v NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GEHEEL ZEELAND BELGISCH GELD HENDRIKSE Go's BANK, N.Ï. DIT BLAD VERSCHIJNT: DES DINSDAGS DES DONDERDAGS EN DES ZATERDAGS EEUWSCHE COURANT BOEK EN BLAD 3ad voor uw orders 1/r Chemische oorlogvoering. FEUILLETON De gestolen goudmijn. BUITENLAND AFRIKA f! BINNENLAND |~1 NUMMER 81 D0NDERDA6 10 JULI 1930 26ste JAARGANG tfu giet men de chocolade in eem en laat haar afkoelen, waarna zij, iet gebruik geree,d is. De Indianen! cu uit de cacao op heel eenvoudige ecu drank, Zij branden hun caieao rdcn potten, malen haar tusschein sternen fijn en lossen (dit poeder im water op. Door bijvoeging van kruiden geven zij er smaak aan,, pitten, Iwelke pnrijp geplukt of be- meld zijn, ,o£' te lang in pakhui- lijn opgeslagen, geven geen goed* teil choiciolade, wat men reeds aan aan den smaak kan bemerken, Bij :eiding wordt de choiciolade diikwijla 'erschillende stoffen vervalsoht, zoo- rwemeel, stijfsel, amandelolie, reuzel,, iterdo amandelen, ëaicaoschillen, gom, ne, enz. Door middel van een mi- op kan men de meeste van deze gerijen ontdekken; zuivere ohpeio- bestaat uit niets anders dan 'ujit :etmeel, kleine stukjes celweefsel, pu is schil van de pit, terwijl de zet- orreltjes niet in het minst gelijken, e korreltjes van audeire zetmeeli n, I Boekzaal der gchcele wereld, No, 12, 1930. Adm. Langestraat 10, Tilburg. Ab. f 5 pier jaar. nummers loop,en van 6549 tot 6641] reer 'n 90 nieuwe uitgaven besp.ro* Veel boeken van beteekemis worden en juist besproken, o.a.„Als de- aar komt," 't overal geprezen werk Lisbetli Burger; „Het Christendom. wereldgodsdiensten," door Prof. AV iitzcr„Jonge Helden" van Hardjj gen S. J, etc. Zeer lang is de van romans, oorspronkelijke en ver* e, Patachou, Petit Carbon wordt nog ,1'dhandig aangeplakt; veel besprekin-i van Engelsche Werken door J. Pan* en; het boek van Muls: „Melancho- van Stracke S..„De Doornenkroon'- inzen Herder"; „Critiek én! Beschou- van Urbain van de Voorde, enz. 'n werk is hier gepresteerd 1 Wat teun voor onze Leeszalen en Biblio* NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel 75, GOES; Telefoon Interlocaal No. 207, voor Redactie en Administratie. Bijkantoor MIDDELBURG, Markt 1 en 2; Telefoon No. 474. Abonnementsprijs f 1,90 per drie maanden, bij vooruitbetaling; Advertentiën van 1 tot 6 regels f 0.90, elke regel meer f 0.15; Contractregelprijs, te beginnen bij 500 regels, beduidend lager GROOTE WAARDE VAN PUBLICITEIT WORDT GELEZEN IN ALLE KRINGEN (Van een specialen medewerker). H^t gebruik van chemische middelen in de oorlogvoering is niet zoo nieulW als men wei zou denken. Het voorbeeld vol gende van den jager, die zijn prooi met rook, d'oor groen hout te verbranden, uit zijn schuilplaats trachtte te verjagen, gebruikten de menschen den verstikken en rook ook al spoedig in den oorlogstijd. Reeds de Spartanen gebruikten in den Peloponisohen oorlog (ongeveer 400 jaar v. Chv.) chemische stoffen, zooals zwavel cn arseen), waarmede zij den vij'amd uit zijn stellingen rookten. Zoo' vinden wijl eveiieens bij' "Romeinsche en middelceuw- scha geschiedschrijver -steeds wear meide- óeelingen, welke doen blijken, dat deze -wijze van oorlogvoeren ook bij hen ward gem'uikt; meestal verwekte men een of anderen rook, welke verstikkend1 werkte. Kende men in de oudheid dus reeds de chemische oorlogvoering, tijden en na den wereldoorlog heeft de oorlogvoering met chemische middelen en alles wat er mede samenhangt, zich tot een wetenschap ontwikkeld. Dit is mogelijk geworden door den geweldigen vooruitgang van de techniek, waardoor deze }con voldoen aan ae eischen, welke de invoering van het gaswapen aan haar stelde. De volgende cijters geven een idee van de massa-pro- ductie der verschillende oorlogsgassen. Frankrijk producleerde gedurende den we reldoorlog 16.000 ton phosgeen, 12.000 ton di-phosgeen, 9.500 ton mosterdgas en 4.000 ton chloorpikrine. Edgeiwéod Arse nal, net Amerikaansch fabriekscomplex was in November 1918 in staat om. maan delijks al te leveren 1000 ton phosgeen, 900 ton mosterdgas en 1500 ton chloor.- pikrine. Hierbij dient in aanmerking te -worden genomen, dat pas in November 1917 met den bouw van dit complex was begonnen Om als oorlogsgas bruikbaar te zijn moet een chemische verbinding aan ver schillende voorwaarden voldoen. Het gas meet zwaar zijn, waardoor het over de aardoppervlakte blijft hangen en ïn 'do ■ondcrgrcndsche schuilplaatsen -kan door dringen. De Franschen behaalden dan ook met het overigens zeer giftige cyaanwa- terstci weinig resultaat, omdat liet gas voor dit doel te licht was. Het eerst kwa men dus in aanmerking stoffen, welke bij gewone temperatuur reeds gasvormig zijn, en in de tweede plaats 'stoffen, met een groote vluchtigheid. Het bezwaar van een kleine vluchtigheid1 wist men later te verhelpen door de stof te vernevelen. Het oorlogsgas moet bestendig zijn tegen lucht, en water. Verder moet het betrek- In lijk gemakkelijk op groote schaal te bereiden zijn, gemakkelijk te bedienen en te transporteeren. Men moet kunnen be schikken over groote hoeveelheden en v,ooa' aa bediening ervan moet men geoefend personeel hebben. Tenslotte moet men een beschermingsmiddel bezitten voor eigen troepen. De oorlogsgassen worden op ver schillende wijzen ingedeeld. De meest ge bruikelijke indieeling is wel de volgende a vergiftige gassen, welke rechtstreeks op de bloedbaan Werken, zooals cyaan- waterstof en koolmonpxydie. Zij gaan een verbinding aan met het heamoglobine uit het bloed, waardoor dit zich niet meer met zuurstof kan verbinden o. verstikkende gassen als phosgeen; c'. prikkelende gassen, Welke worden onderscheiden in traanverWekkefs, nd-es- verwekkers, en waarbij' men ook kan rangschikken het „gaz labyrinthique", dat op het gehoor- en evenwichtsorgaan werkt, en waarmede de Franschen hebben geëx perimenteerd d. blaartrekkende gassen, zoioals mos terdgas. Bij het gebruik van gifgassen als oor logswapen is men sterk afhankelijk van do windrichting. Zorgvuldig moet men *7 or l* 40 Kate lachte. Dat doe ik af en toe cok, zeide ze. 's Avonds ontmoet ik er wel eens, en enthousiast beweren ze dan soms, dat ik een flinke, krachtige ver schijning ben. Neen, vadertje, ik moet weer meer aan de sport kunnen doen ik oed'oel niet, hier even in het pajdd te rijden, daar heb je niets aanmaar lange tochten, buiten de 9tad, Stanley vertelde mij, dat er - in den omtrek van Londen mooie hossdhen zijta, vooral in Surrey. Molfie en ik zullen daarheen gaanwijl eiden hebbhen het noodig. In dc Row kan ze nooit haar pooten gooed uitslaan, de menschen plagen haar. Wja,ar- zou ik vandaag nïet gaan Ja, dat doe ik en u zult zien, hoe ik' morgen ochtend weer eet. Ja, ga gerust vandaag; Cajwasford is naar Templef'ord, de plaats die hij! vertegenwoordigt, zeide Sir Felix. Ik weet het, zeide Kate rustig. H 1 vroeg mij', -of' ik wilde meegaan, Vervolgde hij" tevreden en ik was ook half van plan het te doen; maar ik hejb ®en hekel aan politiek, zooals je-wel weet. Indien ik hem met het een of' ander had er voor waken, dat eigen troepen biet worden bestookt, voporal bij! de sterk zig zag loopende loopgravenstellingen. De gastroepen zijn dan ook in secties onder verdeeld, die elk afzonderlijk bevel ktrijigen vtor een gasaanval. Bet denkbeeld van de chemische oorlogvoering kwam het eerste op bij' de leiders van de Duitsche kleurstoffenindustrie, welke over groote hoeveelheden van chemische verbindingen bescnikt; van Duitsche zijde werd dan ook de eerste gasaanval geleid. Door de Duitsche troepen Werd' in April 1915 over een front van 6' K.M. een groote hoeveelheid' chloorcylinders ingegraven om bij' gunstige windricehting dit gas op de vijandelijke troepen los te laten. Inmid dels werden de Fransche militaire over heden via Nederland van een en ander op de hoogte gesteld. Ten overvloede lieten eenige gevan genen zich in dien zin uit. Men hechtte in hst Fransche kamp echter geen waarde aan de ontvangen berichten, z-oodat de gasaanval voor de troepen tenslotte nog onverwachts kwam, waardoor de gealli eerde troepen aan dit firontgedeelte be langrijke verliezen leden. Sedert dien werd het gaswapen gemeengoed voor alle oorlogvoerende landen. Verschillende che mische stoffen w'erdenhiervoor aange geven. Wij zullen er eenige van bespre- k n.. Phosgeen werd' het eerst door de Duitsche. troepen gebruikt bijl e«n gasaan val op die Britsche troepen in December 1915. Het tast sterk de longen aan door dat bij hydrolyscbe zoutzuur ontstaat, dat longaandoeningen ten gevolge heeft. Ken jaar later vond phosgeen in de gra naten ruime toepassing. Het blijft over den grond hangen en zoekt een weg in ravijnen, loopgraven en kuilen. Phosgeen is zeer vergiftig, daar blootstelling gedu rende eenige minuten aan een atmospheier met een concentratie aan phosgeen van 3 m.gr. per liter den dood ten gevolge beeft. Door d'e gemakkelijke ontleedbaar- heid met water (damp) kan men het ech ter niet altijd gebruiken. Echter is phos geen toch een geducht oorlogswapen, om dat het in vloeibaren toestand een goed oplcsmidtoel is voor andere gifgassen als mosterdgas, chloorpikrine, di-phenyl-chloor- arsine, enz. Mosterdgas veroorzaakt pijnlijke, hard nekkige zweren. Het tast eveneens de longen sterk aan. Dit gas werd' in 1917 het eerst door de Duitsc'hers tegen de Engelschen gebruikt. In tien dagen tijd werden een millioen granaten, met dit gas gevuld, afgeschoten. Elf maanden later begonnen de geallieerden met het gebruik van dit gas. Het gas bleek een zeer krachtig oorlogswapen te zijta. Het is vergiftig in concentraties, welke te laat worden .opgemerkt. De troepen, wel ke een mosterd-gas-'aanval hebben te doorstaan, moeten zooo spoedig mogelijk naar een deutrale werdén vervoerd, waar de soldaten van top tot teem worden af- gewasscnen met chloorkalk, dat mosterd gas omzet. Ook de kleeren moeten wor den uitgewasschen. Omdat men niet altijd water bij' de handi heeft hiervoor, heeft de Amerikaanscbe legerleiding bereids auto's aangeschaft met complete waschgelegen- hidjen, welke, indien eenigszins mogelijk, achter het front moeten heem en weer rijden naar de plaatsen, waar volgens in lichtingen een mosterdgas-aanval heelt plaats gehad1. Voor de bereiding van dit gas in groote hoeveelheden had men aan vankelijk met eenige. moeilijkheden te kampen, welke moeilijkheden in de ver schillende fabrieken öp verschillende wij zen zijn opgelost. Het mosterdgas van de geallieerden was echter lang niet zoo zuiver als dat. van de Duitsc'hers en het was bovendien vrij' sterk aan bederf on derhevig. Een ander kwaadaardig ga-s, da.t ech ter in den wereldoorlog nog betrekkelijk weinig is toegepast, is lewisite. Het ver- kunnen helpen, zon ik echter wel zijta meegegaan, voegde- hij eraan toe. Ik weet het, antwoordde Kate we derom; ik ben blij, dat u met Stanley zoo goed kunt opschieten. Dat is begrijpelijk, zeide Sir Felix zachtjes, en een -diep rood kleurde zijn wangen. Maar vooral om zijn karakter mag ik hem zoo- graag; hij' is zeer recht schapen, knap en interessant. Zooals ik reeds een paar keer en heb gezegd, Car- rasford zal het beslist nog vèr brengen. Je zult een echtgenoot hebben, waar je met recht trotsch op kunt zijn, Ik heb niet veel verstand' van die dingen, maar toch geloof' ik, dat hij' steeds ihopger en hooger in de maatschappij' zal otpklim'- men en misschien nog eens premier zal worden. Ja, hij is zeer knap, zeidei Kate zachtjes, en natuurlijk ben ik trotslcjh op hem. De gedachte aan een groeten, eenza men tocht trok haar sterk aan. Dadelijk na de lunch liet ze Matthews, den stal knecht, Mollie optuigen, vroeg hem aan wijzingen voor dn weg en vertrok alleen Mollie verveelde zich wèer in de stra ten van Londen, maar toen ze door de voorsteden gingen en langzamerhand in boschrijke streken kwam, waarin heer lijke paden, begon ze te draven en men wekt eveneens blarem, terwijl' men d'e aanwezigheid van dit gas ook pas na eeni- gen tijd opmerkt. tegen voordeelige koersen bij GOES Een ander zeer veel gebruikt oorlogs gas is chloorpikrine. Het eerst werdi het in 1917 gebruikt tegen de Italianen. La ter pasten alle mogendheden dit gas in de chemische oorlogvoering toe, meestal ge mengd met andere gassen. Dit gas is minder vergiftig dan phosgeen, maar het blijft zeer lang hangen. Het tast de longen aan, veroorzaakt niezen en mis selijkheid, alsmede brakingen. Tegen het einde van den oorlog werden in Amerika en Engeland tegelijkertijd' ar- seenhoudënde gassen uitgevonden, welke in ds chemische oorlogvoering no.g toe passing vonden. Het zijn diphenyl-chloor- aisine en diphenyl-amino-chloor-arsine. Dit zijn speciale niesverwekkers. Het zijn tevens zeer giftige stoffen. Dez'e gassen worden als rook verspreid en be zitten ook een eigenaardige rooklucht (van smeulend! hout). Een der eerste symptomen bij een aanval met deze gas sen is een brandend gevoel in neus en keel. Bij een öoncentratie vail "/s m.gr. per liter lucht is d'e atmospheer binnen oen halve minuut ondragelijk voor een mor.scb. De gasmaskers, welke in den wereldoorlog werden gebruikt, hielden de ze laatste gass.en slecht tegen. Behalve gassen, welke bedoeld! waren ais speciaal aanvalswapen tegen dë soldaten, werden nog andere stoffen gebezigd, om éigen bewegingen te maskeeren. Zoo werd algemeen witte phosphor ge- gebruikt om dikke witte nevels te maken, achter welke nevels zéér gemakkelijk troe penverplaatsingen mogelijk waren, zonder dat de vijand deze kon opmerken. Ook werden phosphor-bommen gebruikt om brand te stichten. (Wordt voortgezet). ENGELAND Be onrnst in Britsoh-Indië. Naai' Reuter uit Simla meldt, heeft de onderkoning in de wetgevende v-ergade- ring een belangrijke verklaring afgelfegd. Lord Irwin verklaarde opnieuw met na druk, dat Engeland na een nauwgezet onderzoek besloten heelt, dat de aanstaan de algemeene bespreking te Londfen ter versterking van de autonomie van Britseh Indië volkomen vrij zal zijta, al' kal' deze conferentie aanzienlijk vereenvoudigd wor den door het jongste rapport van de ctom- missie Simon. j De regeering verwacht, dat de confe rentie er toe bij zal dragen een oplossing te vinden, die voor beidé betrokken lan den aannemelijk is en, tot een! overeenstem ming zal, komen, die een grcfll|dslag kan vormen voor vborstellen, welk'e de rélgeie- ring vervolgens bij het Engelsche parle ment zal indienen. Ongeregeldheden in1 Egypte. Tc Mansoera in Egypte zijn"eergisteren bloedige onlusten voorgeval!,éta bij het bezoek van Nahas pjasja, den vorigéta pre mier en leider der Wafdt-partij. Op last dier regeering had dë burgemeester een optocht verboden en slechts een) vergade ring binnenshuis toegestaan. Buiten het ken zien, dat ze weer even blij wad als vroeger in Eastley. Nu eens gingen de paden "tussdhen dichte hossen door, dan weer stonden ze voor groote uit gestrektheden. Mollie draafde en draafde, sprong en dartelde, d'at het een lust was. Ook Kate ,de berijdster van Mollie veir- h ugao zich. Biji iedere, mijl scheen een zware last van haar afgewenteld te wor den, een last, die haar sinds haar verlo ving met Carrasf'ord, bijna verpletterde. Zo. wist niet hoe ze dien last in woorden kon uitdrukken en begereep de oorzaak niet. Want ze zeide bij zichzelf', dat, indien ■er toch ooit een meisje Was, dat reden had gélukkig te zijta, zij! "het dan toch Was. Want zou ze niet huwen met een man van adel karakter, die ,haar' vader voor schande, en schaamte had gevrijwaard Een man, die ze weliswaar nog niet be minde, maar toch zeer hoogachtte? Ziji bemerkte niet, dat haar grootste ge noegen eigenlijk hierin bestond, dat ze zich voor een paar dagen geheel vrij en alleen voelde en niet de attenties van Carrasford behoefde aan te nemen. Onbe wust had Kate iedere gedachte, die haar huwelijk in den weg kon staan van zich afgezet. Haar 'levenspad was haar dui delijk aangetoond en zonder morren kou ze het betreden. station had zich een groote menigte ver zameld, die het pplitiecOrdlon verbrak, toen Nahas pasja in zijn' auto zichtbaar werd. De auto reed eveneens op! dia politie in waarschijnlijk zonder bevel van Na has waarop militairen die het tWeede cordon afzettingstroepen vormden, een salvo losten, waardoor verschillende betoo- gers gewond Werden. Een nader bericht meldt, dat d'e politie den toestand meester was: er zijta zes dbo- den gevallen. Wijziging wet op[ het notarisambt. Ingediend is een WetsomtWërp, houdlendta voorzieningen d,ooii' wijziging van de Wet op het notarisambt, tot grooteren waar borg voor hen, die belangen toevertrour wen aan notarissen. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende cntleënd: Het gebeurde bij verschillende notaris kantoren leidde den minister tot het in stellen van een commissie met de taak te onderzoeken, of e'n zoo ja, welke maat regelen moeten worden genomen tot groo- tere waarborg voor hen, die belangen' toe vertrouwen aan notarissen. Bij het onderhavige ontwerp is het voorstel der commissie-Polak, dat dtaor d'e minister openbaar is gemankt, gevolgd'. De afwijkingen zijn vrijWel van teeh- nisch-wetgevmdëta aard en behoeven daar om in het algemeen geen jjjjzondére ver melding. [I Ook de memorie van toelichting is ge baseerd op de beschouwingen der commis sie, wier verslag 5 Jtani 1929. verscheneta! is. Met de daarin uiteengezette wijzigin gen is bij b et thans ingediende wetsont werp volstaan. Een algeheejle herziening van de wet op het notarisambt is op het oogenblik niet aan de orde. Be vak-ceniralcs. Van de drie grootste arbeid'ers-vakoen- trales in ons land vermeerdei dé het leden tal in het le kwartaal van ditj ja.ar weer met 12.659 en bedroeg 't op 1 April 1.1. 477.G.83. Het ledental op laatstgenoemden datum was van het Nederl. Verbond! van' Vakvereenigingen 261.115 (toeneming) 5665), R.-K. Werkliedenverbond 141.398 (toeneming 4788) en Chr. Ned'. Vakver bond 75.170 (toeneming 2206 leden). Bijzondere voorziening voor de in 1931 te honden algemeene verkiezingen. Ingediend is een wetsontwerp tot bij zondere voorziening met betrekking tof dd in 1931 te houden algemeens verkiezingen van de leden djër gemee,nteraldb|Q en van dé door die raden te verkiezen wtethouders. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat in 1931 algemeene verkiezin gen moeten, worden gebonden van die leden der gemeenteraden wélke met dfem eersten Dinsdag van September van dat jaar periodiek aftreden, terwijl de alsdan nieuw samengestelde gemee)nteraden, over eenkomstig' art. 83 der Gemeentewet, een nieuwe keuze van wethouders zulleta moe ten doen. Zoowel ter bepaling van het aantal leden, waaruit, overeenkomstig art. 4 der Gemeentewet, de raad bestaat, als ter be paling van het aantal in de gemeente aan wezige wethouders, geldt als criterium het dooi' de laatste openbare volkst'eBiing in de gemeente aangewezen gptal inwoners. D'e getalsterkte der 'thans nog zitting hebbende gemeenteraden: (en wethovd'ers is dus geregeld naar dé ofïlicieelie .uitkom sten der volkstelling voor 1920. Voor 13 Mei 1931 is echter de officS- eele vaststelling van de op 31 D'ecéanber 1930 te houden volktelling niet bekend. In verband hiermede moet voor 1931 een bijzondere voorziéning getroifïlen wor den.' Het gewenschte doel kata Wordlen be- Langs een smal pad' bereikte ze- een klein bosc'heen overblijfsel van een reus achtig woud, dat nog iets van zijta woest heid had bewaard. Kate zag vroolijk in Jiet rond. Mollie schudde haar kop en hinnikte. Beiden dachten aan hun diebare oude bossc'hen in Eastley. Plotseling spitste Mollie haar ooren en het vol gende oogenblik hoorde Kate vlak boven haar hoofd een kind huilen. Zij' keek omhoog en zag op een boom tak een klein meisje zitten. Zij' zag bleek van schrik en wanhopig bengelden hare voetjes; op een kleinen afstand zag Kate nog juist een paar jongens hard weg liepen: en natuurlijk begreep ze dadelijk wat er was voorgevallen; ze hadden het meisje aangespoord om in den boom te klimmen en daar ze de kleine mei'd er niet meer uit konden halen, waren ze hard weggelocpen, toen ze Kate zagen aanko men. Wat doe je daar boven zeide Kate en angstig vroeg .ze zidh af' hoe ze de kleine meid uit den boom moest halen. De jongens waren niet meer te zien en Kate scheen zich heel alleen in het bosch te Bevinden. Ik wil naar Deneden, jammerde het meisje, ach help me toch. Zeker zusje zeide Kate. Ik kom da delijk. Wees maar niet bang. Proheer zelf reikt door een wettelijke blejptaling, volgens welke met eerbiediging van d« op 31J Dëcember 1930 te houden tienjarige open bare volkstelling als grondslag, met be trekking tot de in 1931 te houden ver kiezingen de bevolking eener gemeente wordt geacht te bestaan uit het getal inwoners, aangewezen door den voorloo- pigen nnitslag van die volkstelling, zoo als die uitslag 'di (or het gemeentebestuur wordt vastgesteld. Controle op| de radic-uitzmdingen. Bij algemcenen maatregel vata' bestuur is vastgesteld een radio-cloiitroleregileméntf, hetwelk in werking treedt op) dén twee den dag na dien dér d'agteekening van 'tl Staatsblad, waarin het is gepïatafe. Hier bij is o.a. bepaald, dat de controle op da uitzendingen van den radio-omroep wordt uitgeoefend door een commissie van vijiï leden, aan welke 3 ambtenaren als radio- omroep-controlenrs worden toegevoegd. Ingeval het uitgezondene afwijkt vaa het toegelaten programma, zal de uitzen ding kunnen worden afgebroken. Overi gens zal geen afhrekin'g eener uitzending mogen plaats vinden. Onverminderd de in het radioreglement gestelde straffen en de in dia machtigin gen gestelde straffen eta die in de machti gingen gestelde boetëbiepalingen, kan d* radio-omroep,-controlöcbmmisise aan den' minister van Waterstaait voorstellen de verantwoordelijke omroep-organisatie voor een bepaalden tijd taiet te dioien uitzendfen. Bij Koninklijk besluit zijn! voorts op voordracht van den minister Van Water staat, benoemd tot leden vata' die radio-om- roep-oontroleclommissie dr. Jl Th. de Vis ser, tevens voorzitter; mi". B|. M. Brerger, mr. P. E. Briët, mr. B. N: van Klefïlens en mr. W. H. M. Wlerkër; de secretaris van den Radio-raad is ambtshalve secre taris van de 'Commissie. De leden worden' telkens voor 4 jaar benoemd, doch zijtal terstond herbenoembaar. De werkverschaffing in Ovcrijsel en Friesland. Reeds geruimen tijd werd bij' de Rijks- Werkverschaffing in Overijsel gestookt door enkele ontevredenen. Deze agitatie leidde Maandagmorgen tot het gevolg, dat) do te-werk --gestteldën in Giethoorn uit Rotterdam en Den Haag reeds in den trein het besluit namen, in staking te gaan. Eukele eisdhen wer den geformuleerd, waarvan men van Ta voren wist, dat deze onverVulbaar Wagen. Ook de Utrerihtsohe Werkloozen te Giethoorn, die daar reeds aanwezig wa ren, sloten zich bij' de actie aan, zoodat in het geheel 167 Rotterdammers, 95 Hagenaars en 69 Utrechtenaren' het Werk hebben neergelegd ien op| traln'sport gesteld moesten worden naar hum' woonsteden. Gisteravond Werd dit voorbeeld' gevjolgd door 120 Rotterdammers, te-Werk-gesteld! in het Staphorsterveld' bij de Rol'leöate. Ook zij werden naar Rotterdam terug gebracht. Vergemakkelijking van pers: nenverkicer tusschen Nederland en Duitschland. Gisteren zijn op het Département] van! Buitenlandsche Zaken besprekin'gen aan gevangen tusschen Nederlan'dsohe en 'Duit sche ambtenaren, ten doel heh'betade na te gaan, welke maatregelen zonden kunnen worden getroffen tot vergemakkelijking van het personenverkeer tusschen Neder land en Dtuitscihland. Aan deze besprekingen nemén van Duit sche zijde deel de lieeren Krause, W'olff en Lamle; van Nederlandsche zijde die heeren Folmer, v. d. Minne, Vata Lier en Boer. Uitbreiding der Ziektewet. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanbangig gemaakt een ontwerp besluit tot vaststelling van een algemee* eens naar beneden te komen! Neen, neen, antwoordde ze, dan zal ik vallen en mij' bezeeren; misschien wel dood zijn; ik kan mij'-niet langer vast houden. Teddy en Bob hebben mij hier op laten klimmenen ze wisten niet hoe ze mij weer naar beneden moesten laten komen, omdat ik zoo bang ben. Hou je nog maar eventjes vast, zei de Kate. Doe je oiogen maar dicht, dan wordt je niet duizelig; ik zal iemand gaan opzoeken, die je er met een ladder uit kan halen, Hc-t kind begon weer te 'huilen en Kate zag dat ze beefde van angst. Kunt u niet dichter bij komen en mij grijpen, snikte het meisje. Kate trachtte met Mollie dichter bi;' den boem te komen, maar Mollie wilde niet. en Kate werd bang. Ze begreep, aat indien ze het kind' alleen liet, het zi(dh los z u laten en naar beneden tuimelen. Terwijl ze nog eens probeerde Mol'lie bij| den boom té brengen, hoorde ze opeens voetstappen tusschen het struikgewas, Dadelijk riep ze uit: Wilt u misschien even komen hel pen? Ik heb uw' hulp noödig. Wat is er, vroeg een mannenstem, tn dadelijk stond hij" naast haar. (Wordt vervolgd.) ■n

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1930 | | pagina 1