2 ONZE EILANDEN van 16 MEI 190 8. Zaterdagavond in het Theater Van Lier te Amsterdam, opgetreden is als tooneelspeel- ster. De „Deutsche verein" gaf n.l. aldaar een uitvoering van een Duitsch tooneelstuk waarin mevrouw Heemskerk de hoofdrol speelde. De minister Heemskerk was onder de toehoorders. Een nieuw bewijs, dat de dagen van het „jolig" Christendom zijn aangebroken. Het drukfoutenduiveltje! In een der Leidsche bladen komt voor: „Rhynsburg: Ned. Herv. Kerk. Zondag 10 Hei, 's morgens te 91/2 uur, ds. Briet (van Leiden); 's avonds te 6" uur ds. Oorthuijs (van Leiden). Gistermiddag stonden deze snuiters te Haarlem terecht." (Deze laatste zin is onder het Kernieuws gezet inplaats van onder de rubriek recht zaken). Bedelaars-krukken 1 Te Edam is een man wegens bedelarij en landloopeiy gearresteerd. Hy strompelde op een paar krukken langs de straten, in ken- nelyken staat. Toen jongens hem plaagden, nam hij een kruk en zat ze zonder die steunsels na, waardoor het bedrog uitkwam. Hondentrouw, Schipper Cornelissen van Edam, stond z(jn hond (terwijl hy in Haar lem vertoefde) af aan een inwoner uitVelzen Maar het beest stond onverwachts weer te Haarlem voor hem. Dezer dagen, toen hy te Amsterdam vertoefde, gaf hij het beest aan een inwoner van Haarlem, en weer kwam het trouwe dier aan boord van zijn schip in de hoofdstad terug. Nu houdt hy den hond. Een knap stukje zeemanskunst. Een kra nig stuk werk is door onze Hollansche zee lieden volbracht. Men zal zich mogelijk nog wel herinneren, dat begin Februari uit IJmui- den twee groote baggermolens vertrokken van Nederlansch fabrikaat, de Canton en de Shanghai, met bestemming naar China. De logge, onhandelbare gevaarten wer den gesleept door twee sterke sleepbooten de „Schelde", onder bevel van kapitein Ver schoor en de „Theems", met kapitein Post aan boord. Het was een moeilijke reis, waarbij veel zeemanschap bij te pas kwam, en hotbohoort tot de groote zeldzaamheden, dat sleepboo ten zulk een verre reis over de oceanen ondernemen. Feitelijk heeft de Nederland- sche schipperij op dit gebied nog het mo nopolie in de wereld. De te Amsterdam gevestigde „East Asiatic Dredging Company", voor welker rekening de baggermolens moesten worden overge bracht, beeft thans bericht ontvangen, dat de moeilijke reis is volbracht. De „Schelde" met de „Canton" opsleep touw, is Maandag te Shanghai aangekomen en de „Theems" met den tweeden bagger molen kwam daar gisteren aan. Het is een bijzonder vlugge reis geweest, want de berekening, toch al krap aan ge nomen, was, dat eerst einde Mei de aankomst te Shanghai kon worden verwacht. Een telmachine. Hedenmorgen werd ons, aldus schrijft het Vad., een telmachine ge toond een nieuwe Engelsche uitvinding met behulp waarvan met de grootste ge tallen kan optellen. Het is precies een schrijfmachine in het klein, met tien toetsen voor de getallen van 1 tot 10 en een groote toets om het toestel nul te laten wijzen. Men telt or mee op geheel alsof dat uit het hoofd gebeurd. Men tikt achtereenvol gens de getallen van de rechtsche rij die der eenheden aan en het toestel telt ze op en geeft ten slotte de som van al die getallen. Men noteert dat getal, brengt de machine weer op nul, tikt het aantal tien tallen, dat de som der eenheden heeft op geleverd, aan en telt nu de tientallen op. En zoo gaat het voor iedere ry'. Het nadeel is dat elke rij op zichzelf niet zóó groot mag zijn, dat de som grooter is dan 999 het grootste getal dat de machine kan aanwijzen - maar zoo iets gebeurt zelden zoo lang zyn de getallen kolommen gewoonlijk niet. Het toestel is zeer eenvoudig van construc tie, het kleinste kind kan het bedienen. Droevig. Zondagmorgen, juist midden on der de vroegmis, werden de kerkgangers in een Geldersche gemeente opgeschrikt door een hevig gebons op de kerkdeuren, gevolgd door een vreeselijk geschreeuw. Een en ander werd veroorzaakt door den_ bur gemeester, die in vlaag van waanzin in ambtsgewaad gekleed, den volke kond wilde doen, dat allen roomsch moesten worden. Met veel moeite maakte men zich van den ongelukkige meester en bracht hem per auto naar 't St. Elizabeth's gesticht te Arn- „'fc Is goed dat je komt," zeide hij, nadat ik hem omhelsd had. „Ga eens hierover, en verzoek myn collega even by mij te komen ik wensch hem over een ambts-aangelegen- heid te spreken." Ik verzocht Katrien de boodschap voor ray over te brengen, doch ze weigerde beslist. Om niet ongehoorzaam te schynen, liep ik aarzelend de straat over, en bleef even voor de deur van de pastorie staan. „Maar, mevrouwtje,;' zoo viel de oude juffrouw zich zelve in de rede: „'tis wel niet beleefd van my, u zoo voor de deur van den jongen geestelijke te laten staan; ik heb echter in langen tijd zoo veel niet gesproken als heden, en ben vermoeid. Zoo gij 't vervolg van mijn verhaal nog wenscht te vernemen, kan ik er immers over eenige dagen meë voortgaan." „Ik stel er meer belang in dan u denken kunt, lieve juffrouw," zeide ik eenigzins teleurgesteld, „en ik hoop, dat u spoedig verder zult verhalen. Eén zaak hebt u my echter niet gezegd: hoe u er in uw jeugd hebt uitgezienhebt u geen portret van u zelve „O ja, en gij zult het hebben," zei juf frouw Siegismund. Toen nam zy uit een dei- laden van een antieke kast een klein étui. „Ziehier lief kind, beky'k het t'huisik ben zeer moè en heb behoefte aan rust." Ze kuste my op 't voorhoofd, en toen ik haar hem. Overspanning van zenuwen schijnt oorzaak te zijn van dit treurig incident. (Geld.) Meningitis. Te Rotterdam is overleden aan meningitis cerebrospinalis epidemica de 84-jarige schipper Wakkee en diens ;1T- jarige zoon, beiden van het lichterschip Cornelia Maria. Dat ziet er niet best uit! Naar aan de Haagsche Ct. van een der departementen gemeld wordt, staat het er naar berekenin gen aan financien slechts voor met de uit zichten van de Rijksmiddelen in 1909. De Vermogensbelasting na de Ameri- kaansche aderlating en de Bedrijfsbe lasting wegens den gedrukten toestand in allerlei vakken worden aanzienlijk lager verwacht; daarbij komen de verhoog de uitgaven voor het „blyvend gedeelte", zoodat in een schrijven van den Minister van Financiën aan de departementen de nadruk er op gelegd wordt, dat men ditmaal de gebruikelijke zuinigheidszinsDede niet als een formulier-verzoek moet beschouwen. Onverbiddelijk zal geschrapt worden, wat toch voor nieuwe of hoogere uitgaven ge vraagd mocht worden. Gisteravond drong een haringvisscher W. v. G. genaamd, met oen bijl en een mes gewapend de woning van een familielid aan de Generaal v. d. Heydenstraat te Rotter dam binnen en wilde de bewoners te lyf. Hy ging te keer als een razende en men riep de hulp van een politieagent in die hem een sabelhouw over het hoofd toebracht en hem zoodoende meester werd, zoodat hij hem naar het bureau in de Meermansstraat kon brengen, waar hy verbonden werd. La ter bleek dat een 2-jarig meisje, Jozina Van Gent genaamd, dat op den arm der moeder had gezeten, een messteek onder den rech terarm had gekregen. Het kind werd in het Ziekenhuis verbonden. Smokkelaar gesnapt Nijmegens ijverige nachtpolitie heefteen mooie vangst gedaan. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks halfdrie trof zij op de Smidstraat een rijtuig met paard, dat haar verdacht voorkwam. Niet ten onrechtewant by onderzoek bleek het voertuig te bevatten niet minder dan 1200 pond suiker, die van Kleef hier binnengesmokkeld was. Natuurlijk werd de 21 jarige smokkelaar C. J. A. J. uit Kleef, Geld. Woensdag zyn te Amsterdam 260 paartjes in ondertrouw opgenomen dat aantal werd daar nog nooit bereikt! Het Kamerlid v. d. Zwaag. Naar wy' uit goede bron vernemen, be staat bij den heer G, L. v, d. Zwaag het vaste voornemen, om zich bij aanstaande algemeene verkiezingen niet meer beschik baar te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, daar by de taak van Kamer lid en van Lid der Gedeputeerde Staten van Friesland moeielijk vereenigbaar acht, om dat laatstgenoemde verantwoordelijke func* tie te veel tijd in beslag neemt om het Kamerlidmaatschap geheel naar behooren te kunnen vervullen. Zyn wy wel ingelicht, dan zou van soc. dem. zijde worden gesteld de heer A. H. Gerhard, hoofd eenerschoolteAmsterdam, die bereid zou zyn gevonden, een candida- tuur voor 't district Schoterland te willen aanvaarden. Sted. Ct. „De zeven Provinciën". Het nieuwe in aanbouw zijnde pantser schip vooT de Koninklijke Marine zal den naam dragen van "De Zeven provinciön. Dezelfde Naam werd gedragen door het admiraalschip van onzen grooten De Ruy- ter. Het hoofd afgereden! Donderdagnamiddag is op de lynMeche- len—Neuzen nabij Kijkuit de bureelwachter Wulhaers, die den sluitboom te laat ge sloten had, door den trein overreden. Het hoofd werd van het lichaam gesneden. De ongelukkige was gehuwd en omstreeks 60 jaar. Sedert kort is de nieuwe politieverorde ning der gemeente Eindhoven in werking Tot een der strengste bepalingen behoort het verbod van samenscholingen van meer dan 3 personen op de hoekon van stiaten of trottoirs. Aan, deze bepaling wordt streng de hand gehouden en geeft voortdurend aanleiding tot wrijving tusschen politie en publiek. De menschen worden echter eerst ge waarschuwd en by niet verwijdering wordt proces-verbaal opgemaakt. vleiend om verlof verzocht had, overmorgen het vervolg te komen hooren, begaf ik my haastig naar huis. „De overste is niet t'huishy ontving voor 'n half uur geleden een brief, en is toen in volle uniform heengegaan," zei het dienst meisje, toen ik haar vroeg waar mynheer was. Juist hoorde ik hem de trap opkomen. „Ik woü je hierover afhalen, Elly, zeide hij, „maar je waart reeds naar huis," Hij voerde mij mede naar d6 woonkamer, en sloeg zyn arm om mij heen, „Ik ontving zooeven een brief van je vader. Mama is eenigszins ongesteld; ik geloof dat het goed zou zijn, zoo we terstond op reis gingen, en dat jy haar verpleging op je neemt. Ik heb verlof genomen, en we zouden dus om twaalf uur met den nachttrein kunnen ver trekken, nietwaar En ja; eindelijk, na een onafgebroken reis van twaalf uren, kwamen wy aan. De koetsier trad met droevig gelaat voor de coupé, en antwoordde op de angstige, ge jaagde vraag„Hoe is het, Börner Slecht, freule, ik bedoelmevrouw; mijnheer uw broeder is zooeveD óók gear riveerd." Myn vader trad ons met betraande oogen tegemoet. Ik snelde naar het ziekbed Daar lag myn arme, lieve moeder in ijlende koorts. Tevens is by het nieuwe reglement de verplichting opgegeven, dat de Israèlietische bevolking op Zaterdag en feestdagen toch verplicht was voor reiniging harer trottoirs zorg te dragen en zulks vastgesteld op eenige uren vóór het intreden van Sabbath of feestdagen. Bijna ontvlucht! Ook te Tilburg schijnen de cellen in een der politiebureaux niet bestand tegen den sterken arm van een uitbreker. Althans, het gebeurde, dat Zondagnacht een arrestant was opgesloten in een der lo kalen van het nieuw verbouwde politiebu reau op de Veldhoven. De man, vermoedende dat de nieuwe muur nog niet bestand zou zijn tegen zyn krachten, brak zijn brits in stukken en begon daarmee een bombardement tegen de nog versche kalksteen. 't Mocht hem gelukken er weldraeenen vervolgens meer uit te stooten, doch in het holle van den nacht had zyn harddadig op treden, de opmerkzaamheid van een surveil lerend politieagent gewekt, die naar 't la waai een onderzoek instelde en toen tot de ontdekking kwam wat er de oorzaak van was. Haast was de arrestant in slaat zijn cel te verlaten, toen hy in zijn werk werd gestoord en op een sterkere plaats achter slot en grendel werd gebracht. Tilb. Ct. Wie wordt burgemeester van Zieriksee? Uit Zieriksee wordt aan L. en V. ge schreven: „Sedert 1 Mei zijn wy hier zonder burge meester, tengevolge van het eervol verleende ontslag aan den heer Ch. W.Vermeijs. Zoo dra dit ontslag verleend was gaven de vooruit strevende bewoners dezer gemeente het ver langen te kennen een z$er geacht mede burger, mr. IJ. C. Moolenburgh, tot burge meester te zien benoemd. Dit verlangen werd aan H. M. de Koningin kenbaar ge maakt door een schrijven, gesteund door de handteekeningen van meer dan 500 in gezetenen De heer Moolenburgh toch, geheel onaf hankelijk en sedert jaren (wethouder der gemeente, kent de ware belangen van Zie riksee, ja, van geheel Schouwen en Duive- land, terwijl zijn kaïakter ons verzekert van zijn eerlijke en oprechte toewijding aan dit Zeeuwsc.be bolwerk tegen allen kerkelij ken dwang op staatkundig gebied. Naar ons is medegedeeld, zal onze hoop niet vervuld worden, maar zal men ons trachten op den goeden weg te brengen door ons een rechtzinnigen predikant tot burgemeester te geven! Duiventrouw! Een poelier te Utrecht zond eenige weken geleden ruim 3000 duiven (levende) naar Monte Carlo (Italië), welke dieren moesten dienen voor een schietconcours aldaar. Na tuurlijk worden niet alle het slachtoffer der schietlustigheid: soms weten de dieren aan het schot, dat hen van verschillende kanten bedreigt, te ontkomen. Zoo arriveerden eergisteren bij den vorigen eigenaar, in ons land, 3 exemplaren gezond en wel na 3 weken onderweg te zyn geweest. Voorwaar een zeldzaam bewijs van dui ventrouw, wanneer men den kolossalen afstand in aanmerking neemt! Minister Idenburg. De minister van kolo niën, de heer Idenburg, wordt van de bui- tenlandsche reis, die hy na zijn aftreden als gouverneur van Suriname gedaan heeft, te 's-Hage verwacht. Hy zal Maandag naar het Loo gaan om in handen van H. M. de Koningin den eed af te leggen en Woensdag, na de portefeulle uit handen van den tijdelyken minister van koloniën, mr. Heemskerk, overgenomen te hebben, zijn ambt aanvaarden. Een burgemeester in de knel. De rechtbank te Breda heeft den burgemeester der ge meente Terheyden, schrijver van een inge zonden stuk in een paar couranten, waarin werd beweerd, dat door den heer Schviek, koekfabrikant te Moerdijk, verpakt bij zijne peperkoek verzonden werden onzedelijke prentbriefkaarten, veroordeeld tot betaling van f 200 aan den heer Schriek, alsmede in de kosten van het geding, terwijl tevens op 's burgemeesters kosten afschriften van het vonnes zullen worden aangeplakt aan de gemeentehuizen te Zwaluwe en Zeven bergen. Geen gratie Zooals men zich herinneren zal, heeft voor de rechtbank te Amsterdam terecht gestaan een 20-jarige sigarenmaker, die een moordaanslag pleegde op zijn meisje, dat zich, niettegenstaande het gebeurde, bereid verklaarde met den beklaagde te huwen. „Goddank, zij Leeft nog 1" snikte ik, ter- wyl ik my voor haar bed op de knieën wierp. „Ik dank u, mijn God 1" 't Waren bange uren die wy van nu af aan doorleefden, en die uren werden dagen, en de dagen verlengden zich tot weken. Wèl bleef de koorts ten laatste weg, doch daarop volgde een doodelijke zwakte. Mijn man en broeder waren weder naar hunne garnizoens teruggekeerd, en eindelijk kon de geneesheer mij na langen tijd de verzekering geven, dat myn goede mama buiten gevaar was. Ik meldde dit terstond aan mijn man, en had het onuitsprekelijk genoegeu, hem kort daarop bij mij te zien hij bracht my tevens het kleine étui, dat ik op dien bewusten avond in myn schrik op tafel had laten liggen, benevens een brief en een pakket van juffrouw Siegis mund zy schreef „Lieve Mevrouw, Met innige deelneming heeft uwe oude vriendin voortdurend aan u gedacht, eD met u om de genezing uwer dierbare moeder gebeden. Hoe zeer verheugt het mij, dat zy voor u gespaard bleef, en dat hare gezondheid terug zal keeren. Ik hoop dat gij spoedig weer hier zult zyn, want ik heb u zeer gemist. Daar het begin van myn verhaal mij inderdaad zeer geschokt De rechtbank veroordeelde den jeugdigen beklaagde tot 2 jaren gevangenisstraf we gens poging tot moord. Beklaagde kwam van dit vonnis in hoo- ger beroep en huwde tusschen de uitspraak der rechtbank en de behandeling in hooger beroep met het meisje. Niettemin bevestig de het Hof het vonnis der rechtbank en de Hooge Raad verwierp het verzoek tot cassatie. De verdediger van beklaagde, mr. Adolf Parel, richtte daarop voor zijn cliënt een verzoek om gratie aan H. M. de Koningin. Dit verzoek, door een 300-tal personen on dersteund, werd dezer dagen afgewezen. Een ontrouwe postbeambte Dinsdagavond is door de recherche aan het Centraalstation te Utrecht bij aankomst van den laatsten trein uit Leiden gearres teerd de conducteur der posterijen J. H. F., oud 44 jaar, te Utrecht woonachtig. Op dezen beambte ruste reeds langen tijd de verdenking dat hy zich schuldig maakte aan diefstal van gelden uit aangeteekende pakketten, doch het mocht niet gelukken eenig bewijs tegen hem aan te voeren. Dinsdagochtend werd echter aangifte ge daan, dat uit een aangeteekend pakket ver zonden uit Schiedam en bestemd voor Nuns- peet, geldswaarden werden vermist, terwijl het pakket in geschonden toestand arriveer de. De politie wachtte nu den Leidschen trein af, waarop F. dienst deed. Bij fouilleering werd het geld, dat uit het pakket werd vermist, op hem bevonden. De man is onmiddelyk in hechtenis geno men. Utr. Dagbl. Woensdag werd de man opnieuw door de politie verhoord. Hij ontkende ondanks alle vastgestelde feiten, zich aan den diefstal te hebben schul dig gemaakt. Hoe het gemerkte geld in zijn portemonaie terecht was gekomen, wist hy niet te ver klaren. Hij beweerde het pakket niet geopend te hebben en het geld dan ook niet daaruit te hebben genomen. De man heeft een diensttijd van 19 jaren achter den rug, waarvan hij er eenige te Amsterdam doorbracht. „Daar verdiende ik maar f400 en bleef ik eerlijk; waarom zou ik dan nu, nu ik zooveel méér verdien, on eerlijk zijn geworden aldus vroeg hij tij dens zyn verhoor. De verdachte hij is vader van eenige kinderen is heden ter beschikking van de justitie gesteld. Eet dashondje van de Koningin. Op een dezer dagen, dat onze Koningin van het Paleis uitreed, was het publiek, dat zich gewoonlijk tegenover het gebouw voor het ruiterstandbeeld in dichte ry schaart, om H. M. te zien. getuige van een aardig too- neeltje, waarbij het bekende zwarte das hondje, dat byna altyd door de Koninklijke Meesteres in het rijtuig meegenomen wordt, de hoofdrol speelde. Toen het laagpootige, zwartharige beestje als naar gewoonte reeds in het Koninklijk ry'tuig was neergehurkt, begaf den taks plotseling zyn lust om op zyn plaats te bly'ven. Met een vluggen sprong wipte hy over den rand van het ry'tuig het voorplein op, maar even gauw waren de hofbedienden er by om het dartele diertje na te loopen en te trachten op zijn plaats in het ry'tuig terug to brengon. In het begin was de kleine viervoeter zijn vervolgers, versterkt door de voorliet Paleis geposteerde politieagenten, nog te vlug af, maar eindelijk viel de deserteur in handen van een hunner. Toen hy weer in het rijtuig naast „de vrouw" was gezel, bleef het hondje op den verderen rit gedwee gezelschap houden. Maar de heele escapade en de kronkelin gen van het beesje om te ontsnappen, dat alles zag H. M. van uit haar ry'tuig, luide lachend aan en schonk ook aan de vele toeschouwers oogenblikken van groote pret, De oneenigheid in de kerk te Sliedrecht. Gisteren heeft de commissie, die de redenen bekeDd zou maken van het optreden van de classis tegen den kerkeraad, en verder de redenen die tot schorsing van den predi kant J. van Drunen aanleiding gaven, zich van haar taak gekweten. De commissie bestond uit de heeren pre dikanten Van der Heijden, van Dordt en Gils, van 's Gravendeel met nog 2 ouder lingen. Alleen de „belijdende" leden der Gemeente werden tot de kerk toegelaten. Het classis besluit werd nu voorgelezen en de kerke- raadsleden werden beschuldigd van: had, heb ik het vervolg er van op schrift gebracht. Ik heb er eiken dag eenige uren aan gewerkt, wat m ij menig slapeloozen nacht, en u het inspannend toehooren bespaard heeftHet slot myner ge schiedenis moet nog komen wie weet, hoe spoedigik gevoel mij somwijlen lang niet wel, ach, en ik mis ten zeerste uw lief gezelschap, 'tls, alsof de laatste zon nestraal die myn eenzamen avond sierde, mij niet meer zal beschijnen. Blijf niet lang meer weg 1 Uw goede man is wel zoo goed, u dit manuscript benevens mijne hartelijke groeten te willen overbrengen. Vergeef mij, zoo 't handschrift soms wat onduidelijk is, en denk bij de lezing aan uwe oude vriendin. M. Siegismund."— Eerst opende ik het étui, en een uitroep van bewondering ontsnapte aan mijne lip pen. Er lag een op elpenbeen geschilderd miniatuur portret iD. Myn man, die het over myn schouder heen bekeek, zeide met groote bewondering: „De oude juffrouw is bepaald een zeidzame schoonheid geweest!" En inderdaad kan men zich geen liefe lijker en bekoorlijker gelaat voorstellen, dan dit beeld vertoonde, - Daar de geneesheer mijne moeder een verblijf in 't Zuiden had voorgeschreven, en zij de toestemming van a. Verwaarloozing van hun ambt; b. Ontrouw tegenover den leeraar; c. Ontrouw tegenover de gemeente; en d. Onwaar te zyn geweest bij de kerk visitaties. Maar de kerkeraad had de classis schuld beleden, had zich verootmoedigd en was daarom niet geschorst, want zeide de spre ker: „"Wie zyn zonde belijdt en last, dien zal barmhartigheid geschieden." De predi kant was echter wel geschorst op volgende motieven gemis van alle veroormoediging: 2. misbruiken van ambtsmacht, (door een kerkeraadsvergadering te sluiten, waar het zeer ruw toeging). 3. scheuring bewerken in de gemeente. 4. In een woord steeds werkzaam te zijn alle schuld van zich af te schuiven. Nauwelijks had de spreker het laatste woord geuit of een der leden betuigde, dat het hem nog niet duidelijk was, wat de predikant had misdaan, doch vreezend een tumult als de vorige week, trok de commis sie zich ijlings terug, de gemeente verbluft achterlatend. De party van den predikant die het sterkst is in aantal, had zich nu maar door een paar personen laten ver tegenwoordigen. Kinderleed. Als in den arbeidersstand moeder als weduwe achter blijft en er dan van die kleine kleuters zijn, die toch, evenals toen vader leefde, mondjes hebben en kleertjes behoeven, och, dan is "tzoo'n uit komst als moeder hertrouwt en er weer iemand is, die alle weken geld inbrengt en als vroeger in die dingen voorziet. Als vroeger? Kleine, twaalfjarige Havietje kreeg zulk een tweeden vader, maar met haar zachte, droomerige gezichtje kon zy hem zoo vreemd en met zulke schuwe angstblikken aanzien en ze voelde 't wel, dat er toch zoo'n groot verschil was met vroeger. Moeder deed haar best om haar tot andere gedachten jegens den stiefvader te brengen. Hij zorgde immers voor allemaal en daar moest zij nu dankbaar voor zyn, niet meer zoo stug en onaardig tegen hem wezen, misschien, dat vader dan ook wel veran derde. Zij was immers zijn eigen kind niet, dat moest ze nu toch begrijpen. Maar dat juist begreep ze niet, begrijpt geen enkel kinderhart, dat als de plant aan zonneschijn behoefte heeft aan koestering en liefde, zonder te vragen van waar die komen. En nu moeder de „schuld" aan haar gaf, en dus ook al veranderd was sinds die vreemde man in huis was gekomen, nu ge voelde zij, dat zij teveel was geworden, dat zij als een last werd beschouwd Gisteravond tegen donker sloop het kind het huis uit. Een dier lange straten van buurt IJ IJ te Amsterdam, die op den Am- stel uitkomen, liep zij af, dwaalde den Am- steldy'k op, totdat zij een heel eind van de stad af, op een plek, waar zy' zich onbe spied waande, in het water sprong. Maar 'c werd gezien. Een paar wande laars, die het vreemd dooiende wezentje hadden nagestaard, snelden toe en grepen haar, vóór zy naar het midden van den stroom was afgedreven. In het gras aan den walkant lag een cou rant met een steen bezwaard, waarop het arme schepseltje, in potllood, met groote kinderletters een afscheid geschreven had: „Moeder, zoo kan ik niet leven, want het eten wat ik krijg is mij toch niet gegund. Zeg u allen maar goeden dag. Ik heb mij in den Amstel verdronken Marietje," Het kind is door de politie liefderijk van droge kleeren voorzien, en nu ligt het in het Gasthuis, waar de zusters, als zij haar kribje voorbijkomen, het bleeke gezichte streelen Ontginning gronden kroondomein. De woeste gronden, welke in de laatste jaren door H. M. de Koningin te Yassen enEpe (Geld.) zijn aangekocht, worden langzamer hand in bosschen herschapen. Dezer dagen werd weder een groot stuk heide in de buurtschappen Gortel en Niersen afgebrand, om zoodoende geschikt te worden gemaakt voor het aanplanten van dennen. Zoo zal een oppervlakte van ruim 60 H. A dit jaar worden bepoot. Het is opmerkelijk, hoe sterk de heide gronden in den laatsten tyd verminderen en de Veluwe veel boschrijker wordt. Ook in den loop van dit jaar zullen in deze streek weder honderdtallen bunders door den stoomploeg worden bewerkt. Daar, zooals bekend, de aanwezigheid van bosschen het klimaat zeer ten goede komt en bovendien vele handen bij dezen arbeid werk vinden, strekken deze ontginningen tot algemeen nut. Een kogelwerende stof. Door den heer mijn man verkregen had, dat ik haar mocht vergezellen, vertrokken wy op 1 December naar Rome, waar wy, met het oog op de zwakte der geliefde vrouw, een zeer stil en afgezonderd leven leidden. Daar ik myne moeder het begin van 't verhaal der oude juffrouw reeds had mede gedeeld, had dit ook hare belangstelling gaande gemaakt, en wist ik haar geen aan genamer afleiding te verschaffen, dan haar bij tusschen poozen het manuscript voor te lezen. Ik stond dus met beklemd gemoed voor de deur van de pastorie. Deze werd terstond geopend, en de oude dame sprak op vrien delijken toon „Dat is lief van u, myn kind, dat ge my eens komt bezoeken, ik heb u reeds lang verwacht: kom binnen." Ik vatte de mij toegestoken hand, en volgde haar. O, hoe gezellig was het hierik was dan ook terstond op mijn gemak, toen ik, op een by 't venster, tegenover den leunstoel der oude vrouw geplaatsten stoel, gezeten was. Nadat ik haar mijn boodschap had over gebracht, opende zy de deur van een zij vertrek en riep: „Heinrich, of je dadelijk even by" dominee wilt komen, bij wenscht je te spreken." (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 2