best te spreken, vooral de liberale. Zij acht de gestelde voorwaarde een ontzaggelijke verzwaring van ketmili tairisme. Bovendien is licht te begrypen, dat Duitschland een zoo innig verbond tus schen Engeland en Frankrijk ongetwijfeld zou aanzien voor een vijandelijke daad. Aldus zou de entente een oorlogsinstru ment worden, waar zij een daad des vredös beoogde te zyn. Alles goed en wel, zouden we alweer willen zeggen, doch als de hooge politiek het wil, komt het verbond er toch. Dat de atmosfeer vry broeiend is, blykt wel uit alles. Ernstige berichten komen van het eiland Samos. Dit is een der voornaamste eilanden in de Aegaeïsche Zee die tusschen het Bal kanschiereiland en Klein-Azie ligt. De be wonera ervan behooren tot den Grieksch- Katholieken godsdienst. Sinds 1832 bezit het eiland een soort van onafhankelijkheid, doch is aan Turkye schatplichtig, waaraan het jaarlijks 300000 piasters moet betalen Het opperbestuur is in handen van een vorst, die door Turkije wordt aangewezen. Er is een volksvertegenwoordiging, die een Senaat kiest. Frankrijk, Engeland en Rusland houden krachtens een internationaal trak taat toezicht op het eiland. Sinds eenige dagen is er op 't eiland opstand. Er bestaat een beweging om zich geheel aan de Turksche heerschappij te onttrekken en zich by Grie kenland aan te sluiten. Van Grieksche zyde wordt beweerd dat de oorzaak van de gisting gezocht moet worden in het plan van den Sultan om het gedeeltelijk zelfbestuur af te schaffen. Aan den anderen kant wordt be weerd, dat de ontevredenheid veroorzaakt is door een Duitsch fabrikant, die een machine invoerde voor het maken van sigaretten, die tal van bewoners het brood ontneemt, daar deze industrie als handwerk wordt beoefend. Maandagmorgen begonnen onverwacht Turksche troepen in een der havenplaatsen te ontschepen. De voorzitter der nationale vergadering zag in die daad een schending van het zelfbestuur en ver plichte den Turkschen gouverneur naar de haven te gaan om de ontscheping te ver hinderen. Intusschen was een bloedig gevecht ont staan tusschen reeds ontscheepte soldaten en een aantal burgers, die door de gendar mes werden geholpen. Een aantal dooden vielen en ten slotte werden de bewoners in een hooger liggend gedeelte der Stad door de soldaten opgesloten. De sultan heeft een tiental Oorlogschepen met troepen gezonden om de rust te herstel len. Dat zal dus wel weeruitloopen op een bloedige moordpartij, waarin de Turken ware meesters zijn. Voor de groote mogendheden is het een schoone gelegenheid om tusschen beide te komen, doch die zullen wel weer zoolang kibbelen, voor ze handelend optreden, dat honderden vermoord zyn. Ik zweeg verschrikt, ,'k Zit eenmaal te treuren, want hij is zoo ver!" zyn immers de laatste woorden, en ja, morgen zou hy reeds ver zyn Maar, bij komt immers wééren dan zal ik hem voor eeuwig toebehooreu „Gretha, onze liefde moet voorloopig ge heim blijven," fluisterde hij, terwijl hij mijn hand vatte, „zelfs voor Hannah moet ge haar verzwijgen, myn liefste; de redenen daarvoor kan, en wil ik je thans niet zeg gen dit schoone uur mag niet verstoord worden. Ik zal zeer vaak naar Bendeleben komen, en dan wel gelegenheid vinden, je te spreken; en nu, laat my nog éénmaal in je lieve, schuldelooze oogen zien, we zyn terstond aan 't kasteel." Wy stonden voor 't bordeshy tilde my uit het zadel, en drukte my aan zijn borst. „O, gy sterren aan den hemel, niocht het eeuwig zoo zijn!" fluisterde hij, toen drukte hy mij nog eenmaal de hand, en zeide „Wees voorzichtig en verstandig, mijn schat, en houd ons geluk verborgen." „Mag ook mijn vader het niet weten?' vroeg ik zacht. „Neen, Gretha; zoodra het kan, zeg ik het hem zelve." De komst van Hannah maakte een einde aan ons gesprek, en ik kwam eerst weêr tot bezinning, toen ik boven in ons kamertje voor mijn bed nederknielde, en den lieven De ontmoeting van Koning Eduard en vadertje Czaar zal plaats hebben in de haven plaats Reml. Daartoe moet de Czaar zyn paleis Sarskoje Selo verlaten. Hoe groot de vrees voor aanslagen is, blykt wel hieruit, dat niet minder dan 1500 geheime politie agenten met de bewaking van Sarskoje Selo zijn belast. Behalve deze mannen herbergt het paleis nog een bijzondere lijfwacht van 400 man nen van beproefde trouw, die met de byzondere bewaking der Czarenfamilie be last zijn. In het paleis is een telefoonver binding zoo ingericht dat elk gevoerd te- lephoongesprek automatisch opgeschreven wordt. Al wat naar het paleis komt, brie ven, briefkaarten of telegrammen wordt vooraf door politiespionnen gelezen. Geen geestelijke zelf komt het paleis meer binnen. De hofkliek weet den Czaar meer en meer te isoleeren. Ontzettend leven toch, de geringste bedelaar heeft het nog beter dan dezen heerscher met al zijn pracht en praal. En de schuld? De Czaar zelf met de benden groote dieven, die het arme Rus sische volk uitbuiten. Zie naar ons land Hare Maiesteit beweegt zich frank en vrij, geen bewakingsdienst is noodig. In Rus land zendt de reactionaire kliek Rus- lands beste zonen naar Siberië of martelt ze dood met de knoet. De Czaar is een ge vangene in zyn paleis. Hangt het eene niet nauw samen met het andere? Binnenland. Onbezonnen streken van verliefden Zij wandelden op den avond van Hemel vaartsdag laat 't was omstreeks half- twaalf door de Marnixstraat te Amster dam. Ter hoogte van de Elandstraat kre- God voor dit groote, onverdiend geluk dankte. Ik kwam mij zelve zoo fier, zoo veilig voor; o, wat zou mijn vader wel zeggen, en KatrienKatrien, hoe 3lecht hebt gy de menschen beoordeeld, wat waart ge onrechtvaardig Toen liep ik ijlings naar den spiegel, en lachte my zelve toe; ik kon het byna niet gelooven dat hy mij in deoogen gekeken,— myn mond gekust had. O, als men dat alles eens mocht vertellenWat zou Katrien voor oogen opzetten, als ik tot haar zoggen kon „Katrien, heb je wel eens een bruid gezien? Kijk my dan aan, ik ben er óók een, en wel de gelukkigste op de geheele wereld Maai, 'twas óók prettig dat niemand het wist; ik zou my geheel vreemd houden, niets dan van tijd tottyd een onopgemerkte blik.En nu spoedig naar beneden; waar zou Hannah blijven? Toen ik in bet salon trad, vond ik allen in de grootste opgewondenheid. De baron liep driftig op en neer, de barones zat bleek en zenuwachtig op de sofa, en in een hoek zat Hannah luid te snikken. „Hoe kun je van my verlangen, kind," riep de baron, „dat ik terstond op alles ja en amen zeg Je kent hem nauwelijks veertien dagenwelke waarborgen heb ik voor je geluk?" „Och, Bernhard," zei vrouwe v. Bende gen ze schijnbaar hooge woorden met el kaar. „Zy" scheen zich dit zoozeer aan te trekken dat ze besloot in de Lynbaansgraeht te springen. Haar beminde volgde haar voorbeeld en weldra lag het paar in het water. Juist op dit oogen blik kwam een tram van lyn 1 aansnorren. De conducteur zag het ongeluk, deed dadelijk den wagen stoppen en sprong in het water. Na eenige krachtige pogingen mocht hij het genoegen smaken de drenkelingen op het droge te brengen. Onder grooten toeloop werd het meisje in het café Marnixstraat 228 bin nengebracht en van daar per brancard naar het Wilhelmina-gasthuis veivoerd, waar zij werd opgenomen. Valsch geld. Zaterdag werd bij de politie te Amster dam gedeponeerd: 1 valsche halve gulden, 1 valsch kwartje en 44 valsche dubbeltjes, die aan personeel van de gemeentetram in betaling waren gegeven. Dure gemeenteraad! Te Enschedé werd onlangs een stel riool buizen gelegd. Een aannemersfirma had aangeboden zulks te doen voor f 10 per stuk. Men gaf er echter de voorkeur aan, het werk te doen uitvoeren in eigen beheer en nu kostte het f 30. In „De Aannemer", die gemeend had, dat deze exploitatie der belastingschuldigen was geschied door den nieuwen directeur van Gemeentewerken, wordt thans medegedeeld, dat deze heer vooraf verklaard had, het werk onmogelijk voor hetzelfde geld als de aannemer te kunnen uitvoeren, maar dat het uitvoeren van werken in eigen beheer meer te zoeken is in het te veel toegeven aan den drang, dienaangaande van sociaal democratische zyde op den Raad uitgeoe fend. Strijd om een vrijer. Zaterdagmorgen is in de Hinthamerstraat, even voorbij den Boerenmouw te 's Herto genbosch een moordaanslag gepleegd. De 's Hert. Ct. verneemt daaromtrent het volgende Een meisje, Den T. genaamd, had ver keering met een veldartillerist Eergisteren had deze echter met een ander meisje, K, geloopen, hetgeen bij Den T. jaloesie had opgewekt en in haar, naar 't achynt, moord plannen had gery'pt. Gistermorgen, althans omstieeks half zeven stond zij het meisje K., dat werkzaam is in de passementerie- fabriek der firma Hirdes, op te wachten nabij den Boerenmouw. Zoodra zij haarin 't oog kreeg, liep zy op haar toe en zou zy gezegd hebben: „Ben je van plan nog langer met Willem te loopen? Ja of neen? Dan jy kapot of ik kapot". Meteen haalde zy van onder haar voor schoot een mes te voorschijn en bracht K. daarmede eep snede in de rechterzyds van den hals toe. Het andere meisje, het mes op haar keel leben, „verspil je woorden toch niet aan zulk een dwaasheid." „O, mama," snikte Hannah, „spreek zoo niet; wy hebben elkander waarlijk lief!'* „Kom kind; je moest te trotschzijn,om wegens den eersten den besten luitenant, die beweert dat hy je bemint, zooveel tranen te vergieten." Nu sprong Hannah met een drift overeind, die men bi) zoo'n zacht karakter niet ver wacht zou hebben, zoodat zelf Wilhelm v. Eberhavdt, die juist binnen kwam, verbaasd bij de deur bleef staan, en riep „Ja, mama, ik zal u mijn tranen besparen; maar d&t zeg ik u èn papanooit zal ik van mijn liefde voor v. Bergen afzien, te minder, omdat ik nu weêr ondervind, hoe Ruth altijd werd voorgetrokken. Graaf Satewski kreeg het jawoord, toen hij nau welijks een uur in uw huis had doorge bracht Luitenant v. Bergen werd afge wezen omdat hy arm is. Maar ik zweer u nooit zie ik van hem af, nooit f" En met bliksemende oogen snelde zy de kamer uit. De baron en zyn vrouw keken elkaar sprakeloos van verbazing aan. Eberhardt wenkte my, als wilde hij zeggen „Ziet ge nu, hoe goed het is, dat men ons geheim niet kent Toen sprak hij: Vergeef my, beste oom, dat ik my in deze aangelegenheid meng; ik L

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 1