DINSDAG 3 APRIL 1934 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT fl UIT ZEELAND MIDDELBURG VLISSINGEN GOES KERKELIJK LEVEN r IN HET KRAAIENNEST 1 De cijfers I (preken des te meer omdat naar verhouding het aantal huwelijken hetzelfde is gebleven. De provinciale cijfers. Bij; de verschillen, wel'ke in den loop der cijfers voor de nataliteit en mortaliteit in de onderscheidene provincies vallen ,waar te nemen, zullen wij hier niet in bijzonderheden stil staan. Wij bepalen er ions toe de verhoudingsclijlfers voor de drie laatste jaren hier, met eenie lvbrle aunteekening te laten volgen. Geborenen Gestorvenen (exel. doodgeborenen) per 1000 zieleu 1931 193'2 1933 1931 1932 1933 N.-Brabant 28,6 28,4 27,1 10,5 10.0 9,2 Gelderland 23,0 23,1 21,4 10,3 9,6 9 4 Z.-Hollaud 20, 5 20,1 18,8 9,0 8,6 8,2 N.-Holland 18,7 18,4 17,8 9,4 8.5 8,6 Zeeland 18,9 18,7 17,9 10,2 9,3 9,0 Utrecht 21,2 21,2 20,-2 9,7 9,2 9,0 Friesland 21,5 21,3 20,3 11,0 9,4 9,3 Overijssel 23,7 23,1 21,9 9,5 8,3 8,9 Groningen 20,1 20,6 19,3 9,6 8,7 8 9 Drente 25,6 24,7 '24,2 9,6 8,6 8,8 Limburg 27,9 27,8 25,6 9,5 9,3 8,6 Het Kijk 2,22 22,0 20,8 9,7 9,0 8,8 Uit deze cijfers blijkt, dat alle provin cies aan de daling in het rijkfegeboortecij- f'er hebben bijgedragen, zij. het ook dat •zjjowel de taate der daling als dei vol strekte hoogte der geboortecijfers in de provincies zeer ongelijk is. De hoogste geboprlectijfers (dit is ook1 veel'beteehji- nend) vertoonden ook' in 1933 Zuid- Brabant en Limburg; de laagste Zeeland en Noord-Holland. Wat de sterftecijfers betreft vertaonen de provinciele dijHars weinig belangrijke verschillen, welke bo vendien met den opbtoiuw' der bevolking naar den leeftajtcl 'kunnen samenhangen;. De huwelijksfrequentie eindelijk' nam in 1933 in alle provincies eerder toev Hier staan de beide Bollanden bovenaan, maar de ongelijkmatigheden tusschen de verschil lende provincies ziijln niet zeer groot. Gezelschap „Stille Omgang". Vrijdagavond vergaderde 't Gezelschap van den Stillen Omgang onder voorzit terschap van den heer Moelekter wegan» u'tstedigheid van den voorzitter. De no tulen werden gelezen en goedgekeurd. Het jaarverslag getuigde van een grooten groei van het gezelschap; het batig, 'saldoi over het afgelaopen jaar bedraagt f 5,08. De heeren Stok; en Cornelius Zullen, voor 1935 de Kasoommiisisie vormen. De öontri- butie bedraagt 50 cent per jiaar en voor reis-, verblijf- en andere kosen wiordtt voorlpopig weer f 7,30 aangenomen. Ge tracht zal worden nieuiwe leden aan te werven. De heeren F. Mes en G. M. Mels werden bij1 acclamatie herkozen. Met eenige verno,- men wenscben zal in het vervolgt Zooweel mogelijk rekening wiorden gehiouden. Hier na sluiting met gebed. Eerste plëchtigfe H. Mis. Paseben wais voior de parochie te Mid delburg een dubbele feestdag. Eienige We ken geleden 'had een zoom van. de parodhie, de weleerw. pater Eludheriuis (zo»n van dhr. H. de Paaulw), 'het geluk de H. Priester wijding te ontvangen. üp eersten PaasChdag is de jonge pries ter, voorafgegaan door een twintigtal bruidjes, bijl aankomst aan het station met den trein van kwart voor zes door het huldigingscomité ontvangen en daarna iui de eerste klasise wachtkamer, vocrr dit doel gereserveerd, toegesproken door den voor zitter, den heer L. J. Mes. Onder leiding van den voorzitter van den Bond voor gnoiote gezinnen, den beer L. F. Groosman, is daarop in een achttal auto's (verschillende van particulieren en een Nash-wagen van het filiaal der firma Fnglebert) alie belangloos afgestaan, naar de ouderlijke Woning gereden, waar Z.Etex-w. een welkomstlied is toegezongen. Op tweeden Pa.asobdag is de Neomist om 10 uur, weer voorafgegaan doior bruid jes en misdienaars de kerk 'binmengleleid, terwijl het zangkoor het vierstemmig Haeo Dies van A. Giesen uitvoerde. De jeug dige priester droeg toen zijn plechtige eerste H. Mis op, met assistentie van den zeereerwaardeu heer pastoor Bi-ugemann als presb. ass. en den weleerw. 'beer Mink als diaken en den weleerw. heer Sluijs als subdiaken. Na 'het Evangelie, beklom pater Dcauini- cuis uit Andel den kansel en schetste in een treffende toespraak de wlaardigjhieiidl e.n macht van den priester. Treffend was ook 'het oog'enblik, toen de ouders en familie uit de hand v.an hun zoon de H. Communie ontvingen. Het 'koor onder leiding; van den heel- IJl, J. L. Burm en begeleid door den heer C. P. Brozi'us als organist, voerde op zeer verdienstelijke Wij ze de vierstemmige H. Mis van G. E. Stehle uit en onder de offerande het „Ave Maria" van Hkajgflf; na de H. Mis een vierstemmig „Tantum! Frgto" van H. Marinus en vervolgens de Priester-Cantate va,n Dobbelsteen, Des middags had in het ouderlijk huis van pater de Paauw een drulkfbeZoelhte receptie plaats, waarop odk het huldi gingscomité verscheen en den Neajmisllj namens de parochie als geschenk een ka- suifel aanboioid. i Een plechtig Lof besloot dezen mooien feestdag. Aangereden. Naar het Gasthuis is overgebracht een man, die zidh met een zig. bakdrieJwieler op den Seiswag bevond en daar- doior een auto, bestuurd door een inwoner van Grijpskerke, is aangereden. De aangere- dene had een bekkenfraotuur bekomen. Zilveren jubileum bij de politie. Zondag was het 25 jaar geleden, dat de heer M. Verhaige, thans hoofdagent van politie alhier, als agent in dienst trad. De viering van dit jubileum was tot gisteren uitgesteld. Toen zijn in den morgen ten huize van den heer Verhage, die verlof had de inspecteurs en verschillende agen ten bijeengekomen en heeft die hlaer R. A. Avink, inspecteur eerste klasse, den jubi laris toegesproken. Spr. -wees er op, dat in het feit, dat men 25 jaar lxij de politie is, op zidh zelf geen verdienste ligt, maar wel in de wijize, Waarop men die 25 jaar zijn taak heeft vervuld. Spr. wees er op, dat de wijze waarop de lieer Verhage dit deed, steeds wordt gewaardeerd. Spr. hoopte, dat de jubilaris neg vele jaren met dezelfde werklust zijn arbeid zal verrich ten. Namens den Commissaris en bet po litiekorps hoiod spr. als; blijvende her innering' een rooktafel a.an. Ten slotte wensdhte spreker ook mevrouw Verba,ge en (haar dochter geluk. Dhr. Verhftge dankte. i In verschillende vormen, o. a. doior vele bloemstukken en zeer druk' bezoek, heeft de heer Verha.ge ondervonden ,dat hij in breede kringen gezien is. Met motorrijwiel gjcvallen. In den nacht'van Zondag, op Maandag is de onderwijzer B. uit Kortgene met zijm motorrijwiel te Vlissingen tegen een trot toir gereden en met ernstige verwondin gen en een hersenschudding naar het St. Joseph-ziekenhuis .overgebracht. Gezelschap „Stille Omgang". Bovengenoemde vereeuiging vérga,dert Donderdagavond in Schiuttershicuf. Toegankelijk is deze bijeenkomst voor alle kath. mannen der parochie. Men zie annonce! i li Extra collecte. Zaterdag hebben de' leerlingen vaini h'et- Zeeuwscih Techn. Instituut hun aajige- kondigden muzikalen rondgang- gehouden, Waarvan de baten zouden worden bestemd voor het Goesche Crisis-Comité. De vro,olijke stoet trok veel beMjlks, de eoUeetanten wisten den weg na,ar de beur zen te vinden en zoo, z'al er nolgl f 205 extra in het laatje van het plaatselijk co mité komen. Lichte aanrijding. Zaterdagmiddag reed de heer v. d. B. uit Rijlswijk met zijn auto uit de v. d. Boutstraat het Rimmelandpleiu op, toen dhr. C. uit Veere met zijn wagen in volle vaart over "de Wilhelminastraat (stebf. 'n Heel lichte aanrijding wa,s het gevolg. Door het scherp uitwijken lcwam C. met zijn auto tegen 'n boom terecht. Schora be schadigd, spatbord ingedeukt. 't Liep dus gelukkig nogal g;oed a,f. Paaschdr likte. Duizenden uit den omtrek bezochten gister Goes, 'n Gezellige drukte he.ersohte den geheelen dag in de straten. De prettige stemming werd slechts; even verstoord doior een jongeman uit 's-Heer Arendskerke, die zielh bedronken had aam alcohol. Ter ontnuchtering is het „innemend" mensc'h in het politiebureau opgeborgen. Gevonden voorwerpen. In de maand Maart 1934 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar verdere inlichtingen betref fende deze voorwerpen te blakomen: vier handschoenen, een broche, een wit te zakdoek met een gulden, drie huissleu tels, een inhoudsmaat (deciliter), een rijt wielca,pe, een zilveren Vulpotlood, twee schroevendraaiers, drie portemonnaie s met 'inhoud, een naafdop, een gouden h'inder- ringetje, een doorslag, een stukje keiurs- band, een hond, een slinger van een auto, t'ijiee rijwielbelastingmerken 1933/1934 in étui, een étui met postzegels, een punten slijper, een boekje van de Algem. Woning- fc(oru|wvereenigin.g, een zakje tabak, twee mantelceintuurs, een zakmes, een gleuf- hoed, een das, een padvindersriem, een kindertasehje, een kanarie, een muts, eten paardendeken, een dop van een auto, twee l^oodsohappentasschen en „eeltige ledigs oementzakken. Ierseke. Vorige week hebben de bac terioloog, dr. Grijns, en de bi|oJ|0|Og, dr. Heringa, vanwege de regeeringl verge zeld door den voorzitter van het Vissohe- rijbestuur, mr. van den Belce Callenferls, op verzoek van het bestuur der vereeni- ging tot bevordering der Oesterculïuur, een bezoek aan onze plaats gebracht en de cultuur bezien. Naar wij vernemen zijn de rapporten omtrent de nieuwe wagen, die bewandeld zullen worden «m de oestercultuur te steu nen nog niet gereed'. Serocskerke. Vorige week' - Maandag avond' is ook hier ter plaatse een goeds- dienstige herdenkingsplechtigheid gel'(ou den, in verband met het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder .Helaas is deze kerkelijke plechtigheid verre van onge stoord verknopen. De dienst-, gezamenlijk voor Hervorm den en Gereformeerden, werd jgehoudlen ia het kerkgebouw der laatstgenoemden, aan gezien dit het grootste is. Als eerste spreker trad op de Hervorm de predikant ,ds. Hietkamp ,dla,arna voerde het Woord ds. Lindeboom, .Gerei', predi kant dezer gemeente, I Tijdens de rede van laatstgenoemde nu is, naar later bleek door kwaadwillige handen ,het eleotrische licht in het jglan- sche kerkgebouw gedoofd ,zpodat alle aan wezigen in yolslagen duisternis kwamen te zitten. Hierop ontstond niet alleen rumoer, maar er is zelfs ,naar wij verna men. geapplaudiseerd, totdat een gep. overste van het O.-I. L., welke in uniform de plechtigheid bijwoonde, met luider stemme „Stilte!" heeft gevolen. Uiteraard heeit de burgemeester dezer gemeente, die den avond voor da uitvaart zich met zijn ambtgenoot en in de resi dentie bevond, onmiddellijk nazijm terug komst een onderzoek doen instellen (naar het voorgevallene. "Daarljiji is gebleken, dat de schakelaar van het electrisoh lieh(t is uitgetrokken door den jongen et-n zoon van een der ouderlingen van de Gerei. Kerk hier te rplaatse, die zidh met enkele bondgenooten in do consis toriekamer bevond. De redenen, die hij later aanvoerde -om dit schandelijke op treden te verklaren hij zou „bij vergis sing" het licht in de kerk hebben uitge draaid, terwijl het slechts zijin bedoeling was het licht in de consistoriekamer te dooven kan men moeilijk ernstig ne men. Naar w'ij vernemen is terzake proces verbaal opgemaakt, terwijl, zoo kwam ons verder ter oore ,de burgemeester zidh miet een scherpen en verontwaardig'de n protest brief' tot de beide kerkeruiden dezer ge- meente heeft gewend, waarin dit relletje met den tneesten nadruk on voorwaardelijk wordt gelaakt. Naar verluidt, bevat deze brief de machtiging, hem voor te lezen en ter ken nis der kerkelijke gemeenten te brengen, en verder de mededeeliug, dat de burge meester het voorgevallene, met de betui ging van zijn leedwezen daarover, ter kennis van elen Commissaris der Koningin heeft g-ehracht. „M. Crt." Zierikzee. Vorigie week is de oudste in* woonster onzer gemeente, Mijntje Douw, in den ouderdom van 98 jaar overleden. De bommen, die eind April 1917, dooi' een Engelseh vlieger op onze stad werden ge worpen, hadden bijna een eind nan haar leven gemaakt. Eien bom vernielde toen haar huisje en zijzelf werd met levensge vaar van onder het puin gehaald. Tot haar 97ste jaar wla® zij nog kras. Nadien begonnen haar kluchten snel af te nemen, totdat vorige week de dood intrad. De klinkerweg' over den Sclieldedam. Gedep. Staten van Zeeland deelden aan den A. N. W. B. en de K. N. A. O. in ant woord op een van die vereenigtingi n uitge gaan verzoek mede, dat het rijwielpad langs den Provincialen straatweg Zuid- BevelandNoord-Brabant zoodanig zal worden hersteld, dat liet voo'r het uitwij ken geschikt zal zijto. De k'enteekenen voor rijwielpad zullen echter niet meer worden aangebracht. Eervol ontsla,gt God. Staten van Zeeland hebben aan Th. A. de Smit kapitein bij den Provin cialen Stoombootdienst op de Westerschei- de te Vlissingen, op zijn verzoek, eervol ontslag uitzijne betrekking verleend met ingang van 1 Juli '34. Ifc brugf. bij Vlake. De rijkswaterstaat heeft bet maken van den onderbnulw met bijkomende werken voor de brug over het kanaal door Zuid- Beveland te Vlake gegund aan de N. V. Ned. Beton Maatschappij te den Haag 'voor f 388.040. L LAND- EN TUINBOUW^ Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. Aan het verslag; van de laatstgehouden vergadering van het dagelijkscli bestuur der Z. L. M. ontleenen wij, het volgende: i nzake steun aan kleine landbouwbedrij ven werd opgemerkt, dat op deze bedrijf jes in den zomer voldoende werk is, doch dat z'ulks in den winter te wenschen over laat, waardoor in die maanden een grciote werkloosheid op het platteland voorkomt. Wanneer de gemeentebesturen medewer ken, bestaat de mogelijkheid voor derge lijke personen, in den winter te werk fe wlorden gesteld. In verband met den grooten nciodi wlaar- in vele kleine bedrijven .vterkeeüen Werd besloten nader onder het oog! te ziein, Wat tot hulpverleening in dezen kan. worden gedaan. I Op de verplichte uitvoerControle op uien werd nogmaals van gedachten gewisseld. De drie centrale landbouwtoiganisaties heb ben den minister verzocht een afzonderlijk uitvoercontroleburean voor uien te stich ten. Tot nu toe werd dit verzoek echter niet ingewilligd ,doCh werden ten slotte voorstellen dioor het bestuur van het U.C.B. gedaan, die geenszins een oplossing kunnen brengen in de bezwaren, welke van landhouiwzijde bestaan legen de ver plichte uitvoercantrole op uien. Besloten werd bij. hernieuwing met kraCht aan te dringen op een regeling, als aoor de drie centrale organisaties is voor gesteld. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de garantieverleening aan de suikerbieten voor het oogstjaar 1934. In 1933 werd in totaal 1710 miilioen KsJ- bie- tengarantie verleend; v-an deze hoeveel heid kooit nu 90 pot. voior garantie in aanmerking'. Indien een teler in 1933 vrij willig afstand heeft gedaan van zijn ga rantie en deze aan een ander -heeft over, gedragen, kan hiji in 1934 garantie verkrij gen vooa- ee.n hoeveelheid tot 90 pet. van het kwantum bieten die op die overgedra gen garantie werden geleverd. Naar aanleiding van de circulaire die da Z. L. M. heeft gezonden aan notarissen en deurwaarders in Zeeland om inliohtiiigfen in te winnen betreffende den omvang van executies van landbouwbedrijven, was .een brief van het ringibestuur der Broeder schap van notarissen te Middelburg inge komen met verzoek, de medewerking van de advocaten in te roepen om de beslagleg gingen op onroerende goederen zooveel mo- gtelijk te beperken. in verband met bovenstaand vlerzock! werd medegedeeld, dat de deken dier ordte van advocaten aan d e leden der balie eem brief heeft gericht .waarin werd verzocht niet tot overijld beslag over te gaan, daar de kasten gam executie gelijk van beslagen zeer hoog zijn en beslag of exe cutie vaak noodlottige gevolgen \1oor de betrokkenen meebrengt- Pater H. de Greeve. Vanaf P,aa9c!h-Zaterdag 31 Maart 1934 is pater H. de Greeve S. J. overgegaan tot de saeculiere Geestelijkheid. Van dien datum af is zijn adres „Joan-ne^ de Daoi" Macrten van Heeinskerkstraat te Haar lem, waar hij zich- met toestemming van Z. 11. Excellentie den Bisschop van Haar lem z'al vestigen, en waaiheen dus. Voor taan aanvragen om spreekbeurten kunnen •worden gezonden, waarvoor hij, zich, zoo als -weleer, -beschikbaar blijft stellen. Het einde van het Heilige Jaar. In vierhonderd kerkgebouwen te Rome is .gisteren de meest indrukwekkende gods dienstoefening sedert den wereldoorlog ge houden als het einde van het Heilige Jaar. Men schat den toeloop in en in de nabij heid' van de St. Pieterskerk op ,200.000 personen. Het w-eer was buiten gelwlooin guinistig. Tal van openluchtmissen zijn gecelebreerd voor hen die de kerken niet 'konden bin nentreden. Het hoogtepunt der plechtig heid werd gevormd door de Heiligverkla ring van den Zaligen Giovanni Bosco. Tot dp aanwezigen behoorden krcioinprlns Urn- berto van Italië ,de koning 611 de kcniingin vau Siam en de ex-kroonprins van Spanje.. Indrukwekkend was ook de sluiting der H. Deur. Zevende eeuwfeest van Domiuicins' heiligverklaring. Binnenkort zal het zevende eeuwfeest van Dominieus, den .stichter der Domini caner-orde, worden herdacht. Ter g-elegten- heid van dit zevende eeuwfeest haeffc Z. H. de Paus a,an het begin dezer maand een apostolisohen brief uitgevaardigd, welk stuk aan den Magister-Generaal der orde. den zcereerw. pater Mart. Gillet, is over handigd. In dit schrijven wijst Z. H. op het grootsohe werk van den beminden hei lige. De brief vervolgt met een stuk oivter de Albigenzen, de ketters uit den tijd' van Dominieus; in den strijd tqgen hun leer heeft ae Guztaau de orde der Dominicanen of Predikheeren gesticht. Tenslotte beveelt Z.H. een gebedsvorm van den rozenkrans aan. Het leven van den grooten heiligte, Dominieus, zul niet eenieder bekend zijn. Daarom willen wij hieronder zijn heilig leven weergeven. Dominieus werd geboren ia 1170 te Calaroea, een plaatsje in bet bisdom üsma in Spanje. Hij studeerde te Placentia en vervolgens aan de Hocgie- school te Salamanca,. Hij werd priester en gaf lessen iu de godgeleerdheid- Zijn on derricht werd door velen met bewonde ring aangehoord en Dominieus fnder- scheidde zich op dit gebied. Toen de bis schop van Oislma, een hervorming! van het kapittel van zijn hoofdkerk' invoerde, be noemde hij Dominions tot Kanunnik ca tevens onder-prior, waardoor zijn uitge breide kennis op godsdienstig- gebied nog sterker aan het licht kwam. Dominieus veisae vele Spaansche gewesten af en be keerde taliooze zondaars en heidenen. Do groote dwalingen, welke door de S.araoe- nen waren ingevoerd, wist hij graotendeels uit te roeien. In 1204 opende zich voor Dominieus een nieuwen werkkring; de bisschop van Ogma werd door Alfonsus IX, koning van Castilië, belast met da nnaerhandelingen wegens een huwelijk voer diens zoon, met de dochter van den graaf van La Marche, in Frankrijk. Domi nieus vergezelde den b-issdhop op zijn reia en beiden 'kwamen in Langiuedoc, een der Zuidelijke gewesten van Frankrijk', welke streek destijds door de Albigenzen werd verontrust. De Albigenzen waren ketters ou verkondigden een verderfelijken leer; men trachtte vele nieuwe wetten, in de Kerk door te voeren. Het ging zelfs zo-q ver. dat de overheid met giewapendien macht moest ingrijpen, daar zijl menige maal de openbare orde...onveilig maakte. Toen Dominieus van deze verregaande ongeregeldheden hoorde, stond bij hem het plan vast, de afgedwaalde zielen tot de H. Kerk terug Je brengen. Hiertoe begaf hij zich met zijn - biss-ohop naar Ivome en vroeg Z. H. den Paus vergliqn- ninn' in Lanigjuedoc te prediken, welk verzoek werd ingewilligd. In 1205 kwa men zij te Montpellier aan. Zijl bezochten hier de Abdij van Citeaux en namen ver schillende geestelijken m-et zich, mede. Do taak, welke Dominieus en de zijnen zich hadden opgelegd, was lang niet gemakke lijk; zij voorzagen wel de moeilijkheden, waarmee zij te kampen zoucfen krijgen door de Albigenzen, die reeds eien grooten madht hadden verworven, te weerstreven. Dit vooruitzicht schrikte Dominica® even wel niet af, doCh vol moed en godsver trouwen toog hij aan het werk. dat hem wachtte en mocht er reeds eenigen tijd later in slagen verscheidene afgedwaal de katholieken to-t het war-e geloof terug te brengen. De Albigenzen zagen 'hum macht tanen en wilden een wapengeveeht met de katholieke geestelijkheid, doch hiervan wilde Dominieus niet hooren. Hij vroeg om belangelo-oze medewerkers voor de heilige zaak en mocht er in slagen tal rijke aanhangers te vinden, die met heiml den strijd aanbonden tegen de Albigenzm. Z. H. de Paus benoemde hem tot hoofd der missies van Languedoo. Dominicans' volgelingen wilden een kruistocht met de Leider aan het hoofd, maar hierin stem de Dominieus niet toe, daar hij, al spoedig inzag, dat velen onder hen zich reeds spitsten op een waren plundertocht en het heilig doel van hun strijd al spoedig waren vergeten. Echter op 12 September 1213 trok een leger van 1200 m'an, iziomder de toestemming van Dominions1, tegen den x'ijand op. Aan het hoofd van dezen groep stond de graaf van Montfort. En tegen veler verwachting in, mocht het het klei ne leger gelukken den vijand te verslaan, welke overwinning grootendeels moet zijn te danken aan het viu'lg gebed van den H. Dominieus. In die jaren van overwinning rijpte in Dominieus het plan een1 geestelij ke vereeniging, te stichten, wienis doel moest, zijn de verspreiding yan het Ka tholiek geloof onder alle volkeren. Hij deelde zijn plannen mede aan eenige zijtoeo.' helpers en de bisschoppen van Languedoo en kon op hun krachtige medewerking steunen. Zestien missionarissen vereenig- den zich onder zijn leiding in eenig.e ge bouwen, welke hun te Toulcuse Waren ge- Am'b t elijikie wartaal j Minisfêr Marchant getroost zich veel moi..o uui he, spellingvraagstuk; hoewel geen ander cultuurland, ooit over zoioiets zou denken, zal de zoogenaamde vereen voudiging, hier wel komen. Fiat.. Maar wüj' begrijpen niet, dat eerst de vereen voudiging, de verduidelijking van de ambtelijke taal niet is aangevat. In vele wetten en in de meeste dfllicice'j* stukken gebruikt men 'n ratjetoe van be schimmelde, in onbruik geraakte woorden en duistere zinswendingen. Geen normaal mensch kan er, zonder speciale opleiding, iets begrijpen van het hocus-pocus, het abracadabra, van de pot sierlijke wartaal, waarbij kindergestamel nog woordkunst is. De heeren van het gerecht, die Zoo inee- doogenloos eischen dat ieder de wet dient te kennen, spannen de kroon bijl dit alles. Dagelijks leest men in bepaalde bla den nog, de monsterachtige oekasen der ambtenaren van vrouwe Justitia. Ellen lang z'ijn ze, volgepropt met pietluttige Idjizonderheden, overloopend van .onzake lijke herhalingen, met izinnen als Jadobs- ladders, met, uitweidingen waar bet begrip in verstrikt raakt en met conclusies dia passen als 'n tqng op 'n varken. Wat zegt U bijv. van een dagvaar ding van 'n meter lengte, die het vol gende slot heeit „Ten einde: Aangezien eischer verlans gende van het beheer door hqm in boven vermelde, ouder het voorrecht van boedel beschrijving aanvaarde nalatenschap ge voerd, in den bij' de wet voorgeschreven vorm aan gedaagde rekening en verant woording te doen, deze rekening met da bescheiden ter inzage van belanghëbbentla ter Griffie der voormelde Rechtbank heeft neergelegd. ..Mitsdien bij; vonnis dor Rechtbank zal worden benoemd een rechter-oomlmissaria te wiens overstaan die rekening door eischer aan gedaagden Zal wnnrden gedaan, voorts het bedrag van ontvangsten en uitgaven 'zal worden vastgesteld, het saldo zal worden bepaald en den eischer zal worden verleend bevel en machtiging tot ujtkeering van dat saldo aan en ten. behoeve van de nog onvoldaan gebleven slchuldeischers op de wjyfze als ten re- queste verzocht en aangegeven, met Ver klaring dat de kosten dezer procedure zullen 'komen 't'en laste van den boedel, en met. vernordeeling vangedaagden, dia deze vordering mochten tegenspreken, in de kosten door die tegenspraak veroor zaakt." Ge kunt ons op ons woprd gelojoven, d».t we dit citaat niet uit n satiristisoh weekblad haalden, noch uit de „Oprechte Haarlemmer" van 1726, nt|aar uit een annonce onderteekënd met den naaml vao een Officier van Justitie, uit 'n dag blad van Maart 1934 en gericht aa,h „alle zoo bekende als onbekende of afweziga belanghebbenden'. Toe, mannen met toga en beffen, rukt uw taal, het voertuig van. uw gedachte toch den narrenkap van het hoofd en de Zotskolf' uit de handdwing haar, dat zij' zich verstandig gedraagt en zioh iu beschaafd Nederlandseh kort en bondig uitdrukt Gij), die de machtigen der aarde voor uw vierschaar daagt en vonnissen yell over ieder die zich misdraagt, moet tooh uw gezag over deze dienstbare zekier kunnen handhaven! UITKIJK. schonken. Onder begunstiging van dein I isschop Faulques, kwam deze vereeniging in 1215 tot stand. Dominieus reisde (Op nieuw naar (Rome olm v,an den Paus .goed keuring; zijne rnieuwe instelling te ver krijgen. Aanvankelijk ondervond de stich ter eeiifge moeilijkheid, daar het concilie van Lateranen had bepaald, dat er ,geen nieuwe orden meer mochten worden ge sticht. Z. H. de Paus was Dominieus evenwel zeer gunstig gestemd en gaf 'hem toestemming tot de oprichting- eener nieu we orde onder voorwaarde, dat de leef regel der instelling zou zijn een regel, welke reeds door de kerk! was erkend. Dominieus reisde 'hierop naar Toulousa terug' en na. zijn broeders te 'hebben ge raadpleegd, koos hij den regel van den H;. Augustinus, met eenige wijzigingen uitge zonderd. Opnieuw toog hij naar R ome en 'het was Paus Honorius Hl, die het voor stel aanvaardde en bevestigde. Alzoo:werd in December van 'het jaar 1216 de orde der Predikheeren opgericht. Z.H. de Paus noodigde Dominieus zelfs uit eendgen tijd te Rome te blijven om te prediken, wteik voorstel gaarne werd aangenomen. Op initiatief van Dominicans werd hij dqor Paus Honoriuis aangesteld fat „Meester van het H. Paleis" en sedert dien isl Ihiefi altijd een lid van de orde der Dooniniaa.- nen, die dit hooge ambt vervult. De Pa- leismeester is tevens; belast met de keur boekerij, terwijl hij! de bijiZondere theolo gant van den Paus is en als Zoodanig alle consistories bijwoont. Thans keerde Do minieus weer naar Toulouse terug «n da leiding der orde opnieuw op .te nemen. Hij zond eenige leden der orde naar Spanje en Portugal «m ook daar een af- deeling' der Dominicanen te stichten. In 1217 ging 'hij nogmaals naar Rome, al- vaar de Paus hem de kerk van den H. Sixtus öohonk. Te Rome ridhtte Domini- cuse en tweetal kloosters pp, een voor da Predikheeren en een anid-er voor die zus ters. Te Rome predikte Dominieus in de St. Pieter- en andere kerken en zijn wel sprekendheid alsook zijn uitgebreide ken nis omtrent het Christelijk geloof waren oorzaak, dat zijn preeken immer zooveel belangstelling trokken. Op AsCh-Woens dag van het jaar 1218, terwijl hij; met den Kardinaal Stephanus in een klooster was, ontving; Dominieus de boodschap, dat Na,« poleon. de neef van den kardinaal, door een val van zijn paard was overleden. Do minieus liet het stoffelijk overschot vau

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1934 | | pagina 6