DONDERDAG 8 MAART 1934 NIEUWE ZEEUWSCKE COURANT f| UIT ZEELAND 11 MIDDELBURG GOES polder bewoonbaar te maken, acht spr. liet onverantwoord thans voort te gaan met inpoldering van den Noordoostpoïder. Er zijn, meende spr., betere objecten voor werkverschaffing. De heer Duymaervan Twist (A.-R.)i critiseerde de grondslagen der Zuiderzee- steunwet, die milliaenen kost, zonder dat liet bedrijf geliquideerd wordt. De wet mist. een stimulans voor de belangheb benden om naar andere werkzaamheden om' te zien. De heer Louwens (Lib.) zei, dat de tegenstanders van de drooglegging der Zuiderzee gelijk hebben gekregen. Nu men eenmaal zoover gevorderd is, brengt dit achter verplichtingen mede en spr. is dan ook voorstander van voortzetting van deze werken. Overigens kan men «„edkoopereji cultuurgrond verkrijgen door de wadden te doen aanslibben. Er dient niet to vlug te worden overgegaan tot uitgifte van gronden in den Wieringermeer aangezien deze gronden nog niet cultuurrijp zlijn. De heer van Voorst tot Voorst (R.-K.) vroeg verduidelijking van het standpunt der regeering ten opzichte van de. verdere inpoldering. Hij betoogde verder, dat men voor de exploitatie van de Zuiderzeegnon- den geen sluitende begroeting mag" eischen, Spr. acht de uitbreiding van de gronden van groot nut, voojtal voor onze voedseb voorziening in tijd van oorlog. Men moet zich niet blind staren op de verkoop- en pachtwaarde, die natuurlijk' thans zeer laag zijn. De heer v. d. Heuvel (A-|Ri) sloot zich aan bij de klachten over de uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. Spr. meende dat men verder moet gaan met het w-erk niet omdat hij- in berekeningen vertrou wen heeft of omdat hij' denkt dat de prijs van den grond zal meevallen, maar omdat er een provincie aan ,pns land wordt toegevoegd. Vóór 1937 zal naar spr. meent de grond niet cultuur rijp zijn. Hij1 be treurde dan ook, dat men reeds zoo spoe dig wil overgaan tot uitgifte van grond omdat het particulier initiatief zeker zal mislukken. De heer Bierema (Lib.) zou. het niet erg vinden, als de verdere inpoldering nog even op zich liet wachten en meent dat men eerst aan de inpoldering vajji den N.O.-polder moet beginnen als men in de naaste toekomst kan komen tot af schrijving van het te verwachten verlies. Spoed moet betracht worden met ver laging van het peil van het IJsselmeer. Biji de klachten ,o.ver de werking der Zuiderzee-steumvet sloot spr. zich aan. Aan redelijke aanspraken wordt niet vol daan. I Gister werd besloten tegen Dinsdag 20 Maart aan de orde te stellen de wetsont werpen tot wijziging van de Woninglwct en tijdelijke afwijking van de bepalingen der winkelsluitingswet. Toen werd de be- grooting van het Zuiderzeefonds voortge zet. Dhr. Rongaerts (R.-K.) zag in de voort zetting yan de Zuiderzeewerken hiet schep pen van een blijvende werk- en woongele genheid voor ouze steeds toenemende be volking. Spr. dringt aan op het instellen van een driehoofdige leiding" van de nieu we organisatie en Wijst er verder op, dat de Zuiderzeevisschers geen recht hebben op vergoeding van schade. Daarnaast moet door en goede toepassing van de Zuiderzeesteunwet er voor gezorgd wor den. dat zoo weinig mogelij bitterheid ach ter blijft. Minister Kalff', de sprekers beantwoor dend, acht het voor de hand liggend, dat de meeningen over de al of niet-voiortzlet- tin° van de drooglegging1 verdeedl zijn. Spr. wil de bezwaren der tegenstanders nader onder het oog zien en Mjl hoppt Ren in zooverre te overtuigen, dat zij met ,cen gerust geweten -huin stem aan dit wetsontwerp kunnen geven. Op 1 Januari ,1934 -was f200.000.000 aan de Zuider zeewerken besteed. De regeering meent, dat thans voor de voortzetting met vertrouwen een beroep op de geldmarkt kan worden gedaan. Aan 3000 arbeiders zal aldus gedurende een tiental jaren werk worden verschaft, wei ke arbeiders anders ten laste van ,den werkloozensteun blijven. De behoefte aan werkverruimingg is zoo groot dat de re geering met vertrouwen dit werk doet aanpakken. Spr. licht toe, op welke wijze men is gekomen aan een uitgjgifte-grondprijs vaji f2500 per H.A., terwijl de kostprijs f'3700 bedraagt; het rijk betaalt derhalve uit .eigen middelen f 1200 per H.A. als netto- kosten van de inpoldering. Indien de wereld in autarkische richting blijft doorgjgaan, dan zullen ook wij meer en meer in eigen behoefte moeten voorzien, uit welken hoofde de .aanwinst van cul tuurgrond nuttig zal zijn. In het andere geval zal er uit het buitenland meer vraag naar onze land- en tuinbouwproduc ten komen, waarvoor de voortzetting van Ide inpoldering eveneens nuttig zal zijn. De minister zei toe tipt hij de klachten over de Zuiderzeesteunwet zal onderzoe ken. De begrooting werd hierop goedge keurd. Wederom nieuwe bankbiljetten. De directie van de Nederland9ahei Bank maakt bekend dat zij een nieuw model bankbiljet van f 25 in omloop zal brengen. De voorzijde van dit biljet is gedrukt in gen dieproode kleur oip een ondergrond van lijnen en rozetten in grijsblauw en geelbruin. Aan de rechterzijde van het biljet staat een beeltenis van mr. W. O. Mees, president van De NederlandisWhe "Bank 18631884. Aan de linkerzijde van Idit biljet is, .ter groote van genolelmde beeltenis, een -bijna geheel onbedrukt ge- fleelte. dat in doorzicht als watermerk een naar links gekeerde Mercairiuskóp ver toont. De directie van De Nederland-schei Bank toaakt verder bekend, dat zij ook! een nieuw model bankbiljet van f 10 in omlopp zal brengen. Op de voorzijde zijn de teldst, de gra vure en de rand gedrukt in een van don kerblauw tot lichtblauw! overgaande tint op een ondergrond, die gevormd wordt door evenwijdige verticale lijnen van af wisselend groene, paarse en rooide kleur, welke het biljet gedeeltelijk overdekken. Onder den tekst is in het midden van het biljet een groote rozet in groene, rooide en donkerbruine kleur aangebracht. De woorden „De Secretaris" en „De Presi dent" zijn met de handteekeningeni resp. links en rechts gedeeltelijk over deze rozet geplaatst. Op de rechterhelft van het bil jet staat een in gravure uitgevoerde kop van een ouden man i.naar eun origineel van Rembrandt), ter grootte ran ongeveer 3,1 X 4,2 cM. De zomertijd. 1 5 M e i7 October. De Staatscourant van Dinsdagavond be vat een Koninklijk besluit watarbij wordt bepaald, diat de vervroeging met één uur- van den wettelijken tijd bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908, dit jaiar zal aanvangen den vijftienden Mei eun zal ein digen den zevenden October. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 3 Maart is: wegens opheffing van zijn betrekking, in verband met de opheffing van de .ge meente Borkel en Schaft, ingevolge do Wet van 30 December flS-t.bl. 110. 800), met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend aan J. A. Balken, als burgemeester der ge meente Borkel en Schaft; -wegens opheffing van zijn betrokking, in verband met de opheffing van de ge meente Dpmmelen, ingevolge de- wet van 30 December j.l. (S|t(.|bl- no 800), met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend aan C. M. Ploegmakers als burgemeester der gemeente Dloantarelen; met ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeesters der gemeente Valkenswaard A. J. Kuyper. De millioenendans. Bij den inspecteur der directe belastin gen te Roermond werd tot nog toe, voor- wat betreft de stad Roermond, voor f 900 duizend aangegeven aan verz'wegen in komsten en vermogenvoor de tot het ressprt van deze inspectie behoorcnda bui tengemeenten beloopt dit -eien som van twee millioen gulden. Het bedrag der verzwegen belastingen nadert in de inspectie Hoogez'and, de 2 millioen, loopende o-ver meer- dan 200 aan giften. In de inspectie Beverwijk bedraagt het totaal der- aangiften ong. 'f 450.000 aan vermogens en f 25.000 aan inkomens. Te Groningen hebben de aangiften van verzwegen belastinggelden tot dusver be dragen tusschen de 4.5 en 5 millioen gul den en te Helmond ong. millioen. Te Venlo werd tot dusverre aangifto gedaan van een ver-zwegen vermogen van ruim f 2.000.000 en van een verzwegen ja,arlijksch inkomen van ruim f 80.000. Dagelijks komen nog vrijwillige aan- gilten binnen. In de inspectie Hoogeveen, omvattende de gemeenten Hoogeveen, Aver-e-est, Bel len, Weslerbork, Zuidwolde en Ooster-hes- selen, is reeds het millioen ruim gepasseerd eu blijft het opgaven stroomen. Minister ColijJn naar Indië. Naar wij vernemen zou Minister Colijn in de eerste dagen van Mei zijn reis naar Indië .aanvangen. De datum van vertrek zou voorloopig zijn bppaald op 2 Mei a.s. De Vastenbrief van het Nederl. Episcopaat. Naar wij vernemen, is ver-leden Zater dag het do,or de boekdrukkerij Bröcheler en Thoma te Vaals uitgegeven weekblad de „Vaalser Anzeigerdoor de Duitsche grensambtenaren op bevel van de „Poli-" tische Polizei'' te Aken in beslag geno men, toen de bode van de drukkerij het blad aan de op Duitsch gebied wonende abonnés wilde -bezorgen. Toen de uitgeefster persoonlijk bij de politieke politie t e Aken ging informeer-en naar- de reden van dezen maatregel, werd haar medegedeeld, dat in het „Kirchen- blatt", dat als bijlage aan het week blad is toegevoegd, de in het Duitsch ver taalde Vastenbrief van het Nederlandsch Episcopaat over het nationa.il socialisme en fascisme -was afgedrukt, in welken brief men een „Verachtliohma-chungvan de Duitsche regeering zag, zoodat deze op Duitsch gebied niet mag worden ver spreid. Bij verschillende Duitsche abonné's van de „Vaalser Anzeiger welke het week blad ondanks de inbeslagneming toch had den ontvangen, Werd dit in den loop van den Zaterdagmiddag door de politie aan huis weer afgehaald en in beslag genomen. Op de vraag van de uitgeefster aan de politie, waarom men alleen het Vaaische blad had inbeslaggenomen en de andere katholieke bladen, welke den Vastenbrief toch ook afgedrukt hadden, niet, werd geantwoord dat mn ook deze bladen zeer zeker zou in beslaggenomen hebben, wan neer men deze had kunnen te pakibeu krijgen. Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen. Mr. A. I M. J. baron van Wijnbergen, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en voorzitter van den Centralen Raad van Beroep, viert heden zijn 65en verjaardag. Antonius Ignatius Maria Jo- sephus baron van Wijnbergen werd gebo ren te Loenen den 8ea blaart 1869. Hij doorliep jiet R.-K. Gymnasium te Katwijk aan den Rijn en studeerde vervolgens aan de Universiteit te Amsterdam in de Rechts wetenschappen. Na in 1893 tot doctor te zijn gepromoveerd, was baron van Wijn bergen advocaat-procureur te Zutfen en daarna, n.l. van 18971903 ambtenaar van het O. M. kantongerecht te Eindho ven. Achtereenvolgens ,was baron van Wijnbergen daarna schoolopziener in het Arrondissement Zutfen, voorzitter van dea Raad van Beroep voor de Ongevallen Ver zekering (19031917) te Arnhem en lid van den Centralen Raad van Beroep, eveneens te Arnhem. Baron van Wijnber gen bekleedt talrijke belangrijke functies, waarvan -wij" noemen: lid van -het alge meen college van toezicht, bijstand en ad vies voor 's-Rijfe Tucht- en .Opvoedings wezen; lid van het algemeen collage voor de lichamelijke opvoeding; voorzitter van den Middenstandsraad; voorzitter van den Centralen Jeugdraad; curator der Utreoht- sehe Universiteit; president-curator van de R.-K. HandelshoogesChorol en der R.-K. Leergangen te Tilburg; lid avn de Staats commissie voor den Middenstand-s-enquete lid van de Bevredigingscommissie voor het Middelbaar en het Hooger Onderwijs, enz. In 1904 werd baron van Wijnbergen ge kozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal als vertegenwoordiger der R.-K. Staatspartij, welke functie 'hij in Februari van het vorig jaar neerlegde door zich niet meer herkiesbaar te stellen. Mét de bedanking dezer functie verdween een markante figuur uit de Tweede Ka mer. Want baron van .Wijnbergen, die sedert 1904 onafgebroken als: zoodanig werkzaam was geweest, heeft zich ver- uienslelijk gemaakt op verschillend gebied, hoofdzakelijk op dat van het onderwijs (rad hij op den voorgrond. Hij was in de Kamer een zeer invloedrijk en gezagheb bend man, wiens naam in de geschiedenis van het Nederlandsch onderwijs met eere zal blijven genoemd. Baron van Wijnber gen was iemand, die m-ede heeft giearbeiid aan de werkelijke samenstelling van de geschiedenis van ons onderwijs en iemand, die in meer dan één opzicht zij'n stempel daarop heeft gedrukt. Bij zijn versoheiden als Kamerlid was een woord van hulde en waardeering zijner collega's en partijge- nooten dan ook ten volle pp haar plaats. Dit afscheidswoord werd in de vergade ring der kamerleden in Kebruari 1933 gevoerd door den voorzitter van den Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in de Rijks- kieskringen ArnhemNijmegen (Baron v. Wijnbergen was vertegenwoordiger voor Gelderland). Niet alleen voor liet bijzon der onderwijs is baron van Wijnbergen, een arbeidzaam man geweest, .maar ook voor het onderwijs in het algemeen. In. aen -strijd voor de gelijkstelling! van het bijzonder met het openbaar onderwijs -stond hij vooraan eu durfde hij zijin mee ningen voor een ieder kenbaar te maken en zijn tegenstrijdige gevoelens ten op zichte van andere principes bloot te leg gen. Van bijna iedere commissie op onder wijsgebied maakte baron van Wijnbergen deel nit, hetzij als gewoon, hetzij als be stuurslid. Op het gebied van wetgeving! mag baron van Wijnbergen een deskun dige worden genoemd. Bekend van hem zijn zijn cursus-wet en de uniforme leer lingen-schaal, welke eerste in het najaar van 1930 zoo druk werd besproken en be streden. De Bond van Gemeenten, Verae- nigiugeu en Stichtingen, die inrichtingen tot het gevan van Handelsonderwijs in stand -houden, wijdde een tweetal buiten gewone vergaderingen aan. dit onderwierp, waarop resp. -het vóór en tegen van een dergelijke invoering, werd weerlegt. Baron Van Wijnbergen, die, hoewel hij zich nimmer op den voo-rgrond heeft -wil len dringen, een populair en geliefd man was ondèr zijn partijgeno-oten, bezit, (dit kwam vooral tot uiting in zijn kamerde- uatten) een groot rechtvaardigheidsgevoel, speciaal op het gebied van de onderwija- pacificatie. Wauneer het dit groote vraag stuk betrof, was -hij streng en mededoa- genlocs en schroomde niet zijn meening in vrij scherpe bewoordingen te kennen te geven. Vóór alles was ook zijn doel: Een christelijk kabinet in een christelijk Ne derland. Baron van Wijnbergen spreekt gaarne over de dagen, waarin mannen -als Kuyper. Sehaepman en Lohm.au in het ministerie zatenhij noemt -hen. „de drie groote mannen, die de pionniers zijn ge weest van onze christelijke politiek". Dpor zijn uitgebreide kennis en ervaring, en zijn jarenlang vooraanstaande joositie, „welke-hij als Kamerlid gedurende btijna 30 jaar lang- heeft ingenomen, heeft baron van Wijnbergen gnooten invloed gehad op de -staatkunde en het beleid van zijn partij, waarvan hij voorzitter was. Bij de viering van zijn 60en verjaardag en de -herden king van zijn zilveren jubileum als Ka merlid, welke beide feiten in 1929 vielen, werden baron Van Wijnbergen do-oir mid del van talrijke Nederlandsche daglblad-en en tijdschriften warme en wa-ardeeren-de woorden van huldiging en -dank gebracht, welke -hem ruimschoots toekwamen. xn September 1932 benoemde het be stuur van de Koninklijke Vereenjging tot -het houden van Jaarbeurzen in Nederland -hem tof bestuurlid van genoemden Bond, ter vervanging van prof. mr. P. J. M. Aalberse. Baron van Wij-nbergen's veel zijdige verdiensten zag hij in den loop der iaren beloond d-qor verschillende hoto- ge onderscheidingen, waarvan 'wij noemen zijn begiftiging met de zilveren medaille „Bene Merentie" en zijn benoeming tot Ridder in de Orde van den Nederland- sclien Leeuw. Het Middelbu rgsch Muziekkorps. Dank zij de groote opofferingen, die directeur en werkende leden van- het Mid- delbuxg-soh Muziekkorps zich hebben wil len getroosten, en door andere bezuinigin gen, -heeft het bestuur het kunnen brengen tot, een sluitende begroeting, niettegen staande -het belangrijk verminderen van die gemeentelijke subsidie tot f 1000. Het korps zal op hetzelfde peil blijven voort-werken, maar dan vertrouwt het be stuur op blijvende en toenemende belang stelling van de stadgenooten en zou- het vooral op prijs stellen als contribuanten hun bijdragen belangrijk verhoogden. LuChtbeschermings-dienst, Eergistermiddaig kwamen de Commi. van Politie (als hoofd van den in te stellen luchtbeschermings-dienst), de directeuren van Gemeentewerken, Gnem.-bedrijven en Gem.-reinigingsdienst, dr. Broekhuijsen (als medisch adviseur yan dien dienst) en den Inspecteur van Politie eerste klasse op het kantoor van den Reinigingsdienst bij- een en begaven zich naar het terrein van dien dienst bij het ArnemuidsChe-voetpad, ter bijwoning van de eerste oefening van een ploeg vau het personeel, als voorbeeld van hun taak biji 'n eventueelen lucht aanval. i De commissaris van politie, wees er in een korte inleiding op hoe men ip de lau den, die in den oorlog z'ij-n geweest, deze materie veel grondiger heeft geregeld dan tot nu toe in Nederland het geval was. Maar ook' hier ziet men de noodzakelijk heid al meer en meer in. Aan del luchtbe scherming zullen moeten deelnemen, be halve politie en brandweer, die hun ge wone taak zlulleii zien uitgebreid, de me dische dienst en ook' de reinigingsdienst en gemeentewerken. De directeur van den reinigingsdienst, schetste de verschillende aanvallen, die men in t-ijd van oorlog van uit de lucht kan verwachten, o.a. gasaanvallen, en dat zijn de soort-, waar juist de mannen van den ontsmettingsdienst mede te maken zullen hebben. Bij- de nu gevolgde oefening, was de veronderstelling een luchtaanval met mos terdgas in dé omigeving van hotel Verse- put aan de Langedelft. De ploeg vajn 8 man en een leider, zette de omgeving met borden af, waarop gemeld, dat, toe gang tot het terrein was verboden, in verband met aanwezigheid van het mos terdgas. Vervolgens hebben z'ij al of niet vo-orzien van maskers, het terrein met gas bestrijdende stoffen bespoten en ver der gereinigd. Aangegeven werd hoe in werkelijkheid ook de brandweer aan dit werk -zal deel nemen. om de gevels der huizien in de omgeving te ontsmetten enz. Het ligt in de bedoeling in het vervolg ook met andere takken van gemeentedienst oefe ningen te houden en dit in do toekomst ook in grooter verband. Het is natuurlijk allemaal goed be doeld, maar o.i. vergeet men het gwvaair dat er gelegen is in het feit dat tnrai thans de menschen als het ware vertrouwd gaat maken met een satanische strijd wijze en bovendien voedsel geeft aan de wel eens geuite verdachtmaking dat de mogendheden alle plechtig aangenomen pacten en verdragen als vodjes papier beschouwen. De „Stille Omgang.'' Voor de pelgrims van Middelburg, Vlissingen en Goes, die aan den „Stillen Omgang op Zondag a.s. deelnemen, zal 's nachts eerst een kort Lof in de „Krijt berg" plaatshebben; -om drie uur wordt v-oor hen in dezelfde kerk de H. Mis opgedragen. Oranje-film. De Oranje-vereeniging heeft gister met de vertaoning van bovenstaande film een buitengewoon succes geboekt. Beid-a voor stellingen waren tot de laatste plaats uitverkocht. Na een korte welkomstgroet van den voorzitter, de heer J. I. van Ballegooyen de J-ong, die nogmaals het doel van de vereenigingen uiteenziettie jen de sympa thieke -welwillendheid van het publiek in riep, werd onder applaus besloten een telegram van hulde eu trouw aan H.M. de Koningin te zenden. De actueele opnamen in het Journaal waren boeiend, maa-r meer sloeg in d-e on langs opgenomen film „Zeeland" waarin bekende jiersonen in -de wiareld van folk lore op 't doek verschenen en spraken. Dan volgde de hoofdfilm: een bonte verzame ling van belangrijke gebeurtenissen uit de geschiedenis van onsi Vorstenhuis, die duidelijk illustreerden da.t waar de omstan digheden dit eischen onze vorstin steeds biji haar volk is. Als een machtige apotheose wordt de film besloten met de grootsche en massale huldiging in het Stadion in Amsterdam. Het was een avond waarop bestuur en publiek met genoegen zullen terug zien. Des middags zijn twee voorstellingen voor de schoolkinderen gegeven, die ook druk bezocht waren. Rlijlkswa tersta at. Le technisch hoofdambtenaar van den Rijkswaterstaat, de heer P. Mulder al hier is met ingang van. 1 Juni a-'S- ver-, plaatst na-ar Arnhem, directie Boven- rivieren. i Naspel. Die „Middelt». Crt." k-omt nog eens te rug op de weinig fraaie en ook dfoor haar verdedigde houding van den Goeschen raad ten opzichte van de katholieken aan genomen. Dit naar aanleiding van hetgeen wij er critisch over schreven. Om, zegge en schrijve, vier regieltjlea van ons verweer werd bijna anderhalve kolom eopie opgesteld; dat is Wel wat veel zeil voor aao-'n klein scheepje! We hadden dan niet mogen .schrijven dat de Midd. Crt. het eens was met de elf vroede vaderen,„die -een katholiek on geschikt achten om in 'n gemeentelijke instelling te zetelen, want dit is te -alge meen. Alleen in dit speciale geval is het blad met -boycot-neigingen behept anders vindt het ons precies gèlijkw&ar- dige en volkomen gelijkberechtigde -bur gers. Die edelmoedigheid doet prettig aan ma-ar wij moeten opmerken, dat al spra ken wij in algemeenen zin, uitshiitenjd het „speciale geval - bedoelden; indien we gemeend hadden wat de Midd. Crt. er uit belieft te lezen, dan zouden wij slechts vroolijk en niet bitter gestemd zijh ge weest. - D/u i z-el in-ge n. We kunnen er niets aan doen, maar lichte duizelingen bevangen ons, wanneer we de bliksemsnel-verschietende- be- en ontwapenings-opvattingen van onze roode vnlksgenooten in Nederland bezien. Eerst heette het dat hgt bestaan van Nederland en zijne koloniën niet de offers voor een weermacht waard was. Daarna predikte men, dat Nederland zonder bondgenooten toch niets kon uit richten en propageerde dhr. Albarda de „dappere ongehoorzaamheid"- bij mobili satie. Da-arop vond men uit, dat bewapening aantro-kals Nederland dus ontwapende, verloor het zijne aantrekkingskracht! Weer Wat later verkondigde men het schoone sprookje, dat de volk'en zuilen- verstarren van schrik en ontroering (Sov jet-Rusland incluis), wanneer Nederland het voorbeeld gaf, van af! te zien van da verdediging zijner neutraliteit, zijueonaf- hankelijkheid en Ziju koloniaal bezit. Hierna volgde Vliegen's vlucht uit Ge neve, omdat de Nederlandsche regeering wapengeweld tegen de rebellen op de Zeven Provinciën gebruikt had en protes ten tegen het barbaarsche bloedvergieten. 'n Jaar na datum dansten de socialisten 'u woesten krijgsdans met hun Oosten- rijksche broederen en werd hoog opge geven van den betoonden moed in het aan- w enden van machine-geweren -en. gasbom-, men. Veertien dagen geleden orakelde de pers van de S.D'.A.P. dat z'ij- heelemaal niet voor ontwapening in alle gevallen waren. Ontwapening was alleen geschikt voor Nederland om er in zijn eentje m-eje, te be ginnen, omdat verdediging tegen vijan den op zelfvernietiging uitliep. Eind vorige week maakte echter ir. Albarda 'weer een duizelingwekkende draai door te vertellen dat de „dappere onge hoorzaamheid' niets meer vv-aard is. „Sedert vier of vijf staten, zei hij, waar onder t'vvee groote mogendheden, in ,d« macht van fascisten zijn gekomen, is de mogelijkheid va,n een georganiseerde actie der internationale arbeidersbeweging, op het o,ogenblik van het alleruiterste -ge vaar, verdwenen. Ging iop dat .oogenblik de arbeiders-beweging in die landen, waar zij nog over organisaties en vrijheden beschikt, tot verzet over, dan ,zou de oorlogsdrift in de fascistische landen, wa.ar geen krachtig verzet denkbaar is, ongebreideld blijven en zelfs door de ver zwakking van andere landen worden aan gemoedigd. Namen de Fransche arbei dersorganisaties zich voor, om- in elk geval van een oorlog tusschen hun land en het Derde Rijk zich tegenover de reigeering van Frankrijk te plaatsen, dan zou dat voornemen alleen reeds Hitier en zijn generaals op den we-g naar Parijs lokken. Het is in de tegenwoordige omistandighe- den meer dan ooit ondenkbaar, dat Zulk een voornemen zou worden opgevat, -en zoo mogelijk nog minder denkbaar, dat zulk een voornemen bij de Fransche ar beiders instemming Zou ontmoeten. Mocht iemand hun burgerzin al gering genoeg achten om de mogelijkheid van Zulk een actie te veronderstellen, dat hun afkoer van het fascisme hen tegen Hitler in het gelid zal drijven kan niemand betwijfe len. In België zou het gaan gelijk in Frankrijk. En in Nederland zou het niet veel anders gaan dan in België. Als- iemand hier het denkbeeld mocht koeste ren om. bij een nadering van troepen van het Derde Rijk', de Nederlandsche arbei dersklasse op te roepen t.ot het verhin deren van een mobilisatie der weermacht honderd tegen één dat het voornemen hem zal -ontzinken als de booze dag aangebro ken is, en honderdduizend tegen één dat hij door de Nederlandsche arbeiders on- vdersthoven zou Worden gel-oopen als hij zijn voornemen ten uitvoer zou willen Ibrengen." D;us nu weer geen -ontwapening in Ne derland en wel een leger! Hoe zal morgen de wind weer waaien?, UITKIJK. Onze verontwaardiging ging voorname lijk uit tegen de aanduiding „onweUe- vend", die het liberale blad smadelijk gaf aan een opkomen voor erkend burgerrecht en bovenal betrof zij de zijde vanwaar die beleediging kwam. De „Middelb. Crt." die zóó partijdig in de Gasthuiskwestie optrad, dat zij nimmer heeft afgekeurd, dat het gemeente belang in veel gevallen gewoonweg aan de particuliere bedoelingen is opgeofferd, mag niet als rechter in deze optreden. Dat is mateloos arrogant en inderdaad on wellevend. De bescheiden stilzwijgendheid paste dit blad eerder, dan de twee katho lieke raadsleden, die voor hun goed recht opkwamen, dringend en fier, wijl hun karakters te hoog zijn om te vermoeden, dat hun tegenstanders het blijkbaar van zelfsprekend vonden, dat iemand in eern publieke functie zijn eigen sympathieën zwaarder laat wegen dan het algemeen belang. We zouden nog veel kunnen zeggen, doch feitelijk vonniste de Midd. Crt. zach door de -geëtaleerde achterdoohtigh-eid strenger dan wij' dit kunnen doen. Van eigen, verkeerde m-entalfbeit w'erd het blad 't slachtoffer. In den staart van haar artikel -be riep de redactie zich nog op de onzinnige burgerwacht-vergelijking van den socia list. Zij -was in beter en scherpzinniger gezelschap gekomen, wanneer zij geciteerd had, w'at een blad als „de Zeeuw:" over de affaire schreef. Wij gevoelen ons tenminste in die om geving veiliger, dan in den krjng van de politieke Roberts en Bertrams. Cursus Ziekenverpleging. Bovengenoemde cursus voor leden van den R.-K. Vrouwenbond gaat door daar er voldoende deelname is en zal beginnen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1934 | | pagina 2