Ko u-ver d rij vers Pijnstillers GROMALCA 'T GEROHUIS INGEZONDEN STUKKEN KERKELIJK LEVEN GOESCHE STADHUISJES GEMENGD NIEUWS mMl HEERENfiAAI ZATERDAG 16 JANUARI 1932 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT MIJN HARDT'S S Sanapirin--table"t"ten Kokers40en75ct ^Sgfc Proefpakje 10ct <t Bij Apoth.en W Drogisten.. werkzaamheden, alles in beeld, duidelijk toegelicht dooi den onvermoeiden spreker, die ei ook met recht den nadruk oplegde, dat zulk een werk thans veel gelegen heid verschaft, en in den toekomst ons land verrijkt met 190.000 H.A. besten kieigiond waarop eenige honderdduizenden kunnen leven. Bovendien bevrijdt het Ne derland van veel zout- eu brakwaters; Friesland en Noord-Holland krijgen nu zoet water in hun landerijen, met ver- ftoogden opbrengst van melk en land bouw producten. Als toegift werden we nog eenige oögenblikken rondgeleid langs antieke ge vels en hoekjes waaraan de oude steden langs de Zuiderzee z'oo rijk zijn, welke rondgang bekroond werd door een uit stapje naar 't bedrijvige en leutige Vo rendam, waarbij niemand beter ais gids kan optreden dan onze kapelaan, die het geluk had zijn eerste priesterjaren daar te mogen doorbrengen. Met recht mocht de zeereerw. heer Pastoor in zijn slotwoord uit aller naam den ijVerigen Burgemeester bedanken en getuigenWij hebben vanmiddag weer veel geleerd en genoten. Gij hebt ons op nieuw trotseh gemaakt op ons mooi land en op de koene mannen, dat het nog steeds voortbrengt. De volgende bijeenkomst zal door bij zondere omstandigheden plaats hebben op Vrijdag 22 Jan. om 2 uur. Een deskun dige zal spreken over „de ziektewet" en over andere verzekeringswetten. Er zal gelegenheid zijn tot het stallen van vra gen. Alle belanghebbenden welkom! Iïicrvliel. De bevolking dezer gemeente bedroeg op (31 Doé. j.l. 2334 personen (1206 m. en 1128 v.) Er werden in 1931 geboren 25 jongens en 26 meisjes; vestigingen 49 m. en 34 v. pers.over leden 14 in. en 58 v. pers.vfertlrokklen 57 m. en 58 v. pers. Bev'olking einde 19,30 2310 personen). Dc veerboot „Prinses Jmiana". Eergister is met de nieuwe veerboot „Prinses Juliana" van den Provincialen Stoombootdienst op de Wseterschelde op de rivier een technische proeftocht gehou den, waarbij 'liet sdhip in alle opzichten heeit voldaan. De vereisehte snelheid werd ruimschoots gehaald en ook bleek de manouvreervaardigheid zeer' groot te zijn. Pen meer uitvoerige beschrijving van het schip zal volgen na een ollf'icieelen proef tocht. Steun aan dc vlasbewerking. Zooals bekend is in de Tweede Kamer aangenomen de steunregeling van de vlas bewerking. Door de drie centrale organisaties is de uitvoering reeds in voorbereiding. Bet is de bedoeling dat er komt een oentrale vlastelersvereeniging, terwijl in de onder scheidene gebieden, waar de vlastaeit van bei eekenis is, gewestelijke commissies oi vereenigiugen komen. In afwachting van nadere regelingen en teneinde de onkosten van de uitvoering zoo gering mogelijk te maken, heeft het bestuur der G-ewestelijke Tarweorganisa- Itie op zich genomen, vftorlaopig als gewes telijke commissie op te treden en de voor bereiding ter hand te nemen. De kringeommissies zullen nagaan op welke wijze de regeling belt eenvoudigst kan worden opgezet. Naar de vergadering der centrale vlas- ielersvereeniging te 's-Gravenhage op 14 Januari werd afgevaardigd de heer Iz. P. v. d. Weele te Oolijnsplaat en als plaats vervanger de heer C. P. - Vogelaar te Krabbendijke. Zoo spoedig de regeling nader is uitge werkt zullen nadere mededeelmgen worden gedaan. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie M. de Redacteur. Beleefd verzoek ik u voor het onder staande .een plaatsje in nw blad. an het nr. van Vrijdag 15 Jan. '32 van het „Zeeuwsch Advertentieblad" iwordt per advertentie door „de liberale partij" bekend gemaakt dat „in verband met het te Goes opgerichte Crisis-Comité" belang hebbenden in de gelegenheid worden ge- steid, zich voor steunverleening aan te melden op Zaterdag 16 Januari in het gebouw der Vrijzinnige kerk, 's avonds van 6'9 uur. Met de grootste verwondering heeft ondergeteekende hiervan kennis genomen. Allereerst om het verband dat hier gelegd wordt tusschen deze bekendmaking en iet Goesche Crisis-Comité, waardoor de schijn wel gewekt moet worden bij, het rabliek al zal dit tie bedoeling der stellers van deze advertentie w-el niet '.i,n dat met medeweten en goedvinden ran het Crisis-Comité deze bekendmaking reschiedt. Om dien indruk weg te nemen komt het hij alleszins gewenischt voor, hier do ïadrukkeli.ke verklaring af te leggen, lat er tusschen „de liberale partij" en iet Cr.-Com. te dezer zake geenerlei over- eg gepleegd is. En dit niet alleen, maar ok dat deze handel'wij'ze geenszins strookt iet de inzichten en bedoelingen van het lomité. Bij de samenstelling van het Jomité is er juist voor gewaakt, dat het 'een politiek, maar een zuiver sociaal arakter zou dragen. Al zijta de leden iteraard van verschillende politieke en odsdienstige kleur en richting, zij beb- en ais zoodanig in het Comité geen zitting, maar wel als vertegenwoordigers van groepen dio zdch opi sociaal terrein bewegen en als mensoben, die zieh. voor de sociale taak van het Comité interes seexen. Het Comité wil zijn taak breed opvatten en voor zlooyer dat mogelijk is zijn hulp uitstrekken tot allen die naar zijta oordeel daarvoor in aanmerking too.* men, ongeacht kerkelijke of' politieke riah- ting. Dat de heeren die zfiohi „de liberale partij'" noemen, door hun bekendmaking er nu toch de politiek in gemengd hebben achit ik zeer te betreuren en ik wil iu wel de verzekering geven, dat het Comité op dien weg hen niat zal volgen. Natuurlijk staat het iedereen vrij, om de aandacht van het Comité te vestigen op personen die naar Zijn of haar oordeel voor steunverleening uiilt het Crisis-fonds in aanmerking komen, dus ook den heeren stellers van de bewuste advertentie. Al leen: politiek er buiten. In hoeverre het Comité Zijn hplp zal kunnen verleenen hangt geheel af van de middelen, die door de burgerij' tot zijta beschikking zullen gesteld worden. Daarom neem ik gaarne deze gelegenheid te baat om degenen die met tijdelijke goe deren Zijn gezegend nog eens op te wek ken tot milden steun aan ons Comité, opdat we in staat zullen zijn om de taak die we op ons namen met blijdschap te kunnen volbrengen. Met beleefden dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Voorzitter v. h. Goesahe Crisis-Comité. W1EEKLIJST van 17'23 Januari. ZONDAG, Mis van 2en Zondag na Driekoningen. Gloria, 2e geb. H. An- tonius Abt, Credo, Praef. Drievuldigheid. MAANDAG, Mis H. Petrus Stoel te Rome, Gloria, 2e geb. H. Paulns ,3 H. Prisca, Credo. .Praef. Apostelen. DINSDAG, Mis H. Marius en Gezel len, Martelaren. Gloria, 2e geb. H. Canu- tns, 3 Maria. WOENSDAG, Mis H. Pabianus en Se- bastianus, Martelaars. Gloria,. DONDERDAG, Mis H. Agnes, Maagd, Martelares. Gloria. VRIJDAG, Mis H. Vinoentius en Ana- statius, Martelaars. Gloria, 2e geb. Ma ria, 3 Kerk of Paus. ZATERDAG, Mis van 3en Zondag na Driekoningen. Gloria,, 2e geb. H. Ray mundus, 3 Emeritianius, 4 Pauis. Credo, Piaef'. Drievuldigheid. GOES. (Parochie H- Maria Magdialena.) ZONDAG, uitreiking H. Communie om half 7, 7 uur', na de Vroegmis en 9 uur, half 8 de Vroeg-, 10 uur Öe Hoogmis. 12V4 uur Maria-Congregatie., 2 uur Cate chismus, 3 uur Lof, half' vijf Maria- Congregatie tweede afd. 5 uur Patronaat. WOENSDAG, 's av. 7 uur Lof. 5 DONDERDAG, le H. Mis om half acht. ook kwart over acht uitreiking H. Communie; 91/2 uur Gez. Huwelijksmis voor Antonius Henricus Josefuis Kooh en Catharina Joanna Maria Bitter; 103/4 uur Gel. Huwelijksmis voor CorneMf Ver mont en Petronella Cornelia Baarends. ZATERDAG, nam. 4 uur biechtgelegen heid, 7 uur Lof met Ro,zlenhoe8j,e. Firma A. L. VAN SWELLS GOES Tel. 114 Flessclientrckkcrs. Het sohijnt dat de waarschuwing der Rotterdamsche politie tegen die praktijken van de naamiooze Vennootschap voor bouw en woningvoorziening Nationaal Bellang, niet het gewenschte doel heeft bepeik't], munters de Machten tegen deze zaak ble ven daarna nog steeds binnenkomen. Nu heeft de politie ingegrepen en «en onder zoek ingesteld, welk onderzoek heeft ge leid tot de arrestatie van den directeur; ,van deze n.vl, den 41-j.arigien J. Wj de IR, diet hans als verdacht v'an oplichting voor een bedrag van ongeveer f 18000, in het huis van bewaring is opgesloten. De op lichting is gepleegd ten nadeele van tal van personen in den lande, die helm, otpj Zijta verzoek, eenig geld hadden toege zonden in de hoop1 daardoor van de n.v'. Nationaal Belang een c'rediet te zullen krijgen, welke oredieten echter zoo goed als nooit zij'n verleend, terwijl het toege zonden geld, dat zoogenaamd gerestitueerd zou worden na verloop v'an eenigen tijd, totaal verdwenen is. De nadere bijzonderheden over ,dez|a vernuftig in elkaar gezette oplidhtings- afïaire Zijn naar men uit Rotterdaiml meldt de volgende: In 1922 is alhier opgericht de genoemds n.v. Nationaal Belang. Van de 3 oprich ters stonden de genoemde Dj H. en die 45-jarige W. B. bij de politie ongunstig bekend. Aanvankelijk trachtte men van de gemeenten Rotterdam' en (Schiedam bouwgronden te krijgen, maar dit lukte niet en na een jaar Zijta 2 van de ,3 op richters uit de zaak gegaan. In 19130 kwam De H. op het denkbeeld, o|mj die| ven nootschap om te zetten in een credietbank, omdat hij naar hij thans aan de politie hééft verklaard, had gehoord, dat er mieter instellingen zijn, die beweren, dat zij kre dieten verieenen, maar die dit nknlm'ejr doen. Hij kwam in relatie imfet zekeren J'. B. v. d. N. uit Den Haag, die ook al zeer ongunstig bekend staat. Deze v. d. N. werd directeur en De H. werd commis saris. Hij liet zic'h door z'jn directeur een blanco volmacht geven, tataar er ontstond verschil vtan meening en v. d. N. legde het baantje neer. Opvolger weid P» J. v1, S., een commissionnair, die eveneens heel' ongunstig bekend staat, maar er kwam weer ruzie en ook van S. moest het v'dld ruimen. Nadien heeft De H. da zaak vrijl- wel alleen gedreven. Het systeem kwaimj op 't volgende neer: I11 dagbladen, vooral die, welke vteei ten plattelande worden gelezen, werden ad vertenties geplaatst, waarin werd aan gekondigd, dat de n.v. Nationaal Belang gelden beschikbaar' stelde, tot elk bedrag, met en zonder borg en dat djj ook aeirsta- en tweede hypotheek verleende. Het adrer was postbox no. zooveel te Rotterdam, want het merkwaardige is, dat ai derge lijke ondernemingen altijd een postbox er op na pj'.egen te houden. Als men op de advertentie schreef' dan kreeg men al spoedig bericht, dat imjcn een krediet kon krijgen, tegen eein rente .van 6 pendent. Voor iedere f 100, -welke men wilde opnemen, inloest men echter f5 storten. Deze f 5, of veeMouden daarvan, bleven onder berusting vtan de n.v. ge durende 3 jaren. Daarna waren Zij op- eisdhbaar. Wjie dus 'f 500 te leen wilde hebben,; kon dit tegen 6 pkt. krijgen, maar mloest vooruit 5 maai f 5 storten, welke hij' na 3 jaar terug kon vorderen. Velen hebben inderdaad gestort, maar krediet kregen zij' niet. De zaak wejrd slee- pende gehouden. Af en tqe kreeg mie® efemls bericht van de firma. Eerst heette, dat het onderzoek had uitgewezen, dat de aanvrager niet kredietwaardig was. Deze brieven lagen op het kantoor Van de N.V. al klaar en moesten alleen nog maar worden ingevuld. Van een onder-zoek naar de credietwaardigheld was natuurlijk geen sprake geweest. Als de aanvrager protesteerde, (i dan kreeg hij na verloop van tijd bericht, dat hij dan maar een borg imloest aanwijzen. Geschiedde dit, dan heette 'het later weer, dat de borg niet goed Was. Poetsen overbodig Vlekvrij Tafolvorktn p. dozijn f 5,40 Tafallepels p. dozijn f 5,40 Aardappellepei p. «tuk f 1,50 Sauslepel p. stuk f 1,40 Groentelep&l p. stuk f 1,50 Soeplepel p. stuk f3,00 Sint Adriaanstraat -a Goes Het valt dan ook niet te Verwonderen, dat het bij de politie klachten regende en vele verzoeken om inlichtingen over 'de n.v. Nationaal Bëltmg binnen kwamen. Er is toen een voorloopig onderzoek in gesteld, dat heeft geleid tot de voor noemde waarschuwing in de bladen. Toen dit niet afdoende bleek te helpen, is Lu November van het vorige j.aar ingegre pen. In het kantoor van de N.V. aan de Wijnhaven 71 alhier werd een inval ge daan. De lieele administratie werd in beslag genomen en aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, waarna rappiort aan de justitie werd uitgebracht. JNaajr aanleiding daarvan is last gegeven, om De H. te arresteare®. Uit het onderzoek is o.a. het volgende gebleken Het aantal slachtoffers Van de prak tijken van de n.v. Nationaal Bedjangi be draagt zeken) 6 a ,700. Al dezb mensdhen hebben 1' 5 of veelvouden van dat be drag ingezonden. In het geheel heeitjt de n.v. ongevteer f 18.000 ontvangen. D'J kredietaanvragen Varieerden van f 100 tot f 4000 en de stortingen liepen dus van f'5 tot f200 toe. Volgens de boeken mept er indertijd een kapitaaltje in de onderne ming Zijn gestoken, maar dat is nergens terug te vinden en het wordt sterk in twijfel getrokken, pf dit in werkelijkheid wel is geschied. Voorts bleek, dat mmjmfctt' naar de soliditeit van de aanvragers is geïnformeerd. In totaal heeft Juten in de boeken 2 ctedietverieeningen kunnen vim- de n en Wel een van f300 aan Pi. J. L, to Amsterdam! en een van f 100 aan A. F. te Ezinge (Groningen). Wat het laat ste crediet betreft, bleek uit het archief van de' n.v1., dat F., toen zijn aanvrage steeds sleepende werd gehouden, zioh tot de politie van Zijn woonplaats heeft ge wend en dat deze naar het kantoor heeft 'geschreven om nadere inlichtingen. Blijk baar is De H. toen benauwd .geworden en lieéft hij daarop F. de 'gevraagde f 100 gej zonden. Wat het andere örediet betreft, dient te worden opsgemerkt, dat deze L. niet glunstig bekend staat. De politie vef- moedt, dat hij het krediet heeft gekregen, om heui den tniond te snoeren. Dit wordt nog verder onderzocht. Vrceseïijk ongeluk op dc spoorbrug bij Dordrecht. Eergisteravond is op de spoorbrug bij' Dordrecht een ernstig ongeluk gebeurd. Vier personen die aan het landmeten wa ren geweest in een polder onder Zwijn- drecht, keerden van hun werk' terug en maakten daarvoor zooals dagelijks ge beurd, gebruik van de spoorbrug over de Oude Maas. Op de brug kwam hun een trein van Dordrecht tegemoet, die 4 u. 46 van daar was vertrokken. Zij' weken voor dien trein uit, maar benterkten niet dat uit de richting Rotterdam een andere trein naderde. Drie van hen werden door dezen trein gegrepen en op Slag gedood. Dj vierde wist den achter hem aankumlen- den trein nog te ontwijken. Hij bracht te 'Dordrecht het ontstellende nieuws aan. De verongelukten rijn A. Alibers, 24 jaar, uit Deventer, Pi. Stroosnijder, 20 jaar, uit Vlissingen, beiden assistent-land meter, en G. Hagendijk uit Caipelïle a.d. IJsel, 20 jaar, helper bijl het landmeten, allen ongehuwd en tijdelijk verbijlf hou dende te Dordrecht. De lijken zijn naar Zw'ijndrecht verv'oerd, waar de gemeente lijke geneeskundige dienst van Dordrecht ze heeft afgehaald. In den trein had men van het ongeluk niets bemerkt, ook de machinist niet. De heer Zeij-lemaker, die achter de drie slachtoffers van het ongeluk op de spoor brug bij Dordrecht liep en er heelhuids is afgekomen, vertelde aan bet Volksblad: „Enkele dagen geleden hebben wij. nog gelachen, omdat wij1 op het nippertje, voor een sneltrein waren "weggesprongen. In Zw'ij'ndrecht hebben wij opmetingen ge daan en liepen opi het goede spoor in de richting Dordrecht. Mijn kameraden lie pen ongeveer tien meter voor mij1 uit, toen wij den trein op ons zagen afkomen. De drie voorsten sprongen direct over en reeds had ik mijn voet op de houten loop plank gezet, die tusschen de rails in ligt, toen ik toevallig omkeek en den anderen trein achter mijl zag .aankomen. Direct sprong ik terug, doch de eerste trein was reeds op een meter of 15 genaderd, zoo- dat ik nog juist kon overspringen. Ik klemde mij met uitgespreide armen vast aan de leuning van de brug en de trein passeerde mijl rakelings. 3 oen het voorbij' was, had ik nog geen gedachte, dat er een ongeluk gebeuird was en ik dacht, toen i'k niemand hoorde of zag, dat mijn vrienden in de z.g. bak ken van de brugeonstruotie waren ge kropen. Ik riep toen„komen jultui haast", dooh kreeg geen antwoord. Toen zag ik in de duisternis iets zwarts op de brug liggen en begon ik de vreeselijko waarheid te vermoeden. Eerst zag ik twee van mijn kameraden vlak bij elkander deerlijk verminkt neer liggen. Mijn derde vriend was een eind meegesleurd en lag languit op de bring. Ik zag bij hem geen enkele wond, alleeD rijii kleeren waren gescheurd." De heer Zeijlemaker was nog zeer onder den indruk. Het ongeluk had hem buiten gewoon aangegrepen. Verduistering. De politie te Zubpihen heeft aangehou den den 38-jarige® E. L., administrateur van de Nuitsspaarbank aldaar, als ver dacht van verduistering van een belang rijk bedrag ten nadeele van die spaarbank, alsmede van een bedrag ten nadeele van de af deeling Zuitph'en van den Volksbond tegen Drankmisbruik, waarvan hij' pen ningmeester was. De man is door den reohter-eommissariis verhoord en in het huis van bewaring opgesloten. Het zou gaan om een bedrag van ongeveer f'40.000 in het geheel. 'Auto contra locomotief. Gistermiddag zou te Rotterdam' 'n ran- 'geerioclomotief de Rozestraat bij de Roze- spoorstraat oversteken. De locomotief reed langzaam en de stoom'bell werkte. Bovendien liepen twee rangeerders, éen met een handbal en éen tntet aan roodian vlag, v'oor de machine uit. Desondanks is een auto met de loicomlotie'f in botsing ge komen. De auto kwam uit de richting van Hil'lesluis, er zat een dame in, die de loc|o|- motief te 'laat heeft .opgemerkt. Toen zij de machine zag, ramlde rij', Met het ge- Volg, dat het auto-tje een heeft' klein model luxe wagen precies op. de rails bleef staan, vlak v'oor de machine. De buffers drongen in den zijnaad van den auto en het wagentje werd opgetild en een eind dwars voortgesihov'e®, han gend op het stootblok van de l|o.domotiéf. Deze werd haastig op achteruit gezet en de twee vehikels kwamen vrij van dlkaar. Natuurlijk had het gebeurde vaal be langstelling getrokken. Een opgeschoten jongen risp. voor do grap tegen de verschrikte bestuurster, die nog steeds achter het stuurwiel zat: Rij' maar door, juf'! Dit maakte de dam'e in den auto zóó kwaad, dat zij opeens gas gaf en tot ver bazing van alle omstanders stoof' het deer lijk gehavende autotje er opeens v'andoor. In het proces-verbaal Van .de aanrijding ontbreken dan ook nog naam en adresl vla® de automobiliste. Ontduiking Krnzinr-belasting. Bij een inwoner te Roosendaal is door de belastingambtenaren in sagatenwerking met de gelmleentepiolitie een hoeveelheid van 4500 liter benzine opgesppord, weilke niet voor de belasting was aangegeVe®. Tegen den bewoner van het perceel, waar de benzine werd gevonden, is proces-ver- opgemaakt. De gemeentepolitie te Overschie heeft in samenwerking ®net de rijksambtenaren bij den veehouder T. v. B. een partij ben zine in beslag genomen van 400 L. Deze partij was geborgen pnder het stroo op het eff. Een kleine vergissing. Voor de tweede maal tijdens het bezoek van den kroonprins van Ethiopië aan Parijs moeat de muziek van de garde, toen de prins in den trein stapte, diens volks lied spelen. De kapel had moeite genoeg gehad de muziek machtig te worden, maar gelukkig had het protocol haar |uit den brand geholpen. De mnziek speelde du.s het Ethiopische volkslied, maar toen het uit was zei de prins, zich naar maarschalk Franobet d'Esperny overbuigend ontroerd „Wat is ze toch mooi, uw Marseillaise'.' Koffie ais stookmiddci. Naar uit Santos (Brazilië) wordt ge meld. heeft het gemeentebestuur beslo ten, een millioen zakken koffie als brand stol' in de stedelijke gasfabriek te Ver stoken. In de laatste weken werd koffie ook gebruikt voor locomotieven. Een rijke arme. Buren, die ongerust waren geworden over het feit, dat zij de 78-jarige Eimina Parlitt sedert Woensdag niet meer 'hadden gezien od' gehoord, waarschuwden i lltie. Deze forceerde den toeganr haar woning enondhaar bewn - eio s der aan de trap liggen tusschen de 'goud stukken en bankbiljetten, die zij one r haar kleeren verborgen had en die hij haar val verspreid waren. In totaal bleek Vraag tikt„Jriesdte Heerenbaai "maar jasilllk, echte friesche 20-50 cl PFBOM-, g ijSKI ff de oude vrouw voor een waarde yan 3000 op haar lichaam te dragen. Da vroiïw is naai' een ziekenhuis gebraoht. Eien oude erfenis. Naar liet Berliner Tageblatt meldt, heeft een werklooze te Barlij®, die tijdelijk te werk was gesteld hij' het ordenen van een verzameling documenten, in een ge heim vak van een oude secretaire ef'feeteD gevonden 'ter waarde van meer dan 200.000 mark. XJi-t papderen, welke bij da effecten lagen, bleak ,dat men hier met een erfenis te doen had. De man poogde uit zijn vondst munt te slaan en wendde zich tot dc erfgename met het voorstel, haar tegen uitbetaling -jan 50.000 mark de erfenis ter hand te stekLekn. De po ging mislukte echter en de man is ge arresteerd. Auto te wafer. Gisteravond omslneeks kwart over ne gen is op den weg naar Wateringen, onder de gemeente Rijswijk, een auto, waarin zes jeugdige personen zaten, in de diepe, langs den weg loopenda sloot gere den. Drie van de inzittenden werden ge red, de drie anderen, twee jongens van 17 en één van 16 jaar, zijn verdronken. Uil het onderzoek is gebleken, dat de auto. eigendom van een dokter te 's-Gra- venhage, door de jongens van den open baren weg was ontvreemd en dat riji oen toerij.e waren maken. De identiteit van de jongens stond gis teravond laat nog niet vast; wel meent men t,e weten, dat de drie verdronkenen uit Delft afkomslig zijn. Dc brand iu het circus Siarrasani. Prinses, de grootste en tamste olifant van hot circus Sarrasani, is Donderdag aan haar brandwonden gestorven; één der andere olifanten was sterven. Het circus zal, naar thans verzekerd wordt, na aankomst uit Duitschland van nieuwe costumes voor de artisten, te Antwerpen nog eenige voorstellingen geven. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat het circus nu toch nog voor een paar weken naai' Brussel komt. Het geraamte van de doode olifant zal in het Koloniaal Mu seum te Tervweren worden opgezet. De directie van het circus Sarrasani spreekt het bericht tegen, volgens het welk de brand, die de kleedkamers der ar tisten en een deel der stallen in de ascli legde, door oen kwaadwillige zou zijn aangesktoken. Uit het onderzoek, dat echter nog niet geëindigd is, zon Diijken, dat de ramp_aan kortsluiting moet worden geweten. Dreigbrieven heeft de directie van niemand ontvangen. Zij' lo genstraft eveneens de bewering, in som mige Duitsche bladen geuit, als zou de Anitwerpsche Bevolking ten opzichte van het circus een vijandige houding iiebben aangenomen. Van vijandigheid of zelfs maar antipathie heeft Siarrasani niet fe Magen gehad, integendeel. Volgens de jongste berichten is er wel van opzet sprake; een verdachte is reeds gearresteerd. Dc Spaanschc gevangene maakt 'weer Slachtoffers. De beruohte internationale oplichters- bende. die bekend is onder den naam „Spaanscbe gevangene" en als zoodanig in alle landen slachtoffers 'heeft gemaakt en die geruimen tijd niets meietr van zich heeft .aten hooren. overstelpt opi 't ongen- bnk bet Waalsclhe gedeelte van België met brieven. De 'laatste dagen lichtte zijl zieh v ooral tot de bewoners in de buurt van Char leroi en het kanton van Beauraing. Als er iemand naief genoeg .is om te antwoorden ,dan 'wordt hij' nitigenoodigd naar het Zuidenvan Frankrijk te komen. Twee bewoners van La Louvière lieten zich beetnemen en stortten ieder 57000 franken. Nadien hebben zij' van den Spaanschen gevangene natuurlijk niets meer vernamen. Ier herinnering zij er hier op gewezen dat deze manier van oplichten reeds 150 jaar iu praotijk wordt gebracht. Verstandige studenten. In het Hyppodroom te Rijsel wordt sedert twee dagen een wedstrijd in uit houdingsvermogen bijl het dansen gehou den. Gisteren zijn een aantal studenten de danszaal binnengedrongen en hebben met stinkbommen geworpen. Zij' eiischten, dat de geldprijzen, welke voor de win naars ter beschikking waren gesteld, apn de werkloozen zonden worden gegeven. De politie verdreef do studenten, doch dezen kondigden aan, dat zij' in nog .groo- ter getale terug zonden komen om aan hen dwaze schouwspel een einde te maken. (Sitorm en ovcrstrlooininfe. Eien hevige sitorm heeft in dei staten Tennessee en Mississippi gewoed ,die bo vendien door overstraomi'ng worden ge teisterd. Vijfduizend mensdhen zijn op daken e i in oobmen gevlucht en wachten angstig op hulp. Nabij1 Trenton in Mis souri zijn zes memschen omgekomen en velen gekwetst. De enge me warmte. In bet Noordoosten van V .-. Staten heersoht 'n ongewone zoir. uiperatuur; op sommige plaatsen is de eeüipjratu.ur tot 26 graden C. gestegen. Sedert meer dan 50 jaar is een dergelijke warmte in het overeenkomstige jaargetijde niet ge weest. f

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1932 | | pagina 2