ONZE EILANDEN van 2 MEI 1908. Graaf .von Zeppelin, <le bekende en be roemde luchtschipper, diedeluchtscheepvaart een heel eind verder bracht door zün wel geslaagde proeven boven het meer van Con stance, is op bet oogenblik bezig een ballon te vervaardigen, waarmede hü een snelheid van GO K.M. in 't uur hoopt te bereiken. Het nieuwe luchtschip zal eene lengte van 110 M. krijgen, en voortbewogen worden door 3 Motoren ter sterkte van 140 paar denkrachten. Bovendien zal een installatie voor draadlooze telegrafie aangebracht worden. De kosten zullen ongeveer 500.000 francs bedragen. Amerikaansche zucht naar emoties. Als ze geen hevig schokkende emoties bele ven is het een groot deel van 't Ame- rikaansche volk niet meer goed tegenwoor dig. En daar het zien van ongelukken hun einotioneelen geest aangenaam aandoet, moeten er ongelukken gebeuren. Komen ze niet uit zich zelf, dan zullen deze tragedie liefhebbers wel een handje meehelpen, om aan hunnen duivelschen lust te voldoen, De chauffeur Strang won onlangs op een Briarchiff wedstrijd. Hij reed de 32,4 Engel sche mijlen lange baan acht maal in 5 uur, 14 minuten en 13V< sec. Twee en twintig wagens namen aan den ren deel. Vier wer den vernield. Een toeschouwer stierf van opgewondenheid, vier toeschouwers en een chatfeur kregen doodelijke wonden. Maar deze kleinigheden waren den talrijken kijkers natuurlijk lang niet vol doende. Luid riepen ze hunne ontevreden heid over het gemis aan tragedies. Enkeion ondermijnden heimelijk, een brug, om maar ongelukken te verwekken, doch gelukkig werd het plan tijdig ontdekt en verijdeld. Een liefdes-geschiedenis. De Duitsche kran ten hebben dezer dagen gemeld, dat hertog Borwin van Mecklenburg onder curateele was gesteld. Volgens het Berl. Tageblatt, heeft de hertog eenigen tijd geleden door een liefdesgeschiedenis van zich doen spre ken. Hij had een rijk Amerikaansch meisje leeren kennen en lief gekregen, en wilde met haar trouwen. De vader van den hertog verzette zich tegen het huwelijk. De onder curateele staande prins zal nu naar zijn ouders terugkeeren. Verwoesting door Sprinkhanen. In Tunsi is een sprinkhanenzwerm komen opzetten uit het Zuiden. De zwerm richt schrikkelijke verwoestingen aan waar zij neerkomt. Te Dzjeben bedekten de sprinkhanen 60.000 hectaren. De inlanders hebben daar 800 zakken met sprinkhaaneieren gegaard. Na Dzjeben streek de zwerm neer te Sminkzja, te Dzjoekuar, Birmecergua, Mornaghia. Reeds nadert de zwerm de stad Tunis. Te Massi cault is zij het laatst neergestreken, op 30 kilometer afstand van Tunis. Tegen Mei wordt het nieuwe broed verwacht. De over heid neemt uitgebreide maatregelen om de sprinkhanenplaag te bestrijden. Alweer eenWerner, directeur van de „Zentral Genossenschaft Rheingauer Win- zer" is verdwenen met achterlating van eenige MilÜoenen tekort in kas. Dienten gevolge zjjn duizenden kleine Duitsche wijnbouwers geruïneerd. Opslootjes ie MannheimBij een staking van kolendragers te Mannheim hebben op stootjes plaats gehad. De stakers achter volgden een opzichter en wierpen de politie met steenen. Dergelijke projectielen kwamen zelfs uit de woningen. Vjjf en iwintg bel hamels werden gevat. Bevel om te schieten. De Warachausche autoriteiten hebben den troepen bevel ge geven, zonder voorafgaande waarschuwing, den eersten Mei onmiddelijk op mogelijke manifestanten te schieten. Alweer een marine-ongeluk in Engeland. De Engelsche marine is wel ongelukkig. Pas is de ramp met de „Gladiator" achter den rug, of een telegram meldt weer een nieuw ongeluk. Uit Harwich wordt gemeld: Bü een nachtelijke oefening heeft de ver kenner „Attentive" den torpedojager „Gala" in tweetal geramd. Een man kwam daarbij om. De helft van den torpedojager is naar Sheerness gesleept. Raissoeli is niet gedood. Uit de jongste berichten blijkt, dat Raissoelie niet dood ia, doch deerlijk gewond werd door eenige leden van den Lekmesstam, die om ver schillende redenen op den rooverhoofdman gebeten waren. Eerstens had hij hun gods dienstige gevoelens gekwetst, doordat hij, een sjeriff, zich te Tanger onder bescher ming eener Europeesche natie stelde, wat voor deze fanatieke bergbewoners ongeveer gelijkstaat met het aannemen van den Christelijken godsdienst. De tweede grief raakt den financieelen kant. Raisoeli heeft den Lekmes hun aandeel in den losprijs voor den Said Mac Lean onthouden, hoewel zij het waren, die op aandringen van den prinselijken roover een vreemdeling gevan gen hielden. De aanval schijnt volgens een nauwkeurig beraamd plan uitgevoerd te zijn. Ter gelegenheid van den Moeloed waren verscheidene stammen te Sidi Ysef Tlidi bijeen, waar de serie feestelijkheden met een ditl'a besloten zou worden. Nadat men zich den geheelen dag vermaakt had, begaf de sjeriff Raissoeli zich des avonds met zijn escorte naar huis, toen aan de kromming van den weg van uit het struikgewas eenige geweerschoten gelost werden. Raissoeli viel zwaar gewond te aarde. Het bleek, dat ook langs een anderen weg dien Raissoeli had kunnen gaan, aanvallers ver dekt opgesteld waren. Ontsnappen zou dus onmogelijk geweest zijn. Pogingen tot afpersing. Te München zijn twee families, in hetzelfde huis woonachtig, de slachtoffers van een onbekenden afzetter geworden, die hen voortdurend met zijn dreigementen achtervolgde. Hoewel het huis Zaterdag door politie bewaakt werd, gelukte het den brutalen dief achtereenvolgens 5 brieven in do bus te laten glijden. Zelfs waagde hij het, aan te schellen, ten einde de door hem gevraagde som persoonlijk te komen halen. Het wonderlijkste van de zaak is wel, dat het hem gelukte te ontsnappen, hoewel een politie-agent gereed stond, hem te arrestéeren. Te Augsburg ontving, een bekend koopman een brief, door een ge oefende bund geschreven, waarin men hem dreigde, :ijn eenige dochter te zullen ver moorden wanneer hij niet onmiddellijk 30.000 mjrk aan een opgegeven adres zou zenden. Ongdoi lelijk I Het is bekend en telken male w< dt het opnieuw bewezen, dat de Russisch laag pei ambtenaarsstand op een zeer van eerlijkheid en plichtsbesef staat. M.'Jr van tijd tot tijd komen er toch fei ten aan den dag, die zelfs voor Rusland ongehoo schijnen. Zoo is thans aan het licht gel men, dat het hoofd van den vei ligheids! bnst te Kief, samen met den ad vocaat ^atoessewitsj, een invloedrijk lid van deruBond van het Russische Volk, met medewe sing van een bende misdadigers onder rd'olutionaire vaan een reeks beroo- vingen i afdreigingen hebben op touw ge ile hoofd van politie gaf op aan wijzing van zijn medewerkers last tot in- hechten meming van verschillende perso nen, va welke hij wist, dat zij bemiddeld waren, ield hen eenigen tijd in hechtenis en liet en eerst weder vrij, nadat hij hen behoor! geplukt had. Op et i er twi: en Mat gegeven oogenblik echter ontstond tusschen de beide edele mannen essewitsj diende een aanklacht in gisteren steken maakter die in deed, b moest t< nenloopi Ook woestinf Treur noodlijd niet beti Voora de eller tegen d n politieman. t nu achter slot en grendel en er zal op Viivel van ministerpresident Stolypin een streig onderzoek worden ingesteld Bijna, levend begraven. Te Tonbridge, in Kent Eigeland is bijna een schijndoode vrouw 1 graven. Toon het deksel op de kist geschroi d zou worden, ontdekte haar man, die haai een afscheidskus wilde geven, dat haar w: ig nog warm was. Hij liet dadelijk een dol er halen, en de vrouw is nu zoo ;oed al hersteld. Z\j was by haar volle bewustz n geweest, maar had zich niet kunnen oeren of haar mond opendoen. StorMfi in het Kanaal. Langs de geheele kust heerschten gisteren en eer- ontzettende stormen, die het over- /an 't Kanaal bijna onmogelijk De stoomboot Boulogne—Dover, njrmale tijden één uur over de reis ef thans acht uur onderweg en n slotte de haven van Galais bin- t vasteland werden groote ver- ên aangericht. te toestanden. De berichten uit de nde streken in Rusland worden er r op. in het gouvernement Saratof moet Je onder de bevolking groot zijn. De vee£ apel is er bijkans te gronde, het sterftecij barend het goufernêment Tambof heerscht onder :er onder de bevolking is schrik- oog, vooral dat van kinderen. In de platt landsbevolking gebrek aan alles. De overheid helpt wel, maar die hulp is toch lang niet toereikend om indenooden der bevolking te voorzien. De maatregelen tot bestrijding van den hongersnood, hoe wel met eêaigen ophef aangekondigd, blijken per slot wan zake geheel onvoldoende te zijn. Een zedenpreek van president Rooseveld. President Rooseveld heeft een nieuwe Boodschap ,aan het Congres gezonden, waar in hij opnieuw aandringt op een wetgeving, waarbij del macht van de Bondsregeering wordt vergroot. De Boodschap houdt zich verder bezig met de betrekkingen tusschen arbeid en kapitaal en jde voorkoming van klassengrie- ven. De president veroordeelt den dema goog, die be^ benyden der weelde predikt, maar keert -,zich in de krachtigste termen tegen dat bijzondere soort multimilionairs, wier gelaat hard wordt, terwijl het lichaam verslapt, widr zoon krankzinnig en wier dochter een buitenlandsche prinses is, wier genoegen ontaardt in smakelooze weelde righeid, wier levenstaak samenstapelen en gebruiken van inacht in baar walgingwek- kensten vorm is. Een krankzinnige koning. Dinsdag is de ongelukkige koning Otto van Beieren 00 jaar geworden. Reeds langer dan 30 jaar zit hij, onherstelbaar krankzinnig, in het slot PUrstenried opgesloten. Zijn toestand is onveranderd, Sneeuw in Italië. In het voorgebergte om de meren in Boven-Italie heeft het zwaar gesneeuwd. De treinen van den Simplon- spoorweg hebben groote vertraging. In het Formazza-dal ligt de sneeuw 3 M., in Do- modossala 40 c.M. hoog. De overgangen over de Alpen zijn versperd. Een kwart millioen te verdienen. John Markle, een Duitsch-Amerikaansche mijn eigenaar, lijdt aan een oogziekte, waartegen over de Amerikaansche specialiteiten mach teloos schijnen te staan. Daar de dollarvorst blindheid vreest, zal hij dezer dagen naar Europa vertrekken, om daar knappe medici te consulteeren. Degene, die hem vau zijn kwaal verlost, krijgt 250.000 dollar. Een gevaarlijk plan. Volgens de Lissabon- sche bladen, zal koning Manuel, wanneer hij den zesden Mei den eed van trouw heeft afgelegd, eenige provinciesteden bezoeken. De uitvaart van Campbell Bannerman. On der buitengewoon groote belangstelling, en gepaard met bijzondere plechtigheid, heeft Maandag te London de begrafenis plaats ge had van den minister-president Campbell Bannerman. De kist, geplaatst op een met vier paar den bespannen lijkwagen, heeft Zaterdag middag om kwart voor twee de bescheiden woning van den Minister in Downing Street verlaten. De lijkwagen werd voorafgegaan door drie rijtuigen, beladen met kransen en bloe men. De aartsbisschop van Cantebury, de her tog Tife, de nieuwe eerste minister, de lord kanselier, de "speaker" van het Huis van afgevaardigden, markies Ribon en andere leden van het Kabinet of van de Kamer hiel den de slippen van het lijkkleed. De familie had plaats genomen in zes rijtuigen, die de lijkkoets volgdeD. In de kathedraal waren onder anderen aanwezig de prins van Wales als vertegen woordiger van den Koning en de Koninklij ke familie, alle leden van liet Kabinet, de heer Clemenceau, vergezeld door den heer Gottroi, als vertegenwoordiger van den pre sident der Fransche republiek en alle im- bassadeurs, die te Londen aanwezig waren. Het Hoogerhuis was vertegenwoordigd door een twintigtal pairs en het Lagerhuis door een groot aantal leden. Voor het altaar waren zetels gereserveerd voor de familie en de intieme vrienden van den overledene Le ger, marine en koloniën waren eveneens vertegenwoordigd. Na het einde der ceremo nie vertrok de stoet naar het Euston- station, vanwaar het stoffelijk overschot van Sir Henry Campbell Bannerman naar Bel mont Castle in Schotland zou worden ver voerd. Daar zal de overledene worden büge zet in het familiegraf, waar ook reeds het stoffelijk overschot van lady Campbell Ban nerman rust. De prins van Wales, de heer Clemenceau en verscheidene colega's en vrienden van den overledene vergezelden de lijkkoets tot aan het station. Hoe een Sultan optreedt! Sultan Abd-el- Azis van Marokko heeft te Rabat de geschen ken ontvangen, die de stammen hem brach ten bij gelegenheid van de feesten ter herden king vande geboorte des piofeets.Toen Abd- el-Azis te paard voorbij de gezanten der Beni Hassen kwam, sprak hij hen toe. Over drie dagen, zeide hij, zal ik een leger naar Fez zenden. Dat leger komt over uw grondgebied. Gij moet dat leger geleiden tot de grenzen der Sjeraga- Uw kaids zullen mij tot gijzelaars strekken voor uw gedrag. Meteen liet de Sultan vier hoofden der Beni Hassen gevan gen nemen. Dit geschiedde 17 April. De drie dagen zijn voorbij en de mehalla van den Sultan is nog altyd niet naar Fez vertrokken. De correspondent te Rabat van de Temps vermoedt, dat deze gevangenneming een heilzame uitwerking zal hebben op de stem ming in het land. De Sultan, meent hij, is altijd veel te goed geweest voor de stam hoofden. Zij zullen leeren inzien, dat zij zich niet straffeloos kunnen misdragen tegenover hun wettigen heer. Ecclit Amerikaansch. Miss Helen Camblos, de 18-jarige dochter van een rijken bankier te Philadelphia, trad op zekeren dag het kantoor van haar vader binnen en stelde hem mv. Ryan voor, een jongen tooneel- speler, met de woorden; „Hij is mijn ver loofde en ik verzoek u ons huwelijk niet te beletten". Als antwoord schreef mr. Cam blos een wissel van 100.000 dollars, die hij zijn dochter ter hand ^telde met de woor den „Dit is voor u, wanneer gij althans voorloopig van dit huvïelijk afziet". Met een minachtend gebaar schoof miss Helen de wissel terug, stapte rpet haar verloofde in een automobiel, die ij/oor het huis gereed stond, reed in vaart naar de St. Patricks- kerk en liet zich onmiddellijk trouwen. De crisis in Ameri van een Lonaensch cijfert in een uitvoe blad het aantal werk vrouwelijke arbeiders Vereenigde Staten op zijn naar deze cor tistieken ontleent 600.000 lieden uit d< gaan naar Europa. ■a. De correspondent lad te New-York be •ig telegram aan zijn elooze mannelijke en van allerlei slag in de 3.000.000. En dan nog espondent aan de sta- sinds November 1. 1. Ver. Staten terugge- le immigratie in Maart 1908 bleef volle lOO.dOO hoofden onder die van Maart 1907. Van de 3,000,000 iverkeloozen bevinden er zich 120,000 in Grooter New-York. De loervelslorm in bare berichten over eenigde Staten steil blanken op 100, dat dat der gewonden o Amerika. Vrij betrouw den storm in de Ver- n het aantal gedoode der negers op 350 en 2000. Het juiste aan tal dooden zal well nooit bekend worden, omdat vele negers dadelijk begraven werden. en zijn geheel verwoest, itiekampen in voor de Zes en-veertig plaats Men richt concenti dakloozen Ongeluk met een in den Amerikaah: wordt gemeld, dat Zondag in een sto menschen verdron" Een gevaarlijk Maxdorp in Opper een granaat, die en als kandelaar naat bleek nog ki gegeven oogenblik waarbij 5 menscl werden verwond. rivierboot. Uit Helena schen staat Arkansas de rivierboot „Marion" m omsloeg, waarbij 15 andelaar. Een boer te Seieren vond in het veld iy mee naar huis nam ;ebruikte, maar de gra- lit te bevatten en op een sprong hij uit elkaar, en min of meer ernstig Een treurspel bericht omtrent die zich aan boon daar zij iedere bul ook niet aanwezi was uitgewischt, o zee. Uit Sydney wordt ene vreeselyke misdaad, van een kleinen schoener in volle zee zou htfjben afgespeeld en slechts door een toeval in het licht gekomen is. Bij het binnenvaren van de Apamarna- berts eilanden ontmoette chip Laurel' 'een gestran- den tweemaster inet slechts twee opvaren den. Hunne houdjng maakte hen verdacht afwezen, papieren waren de naam van het schip kortom, achter het lot van den gestranllen schoener scheen een geheim verborge: slotte de beide o] jongste derbeidei te zijn en men nam ten varenden in hechtenis. Op den tocht raar Tarawa bracht nude en afschuwelijke misdaad aan het licht. Plet, gestrande vaartuig was de onder Italiaan che vlag zeilende „Neuve Tigre" die met slechts vier man aan boord voor eenige wekm uit Callas vertrokken was. Nauwelijks was men in volle zee, of één der twee nu in hechtenis genotnenen, de kok Mortimer, een Bek, greep een bijl en wilde een der matrozen in den rug aanvallen. Een toevallige bewegiig van het slachtoffer ver ijdelde zijn voornetnen het wapen kwam op den a rm van den orjgelukkige neer en een ver- twyfelde worsteling beggn. Eindelijk gelukte het den matroos, zich in het want te redden. De toegesnelde kapitein werd door den kok voor hy zich kon wapenen, op het dek neergesmeten en bleef bewusteloos liggen. Met een geladen geweer in de hand, stelde de kok den ongelukkigen matroos nu voor de keuze, te worden doodgeschoten of in zee te springen. De rampzalige koos liet laatste; hy sprong over boorden verdronk. Hetzelfde lot deelde de kapitein, die, toen hü weer tot bezinning kwam, eveneens gedwongen werd overboord te springen. De jongere matroos, Jackson, durfde uit vrees voor een zelfde lot het niot tegen den kok opnemen en deze was nu heer en meester aanboord. De lading werd overboord gewor pen, de naam van het vaartuig uitgewischt en nu probeerde men Australië te bereiken, waar Mortimer het schip verkoopen wilde. Maar de misdadigers waren niet genoeg ervaren in de zeevaart: zü konden alleen bij vollen wind zeilen, tot het vaartuig eindely'k by' het Apamama-eiland strandde, waar de beiden In hechtenis genomen werden. De kok weigert, iedere opheldering. Daar de misdaad in volle zee plaats vond, zullen de beide misdadigers te Callas, de haven van vertrek, terechtstaan. China tegen Japan. Amerikaansche bladen ontvangen uitvoe rige berichten over de uitbreiding, die de tegen de Japanners gerichte boycot-bewe ging in de handelskringen van Zuid China heeft verkregen. Een medewerker te Kanton van de „New-York Herald" deelt daarover verschillende, büzonderheden mee. Na het Tatsoe-Maroe-incident is in Kanton een „Nationale Schande-Vereeniging- opgericht, welke zich ten doel heeft gesteld de ver nederingen en geldelijke schade, den Cbinee- zen by de beslechting van het geschil aan gedaan, te verhalen op den Japanschen handel. De leiders van de boycot beweging stellen zich voor, bun propaganda niet te staken, vóór en aleer een schade van 800.000.000 Mexikaansche dollars zal zijn toegebracht aan den Japanschen handel, d.wz. 10.000 p.st. voor eiken dollar, dien de regeering van Kwantoeng heeft moeten uitbetalen aan de Japansche eigenaars van Tatsoe-Maroe. Dat dit geen ydel pogen is. blijkt uit de volgende gegevens, door de „New-York Herarld"-correspondent vermeld, Te Kanton hebben 157 handelaars in Japan sche artikelen vrijwillig een belofte onder teekend, voortaan onder geen beding Japan sche waren te verkoopen. Zelfs zijn vele gevallen bekend, waarin zulke handelaren de nog aanwezige voorraden vernietigden. Uit Woetsja komt bericht, dat een Japansch steenkoolvaartuig daar niet kon lossen, wül de Chineesche koelies weigerden, zich met dat werk te belasten. Kooplieden te Kanton, Hongkong en andere plaatsen hebben hun correspondenten buitenslands aangeschreven, geeh goederen meer te ver schepen in Japansche koopvaardyschepen. Te Kanton en elders hebben de vrouwen zich er voor gespannen de boycot te doen slagen; zü houden tot dat doel opwindende drukbezochte propagandaby'eenkomsten. De leiders van de beweging gaan met be hoedzaamheid en gematigdheid te werk. Er worden geen Japanners gemolestreedde eigendommen van Japanners worden niet vernield; het is een „beschaafde boycot". Maar aan boord van elk der duizende jonken, die in de vaart zy'n tusschen Kanton en andere Chineesche havenplaatsen of Hong kong, bevinden zich lieden, die op kalme doch overtuigende wüze werken voor de uit breiding der boycot, welke pogingen byna altüd succes hebben. De Japanners zy'n niet blyven stilzitten. De laatste dagen hebben in de straten van Kanton talrijke Japansche kramers hun ver- schüning gemaakt, die Japansche artikelen rondventen. In China wordt veelal vermoed, dat deze lieden zy'n gestuurd met het be paalde doel, beleedigingen en gewelddadig heden uit te lokken van den kant der Chi- neezen. Dat zou den autoriteiten te Tokio een aanleiding kunnen geven, tot dreige menten of zelfs tot gewapende ingrijpen. Om een denkbeeld te geven van de wüde vertakking tot in alle lagen van het Chinee sche volk, welke de beweging heeft ver kregen, zij vermeld, dat in Kanton twee en zeventig gilden waarbü alle takken van handel en bedryf vertegenwoordigd zy'n meedoen. Hetzelfde geldt voor tal van andere Chineesche steden. De buitengewone verbreiding der boycot kan ten deele worden verklaard uit het feit, dat de uit Kanton afkomstige handelaars over heel China wor den gevonden. Ook in Melbourne en New-York, en bijna overal elders waar, buiten China, Chineesche kolonies gevonden worden, zijn de propagan disten der beweging yverig in de weer. De leider der boycot de man die te Kanton alle draden in handen houdt zekere Sjan-Wai-Toe, de president van de Kantonsche ,Vereeniging voor Zelfbestuur". Te Peking ziet men niet zonder bezorgd heid het om zich heengry'pen van de boycot. D e centrale regeering, en met name de amb tenaren van het Wai-Woe-Poe, doet al het mogelijke om de beweging te stuiten. Ook de onderkoning van de beide Kwang- provincies ziet de boycot niet met welgeval len. Maar hij geeft zich volkomen rekenschap van het feit, dat men hier te doen heeft met de uiting eener diepgevoelde volksveront- waardiging. En ook deze onderkoning houdt vol, dat China inzake het Tatsoe-Maroe- incident in alle opzichten volkomen in zijn recht was geweest. De onderkoning blü'ft er bij, dat hy zal voortgaan al het mogelijke te doen om een eind te maken aan het binnensmokkelen van wapenen in China. Die wapenen zyn zegt hij bestemd voor revolutionairen. D. v. R. De verzienerDoor den ingenieur Armen- gauö werden op de jaarlijksche tentoon stelling van de Fransche physikalische ver eeniging interessante proeven genomen. Hy" heeft een gecompliceerd toestel vervaardigd, dat de oplossing schy'nt te brengen van het probleem van 't „verzien". Als men de optimistische verzekeringen van den Temps wil gelooven, dan zullen we behalve de telephoon binnen niet al te langen tyd ook een telephot bezitten. In een spiegel zal men dan kunnen zien, wat er zeer ver ver wijderd gebeurt. Do bescheiden uitvinder verklaart, dat hy' slechts het allereerste begin heeft ge daan en tevreden zal zy'n als de geleerden op den ingeslagen weg voort willen gaan. Hel vrouwencongres. Het vrouwencongres, dat reeds eenige dagen aan den gang is, trekt de geheele elegante wereld van Rome, maar de nogal spotzieke bevolking der stad neemt de zaak weinig ernstig op. Derede- naressen vroegen beschermingswetteü voor de minderjarige meisjes en een hervorming van het huwelyk. Eeu harer stelde een herzieningsraad voor, die den man vóór het huwelü'k zou onderzoeken om te weten of hy' soms leed aan een ziekte, die het toe komstige ras zou kunnen besmetten. Een andere vroeg de afkondiging van eenzelfde moraal van beide geslachten. Met algemeene stemmen werd aangeno men, dat mannen zoowel als vrouwen de zelfde kiesrechten moesten bezitten. Het eigenaardige is, dat vele socialistische leiders er tegen zyn 't stemrecht te vor- leenen aan de vrouwen. Een socialistisch schrijver zeide: Werd dit verwezenlykt, dan zou dit een slag beteekenen voor het vrü'e Italië, want het grootste gedeelte der Itali- aansche vrouwen levende onder den invloed der geestelykheid zou in hare dweepzieko sentimentaliteit stemmen vóór de clericalen. Er wordt verder aangekondigd, dat de beroemde geleerde vrouw Emma Maggioni tegen het feminisme zal spreken. Een moderne blamobaard. In Apolda woont een mandenmaker, Koch geheoten die, nadat hij zy'n wettige vrouw vermoord heeft, ver dacht wordt nog andere vrouwen te hebben vermoord. Reeds heeft hij bekend ook zijn huishoudster Seise gedood, in stukken gesne den en toen verbrand te hebben, zooals hü dat ook met zyn vrouw deed. In October 1907 verdween ook de koopvrouw Fusz, met wie Koch, op dezelfde geheimzinnige wijze als een andere, ook met hem in relatie staande koopvrouw Schmidt. Nadere onderzoekingen hebben geleid tot. het vinden van menschelyke beenderen in den tuin van het huis, dat Koch teObern- dorf bewoonde. De beenderen waren ten deele verkoold toen men nog dieper groef, vond men het volledige lijk van een vrouw. Het aantal blanken en negers dat dooi den tarnado in de V. St. is gedood wordt respect, geschat op 100 en 360, gewond werden er twee duizend. De Frankf. Ztg. verneemt, dat de bur gemeester van Starnberg, in opdracht van den ambtenaar van het O. M. te Berlyn, niet alleen de getuigen in het proces Harden-Stadele, maar ook de door Bernstein genoemde doch niet gedagvaarde getuigen heeft gehoord. De burgemeester is geen rechtsgeleerde, en nam het verhoor af in zyn functie als hoofd der plaatselüke politie. Het blad verbaast zich, dat dr. Isen- biel niet een rechter van instructie naar Starnberg heeft laten zenden, te meer daar reeds de voorzitter van het Münchener Schuffengericht, dr. Mayer, zooveel moeite had, om den getuige Ernst de waarheid te doen mededeelen. Uit Petersburg wordt gemeld dat groote hoeveelheden schietvoorraad, die uit Moskou naar Kaukasus gezonden werden, gestolen zü'n. De diefstal werd op den spoorweg tusschen Tiflis en Asfaru gepleegd. De waggons werden opengebroken en 1300 kilo's buskruit' alsook 400 kilogram, pyroxi- lin geroofd. Het treinpersuneel werd in hechtenis genomep. De politie van Sofia (Bulgary'e) heeft bü een wisselaar 5000 roebel in belag genomen en den persoon die deze som liet uitwisselen opgepakt. Hy wordt verdacht deelgenomen te hebben aan den inillioendiefstal in de bank te Tiflis. Een wreed drama heeft zich afgespeeld te Dunkirk aan het Eri-meer. Een zeker Outters, die zy'n vrouw ver dacht van overspel, was op een avond dronken thuisgekomen. In den loop van een heftigen woordenstrijd had Outters haar met een mes 'gedreigd. Een oogenblik daar na was Outters onder den invloed van den drank in een diepen slaap gevallen. Zy'n vrouw, die bang was, dat de man zoodra hij weer nuchter werd, werkelyk zijn bedrüging zou ten uitvoer brengen, smolt in een pan wat varkensvet, dat zoo dra het begon te koken door haar op het gezicht van haar slapenden echtgenoot gego ten werd. De verschrikkelyke kreten van het slachtoffer wekten de buren, die van alle kanten het huis van Outters kwamen inloopen. Men vond hem zich van pijn wringende op de planken vloer. De ongeluk kige werd direct naar het hospitaal vervoerd en de dokters hopen hem, hoewel hij zwaar ziek ligt, te kunnen redden. Zyn beide oogen echter zijn door het gloeiende vet uitgebrand, zoodat hij natuurlük blind blijft. Om één kus. De eigenaar eener groote zy'de- fabriek in Rhy'nland, die met een jonge, ta lentvoile actrice vriendschappelijk omging, had op een fuif van haar de belofte ont van gen, dat ze hem een kus zou geven, zoodra hü zy'n snor liet weguemen. Na eenigen tijd bracht de jonge man zy'n voornemen ten uil- voer. Intussehen had de bewuste dame zich echter verloofd, en weigerde dientengevolge aan haar verplichtingen te voldoen. De fabrikant heeft de zaak in handen der justitie gegeven en verlangt, indien de jonge dame niet van besluit verandert, 15500 mark schadevergoeding voor 't verlies van zü'n snor. De beklaagde houdt vol, dat ze door on voorziene omstandigheden van haar ver plichtingen ontbonden is. Haar advocaat gaat nog verder, door te beweren, dat het in strijd zou zyn met de goede zeden, wanneer een ver loofde jonge dame een anderen man dan haar aanstaanden echtgenoot zou kussen. Men is langs den Ryn niet weinig benieuwd naar des rechters uitspraak, in dit zeker niet alledaagsch geval.

Onze Eilanden | 1908 | | pagina 3