ONZE EILANDEN van 16 MEI 1908. 3 Lorjé, fabrikant in parapluies, Nieuwendyk te Amsterdam is den Minister van Oorlog medegedeeld, dat hy meent de zekerheid te hebben, dat door hem een stof is uitge vonden, die het doordringen van een kogel, afgeschoten uit een geweer, in het men- schelijk lichaam zou beletten. In verband hiermede is bepaald) dat bij het 7e regiment infanterie met die stof eene proef zal worden genomen, door met het geweer M. 95 op een doos gevuld met voien- genoemde stof, te doen vuren. Een gelukkig gezin. De hoofdprijs van deN. V. „De Tijdgeest" in de 4e klasse, is te Amsterdam gevallen. De houder van het Tijdgeestlot No. 9014 een timmermansknecht die reeds sedert eenige weken zonder werk is heeft met zijn prijs vrouw en kinderen kunnen geluk kig maken. Beter had hij niet kunnen vallen. B\j Bocholt is eergisteren nacht een ernstig ongeval gebeurd. Terwijl de trein, van Wezel komende naderde, bevond zich op de rails een met twee paarden bespannen wagen, die door den trein werd aangereden. De koetsier kon zich nauwelijks redden. De beide paarden werden gedood en de wagen vermorzeld. In de gemeente Schoterland werd eer gisteren het huwelijk voltrokken tusschen een 23-jarigen bruigom en een 19 jarig bruidje uit Jubbega. Toen het aankwam op het teekenen der huwelyksacte bleek dat noch de jongelui, noch de ouders van bruid of bruigom lezen of schrijven konden. Herstel van den toestand te IJmuiden. Alsof er volstrekt niets aan de hand ge weest was aldus schrijft men uit IJmui den aan de „Tel." zoo levendig was 't Dinsdagmorgen aan de haven. De gansche kade weder gevuld met schepen, wier ladin gen door rappe handen in de hallen ge bracht worden en die nu ondanks hunne uitgestrektheid de groote hoeveelheden bij kans niet kunnen bevatten. Behalve de zeil schepen liggen er eenige beugers en een 13-tal trawlers, terwijl deIJslander „Donald" een hoeveelheid visc.h ontscheept, die ver steld doet staan. De staking is voor een maand opgeheven. Van dezen tijd zal gebruik gemaakt worden, om tot zoodanige oplossing te komen, dat alle partijen bevredigd zijn. De onderhande lingen, daartoe te voeren, zullen worden geleid door de afd. IJmuiden van de ver- eeniging ter bevordering derNederlandsche visschery, waarvan het bestuur is samen gesteld uit de heeren S. A. Bakker, voor zitter, A. S. Groen, secretaris, en P. Dijksen, penningmeester. De staaldraad geknapt. Woensdag waren eenige werklieden by den steenhandelaar D. in de Gerard Scholtenstraat te Rotterdam bezig een steenen plaat van 900 K. G. op te trijsen met een takel van staaldraad. Toen de zware plaat circa 11/2 meter bo ven den grond was, knapte de staaldraad en viel de plaat in stukken op een anderen steen. De werklieden, die met dit werk bezig waren, stoven uiteen, doch. niet zoo snel of 2 hunner hadden zware stukken tegen de voeten gekregen. De steenhouwer H. G. uit de Brouwerstraat, bekwam kneuzingen aan den rechtervoet en de sleeper W. uit de Persoonstraat, verwondingen aan den linkervoet. Beiden zijn naar hunne respectievelijke woningen vervoerd. Zwerveling. Oud versleten en onooglijk zag de woonwagen er uit, aldus schrijft men uit Arnhem niet voortbewogen zoo als dit dikwijls geschiedt door honden, doch door drie kinderen van 8. 11 en 16 jaar allen door hun kleeding slechts uit eenige lompen bestaande met hun rollend woonhuis wedijverend wat onooglijkheid betrof. Als leidster van den troep, uit deze drie benevens nog een kind van ongeveer 6 jaar bestaande, fungeerde een 40-jarige vrouw. Op het Velperplein tegenover Musis Sacrum gekomen, werd het gezelschap door de poli tie aangehouden, namen, ouderdom, beroep en woonplaats, welke zjj niet bezitten geno teerd en vervolgens onder politiebegeleide tot aan de grens der gemeente Arnhem ge bracht, waar op Velpsch grondgebied dezelf de formaliteiten plaats hadden. Zoo worden deze arme schepsels van plaats tot plaats doorgezonden, daarbij beroep moetende doen op de liefdadigheid van be woners uit den omtrek. Treurig is het lot derzulken en men vraagt zich af, wat moet er van deze kinderen terecht komen. De commissaris der koningin in deze Provincie zond eenigen tyd geleden een circulaire aan den burgemeester in de Provincie om aan woonwagenbewoners geen toestemming te verleenen zich in hun gemeente op te houden. De woonwagens moeten dus ver dwijnen. Maar waar en hoe krijgt zoo'n ge zin een woning? Plaatselijk Nieuws. MIDDELUARNIS. Reeds sedert geruimen ty'd, bestaat bij het Bestuur van de Afdee- ling „MiddelharnisSommelsdyk" van de Z.-H. Vereeniglng „Het Groene Kruis," het plan om een wijkverpleging interichten. Zoowel door de gemeenten Middelharnis en Sommelsdyk als door de instellingen van liefdadigheid in beide plaatsen, is finan- cieele steun toegezegdevenwel onvoldoen de om uit deze bijdragen alle onkosten aan een wijkverpleging verbonden, te kunnen bestrijden. Waar de wijkverpleging, voor beide gemeen ten, in de eerste plaats voor on- en min vermogenden, ongetwijfeld in een zeergroote behoefte zal voorzien, doet het bestuur voornoemd, met vrijmoedigheid een beroep °p de offervaardigheid van alle ingezetenen. Eenige dames, die zich beschikbaar heb ben gesteld om voor dit doel gelden in te zamelon, zullen eerstdaags lijsten ter teeke- ning voor een jaarlijkschebydrage, aanbie den en waar dat gewenscht wordt, gaarne alle nadere inlichtingen geven. Het Bestuur van de Afdeeling Mid delharnis—Sommelsdyk der Z.-H. Vereeniging „Het Groene Kruis". S. KNÖPS, Voorzitter. A. A. MIJS, Secretaris. Ds. BRUINING. Dr. DE VRIES REILING Leden. P. A. VAN BUUREN. By Kon. Besluit van 11 Mei j.l. is be noemd tot dijkgraaf van de polders loozende door Oude Stad, J. L. Koert, te Middelharnis. SOMiHELSDIJK. De inspectie voor de ver lofgangers dezer gemeente zal plaats hebben te Dirksland op Woenedag den lOen Juni a.s. des namiddags ten één ure. De heryk van maten en gewichten voor deze Gemeente, is bepaald op Woens dag 10 en Donderdag 11 Juni a.s. des voor middags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur, in een der localen van de Bewaarschool. Woensdagmorgen viel het 2J/s doch tertje van den metselaar Overweel alhier, van den steilen kaaimuur ongemerkt in de volle haven met water. Op het herhaald geplons werd het door schipper Boelaars opgemerkt, die het kind met behulp van zyn knecht wist te redden. GOEDEREEDE. Joh. v. d. Waard zou Dins dagavond met zijn kameraden een nieuwe hit probeeren en had even buiten de ge meente het ongeluk door het schrikken in de sloot terecht te komen, met eenige schade aan tuig en een paar natte voeten kwam hij er af. OUDDORP- De inspectie van de verlof gangers te land voor de gemeenten Ouddorp, Goedereede en Stellendam zal gehouden worden in deze gemeente op den llen Juni a.s. des voorm. 9 uur. OOLTGENSPLAAT. Toen van de landbou wer A. J. twee jonge paarden naar de weide werden gebracht, geraakte één der dieren los en sprong in volle vaart over het weide- hek met het ongelukkig gevolg, dat het dier den arbeider Keulemans tegen de borst sprong. Ernstig gekwetst werd hy opgenomen en huiswaarts gebracht, waarop terstond ge neeskundige hulp werd ingeroepen. Buitenland. Drama. Te New-York heeft zich een jong effectenmakelaar, Isaac Williams, doodge schoten, op denzelfden dag en 't zelfde uur dat hy met miss Mary Arnold in hethuwelijk zou treden. De jonge man was door zware speculaties geheel en al tot den bedelstaf gebracht, wat hy niet aan zyn bruid durfde zeggen, die uren in de kerk op hem wachtte voordat zy het vreeselyk voorval vernam. Ontploffing. Wederom heeft aan boord van een Japanschen oorlogsbodem een ont ploffing plaats gehad. In de nabijheid van Hirosjima sprong Dinsdag de ketel van den torpedojager Oesseki. Een man werd opslag gedood. Vier anderen werden zwaar gewond. Russische suikerraffinaderijen. Naar Gen tral News verneemt, heerscht in Russische handelskringen hevige ontroering by het vernemen dat twee der grootste suikerraf finaderijen der weield gefailleerd zyn. De schulden van Kharitenko en Co. zouden 33 millioen en die der Tsjerkaski-maatschap- pij 13 1/2 millioen roebel bedragen. Beide maatschappijen zyn gevestigd te Kief. Een verstandige hulde. De stad Lemberg heeft als keizer jubileumgeschenk 150,000 kronen geschonken voor den bouw van een kinderhuis waarin 100 verwaarloosde en verlaten kinderen tot het zevende jaar onder dak kunnen worden gebracht en zegde het een jaarljjksche subsidie van 25.000 kronen voor altyd toe. Móórd op een priester. Te Marcille-Robert, een plaatsje in de buurt van Rennes, is een katholiek geestelijke, bij het uitgaan van de kerk aangevallen door een werkman. De aanvaller bracht den geestelijke twee mes steken in den rug toe, met de woorden dat is voor je eed van gisteren. De priester is stervende. Men weet nog niet wie de werkman is en evenmin, wat hem tot den moord heeft gebracht. Een ongeluk bij schietoefeningenBy de schietoefeningen van een 100 m.M. batterij van het 17de regiment artillerie te Toulon, heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Bij het lossen van een der stukken braken de hydraulische remmen, zoodat de terugloop van het stuk met ongehoorde kracht plaats had; een der stukrijders werd zoo zwaar getroffen, dat hy in hopeloozen toestand naar 't hospitaal werd vervoerd. Het inkomen van koning Manuel. De Por- tugeesche regeering heeft besloten koning Manuel een jaargeld van f 876,000 toe te kennen. Hiervan wordt echter jaarlijks, op 'skonings eigen initatief, f 144,000 afge trokken, teneinde de schuld van den over leden koning aan de staatskas terug te betalen. Gisterenmiddag is uit de gevangenis te Je- katerinaslow een bom gewoipen tegen het lokaal van de bereden politie. Een muur werd beschadigd en verscheiden vensters van naburige huizen vernield. Tegelijkertijd beproefden de gevangenen te ontvluchten. Tien vluchtelingen werden door de wacht neergeschoten. In de gevangenis zelf werden enkele ge vangenen gedood en gewond. Het bouio-ongeluk te Görlitz. De gemeente GOrlitz heeft aan de weduwen der 5 arbei ders, die bij het bouw-ongeluk omkwamen, elk 300 mark ondersteuning toegekend. De gescheurde muren, die gevaar opleverden, heeft men met dynamiet laten springen' maar verder moet de ruïne van het muziek' feestgebouw onaangetast blijven voor het gerechtelijke onderzoek. Een afschuwelijke misdaad is te Ormes- heim, nabij Straatburg gepleegd. Eenige jongelieden keerden terug uit een herberg waar gedanst was en kregen onderweg twist, waarby een hunner, de 20 jarige Jean Lutz, met messen werd doodgestoken. Om hun misdaad te verbergen legden de anderen het lijk op de spoorbaan. Een trein reed er over en reed het de beide beenen af, doch de misdaad werd toch ontdekt en 2 verdach ten zijn gearresteerd. Een automobiel als verdelgster van vlooien. In Duitschlaad heeft men opgemerkt, dat het stof van de wegen de aardvlooien doodt, die de koolplanten opvreten. Auto's jagen veel stof op, zooals bekend is. Nu heeft men langs beide zeiden van de Keulsche heerbaan, waar vele auto's passeeren, duizenden kool- planten gepoot, die nu geen last hebben van de aardvlooien. Dit is nu dus eens iets op de creditzijde van het automobiel verkeer. Het geheim der diamanten. Tusschen den rechter van instructie Poittevin te Parijs en Lemoine, den zich noemenden uitvinder van het geheim om diamanten langs schei kundigen weg te vervaardigen, is de volgen de overeenkomst gemaakt: De proef, die Lemoine zal nemen om een diamant te vervaardigen zal zonder getuigen plaats hebben en in een fabriek in de Parysche voorstad Saint-Denis. Lemoine zal vry uitgaan wanneer het hem gelukt een diamant te maken van 5 ;i 6 c.M. lengte en 3 c.M. breedte in cylin- dervorm. Zulk een diamant is tot dusverre nog nergens gevonden. De fabriek is nauw keurig ingericht zooals by de eerste proef van Lemoine met twee groote electrische Simens-ovens, sterke kabels en een uitge holden steen van 30 by 20 c.M., in wiens holte het poeder van Lemoine moet worden gesloten. Een dreigbrief is ontvangen door mrs. Hetty Green, een rijke dame te New-York, waain zy door het bekende geheime Itali- aansche genootschap „De Zwarte Hand" werd aangemaand, onmiddelyk 5000 dollars te betalen, daar zy anders gedood zou wor den. De dame is niet voornemens deze vor dering te voldoen en laat dag en nacht haar huis door geheime politieagenten bewaken. Slraatroovers te Parijs. Zaterdagavond is om elf uur ongeveer, midden in Parys, een tram door een bende Apachen aanvallen. De koetsier van een der wagens van de lyn Cours de Vincennes—St. Augustin zag op een gegeven oogenblik een schijnbaar dronken man op de rails loopen, die hem dwong te stoppen. Toen de tram stilstond, sprongen een vijftiental kerels te voorschijn, die den conducteur zyn geldtasch afnamen en den eenigen reiziger, die in de tram zat, beroofden en mishandelden. Toen eindelijk de politie verscheen, nam de bende de vlucht: de conducteur wist een der dieven vast te houden en aan de agenten over te leveren. Gefusileerd. De inlandsche fuselier Sar" masik, die te Watampone een paar maanden geleden om een futiliteit, een meerdere, den sergeant Kommer, doodschoot, is heden morgen zelf onder het straffend lood geval len, zoo schryft men uit Makassar van 6 dezer aan het Soer. Hbld.: 'sMans request om gratie had niets ge baat, en toen hem dat aangezegd werd, be ruste de moordenaar kalm in zyn lot. Om halfzeven 's morgens werd hy tus schen de bajonnetten naar het schietterein gebracht. Voordat er van de gevangenis werd afgemarcheerd, verzocht de tot den kogel veroordeelde den officier van het be geleidingsdetachement een witten zakdoek om den hals te mogen dragen. Waarom „Om meer in het oog te vallen", luidde het antwoord. De offiicier willigde dezen laatsten y delheidswensch in en de troep marcheerde af. Sarmasik had een groote dikke Manilla tusschen zijn lippen en zag er uit of hij naar een feest ging. Kalm schreed hy voort naar den paal, waarvoor hy knielen moest, liet zich den blinddoek voorbinden en knielde daarop volgens het voorschrift neer, de linkerhand op de knie, het hoofd opgericht. Zoo wachtte hy het doodelyk salvo af, dat hem met geweld wegslingerde van den paal. Vreemd dat alle tien schoten van het vuur-peloton de rechterborst hadden door boord. Daardoor was het nog noodig een genadeschot in het hart te laten volgen, waarop Sarmasik roerloos bleef liggen. Voor het lijk werd als afschrikkend voor beeld gedefileerd. Door Sarmasik werd. voordat hij naar het executieveld vertrok, een brief achter gelaten, - met het verzoek, dezen op het middagappél aan zyn compagnie te doen voorlezen. Deze brief behelsde de mededeeling van het feit waarvoor de schrijver terechtstond en hield een vermaning aan zyn kameraden in, om zich nooit aan een dergelyk feit schuldig te maken. Hij bekende voorts in drift het feit te hebben bedreven, waarvoor hy thans zoo zwaar moest boeten. Moord te Djatiroto. Uit Soember-baroe schryft men aan het Soer, Hbld.: In den afgeloopen nacht heeft op de na burige onderneming Djatiroto een afschu welijke misdaad plaats gehad. Een paar dieven hebben geprobeerd de beide brand kasten op het kantoor te forceeren, doch daartoe was noodig eerst de drie wakers van kant te maken. Die zijn dan ook on verhoeds aangevallen, en als 'tware ge slacht. Daarna werden de brandkasten on derhanden genomen, doch die wederstonden de pogingen der schavuiten. Hedenochtend vond men de drie lyken, in een grooten bloedplas liggend, in de voorgalerij van het kantoor. Van de die ven-moordenaars geen spoor. Op zijn bed verbrand. Te Tartas, in Frank rijk, is de 93-jarige dokter Charles Clauset op noodlottige wyze om het leven gekomen. De grijsaard leed aan verval van krachten en kon het bed niet verlaten. Dezer dagen hoorden de bewoners van het huis hem 's nachts om hulp roepen, zy snelden toe en zagen dat het bed in brand stond. De ongelukkige had zoo zware brandwonden gekregen, dat hy kort daarop overleed. Men vermoedt, dat hy een lucifer had aangesto ken om op zijn horïoge te zien. De in stukken gesneden bankier. De mis daad te Grasse, in het Fransche departe ment Var, waar de beheerder van het bij kantoor der Bank van Gice, Rambalt of, zooals hy later bleek te heeten, Barré, in stukken gesneden werd gevonden, is nog steeds onopgehelderd. Zooals men weet wordt van deze misdaad verdacht zyn huis houdster. vrouw Laffon, die echter haar schuld ontkent. Wel bekend zij het lyk in stukken gesneden te hebben, maar zy be weert dat Barré zichzelf gedood heeft en dat zij het lijk wilde verbergen uit vrees van verdacht te zullen worden. Deze ver klaring wordt eenigermate bevestigd dooi de getuigenis van den kantoorbediende van Barré, die verklaarde dat den dag voor zyn dood deze bezoek had gehad van 2 dames, met wie by geruimen tyd had gesproken en de bediende had Barre hooren zeggen „Wanneer dat zoo is, dan blijft my niets anders over dan mij een kogel door bet hoofd te jagen". De verdachte vrouw Lof- font is 38 jaar oud en de gescheiden vrouw van een vleeschhouwer. Haar eigen naam is Marie Gilles. Zy geeft het volgende ver haal van het gebeurde-. Zy zat des avonds op haar kamer en wa3 bezig haar voeten te wasschen toen Barré binnenkwam, haar by den hals greep en haar toeriep -. „Ik moet u of myzelf dooden". Daarop stak hij zich het mes in de borst en viel neer, terwijl hy haar in zijn val medesleepte, zoodat zy met zijn bloed werd overgoten. Dit maakte haar zoo angstig, dat zy besloot het lijk te verbergen en het daarom in stukken sneed, waarmee zy den geheelen nacht bezig was. Tegen den mor gen besloot zij toch aangifte van het ge beurde te doen en verzocht haar neef de politie te waarschuwen. Die neef werd aan vankelijk ook verdacht, maar het is spoedig gebleken, dat hy geen schuld heeft en by werd spoedig weer in vrijheid gelaten. Vrouw Laffont is in het huis gebracht en daar, op de plaats waar het lijk gevonden is, opnieuw ondervraagd, maar zy houdt steeds het zelfde verhaal vol. President Roosevelt heeft genoeg van de politiek. President Roosevelt heeft opnieuw door zijn secretaris laten mededeelen, dat hy in geen geval een nieuve candidatuur aan vaarden zal, al vroeg de heele republikein- sche party hem er om. Na 4 Maart 1909 tiekt hij zich terug uit het politieke leven en gaat groote jachtpartijen ondernemen. De ex-koningin van Saksen, mevrouw To- selli, (vroeger gravin Montignoso) is te Flo rence van een zoon bevallen. Het kroonprinsie van Spanje. De prins der Asturiën, de erfgenaam van den Spaan- schen troon, is op zyn eersten verjaardag door zijn moeder in het soldatenpakje van het 1ste regiment infanterie (het Konings- regimentj gestoken. Voor den Koning zelf was het een verrassing, toen zijne moeder hem in hare armen, aldus aangedaan, naar den dankstond ter kerke droeg. Na den dienst schreven de minister van oorlog en den kolonel van het regiment het prinsje, in byzyn van heel het hof, in als rekruut. Een meisje doodgeschoten. By Lublinitz, in Opper Silezie, is een arm meisje, dat met vriendinnen uit Rusland de grens over wilde gaan, om in Duitschland werk te zoeken, door een Russisch grenssoldaat doodgeschoten. De acht andere meisjes zijn ontkomen. Ongelooflgkl Vrijdag is te Hamburg op een jongen van negen jaar een sexueele moord gepleegd. De politie heeft gisteren den dader gevat een leerjongen ^an vijftien jaar. Hy bekende zyn misdrijf ronduit en zonder berouw te toonen. Uit het raam geworpen. Gisternacht heeft de 58-jarige wagenmaker Jordan, te Ber lijn, den 43-jarigen letterzetter Emil Breh- mer na een verwoeden strijd uit het raam geworpen. Jordan leefde met een 48-jarige kapster, Margareta Kappel, die het niet goed vinden kon met de vrouw van Brehmer, en toen nu gisternacht beide paren tegelijk thuis kwamen, kregen zy ruzie. Op de trap-overloop van de eerste ver dieping werden de beide mannen handge meen en wierp Jordan zyn tegenstander uit een raam. Brehmer stierf aan de beko men wonden. Jordan werd in hechtenis genomen. Brand te Madrid. Door de groote hitte geraakte gisternacht te Madrid de oude- kleerenmarkt in brand. Verscheidene huizen en kraampjes met antiquiteiten, werden een prooi der vlammen. Talrijke patronen, die onder den ouden rommel ontploften, deden de algemeene verwarring nog toenemen. Vierhonderd ge zinnen staan op straatongeveer 20 men- schen werden verwond. Door het omtrekken van een brandend paviljoen werd de brand eindelijk bedwongen. Talryke dieven sloegen natuurlijk hun slag. Een dorpsramp in Canada. Omtrent de overstrooming van het dorp Notre Dame de Salette in Canada wordt het volgende gemeld Notre Dame de Salette is een gehucht der provincie Quebec, en ligt aan den oever der rivier Lièvre, op ongeveer 18 mijlen van Buckingham. Het dorp bestaat uit eene kerk en een veertigtal woningen, allen in hout gebouwd, en wordt hoofdzakelijk door Fransch Canadeezen bewoond. De Lièvre was tengevolge van den dooi hevig gezwollen, en groote ysbldkken dreven er in massa rond. Het schijnt nu dat de rivier langzaam den westeroever, welke uit blauwe klei bestond, moet ondermijnd heb ben, en daardoor eene aardinzakking te weeggebracht heeft, welke zulke verschrik kelijke gevolgen na zich sleepte. 's Morgens te vier uur, terwijl nog al de inwoners te bed lagen, hoorde men plotseling een hevig geweld, gevolgd door een gewel dige aardbeving en werd het geheele dorp door een stortvloed van water, ijs en slijk overrompeld, alles vernietigend wat in den weg stond. Wat was er gebeurd? Derecb? teroever was op een lengte van eene myl in de rivier gestort en had aldus een reus- achtigen dam gevormd. De ijsblokken in hunnen koers tegengehouden, hoopten zich op tot een hoogte van 40 voet en door den geweldigen watervloed werd deze massa slyk en ys, op het dorp gestort, dat in een soort van vallei gelegen is. Een twintigtal woningen werden in eenige oogenblikken omvergeworpen vernield en de bewoners werden onder de puinen begraven, zonder zelfs den tyd gehad te hebben om aan redding te denken. Volgens de eerste be richten, welke inkwamen, bedroeg het aan tal dooden 33. Men zal zich eene voorstelling kunnen vormen van de woede der lawine, als men weet, dat de hoeve van pachter Lapointe, welke op den westeroever der rivier gebouwd was, thans in puinen ligt aan den oostkant der Liè\re, op ongeveer een mijl van hare vroegere ligging. Op het oogenblik der ramp was de hoeve bewoond door de vrouw, hare zes zonen en haie moeder; slechts twee zyn aan den dood ontsnapt, de vrouw en een zoon. In een andere familie werden de moeder en vier kinderen gedood. De pastoor der parochie en de postmeester brachten den nacht door te Buckingham, en zyn aldus aan de ramp ontsnapt, maar de laatste heeft zyn geheele gezin verloren. Daar Notre Dame de Salette zeer afge legen is, kon er geen hulp van buiten ge bracht worden, maar de overlevenden heb ben ware heldendaden verricht. Talryke vrouwen en kinderen waren erin geslaagd zich aan wrakstukken vast te klampen, en zich daarna op de ysschotsen te hyschen. Aldus werden zy door den stroom meege sleept, bibberend van de koude, want de meesten waren in nachtgewaad en zeker zouden deze lieden omgekomen zyn, indien niet eenige moedige mannen met den kape laan aan hethoofd, een reddingsvlot gemaakt hadden, waarmede zy erin slaagden al deze rampzaligen op eene veilige plaats te bren gen. Het is niet de eerste maal dat de rivier Lièvre zulk eene ramp veroorzaakt. In October 1903 had er ook eene grondver schuiving plaats, acht mijlen beneden Notre Dame de Salie, maar toen waren er geen menschenlevens te betreuren. Hoe een gerucht ontstaat. In één der vele zijstraten van de Duitsche hoofdstad woont in een souterrain een eenzaam kolenhande laar, die dag in, dag uit, zyn waar naar verschillende klanten brengt, terwijl zyn vrouw van uit de woonkamer den winkel bewaakt. In den kelder bevindt zich een soort valluik) toegang verleenend tot een hol onder den grond, waarin allerlei voor werpen voor huishoudelijk gebruik geborgen worden. Dezer dagen nu opende de man zyn valluik, om iets uit de diepte op te visschen. Toe vallig ontdekten een paar straatjongens dit, staren nieuwsgierig door de geopende deur en peinzen zwaar over hetgeen de man daar toch wel kon uitvoeren. Eindelijk kon één der jongelui zyn nieuwsgierigheid toch niet langer bedwingen en roept: „Zegeens baas, zoekt u daar misschien verborgen schatten „Natuurlijk", luidt het antwoord en terzelfder tyd gooit de man iets op den grond, wat volgens de jongens, precies op beenderen leek. Dadelijk heffen ze een woest geschreeuw aan„Lieve deugd, hij graaft een lyk op." Verbaasd kijkt de kolenhandelaar van den een naar den ander en zegt dan doodkalm „Ga jullie weg, anders kan je een draai om je ooren krygen." De jongens maken beenen en met bekwa men spoed wordt de geschiedenis van het valluik door geheel de straat verspreid- Tien minuten later weet men de politie een ware stuiversroman op te disschen van een verminkt lyk, dat de man in den kolen kelder opgegraven heeften dat het stoffelijk overschot is van den vroegeren eigenaar, dien men vermoordde, teneinde zich van zyn geld, dat eveneens onder het valluik verborgen lag, meester te kunnen maken. Het duurde een geheelen tyd, eer de eerzame kolenüandelaar de dienaren van den heiligen Hermandad de ware toedracht der zaak kon uitleggen. Gevecht in een gevangenis. Dinsdag is het in de gevangenis te Jekaterinoslaf (Rusland) tot een bloedige botsing gekomen tusschen de gevangenen en hun bewakers, 's Middags om een uur of twee werd plotseling een bom geworpen tegen het lokaal van de wacht. Verlies aan menschenlevens veroorzaakte de bom niet, maar wel groote stoffelijke schade. Een aantal gevangenen trachtte van de verwarring gebruik te maken om over den muur te vluchten. Hun bewakers zonden hen echter schoten achterna, waardoor tien vluchtelingen wer den gedood. In de gevangenis had inmid dels een wanhopig gevecht plaats tusschen gevangenen en wachters, waarbij aan weers kanten dooden en gewonden fvielen. Het oogmerk der gevangenenallen gezamen lijk te ontvluchten, is echter mislukt. Het eenige, dat zy na deze mislukte poging be reikt hebben, is dat ze nu dubbel streng bewaakt worden. Er komt bericht van nog een tweede treffen in een gevangenis. De arrestanten in de gevangenissen in de gevangenis van de Russische Simferopol hebben eergisteren een gemeenschappelijke poging tot vluchten gedaan, na zich in 't bezit te hebben gesteld van wapens, het geen in dit wonderlijke land zeer gemak kelijk schijDt te gaan. De directeur der ge vangenis werd hierbij gewond, terwijl zijn secretaris, de gevangenisdokter en 2 cipiers werden gedood. Het aantal ontvluchten is nog niet vastgesteld.

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 3