PUROL Zonnebrand HEERENBAAI ZATERDAG 12 JULI 1930 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT verschaftwolketi wmxjenot. KERKELIJK LEVEN RECHTSZAKEN GEMENGD NIEUWS UIT DE PERS Ik vergeet verdriet en zorgen, En myn dobbertje zelfs ook. Als ik, aan den kant van 't water, 'n Pypje DOUWE EGBERTS rook. Zélfs de vischjes in den vi|ver Komen aan het oppervlak. Ruik eensDat is DOUU/E EGBERTS! Heerlijk! Wat een pracht tabak Clinge Doorenboa ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS A8 Hentemissc. Bij Kon. Besluit is be noemd tot ontvanger der directe, belas tingen en accijnzen alhier, S. Boonstra adjunct-commies der directe belastingen invoerrechten en eccijnzen te Rotterdam. Aardcnburg. Eergistermiddag heeft te Draaiburg onder deze gemeente, dia 24- jarige motorrijder Bauwer uit Sluis in een bocht de macht over zijn stuur ver loren. Hij is tegen een muur gereden. Met inwendige kneuzingen ein gebroken sleu telbeenderen is hij naar het St. Antioni'us- gestiéht te Oostburg gebracht. Een honderdjarige. Gisteren vierde Marinus Adamse, rus tend landbouwer te Veere, zijn honderd sten verjaardag. De 100-jarige, die zich nog iu een goede gezondheid ma.g ver heugen, werd 11 Juli 1830 te Vrouwe polder geboren en woont sedert 23 April 1868 in de gemeente Voere, Aanvanke lijk woonde hij! met zijn echtgenoote, die hem enkele jaren geleden door den dood ontviel, en zijn kinderen, van wie nog twee zoons en 4 dochters, in leven zijn, op de hofstede te Zandijk-Binnen, dus ook onder de gemeente Veere, doch seidert hij de hofstede verliet, te Veere Zelf. Br was natuurlijk gezorgd, dat de dag niet onopgemerkt voorbij ging, al was het den wensch van den jarige, dat niet te veel drukte werd gemaakt, gezien zijn eenvoudige gereformeerde levensopvatting. Toch kwam o.a. de burgemeester, de heer Drcnkers, met de wethouders; hem com plimenteeren. GOBS. Parochie H. Maria Magdalena. ZONDAG uitreiking H. ComlmUnie 61/2, 7 uur, na de Vroegmis, 81/2 en 9 uur. Uitstelling H. Sacrament 7 Uur. 73/2 uur Vroeg-, 10 uur Hoogmis. Nam. 3 uur luide aanbidding, 7 uur plechtig Lot, pre-dic'ati-e en processje. DINSDAG, .eerste H. Mis te 7 uur, uitreiking H. Communie ook te 8 uur. Hall tien Veni creator en gezongen Hu welijksmis voor Leo Antonius van Bers en Prudentia Cornelia Amalia Göede- mon-df, WOENSDAG, 's av. 7 uur Lof. DONDERDAG, 's av. half 8 Con gregatie der H. Familie. ZATERDAG, nam. 4 uui biechlhoo"en, 7 uur Lof. WEEiKLIJST van 13—19 Juli. ZONDAG. Mis van 5en Zondag na Pinksteren, 2e geb. Oct. Kerkwijding, 3 li. Anadetus. Praef. Drievuldigheid. MAANDAG, Mis Octaaf Kerkwijding, 2e geb. H. Marctelinus, 3 H. Bonaventura. Cred DINSDAG, Mis H. Henricus, 2e geb. a cunctis, 3 naar vrije keuze. WOENSDAG, Mis v. O. L. Vr. van den Berg Carmel, Credo, Praef'. Maria. DONDERDAG, Mis H. Alexius, 2e geb. a cunctis, 3 naar eigen keuze. VRIJDAG, Mis H. Camilus de Lelis, 2e geb. H. Symphorosa en zeven Zouen. ZATERDAG, Mis H. Vinccntius a Paulo 2e geb. voor den Paus. Pater C. v. 't Wesleiude. Pater C'. v. 't Westeinde, Oblaat van den II. Franc, van Sales, hoopt den 16en Juli a.s. vanaf Antwerpen met het schip Adolf Moerman" naar Zuid-Afrika te vertrekken; 15 Aug. lean Z.Eerw. in Kaapstad zijn. Morgen houdt pater Van 't West einde zijn alscheidspreek in de 's-Heeren- hoel^sche parochiekerk. In meinoriam Kardinaal Vannntelli. 9 Juli, 's avonds half-6, overleed te Rome in den ouderdom van 94 jaar Z.Em. Kardinaal Vanmitelli, wiens vijftig jarig bisschopjsjubijejim 20 Januari van dit jaar werd. herd'acht. De lichte onge steldheid, waaraan hij eenigen tijd lijdende was, verergerde Woensdag plotseling, zoo dat hem de heilige Sacramenten dier ster venden moesten worden toegediend. Zooals heel zijn leven lang, toonde de kardinaal! ook in de laatste oo-genblikken een bui tengewone helderheid van gcjest, hetgeen bleek bij het bezoek van Kardinaal Gas par ri in den namiddag; met hem onder hield hij zich een kwartier lang alleen. Terstond na het overlijden van den kerk vorst kwam een groot aantal tlelegrammen van deelneming binnem, Waaronder ook een van de Italiaansehe regeering. Kardinaal Vannutelli Werd 5 December 1836 te Gcnezzano in Palestina geboren. Hij studeerde te Rome aan het Capïanic'a- eollego, doctoreerde godgeleerdheid1 aan het Gregorianum en in de rechtsweten schappen aan de Apollinai'is-aAdemie. In 1860 werd hij priester gewijd en Werd', na zijn benoeming tot professor in de god geleerdheid aan het ,Vatidaansche semi narie, benefic'ant van de patriarchale Va- ticaansche Basiliek in 1861. Iu 1863 be gon hij zijh diplomatieke loopbaan als auditeur vau de interuuntiafuur eerst te s-Gravenhage. daarna te Brussel. Ver volgens, zag bij zicb in 1875 aangesteld als secretaris van het cijferschrift aan de Pauselijke Staatsseeretarie. Na in 1878 de functie van auditeur van de II. Room- scho Rota te hebben bekleed, werd hij in 1880 benoemd tot titulair-aartsbisschop vau Sardes eu aangewezen als apostolisch dclc-gaat te Comstantinopel. Hier had hij een zware opdracht te vervullen, welke betrekking had op een scheuring in 'He kerk van Armenië. I11 1882 volgde zijn bestemming voor de interuuutiaUuvr te Rio de Janeiro, maar deze werd te niet gedaan, doordat liem plotseling eeu bui tengewone zending werd opgedragen naar Mosoou, om er do kroning van den Tsaar oij te wonen. Bijl zijn terugkeer te Rome kwam zijn benoeming tot -Nuntius lo Lissabon. Hier kwam het tot het sluiten van een concordaat inzake het protec toraat van de kroon over cle katholieke missies in Indië. Leo XIH creëerde Mgr. Vincc-nzo Vannutelli in 1889 kardinaal- priester, maaT zond hem eerst 2 jaar later den hoed met den titel van den H. Silvester iu Capite. 'Achtereenvolgens nam de kardinaal zitting in verschillende ■Congregaties; was in 1904 lid van de pauselijke codificatie van het kerkelijk recht, en in 1906 prefect van do Apos tolische Signatuur. In 1914 wees Bene- dic+us XV hem aan tot Datarius; in 1915 bij den dood van zijn Öuderen broeder Kardinaal Seraiino Vannutelli, volgde hij1 hem op als oudste der kardinalen met den titel van bisschop vau Oslia. Zijn werk kracht is altijd enorm geweest, tot op 90-jarigen leeftijd maakte bijl nog reizen. Zijn uiterlijk was altijd- even ii-isc-h en opgewekt, tot op den dag dat hij ziek word. De katholieke Kerk verliest in hem eeu ijverig werker en een knap diplomaat. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding Het als schipper met zijn vaartuig een rijkskanaal bevarende geen reglement aan boord hebben.: C. V., Temsche (B.) twee maal f 2 otf 2 maal 2 <1. h. J Met een auto in een verbbden rich ting in een straat rijden: M. A. P., Goes f 5 of! 5 d. h. fsAvonds fietsen zonder licht: M. C. G., Baarland, f3 of| 3 d. h., J. d. J., 's Heerenhoek, f 5 otf! 5 cl. h. Met eeu rijwiel cle veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: J. A. G. L. N. te Kloetinge, f 25 of! 10 d. h. Dronkenschap: C.. PNieuwdorp, f 10 of 10 d. h. I ILI *ii Ilooger beroep; is aangeteekeud! dopr P. R. te Goes, veroordeeld tot f'5 of! 5 d. h„ wegens het met eiea driewieler rijden in een verboden richting opi een weg. Liefdesdrama. D'e 24-jaïige arbeider T. T. te Ni-euw- Roden (D-r.) had reeds geruime,n tijd' veir- keering met de 20-jarige A. L. Zij kon den het niet goed met elkaar vinden. Het vorige jaar nog heeft T. eeu aanslag op het me'isje gepleegd, waarvoor hij toen eenige maanden gevangenisstraf heeft ondergaan. Later heeft T. weer toenadfc- ring gezocht, maar zonder succes. Dit heeft nu tengevolge gehad, dat liij Don derdagnacht de woning van het meisje is binnengedrongen, waar hij haar met een mes een vrij ernstige wonde heeft toege bracht. De dader is daarna, gevlucht en heeft zelfmoord geploegd. De zeppel'n weer lieven «ns land. Gistermiddag te 5 uur is die zeppelin op. d.e thuisreis van Noorwegen ter hoogte van Wijk-aan—Zee wederom boven ons land gekomen. Het luchtschip; zelt'e bo ven Beverwijk en het Noordzeekanaal koers naar Amsterdam. Tegen half zes Jjewoog de zieppelin zich boven de hoofdstad1 en te kwart voor zes werd het luchtschip, te Bilthoven ge signaleerd. 1 Over Doorn, waar 3e „Gr,af Zeppelini"- te 5.50 passeerde, ging het in de richting Nijmegen. De schietpartij in Den Haag. De Haagsche rechtbank heeft de ge vangenhouding van den student W. U„ die was gearresteerd naar aanleiding van de schietpartij in e'ejb: wöning aan de Val- kenboschlaan, geweigerd en de invrijheid stelling van den jongeman bevolen. Kinderverlamming. Te Rceuwijk breidt de kniderverlam- ming zich steeds uit. Thans is weer een 5-jarig meisje overleden. In verband met bet besmettingsgevaar is de r.-k bewaar-" school voorloóp-ig gesloten. Brand te Culemborg. Te Culemborg is gistermorgen ktvart over zevenen in de meubelfabriek' van dhr. H. J. Grimberg, in de Floraljastraat, een felle brand uitgebroken, die in korfeh1 tijd de heele fabriek m-et inhoud1 in de asch heeft gelegd. Een groots piartij meu belen en hout ging verloren. Hiet woon huis, dat voor do fabriek stond], werd eveneens aangetast. Yerdei' wi-rd 'u p|rooi der vlammen de achterwerkplaats aan die aangrenzende meubelfabriek van den' lieer O. van Veen, terwijl de aangrenzende p.er- oeelen van Verbeek en het raadslid Wam- mers en den groentenhahdelaar J. cfó Heus aanmerkelijke brandschade opliepen. Een groote partij huismeubelein wierd uit de plerceelem gedragen. Mjet vier slangen op de waterleiding en de motorspuit van da firma gebr. Kronenburg werd water gegeven. D-e oorzaak van dan bfand is onbekend; alles was verzekerd. Eeu meisje vu zeven jaar vermaard. Donderdagochtend kwart voor zeven heeft zicli in een benedenhuis aan de Ege lantierstraat 73 itie 's Gravenhage een dra,- ma afgespeeld, dat ,aan eein ongeveer zjeg- jarig meisje liet leven heeft gekost. '1 Volgende wordt erover gemeld!:! Het echtpaar «1. v. d. L. was ongeveer 10 jaren geleden gehuwd. Paar het huwe lijk kinderloos bleef werd besloten, thans circa zes jaar terug, eeu kindje te a-dop- teeren en Wel de to,eu ongeveer zes maan den oud zijmdle Ellio S„ wier vader en moeder tot scheiding wildien overgaan. Die moeder is destijds naar Indië ver trokken, waar zij op Sumatra's westkust is gaan wonen, na een ander te liebbieiu gehuwd, terwijl de vader eveneens een andere levensgezellin ljoos, met wie hij zich te "Brussel vestigde. De pleegouders van Eliie gingen zeer veel van het kindje houden en vioorzoover de middelen toelieten die man is be ambte aan het gemeentelijk abattoir ontbrak het de kleine aann niets. Juist onlangs was liet meisje, dat thans 7 ja,al oud is, voor het eerst naar school ge gaan. Donderdagochtend vroeg wns '.l.v. AL. naar gewoonte tegen zes uur de deur uit gegaan, naar zijn werk, en 'vrijVel onmiddellijk daarna moet de 42-jarige vrouw tot de vreeselijkp daad zijn overge gaan, die Ellio het leven heeft!gekost. Zooals reeds gemeld moet zij dit heb- bt-Ji gedaan inn een vlaag van verstands verbijstering, en we.1 van godsdienstwaan zin. De vrouw verklaarde van den Heel de opdracht te hebbten ontvangen het kind ten offler te brengen zooals ïsaak dat heeft gebracht. Zij zag Wel vreeselijk tegen die daad' op-, doch meende h-et een haar vau hoogerhand ijpgelegde plicht te zijn. Terwijl het kind nog sliepI ,pam zij een bijl en sloeg daarmee d-o kleine zoo lievig op het hoofdje, dat Ellie, zonder Daarop- is zij naar buiten gegaan om, na tot bewustzijn t'e geraken, is gestorven, agent op, straat reeds van liet misdrijf op de hoogte te hebben gebracht, h-eitl bureau van politie aan de Archimedesstraat van het gebeurde in kennis Te stellen. Die vrouw is na verhoor vta'loopig in arrest gehouden, terwijl de man van zijn werk is gehaald waar bleek, dat hij niet het minste vermoeden had, dat de vrouw tot een zoodanige daad in staat zou zijn ge weest. Wel wist hij. dat zijl tijdens zijn afwezigheid vrijwel steeds in den bijbel zat te lezen. Het lijkje is naai het ziekenhuis Zuid- wal overgebracht. Mijnt ngclnk. Gisteravond is een 37-jarig Ilaliaansch mijnwerker iu de mijn Wilhelmina te Heerlen onder afvallend gesteente ge raakt en gedood. De man was gehuwd en laat 5 kinderen achter. Dubbel gestroopte paling. Eergisteren zag een eigenaar van pa lingluiken te Maasland, dat twee mannen iu een roeibootje aan het stroopen waren ëu zijn fuiken lichtten. Hiji nam de twee mannen, blijkbaar vader en zoon, eens goed op. Even later is hij' per fiets naar Rotterdam gegaan cn nauwelijks was hij' hier aangekomen, of hij meende in een van dé voorbijgangers d'en vader te her kennen, Hij wachtte tcjtdat bij; een agent ontmoette en vertelde dezen, dat daar een palingdief ging. De agent hield den man aan, ma.ar deze zeddie van geen paling te weten, al gaf liij toe kort tevoren in Maasland te zlj-n geweest. De agent informeerde waar d'e aange- hc 11 dene woonde en toen bij daar eens ging kijken, zag hij in die keuken een jongeman, die geheel beantwoordde aan het signalement, dat d'e benadeelde van den zoon had1 gegeven, en bezig was pa ling te stroppen en te- bakken. De half gare paling, de- vader en de zoon- wenden meegenomen naar een politiebureau, waa-r ae vader door de mand viel en bekend'e de- paling te hebben gestroopt. Tegen hem en zijn zoo-n werd proces-verbaal opge maakt. Toen stond- men voor de vraag, wat er met de paling moest gebeuren. Te ruggeven aan den eigenaar was bezwaar lijk, want deze was inmiddels weer naar Maasland afgereisda.an de beide dievc-n meegeven zou indruischen tegen elk rechts gevoel, en al zat menig agent 0,0k te likkebaarden in de wacht, het ging toch ccli niet aan de buit tusschcn hen te ver deden, want dit zou gevaarlijke prece denten kunnen scheppen Toen heeft de met het onderzoek belaste inspecteur de oplossing gevonden. De paling is aan de zeeleeuwen in de Diergaarde gevoerd. Weer een vliegongeluk. Donderdagmiddag is op de zandplaat Lisschen het vliegkamp de Mok en Onrust tiet vliegtuig 508 uit Soest-erberg, gedeta cheerd op het vliegkamp de Kooy bij den Helder, over den kop geslagen en in brand geraakt. Van de beidie inzittenden orak sergeant vlieger Mutsacrs -eenige rib ben en kreeg sergaent vliegtuigmaktir jiebesma brandwonden aan d'e beencm. Beiden zijd naar het nrari 11e - hospitaal ge- orac-ht. Omtrent -de oorzaak van het ongeluk wordt van andere zijde gemeld, idat bij! "d'e start de motor afsloeg, waardoor men ge noodzaakt- was weer te landen. Door het mulle zand pp de Zandplaat ging dit met groote moeilijkheden gepaard. Het vliegtuig is daarbij over den kop geslagen cn in brand' geraakt. Overreden cn gedooid. Te Geldrop is een 12-jarig meisje van de familie Verhoeven, dat tussc'hen. do neergelaten afsluithekken, van d'e spoor baan «as gekropen, juist op liet oogenb-lik dat twee treinen, eeu goederen- ein letein personentrein elkaar passeerden, overre den. Het meisje liep achter de goadlerten- trein om, werd) door den personentrein gegrepen en op slag gedood. Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrljden verzacht en geneest Doos 30, Tube 80 ct. Bij Apoth. Drogisten m Eeu diep tragisch geval. Gisteravond heeft zich in do Rubr-oek- straat te Rotterdam een diep tragisch voorval algespceld. De onlangs gepension- neerae stafmuzikant van Jjet Ind. leger St., die inwoonde bij de f'am. de Paauw heeft zijn dochtertje van lt jaar met een revolverschot gedood en zijn zoontje van 10 jaar zwaar gewond. De man was zwaarmoedig en opstandig, daar hem de middelen ontbraken om in zijn levens onderhoud toe voorzien. Na het verrich ten van zijn gruweldaad, richtte hij! 't wapen op zichzelf, maar dit ketste. Ver volgens is hij in de kamer het drama heelt zich in de keuken afgespeeld - eien pennemes gaan halen. Toe-n hij in de keu ken terug kwam, cn zag, dat zijn zoontje nog leefde, heeft hij liet kind mei; ho-fc mes in den borst gestoken. Het jongetje werd in cle hartstreek geraakt. Daarna heeft hij zich zelf eenige steken met het mes in den borst toegebracht, maar 'deze zijn geen van alle Vau ernstigen aard. Terstond heelt jufffrouw De Paauw lussclienbeide willen komen, maar hij snauwde haar toe, weg te gaan. Zij is ciaarop de 'trap afgeloopen, om hulp te halen. Een buurman is daarop de straat ojigerend om politie te zoeken. Al spon-- oig ontmoette hij 'jwee agenten, die dade lijk naar boven gingen. Dit is alles zoo vlug iu zijn werlc gegaan, dat toen de agenten de keuken binnen kwamen, de man juist trachtte met het mes d-e hand aan zich zelf' te slaan. De agenten hebben toen hun revolver getrokken en St. ont wapend, waarna de een 'den man jn be dwang heeft gehouden en de ander d'en geneeskundigen dienst heeft gewaar schuwd, die spoedig met twee au,to!s ter plaatse was. liet jongetje en de man zijn naar het ziekenhuis aau den Bergweg ver voerd, waar eerstgenoemde is opgenomen cn de ander is verbonden. Daarna is St. naar het politiebureau kan de Meerman- straat -overgebracht. Natuurlijk heeft het gebeurde iu de druk bevolkte straat veel ctonsteunatie ge wekt cn tot laait in den Svond heeft zich een dichte menschcnmenigte voor liet pand verdrongen. Gisteravond laat was. het jongetje nog in leven. Zijn locstand was 'evanlwet hoogst zorgelijk. De mijnramp in Silezië. Eerst thans is het mogelijk een duide lijk overzicht van d'en toestand in de Wc nz claus-mijn te Hausdbrf', in het mijngebied van Neur.qde te krij'gen. Van d-e 193 mijnwerkers der afdeelin- gen 17 en 18 heeft men tot nu toe slechts 49 kunnen redden: 81 doolden zijn reeds geoergen. De geredden zijn naar een ziekenhuis te Neurode gebracht. De arbei ders, die men nog niet heeft kuDjaeW renden, bevinden zich in itflcleeliing 18, welke vol koolzuurgas is. Hierdoor was men genoodzaakt het reddingswerk te sta ken ,daar verder doordringen levensge vaarlijk was. Do leiders van de reddingsactie zijn van meening, dat ale mijnwerkers, die nog in de mijn zijn, .omgekomen moeten zijju eu dat het aantal dooden meer d'an 150 zal bedragen. Deze meening werd gister be vestigd. Oiior 'd-e oorzaak van de ramp wordt medegedeeld, dat het uitbreken van 'die koolzuurgassen vermoedelijk is, veroorzaakt zaakt door het werken met dynamiet, waardoor een „gasnest" werd geopend. Met zeer groote snelheid verspreidden d'o gassen zich -door d-e geheele mijn. De mijnwerkers, die niet ver van het gasnest aan het werk waren, vielen be wusteloos neer: eenige arbeiders die ver derop werkzaam wa-ren konden zich ter nauwernood redden j-u de arbeiders in die andere mijngangen waarschuwe®. Ook in de dichtbijgelegen schachten hebben velen gasvergiftingen opgeloopen. Rondom het ziekenhuis van Neurode, Volgens mededeeling van den directeur van het ziekenhuis te Neurode is de toe stand van de daar opgenomen 49 geredde slachtoffers van de ramp te Ilausidoi-f naar omstandigheden redelijk. De direc teur hoopt dat liet gelukken Zal, wan neer zich geen complicaties voordoen, allo 49 verpleegden in het leven te .behouden. Tot de zieken zelf wordt v-ooi'loopig nie mand toegelaten. Velen hunner lijden nog aan hevige benauwdheid. Tot mededeelin- gen zi,n de meesten trouwens c,ok nog niet in staat. Eén der geredde mijnwer kers, met wien een journalist even een onaerhoud had, kon tenslotte wéinig bij zonderheden medejdeelen. „Het kwam alles zo-ii plotseling", vertelde hij'. „Een ka meraad, die naast mij werkte, vi;oe'g mijr: „Krijg jij het opk benauwd En op het- zelidc oogenblik zakte hij in elkaar. Ik voelde ook plotseling iets op mijn borst drukken, en vóór ik verder kan denken, verloor ik liet bewustzijn." Hieruit blijft, dat het gas zich met groote snelheid verspreid heeft. In do meeste andere gevallen kunnen de- mijn werkers, wanneer zij de aanwezigheid van het gas merken, nog naar een hoogcT ge legen gedeelte vluchten, omdat liat zware gas dicht boven 8en grond blijft han gen De kenteekenen bij ten aantal der gevonden lijken moeten dan ook een an der- oorzaak hebben. De meeste slacht offers werden door het gas volkomen veriast en moesten dw jtiotseling ge brek aan lucht eeu zeer snellen 'dood zijn gestorvc-n, In het algemeen 'toonden Ne gezichten der geborgen slachtoffers geen teekenen van angst of schrik. In het ziekenhuis spelen zjch hart verscheurende topueelen af'. Dc Hijsten met namen van dooden en gewonden worden daar bekend' gemaakt en zijn op mededeelingsbQiden opgehangen. De ver wanten der mijnwerkers staan in 'dichte drommen erom heen, en 'dbffe berusting spreekt uit hun blikken. Soms komen er nieuwe menscheu bij, moeders en doch ters. in wier blikken nog hoop leeft, dat hun man, hun vader, hun zoon er niet bij is. Angstig dwalen, hun blikken over de lijsten, tot plotseling een kre«t van wanhoep getuigt, dat ook de geliefde uaam er bij is. Er komt geen einde aan ae -ellende. Hoewel men niets maer te hopen heelt, blijft men rondom het zie kenhuis van Neurode drommen. De directie van de Wctizelausmiju geeft thans nieuwe getalen over de dooden en verongelukten, welke getallen 'definitief zijn. Volgens deze laatste opgaven werken in de geheele ai'deeling 224 man. Hiervan hebben 1-1 man niet in gevaar verkeerd, zoadat in totaal 210 man in het gevaar lijke gebied aan het werk waren. Hiervan zijn 10 man gered, die zich onmidldëllijk huiswaarts konden begeven, 49 man zij'ii gewona naar het ziekenhuis, gebracht, zoo dat in totaal 59 man gered werden. Er zijn 151 mijnwerkers omgekomen. Tegen 20 uur is weer eeu reddiugsaf'deeling van 20 man de schacht binnengegaandaar de gassen thans uiet meer uitstroomen, kon den zij zonder gasmasker gaan. Het op- ruimingswerk blijkt zeer moeilijk te zijn. Men is er nog niet in geslaagd tot den oorsprong van het ongeluk door te drin gen, Dit is het ergste mijnongeluk dat in Duitschland sedert 1S0S hoeft plaat-s ge had. Chalfi-apcpilkuiie op dc Pliilippiijiieii. Op d-e Philippijnen-eilauden Cebu ©n Bantayen is eeu hevige cholera-epidlemie uitgebroken. Tot dusverre zijn er reeds 500 gevallen mei rjood-elijken afloop be kend geworden. De autoriteiten h-ebben omvangrijke maatregelen getroffen, ten einde verdere uitbreiding tegen te gaan. De staking der mijluwcrkers in d'e Borinagc. De staking der mijnwerkers in de Bo- rinage heeft Donderdag ©en nieuwe uit breiding genomen. In de schachten, waar Woensdagavond nog wend gewerkt, heb ben de meeste mijnwerkers Doucleiidag- cclitcnd den arbeid neergelegd. Te Cues- mes hebben de stakers een tram met werkwiligen bestormd en dezen 'tot te rugkeer gedwongen. Onde-r- d-e stakers wordt door de communisten felle propa ganda gevoerd. Het aantal stallende mijn werkers is sedert Wioensdag 'van 7000 tot 11000 gestegen. Wtnderlij'ke rrdding van een houthakker. Do houthakkers in do bosschën bij de Foi-smo in het Aangermanland-dist-rict zijn vol van de wonderlijke redding van een hunner kameraden, zelcer-e P-ettersson, uit de wilde kolken vau de Forsmo-stroom- versDollingen. Het is gewoonte, het ge kapte hout iu de rivier te werpen, waar de wilde stroom de stammen voorbij wa tervaten en stroomversnellingen naar be neden voert, waar het hout du-s zonder kosten zoo ver mogelijk naar dë verzamel plaats wordt vervoerd. Soms stapeleu de stammen zich echter op eu vormt zich in de rivier een barricade. P-ettersson nehc-orde tot drie arbeiders, die zulle eeu barricade, die gevoTmd werd' door 'één groote stam, die een vlot van stammen tegenhield, uit den weg te ruimen. Plotse ling brak de stam door. De twee anidëre arbeiders spijongen op zij, doch Petters- sou werd door den stroom meegesleurd. Langs het doereen woelende hout en brui- senue draaikolken schoot de ongelukkige weg naar de twee watervallen, die da Forsmo even verder vormt. Even nog zag men hem, nadat hij de eerste waterval reeds gepasseerd was. Spoedig had zich in de omgeving en iangs de rivier het bericht van Pettersson's dood verspreid, toen plotseling Petterssjon z'Öif' verscheen, mat en bleek, met enkele kneuzingen aan het rechterbeen, maar overigens onge deerd. Hij had kans gezien, boven op een 'der viotten te klimmen ©n liad zich gedurende den val langs de beide wa tervallen erop weten vast te klemmen. Over c-en afstand van een mijl was hij door de stroomversneling meegesleept en had toen kans gezien aan land te komen. De ieiniag der „Sodalilas Mfdiboruin". Bij gelegenheid der disdussies, die dlezer dagen gehouden werdlen naar aanleiding van de leening der „Sodlalitas Medicorumj'1 in Hongarije, die. door die Burgers, Bank te D-en Haag geplaatst werd', Werd meer-" malen gesproken over de verantwoorde* lijkheid van den 'H. Stoel, die d'eze lelej-' ning goedgekeurd heeft. Men moet echter als beginsel goed! voor oogen houden, dat de goedkeuring van den H. Stoel uitsluitend be-tkekking heeft op| d-e „kerkrechtelijke!" zijtte in deze zaak, niet opt het financieel© ge- dcglte. L. 'y L'jJ In het onderhavige gevalwerd dja goedkeuring gegeven (zooals hlijkt uit het Decreet van de Congregatie van hqtl H. Concilie) met deze 3 clausules: le. dat de leening reads wa3"-ftfgesloijeaiJ 2e. dat men veronderstaldje, dat d'ezst

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1930 | | pagina 2