1 CHINA BINNENLAND UIT ZEELAND GOES KERKELIJK LEVEN GEMENGD NIEUWS f IN HET KRAAIENNEST 1 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1933 NIEUWE EEEUWSCHE COURANT I' i arbeiders zal sohappien. De volgende weel: zal een nationale Conferentie worden bij eengeroepen om te laomen tot algemeen.® invoering van de vijf-dagenweek. Nieuwe gevechten in Ziuid-Mantsjnerije. In verband met aanvallen van Chi- needc'he ongeregelde troepen otpl punten aan den Z.uid-Mjantsjioerijiaclien spooirweg heb ben than® ook gevechten plaats gevonden in de buurt van Nioetsjwang, de belang rijke havenplaats aan de golf# van Liao- toeng. Men houdt het er voor, dat de Chineesche strijders vrijwilligers zijn, die zich onder de bevelen hebben gesteld va.n Tsjang Sjioeliang. Het heet, dat er aan beide kanten zware veirliiezten zijln. De1 Ja- piansehe strijidknaehten en die van den nieuwen staat Mantsjoerijie werken samen. Ooi: in de buurt van Haitsjemg en op nog andere plaatsen wordt gevochten. De J'a- pianners zenden in aller ijl versterkingen. R;.-K. Middenstand in liet Bisdam Haarlem De viering van het zilveren feest. L 1 L'Ëill Zooals gemeld, zal de R.-K. Midden standsbond in het Bilsdom Haarlem op Dinsdag 6 en Woensdag 7 September a.s. te Haarlem zijn 25-jarig bestaan horden» ken. 1 Naar wij thans vernemen, zal op den vooravond den deelnemers aan het Bonds- i'eest een xéunie worden aangeboden door de eveneens jubileerendle Haiarlemsöbe af- deeling. De eigenlijke herdenking op Woensdag 7 September zal worden geopend met «en H. Mis, op te dragen door Zijne Hoogw. Excellentie mgr. Aengenent aan 't Hanze» altaar in de Kathedraal, waarna, her nieuwde opdracht van den Bond aan het Heiliig Hart. Van het Kathedraal-terrein wordt met vaandels en muziek opgetrokken naar het Raadhuis op de Groote Markt ter begroeting van het Gemeentebestuur. Na een gemeenschappelijke koffietafel vindt te 3 uur in het Q-emeentelijlk Con certgebouw de groote feestvexgadaringl plaats, die vereerd zal worden met het bezoek van Mgr. Aengenent en van vele andere geestelijke en wereldlijke autoritei ten. Hier zal aan den jubileerenden Bond de feestgave worden aangeboden. .Als feestredenaar zal optreden de zeeir- eerw. heer pastoor J. G. Jansen te 's-Gra- venhage, oud-geestelijk adviseur van den Bond. Het Bondsbestuur besloot deze herden king op bijzondere wij'ze te wijden aan de nagedachtenis van den heer Chris Jansen, den in 1928 overleden directeur van het Bondsbureau. Na afloop der feestvergadering leoiipii- eext het hoofdbestuur, terwijl een alge-' meene bondsmaaltijd den dag zal besluiten, .Vergoeding van reis- en verblijf kosten aan rijksambtenaren. De minister van binnenlandsche zaken, voorzitter van den ministerraad, heeft <"het volgende ter kennis van de ambtenaren gebracht Eenige toalen heeft zich het geval voorgedaan, dat ambtenaren reis- en ver. blijftosten aan het rijlk in rekening brach ten wegens het bijwonen van een begrafe nis van een overleden ambtenaar of neet- ambtenaar zonder daartoe vooraf verkre gen mlachtijging. Teneinde te dezen aanzien verder mis verstand te vooi'komlen, acht ik het wen- schelijk u hierbij mede te deelen, dat de regeering de opvatting is toegedaan, dat het karakter van dienstreis toekomt aan een reis, gedaan op uitdrukkelijken last van een hoofd van een departement van algemeen bestuur om hem hij een begrafe nis te vertegenwoordigen, en voorts, in het geval, dat het hoofd van het betrok ken dienstvak een begrafenis bijwoont dan wel, dat hij zich daarbij laat vertegen woordigen. JÉ,en daartoe gemaakte reis kan evenwel slechts als dienstreis warden laan- gemerkt, indien zij gedaan wordt na ver kregen machtiging v,an het hoofd van het betrokken departement. Voorts vestig dk er nog in het bijzonder uw aandacht op-, dat in geval van crema tie, als zijnde in strijd 'met de Begrafenis wet, nimmer mijnerzijds last tot bijwoning daarvan wordt gegeven en dus ook nim mer reis- en verblijfkosten tot bijwoning van een crematie zuilen worden gelresti- tueerd. Het Netlerlandsch-Bclgiscke handels verdrag. De vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel van het Zwitsersche kan ton '.Waadtland en van He Fransche Kamer van Koophandel te Luzern hebben een gemeenschappelijke bespreking gehouden en daarbij' den wensch uitgesproken, dat de regeariingen van Zwitserland en Frank rijk toetreding tot het Beigisch-Neden- landsche verdrag van Ouchy in overwe ging zullen nomien In de toelichting tot dit verzoek vesti gen deze vertegenwoordigers van Zwitser sche en Fransche handelskringen er de aandacht op, dat de wereldcrisis zich nog steeds verscherpt, ondanks de door da verschillende regjeeringen tot dusver ge- 'troffen, individueele maatregelen van be Sc'hei'lmienden aard. Deze individueele maat Vregelen veroorzaken een toenelmjande ver mindering van den internationaleln ruil handel, welks handhaving en ontwikkeling een levensbelang voor alle landen is. Kegeeringscredifl voor het Bouwbedrijf Zooals hekend, is de Regeering bereid aan het bouwbedrijf credieten tot een bedrag van 20 mtillioen beschikbaar te stellen, miits o.m. een loonsverlaging van 15 pet. voor de arbeiders wordt ingevoerd. Ter bespreking van deze voorwaarden heeft .Woensdag te Haarlem een bijeen komst plaats gevonden tusschen de ver tegenwoordigers van werkgevers- en werk nemersorganisaties in de bouwvakken, waarbij" zoowel het hoofdbedrijf als de onderdeelen waren vertegenwoordigd. Overeenkomstig ten aanzien van de loonsverlaging kon echter nr.et worden be reikt. Een datuml voor voortzetting der be sprekingen werd nog niet vastgesteld. Het Handelsverdrag. Heden zijn de Ijl-eparteimienten van Bui» tenlandsche Zaken 'te 's-Gravenhage en te Brussel overgegaan tot publicatie van den tekst van het op 18. Juli- j.l. gesloten internationaal verdrag tot vermindering van handelsbeletakneringcn. Het jnhilé van Moeder Imeldiua. In tegenstelling toet ons eerste bericht, kunnen wij" thans melden, dat. het zil veren pTof'essiefeest van Moeder Imiel- dina, de overste van „Spirit Joanna" niet alleen op Zaterdag 6 Aug. valt, maar ook op dien dag gevierd zal worden. Antoholsing. Hoewel door 't knippen dor heggen bïj( den spoorwegovergang aan de Vopxstad het uitzicht imieer dan voldoende is, zien enkele chauffeurs nog wel kans qml iin botsing te kqmien. Gisteravond kwart voor zeven althans had er weer een hevige aanrijding plaats tusschen den auto van dhr. Noordhoek alhier, die uit de richting Ka,rnelm|elksput kwam en den wagen van een Amsterdam- sche onderwijzeres, welke via den Patijn- weg naar de stad reed. Met groote kracht werd laatstgenoemde auto in de flank getroffen en in de waranda van café „Nieuw Gces" geslingerd, al het daar aan wezige 'meubilair vernielend. De eigenaar, dhr. Jacobs, had even te voien nog in de waranda gezeten, doch was juist weggeroepen voor het avond eten hij ontsnapte daardoor aan een wis sen dood. De auto van de onderwijzeres was ernstig beschadigd. IWonder boven wonder kwamen de automobilisten er zon der kleerscheuren af. Over de schuldvraag wordt natuurlijk getwist. De politie miaak- te proces-verbaal op. KOCH ruimt op aan spotprijzen. Lange Kerkstraat, Goes. (Adv.) Handelsavondschool. JWij verwijzen belanghebbenden naar do 'annonce in dit nummer, welke bijzonder heden bevat over de aangifte vo-or den nieuwen cursus. Verbetering. De Groote Markt die gerufiimpn tijd voor alle verkeer was vrijgegeven, waarover heel wat gembpperd is, omdat sommjigen .jongelui er een wielerbaan van maakten, wordt thans weer wat veiliger voor de wandelaars. De borden met het „verbo den voor rijwielen" zijjn weer aangebracht. Bliksemafleiders in eiken omvang en voor elk bouwwerk. Installateur: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Klectinge. V-oor het examlen akte En- gelsch L. O. is geslaagd ,méj. J. H« van Bers, .alhier. Ierseke. De minister van Eoonom-iisclie Zaken heeft ®p het verzoek der kreeften- visschers om gedurende de maand Augus tus kreeften te mogen vissclien, afwijzend' esbehi-kt. Een tegenvaller voor de vis- schers. Onrustbarend is de toename van de z.g. „slipper limped" op de Zeeuwsche oestervelden. Wjaar men ook kamt, in de vlakte of onder Bergen op Zoom, pip den Bol of waai- dan ook, overal een groote toename. Drie jaren geleden een zeld zaamheid, die van alle kanten werd beke ken en opgezonden, nu voor het grijpen. De vrees hiervoor is niet onbegrijpelijk, als men weet dat de Engelache oester- banken door dit goedje zijn verwoest en geheel uitgestorven. De overheid, speciaal het visschexijbe&tuur, heeft er zijn volle aandacht aan besteed en he-t is te hopen, dat midedlen en wegen worden beriaam(d|, om tot een doelmatige bestrijding te ko men. 's-Hcerenhoek. Op 'Zondag ,31 Juli hield de P. V. de Vriendenkring een wcjdj vluc-ht vanuit Soiignies. De prijizen werden behaald als volgt Oude duiven: 1 J. Koens, 2 f. Rijk, 3 B. de Hond, 4 H. v. 't JVVjesteinde. j 'Jonge duiven: 1, 2, 11 en 16, H. ooft- man; 3, 9 en 20, B. de Jonige; 4 en 8, E Brand; 5, P. Rijk; 6, 15 en 19, H. Jan sen; 7 en 17, B. de Hond; 10, P. v. Eikeren; 12, J. Timmerman; 13, E. Bor- deu, 14, J. Koens en 18, J. Trommelen. Maandagavond vergaderden die mid- densta nders ten einde te komen tot 't vast stellen van een datum voor het houden van een winkelweek en -etalage-wedstrijd met een daaraan te verbinden volksfeest inet verschillende attracties, die nog nader zullen worden bekend gemaakt. Besloten is dit volksfeest te houden op Zaterdag 24 September a.s. Kwadendamme. Tot leerares aan de R.-K. Kweekschool voor onderwijzeressen te Bergen N.-H. is benoemd de eerw. zus ter Ferdinands, hoofd van de R.-K. Meis jcssehool alhier. Lewedorp. De Goesche Biljartvereeni- ging „De Beurs" speelde te Lewedorpi -in de zaal van Menheere een wedstrijd tegen biljartclub „De Goede Verwachting". „De Goede Verwachting" won met 636 tegen 621 punten. 3t. Jan-deen. Zaterdagnacht ontstond alhier brand in een woonhuis, toen. de be woners afwezig waren. De vlammen breidden zich snel uit, met het gevolg, dat een tweetal huizen erbij werden aan getast en zoo goed als geheel uitbrandden, De brandspuit van St. Jansteen, werd bij' gestaan door de motorspuit uit Hulst, die zeer verdienstelijk werk verrichtte. De schade wordt slechts gedeeltelijk door assurantie gedekt. Burgh. Ged. Staten van Zeeland heb ben hun goedkeuring onthouden aan het Raadsbesluit van 13 Juli j.l., waarbij', in gaande 1 Januari 1933, aan den gemeen te ontvanger ongevraagd eervol ontslag werd verleend. Biervliet. Na. langdurige conferentie onder leiding van den burgemeester is thans in het conflict tusschen werknemers en werkgever® in het landbouwbedrijf de er gemeente overeenstemming bereikt, zoodat de gemeente, voor een reeds, uitge schreven werkstaking is gespaard' geble- n. Grocdc. In afwijking van de bepa lingen winkelsluitingswet 1930 zijn voor deze gemeente de navolgende 21 dagen aangewezen, waarop het sluitingsuur niet zal gelden Den Dinsdag en W|oensdag. voor Pa- schen; Goeden Vrijdag; den Zaterdag voor Pnschen; den 2en en 3em Pa,aschdag; Hemelvaartsdag; den Woensdag, Donder" dag en Vrijdag voor Pinksterenden 2em Pinksterdag; 15 Augustus; de najaars kermis; 1 November; den 2em en 3en Kerst misdag; Oudejaarsdag; de jaaitjjag van de Koningin, Prinses Juliana, Prins Hendrik en de Koningin Moeder. Zuiilzande. In de voltallige raadsver gadering van Zaterdag, werd bet verzoek van den technisehen dienst der P. T. T. toegestaan om kabels onder den grond te leggen. Op voorstel van B. en Wl. wordt be sloten adhaesie te betuigen aan 't door de gemeente Oostburg, aan den minister van Justitie gerichte adres inzake opheffing van het Kantongerecht te Oostburg. Eveneens aan het door de gemeente Schoondijke aan den minister van Eco nomische Zaken en Arbeid gerichte adres om 'niet te willen overgaan to,t het stop zetten van het subsidieeren van de land bouwschool aldaar. Doordat een lokaal te klein isl van de openn. lagere school alhier wordt besloten tot verbouwing. De kosten worden ge raamd op f 1653,10. Benoodigde opperlie den zullen uit He w.crklooiz'en moeten wor den gekozen. De gemeenterekening over 1931 wordt door B. en W. aangeboden met een batig saldo van f 6505 _wat den gewonen dienst betreft en een batig saldo van .30,87 voor den ka.pltaaldienst. Goedkoop e trein. A.s. Woensdag 10 Aug. rjjdt er een •goedkoope trein, nu van Vlissingen via Roosendaal naar Utrecht, Zeist en Am sterdam1. Men zie annonce! De loonen in 't landbouwbedrijf. De werkgevers in de landbouwbedrijven viyn alle plaatsen in Zieeuwseh-Vlaanderen W.-deel zijn heden en morgen tot aan spocdeisdiende vergadering met de verte genwoordigers der landarbeidersbionidfen, uitgenoodigd. Tegen het biiilenlandseli fruit. Door de Provinciale Veilingorganisatie in Zeeland is een telegram aan den Minis ter van Economische Zaken en Arbeid gezonden waarin met nadruk wordt ge wezen op de onhoudbare toestand dat, ter wijl de Nederlandsche fruitoogst reeds aan de markt koniit, wordt voortgegaan met Buitenlandsche vruchten in te voeren. Op, 1 Augustus werden te Rotterdam nog Amexikaansche appelen geveild en Spaansche en Italiaaüsche piruimen wor den in massa ingevoerd omdat Frankrijk en België da,t product geeontigenteerd hebben. Vooral is gewezen op- het feit diafc dezie producten beneden kostlpttjis hier op de markt worden gebracht wat, in verband mets de vele oxportbeleimimiöringen voor de Nederlandsche producten on|dler ilje te genwoordige tijdsomstandigheden ontoe laatbaar is. Met nadruk is gevraagd om spoedig maatregelen te beramen dat de Neeler- landsche markt blijft behouden voor de Nederlandsche producent, omdat wegens de lage klein-fruitprijlzen alle hooipl is ge vestigd op goede prijizen voor appelen en peren. Pastoor Collo bediend. De 65-jarige herder van de Maria Maigt dalena-parochie te Amsterdam, pastoor H. N. Colla, is gisterenmorgen door praeses J. van Galen bediiend. Sinds enkele dagen ligt pastoor Colla in de pastorie ziek en hoewel zïj'n toestand niet direct gevaarlijk was, achtte men het gisterenim'opgen toch geraden hem de laat ste HH. -Sacramenten toe te dienen. Bic H. Alfonsus van Biguori. 2 Augustus Do H. Alfonsus werd geboren opl 27 September 1696 te Marianella bijl Napels als zoon van vooraanstaande ouders. Hij' toonde in het bezit te zijn van een helder venstand, want reeds op 17-jarigen leeftijd behaalde hij' zijn doctorstitel in de rechts wetenschappen. Dank zij cje zorgvuldige opvoeding, van zijn ouders w,as Alfonsus ook een vrooim, Christen; Ijïji naderde dik wijls tot de sacramenten en muntte uit door milddadigheid. Als advocaat stond Alfonsus in hoog aanzien bij' zijn collega's vooral dooi- zijn groote wetskennis. Alfon sus verdedigde alleen rechtszaken, wan neer hij overtuigd was van het gped recht van de te verdedigen zaak. Toen Alfonsus eens een proces voor de rechtbank verloor, Omdat hij' een omstandigheid over het hooid had gezien, Was hij zeer t.eleungel- steld. Hij' ging naar huis en sloot zich drie dagen op, 'zonder te eten otf te drin ken. Alfonsus besloot toen, zich uit de wereld terug te trekken, waarbij' hij; echter op groote tegenstand van zfijri vader stuitte, die er zyn groote spijt over uit sprak, dat een schitterende loopbaan zoo spoedig werd onderbroken. Alfonsus zetta echter zijn voornemen door en trad in 1723 in den geestelijken stand. Nadat hij jnet groot succes zijn theologische studies had voltooid, werd hij' in 1726 tot opper priester 'gewijd, waarna hij zich voornalmle- lijk op, misstep,reeken toelegde. Toen zijn vader eens een preek van Alfonsus bij woonde, werd hij) hierdoor zeer ontroerd, en verzoende zich im'et zÜjn Zoon. Alfonsus voelde een groeten aandraag, crnnl een con gregatie van missie-paters te stichten voor de arlmste en meest verlaten zielen. Hij stichtte in Scala een groot spissie-huis, waar zich eenige priesters On een adellijk heer bijl hemt aansloten. Paus B,enediictus XI keurde de daad van Alfonsus in 1749 goed en noemde zijn volgelingen Redetnp toristen. Sinds de stichting van hun eon- gragatie hebben de Redemptoristen reeds een onnoemlijk aantal missies gehouden en nog steeds leggen ziyl zijch toe op, het houden van volkslm|issies. Aflonsus had een gelofte afgelegd, omi geen kwartier nutteloos doo,r le brengen, en wanneer hij een oogenbtil: niéts te doen had, zette hij ziiich aan het schrijven. Hij' schreef in het geheel zestig banden over de christelijke zedenleer, waarvan een deel voornamelijk voor geestelijken is besteimld. Op, zijjn bui tengewone verdiensten gaf Pa.us Pj,us IX heto' den titel yan herkleeraar. Reeds waren aan Alfonsus verschillende bisdolml- men aangeboden, toen. de Paus hem be noemde to,t bisschop van S,t. Agatha. Her haaldelijk verzocht Alfonsus later van deze waardigheid te worden ontheven. Ein delijk gaf' de Paus aan zijn verzoek ,ga- 'hoor, waarop Alfonsus direct naar zijn klooster terug keerde. Van de wondervolle gebeurtenissen tijdens het leven van Al fonsus is wel de voornaaimlste, dat Alofn- sus eens op twee plaatsen tegelijkertijd te genwoordig was. Ondanks het zeer stren ge leven, dat Alfonsus leidde, en het voortdurende harde werken bereikte lüj een ho^gen onderdo|mi. Hïjj stierf op 1 Augustius 1787 op 91-jarigen leeftijd. Verkeersongevallen. Gisteilmiiddag is nabij de Pekelbruig te Grave een Duitache mlotorrfietsrijjder met een vrachtauto in botsing gekomen. J)e man werd van den motor geslingerd er ernstig gewond. Het 12-jarige jongety'e, dat achter op de duo, zat, werd eveneens hiervan afgeslingerd. Het kind liep niet ernstige verwondingen olp. Bjeiden zïjfa naar het St. Catharinagesfcicht te Girave ver voerd. !Op den Haarlemmerweg onder Half weg is gistermiddag doop het gevaarlijke z.g. „snijden" een auto uit Rotterda|m|, waarin vier personen zaten en welke werd bestuurd dooir ir. H. in botsing gekomen Biet den auto van den bioscoopdirecteur D'. uit Amsterdam, én welken auto eveneens 4 personen zaten. De auto van ir. H. reed met zeer groote snelheid en verliet plot seling met een groote Si-bocht de file, 'komende uit 'd-e richting Haarlem. De wagen kwalm1 toen recht op, den auto van den heer D1. aan. D|e heer H. relmlde toen krachtig, im'et het gevolg, dat de autiq slipte en dwars vooir den A(m|sterdamschen auto kwalm! te staan, waarna, deze laatste in volle vaart den auto, uit Rottterdaaa aanreed. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. Geen der acht inzittenden kreeg eenig letsel. Proces-verbaal is tegen den Rotterdamischen automobilist opge maakt. Met een kraanwagen Zijn de auto's weggesleept. Eergisteravond keerde de 56-jariga heer J. v. d. Velden, directeur van het bijkantoor der Rotterdaunsche Bankvereeni- fiiing te Eindhoven, met Zijd vrouw, doch ter en twee zoons van een autotocht in het buitenland terug. De auto, gehuurd van een bureau te Eindhoven, werd door een chauffeur gestuurd, die tengevolge van de gladheid van den weg onder Beek in Limburg, het stuur verloor, waardoor de groote zeven-persoons-wagen in volle vaart tegen een boolm! reed en zwaar be schadigd werd. De heer v. d. Velden was op slag dood; hij hda, een sehedelffactuur gekregen. Z'ij'n jongste zoon brak een anna; de overige inzittenden kwamien met den schrik vrij1. Het lijk van den heer v. d. Velden is naar Maastricht overgebracht. De geasfalteerde rijksweg Zwolle Meppel bleek na voltooiing biji vochtig weer voor auto's zeer gevaarlijk. Dioor slippen kwam een groote feeks ongelukken voor. Dit voorjaar Zijn pogingen gedaan, hierin te voorzien doop aanbrenging van een stroeve laag. Een korten tijd hielp dit, maar thans is deze weg bij! natheid weer even gevaarlijk als tevoren. De heer Gjaltemla, uit Groningen, reed met zijn auto met een redelijke snelheid iin de richting Zwollehij IgiOest plotseling vaart minderen en remde, waardoor de auto een vollediigen slag om maakte en met het achterstuk 'tegen een met een paard bedpannen turfwagen sloeg. De drie op dein wagen zittende schippers werden er af geslingmd. Eén kwaim er goed af, nuaar de beide anderen, A. Veldman en J, Sriker uit Zwolle, moesten naar een zie kenhuis worden overgebracht. Vooral da toestand Van Veldim|an is bedenkelijk. De auto en de turfwagen werden vrjj! ernstig beschadigd. Eergisteravond half negen reed een vrachtauto, bestuurd door J. D., te Apel doorn op de Hoogstraat in de richting van den Groeneweg. Uiit een zijlstraat, de Ar- beidstraat, kwam per fSets de 18;-jarige .W. Vis, van "den Waterlonchen weg .te Apeldoorn. Gelij'klijidig naderden zij het kruispunt. De wielrijder is toen, vermoe delijk uit zenuwachtigheid, tegen den rechterkant van den auto gereden en kwalm eronder te liggen. Hïjf kreeg zulke ernstige verwondingen, dat hij! na eenige ooigenblikken overdeed. De auto is in be slag igenomieu. Een 17-jarig meisje doodgereden. Men meldt uit Alphen aan den Rijn Een tragisch ongeluk, dat uitsluitend te wijten is aan de onverantwoordelijke wijze, 'n Ontspoorde apostel. Ze zijn niet doodze leven nog, de anti-papisten van de oude garde. Ze heto ben zich vereenigd in een bepaalde orga nisatie, welke zij „Protestantsch "Neder" land" doopten. Dis. Bakker, die. er de peet van was, is nu haar troubadour ge worden. .We geven een proeve van zijh proza „Waarde lezer, het zou er waarschijn lijk niet toe gekolmén zijn, wanueier Rome-zelf den aanval op ons geloolf, onze Kerk en al de geestelijke waarden, die ons kostbaar zijn als gouden kleic noodiën, n:et was begonnen. Maar wat is de historie?, In 1913 hebben prof. pater van Ginneken, prof ,Gerard Bro|ml, en eenige andere voon-aanstaande Roolml- sehe Wannen de levsze van dei bekea- ring van Nederland aangeheven. Dat wil dus zeggen, ze maakten zich op om' Nederland, dat dank zij' de politieke en de economische verhoudingen (opkno pen van boerderijen, winkelhuizen, enzi door Rooimlschen, ten einde een soort Rooimsche kolonisatie tot stand te bren gen) in de laatste '"tientallen jaren al weer onder Roomsclien invloed gekb- men is, ook in religieus opzicht Rïoomsch' te maken. Diat noemde men „de bekee- ring" van Nederland; want ge weet, ketterij en heidendom) liggen bij; Rioma in één en dezelfde lijp. Er is rnaar „ééne, heilige, algelmleene Christelijke kerk" in Rome's oogen; dat is de Her vormde kerk niet; dat is de Lutherscho kerk nietdat zijn de Geref'oxjmé^rda kerken evenmindat is alleen maar de kerk, waarvan de Paus het onfeil baar hoofd is. Overeenkomstig dit wachtwoord „be keering van Nederland" heeft men sindsdien ons land en vooral onze ste den anet propugandalectuur en vliegende blaadjes overdekt. Vooral het Geert» Groots-Genootschap (G.G.G.) -en de Petrus Canisiusvereeniging hebben heel wat verdienstelijke werken gepresteerd. Ook het leekenapostolaat heeft men in werking gezet. Doch één van 'de voornaaimlste mid delen opil tot zijn doel te geraken waren de conferenties voor niet-Katkolieken" die in vele dorpen en steden van oom land gehouden zijn en nog iederen win ter opnieuw georganiseerd worden, ten spij't van het wéinige resultaat, dat deze ijverige paters unlet hun uiteenzet ting van de Rooims'che leer hebben. Dat is het wat „ProtestantscH-Ns-1 Herland" in het leven riep." Reeds in den aanvang dwaalt de ge achte ds. Niet in 1913 is de eerste poging gedaan tot vernoolmtechinig van Nederland, doch in de laatste helft der zeven#) eeuw door 'de Eugelsche priesters Wik fried en Willibimrd. De opkooperïjl van boerderijen zou, in dien ze werkellijik plaats heeft gehad, da. dankbaar moeten stemmen, want de Raoinl- schen kunnen er niets dan 'n verstikkende strop aan hebben. Met het 'verkondigen van het kath, geloof' "doen onze priesters hun plicht, want het Christuswoord: „Gaat en on- derwijfet" |mjag voor hen niet ijüel zijn. Db. Bakker verkoopt praatjes, met het kennelijk doel de gemioederen op te sta ken tegen Rofmé. Hïjheerw. zal natuur lijk het beste weten rnlet welke methodes hijl mfoet werken om' succes bij de zijnen te hebben, doch hij dient er ook inlee op de hoogte te zijn, dat een en ander totaal niets m'et geloofsverkondiging te maken heeft. Is hijf dit niet, dan beklagen wij hem even erg als de menschen, wien hij steenen voor bropd in de handen stopt. UITKIJK, i waarop, m'o tor fietsrijders uit deze omge ving sinds eenigen tijd de veiligheid van het verkeer dn gevaar plagen te brengen, is gisteravond op den West-Kanaal weg al hier gebeurd. Al eenigen tijd was deze gladde, maar smalle asfaltweg, welko langs het Aarkanaal loopt, door een aan tal im'otorlïetsrijders uitverkoren voor het houden van onderlinge wedstrijden. De politie hield reeds lang een oogje in het zeil en had hen reeds ettelijke taaien ge waarschuwd. Gisteravond omstreeks .acht uur pas seerden wederom' eenige van deze, hier reeds beruchte snelheidsmaniakken, van wie een zelfs getooid was jnet een val helm, de gemeente. Zij werden door een agent van politie andermaal gewaarschuwd niet op den W.est-Kana.alweg te gaan racen, waarop werd geantwoord, dat men voornemens was, na,ar de Haarlemmermleer te gaan. Oim kwart over acht boorde ech ter een andere politieman het geraas van de motoren langs den West-Kanaalweg, Hij igting daar onmiddellijk heen en maaktn legen een der rijders, den 22-jari|gen A. B. uit Den Haag, die met twee anderen een wedstrijd hield, proces-verbaal op fff gens het in gevaar brengen van de vei ligheid van het verkeer. De drie mot/tf" fietsrijders verwijderden zich daarop, docli kwamen ongeveer een uur later, toen do politio vertrokken was, terug omi bun wedstrijd voort te zetten. Tegen kalft1'011 raasden drie motoren over den mg- Ete derde motorfiets, bestuurd door den 24," jarigen C. uit Bodegraven, was enkele lineters achter- de beide trndere. 'De 17- jarige Petronella, Hpogduyn, 'die deur van haar wonmg stond te 'kijken, werd dooa: dezen laatste aangereden en in het kanaal geslingerd, waaruit zij on middellijk doior eenige omwonenden is ge red. Ernstig verwond werdzij haar wo ning binnengedragen, waar éijl enkele mi nuten later overleed. Drie dokters, oiri spoedig ter plaatse waren, stelden vast, dat het Im'eaisje niet door verdrt^11 doch tengevolge van zwaar ltahatolelijE letsel was overleden. De motorrietsirijdef zelf werd z'eer ernstig, doch niet levens- eeni'gej tegen 'die nol mat d, -da afrei

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1932 | | pagina 2