Flakkeesclie Sportvereeniging, MiddelharnisSommelsdijk. Oostvoorne aan Zee ONZE EILANDEN van 23 MEI 1908. 3 Alles bewoog rond my; de schutsels, de 'plafonds, de zijwanden, alles leefde en de vrouw zat met het middenlijf gepletterd tusschen den wand van het rijtuig en mijn been, dat ik tot steun had uitgestrekt om haar binnen te helpeD. Alles wat een minuut geleden rond my vroolijk leefde, was nu bloedend, voimloos verpletterd, dood, wat weet ikVan de vrouw hield ik alleen 'tdoode bovenlijf in den arm. Het andere gedeelte stak buiten. Het rijtuig moest daarenboven omgeval len zijn; ik merkte dit aan den stand van banken en wanden. Ik zat met het been vast maar ik leefde, en dat was de hoofd zaak. Er was nu maar kwestie los te raken, want wie weet wat er nog kon gebeuren. Met den eenen voet stampte ik eene won derbaar, nog heel gebleven ruit stuk, rukte met geweld den anderen uit de klem, en verloor daarbij niets meer dan den zool van mijn linker bottien. Die bottien bewaar ik mijn leven lang. Hoe ik alleen dat compartiment heelhuids ben uitgekomen, is een waar mirakel. En niet minder hoe ik, te midden van al die brokken, al dat bloed, al die gebroken lid maten niet stapelgek ben geworden. Uit do Volkstribune nog dit: In een ander kompartiment zaten een viertal personen met de kaarten te spelen toen de ramp plaats greep zij waren op den slag dood. Toen men de vierongeluk- kigen rnet bijlslagen uit de ruïne waarin zij vastgeklemd zaten had losgewerkt, hiel den zy de kaarten nog in de handen ge klemd. Tentoonstelling van schoenwerk. Voor Ne- derlandsche fabrikanten en handelaren in Amerikaansch schoenwerk en leder is het voorzeker van belang te vernemen, dat van 26 Augustus tot 2 September 1908 de derde jaarlijksche Nationale Tentoonstelling van schoenwerk, leder en Lederbewerking, ma chinerieën in Chicago zal worden gehouden deze staat onder leiding van de uitgevers van „de „Hides and Leather and Shoe trade Journal, 154 Lake Street Chicago" en zal zich hierin van andere tentoonstellingen onderscheiden, dat het aan inzenders niet zal worden toegestaan om door versiering hun inzendingen boven die vaD anderen te doen uitblinken; hierdoor wordt bepaalde eenvormigheid verkregen, welke aan de tentoongestelde goederen ten goede komt. l)e dienstbodennood. Het dienstboden-vraagstuk, de dienstbo dennood, is ten onzent hoogst actueel. Mis schien zal het velen een troost, zij het dan een schrale troost zijn, dat het internationaal is. De Parysche huisvrouw zoo goed als de Nederlandsehe heeft er onder te lyden en in Amerika is het euvel evengoed of nog sterker voelbaai dan aan deze zijde van het groote water. Mejuffrouw dr. Else Conrad die tydens een verblijf van anderhalf jaar en Vereénigde Staten dedienstboden-toestan- den aldaar bestudeerd heeft, heeft het resul taat van het studiën gepubliseerd in een brochure, die den titel draagt„Het Dienst- bodenvraagstuk in de Noordamerikaansehe Staten en wat het ons leert, (uitgave van Gustav Fischer te Jena). De brochure geeft beschry vingen, maakt vergelijkingen en ont wikkelt ten slotte ook een paar gedachten betreffende hervorming. Het eigenaardige der Amerikaansche toe standen die in de eerste plaats hierin, dat het leger der blanke dienstboden byna uit sluitend gerecruteerd wordtuit vrouwen en meisjes, die uit Europa zijn gekomen. Te Boston bijvoorbeeld is geconstateerd, dat 80 procent van alle dienstboden buiten Ame rika geboren zijn. Rekent men daarby de genen, wier ouders landverhuizers zijn, dan zal men op bijna 100 procent komen. In de landverhuizerscentra: New-York, Balti more en Boston, wordt de schaarste der dienstboden het minst gevoeld. Daar worden de meisjes dikwijls onmiddelijk van het schip af in dienst genomen, zelfs al zijn zij de Engelsche taal niet eens machtig, en zij krijgen niet zelden dadelijk een loon van f7.50 tot 12.50 per week dus ongeveer 360 tot 600 gulden per jaar. Op het platteland en in de kleine steden alsmede in de voorsteden der groote plaatsen zyn daarentegen met de schoonste beloften geen dienstboden te krijgen. Het aantal vacatures is zoo groot dat de meisjes de beste kunnen uitzoeken en als de beste beschouwingen zij gewoonlijk be trekkingen in groote steden. Het laagste jaarlijksche loon voor een keukenmeid is in Amerika 1260 gulden, het hoogste byna 1800 gulden. Voor een kamermeisje is bet laagste 360 het hoogste 624 gulden. Een gewoon dienst meisje krygt minstens 190 gulden hoogstens 624 gulden, kindermeisje In het algemeen verhouden zich de Amerikaansche en de Hollandsche loonen als 4 tot 1. Belangrijker dan de vergelijking met Hol landsche loonen is die met andere Ameri kaansche en dan zien we het merkwaardig verschijnsel, dat de lichamelijke en gedeel telijke volkomen onverstandelijke arbeid der dienstboden dikwyls even goed, soms zelfs beter betaald wordt dan de geestelijke ar beid van een onderwijzeres aan een openba re school bedraagt 1365 gulden per jaar. Rekent men den dienstmeisjes voor woning, kost, vuur, licht en was, die zy allo vrij heeft, 690 gulden en tolt men dat by haar loon op, dan staan onderwijzer-es en dienst meisje ongeveer gelijk. Een onderwijzeres heeft echter nog uitgaven voor boeken tijd schriften enz. De hooge loonen zyn echter niet de eeni- ge aanwijzing voor den dienstbodennood ook de overige eiscben der Amerikaansche dienstboden zijn buitengewoon hoog. De eene neemt een dienst niet aan omdat er geen telefoon in huis is, een andere, omdat er een fornuis is en zij alleen op gas koken wilen zeer velen willen geen betrekking aannemen in een gezin met kinderen. Ook de groote schoonmaak werkt dikwijls af schrikwekkend, waardoor men dikwijls ad vertenties als de volgende in kranten le zen kan «Meisje gezocht; de groote schoonmaak is juist voorbij. Houdt de vliegen op een afstandTe New- York heeft men een onderzoek ingesteld naar den toestand van de vliegen, die by de uitmonding van riolen, en stilstaande afvoersloten rondzwermen. Men vond, dat zij in den snuit en op de pooten tallooze faecaalbacteriën meedroegen, soms meer dan 100,000.' Een groot deel daarvan deponeerden zij natuurlijk, by hun verdere tochten op aller lei eetwaren. Verdere onderzoekingen leerden dan ook, dat tal van diarrheën en andere ingewands ziekten in nauw verband stonden met de hoeveelheid vliegen, die in de woning voor kwamen. Een globe-trotter terug. Na een reis van zeven jaar is de Oostenrijker Anton Haus lian dezer dagen gezond en wel te Weenen gearriveerd. Tengevolge van een wedden schap was hy den twaalfden September 1900 uitgetrokken voor een reis om de wereld. Zyn vrouw en kind duwde by opeen handkar voor zich uit. In 't geheel heeft Hauslian in Europa, Amerika, Australië en China 31.250 mylen afgelegd Gedurende den Russisch-Japanschen oor log nam men hem als spion gevangen en weinig had het gescheeld of hij was bij die gelegenheid gefusileerd. De ergste moeilijkheden ondervond by in Arizona, waar hy o.a. vier dagen lang zon der water moest doorbrengen. Over het geheel genomen beviel den wereldreiziger het trekkende leven wel. Jammer, dat hij op zijn tochten een onherstelbaar verlies leed door den dood van zijn echtgenoote. Hauslian bracht 18.000 foto's mee. Het winnen der weddenschappen bezorgde hem f 12.500 Vleesch"-extrakt zonder vleesch. In de Berlynsche ziekenhuizen wordt al gemeen een vleeschextrakt gebruikt, dat in den handel is onder het merk „Puro". Thans zijn te Hamburg meer dan 1000 fees- schen „Puro" in beslag genomen, nadat uit een scheikundig onderzoek gebleken was, dat dit „vleesch" extrakt volstrekt geen vleesch inhoudt. De moord-hoeve. Lamphere, de knecht van de moordhoeve te Laports, die nog steeds in hechtenis is, verdacht de eigenares dier hoeve, vrouw Gunness en haar 3 kin deren vennootd en de hoeve in brand ge stoken te hebben, heeft verklaard, dat zijn meesteres hem verleden jaar had voorge steld met haar te trouwen, maar dan moest hij zijn leven tot een belangrijk bedrag verzekeren. Tot zyn geluk ging Lamphere daar niet op in. Later kreeg vrouw Gunness meermalen bezoek van een man, Heldgren genaamd en Lamphere luisterde eenmaal een gesprek tusschen vrouw Gunness en Heldgren af, die het er over hadden om Lamphere te vergiftigen. Deze is daarop van de moordhoeve ge vlucht. Zoo althans luidt de lezing, die hij van het geval heeft. Men weet, dat Heldgren later eveneens het slachtoffer van vrouw Gunness werd. Zijn lijk is in de hoeve opge graven en hy had een lok haar in de hand die hij vermoedelijk de moordenares heeft uitgetrokken, toen hij met haar worstelde. Yrouw Gunness was niet onbemiddeld. De hoeve te Laporte met 75 H.A. land was haar eigendom en op een bank te Chicago had zij f 50.000 gedeponeerd terwijl een andere bankinstelling f35.000 voor baai- beheerde. Zij hield zich voortdurend op met huwelijkscandidaten en bediende zich daarbij van de tusschenkomst van een huwelijksma kelaar, die haar menigeen pretendent moet hebben toegezonden. Wie de huwelijksmake laar was weet men niet en evenmin is het bekend of hy te goeder trouw dan wel medeplichtig aan de misdaden was. Men heeft hem meermalen te Laporte gezien. Meermalen verzond vrouw Gunness, als zij een slachtoffer vermoord had een brief aan zyn adres af, met de bedoeling om de ach terdocht van zich af te wenden. Dezer dagen ontving Christiaan Hansen, een Noor, die te Kansas City woont een brief van vrouw Gunness, die in de verzending was vertraagd en het antwoord was op den brief dien hy op een barer huwelijks-advertenties had ge schreven. Zy stelde zich daarin voor als een Noordsshe vrouw, weduwe met 3 kinderen, die wenschte te hertrouwen. Voorts gaf zij een uiteenzetting van den stand van haar vermogen maar, om er ze ker van te zijn dat zy niet om haar geld werd getrouwd, eischte zy, dat de huwelijks- pretendent ook eenigszins gefortuneerd was en om dit te bewyzen moest hy minstens f2500 meebrengen bij een bezoek aan haar hoeve, waartoe zy hem by deze vriendelijk uitnoodigde. Was hy daarheen gegaan de arme Noor, dan zou hy er zeker niet veel van hebben naverteld. In doodsangst. Met de Fransche onderzee boot „Siréne" is het byna heel slecht alge- loopen. Terwyl zy ter hoogte van het Cher bourg met haar grootste snelheid voer, gaf de commandant bevel tot duiken. De ma- noevre werd slecht uitgevoerd, zoodat alleen de ballast-tank van voren gevuld werd 6n de „Siréne" rechtstandig de diepte inging. De geheele bemanning werd door elkaar geworpen, alleen de kwartiermeester had de tegenwoordigheid van geest zich vast te grijpen en de kraan van den achter tank te openen, waardoor het schip zyn evenwicht herkreeg. Men kan zich voorstel len, dat de bemanning in die enkele oogen- blikken in doodsangst verkeerde. Vijftien nonnen overreden. Een vreeselyk ongeluk is gebeurd aan het station te Woro- nesk. Vijftien nonnen uit een klooster in de nabijheid haddeD zich daarheen begeven om kolen te halen. Omdat het hevig begon te regenen, zochten zy beschutting onder drie wagons van een goederentrein, die, dat wisten zij echter niet, op het punt stond te vertrekken. Plotseling zette de trein zich in beweging en er klonken hartverscheurende kreten. Hoewel de trein dadelijk tot staan werd gebracht, waren alle nonnen vreeselijk ge wond of dood. Een vay haar waren beide handen, het hoofd en beide voeten afgere den. Geen enkele bleef ongedeerd. Gevecht tusschen een misdadiger en zijn ver volgers. Bij Paickim in Mecklenburg heeft een bloedige jacht plaats gehad. Een wiel ryder had reeds verscheidene malen be proefd een valsch biljet van 100 Mark in betaling te geven. Toen gendarmen hem wilden arresteeren, loste hij drie revolver schoten, op hen die alle doel troffen. Daarop vluchtte hij, met achterlating van zijn fiets en verschool zich in een boschje in de nabijheid. Vandaaruit loste hij nog 12 revolverschoten. Drie personen werden daardoor ernstig verwond. De gevaarlijke schutter is in hechtenis genomen. Een kleine martelaar. Te Berlijn heeft eene stiefmoeder terecht gestaan wegens wreede mishandeling van haar stiefkind, een klein jongetje. Toen zyn eerste vrouw gestorven was, had de vader net kind naar een weeshuis gebracht, doch haalde het toen hy her trouwd was, weder thuis. De nu achtjarige knaap werd door de be klaagde, en zekere Jahanna Thyes uit Wil- mersdorf, dikwyls op de meest onmeedoo- gende wjjze met een dikken stok geslagen, zoodat het gegil van het kind door het geheele huis te hooren was. Als het jongetje iets gedaan bad wat haar niet naar den zin was, moest het zich geheel ontkleeden en dan sloeg het onmensch hem vier of vijf minuten lang met een rotting op de billen. De buren vertelden, dat het kind dikwyls 's morgens en 's middags geen eten kreeg, zoodat zij hem dan in het geheim het een of ander toestopten. Naar het knaapje zelf verklaart, at het dikwyls beschimmeld brood, dat de paarden niet lustten. Dikwyls had hij het 's winters zoo koud dat by bevroor. Op een morgen in Maart, toen hij niet vroeg genoeg opstond naar den zin van de stiefmoeder, goot zy hem een emmer water over het lijf, zoodat zyn hemd nog nat was, toen hij uit school kwam. Zijn onderwyzeres gaf hem meDigmaal haar boterhammen, omdat hij er zoo slecht uitzag. Een buurman, die het niet langer kon aanzien bracht de politie op de hoogte. De stiefmoeder ontkende alles, het knaapje zelf wilde ook zijn stiefmoeder niet beschul digen, doch later bleek, dat de vader hem een Mark had gegeven, tegen belofte, dat hy zwygen zou. Tegen de furie werd 6 maanden gevan genisstraf geëischt. De ziel van „de onderneming" is een zekere Peters, een hulpklerk. Voor tien duizenden marken gestolen goed werd aan goedgeloovige afnemers te Berlijn geleverd. Peters heeft al eens 6 jaren tuchthuisstraf uitgezeten; daar hij met zjjn salaris van 100 mark zijn familie niet kon onderhouden, peinsde hy op by verdiensten en geraakte zoo op slinksche paden. Hij liet brieven en couverts drukken met opgave van woning en telefoonnummer, gebruikte ze. om in Berlyn groote inzen dingen touw, olie, verf, menie en kwikzilver aan te bieden. Zyn prijzen waren niet al te goedkoop, en de me.nschen, tot wie hy zich wendde, meende mét een Kieler handelaar te doen te hebben. Zoodra de medeplichtigen van Peters het controledistrict van de werf verlaten had den, verscheurde en vernietigde zij de ver- valschte vrachtbrieven, vervingen ze door andere van de „firma Friedrich Peters," en zonden dan de werfgoederen naar Berlyn, totdat een Berlynsche firma verdenking kreeg en de politie waarschuwde. Voor ongeveer 20.000 Mark gestolen, maar nog niet verkochte waren, konden nog juist worden aangehouden, en aan de werf ter beschikking worden gesteld. Reeds zit een aantal personen, schry vers, klerken, magazijnmeesters, koetsiers, boek houders, etc. in verband met deze zaak, in voorarrest. Een 14-jarige soldatendief. Zakkenrollers hebben toch dikwyls vreemde manieren. Zoo legde een 14-jarig lid van dit gilde, Paul Schilkusz uitKöpenick, een bijzondere voorliefde aan den dag voor soldaten. In dertig gevallen wordt hem zakkenrollerij ten laste gelegd en al die dertig maal ledigde hy de zakken van soldaten. Als cr een oploop of gedrang was, sloop hy achter een soldaat en stal uit den zak van hun jas niet alleen geld, maar ook papieren en legitimatiebewijzen. Het geld versnoepte hy; de papieren verborg hy thuis. Hierdoor kon men nagaan, welke soldaten hy bestolen had. De heerschappij der Japanners op Korea. Met ijzeren hand drukken de Japanners de oproerige beweging in het geheel onder worpen keizerrijk Korea neer. Volgens een bericht uit Seöel hebben de versche Japansche troepen, Korea binnen gevoerd, den zoogenaamden Koreaanschen opstandelingen reeds 2 gevechten geleverd. In een van die gevechten werden er van 400 Koreanen, die er aan deelnamen, 120 gedood of gewond. Met het oog op het GROOT NATIONAAL CONCOURS voor HARMONIE-, FANFARE- en ZANGGEZELSCHAPPEN te op DONDERDAG 28 MEI a.s. (HEMELVAARTSDAG), heejt het bestuur met de Stoomboot-Maatschappij „Overilakkee en Goedereede" een overeenkomst getroffen om de Stoomboot „Middelharnis" te doen varen 's morgens doorliet Kanaal langs Hellevoetsluis en Nieuwesluis, terwijl 's avonds om kwart voor elf de passagiers te Hellevoetsluis, na aankomst van de laatste trams uit Oost voorn e en Rotterdam, door de „Middelharnis" 'zullen worden afgehaald. Vertrek van Middelharnis 's morgens half zeven ure. Vertrek van Hellevoetsluis 's avonds kwart voor elf ure, na aankomst van de laatste trams uit OOSTVOORNE en ROTTERDAM. TARIEF: Ie klasse retour f i,oo, 2e klasse o,6o. Voor leden van de Sportvereeniging le klasse f 0,60, 2e klasse f 0,30. HET BESTUUR DER SPORTVEREENIGING. Doodgeschoten. In een restaurant te War schau werden op de 18-jarige dochter van een hoofdofficier, die zich daar in gezelschap van een kapitein bevond, 2 revolverschoten gelost door een officier van het Orenburgsche Kozakkenregiment. Het meisje werd in de borst getroffen en naar het Roode-Kruish'os- pitaal vervoerd, waar het spoedig overleed. De dader is gevlucht en nog niet terugge vonden. Sterk! In een der nieuwe groote hotels in New-York, het Hotel Apthorpe, dat bij den bouw aan den ondernemer, Waldorf Astor, diie millioen dollar gekost heeft, zullen voortaan geen Israëlieten worden toegelaten. En dat in het vrije Amerika! Een Eoorsche Vrijheidsdag. De Noorsche „Vrijheidsdag", Zondag te Christiania ge vierd, werd door prachtig weder begunstigd 's morgens trokken de kinderenvan32 scho len, ongeveer 30.000 knapen en meisjes, al len in witte kleederen en ieder met een kleine Noordsche vlag in de hand, met muziek naar het slot, waar zy het konings paar en kroonprins Olaf onder het zingen van het volkslied een reusachtige hulde brachten, 's Middags had een feestelijke optocht van 109 burgerlijke vereenigingen en een volksfeest op de Akkerhus-vesting plaats, bijgewoond door den koning regee- ringspersonen, diplomaten en leden van de Storthingde minister van Oorlog, Lowzow, hield een feestrede, De dood van een eenzame. In deReichen- bergerstrasze te Berlyn woonde sedert eeni- gen tijd de 51 jarige Frida Schilling. Zij werd door familieleden ondersteund en voelde zich blijkbaar zeer ongelukkig, hoewel de buren daarvan niet het minste vermoeden hadden. Zaterdag trok zy haar beste japon aan en sprong toen uit het raam. Zij viel eerst op een zonnescherm, waardoor de val eenigs zins gebroken werd, en daarna op straat. Kort daarop overleed zij in het zieken huis. In een brief vraagt zy haar bloedver wanten om vergiffenis; zij kon echter niet langer leven; zij voelde zich te eenzaam. Brutale oplichterij ontdekt. Aan de groote ryksscheepswerven te Kiel (Duitschland) is een brutale diefstal en oplichterij ontdekt. Tegen het hypnotismeDe gemeentebestu ren ran Meissen, Noss en Lommatzsch (Sak sen,) hebben een verordening gepubliceerd, waarbij op het geheele gebied, dat onder hun administratie valt, voorstellingen worden verboden waarop de invloed van bet hypno tisme, magnetisme en suggestie wordt gede monstreerd met behulp van proefnemingen, op menschelyke wezens gedaan; overtre dingen worden gestraft met een boete tot 150 Mark, en 2 weken gevangenisstraf de zaaleigenaar zal eveneens worden ver volgd. Die pakken de zaak nogal hard aanMaar of het niet goed is? Onl])loffdngen. Op het oude scbietterrein van Krupp bij Essen ontplofte Maandag een kist met patronen. Twee personen werden gedood. Acht zwaar gekwetst. Door het ontploffen van een hoeveelheid buskruit, in de nabyheid van Trier, waar mede men een bres in een nieuw aan te leggen spoorweg wilde maken, werden zes werklieden levensgevaarlijk gewond. De zorgen van een groot gezin. Te Dirschau bij Bromberg, maakte een metselaar door ophanging een eind aan zyn leven. De man laat 24 kinderen na. Een oproer in China. De „Daily Mail" verneemt uit, Hongkong, dat de opstand in de Chineesche provincie Junnan ernstig wordt. De opstandelingen bestormden de forten van Mangtse en maakten wapenen en munitie buitvoorts bezetten zy de stad Tsjutoeng en maakten zich van den spoor weg meester. Onderweg steeds in aantal toenemende rukken zij op Namkai aan. Alweer een drama aan 't Saksische hof. Naar uit Berlyn gemeld wordt, heeft men bij het kasteel te Wachwitz, waar de koning van Saksen met zijn kinderen verblijft, den Franschen gouverneur der prinsen van Sak sen, met name Gauthier, in het park gevon den, door verscheiden messteken ernstig gewond. Men schijnt te welen, dat dit geen alledaagsche aanslag is, maar in verband staat met een avontuur van den jongen Franschman, waarover men echter het stil zwygen bewaart. Speelzalen noodig voor de inkomsten. De bad artsen van Spa hebben zich tot de Bel gische regeering gewend met een adres, waarin zy aandringen op tydelyke weder- toelating van speelzalen in de badplaats, onder wettelijk te bepalen voorwaarden. De gemeente Spa is niet by machte, de groote kosten te dragen, die noodig zyn om de badplaats op de hoogte van den tijd te houden. De gemeenteschuld zou daardoor moeten stijgen tot 875 frs. per inwoner. De bad-artsen betoogen, dat de landsre- geering feitelijk de kosten voor verbetering der badplaats moest dragen, omdat het land groote voordeelen geniet door haar bestaan. Maar zoolang dit niet gebeurt, schiet er voor Spa niets over dan de speelzalen weder te openen. |En de geneeskundigen, hoewel in beginsel daartegen, moeten nu wel er toe medewerken, omdat zy anders niet ervoor kunnen waken, dat de plaats den naam van een ernstig genezingsoord zou verbeuren en alleen de lieden tot zich zou trekken, die spel en vermaak zoeken. Zij vragen daarom een wet, die het niet te vermijden kwaad zal regelen en binnen perken houden. Een liefdesdrama! In België heeft een minnend paar, dat naar alle waarschijnlijk heid afkomstig is uit Berlyn, zelfmoord ge pleegd. Op den weg naar Lüttich, in de nabijheid van Aken hingen zich, zooals van daar ge meld wordt, een jonge man van 23 jaar en een nog jonger meisje op. In de voering van den hoed van den man staat gedrukt: Firma Tischmüller, Friedrichstrasse 56, Berlyn. Arrestaties in Rusland. Te Petersburg werden 60 mannelijke en vrouwelijke stu denten, waaronder de dochter vaneen pro fessor, midden in den nacht gearresteerd, en in de kasematten van de Peter- en Pauls- vesting {opgesloten. Men meent een wijd vertakte samenzwering op het spoor te zijn. Een spoorweg ongeluk te Brussel. Uit Brussel wordt aan het „Handelsblad van Antwerpen" geseind dd. 19 Mei: Een groot ongeluk gebeurde hedenmor gen by de aankomst van eenen trein, dio van 's-Gravenbrakel kwam. Daar de remklinken niet werkten, men weet niet door welke oorzaak, kwam de trein met geweld tegen de stootbalken terecht. Eene groote paniek verspreidde zich onder de reizigers, die in den trein zaten. Veertig hunner zijn min of meer erg gekwetst, maar gelukkig is geen enkele in gevaar. Een onderzoek is ingesteld. Bijna 300 millioen voor betere landsverde diging. In Italië schijnt de toestand der landsverdediging nog al te wensehen over te laten. Een commissie heeft die zaak onderzocht, en haar bevinding schijnt niet erg opwekkend te zyn. In de Alpen en de Ligurische Apennijnen moeten nieuwe werken komen, in staat dat gedeelte van het land te beschermen tegen de nieuwerwetsche middelen van aanval. Ook aan de oostgrens werden verschil lende beslist onvoldoend verdedigende pun ten aangetroffen. Dezelfde toestand werd geconstateerd bij de verschillende zeehavens, die zoowel van land- als van zeezijde on voldoend beschermd zyn. Men heeft gevaar lijke wegen aangelegd, zonder voor hun afsluiting te zorgen. De commissie stelt voor 140 millioen be schikbaar te stellen voor de verdedigings werken te land en 150 millioen voor die ter zee. Alweer eenDe Weensche advocaat doctor Emanuel Quittner heeft, na verduisteringen en wissel vervalschingen tot een gezamenlijk bedrag van minstens 800.000 kronen, de vlucht genomen. Een geheimzinnig geval. In September 1.1. verdween plotseling uit Moskou een jonge 1 tooneelspeelster. Varvara Nareuovitch ge naamd, zonder dat men wist wat er van haar geworden was. Dezer dagen deelde een medisch student te Kharhof aan de politie mede, dat hij voortdurend een jammerlijk geschrei hoorde in het huis naast hot zijne. De politie doorzocht dat huis en vond op een zonderkamertje een met lompen bedekte en vreeselyk vermagerde vrouw. Het was de tooneelspelster. Zij had het verstand verloren en kon geen der tot haar gerichte vragen beantwoorden. Het huis was ver huurd aan een advocaat, wien de toneel speelster haar verdediging in een proces had opgedragen. Galley overtroffen. De kassier van de Nationale Bank te Pittsburg is voortvluch tig na meer dan een millioen dollars te hebben verduisterd. De bank heeft dienten gevolge haar betalingen moeten staken. Een smokkelaarslruc. In de Russisch- Pruisische grensplaats Alexandrowo hebben de smokkelaars een behendig middel ge vonden om het invoerrecht op kleediDg stukken enz. te ontduiken. Bijna dagelijks reizen mannen en vrouwen van daar naar het eerste Pruisische station Otlotshin en keeren dan eenige treinen later terug. Op de heenreis zijn zij in lompen gekleed en barrevoets, op de terugreis zijn het dames en heeren, gekleed naar de fijnste smaak en met nieuw schoeisel aan. De douanen weten zeer goed, dat die kleederen smok kelwaar zijn, maar het gaat nu eenmaal niet iemand belasting te laten betalen voor de kleederen die hy aan heeft. Nare vertooning. Men herinnert zich,dat er indertijd voor een bioskoop-onderneming ergens in Denemarken een leeuwenjacht is gehouden. Een paar leeuweu, op een eilandje uit hokken losgelaten, werden door een paar veilig opgestelde jagers neergeschoten. De ondernemer is toen gestraft met intrekking van zijn vergunning. Nu heeft weer een Kopenhaagsche bios- koop zoo'n nare vertooning uitgehaald door in Zweden in Denemarken was de ju stitie te waakzaam dicht bij Kristian- stad, op het landgoed van een Zweed, die voor 800 kronen de verantwoordelijkheid tegenover de Zweedsche wet aanvaardde, een berenjacht te laten houden. Politiken geeft er verslag van.

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 3