KERKELIJK LEVEN GEMENGD NIEUWS ^HET KRAAI! ll ZATERDAG S DECEMBER 1931 NiËUWE iE£LWSCHE COURANT dikke gepantserde muren, vloer en zol dering is ongenaakbaar voor inbrekers. (Gescheiden van de kluis-inrichting is de kelder voor de centrale verwarmings installatie van Slotboom. De monumentale voorgevel van het gebouw is opgetrokken, boven de graniej£>linten, in Limburgschen gelen steen. Hiermee in harmonie is de hardblauwe kleur van het houtwerk. Zeer opvallend is het kunstsmeedwerk van Ringlever dat de ramen ook aan de achterzijde en den ingang beveiligen moet. Ten slotte zij1 vermeld dat het pand bij 'n breedte van 11.5 M. een diepte van 22 M. heeft en dat zich boven het voorste deel der kantoorruimte de woning voor den directeur bevindt. Aannemers van dit gebouw, dat in nog geen twee maanden tijds tot stand kwam, •waren de heeren De Bruijne env. Biet al hier. 't Schilderwerk Verzorgde dhr. «Wisse, electr. installatie dhr. Polderman, sanitair Tamse en betonwerk Bredasche Betonmij. v. h. Vriens. De rubbervloerbedekking is geleverd door de firma Blok te Kapelle. Bad van avontuur. Dit rad draait hedeu op initiatief1 der Kleine Bazar in de garage van hotel „de Korenbeurs" niet alleen ten bate dei- gelukkige winnaars maar ook voor de Ver. tot uitzending van kinderen naar Vacantie-kolonies. Men zie ook annonce! Biascopcn. In „Slot Ostende" „Het misdadigers- f aradijs" als eerste hoofdnummer. De film 6jeelt op een der Zuidzee-eilanden en heeft een uiterst romantisch verloop. Het tweede hoofdnummer „De leugen" is een 6] annend drama met een pakkend slot. ELECTBISlOHE, KACHELS in tien tallen modellen bijl J. M. Bjolderman, Goes. Telefoon 129. (Adv.) Billand-Balh. Woensdag vergaderde de Raad Door de leden der commissie uit de gasgemeenten in Oost-Zuid-Beveland, die krachtens machtig-ing der verschillende Baden zou onderhandelen met de Direc tie der P.Z.E.M. over verschillende pun ten, de aansluiting betreffende, in welke commissie voor deze gesmjeente zitting heb ben de heeren J. Jvan Gorsel en fi- A. Dronkers, wordt, nu deze commissie '.voorloopig haar werkzaamheden beëindigd heeft, bijl monde van den .eerste '.vier slag uitgebracht. De directie heeft een nadere specificatie der kostenberekening toegezegd. Ook is de directie bereid in verband met de daling der kosten van sommige materialen een nieuw aanbod to doen, doch opgemerkt werd, dat deze da ling uiteraard ook geldt voor een bov'en- grondsch net, zoodat het verschil niet van groote beteekenis kan ziijta. Met een nieuw aanbod zou het eerste komen te verv'allen, ook als dit voordeeliger zou zlijln geweest. Op de vraag, of de P.Z.E.M. niet bereid zou zijn de gelden aan de gemeente te leenen kon de directie geen definitief ant woord geven, daar dit meer een zaak vian het bestuur was. De directie was evenwel bereid deze aangelegenheid te- ondersteu nen. Op een belangrijk punt, de betaling 'der 75 pet. van het verschil tussclien de kosten van een bovengrondsoh en een oin dergrondsch net was wijlziging niet mo gelijk, daar deze verdeeling steunt op een besluit der Staten. Van den Minister van Binnenlaindsclie Zaken en Landbouw zijn ingekomen de geformuleerde voorwaarden, waaronder het Blijk bereid is subsidie te verleenen ten behoeve van de werkverschaffing, uit te voeren Vanwege het waterschap ,,De IVatkenissegeuT'. Voorloopig geldt deze regeling tot 2 Januari a.s.het water schap betaalt 20 pet. der loonen, het Biijjk 25 pet. en de gemeente 55 pit. In aceoord kan bijl flink werken gemiddeld 24 cent per uur worden verdiend. Het algemeen toezicht dient te worden opgedragen aan de Ned. Heidemaatschappij1 te Arnhem B. en W. geven inihun prae-advies te kien', nen, dat het Ministerieele schrijven niet heel duidelijk is en best tot zijn recht komt, wanneer men het leest als tot het, De „plompe toren" te Koude kerke voor ondergang behoed. Aan den Zuidelijken zeedijk van Schou wen, twee en een half uur gaans van ZLe- rikzee, staat de eenzame vervallen kerk toren, hij alle Schouwenaars van ouds he kend als de plompe toren, welke volgens Kadaster eigendom is van den Staat der Nederlanden. Dak en spits ontbreken, deuren of vensters zijn er niet meer aan, aan de ijzeren staven in de galmgaten van den top ontbreken de klankborden, hier ien daar zijn steenen uitgevallen, en de voe gen aan de buitenzijde zijn niet alle meer met kalk gevuld, maar bieden plaats voor uurkmid. Eens zag het er hier gansch anders uit. Ruim 400 jaar geleden stond deze toren nog een half uur landwaarts in, rag neder op het kerkdak, een kring van huizen, op verspreide hoeven en bouw- en weilanden aan de Zuidzijde van zijn voet. Maar de 16e eeuw was aange broken, berucht wegens haar nimmer ein digende watervloeden. Schouwen vooral kent het geweld der wateren. Het heeft heugenis van menig schrikkelij-ken dag, van menig bangen nacht, als de felle or kaan gierde door de zwarte lucht en de opgezweepte zee met donderend krijgsge schreeuw haar golven tegen de schuddende dijken joeg. Dan braken de zeeweringen in, dorpen geraakten onder water en War den prijsgegeven. Nieuwe inlagen werden achter de buitendijken gelegd om na kor ten tijd eveneens te bezwijken. Zoo werd Schouwens vorm die eener halve maan en vrat de zee diep- in het land in. Oude dijk werkers in de 16e eeuw konden aan jonge mede-arbeiders vertellen, dat zij voor den toen bestaanden buitendijk nog drie in- laagdijken hadden gekend. Achtereenvol gens zag Koudekerke de dorpen St. Ja- cobskerke, Zuidekerke en Brieskerke in zee verdwijnen, totdat eindelijk de zee GEEN CADEAUX ETC. 100% WAARDE VOOR UW GELD 20 ZAMBOS SIGARETTEN 25 CENT waterschap ,,De Valkenissegeul'- gericht. Hoewel de bij|drage van het Rijk tegenvalt en met de belanguij(ke zakelijke lasten, dia in deze gemeente geheven worden, blijk baar weinig rekening is gehouden, .-willen B. en Wh den Baad niet voorstellen de zaak hierop te doen afspringen. Met het voorschrift betreffende een speciaal toe zicht vanwege de Heidemaatschappij! kun nen zijl zich niet vereenigen, daar vhn- wege het waterschap reeds werd gezorgd voor behoorlijke leiding door een inge nieur. De Baad bleek het geheel mieit B. en W. eens. 's-Gravenpolder. Biiji het verrichten van Werkzaamheden viel dhr. Joziasse Van een hoogte van pl.m. 21/a M. Met een hersenschudding moest Mj( naar huis ge dragen worden. 1 Iluedekenskeikc. Woensdagavond werd alhier ook de electrische verlichting door den Burgemeester ingeschakeld in het transformatorenhuisje, na dat door den Directeur der P.Z.E.M., den heer Slooves, in tegenwoordigheid van de heeren De Regt en Dijkstra van de P.Z.E.M. eene korte toelichting was gegeven. In het Gemeentehuis werd daarna onder de elec trische lampen met een korte rede door den Burgemeester de e'l-ectrische Verlich ting officieel voor geopend verklaard, zulks in tegenwoordigheid van den vol- talligen gemeenteraad. Nadat verversehin- gen waren aangeboden, werd nog eem rondgang door het dorp gemaakt en de straatverlichting bekeken en becritiseerd. Vrijwel de geheele bevolking was op- d-e been en radiomuziek en electrischie wafel bakkerij uit de reclamewagen van de P.Z.E.M. zorgden voor de noodige stem ming. De meeste winkels waren uit stekend verlicht. Ook het muziekkorps deed nog „een muzikale wandeling over het dorp. Door den hevigen storm is j.l. Donderdagmiddag liet sleepsehip Charles uit Steendorp, op weg van Hansweert naar Terneuzen en getrokken door eau sleepboot, bij Hoedekenskerke aan den grond geraakt. Twee ter assistentie uit gevaren sleep-booten hebben de „Charles" w-eer vlotgesleept. Een der sleepbooten is echter zelfs op- de plaat gestrand. VHeererihbek. IngekomenCornelia Ma ria Twaalfhoven en Maria Verschueren, beide zusters van E-tten. Vertrokken: Catharina van 't West- ende, naar Roosendaal; Helena Wilhel- mina Luijkx, Zuster van Etten, naar Bot terdam; E. A. M. M. Tetering, Zuster van Etten, naar Halsteren (Lepelstraat.) WHEEL LIST van 6—12 Dee. ZONDAG, Mis van 2e Zondag van den Advent. Geen Gloria, 2e geb. H. Nicolaas. Credo, Praef. Drievuldigheid. MAANDAG, Mis H. Anthonius, B-iscli. Belijder Leeraar. Gloria, 2e geb. v. Zon dag, 3e laatste Evangelie van de Vigilie Maria Onbevlekt ontvangen. DINSDAG, Mis Maria Onbevl. ontvan gen, Gloria, 2e geb. v. Zondag, Credo, Praef. Maria. Vi OENSDAG, Mis Maria Onbevl. .ont vangen, Gloria, 2e geb. v. Zondag, 3e H. Geest. Credo, Praef. Maria. DONDERDAG, Mis Maria Onbevl. ontvangen, Gloria, 2e geb. v. Zondag, 3 H. Melchiades, Credo. Praef. Maria. VRIJDAG, Mis H. Damasus, Paus, Belijder, Gloria, 2e geb. Octaaf, 3 v. jZon- dag. Credo, Praef. Maria. ZATERDAG, Mis Maria Onbevl. ont vangen, Gloria, 2e geb. v. Zondag. 3 H. Geest, 4 Paus. Credo, Praef. Maria. GOES. (Paroohie H- Maria Magdialena.) ZONDAG, uitreiking H. Communie om zoo dicht dit dorp- naderde, (dat een in 1581 gelegde dijk dwars door de kom moest worden getrokken en rakelings langs de kerk ging. Zoo was ook Koude kerke ten doode opgeschreven, daar de grootere helft buiten gedijkt werd. De laatste pastoor. Maarten Roberts, alias Alexander, die in Februari 1568 hier was gekomen in plaats van zijn overleden voorganger heer Pieter Corneliszoon, op- welk tijdstip wordt gemeld, dat door over strooming de parochie veel goud had ver loren. is zeer waarschijnlijk in 1572 na het overgaan van Zierikzee en geheel •schouwen tot de zijde van den prins, vertrokken. De Kerk geraakte buiten gebruik en werd in 1583 afgebroken. Op 26 September van dat jaar werd het afko mende houtwerk te Zierikzee verkocht en bracht 1 60 op. Zoo kwam de toren alleen te staan en toen in 1572 voor ge schut en ter verdediging van Zierikzee v eel metaal noodig was en enkele dorps- torens op Schouwen-en-Duiveland hun klokken moesten missen, zal ook ongetwij feld Koudekerke's toren voor h-et laatste de metalen stem des tijds door zijn galm gaten hebben doen klinken. Bij h-et gra ven van een pulpkuil in de onmiddellijke nabijheid van den plompen toren werd ongeveer een tiental jaren geleden elan groote hoeveelheid schedels en be-endeiftn ontdekt, welke, naar het scheen, needs meermalen blootgekomen doch w«er be graven waren. Ook sporen van de funda menten der kerk werden gevonden op- on geveer 70 a 80 centimeter beneden den beganen grond. Men had daar dusi het voormalig kerkhof voor zich, uit welks bodem de oyerblijfeslen voor den dag Irwa men van reeds drie en -eien halve eeuw en langer ten grave gegane voorgeslachten. Hoe oud Koudekerke was, weten wij niet. Zeker dagteekende he-t van de 13e eeuw, maar vermoedelijk nog van vrij wat vroe- lialf 7, 7 uur, na d-e Vroegmis fcn 9 uur, half 8 de Vroeg-, 10 uur die Hoogmis. Schaalcolleete voor de kerk. 121/4 uur Maria-Congregatie voor de jongens, 2 uur Catechismus, 3 uur Lof met Rozenhoedje, 41/2 uur Maria-Congregatie voor de meis jes, 5 uur Patronaat. DINSDAG, 's av. 7 uur Lof ter eere van Maria, 8 uur Maria-Congregatie voor de grootere jongens. WOENSDAG, 's av. 7 uur Lof ter eero van den H, Jozef. ZATERDAG, nam. 4 uur bichtgeleglen- heid, 7 uur Lof met Roizlenlioedlj-e. De H, Franeiscus Xaverins. 3 December Deze groote Apostel van Indië werd in 1506 op het slot Xaverius te Pam- pelona in Sipanje geboren. Door zijn vno-o- lijk, oprecht en zachtmoedig karakter won hij ieders genegenheid. Begaafd met een zeldzaam helder verstand, hadden z-ijn studies een zeer snel verloop. Toen Fran eiscus zich naar Frankrijk had begeven, om zich aldaar verder te ontwikkelen, werd hij benoemd tot professor in de phi- losophie, in welke functie hij zich weinig om zijn zieleheil bekommerde, doch niet tegenstaande geloovig en rein van zeden bleef. Terzelfder tijd -studeerde Ignatius van Loyola te Parijs, die het plan had opgevat om een geleerde orde te stichten, die zich geheel aan het heil der menschi- hcid zou wijden. Franeiscus leerde Igna" tius kennen en behoorde tot een der eerste leden van de orde, die zich' het ge zelschap van Jezus noemde. Franeiscus geheel van wereldlijke eerzucht vervuld, weerstreefde aanvankelijk, doch liet zich later geheel door Ignatius leiden. Nu was zijn eenigst streven om met vurigen ijver de eer van God te bevorderen. Den 15 Augustus 1534 legde Franeiscus met nog eenige metgezellen zijn Orde-geloften af. Nadat hij in Venetië eenigen tij-d in eau ziekenhuis werkzaam was geweest en daarna priester gewijd, zond de H. Igna tius hem naar Portugal, daar de Koning om missionarissen voor Indië had ver zocht. Den 7den April 1541 ging jie H. Franeiscus scheep- naar Goa. in Indië. Gedurende de lange en moeilijke zeereis, gaf hij de matrozen godsdienstonderricht. Voor de zieken was hij bijzonder bezorgd. Hij probeerde ieders genegenheid te win nen, om hen zoodoende tot Christus te brengen. Toen Franeiscus in Goa aan kwam, vond hij de stad in een zeer treu- xigen toestand. De daar levende Christe nen waren koud en onverschillig ten op zichte van hun geloof, waardoor de be- keeriug der heidenen natuurlij-k zeer be moeilijkt werd. Franeiscus begon met een menigte om zich te verzamelen, om hen in de geloofswaarheden te onderrichten. Met een groote bel in de hand trok hij de geheele stad door, om de ouders te smeeken hun kinderen en slaven toch in het ware geloof te laten onderwijzen. De kindexen werden door Franeiscus in de kerk onderwezen en de geheele stad be merkte spoedig „met verwondering de groote verandering, welke er bij de meeste kinderen had plaats gehad. De kinderen waren een voorbeeld voor de volwassenen, zoodat velen zich bekeerden en een gehele! ander leven gingen leiden. Na deze eer ste zegenrijke arbeid begon de H. Fran eiscus met zijn bekeeringsreizen op de aangrenzende eilanden. Met onvermoei- den ijver leerde Franeiscus de taal van het volk. om later de Catechismus en de noodzakelijke gebeden in hun eigen taal te schrijven. H'ij1 trok door alle stre ken en verzamelde met zijn klok de toe hoorders om hen "te onderrichten. Het aantal doopelingen was zoo overweldi gend groot, dat Franei-seus bij het water uitgieten zijn arm van vermoeidheid bijna niet meer kou oprichten. God gaf liem de genade om wonderwei-ken te .verrichten. Zijn naam werd spioedig in geheel Indië ger. Wij staan hiel' op ouden bodem. In 1313 werd de ambachtsheerlijkheid, af komstig 0. a. van Heer Jan van Haam stede door graaf Willem III aan zijn neef, den bekenden Witte gegeven. In 1322 scnonk dezelfde graaf de kosterij van Koudekerke aan Pieter Danokardszoon. In 1344 kwam een deel grond in grafelijk bezit door het zonder erfgenaam overlijden van Liedwikine Claisdoehter van Coude- kerke en in 1351 werd door graaf Willem V aan Renger Hendrikszoon, zijn kinde ren en broederskindoren vergund, om in plaats van rechtspraak te houden te Cou- dekerke. Als ambachtsheerlijkheid had Koudekerke zóólang dezelfde- heeren als Haamstede, dat het ten slotte als heit ware daarmede veismolt, zoodat liet dan ook op de oudste steenrol be-Oosten Schelde van 1G00 niet meer als afzonderlijke heerlijk heid voorkomt. Toch bleef de zelfstan digheid, ook jils rechtsgebied, nog lang in heugenis en noemden zich 17e. en 18e eeuwsche bezitters van Haamstede- nog heeren en vrouwen van Koudekerke. In het werk „Tegenwoordige staat van Zea land", verschenen in het midden der 18-e eeuw, wordt van Koudekerke vermeld, dat het indertijd een goed dorp- en groote parochie «met een voorname jaarmarkt was. Verder wordt daar als Ambachts heer genoemd Johan van Gruithuize, prins van Steenhuize (eind 15e en begin 16e eeuw) wieus „ouders" (een andere bron zegt „voorouders") de kerk zouden hebben gesticht en begiftigd „ter eere- van den Almaëhtigen God, de glorierijke maagd en moeder des Heer-en, alle Heiligen en St. Maarten patroon dezer plaats". Indien zulks waar is, zal de door de familie. Gruithuize gestichte kerk (ter vervanging der oudere) uit het midden der 15e eeuw gedagteekend hebben. De toren, die van baksteen is, uit drie geledingen bestaat, vierkant is en in een achterkant over bekend en van verscheidens plaatsen ver zochten de heidenen hem om toch ook bij hen te komen en ook hun het ware- geloot' te leeren kennen. Zoo trok hij van eiland tot eiland; voor de wildste volkeren deinsde hij niet terug. Vele boeken wer den er over Franeiscus geschreven,, waar in men vertelde, hoe hij zieken genas en dooden ten leven opwekte. Francispus zelf smeekte door zijn aanhoudend gebed en zijn alles opofferende naasteliefde, dat God hem altijd zou bijstaan. In 1549 landde de heilige in Japan waar vóór hem nog geen missionaris was geweest en nog,niemand pogingen had aangewend om de heiden-en te bekeeren. Overal ont roerde hij de harten door zijn zachtmoe digheid, zijn nederigheid en heiligheid. Van vervolgingen en versmadingen bleef ook Franeiscus niet gespaard. Na tweie jaar te Rebben gearbeid, ging hij' na,ar Indië terug. Hij- zond evenwel drie Je zuïeten naar Japan, die ^po-edig door anderen werden gevolgd. Toen de heilige Japan verliet, nam hij het besluit om ook in China het H. Evangelie te verkon digen en ook daar droeg zijn werk veel vruchten. Op het eiland Sancian werd hij door een z'ware koorts, overvallen, welke steeds meer toenam. Zwaar ziek en zonder eenige hulp- lag hij op- een ver ver wijderd eiland. Den 2den December 1552, terwijl hij zijn blik op- den gekruisigten Heiland had gevestigd, .stierf hij. Ster vende -sprak hij nog de mooie woorden: „Heer, op- ,U heb ik steeds mijn vertrou wen gesteld, ,en in eeuwigheid zal ik niet beschaamd worden." De heilige was zes- en-veertig jaar oud, waarvan hij ruim 10 jaaT in Indië had doorgebracht. Toen men in 1744 zijn graf opende, vond men zijn lijk nog geheel ongeschonden. Dit jaar geen catarrh! r -r neemt. Het drama te Echt. Donderdagmorgen zijn de drie te Echt vermoorde jongemannen te Putbnoek be graven. De deelneming .der bevolking was enorm. Politie en marechaussee- zorg de voor de orde. De schutterijen van Putbroek en Dier gaarde schaarden met hun omfloerste vaandels zich voor den lijkwagen. De kisten waren met een wit lint en lak verzegeld en bevatten da namien van de dooden. Meisjes droegen, volgens landelijk gebruik, groene palmenkransen. Aanwezig waren 0. a. de burgemeester van Eeht, de heer Van Kampen, lid van de Provinciale Staten, en jhr. .A van Aefferden, burgemeester van Gelulte. In de rectoraatskerk der paters passio- nisten werd om half tien door 'rectOT Simons een plechtige mis van Requiem met assistentie opgedragen. Het zangkoor van het recoraat zong de Gregoria-ansche mis van Requiem onder leiding yan een der paters. De drie lij'ken werden na de absoute door de leden der schlu-tterij1 St. Anthonius, waarvan Werens en een van de broeders Kerstens lid waren, naar het kerkhof gedragen, waar zij' in een ge meenschappelijk graf werden neergelaten. Hier nam rector Simons, het woord om de getroffen families te troosten. Heit waren goede jongens, aldus spr., die in hun leven nooit weelde hebben gekend en steeds hard hebben gewerkt om hun ouders te helpen in den strijd om het be staan. Zij z-ijin gevallen in den bloei des levens, slachtoffers van hen, bij- wie de vreeze Gods is uitgedoofd. SpT. vroeg aller gebed voor de drie dooden. Ook de burgemeester van Eeht en «en vaandrig d,er schutterij- hebben nog 't woord gevoerd. Op het kerkhof werden aanvankelijk alleen de familie en de autoriteiten toege laten. Later mocht ook het overige pu bliek zich om de groeve scharen. Bij het sectie-onderzoek vond dr. Hulst in de lichamen der slaohtoffërs 3 'kogels van het kaliber 9 m.M.,'zooals in parabel lum-revolvers wordt gebruikt. Hij stelde daarvan aanstonds den of ficier van justitie in kennis, met het verzoek, op- de plaats van het misdrijf' te gaat met een hoogfries, schijnt toch (wel ouder. Het iagangspoortje aan de Oost zijde gaf vroeger toegang tot de kerk. Van binnen aan de Oostzijde is een stee nen spiltrap- en een aanzet van een stee nen gewelf. Laat-gothische voorwerpen, nabij den toren gtevonden, worden be waard bij den heer Hubregtse te Burgh. Aan den ambachtsheer behoorde indertijd voor een deel het recht om den pastoor aan te stellen, althans had (hij er de voor dracht van. Sedert de laatste eeuw-en diende de toren voor een baak ten nutte van de zeevarenden, die de Roompot bin-, nen kwamen, aan welke reden het te dan ken is, dat hij zorgvuldig in stand is ge houden. Zierikzee zorgde daarvoor nog tot hel begin van de 19e eeuw. Zoo fw-erd op- stadskosten in 1764 de buitenkant ge heel hersteld en in 1794 werd de borst wering op- den toren aan de Noord-west zijde, die uitgeweken was, vernieuwd. Toen in laatstgenoemd jaar de noodzake lijkheid bleek om op- het eiland op- ver schillende punten seinposten op te richten, werd de Plompe toren daartoe eveneens geschikt geacht. Of de seininri-eliting er werkelijk op geplaatst is en zoo ja, wan neer die weer is weggebroken, is ons niet gebleken. In het in 1824 verschenen boek „De Provincie Zeeland" wordt de toren ook nog als baken voor de zeelieden ver meld. Reeds bi, Bchri,ven van 6 Juli 1867, door den toenmaligen min. van Binnenl. Zaken aan Ged. Staten vian Zeeland ge richt, werd de wenschelijk-heid uitgespro ken, den toren te restaureeren. O.m. ook omdat instandhouding van den toren van belang was .als baken en herken ningsteken voor zeelieden. Door Jhr. C. A. van Citters, hoofdingeland van het „Waterschap Schouwen", werd begin '29 een schrijven gericht aan den Raad der gemeente Haamstede, met verzoek: wel 25. 45 en 55 cis, laten zoeken naar de hulzen van da pa- bellum-patronen. Een parabellum loch werpt de hulzen automatisch uit en dr. Hulst achtte het niet waarschijnlijk, dat de moordenaars zich "den tijd zouden heb ben gegund deze hulzen in de duisternis op- te zoeken. Het parket is daarop aanstonds weer naar Putbroek vertrokken om de omge ving van de plaats v;rn het misdrijf nog eens nauwkeurig af te zoeken. Hier bij zijn inderdaad 3 p-arabellum-patroon- hulzen gevonden. Met deze hulzen is men daarop naar de marechausseekazerne "te Echt terugge keerd. waar inmiddels ook de bakende ■scheikundige-criminalist dr. E. J. H. Waegeningh. uit Maastricht was aangeko- men. Deze laatste nam aanstonds eenige proeven met de bij v. d. E. in beslag ge nomen parabellum-revolver, waarbij kwam vast- te staan, dat de inslag va» den paj. in het slaghoedje precies dezelfde was als de inslag jin de op- „de plaats van het misdrijf gevonden hulzen. Bovendien ble ken de looptrekken in een afgeschoten kogel volkomen overeen te komen met die van de kogels, door dr. 'Hulst in het lichaam der slachtoffers gevonden. Daarmede kwam voor 90 pot. vast te -staan, dat de moordende kogels waren af gevuurd uit de parabellum bij v. d. E. in beslag genomen. Dr. Hulst verklaarde in de lijken drie wonden gevonden te hebben, veroorzaakt door parabellum-kogels, en 11 wonden, veroorzaakt door jachtpatronen. Alle 14 schoten moeten op zeer korten afstand het verste op- zijn hoogst 3 meter zijn afgevuurd. De wonden van 11 schoten loopen ia licht opwaartsche richting, hetgeen een bewijs is, dat de schoten uit een hin derlaag „dicht bij den grond moeten zijn Bovendien had ieder der slachtoffers een schotwond dwars door het lichaam, welke schoten moeten zijn gelost met den loop van het jachtgeweer gedrukt op het lichaam der zwaargewonde jongemannen. De moordenaars hebben aldus dr. Hulst dus het vooropgezette doel ge had hun slachtoffers van het leven te be- rooven en hebben alzoo ieder hunner h-et genadeschot fÖgeven. Deze 'waarneming „klopt volkomen met die der getuigen, die de schoten hebben hooren vallen en die verklaard hebben, dat de drie laatste schoten 2eer dof klon ken, alsof zij in den grond werden afge vuurd. Van alle 11 uit het jachtgeweer ge loste schoten heeft dr. Hulst behalve de lading hagel de ronde kartonnetjes, welke de hulzen afsluiten ,in het lichaam der slachtoffers gevonden. Deze kartonnetjes Zijn bij! onderzoek dezelfde gebleken te zijn al-s die nit bij de v. d. E's in beslag genomen jachtpa tronen. Het, is een stom geluk zoo besloot dr. Hulst het onderhoud dat men de vermoedelijke daders nog heeft kunnen arresteeren en dat zij nog„ niet over de grens gevlucht waren. Het arrestatiebe vel toch kwam rijkelijk laat, terwijl er alleszins termen waren geweest, dat r-eeds Maandag uit te vaardigen. Het thans vrijwel opgeloste drama wordt door de bevolking yoorts nog in verband gebracht met de vermissing van twee jongelieden uit Annedaal, ongeveer 7 jaar geleden. Deze zijn eveneens nim mer van het stroop-en in de bosschen 1 ruggekeerd. Wel gingen er geruimen tijd geruchten, dat deze beide jonge mannen op Duitsoh grondgebied voor het Vreem delingen-legioen zouden zijn geronseld, doch daarvan heeft men nimmer bevesti ging kunnen krijgen. In dit verband is het wel eigenaardig, dat de jachtopziener v. d. E. dit seizoen reeds tot tweemaal toe geweigerd heeft te willen bevorderen, dat den Plompiento-. ren in goeden toestand wordt gebracht om nog eeuwen voor het nageslacht be waard te blijven. In zijn vergadering y.an 6 Februari 1929 besloot de Raad nu dien aangaande een verzoek tot restauratie te richten tot den Staat der Nederlanden, en gaf hiervan kennis aan de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg te Den Haag, het Zeeuwsehe Genootschap- der .Weten schappen te Middelburg en het college van Ged. Staten van Zeeland. De kosten werden geraamd op* circa f 5000. In ver band daarmede -stelden Ged. Staten zich begin van dit jaar in verbinding met den minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Hieruit bleek, dat uit histo risch en bouwkundig oogpiunt de instand houding van den Plompentoren niet mag worden verwaarloosd. Waar de Regeeiring verder betoogde, dat ook na de restau ratie de toren rijks-eigendom zal blijven, waren Ged. Staten eehlter van meening, das het tot de taak van het Rijk behoort de instandhouding van den Plompentoren te bevorderen. Tot het gaven van een provinciaal subsidie konden Ged. Staten uit dien hoofde niet adviseenem. Eeni commissie, welke gevormd -was, teneinde voor dit doel gelden bijeen te brengen, deed een beroep- op de vele Nederlanders die dergelijke oude bouwwerken waardee-- ren om eenigen financieelen 6teun. Het Rijk had steun toegezegd onder voorwaar de, dat van particuliere zijde, openbare lichamen enz-, financieel medewerking zou worden gevonden. Het dagelijiksch bestuur 'der commissie deelt thans mede, dat men onet rijks-steun thans door de vrijwillige bijdragen in staat is, dit merkwaardig monument voor Schouwen te herstellen, -waardoor Ihet be houd ervan voor de toekomst is ver» zekerd. N|EUWE ZEEUW KiJ jje voornaamste taak de: «ordering der cultuur. pjeze inderdaad mooie zi „haafd volk er zoovelen „M eens tegen en hoewe. tobben om er een warn" maken, onthielden we he: Andere journalisten zijn ter te werk gegaan er ,elf5 naar, wat tot verhe ften heeft geleid. Zoo voi ale provinciale pjersorgai leilende aankondiging va olksroman. Niet zoo'n p •san 'n Paar honderd zie ,jpe0n vier turven, twee p-J affaailijvige deelen in pra' 2500 bladzijden druks. I geen kluifje voor lettl Mn is, dan weten wij 't ni jal heel Zeeland op- af vl bestellingen regenen. Tri aankondiging in een verbli „eeistaaufcaren stijl is ge t Betreft hier niets m ,'Jan de wereldschokkende 1 Pedro, den zoon van den pader niet in zijn bloedig volgen omdat hij liever s je worden! De -scherprechter edhtea' eterken wil en dwingt de jongeling, zijn voetstap'pe Achteraf beschouwd is dit bet romantisch beroep van 4e harten winnen van v jonge dames, ('t verhaal in Corsica) wat niet 't gev dp, indien Pedro gewoon varkens gekeeld had. Eers ie Rosita hem te voet, d- familiegeheim wordt hier «1 dan komt een adellijk Elvira del Partos hem 1 hart aanbieden. U begrijp acep-teeren van die schoij ioo glad zit want dan zo, niet aan zijn 2560 bladzijde' men. 't Wordt Pedro daarc gegeven. Ten bewijze daar de annonce eenige hoofdsti^ besef de verrukkelijke f'ant Palconi ,Opa en kleinzoon" laat"; „blind en waanzinn mengster in 't kolenhok" langs het waschlijntje„de ie"; „een noodlottige wa Ziehier een korte beschr loeiendsten en diksten rc schreven. Daar zal in ■winter meer angstig gedri oogd en gesnoten warder voren. Wanneer de bodem tig wordt, dan 'n monumei dit stuk cultuur en voi *het introduceerde! U L e| een drijfjacht uit te stre èiehoekvonnig hooggelegen aedaal—Posterholt, nietteg losch als zeer wildrijk l Eergisteren zou dit boscl volhing nauwkeurig word Groote fabrieksbrand I Een uiterst felle brand t avond te kwart over acht briek van geschilderde meuj G. Jansen aan de Haastrecht. De brand is ontstaan in bewoner van het belendi arbeider Rietveld, zag eerst en waarschuwde de trachtten met een raat het vuur te dooven, hierin niet. Inmiddels ging het ger brand als een loopend vui horp, waarop de niotorspuit Een geweldige vonkenregen aangewakkerd door den felli wol de brandspuit spoedig vas, bleek aan de organisat te mankeeren. Daarbij! kwal tiet voldoende water was.il haventje en eerst nadat de s "as, water kon worden ge; I De brand had intusscheu huis van Rietveld aangetas |et naar uit dat de dorpstjl h'uur niet zou kunnen bedw "e Goudsche brandweer w I welke binnen een kwartie: I Wateraal arriveerde. Ook Ikreeg te weinig water, doe |fan de sluis kou het vuil I aangetast worden. I Hit de fabriek, welke Ifachines is ingericht, konl I gored. Het p^g vau pjieti Ingebrand,, evenals het lb»1 kje:r Jansen, waarin zi I avond, waarvan slechts we |,e? gered. Ook de schuur 11'1" 's uitgebrand. Nadat- t'u Weei llle'' zeven en d 'aet 2 stralen had gew ri J, ^en brand me v»vr abl'iek "was verzekei' "g was er een groote h( F'ihteu opgeslagen. De brand is onbekend. en 72-jarige inwoner va v^laveri heeft door op "I and een beroerte geki aan de gevolgen. Gefïng4 bat, 1 aa8s°he recherche I ha,] ^en Maandagavol te4 hebbenden „.overVal m Haao® ereenigde Bakker daan0' ««en opzienbarende Se f** is a-1' °P ^rond! gegevens tot het I Aal v^ei an dat bet verhaal vau i»Dil°, gefingeerd zou waarmede de directeur |V«I

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1931 | | pagina 2