NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GEHEEL ZEELAND BRAND HENDHIKSE Go's BANKN.V, DIT BLAD VERSCHIJNT: DES DINSDAGS DES DONDERDAGS EN DES ZATERDAGS De Ridders van Malta. FEUILLETON De gestolen goudmijn. BUITENLAND NUMMER 66 DONDERDAB 5 JUNI 1930 26ste JAARGANG NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel 75, GOES; Telefoon Interlocaal No. 207, voor Redactie en Administratie. Bijkantoor MIDDELBURG, Markt 1 en 2; Telefoon No. 474. Abonnementsprijs f 1.90 per drie maanden, bij vooruitbetaling; Advertentiën van 1 tot 6 regels f 0.90, elke regel meer f 0,15; Contractregelprijs, te beginnen bij 500 regels, beduidend lager GROOTE WAARDE VAN PUBLICITEIT WORDT GELEZEN IN ALLE KRINGEN 1 5 3 0—1 9 3 0. Dit 'jaar is het vierhonderd jaar geledien dat 'de geestelijke militaire orde „De Rid ders van Malta'', dezen naam kregen. De orde zelf hestond echter reeds zeier lang en Werd ototetreeks 1099 door Gerhard Van Martiguez te Jeruzalem1 gesticht, onder den naam van „Hospitaal-broeders vó» den H. Johannes". Onder dein opvolger van Gerhard v'an Martignez, Raim'ondus Drujpuy, nam de orde zeer in bloei toe, zoodat besloten wera het ©Versohoiti der inkomsten, welke niet toiti Verpleging der zieken en onderhoud dier Weezen benoodigd ■waren, te besteden toit' het oorlogvoeren tegen de ongeloovï'gen. De ridders werden daarom in drie klassen verdeeld, die der edelen, bestemd voor den ©orfog en de bedevaart, die der ip|riesters, die overal de godsdienstoefeningen imloestein Verrichten, en die der dienende broeders, die de min dere bedieningen (noesten Verrichten. Spoe dig werd de ridderorde zoo aanzienlijk, dat de leden in acht Verschillende naties konden worden Verdeeld'. Aan het hoofd van iedere afdeeling stond een grootmees ter. De goederen werden beheird dbor of ficieren, ook wel cómlmandeurs genaamd en stonden onder het toezicht Van priors, die de commanderijen móesten bezoeken. De baljuws waren commandeurs van min deren rang, die de comtoandierij'en in placht namen en bestuurden. De groot-baljuws stonden echter hoVen de commandeurs en erkenden alleen den grootmeester als hum meerdere. De eerste bezitting der orde was het kasteel Margate op de grenzen Van Palestina, waar de ridders, na, de vér- oVering Van Jeruzalem' door de Sarracenen in 1192, hun verblijf hadden gevestigd. De ridders .veroVerd'm de stad Jean d' Acre, waar zij zich Van toen af gingen vestigen en kregen toen den naam Van Ridders van Jean d'Aca-e. Alphonsus van Portugal, elfde grootmeester van de orde, wilde vele ingeslopen misbruiken verbete ren en de weelde der ridders beteugelen, doch zijn pogingen mislukten, waarna hij zich Verplicht zag zïj'n waardigheid neer te leggen. Hierdoor ontstond een groote wanorde. De Hospitaalridders en de .Tem pelieren geraakten in ernstige oneenig- heid; zij verzoenden zich echter weer, teneinde gezamenlijk tegen de San-ademen t.e kunnen strijden. .Na de herovering van Jean d'Aere door de ongeloovigen op het eind der 12e eeuw, Vestigde de orde zich op het eiland Cyprus, teneinde zoo dicht mógelijk in de nabijheid van het H. Land te zijp. In 1308 bracht de foenm'alige grootmeester Foulquet van Villa,vet de orde van Cyprus over naar het eiland Rhodus, Waardoor zij .Ridders Van Rhodus werden genaamd. Van hieruit voerden zij meermalen 'strijd tegen de Turken en brachten hen menigen nederlaag toe. De sultans hadden verschillende pbgingein ge daan om de ridders v'an Rhodus te ver drijven, doch tot dusWer steeds fe vergeefs. In 1521 rustte Sultan Soliman een gewel dig leger uit en zond vervofjgens aan groot Imeester Villiers hevel om het eiland .te Verlaten. De Ridders vbldeden aan dezen eisch echter niet. De Sultan zond 't<oen leger uit en omsingelde de stad- De Hospi taalridders deden zulke geweldige uitval len, 'dat de Turken den móed' lieten zinken. Soliman begaf zich daarop zélf naar Rho dus en stelde zich aan bet hoofd van zijn legers. Heftig waren de. aanvallen, maar niet minder dapper de verdediging, en Soliman zou verplicht zijn geweest het beleg op te bleken, indien er niet een Verrader was geweest. De kanselier der orde, die zeer naijWerig was, dat hij niet tot grootmeester was gekozen, Wees den sultan alle zwakke punten in de Verdedi ging. Ook ledigde hij' de leVenstoiddelen- Inagazrj new waardoor de stad door hon gersnood gedwongen was zich oVer te geven. Het Verdrag was echter voor de 25 ;-Nou, daar zult u Wel nooit de kans voor hebben zeide hij en trachtte glim- lachend zijn ontevredenheid te verbergen. ,U beweegt u toch in een geheel andlerie omgeving als zij en het is zeer onwaar schijnlijk' dat u haar ooit leert kennen. Ik vind het erg jamimer, zeide Kate. Daar heb je nou weer iets, dat mannen al tijd op ons voor hebben. Wat is het toch fijh in het Park! Uw paard' schijnt een goeden invloed' uit te oefenen op Mollie. Als om! te bewijzen, dat dit niet waar was, begon Mollie plotsejling te steigeren •en te trappelen en Kaït.e zei.de: Echt jamtasr! Het besite is dat ik dat vervelende beest niaar even laait nit- draven, anders zou je hier eens wat bele ven. Probeer maar niet mij te volgen; op bet eind van de Row keer ik terug. Zij galoppeerde met Mollie naar het ■eind' van den weg en keerlde in gestrekte® oral terug naar Carrasford. Zij zag, dat «a Lane in haar richting reed. Lottie j haaT Plarii naast dat van O'arrasfoïd rijden en zeide snel: Wls ls ,die vriendin van jou, Stan- ridders niet geheel ongunstig. Soliman behandelde den grootmeester (net de mfoest' mogelijke onderscheiding. Villiers Verliet echter met zijn ridders en meer dan 4000 inwoners het eiland. De ridders Vestigden zich te Candia, terwijl de grootmeester naar Messina Vertrok. De grooïmleester had de Vlag der orde meegenomen, waarin hij een andere banier had gehecht, voorstel lende de H. Maagd, met haar 'dboden Zoon 'in de arm'en, met het opischriftyf „Afflictis 'epes ultimla rebus". (Laaftste toevlucht iu den nood). In lallie gtilte begaf de grooifymleestier zich naar het paleis Van den onderkohing h'ij' twas diep onder den indruk dat hij het eiland had moeten Verlaten, waar zijin Voorgangers bijtaa '200 jaar Waren geves tigd geweest. Villiers begaf zich naar Paus Clemens VII, die bijl een TM aan de ridders Verbood die orde te verlaten. Na veel onderhandelingen schonk keizer Ka- rel V in 1530 het eiland Malta aan de orde en deze gift bezorgde den ridders den naam, waaronder zij! meer algemeen bekend zijh: .„Ridders Van Malta". Nau welijks hadden zij zich hier gev'estigd, of Soliman gestookte hen opnieuw, dooh mocht er niet in slagen de ridders te verdrijven. In 1724 Werd met d; Turken een 20-jarig bestand gesloten, dat met goedvinden van beide p&rtijén telkens her nieuwd kon Worden. Na dit tijdperk verloor de orde echter haar cbmta'andeïïjen in Duitsc'hland en Engeland en geraakte daardoor in groote moeilijkheden. In 1790 besloot de Nationale Vergadering in Frank rijk om de orde op! te heffen en haar eigendom®) en te Vereenigen mét de Staats domeinen. Czaar Paul I Van Rusland be loofde wel een aanzienlijke ondersteuning, doch ook deze hoop1 werd Verijdeld, daar Napeleon bij" zijn tocht naar Egypte op 9 Juni 1798 als overwinnaar de hoofdstad van het eiland binnentrok. Grootmeester Homsp'ech verliet op .18 Juni het eiland en nam de reliquien met zich mede. Na Toïnïnasi di Cortiona's dood werd de zetel der orde in 1834 naar Eom'e over gebracht. Op aandringen Van Oosteina-ijk ■werden later aan de oird; m'eerdlere van hare bezittingen in de Italiaans'che sta ten teruggegeven. Keizer Ferdinand I stichtte in 1841 hef Lombardisch Vene- ziaansch Groot-prioraat. Opperhoofd was sedert den dood van den laatsten Groof- m'eester Johann Tommasis (gestorven 13 Juni 1805), slechts plaatsvervanger van den Grootmeester, tot Paus Leo XIII door een Bul op; 28 Maart 1879 de waar digheid van Grootmeester weder insteldie en hiermede den op 14 Februari 1872 tot Luogotenent gekozen Fra I. B. Ceschia Santa Grooe bekleedde. De orde, welke zich als souverein beschouwde, onderhield een gezantschap aan het Keizerlijk Hof te Weenen. Het streVen der Maltezer orde om zich op, het gebied, dat haar al leen open bleef, dat der ziekenverpleging en liefdadigheid, voor de menschheid nut- itg te maken, heeft een reeks instellingen en organisaties doen ontstaan- Op "den heu vel Tantoer hij Bethlehemi is een hospitaal opgericht, te Milaan en Napels bestaan orde-hospitalen en verder houden de Ita- liaansche Ridders materiaal en (manschap pen in gereedheid Voor den gezondheids dienst op de spoorwegen en twee Veldhos pitalen voor geval van oorlog. Het Bo- heemsche Prioraat heeft zich in den Ser- rïseh-Bulganrschen oorlog en bij de bezet ting van Bosnië verdienstelijk gemaakt, evenals de Duitsche in de veldtochten van 1866 en 1870. De Duitsche. Fransc'he en Splaanscbe prioraten bezitten eVeneeins Ver schillende hospitalen. Het oorspronkelijke ordekleed is een zwarte mantel neet een achthoekig wit kruis. Deze wordt, nog door de rechtsn-idders gedragen. Uit het rood© vest (éotta d'artai) met het witfe kruis, 'dat in het veld het phbtiser hledek'te, ontwikkelde zich la,ter de roodï uniform met, al haar Verschillen. Ik zal het je dadelijk vertellen, zeide hij. Ik kom' hij je lunchen. Goedj zeide ze en reed verder. Toen ze dicht hij Kate was, keek ze haar aan niet uitdagend, mfear eenigszins nieuwsgierig; maar Kate, zag haar open hartig aan. O. wat spijt .mijl dait, zeide ze, toen ze weer bij Carrasford was. Indien ik u niet in den steek gelaten had, zou ik Miss Lottie ontmbet hebben en met- haar hebben kunnen sprekenu had mij' wel aan haar kunnen voorstellen. Dat Weet ik nog niet, zeide hij' glim lachend en evein zijn hoofd schuddend. Ik weet niet of Sir Felix heit wel goed gevon den zou hebben, indien u m'et haar liad kennis gem'aakt. Waarom' niet? vroeg Kate met groo te vraagoogen. Toen kreeg ze in eens een kleur. Het lag op de lippen van Carrasford oml haar te zeggen o, er is niets op haan gedrag aan te merken maar hij hield zich m. Hij zag er in het geheel 'piet tegen op onp Lottie's goeden naam1 te be zoedelen, indien dat tot' zijn doel zou kun nen leiden. Kate begon dadelijk over iets anders te spreken. Hun rijtoer was be ëindigd, al te vlug was de tijd voor I Car rasford en misschien ook wel voor Kate voorbij gegaan. P ij het 1 000-jarig jubileum' van IJsland's parlem'ent. (Slot) ln 1940, zoo werd in het verdrag be paald, zal deze overeenkomst -worden her zien. Niet lang geleden gebeurde het in de. Kamer van IJsland, dat het lid Eggerz heeit geïnterpelleerd mót die vragen of die herziening van bovengenoemd verdrag door de rege-ering wel voldoende werd voorbereid, hetgeen wel bewijst, dat de IJslanders niet zullen rusten, voor zij' tot den ouden toestand van vrijheid zijn te ruggekeerd. IJsland is blijkbaar wel een land van eigenaardige mogelijkheden, want daar bezit mien een vrouwelijke minister, terwijl onlangs die minister van Justitie door den directeur van een krankzinni gengesticht voor gek werd verklaard. De betrokken minister, onder wiens depar tement- de directeur van het krankzinni genhuis ressorteert, heeft! na eenige on- eenigheid' dan toch maar bevalen den man uit zijn functie- te ontheffen. Ofschoon het land Zelf weinig natuur schoon biedt len alles rotsig en kaal is, z'onder boomlen en planten hijih-a en hoewel het ver van Europa afgelegen is en ook de huizen en dorpen op het eiland' zelve zeer lang, méde ten gevolge van de ver drukking, van alle onderling verkeer zijn verstoken gebleven, toch heef 'ij IJsland ongetwijfeld! een zeer goede en hoog staande cultuur. De IJslander is in dit opzicht geenszins m'et den bewoner van het vaste land ten achter, zou zelfs m'et dezien in menig punt kunnen - wedijveren. Men kan erover verwonderd staan of' niet, nJaar sinds een eeuw is het een feit, Idat ieder IJslander kan lezen, hetgeen ze ker niet van iederen Europeaan gezegd kan worden. Ook wat het onderwijs in het algemeen betreft, staat IJsland' op oen tamelijk hoog peil, daar het een eigen universiteit bezit, waar 130 studenten aan de medische, theologische, juridische of' letterkundige faculteit lessen volgen. Bo vendien bézit de stad ©en eigen biblio theek, waarvan zeker een druk gebruik wordt gem'aakt, daar er wel nergens zoo gelezen wordt- als juist in IJsland. Met dj 'letterkunde zijn de IJslanders zeer ver ontwikkeld, daar zij een uitgebreide sagen-literatuur bezitten en ook velen de Latijnsche taal mieester zijn, waardoor zij m'et .de klassieke Rbmeinsche schrijvers kennis hebben kunnen maken. De litera tuur bezit werken, welke reeds uit de 13a eeuw dateeren: hun gedachte staat in het teeben van de vikingsperiode, maai de vormen hebben meer iets Oosterseb. Het meest bekende werk uit dezen tijd is wel de Edda, een uitgebreid helden dicht met strofische indeeling. Ook op het gebied van andere kunsten hebben lie IJslanders in de geschiedenis hun sporen verdiend. De heroemlde beeldhouwier Thor- valdsen, die, zoolang hij te Rome ver toefde zich kon verheugen in de belang stelling van vele vooraanstaanden uit de kunstwereld, was IJslander van afkomst evenals Einar Jonsson, die al zijn werken aan zijn volk opdroeg en daarvoor uit dankbaarheid van de IJslanders een spe ciaal ir.Useu.ni kreeg. Ook voor de tooneel- kunst zijn de IJslanders zeer gevoelig, hetgeen bewijst het feit, dat men te Reyk javik bezig is een theater te houwen, dat een lengte zal hebben van 50 M. en een breedte van 32 M.het theater, dat met een 25 méter hooge toren Zal worden verrijkt, zal 500 zitplaatsen feilen en in dien het in 1933, zooals men hoopt, klaar is, 750.000 Kr. kosten. Hoe de primitieve toestanden ook mógen zijn op het platte land, in grootere steden heeft het leven hoe: langer hoe m'eer het karakter aange nomen van he.t leven der beschaafde ste den. De cultuur van IJsland is volkom'en een Europeescihe, m'aar is daarom toch Wilt u misschien binnenkomen en m'et ons lunchen, vroeg Kate, toen ze bij Haar huis waren aangekomen. Ik geloof, dat u net wel verdiend hebt. Dank u zieer; ik wilde, dat ik uw uitneodiging kon aannetmén, maar helaas er is vergadering van het Lagerhuis. Hij wilde juist weggaan, toen Kaïte zich de uitnoodiging van haar vader herinner de, dht hij' bij' hen zou komen idineeren. Carrasford kreeg een kleur van blijd schap. Graag, zeide hij, indien hat u uit komt morgena,vond. Kate knikte en ging naar binnen. Car rasford bracht zijn paard naar stal terug en wandelde toen naar de mooie deftige straat, waarin Lottie woonde. Het is dui- dt-lrk, dat Carrasford één van de weinige mannen was, die het adres van Lottie ken- deD. Hij wachtte even en zag scherp1 en behoedzaam' rond, dan belde hij. De deur werd door een knaap geopend, die, of- s hoon klaarblijkelijk nog een kind, toch juist deed als groote mensohen, wantl zijn gezicht zag ongevoelig als een hard ge kookt ei; hij keek naar Carrasford alsof deze doorzichtig of onstoffelijk was en of schoon hij den bezoeker natuurlijk goed kende, veinsde hij, dat hij' helm niet kende en vroeg met toonlooze stem Uw' naam, Sir? niet ontbloot van nationale eigenaardig heden, welke in de snelle ontwikkeling welk© deze staat in de laatste jaren heeft doorgemaakt, gelukkig niet zijn verloren gegaan. Want om' zich eenigszins een denkbeeld te kunnen vormen van de ont wikkeling moet men weten, dat Reykja- Verzekert U tegen brandschade bij de Ass. Mij. „0E NEDERLANDEN" van 1845. AGENTSCHAP: TE GOES. vik, hetwelk in het begin van deze eeuW nog slechts 8000 inwoners telde en 100 ■aar geleden nog m'aar 300, reeds meer dan 26000 ingezetenen telt. De stad, welke een middelpunt is van handel en verkeer, begint nu langzamer hand het aanzien te krijgen van een Amerika.ansche stad. Vanuit Reykjavik als centrum' verspreidt zich een net van verkeerswegen door het gebied, wa'armiedie tevens telegrafische verbindingen worden onderhonden. Wat de algesmteene econo mische toestand van het land betreft, is het mhrkante van dezen staat, dat er zelfs in een tijd als deze geen werkloosheid heerscht en nimjner heeft geheerscht; mten zou eerder kunnen spreken van een tekort aan arbeidskrachten. De visscherij', welke nog altijd die belangrijkste bron van in komsten blijft voor dit land, heeft sinds 1900 -een viervoudige meeropbrengst gekre gen, daar zij is gestegen van 5700 tot 230C-0 ton. Terwijl van den anderen kant de haringvissc'herij niets toenam', is de stokviseh-produetiie gestegen van 13000 tot 23000 ton en de verwerking der ne ven-producten der visscherij op buiten gewone wijze uitgebreid. Zelfs de m'eeste moderne middelen worden aangeiwend om deze bron van inkom'sten zooveel mógelijk te doen toenemen. Met medewerking van de Duitsche Lufthansa en door middel van vliegtuigen verkent m'en tegenwoordig tie plaatsen, waar de haringscholen ztóh bevndeni. Daarom heeft de regeering van IJsland, teneinde deze nieuwe methode meer te bevorderen, aan deze maatschappij ■een subsidie verleend van 40.000 Kr. Evenals de visscherij heeft zich ook, zoo niet in sterker nfate, de landbouw ont wikkeld. Hiervoor zou kunnen getuigen het feit, dat men van de 206 gemeenten, welke op IJsland zijn gevestigd, ongeveer 200 -een eigen land'bouwvereeniging be zitten, 40 een eigen öontrole-eo,m|missie, 5' een eigen proeftuin, 3 een eigen proef station en 35 een ©igen paardenfokveree- niging. Om ook de ontwikkeling van den landbouw te bevorderen, heeft de regee ring zi. i bereid verklaard' tot het ver strekken van landhouwcrediet hij den aan' koop van boerderijen en andere landbouW- bohoeften. Inderdaad is dit ©en zeer goe de n aatregel in verhand met het feit, dat, terwijl er tot nu toe niet méér dan 25.000 H.A. grond wordt ontgonnen, er naar scnatting nog w.el ongeveer ©en millioen H.A. voor ontginning in aanmerking komt. Aansluitend hij de ontwikkeling in deze tak van bedrijven gaat ook de industrie den weg der vooruitgang op; terwijl het buitenland eerst de verschillende goederen als mest en werktuigen, noodig voor den landbouw, vervaardigde en invoerde, zijn tnans fabrieken opgericht, w'elke de le vering van deze zaken in heit Binnenland houden. Het export-overschot in 1928 Stanley Carra-sford lag zijn hand op het hoofd van den jongen, draaide het een weinig om' wat den jongen pijn moet hebben gedaan, ofschoon hij geen klacht uitte en valscJh laehend zeide hij: Heb je me nog niet leeren kennen, Plantagenet? Maar heit hindert niet. Langzamérhandl zal je wel leeren. Mijn meesteres is niet thuis, Sir, zeide Plantagenet onbeweeglijk. Dan zal ik wachten, tot ze thuis kom't. Ofschoon je m'ij 'heelemaal vergeten bent, sinds was het. niet drie dagen ge leden misschien hen je nog niet verge ten den aanblik van een halve Souverein? Hij liet hemi het geldstuk zien, de cogen van Plantagenet glinsterden, mlaar zijn gelaat bleef' onbewogen als te voren. Hij vertrok geen spier, toen Stanley Car rasford met een boozen glimlach 'het geld stuk weer in zijn zak stak en opmerkte O, ik dacht somfe, dat ja heit 'piet graag had. Mooi geld hé Ik hoop', dat je er nog veel toag krijgen, maar deze krij'g ja al vast nief. Zoo spottend ging hij den kleinen salon binnen; Plantagenet ging weer naar zijn kamér, gevoelloos als een roodhuid, maar zijn haat tegen Mr. Stanley Carrasford was nog toegenomen; want Plantagenet hield veel van zijn meesteres en Verachtte al hare bewonderaars, vooral dezen. bedroeg 20 millioen Kronen bij een be volking van ruim: 100.000 zielen, terwijl daarentegen de in- en uitvoercijfers per hoold der bevolking hooger zijn dan in welk ander land ook. De visch wordt vooral uitgevoerd' naar Spanje en Portu gal; de wol, afkomlstig van de groote kudden schapen, welke vooral op de eenigszins vruchtbare weidestreken wordt' gehouden, vindt haar weg naar Amerika en Engeland, en hat schiaapevleeseSi ten slotte gaat naar Engeland, dat speciaal geschikt is voor de afna,m'e daarvan. De uitbreiding van landbouw, visscherijij en industrie heef't vooral in de laatste jaren enormé afmetingen aangenomen deze bloei is van te mteer beteekenis, nu IJs land geheel onafhankelijk is van Dene marken; als doorgangsstation heeft IJs land nog veel te weinig beteekenis, maar dit zal het spoedig krijgen daar sinds gcruimen tijd onderhandelingen gaande zijn met de Shell en de British Oil-Cy. Men heeft ook reeds proeven genomien om via IJsland' een vasten vliegdienst te vestigen tusschen NeW-York en Stock holm. Wat betreft de geloofsverkondiging, weten wij, dat ométreeks het jaar 1000 de periode der beschaving begon, doordat het christendom vanuit het vaste land van Europa zijn intrede deed' in het nog geheel heidansdbe IJsland. Leif Eriks zoon zelf' was reeds, toen hij' de reizen van zijn vader Voortzette, tot het chris tendom bekeerd, nadat hij het' in Noor wegen had leeren kennen. Op zijh terug reis braüht hij' een priester méde, die spoedig werd gevolgd door m'eerdiere ando ren. Zoozeer werd deze godsdienst geacht en bemind, dat na eenige jaren, toen de adellijke families waren bekeerd, deze tot Staatsgodsdient werd verheven. In het jaar 1056 kreeg IJsland' reeds zijn eigen bisschop, die zijn zetel vestigde te Stahl- holt en nog geen 50 jaar daarna volgde een tweede bsisohop, die als zijn diocees noordelijk IJsland kreeg toegewezen. Dat IJsland in 1264 overging aan Noorwegen en iin 1380 met Noorwegen onder heer schappij van Dcnemhrken kwa|mi, is voor den bloei van het Katholicisme in deze streken niet bevorderlijk geweest. Want toen na een hardnekkigen strijd tegen den bisschop van Hdar, IJsland in handen kwam van het nu voor goed' Protestantseh geworden Denemarken, werd het katholie ke geloof' er geheel uitgebannen, nadat men de getrouwe geloovigen in de gevan genis had laten sterven en dan bisschop in 1350 dn de gevangenis had onthoofd. Na dien langen tijd van vervolging en verstooting heeft eindelijk vorig jaar IJs land wederom zijn eigen bisschop gekre gen, doordat de Hollander, m'gr. Meule- mans werd benoemd tot Apostolisch vica ris. In 1929 werd hij door kardinaal Van Rossuin te Reykjavik in de kathedraal gewijd en daardoor gesteld over de 175 katholieken, die zich op IJsland bevin den. Deze kleine kudide is in de laatste jaren gegroeid' da,ar in 1925 het aantal slechts 100 bedroeg, terwijl dit in 1927 m'et 48 Was Vermeerden-d. In den zömter- tijd' evenwel, wanneer er vele Fransche visschersvaartuigen in de noordelijke wa teren vertoeven, is hun getal Veel grooter. De 11. Vader heeft schijnbaar een zeer groote sympathie voor deze jonge kerk en schonk in 1928 f10.000 voor den bouw van een nieuwe kerk ter eere van Chris tus Koningschap, waarvoor hij eveneens een beeld Van den Godleïijiken Verlosser schonk. BELGIE Dc .Antwerp<che tentoonstelling. Binnen een paar weken zal het paviljoen van Brazilië officieel worden geopend en Het behoeft nauwelijks gezegd! te wor den, dat Lottie een comfortabel huis had. Het zag uit op1 de Chesney Gardens en was grooter dan vele andere huizen in deze deftige straat. De meubels waren buitengewoon fraai en alles getuigde van een goeden smaak. Niet overdreven, maar toch deftig. Men he'mérkte niet de geur van alle mogelijke parfums, zooals we van dit soort daim.es gewoon Zijn, maar er hing een heerlijke rozengeur in de ka mer; op een klein tafeltje stond' een groo te bouquet. Stanley Carrasford voelde zich thuis in deze kamer en liet ziclh in een Igroote fauteuil vallen naast heit bureau. Het stond open e.n met de onbegrijpelijk© nieuwsgierigheid somtadgen mannen van het type van Carrasford eigen, sclhool' hij zijn fauteuil zoo dicht hij', dait hij. alles kon zien, wat er op den lessenaar lag. Hij zag verscheiden zakelijke brieven en zonder doel las hij ze. Terwijl hij: hier mede bezig was, werd zijn oog opeens getrokken door een uitknipsel uit een krant. Hij nam' het in zijh handen en la3 aldus (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1930 | | pagina 1