ONZ E EILANDEN van 30 MEI 1908. volging of niet meer vervolgd worden, niet naar huis laat gaan zonder hun althans, op den voet van de tarieven voorgetuigen en deskundigen, een bepaalde vergoeding voor reis- en verblijfkosten en voor tijdver lies toe te kennen. Men zou voorts z.i. den rechter de bevoegdheid kunnen verleenen, om ingeval de beklaagde on- of minvermo gend was, en deze kon aantoonen kosten te hebben gehad van correspondentie met i zyn verdediger, de ambtenaren of colleges, die zijn zaak behandelden, of met personen, welke hy als getuigen wenschte te laten hooxen, te bepalen, dat ook deze kosten zouden worden vergoed. Schrijver acht deze regeling nog wel geen ideale, maar zegt hy, zij komt in eik geval te gemoet aan de wenschen van hen, die getroffen zijn door de onbarmhartigheid, waarmede thans de strafwetgever, in zijn eenzijdige behartiging van de belangen der maatschappij, de belan gen dor individuen, zelfs der onschuldigen, laat lijden en juist diegenen, welke het meest steun behoeven in hun moeilijken levensstrijd om niet tot misdrijf te vervallen, het ernstigst schaadt door de onverschillig heid, waarmede hy hun belang eenvoudig negeert. Het is een eisch van gezonde demo cratie, dezen misstand gaandeweg te doen verdwijnen. Een vreemdsoortige kraamkamer. Men meldt uit Veenwouden aan de „Lwd. Cou rant"Hoort men soms van vreemde, haast onmogelijke broedplaatsen van vogels, thans heeft men onder den bak van een der wis sels, even ten westen van het station aldaar, een nest gevondeD met jonge katten. In weerwil van het geknars en geklop van den wissel en het gedreun der voorbij snorrende treinen, is de oude poes blijkbaar volkomen op haar gemak in de vreemde en gevaarlijke kinderkamer. Broedertwist. Uit Roermondt meldt meldt men aan de „N. R. Ct." van 22 dezer Hedenmorgen zijn de drie gebroeders T. uit Odiliënberg gevankelijk naar de gevan genis alhier overgebracht Deze gevangen neming staat in verband met de reeds vroeger vermelde levensgevaarlijke verwon ding, in een broedertwist toegebracht aan den vierden broeder, die thans nog in ernstig levensgevaar verkeert. Tengevolge van een door een overleden oom nagelaten erfenisje, waarvan den vader niets gewerd, heerschte ten huize van de familie T. een zonderlinge toestand. De moeder zorgde voor zichzelf en twee zonen, de twee andere zoons kookten hun pot zelf, terwijl de vader eveneens voor zichzelf te zorgen had. En dit alles ineen en 't zelfde huis. Reeds herhaalde malen gaf dit aanleiding tot twisten. Maandag ontaai de die onder linge twist in een hevige vechtpartij tus schen de vier broeders, waarbij een hunner door drie levensgevaarlijke messteken werd verwond. De getroffene heeft geen zyner familie leden als dader willen aanwijzen,ondanks de herhaalde pogingen, daartoe door de justitie aangewend. De inbraak in het postkantoor te Apeldoorn. Steeds worden meer zaken bekend omtrent de vermissing van geldswaarden uit de aangeteekende brieven bij de inbraak in het postkantoor. Er waren brieven bij met be langrijke bedragen, o.a. een van f 4000, waarvan de nos. der bankbiljetten alle be kend zijn. Verschillende brieven konden, hoewel beschadigd, nog worden afgeleverd, terwijl uit een pakket inhoudende f 9000 aan effecten en francs 300 aan Zwitsersche bankbiljetten, alleen de bankbiljetten zijn medegenomen en de effecten gisterenavond aan den geadresseerde konden worden uit gereikt. Ofschoon alles in do weer is om de daders op te sporen, is nog geen enkel resultaat bericht. Het totaal bedrag van het gestolene inclusief de aanwezige kasgelden, bedraagt ongeveer f 10000. Plotseling dood. Zondagmorgen vervoeg de zich een 54-jarig man aan de branderij „De Ooievaar" alhier, met verzoek zich te mogen verwarmen. Nadat zyn verzoek was toegestaan en de man op een stoel had plaats genomen, gaf hy den geest. Kwartjesvinders. Een inwoner van Loos duinen verloor Zondag op den Kleiweg nabij Delft, aan valsche kaartspelers 23. De, benadeelde wist, met behulp van eenige voorbijgangers, en ondanks heftig verzet van de spelers, een hunner aan de politie te Delft over te leveren, die daarna ver baliseerde. Inbraken. Te Kampen werd Maandagmor gen ontdek, dat was ingebroken in het vlammende oogen: „Ik heb het lang genoeg mee aangezien, hoe jy hier als 'n prinses op 't kasteel woont, en toch niets meer bent, dan de gezelschapsjuffer van de freule. Nu laat ik je niet langer hier; denk je soms, dat ik niet weet, dat 'theele kasteel vol officieren is? En zelfs de spreeuwen op 't dak weten, wat dat voor lichtzinnig gespuis is! Laat ze aan mevrouw de barones hun vleierijen in 't oor blazen, die hindert dat niet, maar jou zou 't het hoofd nóg meer op hol brengen. Kom Dat was my ie erg, en ik gelastte haar, buiten mij zelve van toorn, onmiddellijk het kasteel te verlaten. „Ik zal aan vader schrij ven," voegde ik er by, „hoe brutaal je tegen mij optreedt. En zoo je nu niet terstond heengaat, zet ik geen voet meer in ons huis I" De oude was doodsbleek geworden, 'plot seling zonk zij op den stoel, sloeg haar voorschoot voor 't gelaat, en het beven van haar geheele lichaam bewees, dat zij zenuw achtig snikte. „Katrien," zei ik, berouw gevoelend we gens mijne heftigheid, „schrei niet, jij hebt my in drift gebracht; ik ben er immers van overtuigd, dat je 't goed met mij meent, maar jij kunt werkelijk mijn verhouding hier niet beoordeelen." „Gretha," snikte zjj, „ik leef dag en nacht in zorg over u, en uwe toekomst. Ik heb Burgerweeshuis. Er werd maar weinig ver mist, eenig geld uit een spaarpot en een paar gouden ringen. Het vermoeden viel op een 19 jongen, vroeger verpleegde in dat ge sticht en van Rotterdam dien vorigen dag naar Kampen gekomen. Het jongmensch heeft reeds bekend, en zal naar Zwolle wor den opgezonden. Te Zegge by Rozendaal is gisternacht in gebroken bij den heer Verhoeven. By het verbreken der luiken lieten de inbrekers het sluitijzer echter vallen, waardoor de bewo-| ner gewekt werd, die aanstonds opstond en zich met een revolver wapende. Buiten ge komen kon h\j nog een tweetal schoten op de vluchtende inbrekers lossen, doch dezen van hun kant schoten eveneens terug. Ge lukkig werd niemand geraakt. De marechaus sees hebben reeds een uitgebreid onderzoek ingesteld. Amerikaansch l Te Onstwedde (Gr.) hield de onderwijzer Baaiman gewone repetitie van het gemengd zangkoor met meer dan 30 leden op het dak der bijzondere school aldaar. De schoollokalen waren in de verf gezet en één repetitie kon met het oog op een concours niet gemist worden. Arbeiders óp reis. Als een bijzonderheid meldt men aan de Nieuwe Courant uit Zwol le, dat vijf arbeiders van de Centrale Werk plaats aldaar met vrybiljetten een reis naar Spanje en Portogal gaan maken. Van mid dag om half vier vertrekken ze. Ze zy'n de eersten onder het Ned. spoorwegpersoneel, die deze reis met vrybiljetten gaan maken. Geen van allen ken iets anders dan Hol- landsch. Onder meer zullen ze Madrid, Gra nada, Lissabon enz. gaan bezoeken. Tanger stond ook op 't program, doch de My. gaf hiervoor geen vrijkaarten, waar schijnlijk vanwege de troebelen in Marokko. Een eenvoudige dorpsbewoner stelde eens in een herberg, waar burgemeester, wethou der, dokter, notaris, koster en schoolmees ter hun pintje pakten, deze vraag: Welk verschil is er tusschen pot en pint? Nie mand kon deze vraag beantwoorden toen zei onze pachterDe pot dient om het geld te bewaren, en de pint om het te verkwisten. Echtelijke Raad. Mijnheer (achter de krant)Wel, wel, alweer wat nieuws. Nu kunnen ze al in kleur fotografeeren. Mevrouw (met een blik op zijn neus)Ik vind, beste, dat ge wijs zoudt doen uw por tret te laten maken vóór de oude methode afschaft wordt. In het afgeloopen seizoen zyn te Bode graven in de export-slachterij van de heeren Van Rijn en Sterk 7500 nuchtere kalveren geslacht en naar Engeland verzonden. Te Raamsdonkveer is een molenaars knecht, die uit den molen was gevallen en daarbij hals en beenen brak, aan de gevolgen overleden. Z. K. H. Prins Hendrik heeft f 40 ge schonken voor de oprichting van een Chr. yolkslogement te Groningen. De heer mr, H. C. Moolenburgh is be noemd tot burgemeester van Zieriksee. leefhebbers genoegVoor de betrekking van directeur van het te 's-Gravenhage te vestigen Nationaal Informatie- en Reisbureau hebben zich een 100-tal sollicitanten aan gemeld. De inbraak te Apeldoorn! Van de 45 aangeteekende stukken, die tijdens de inbraak in het postkantoor te Apeldoorn in de brandkast aanwezig waren, waaronder zich ook kennisgevingen van de Rijksver zekeringsbank bevonden, konden 28 stuk ken, zij 't ook gedeeltelijk beschadigd, wor den uitgereikt. Van 17 stuks werd de inhoud geroofd, terwijl de bankbiljetten, die op den grond lagen, konden terechtgebracht worden door het bekend maken der nummers. Dat rookt al! Een knaapje van 7 jaar liep permantig met een zware sigaar in het hoofd door Amstel's straten te kuieren. Toen de jeug dige rooker dicht by huis was, stak hij de brandende sigaar in den broekzak. De dom me jonge bemerkte niet, dat zyn kleeding was gaan smeulen. Op eens voelde de knaap hevigen pijn en geen wonderZijn broek stond in lich telaaie! Nadat voorbijgangers de vlammen gedoofd hadden, werd de knaap naar het Binnen Gasthuis gebracht, waar de brand wonden, die hij aan het onderlijf bekomen had verbonden werden. Vooreerst zal hij na dit zeer gevoelige lesje de sigaar wel verwenschen! De schouwburg te Arnhem zal electrisch je immers op mijne armen gedragen, toen jo nog zoo klein en hulpeloos waart, en ik heb ook je moeders oogen gesloten,— vervul nu de eenige bede die ik ooit tot je gericht heb, en kom b(i me, zoolang die officieren hier op 't kasteel zyn." Hare oude, betraande oogen keken mij smeekend aan. 'tzou mijn dood zijn, als jij ongelukkig werdt. Ik ben óók jong geweest, en weet hoe licht het gebeuren kan, dat een het hart van een jong meisje verovert, en trouwen kind, doet je gee n hunnerKom meé. Greetje, bespaar u en mij veel verdriet. Je hebt immers op de wijde wereld niemand, die 't zoo goed met je meent als de oude, knorrige Katrien. Ik bid je, ga met my me0, tot „Katrien," riep ik half geroerd," ik ben je werkelijk dankbaar; je meent het goed met my, dat weetik, maar je maakt je noo- deloos ongerust. Wie zou op m y verliefd, raken, en neen, ik kan niet heengaan dat zou belachelijk zijnje- weet, zoodra vader terugkeert, kom ik voor altyd; nu kan ik niet. Wees verstandig Katrien," bad ik, toen ze mij doordringend bleef aanstaren, „ga naar huis, ik kom spoedig." „Goeden nacht," zei ze, en gingmy, zonder my aan te kijken voorbij. „Ik heb alles beproefd, nu moge gebeuren, wat 't Overige kon ik niet meer hooren. Dreu nend viel de zware buitendeur in 't slot ze was vertrokken verlicht wordende gemeenteraad stond daarvoor de gevraagde f 25.000 toe. Van de pul en het kalf! De plaats nabij de vischhal, waar dezer dagen een Huizer vischkooper een heipaal ring op het hoofd kreeg en dientengevolge stierf, is Zaterdag door een schutting van den publieken weg afgesloten. De f 30.000 krijgen de schuldeischers niet De Opr. Haarl.Ct. verneemt, dat de Haar- lemsehe rechtbank heeft beslist, dat de f 30.000, welke door verzekeringsmaatschap pijen worden uitbetaald in verband met het overlijden van den heer C'. Planteydt, in leven directeur der gefailleerde trawler- maatschappijen te IJmuiden, toekomen, aan diens weduwe en kinderen en dus niet val len in de gefailleerde nalatenschap. Zijn oude moeder verwondi Maandagavond kwam IJ. te Amersfoort ten huize van zijn oude moeder in beschonken toestand. Hij ging het oude mensch met een mes te lijf en gaf haar een diepe snede over den arm. Dr. Groneman moest haar in behandeling nemen, terwijl de woesteling achter slot en grendel werd gezet. Iels over Kousen. Kousen hebben haar eigen geschiedenis, en het is wel de moeite waard er wat van te weten. Men vindt het eerst datgene uit, wat men het meest noodig heeft. Het verbaast ons daarom niet, dat de Laplanders hun beenen en voeten bedekten, lang voordat de be. woners van warmere landen daaraan dach ten. Nog heden ten dage gaan de heeren in het zonnige Zuiden barrevoets en de gedachte komt niet by hen op, dat dit als een teeken van armoede zou kunnen be schouwd worden. In overoude tijden droegen de Laplanders een soort van beenbedekking, die zy uit de huiden van wilde dieren vervaardigden. De schoenen, die van dergelijke vellen ge maakt werden, waren van binnen met fijn gesneden gras bedekt; op deze wijze hielden zij de voeten warm. fn de middeneeuwen droegen de vrouwen kousen van laken, die op den voet werden toegeknoopt of geregen; bij de mannen waren broek en kousen uit één stuk en van leder. In verloop van tijd werd het leder door kostbaarder stoffen: zijde, fluweel, pluche of goudlaken vervangen. De heeren kleedden zich toen met meer smaak dan tegenwoordig en waren zeer trotsch op hun fraaie wam buizen, veelkleurige broeken en kanten lub ben. Het breien werd in het begin van de zestiende eeuw in Schotland uitgevonden. De gebreide kousen werden naar Frankryk gezoriden en een breïgild aldaar opgericht Het Spaansche hof ontving kousen uit Frankrijk, lang voordat zij in Engeland bekend waren. Toen in 1560 koningin Elisabeth een paar zwart zijden kousen ten geschenke ontving, meende men in Engeland, dat het een geheel nieuwe uitvinding was. De koningin was zoo ingenomen met het geschenk, dat zij terstond de lakensche kousen afschafte, en verklaarde, dat zy nooit in haar leven meer iets anders dan zijden kousen zou dragen. Elisabeth was even trotsch op haar fraai gevormden voet als op haar schoone handen en armen; men kan zich dus voorstellen, hoe blij zij was met haar nieuwe kousen, die haar fijnen enkel zoo goed deden uitkomen. Eenige jaren later ontdekte een arme winkelier, dat sajet ook voor kousen kon gebruikt worden, maar zyn uitvinding schynt hem weinig geldelyk voordeel te hebben aangebracht. Een tweede schrede voorwaarts werd door William Lee, uit Woolbridge, Notting hamshire, gedaan. In 1589 vond hij een machine uit voor het weven van kousen en richtte een fabriek te Woolbridge op. Deze uitvinding was den bewoners van Woolbridge allesbehalve aangenaam. Zij verdienden hun brood met kousen breien en meenden dus, dat de machine hen rui- neeren zou. Zij bestormden als één man de fabriek en vernielden het weefgetouw. William Lee kon den slag niet dragen. Hij verliet zyn woonplaats en stierf kort daarop van verdriet. Maar zyn ontdekking ging niet met zijn dood verloren; zij werd een zegen voor Engeland. Sedert dien tyd heeft voornamelijk Engeland de wereld van kousen voorzien. In andere landen werden zij ook vervaardigd, maar geen natie kan met de Engelsche in de kousen-fabricage wedijveren. Eerst in het midden van de achttiende eeuw begon men katoenen kousen temaken. Nottingham is nog het middenpunt van den Ik begaf my op 'tbalcon; daar fonkelden de millioenen sterren aan den hemel. O, zou dan de almachtige God, die al deze werelden in hare banen regelt, niet ook een klein weinigje geluk voor zoo'n jong, ver laten menschen-hart hebben? Voort ech ter met alle droevige gedachten I ik was immers niet zoo jong, en de onbewuste bekoring eener pas ontwakende liefde, ver hief zich in mijn binnensteIk zag zijn donkere oogen op mij gevestigd, en had van zaligheid en geluk kunnen jubelen. Lang stond ik zoo, en staarde in den zwijgenden nacht; hoelang ik weet het niet meer. „Gretha." fluisterde plotseling Hannah's stem, terwijl ze hare armen om mijn hals. sloeg. „Jij dweept hiei boven, en neef Wil helm dweept beneden. Waarom kom je niet terug?" En zonder myn antwoord af te wachten, vervolgde zij„Wat zal 't morgen een schoone dag wordenje hebt immers niet vergeten, dat we naar 't Eiken-woud willen ryden „Neen, ik heb niets vergeten," antwoordde ik, „en verhevg mij er nu al mede." Wy keuvelden nog zeer lang, eer de slaap zijne rechten deed gelden. Den volgenden morgen kon ik nauwelijks begrijpen, waarom ik na de moederlijke waarschuwing van Katrien, zoo lang naar de sterren had gestaard, maar als ik aan die zwarte oogen dacht, begon weer kousenhandel en de wevers beseffen nu ten volle de waarde van Lee's uitvinding. Door den bliksem gedood Onder Baarle-Nassau werd een vader die met zyn zoontje in 't veld was, door den bliksem gedood. Ook 't kind werd getroffen doch zal herstellen. De man Iaat een weduwe en 7 kinderen achter. De heer D. Kluithoofd, burgemeester van Numansdorp en Klaaswaal zal tegen 1 Sep-, tember eervol ontslag aanvragen. Poging tot doodslag. De reiziger G. G., wonende aan de Vlaggemanskade, de brou wersknecht H. v. O. uit de Wiekstraat en de loodgieter F. v. H., uit de Stolkstraat, alhier, keerden vanochtend van een wande ling uit de richting van Hillegersberg langs de Rotte huiswaarts. Omstreeks negen uren gekomen in den Zwaanshals, ter hoogte van het Zwanen- eiland, ontmoetten zij daar een jongen, die meitakken had. Een hunner nam hem een meitak af, hetgeen omstanders party voor dien jongen deed trekken. In tusschen liep het drietal door totdat plotseling G. G. zich van achteren voelde beetgepakt en in de armen geklemd. Dit deed dé veedrijver A. C. S., wonende id den Zwaanshals, een dergenen, die er bij gestaan hadden, toen den jongen de meitak werd ontnomen. De veedrijver drong de reiziger G. G. naar de kreek, die rond het Zwanen- eiland loopt, stapte met den tegensparte lenden reiziger te water en wierp hem toen achterover in de kreek, pogingen aanwen dende om zyn hoofd onder water te hou den. Dit mislukte alleen door de tusschen- komst van omstanders, die den veedrijver beletten zijn plan te volvoeren. De brouwersknecht H. v. O., die trachtte zijn in het nauw gebrachten kameraad hulp te verleenen, viel ook te water, maar redde zichzelf. De veedrijver A. C. S. is door de politie gearresteerd en opgesloten op het bureau in de Lange Torenstraat. Plaatselijk Nieuws. MIDDELlIARiYIS Dinsdag kwam alhier binnen de vischsloep „Vertrouwen" schipper C. v. d. Hoek, met een besomming van 175 gulden en 9 ton zoutevisch. De twee vischsloepen ter haring visscheiy gereed gemaakt moeten worden znllen Maandag naar Vlaardingen worden gebracht om aldaar te worden schoonge maakt en het daarvoor benoodigde materi eel in te scheepen, terwijl de andere visch sloepen, als vroeger meer gebeurde hierin de haven schoon gemaakt zullen worden. De Middelharnische boot die Donderdag avond om 81/.) ur, de kaai verliet om de leden van de Spo'rtvereeniging en zij die er gebruik van hadden gemaakt dien dag het festival te Oostvoorne te gaan bywonen, keerde des nachts om 12s/j uur terug, be paald een echte sportdag ook voor het personeel van de boot. Donderdagavond om 6 uur kwam het Leger des Heils, terugkeerende naar het sas waar de boot lag te wachten door het dorp. De toeloop van menschen was zoo groot dat Nieuwstraal en Weatdyk prop vol waren; eenige dames die ook met dat gezelschap waren meegekomen hebben den dag grootendeels met visschers doorge bracht. Tusschen Woensdag en Donderdag waren op verschillende plaatsen in de ge meente bulletins aangeplakt, van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen, Sociaaldemocratische-Arbeidersparty in Ne derland, waarin de arbeiders ter vergadering werden opgeroepen tot het verkrijgen van een wettelijk vastgestelden 10-urendag voor alle arbeiders, verhooging van den ver- eischten leeftijd vooi de toelating van kin derarbeid tot 14 jaar, afschaffing van nacht arbeid enz. Donderdagvoormiddag omstreeks 93/4 ure kwamen eenige lieden het dorp alhier binnen, die mede gekomen waren met het Leger des Heils. Dat niet ailen tot het Heilsleger behoorden, kon men al spoedig waarnemen, daar eenige de eerste herberg de beste die zij zagen tot toevluchtsoord kozen. Het komt ons voor in het belang van het Leger, dergelijke behoeftige per sonen liever niet mede te brengen. STELLENDAM- Ons muziekgezelschap „de Hoop", behaalde bij het Concours, gehouden op 28 Mei jl. te Oostvoorne de le pry's in de 2e afdeeling. mijn hart toch weèr sneller te kloppen. O, Katrien, wees onbezorgd, ik zal op mijn hoede zijn, mijn hart blijft buiten spel; door met hem te keuvelen, zal men toch niet terstond ongelukkig wordenneen, zeker, Katrien was overdreven angstig, en dat zag zij later ook zelve in Toen ik hem echter aan tafel weerzag, en hy daarna naast my te paard zat, toen dacht ik nauwelijks meer, dater een Katrien op de wereld bestond, en had ik hare goede lessen reeds lang vergeten 't was zoo heer lijk, langzaam door 't groene woud te rijden, en als ik opkeek, zag ik zijne schitterende oogen op mij gericht, zoodat ik de mijne in verlegenheid moest neerslaan. Hoewel we over onverschillige onderwerpen spra ken, heb ik mij nooit aangenamer onder houden. Ach Katrien, indien jy ons zoo gezien hadt, en een door mij geplukte witte roos op zijn uniform Ik vertelde hem ook van mijn vader, en hoe eenzaam ik in 't leven zou zijn, zoo ik geen toevluchtsoord op het kasteel gevon den had. „Ik heb óók reeds sedert vele jaren geen ouders meer," zeide hij, terwijl er een droe vige trek om zijn mond kwam. „Maar een man gevoelt dat gemis niet zoo zwaar als een meisje, wier plaats toch in't ouderlijk huis is, tot zeharen echtgenoot volgt." „Ik wil ook naar mijn vader," zeide ik EEN SCHBEEUWEND ONBECHT. De tegenwoordige meerderheid van den Sommelsdijkschen gemeenteraad heeft Woensdag een stuk bedreven, dat een kreet vangverontwaardiging heett doen opgaan in de geheele gemeente Sommels- dijk. In de plaats van wijlen mej. Kooremans zou de raad een verloskundige benoemen. Tijdens de ziekte van mej. K. is de prak tijk gedurende 7 maanden waargenomen door mej. J. Versteeg. Of er reden tot tevredenheid over baren arbeid bestond moge uit bet onderstaande blijken. De heer Knöps gaf haar het volgende getuigschrift „Ondergeteekende, S. Knöps, arts. te Sommelsdijk verklaart, dat mej. J. Versteeg, verloskundige, vóórhaar werk zeer goed is geweest." Sommelsdijk, 18/4 1908. S. KNÖPS. De heer Dr. de Vries Reilingh schrijft: „Ondergeteekende verklaart, dat mej. Versteeg, gedurende ongeveer 7 maanden als plaatsvervangend ver loskundige opgetreden te Middelhar- nis en Sommelsdijk, tot zijn volko men tevredenheid heeft gewerkt en getoond beeft vóórhaar vak berekend te zijn." Dr. DE VRIES REILINGH. De patiënten van mejVersteeg richtten tot den Raad onderstaand rekest: „Ondergeteekenden, allen patiën ten van mej. Versteeg, assistent- verloskundige alhier, hebben de eer U het volgende mede te deelen: „dat zij zoowel over de behande ling als over de'geheele wijze van optreden, haar zachtheid en behulp zaamheid niets dan lof hebben; „dat zij, vernomen hebbende, dat genoemde mej uflrouw solliciteert naar de betrekking van verloskun dige, uw college, op grond van ge noemde verklaring ten zeerste aan bevelen." Dit adres was door 85 patiënten ge- teekend Op grond van deze afdoende getuige nissen van deskundigen en belangheb benden was Mej. Versteeg in de eerste plaats aangewezen om als opvolgster van Mej. Kooremans te worden benoemd. Burgemeester en Wethouders van Sommelsdijk gaven blijk dit in te zien en plaatsten haar dan ook als No. 1 op de aanbeveling aan den Raad, No. 2 was Mej. Vis en No. 3 Mej. v. d. Weele. Tot zoover scheen alles goed te gaan. Wie echter op de hoogte was van het geen er binnenskamers werd bedisseld, wist beter. Reeds voor dat van een oproej/lng van Sollicitanten sprake was, deed bet ge rucht de ronde, dat Mej. Versteeg zou moeten wijken voor een te verwachten sollicitante, Mej. Vis, schoonztister van het hoofd der bijzondere school, den heer v. d. Waal. Of zij bekwaam was, daar naar werd zelfs niet geïnformeerd. Dat tegenover Mej. Versteeg, die dank zij de wijze, waarop zy blijkens getuigenis sen van doktoren en belanghebbenden hare taak vervuld had en die dus voor benoeming aangewezen was, een schreeu wend onrecht zou worden begaan, zou geen gewicht in de schaal leggen. Zoo zei het gerucht,dat door de uitkomst der raadsvergadering van Woensdag volkomen is bevestigd. De antirevolutionaire meerderheid, de heeren J. Timmerman, W. v. Beek, M. Bom, en Joppo hebben den treurigen moed gehad Mej. Versteeg op te offeren aan 't meest bekrompen partijbelang, hare toekomst te vernietigen. Heeft men er dan geen oogenblik aan eedacht, hoe Mej. Versteeg door deze schandelijke partijdaad gedupeerd wordt? Wat zal het geval zijn? Als Mej. Versteeg elders solliciteert, zal het haar aangerekend worden, dat zij na 7 maan den tijdelijke werkzaamheid te Sommels dijk niet werd benoemd. Immers, zoo redeneert men, had zij in elk opzicht voldaaD, dan had men haar daar toch wel benoemd. zacht, „zoodra hy van zyn reis terugkeert. Ik verheug my daar nu al op, u moogt daar echter niet met Hannah over spreken, want zij vreet er nog niets van." „Wie weet, hoe lang Hannah nog in't vaderlijk huis blijft," lachte hij. „Kijk eens naar den kleinen Von Bergen, hoe vindt u hem Ik ontstelde hevig bij de combinatie dier beide gezegden „Daar heb ik nog niet over nagedacht," antwoordde ik, en keek belang stellend naar het paar, dat voordurend in druk gesprek was. Willen we wat har der rijden?" vroeg hy, als wilde hy' miine gedachten van dit onderweip afleiden; ik stemde dadelijk toe, en in 't volgend oogen blik draafden wy Hannah en haren cavalier voorby. Ach ja, 't waren schoone hemelsche dagen, en zij duiken als groene, door de zon be schenen eilandjes, uit mijne overigens zoo droeve levens-zee opIk wil dien heerlijken tijd der ontwakende liefde niet beschrijven zijn geheele bekoring berust meestal slechts op een blik uit die geliefde oogen, en een paar korte, voor anderen onbeduidende woorden; men vergeet alles om zich heen, en lachen en weenen wisselen elkander gestadig af! Ik was 't echter niet alleen, in wier hart de lente der liefde was aangebroken. Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 2