Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten ZATERDAG 21 JUNI 1930 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT HISTORISCHE KRONIEK If DAVERENDE DINGEN "1 ALLERLEI GEMENGD NIEUWS I GEKKE GESPREKKEN j Volksontwikkeling. Een. collega van „Troubadour"- is on langs in een ander blad als dit, op bij tende wijze uitgevallen tegen de zieke lijke gewoonte van onzo beschaafde land- gen, ooten om bij voorkeur vreemde woor den te gebruiken. De dichter richtte zlich tegen den Wielrijders bond, die ten gje- riev'e van zijn leden een hulpdiens; 111 verschillende plaatsen had ingericht en deze „Selvice" gedoopt had1. „Schrijf toch altijd vreemde woorden" (zoo eindigde het hekelvers) „stol je1 aan als een pias, dan pas wordt een onder neming. hier beschouwd als eerste klas". De man heeft volkomen gelijk. Door onzen ongezosiden smaak in uitlieem- sclie taal, stellen wij ons aan als hans worsten. die gewone Weeding versmaden, maar zich opdirken met lappen en klun gels van gekmakerij en hun natuiurlijik gezicht toetakelen met roet cn verf. Waarom is het toch moodig, dat een coiuranitenschrijvier zijn artikelen onlees baar maakt voor den gewonen man; waar om moet hij ze vol stoppen mot Latijn. Fransch, Diuitsch en Engelsch? Wil', hij geuren met zijn kennis, of is hij zijn eigen taal niet machtig? Diezelfde vragen mogen gesteld worden aan redenaars en, ieder, die aan dit euvel sukkelt. We weten, wel, dat enkele vreemde woor den niet vertaalbaar zijn, doch dit zijn uitzonderingen 011 blijven d.u,s buiten be schouwing. Bezondigden 'zich eerst, d,o betere standen aan dit. kwaad, als een besmettelijke ziekte js hot overgeslagen op alle klassen der samenleving, wat in zooverre toe te juichen is, dal des spot- i prent, die Nederland van zichzelf maakt, nu wel overduidelijk tot ieder spreekt. Het steenkolen-engelsch der sporthelden is een prachtige aanvullina' van het potjeslatijn der ex.seminaristen, evenals de vergaderingstaai1 een waardige tegen hanger van het gemalen, Griek'soh van gedropen gymnasiasten is. Men moet ze maar eens hooren „froe- kjikiken," of „daarpreslceren". Verheffend in) 't gezicht wanneer ze zich, mengjan in de „dicsnssies" en heftig „dillebereercn". Het is nog niet zoo langi geleden, dat wij op een kapperszaak' pardon op 'n coiffeursaldn zagen geschilderd „Grand salon van de premier rang" en toen een kennis v*an ons 'n Pirate-filiaal instapte en vroeg om 'n doos.'e Beiroet." wijl er „English spoken" in de ruit stond, Zei de verkoop er,-- „,'t spijt me meheer; ik verkoop alleen piraatjes". De brave winkelier had dei English spokfen- spreuk naarstig Overgenomen van een concurrent, die mogelijk! op z'ijn beurt weer '11 ander nageaapt had. Zoo denkt en Spreekt Nederland in Vreemde talen en termen., B.abel is er niets bijl 1 UITKIJK. Ja, het H. Hart. Wat is me dat voor 'n geschiedenis? O, vader, het H. Hart is Christus, die ons bemint. Christus I Je spreekt dat woord uit alsof er alles mee is gezegd. Christus, dat is waarl Christus is „alles". Simpele Johanl waar men ai niet (je hersenpan mee volpropt, 't Is tor wille van moeder anders1 Hij sloeg een medelij lenden blik op zijn lichtgeloovigen nazaat. ..Waarschijnlijk dunkte hem ziijn zoontje in de laatste dagen der retraite t:q ge willig, te voorkomend, zóó braaf alk een dief klein meisje, reden waajom de /communist hejfc zijn sovjetschen plicht Achtte, de zaak eens nader te onder zoeken, zonder er evenwel tegen zijn1 vrouw over te reppen. Met die zwartrokken, men weet nooit! Hij besloot er achter te komen, wat men zijn zoon. en erfgenaam zoo al mei ,een zoet lijntje „inentte". Bijgevolg ging hij naar de sluiting van de retraite. De pastoor zon dan zijn laatste kruit wel verschieten, en hij kwam te weten, wa'l die volksbedrieger 110» .op den bodem van zijn zak verborgen had en in welke dosis de godsdienst, the opium voor liet volk, aan de kinderhersentjes werd toe gediend. Ofschoon hij, vanwege de groots me nigte, tegen den muur geleund (hoest blij ven staan, gevoelde hij zlich weldra op dreef. De kerk was gevuld met menschen. van allerlei slag. Er waren daar burgers en proletariërs, werkgevers en .werkne mers, dames van de aristocratie en ook vrouwen van bewuste en georganiseerde arbeiders, ..soldaten en officieren. Hij herkende ook enkele kameraden, wel, wel! Merkwaardig, dat al die menschen zoo eendrachtig bijeen waren en, dat zij to taal den klassenstrijd schenen te vergeten, het eerste artikel vani het roode Credo, het Credo der toekomst, het éénig moge lijke Credo I Eindelijk verscheen de pastoor, een goe de man, maar ja,well men kent ze, die goede menschen 1 Hij sprak tot de kinderen. Die commu nist luisterde met beide ooren open en verstond de hoofdzhak: Lieve kinderen I Gij zïjt aan, het einde van de retraite. Één nacht nog en het is de dageraad uwer eeiste li. Communie. Het gevoelen, dat overheer- Bchen moet in uwe zielen, is grootte dank baarheid jegens allen, die 11 dezen geluk kigsten dag' uws levenS bereid hebben. Dankbaarheid jegens God?. Waarom gij. eerder dan zooveeL andere kinderen die van Hem gescheiden zijn door onver schilligheid, door haat soms, treurigen haat. Dankbaarheid jegens uwe priesters; Slie voor u levenl -[ i !fl Dankbaarheid jegens uwe dierbare ou ders. Hun huiselijke haard is een tweede kerk; de eerste bidstoell van een Kind is op den schoot zijner moeder. Hoe dank iku allen, huisvaders, hier tegenwoordig', die aan mijn roepstem ge hoor hebt gegeven en naar de plechtigheid van dezen avond gekomen zdjt. Kinderen, ik ga u, den zeg'en gevöii', doch ik wil, ik alléén, u, niet zegenen. Alle vaders vraag ik met mij de hand uit to strekken over uw hoofden, waml. da zegen des vaders is sinds de eerste tijden Her wereld een wiaarbofg voor rle zie? van het kind. Dan heft de priester de hand' omboog. Met eenparige beweging volgen alle aan wezige mannen zijn voorbeeld. Indrukwekkend oogenblik 1 Over de klei 11e hoofden strekken alle handen zich uit in een beschermend gebaar, handen; van rijken en van armen, handen van "burgers en van soldaten, jonge en van ouderdom Killende handen. Sit nomen Domini benedictum: De Naam des Hoeren zij geloofd 1 Dan gevoelt hij, de volgeling van Mos kou, zich aangegrepen door 00 aandoe ning van het oogenblik, aangegrepen door liet voorbeeld, aangegrepen door den kreet van het ras, aangegrepen door den stoot der traditie, door macht van dingen, die hij niet vermoedde en dia uit zijn onder bewustzijn opwellen. Strek toch je hand uil! spreekt in zijn binnenste een gebiedende stem. 7 Is een geluk voor je kind, de Zogen des vadersl -j i J 1 f Hem zegenen, ik? -Ta, gij'! 'n Ongeloovig'e! Ongeloiovi'g of gelooivig, gijl z'ijt zijn vader en .houdt toch, van uw Koon? Of ik van licm, houdl Hij heft do hand) op. Op stak 'van zaken is hij niet erger dan een ander. Zijn kind bevindt zich juist tegenover hem; breed strekt hij de hand: uit, alle vier de vingers en den duim Als de goede Godl hem niet zegent, zijn kleinen lieveling, dant is het toch. zijn schuld njetl Even moet hij inet den omslag van zijn mouw een domme traan afwisschen, die hom langs den wans rolx naar zijn snor. Wie verwondert is, dat is zijn vrouw die niet wist wat zij hoorde toen 'haar communist haar Woensdagavond op .zijn gewone ru;w© manier vroeg1: Mijn, geleede jas, vrouw, ik ven onderstel dat er niets aan mankeert? Je gekleede jas? Ja. M'n hemel, waarom? Maar voor morgen. Ga je mee? Ik ga er heen, terwijl hij een gtebaar maakte, dat honderd millioen Russen, uit daagde en... cenigo anderen; er bij. Kom hier, man, dk moet je omhel zen. En zijn vrouw sloeg de armen om zijn hals, zooals zij. hem in lang n:e, tamhelsd had. V Pierre l'Ermite. 2 2 Juni 1791 werd Bodewijk XVI met zijn huisgezin door den postmeester Drouel te Varennes tegengehouden, ter wijl Monsieur, de latere koning Earel, langs een anderen weg met zijn. gemalin naar Brussel vluchtte. 2 3 J u 11 i '1 5 7 2 begonnen de {Span jaarden rond Haarlem brandl te stichten En te stroppen. 24 Juni 1340 behaalden de Engel- schen ter zee een roemrijke overwinning op de Spaansche1 vloot. Deze werd be vochten bij Sluis in Vlaanderen op een viermaal grootere overmacht. 25 Juni 1489 gaf Jonker Frans van Erederode zich over aan de ICabel- jauwschen op aandrang der 'Rotterdam- sche burgerij. Hij| vertrok den volgenden dag met 1000 man per schip zonder wa penen naar Sluis. 2 G Juni 1022 werd de St. Maarten of Domkerk te Utrecht gesticht door Wjllibrord, den eersten bisschop van Utrecht, door de Denen afgebroken, maar door Balderieus hersteld, op dezen Rag do r Mgr. Adelbolt in tegenwoordigheid van Keizer Hendrik II en 12 bisschoppen plechtig ingewijd. 2 7 Juni 1 G G 8 werd Pieter Rurman te Utrecht geboren. Hij! volbracht zij!n studiën te Leiden, waar Gravius en Jacob Gronpvius onder anderen zijn leermeesters waren. Na zijn studiën 111 do rechten te hebben voltooid, reisde hij door Duitsch- land en Zwitserland en begon, na zijn terugkomst te Utrecht zijn loopbaan als rechtsgeleerde, welke hij, met, suedes volg de, zonder evenwel daarbij de studie dier klassieke schrijvers te verwaarlozen, het geen zijn latere verhandelingen nog dui delijk kunnen aantoonen. Voorgedragen door Gravius, werd hij in 162G benoemd lot, hoogleeraar in de geschiedenis en welsprekendheid aan de universiteit te Utrecht, welke post, hij' kort. daarop aan vaardde. Bijna elk jaar gaf hij1 toen! een of ónder werk uit, waaronder verschillen de, welke uitblinken door het klassiek Latijn, waarin zijl zijn geschreven. Zijn Otlivius, Virgilius, Quiintdlianus, Pctro- nius en Phedrus zijn werken van den eersten rang. In 1715 werd hij pa den dood van l'erizonius als hoogleeraar in de geschiedenis, welsprekendheid en Griek - sclia taal aan de Hoogeschool te Leiden beroepen, waar hij na een smartelijke, ziekte in het jaar 1741 overleed. 2 8 Juni 1 G 3 9 ontmoette 'die Admi raal M. II. Tromp in d'e nabijheid van Wight drie Engelsche schepen, welke hij' 11a eenigo schoten noodzaakte hun vlag te strijken. In deze schepen zaten *1070 gevangen Spanjaarden, die men van plan was naar Duinkerken to brengen. Tromp liet allen behalve enkele hoogere offi cieren cn geestelijken ,die gevangen wier den gehouden, in Frankrijk aan wal zet ten. 1 Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten De cent, die in de burger- maatschappij thuishoorde. Beschadigde ,ctenten werken niet. Do dikke meneer grabbelde drie denton uit zijn vestjeszak bekeek ze stuik voor stuk 'zorgvuldig en Jiet ze> vlug na elkaar, in do automaatgleuf vallen. .Een belletje pingde twtec postzegels van 11/2 'c-eint wachtten in hum hokje op de vingers, die ze voorzichtig zouden op beuren. Hè, wat was dat Behalve zijn twee postzegels hield de memieer ook nog een cent tussohen duim em wijsvinger geklemd. „Dia's gek," bromde die man' bij-den—automaat. „Drie «enten indoen en twee postzegels van andJeïhalf en nog een cent toe." Ja, zo waren toch van ander half, en dat was toch een dent. Hij legde het ding op de palm van z'n haen draaide het 0111 en om, als wildte hij! weten of' het dezel'flde «ent was, die hij zooevem met tweo andere automaaitlwhaa'ts gezon den had. Doch elenten lijken op elkaar. I>e dikkerd bij' den automaat w'as oen eer lijk man. Hij Was óók secuur cn bekeek! dten mc'c'hanisehein postze.gcl-levoranicieir van boven naar htenedlem. Oje kan nooit Weten: overal in de stad was toch uif- verkoop misschien hield tante Pos óók balansuiiverkoop. Toen de meneer geen enkele uitverkoop-aanduiding ontdekte, be greep hij, dat hij ook geen «ent mocht terugerlangen. Dies stapte hij met zijn postzegels en met z'n «ent naar den zaal Wachter. Aandachtig luisterde de geuni- formde vertegenwoordiger der Posterijen toe liet den meneer voor de zekerheid] nog eens zijn relaas /doem. dn, .Weigerde met een resoluut hoofdschudden dien «ent te aanvaarden, 'die hem zoo gul Werd aange boden. 'Eien beetje verbouwereerd keiek de. heer den zaalwachter aan: „Jia. ma.ax, u begrijpt." „Meneer, ik begrijp I" „D'an begrijpt u ook, dat ik dien «ent niet be houden mag. Tweemaal anderhalf is drie, die «ent is niet van mij" hield de meneer halstarrig vol. Van mij is hij ook niet! „dat is nu wel aardig, maar als de auto maat niet deugt." Toen verhief de zaal wachter zich in z'n volle lengte: ,„Dde automaat is goed', meneer beschadigde «enten Werken niet misschien, helef't iemand toch een beschadigd geldstuk in de gleuf' gedaan en is hij kwaad1 wtegge- loopen toen er geen postzegels kwamen.'? „Maar dan.? „U houdt dien «ent, me neer dan kómt ie weer in de burger maatschappij terug, daar hoort ie.'' Na deze wijze woorden d'raaidlo de Zaal- Wachter zich om -ten liet den dikklelü) meneer staan met z'n «ent. fDleze. zuichto en stak het mun'tjstuk in z'n vest zak. En terwijl hiji dit deed', dacht hij' aan z'n postzegels van anderhalf, die liij even neergelegd had om d'o hanidiem vrij te hebben. Dlooh thans greep de dikkerd, misbeide zegeltjes waren verdwldnienp Een jongmemseh had' ze „gevonden,"' ten meegenomen 1 REIJNOUT. Wrakken als goudmijnen. Het is steeds een verleidende, aanlok kende gedachte geweest uit dingen zonder waarde nog eenig gold te krijgen. Men heeft slechts eens te kijken naar do losplaatsen van puin en vuil van grooto steden, om te zien, hoe overal menschen hun tijd besteden om uit vuil en afval nng bruikbare dingen te halen. En wel nergens is de verleiding zooi groot als bij' schepen, die wrakken zijn, gewor den. Zoo word on'langs in «en Eingelsch blauw-boek het geval gereleveerd van hot in den oorlog nabij Sherness gezonken oorlogsschip „Bulwark", dal. voor GOOO gulden aan een sloopcr werd verkocht. De sloopcr was nauwelijks met zijln werk begonnen, to,en men stootte op een wa terdichte easette, welke GOOO gulden in Engelsche banknoten bevatte. Zoo had men dus al spoedig den koop prijs in den zak en alles wat nu nog uit het wrak werd gehaald, kon als zuivere winst worden beschouwd. Zeer zeker is nergens de risico g rooier dan bijl het'werk op een wrak. Een storm kan het weg voeren en den ongelukkige,n "kooper alles uit de hand wegnemen. Is hel weer, daar entegen bij het bergingswerk gunstig, dn komt hela vaak voor, dat de koojier oen vermogen uit het wrak haalt. 1 Aan de bust, van Seaball (Nieuw-Schot- la.nl) was de statige brak'-He „Barbaric" gestrand. Een visscher wou graag het anktr van het soliip hebben. Daar het schip tamelijk diep lag en het lichten bijna, net zooveel zou hebben gekost als liet scliip waard was, zoo. werd1 liet schip voor twaalf gulden verkocht. Do vis- seher liet een duiker uit Halifax komen, die liet schip onderzocht en. het gelukte htm in korten tijd voor ongeveer 3G.000 gulden aa. ngoud uit het wrak te halen. Bij verdere duikerondterzoekingen werld zei I's nog voor 70.000 gulden te voor schijn gehaald. Hetzelfde gebeurde, «met liet Fransche schip „Jeau Bart" die op een reis van Antwerpen naar Australië met een lading van 3000 ton ijzer in de nabijheid van Zuid-Australië verging. Daar 'liet schip al spoedig met water was gevuld1 en de bemanning geen kans zag, "liet spoedig vlqt te krijgen, werd besloten, liet schip te verltoopen. Een graanhandelaar uit Melbourne kocht het voor 5000 gulden, lot vermaak van de geheele stad. Maar do geslepen handelaar liet zich niet van da wijs brengen, maar zond' 'een duiker naar benoden, die spoedig c'onstateerde, dat het geheele lek 111 het schip veroor zaak I, werd door een klein gat, en ge makkelijk hersteld kon worden. Het schip werd weer opgepompt, naar Melbourne gebracht en voor 150.000 verkocht. Dat zaakje had hem geen windeieren gelegd. Het record wterd geslagen dteor -den hooper van oen Engelsch schip, dat in 1915 aan de Argentijnscho kust was gestrand. liet werdi voor 18.000 gulden, zooals liet, reilde en zeilde verkocht aan een Nederlandsclie firma. Deze reparteierdle het, bracht het op de markt, juisti in een tijd del er gebrek was aan scheepsruimte, tengevolge van den 011 derzeoboo ton oorlog. Het schip bracht niet, minder dan 380.000 gulden op. Een verkeerde speculatie. Toen in het begin van de vorige eeuw, do eerste spoorlijn tussclien Londen en Edinburgh geopend w'erd', was 't ïooken, als een zeer ordinair genoegen, slechts in de. wagens der derde 'klasse toegestaan, terwijl voor de, reizigers der tweede en eeist.e klasse, het ronken streng was ver verboden. Nu had Lord' Palmerston, de toenmalige Engelsche minister van bui- tonlandsohe zaken het voornomen den spoortrein te gebruiken voor een reis naar Edinburgh. Nu was Palmerston een hartstochtelijke sigarenrooker, die ook ge- durmde zijn reis zijn gewoon genot niet wihle missen en bestelde dus bij1 de spoor wegmaatschappij' een kaartje derde klasse. De ontsteltenis bij de directie van do spoorwegmaatschappij1 was daarover zeer groot. Hoe hoog evenwel de eer was voor de maatschappij! d:at een man als lord Palmerston van haar gebruik maakte, dat de minister van d'e derde klasset zou gebruik maken, was evenwel geen recla me. Maar liet rookverbod voor de/ twee andere klassen, alleen ten genoege. van lord Palmerston buiten werking te zetten, ging ook niet, om geen precedent te scheppen. Zoo bepiekerde de directie op welke wijze zij den minister kon be- w'egen van zijn voornemen af te zien. E11 eindelijk geloofde ze daarop wat te hebben gevonden. Men zou den minister het gebruik van een derde-klasse-wagen wel aileeron door hem in den wagen in gezelschap te brengen met de meest ha- vclooze en vuilste zwervers, die men kon vinden.Daardoor hoopte de. directie, zou do minister zich genoodzaakt zien, in het eerste volgende station van klasse te wisselen. E11 men liad het geluk ieen paar lancllcopcrs te vinden, die voor geld en goede wporden bereid waren, een reisje naar Edinburgh te maken. Men gaf' hum spoorkaartjes, geld en de vermaning zich niet te goneeren in den wagon, waarin lord Palmerston zich bevond. En ze moesten tabak rooken van de gemeenste soort, altijd maar door dampen. En alles scheen naar wc'nsch te gaan. Toen Pal merston zijn reisgeno.oten zag, schrok liljl zichtbaar, maar nam toch dapper plaats. De spoorwegdirecteuren waren zeker van hun suedes en wachtten vol vertrouwen op berichten uit Edinburgh, dat de lord' een plaats in de eerste klasse had1 geno men. Maar het kwam anders nit Den volgenden dag kwam uit Edenburgh Id'e mcdedeeling, dat Lord Palmerston alleen in een derde-klasso-w'agen liad gezeten |en dn twiee landloupers in oen eerste-klassa- wagon do reis hadden gemaakt. Palmers ton had voor zijn minder prettige reis- genooten kaarten eerste klasse gekocht om van ze af te komen e'n om rustig zij'11 sigaar te kunnen roken. 14 millioen nieuwe Amerikanen. De bevolking der 'Vereenigde Staten bedroeg in Juni 1928 rond 119.380.000. Zo is binnien tien jaar toegenomen met rond '14.299.000 of 'l3,G pet. Sinds 1909 is de bevolking met rond 25 millioen, toe genomen. Het aantal personen, die de kost, verdienen steeg in dien tijd' van 34.255.000 tot 4G.580.000. In 1790 waren 80 pet. van Engelschen oorsprong, thans wordt liet aantal geschat op ongeveer een derde der bevolking. .Wat is New-Yorlf? Na, Londen, wel is waar, de grootste si,ad van da wereld, maar de meest be langwekkendste als men haar cijfers be kijkt New-York bezit meer dan 2000 schouwburgen en bioscjopen, 1G00 kerken van alle geloofsbelijdenissen en godsdien sten der wereld. In New-York worden meer telefoongesprekken gevpjerd dan te Londen, Eerlijn, Parijs, Rome en Moskou te sa,men,. Dagelijkseh wordt New-York .bezloeht, door 300.000 vreemdelingen. I11 New Y'orl; komt iedere minuut ©en trein aan. en elke dertien minut» heeft «en huwelijksverbintenis plaats. Iedere vijf mi nuten wordt daar iemand: geboren en sterft daar iemand. Alle tien minuten wordt een nieuwe firma opgericht en' iin iedere twintig minuten gaat er iemana failiet. Dat is New York. Oaicvaars-reckt. 1 Te. Sommerfelde, in Brandenburg heb ben do inwoners dezer (diagein eenzelldlzaam schouwspel kunnen 'Waarnemen,. Sind» lan gen tijd keerde ieder jaar hetzelfde paar ooievaars in een nest op «en bapaiajdie schuur terug. Toen zo er ook dit jaar reeds e,enige dagen vertoefden, kWam een tweedie paar ooievaars in het dorp, vVaor lel a ar blij k edjij k ook' w'oningsnlood onder de ooievaarsnesten heersc'ht; het itjwteëde paar k'w'am bij het eerste ongevraagd' zijn in trek nemen en na korten, strijd „bleven do usurpators overwinnaar en werden de oorspronkelijke betwloners uit het nest ver dreven. Een paar dagen vlogen de oude bewoners om hun oude nest heen ea| weer, maar op een morgen Iwaren ze verdwe nen. Twtee dagen later keerden ze terug, gevolgd door 20 andere ooievaars, die op een groote weide hun Intrek" [nMuelni. Hier schenen de dieren te wachten op dte komst van de beide bleklaagdlen en toen zo lang genoeg gewacht haddien, vlogen acht ooievaars naar het nest cn wierpen er het tWeeidb ooievaarspaar met gelwteld uit. Door snavelpikken Weiden zo boven dien naar de weide gedreven, Waar go lang genoeg onder bewaking bleven tot liet oude echtpaar zijn nest wteer betlrok-' ken liad. Dte indringers Werdjen toen ver- dier met snavels betwterkt en ten slofte op cite vlucht gejaagd. Een paar uur ble ven nog eenige ooievaars in de buurt Van liet nest de wacht houden. Toen alles rustig bleef, vlogen 'zo m«t 'luid geb klepper wieg «n de indringers zijn Ipiet meer terug gezien. J De. wreker van dte moraal! Te New-York (stad) hebbent gisteren id de wijk Queen's 2500 politieagenten een groote razzia, gehouden. De bewoners van dej wijk Werden ver ion, tr.ust door een maji, die ongetwijfeld niet goed bijl het hoofd is en moordaan slagen op „paartjes" pleegt. Hij sluipt naar parkeerende auto's, die; in Ame rika, dikwijls als verblijf voor verlief den dienen, en schiet zijn slachtoffer met een revolver neer. Tot nu toe; z'ijn er twee van zulke moorden gepleegd. Evenals de moordenaar van. Diusseldorf schrijft deze moordenaar, die ondeirtee;- kent: „Die wreker van de moraal", tal rijke brieven aan del politie, waarin hij op zijn. daden roemt en tegelijk mede deel!, dat hij van, plan is 0111 nog 14 van, dergelijke moorden te plagen. Hij gaat zelfs zoo ver, dag en uur van den volgenden moord te noemen. De groote razzia, die gisteren werd ondernomen om den moordenaar op te sporen, werd op zeeij ongew.ona e,nj '«'onderlinge wijze gehouden. Min vormt© .uit agenten jin burg'er en vrouwelijke politiebeambten paartjes, die in de bef' trokken wijk in honderden auto's plaats namen. De moordenaar liejp echter niet in de val. Daarentegen was de zaak be kend geworden en duizenden nieuwsgie rigen stroomden door dei straten van de anders Zoo stille wijle, f Het eenige resultaat van,, de groote raz'zia,, die overigens niet! geheel mat den ernst van de zaak overeenkwam, was, dat twee verdachte wandelaars ge arresteerd zijln. 1 I De sclieeve toren van Pjsa. De commissie, die drie \aar gelellen is benoemd om een onderzloek in te stellen naar den toestand van, den be roemden schee ven toren van Pisa, heeft liaar rapport bij den minister van onder wijs ingediend. Het rapport) steft vast dat, hoewel ,er .geen, dringend gevaar dreigt, het noodzlakelijk is, dat zoowel de fundamenten van het bouwwerk als de omringende bodem door een cem,en- teerings proces worden versterkt. ENFANT TERRIBLE. 't Was in den trein RotterdamDen Haag. I11 een derde-klas coupé zalen een groot moeder, een moeder en liaar vijf-jarig zconlje, Bennie geheeten. In den coupé naast lien zaten, een hij' en eeml zijl, dicht bij elkaar, elkander met verliefde blik jes aan te staren. Het bleek' al heel spoedig, dat Bennie het reizen niet ge woon scheen, althans ieder voor hem nieuw wezen én ieder ding, dat hij) op het voorbijvliegende landschap te zien kreeg, word geannonceerd door kreten, die liet midden hielden lusschen jazz en het geluid' dat kippen de wereld' inzenden, als zij overreden worden. En dan volgjda een reeks vragen, waarbij liet ventje ee.11 kolossaal uithoudingsvermogen aan den dag legde. Toen bij te weten wilde ko men, waarom een leoe nu wel horens had cn een paard niet, begon het de moe der te vervelen en gebood zij' haar telg zijn mond te houden. En werkelijk was liet even stil, totdat Biennis weer walt nieuws liad uitgevonden en wel d|oor de ruiten te gaan beademen en er daln allerlei kunststukken op te fabrieken. Juist was hij' een zeer cubislisch kunst gewrocht aan het scheppen, toen eenige beweging achter hem het ventje 'deden omzien. Plotseling verbrak de scHeUla stem van Bennie de stilte mat de vraag: „Opio, waarom zoent die meheer dat moissie nou?" Pats... moeder,s hand schoot uit om Bennie met een rechtsche d'recte op zij'n achterhoofd te treffen, waarop Bennie zich ook niet onbetuigd liel en de omgeving vergastte op het prachtigste gebrul, dat men zich maar denken kon. Opoe, die juist heerlijk had' zitten (lommeien, schrok wakker en me't een „Me benne d'r, Marie", stond zijl op 0111 met een pracht boog in den cloupé van het vreedzame paartje te duikelen, waar- cp Pennie plots uitriep .„Kijk nou 'Opoe ?s, Moeder, die wil zich nok latë soene". Tableau PIJNLIJKE MOMENTEN. „Wat een afschuwelijke saaie avond I Zullen wo 011s niet gauw stilletjes uit de voeten maken?" „Dat gaat moeilijk. Ik ben de gast heer." ONDER KUNSTKENNERS. „Ze hebben een insc'hrij'ving geopend' voor een standbeeld van Cervantes". „Zouden ze niet liever het geld aan Zijn weduwe geven?"

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1930 | | pagina 6