NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GEHEEL ZEELAND DIT BLAD VERSCHIJNT: DES DINSDAGS DES DONDERDAGS EN DES ZATERDAGS DONDERDAG 14 JANUARI 1932 FEUILLETON Het geheim van de Ruïne. 11 VAM OVER DE GRENZEN |1 BUITENLAND CHINA BINNENLAND NUMMER 5 288TB JAARGANS NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel 75, GOES; Telefoon Interlocaal No. 207, voor Redactie en Administratie. Bijkantoor MIDDELBURG, Markt! en 2; Telefoon No. 474. Abonnementsprijs f 1.90 per drie maanden, bij vooruitbetaling; Advertentiën van 1 tot 6 regels f 0.90, elke regel meerf 0.15; Contractregelprijs, te beginnen bij 500 regels, beduidend lager GROOTE WAARDE VAN PUBLICITEIT WORDT GELEZEN IN ALLE KRINGEN V De collectieve Arbeidsover eenkomsten in 1931. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft weder het jaariijkach overzicht van den stand der collectieve arbeddsoJvlareein- komsten op den Isten Juni van het afige- loopen jaar gepubliceerd. Hieraan ontlee- nen wij de volgende cijfers aangaande do aantallen bestaande overeenkomsten, als-, mede de aantallen van de daarbij! betrok- ken ondernemingen en arbeiders in 19(311 en vroegere jaren. Datum Overeenk. Ondern. W;erkn 1 Jan. 1922 728 20919 257592 1 Jan. 1920 924 22541 273-598. 1 Juni 1924 8)30 16578, 2856'OT, 1 Juni 1926 810 16678) 1 2856107 Juni 1927 89131 16975- 26772CI 1 Juni 1928 1015 1720)31 2'79530, i Juni 1929 1250 18542- 291608 1 Juni 1930 1538. 23524 385564 1 Juni 1931 147.8 23341 35.835,4 Na een periode van teruggang na 1920 heelt men in het tijdvak 192619-30 een gestadige uitbreiding kunnen waarnemen van de "aantallen overeenkomsten en. daar-) bij betrokken ondernemingen e!n wejrkne). mers. Deze groei is in 19,31 tot stilstand gekomen tengevolge Van de cc'onom'ische crisis. Het aantal onder eo-llectieve con tracten werkende arbeiders nam in het aïgeloopen jaar vergeleken niet 19-30 all met ruim' 27000, terwijl daarentegen het aantal ondernemingen vrijwel gelijk bleef, een verschijnsel^ dat duidt op in krimping van personeel. i Ka 1 Juni 19,31 (den datum, Waarop de statistiek gebaseerd is), is de-ze terug gang nog sterker geworden, ook doordat eenige belangrijke overeenkomsten be ëindigd en tot dusver niet weer vernieuwd zijn, zooals de overeenkomsten in de më,- taaiindustrie, de havenbedrijven in Am sterdam en Rotterdaim-; zoomede voor de schepelingen ter koopvaardij1. Voor hen, die zidh op het gebied van dé in ons land bij cWlleetieïf contract geregelde arbeidsvoorwaarden wenschen te oriënteei ren, vormt deze statistiek 1 oen rijke bron van gegevens. Zij- verschaft inlichtingen o.a. over de beroepen, waarvoor cMJfectieve contracten gelden de wij-ze van totstand komingder overeenkomsten, den aard dei- partijen, het gebied der overeenkomsten, den geldigheidsduur. Verder treft men in de publicatie onder meer gegevens aan over loonv'ormen, kinderbijslag, arbeids duur, uitkeering bij ziekte, vacantie, ar bitrage commissies, bedrijlfeoomlmissies, het leerlingenwezen, verbod v'an werkstaking oh verplichting daartoe, enz. Een belangrijk hoofdstuk is dat over liet bij collectief contract vastgestelde loon. In tabelvorm (hoofdzakelijk) zijn vermeld de normale wee-kloonen op'i 1 Juni 1931 in de gemeenten mét 10.000 en| mber inwoners. Verder treft men een overzicht aan van de Jonnen in land- en tuinbouw, gerangschikt naar provinciën. E!en 'af- zonderlijke tabel bevat weekloonen v'oor een aantpl beroepen in de -gemeenten im'et 50.000 en meer inwoners, zoowel' in 19|31 als in de jaren 1914, 1920, 1923, 1929 en 1930. Vergeleken met 1930 hadden in 1931 een hooger contractloon o. a. fypogra-. ïie-arbeiders en boekbinders, monteurs in de verwarmingsindustrie, enkele- groepen arbeiders in de W-a al steenindustrie. Een lager loon hadden o.a. landarbeiders in verschillende plaatsen, arbeiders in ex- portsïagerijen te Oss, in beetwortepisuiker- ïabrieken te Groningen en Hoogk'erk, als mede een aantal categorieën van arbeidelrs in de sigaren -industrie en sdheépspleirsöneejl ter koopvaardij) - De statistiek is verkrijgbaar gesteld bij de Algemeene Landsdrukkerij'. 62 Anne greep- hem beet, toen hij een. lu-> cifer had afgestreken en- het brandende houtje in den haard liet vallen. „Wat doe je., wat wil! je toch.?, Ga weg directvolg me Ze (raöhtte hem overeind en- uit de kamer te krijgen. „-Begrijpt u hét niet?" viel! hij| »it, terwijl hij- haar met inspanning yan zijiu iaatste kracht wegduwde. „Begrijpt u het nietdat hij'nog leeft?da-t Paul Barlett nog leeft? Zijir hart klóplt nog. Ik heb hem thuisgebrachtik hleb li,em gered. Hij wankelde naar het bed en begon Paul zijn z-ware kleerem uit te trekken. Een moment keek Anne zwijgend naar hem, zich afvragend, of hij wist, wat hij deed en overtuigd, dat het bloed, d'at zij van zijn kleeren en armen zag druipen, •ïaul's bloed was en dat Paul allang dood was. Maar ten slotte kreeg ze wat van haar zelfbeheersehing terug, overwon ze haar vrees en verbijstering. Ze liep- $>p het bed toe en nam Paul's hand. Die was warm! Rog twijfelend, maar toch1 met Wat B-ij het aftreden van Briand. Gelijk bekend, heelt de Fransche minis ter van. Buitenlandsche Zaken, Aristide Briand, wegens gezondheidsredenen, zijn portefeuille t er beschikking van de rageie- ring gesteld. De eerste- aanleiding tot dezen stap was de dood v-an den minister van Oorlog, Maginot. In het afgetoop-en jaar was er reeds eenige malen spirake van, dat Briand als minister zou aftreden en zich voor goed uit het politieke leven- zou terugtrekken. Reeds terstond na de presidentsverkiezingen van verleden jaar schreven enkele bladen, o.a. da „E-cho de- Paris" en de „Matin", plat Briand had afgedaan. Deze profetiën gingen even-wel niet in vervulling, Briand bleef zijn fhuc- tie waarnemen. Thans heeft hij echter met het -oog op zijn gezondheidstoestand en Zijn leeftijd (Briand wordt binnen enkele- maanden 70 jaar) het noodig geoordeeld het drukke, politieke leven vaarwel te zeggen. Trouwens de gezondheidstoestand- van Briand laat reeds lang te wenschen over. Hij lijjdt al sinds jaren aan een ernstige aderverkalking, welke het hein onmogelijk maakt zioh voldoende oipi-zijn arbeid te c'oneentreerenT Aristide B-riand werd geboren te St. Nazaire opi 28 Maart 1862 als zoon van een hotelhouder. Hij! studeerde in de reohten en was reeds opw 20-jurigen leeftijd advocaat. Reeds vroeg beu oog hij- zich in de journalistiek, waar bij- hij zich vooral op de politiek wierp. Eerst was hij- medewerker van het anar chistische blad „Da Peuple"later werd h'ij verbonden aan „La Lanterne". Lang zamerhand helde hij meer en meer naar de socialistische partij over, waaraan hij ook zijn opkiomst te danken heeft. Hij werd secretaris-generaal van deze partij en in 1902 werd -hij! lid van de Kamer. Hij had een werkzaam aandeel in de tot standkoming van de wet, betreffende de scheiding van kerk en staat. In 1906 werd hij in het kabinet Sarrien minister van Onderwijs, waardoor hij' in conflict geraakte met de soc. partij'. Van toen ai' ging Briand steeds meer naar de gema tigde partijen over) waardoor de scheiding tusschen hem en de socialisten voortdu rend grooter werd. Tot 1908 bleef Briand minister van Justitie. Op- 27 Oct. volgde lij,1 Clemenceau op- als minister-president, welke functie hij in den loop- tier jaren reeds 13 maal heeft vervuld. De eerste maal. dat Briand minister-president was, wist hij door zijd optreden de stakingen bij de Fransche spoorwegen te beteugelen, 'in het kabinet Poincaré van 1912 was hij minister van Justitie en vervolgens tot Febr. 1913 minister-president. In 1914 werd hij lid van het kabinet Viviani en het volgend jaar wederom minister-pres. Tijdens den wereldoorlog dr-ong hij op- een grootere eenheid in de oorlogsvoering der veaiheerden aan en door zijn bemidde ling txarl Roemenië tot de entente foe. Typeerend voor hem is het, dat Briand in een Kamerzitting van Oct. 1919, toen men hem verweet in de Marokiopolitiek te toegevend te zijn geweest, antwoordde, dat hij- het zich tot een eer rekende alles gedaan te hebben om een wrijving met Duilschland te voorkomen. Van Jan. 1921 tot Jan. 1922 leidde hij opnieuw de re geering. doch werd op de conferentie van Cannas door Poincaré ten val gebracht. Ook nam hij deel aan de conferentie te Ai ashington. In de drie jaren, welke nu volgen, 9peelde Briand geen belangrijke rol in het politieke leven van Frankrijk. In 1915 kwam hij weer op- het tooneel, in weik jaar hij in April minister van Bui tenlandsche zaken werd. In Oct. van datzelfde jaar sloot hij het verdrag van Locarno. Vanaf 1925 tot nu toe heeft Briand onafgebroken, zitting in het Ka- meer hoop, boog ze zich over heb li chaam, legde haar hoofd op- zijn. borst, terw.,J Pete naar haar keek met bloed- beloopen oogen. Het was waar, Paul leefde nog! Snel verliet Anne de kamer en -kwam even "later terug met een stapel de-kens. En terwijl Pete Paul in bed hielp-, h-aalde zo brandewijn en een ketel water, die Ze boven het aamvlammende Vuur kookte. Eerst drong ze Pete, een teug alcohol te nemen, en daarop- wreef ze met zijn hulp Paul's ledematen en borst en hals. F-n toen zijn bloed weer be-gon te stroo men door de ader-en, wikkelde ze hem in warme dekens. Langzaam keerde h-et bewustzijn terug; Paul's oogen gingen open -en zijn lippen bewogen. Ze schonk' een glas kok-end-heete groc i an brandewijn met water in -en drong hem tot den laatsten dropip-el uit te drin ken. En toen hij proeerde te sp|re-ken en zijn oogen met een vragenden blik Anne's gezicht zochten, sloop Pete de kamer uit eu de trap af. „Ik was net op tijd", mompelde hij'. „Het op tijd, Goddank 1" .JEUGD WIKT„IIET PLEIT. Molly begon te wanhopen. De terug slag was .langzamerhand gekomen ha bmet gehad als minister van buitenland sche zaken. Dit is wel' een zeer bijzonder feit, daar sedert Vergenne van 1774'87 staatssecretaris was voor de buitenl. poli tiek, nog maar drie andere personen lan ger dan 5 jaar aan het hoofd van buiten], zaken hebben gestaan, n.l'. Talleyrand van 1799—1807, Guizot van 1840—1848 en Deieassé van 18981905. I^In Aug. 1929 nam Briand deel aan de Herstel Confe rentie te Den Haag. In Oct. d.a.v. werd het kabinet B-riand door de Fransche Kamer van 288 tegen 277 stemmen ten val gebracht, daar de Kamer het niet eens was met den dubbelzinnigen afloop der Raagsche conferentie) In S-ept. '30 kwamen te Genève de vertegenwoordigers van 27 E-uropeesche volkenbondsstaten ■voor het eerst als volkenbondscommissie voor de nauwere Fiuropeesche samenwer king bijeen, waarop eenstemmig werd be sloten Briand voor den tijd van een jaar tot president van- deze commissie ta be noemen. Ala zoodanig hield Briand een vurig pleidooi voor Bau Europa en drong hij aan op bespoediging van de ontwape ning. Ook in de rede tot de Intern. AHou- wenorganisatie drong hij aan, dat allen hem bij Zijn pogingen om den vrede te verzekeren zouden bij-staan. Als Adhae- siebetuiiging voor de door B-riand, ondanks de vele moeilijkheden, welke zich in- d-e intern, situatie hebben voorgedaan, ge handhaafde vredespolitiek, hebben een aantal arbeider-s en oud-strijders te Bor deaux Briand enkele maanden geleden een „gouden vredesboek" aangeboden, waarin op den-zoo p-opulairen volksleider een be roep- wordt gedaan vooral bij zijn-op vrede gerichte houding te blijven volharden. De verklaring droeg de handteekening van ruim drie millioen Franschen uit het Z.-Westen des lands. In Frankrijk is echter een bepaalde groep der bevolking, die het met de politiek van hun minister van B-uitenl. Zaken niet eens is. Dit bieek bij zijn terugkomst uit Genève, toen op het Gare de Lyon, waar B-riand arri veerde een sterke politiemacht op de heien was om 'de woelige menigte op- een af stand te houden. Óveral stonden, groepen royalisten, die hem met schimpscheuten ontvingen, eu meermalen- zelfs- moest de rolitie ingrijpen. In zijn vaderland heeft men hem meermalen verweten, dat hij' een slecht Franschman is, doch aan zijn stre ven. propaganda te voeren voor de or ganisatie van Europa, heeft dit niets kun nen veranderen. FRANKRIJK Kabiiietslcrisis. Dinsdagavond 'heeft het kabinet aan. Doumer zijn ontslag aangeboden. Ka 'het onderhoud met Rerriot deelde Laval mede, dat h'ijjhem de portefeuille van buite-nliandsche zakan had aangebo den en hem een voor zijn, groep- waardige vertegenwoordiging in het kabinet had be loofd. Harriot -weigerde echter, wat de val der regeering ten-gevolge had. Het nieuwe kabinet, gevormd. Laval is er vannacht in geslaagd zijn derde kabinet te vormen. Laval krijgt behalve -het minister-presidentschap ook buitenlandsche zaken. Tardieu-, die tot nu toe minister van landbouw Was, krijgt oorlog; Cathala, ondersta,atssecretaris van binnenlandsehe zaken wordt minister van dit departement, terwijl Fould, tot nu toe onderstaatssecretaris van landbouw, minister van. landbouw wordt'. i Alle overige minister-portefeuilles blij ven in dezelfde handen. OOSTENRIJK Een wapendepot gevonden. Kaar de AVeensche bladen melden zijn Paul B-arlett's eerste bezoek', toen hij! be rooid had de vrouw te zoeken, die Ri chard Indulle had gedood en haar te dwingen Brian's plaats in de gevange nis in te nemen. Dus ten slotte zou- toch de Prins terug komen om zijn kleine Prinses te halen en zijn handen zouden rein zijln en zijn 'hart zuiver! Ze had eerst vol vreugde volle verwachting op- Paul gewacht, toen met blij en geduldig vertrouwen. Doch toen de dagen stili voorbijfgingen en haar vertrouwen begon te Wankelen, kwamen haar gebeden haar te hulp; ,maar ten slotte maakte toch de wanhoopt zioh van haar m-eester en haar laatste straaltje h'oopi v-erdween. Het deed haar ontzettend ve-eli verdriet dat Paul- haar vergeten had en in den steek gelaten. Zelfs als hij- Brian's on schuld niet kon of' durfde bewijzen, zou hij" toch! in elk geval gekomen zijn, als hij'nog maar een greintje liefde of vriend schap .voor 'haar had gevoeld. Zijn stil zwijgen en zijn wegblijven kwelden haar uitermate. Als zij uitging, was het alleen in de hoop- Paul te ontmoeten of' iets over hem gewaar te worden, maar toen ze op een avond vermoeid en verdrietig op haar kamers terugkwam, vond ze zijn brief. 1 Het scheen de ironie van het lot, dat Zij hém bi] zij nbezoek niet getroffen had, bijl een huiszoeking in het socialistische xirbeiterheim in de wijk Ottakring in een dichtgemetselde schuilplaats 750 Mannlic'her-geweren, 6 machinegeweren, onderdeeien van machinegeweren, 10,000 patronen en ander oorlogstuig gevonden, w.o. 'handgranaten. Alles is in beslag genomen. Hét wegvoeren van de gevonden wa pens met vrachtauto's veroorzaakte in de arbeiderswijken groote onrust. De po- like zorgde, dat er geen incidenten voor kwamen. Niettemin was de toestand in de avonduren kritiek, vooral! toen na het uitgaan van de fabrieken de arbeiders te hoop liepen. De politie heeft buitenge wone maatregelen getroffen. Starhemberg .dreigt. Starhemberg, de leider van de Oost-en- rijiksche Heimwehren, heeft den bonds kanselier een uitvoerige memorie gezon den met voorstellen ter bestrijding van den oeconomischen nood. Hij- doet een beroep, op regeering en parlement om de voorgestel-de maatregelen uit te voeren en dreigt, in geval zij daaraan geen ge volg geven, met een volksopmarsch van de Heimwehren in geheel Oostenrijk. Opmarseh der Chinecschc communisten. Volgens een officieel Russisch' bericht uit Nanking hebben de troep-eneontin-' genten van het Chineesohe roode leger in den strijd tegen de troepen der r-e- gecring van Kanton, verscheidene steden veroverd en bevel ontvangen naar Kan ton op te rukken. De regeering van Kan ton heeft direct troepenconcentratie bevo len, ten einde den opmarseh van het roode leger tot staan te brengen. AMERIKA Vorming van ecu Centraal Ame" rikaansche republiekV In Guatemala zijn onderhandelingen aangevangen tussdhen vertegenwoordigers ran Guatemala, Nicaragua, Honduras, Costa Rica en Salvador welke de stich ting van een Centraal Amerikiaan-sChe re- jrubliek op den grondslag van gemeen schappelijk ras, geschiedenis en gods dienst ten doel hebben, Het gevai-Kors. De „Msb." heeft een kort onderhoud gehad met prof', dr. J. B. Kors O. P., hoogleeraar aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen, die zooals men weet, aan de Belgische grens is teruggewezen. jL-roi'. Kors zeide ons, dat hij niet over Visé heeft gereisd doch over Roosendaal Esschen. In Eissehen werd hij', nadat zijn pas gecontroleerd was, verwezen naar het douane-bureau, waar de aanwezige miiteairen verklaarden opdra-ciht te heb- oen gekregen hem niet door te laten. Elenige reden wisten ze niet opi te ge ven. Verder zei prof Kors, dat pater Svraimann. in tegenstelling met het be richt van de „Natio-n Beige" wel' jte Leuven is geweest, maar opi verzoek van de overheid zijn rede niet heeft uitgespro ken. riet onderwerp- van Prof. Kors was het volgende: „Wat kunnen de intelle-c- tueelen doen voqr de vTedesbewtetging". Feitelijk ging de rede van Prof'. Kors geheel buiten iedere onljwapieningsactie om. Men schijnt echter in Leuven bang te zi.n geweest voor relletjes, -weshalve de vergadering verboden- werd. riet blijkt echter onverklaarbaar, aldus besloot prol'. Kors, waarom men mij dan niet in Nijme-gen heeit gewaarschuwd of althans aan de grens heeft meegedeeld, dalt ik niet in Leuven zou kunnen spre ken. Overigens heb ik, aldus prof. Kors, maar de brief deed de hoop in haar hjart herieven. ,Jk kom je vergiffenis vragen", zoo schreef' Paul, „en je bekennen, hoe Zelf zuchtig en wreed ik jegens jou heb ge handeld. Ik kan Brian's vrijlating .nog niet bewerken, of zijn onschuld voor de wereld bewijzen, zooals iki je beloofd héb. Want ik wist niet, wat ik toen beloofde. AA ik nu met de zaak begin, zal ik ver driet en schande brengen in een. leVein, dat meer dan wat ook voor miji betee- kenlin het leven van het meisje;, dat ik liefheb en dat mijn vrouw zal worden. Je zult wel vermoeden, dat ik' Anne Pramant's kind bedoel. Als we getrouwd zijn en ik Joan mij:n naam en besaher- min-g kan geven en als Brian's straftijd om is geen vol jaar meer dan zal ik naar hem toegaan en alles uitleggen en dan moet Mjl beslissen, wat er ge beuren moet. Maar zoo gauw Joan mijn vrouw is, zal ik probeeren, of Brian vrij! kan ko men. Voor dien tijd kan ik dat niet. Ik geloof', dat Anno Bramant in alles toe stemt, wat ik haar vragen zal, als zij' zeker weet, dat haar dochter veilig en gelukkig is; maar ter wille van h'aar en van Joan smeek ik je Brian's invrijlheads- sielling af te waohten, want hij zal mis schien in staat zijd. te bewijzen, dat hier geen enkel vermoeden, waarom men mij den toegang aan de grens heeft; ontzegd. De strijd in de textielnijverheid. De burgemeester te Enschede, overwe gende, dat personen van buiten da ge meente direct of indirect aansporen tot baldadigheden en verstoring van de orde en andere strafbare daden, heeft h-et be vel uitgevaardigd, dat gedurende diezen tijd van stoornis van de openbare orda in verband met geschillen in de industrie he-fc verblijf binnen de geme-ente Enschede wordt ontzegd aan allen, niet-iugezetenein', die hebben aangespoord oi' aansporen, rechtstreeks of zijdelings, tot wanorde in h-et openbaar of tot daden, die stoornis van de openbare orde tengevolge kunnen hebben. Personen, die zich daaraan heb-- oen schuldig gemaakit, oi1 schuldig ma ken worden bij bevinding voor den burge meester of den door hem aangewezen hoofdambtenaar van politie gebracht en door de politie over de gemeeintagrena geleid. De burgemees-ter van Lonneker h-e-effi voor die gemeente e-en dergelijk bevel uit- gev aardigd. Oude guldens. De minister van Financiën brengt ter ai-gemeene kennis, dat de inwisseling der Duiten omloop- gestelde guldens, w elk-a een vroeger jaartal dragen dan 1920, voortaan uitsluitend mo-gelijk' zal zifn bijl s Rijks Munt te Utrecht, Leidschewe-g 90. De guldens kunnen, desverlangd, aan- geteekend, aan bovenstaand adres worden gezonden, met duidelijke otpigaven van naam en adres van den afzender. De toe zending moet vrachtvrij geschieden. Ter bevordering van een spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen bij de mun ten te voegen een behoorlijk gefraln- keerd en aan henzelven geadresseerd for mulier v'an een postwissel, ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden guldens, dan wet het nummer van hun rekening bij den Postchèque- en Giro dienst op te geven. Het conflict in Mautsjoerijlc. De houding van onze regeering Het ministerie van buileniandsche zakfen deelt het voiigende mede: j De Amerikaansc'he secretaris van S-taat heeft op 7 dezer aan Ht. Ms. gezanft te Washington den tekst overhandigd Vfcn een sedert dien gepubliceerde nota, wejlke de Amerikaansdhe regeering heeft ge8 richt tot de regeeiringen van China en Japan betreffende den toestand in Mant- sjoerijè en heeft daarbij aan de- NedelH landsche regeering, gélijik aan de overige onderteekenaars van het in 1922 te Was hington gesüjoten Negen Mogendheden Ver drag in overweging geg'ev'en, een soort!- gelijk vertoog tot de beide genoemde rel- geeringen te richten. 1 i De Neder!andsiche rege-ering heeft gis teren Mr. Ms. gezant te Washington! instructie gegeven, een antwoord tot da regeering v-an de Vereenigda {Sltatetn Bal richten, waarin allereerst dank der. re geering wordt uitgedrukt voor de gedana mededeeling. De Nederlbndsche regeering verklaart het vtertrouwen van de Amew rikaansche regeering te dealen in den arbeid van de onlangs door den raad vjan den Volkenbond benoemde neutrale c'orn)- missie, waardoor de oplossing van da moeilijkheden, wélke tussöhem China en Japan bestaan, zal' worden vergematké)) lijkt. Zoo spoedig mogelijke totstandko!- ming van een vriendschapipélijlf vergejlijB tussc'hen beide landen wordt in het ant woord verder gekenschetst als een zaak van algemeen "belang voor de géheelto wereld, die in dezen tij-d van ernstige en langdurige crisis meer dan ooit behoefte heeft aan. goede internationale betrekkin,- igen. 1 niet alleen hij zelf, maar ook Anne Bra mant onschuldig is. Lieve Molly, vergeef mij'. Liefde vriendschap, plicht hebben mij1 elk een verschillend pad aangewezen en ik sta op het kruispunt te wachten, tot haar hand in de mijne gelegd wordt en |we samen 't pad, waar de plicht ons roept, volgen kunnen, ongeacht waar het been- leidt. Al heb je reden eraan ta twijfelen, toch durf ik' mij zelf te noemen, je vriend Paul." Eerst voelde Molly niets dan blijd schap en dankbaarheid toen ze den brief gelezen had; en de wetenschap, dat Paul haar niet in den steek gelaten hud, was opi zichlzelf al voldoende, om haar ge lukkig te maken. Z-ij' zette zich' neer om zijn brief onmiiddeUij.lc te beantwoorden, maar toen ze haar gedachten onder woor den moest brengen, vond ze hét erg moeilijk, neer te schrijven, wat er in haar omging. Want toen de eerste vreugde om het feit, dat het stilzwijgen was verbroken, voorbij was, bestormden haar de gedach ten aan Brian en hét verlangen naar zijn' vrijheid. 1 i (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1932 | | pagina 1