DONDERDAG 20 MAART 1930 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT BUITENLAND BINNENLAND UIT ZEELAND MIDDELBURG GOES R.-K. KIESVEREEN. „RECHTEN ORDE" „HET COMMUNISME". Aller opkomst gewenscht! f IN HET KRAAIENNEST GEMENGD NIEUWS vroeg, bij weigering waarvan georgani seerd verz'et tegen liet Engelsche gezag zou volgen. De aanvang van liet schrijven begon n.l. mlet de Woorden „Waande [Vriend". Hoe koel nuchter begon het antwoord van den onderkoning: „Mijnheer Gandhi", waarin de onderkoning te ken nen gal', dat de overheid paraat zlo-u zijn en eventueel liaar conclusies uit een in- landsche beweging zou weten le trekken om de noodzakelijke maatregelen te ncn-fen. Nog steeds is do invloed van Gandhi groot. Het grootste gevaar voor Enge land schuilt echter in de revtoüutionnairen', die ieder oogenblik geneed staan om Van de opgewondenheid die Gandhi's actio te weegbrengt gebruik te maken. Toch zijn in deze critieke dagen voor- Engeland verschillende lichtpunten zichtbaar. 0;pj de eerste plaats heeft het in Indie een ge duchte macht, terwijl reeds versterkingen voor mógelijke, gebeurtenissen worden ge reed gehouden. Na do Vroeger uitgespro ken bereidheid van den onderkoning om een conferentie bijeen te roepen, moet nu het gezag zich laten gelden. Op de tweede plaats is het Congres te Lahore lang niet zoo. nationaal geweest als men oorspronkelijk zou denken. Verschillende groepen, Waarvan wij de Moslims en de Skihs noemen, hebben zich van dit Con gres afzijdig gehouden. Een zeer belang rijke factor is ook het feit, dat de inland- sche vorsten hun onderdanigheid aan het Britsehe gezag hebben kenbaar gemarkt, al hebben zij tevens van dez-e gelegenheid gebruik gemaakt om eenige wenschen naar voren te brengen. Alleen inlogen wij bij dit laatste punt niet uit het oog verliezen, dat hierbij het eigen belang een groote rol speelt. Immers, zöoals wij hierboven za gen, gaa.t de huidige beweging gepaard met een opheffing van de paria's die bij hun volledige bevrijding we leans wraak zouden kunnen nemen op hun „onder drukkers" (o.w. de inlandsche vorsten). Hoe de. toestand zich verder zal ont wikkelen Bij zijn optoarsch wiorden de {verklaringen van Gandhi scherper, dau men vroeger ooit van hem heeft gehoord. Hij drukt zich steeds in heftiger termen uit over de verwerping van de Engelsche wetten en tart het gouvernement hemi gevangen té nemen. Zelfs Gandhi kan zich niet altijd beheersehen. Intusscken worden door het Biritsche gouvernement zeer betrouwbare troepen opl deu dooi den hongerstoet te volgen weg gereed gehouden. Met spanning zien wij' dan ook de afwikkeling der komende gebeurtenis sen tegemoet, te mieer daar het niet geheel is uitgesloten, dat deze nationalistische' beweging zijn weerslag zal vinden in het (gebied Van onze eigen overzeescke ge westen. DE DONAULANDEN De Rflcmecnsche minister-president dient zijn ontslag in. Naar 'de Boekapestei- bladen rafelden, lieeft minister-president M-aniu den regent- schapsra-aid zijn ontslag aangeboden. Hij wees erop, dat de regentsohaplsiiaad her haaldelijk een onderzoek naar dien toestand in Bessarabië heeft doen instellen, zonder den ministerraad Vooraf in kennis te stel len. De chef der regearing ziet hierin een bewijs van wantrouwen. CHINA Een tegenregeering ie Peking? Het officieele nieuwsbureau meldt, dat generaal Jen Hsi-sjan van plan is te Peking een zelfstandige regeering te vor men en dat hij Woe Ptei-foe heeft aange zocht minister van oorlog te worden. Toean Tsji-joei, die in 1925 tijdelijk voor zitter van den uitvoerenden raad was, zou minister van binncnlandsche zaken wor den en vroegere minister-president Liang Sji-yi wordt minister van financiën. VAN HET VATICAAN De Paus en de gelaoi'svervnlgingen in Rusland. Z. H. de Paus zelf heeft gistermorgen in dc- Basiliek van Sint Pieber ee.n H. Mis opgedragen om de Goddelijke tus- schenkom-st voor de geloofsvervolgingen in Rusland in te roepen, waarna het koor de „Profundis" voor de slachtoffers heeft ge zongen. De kerk was tot de uiterste hoeken bezet eu van het diplomatieke korps waren bijna allen aanwezig. Eerste Kamer. Gister heeft d-e Eerste Kamer de be groeting van Deiensie aangcmomien,nadat prol. v. Embd-en, de na,tiona.le outwajpe- na.ar een rede van vier op, 'n half uiu-r had gehouden, meit welker weerlegging minis ter Deckers echter weinig moeite had. Tweede Kamer. O; v e r zi c h t. Waar de eomtaunist De Visser telkens den moed vandaan haalt voor zijn interpel laties, zou 'n raadsel zijn indien niet iedereen wist, dat de stok van Moskou dreigend boven hem geheven wordt. Het is dus eigenlijk de vrees voor den eene, die hem dapper doet zijn tegen den andiore. Overis-ens is ons parlement wel erg goed zakkig, dat het almaar gewillig toestetmi- •ming geeft aan deze russisehe grapiofooii om zijn voorgezegde lesjes af le draaien; dat zoo'n man, die in zulk een hevige mate aan pa|pegaiienziekle lijdt, niet geïsoleerd wordt, is tevens een raadsel. j l Dinsdag oreerde hij weer op zijn ma nier over het werkloosheidsvraagstuk, dat in de kapitalistische lapden niet opgelost kon worden. Raden-dictatuur is de eenige oplossingIn Rusland, moet reien weten, Iaat die raden-diotatuur de wea-kloozen doodhongeren. Heel eenvoudig, mOar of de nvenschen hier op zoon uitredding gesteld zijn valt te betwijfelen. Minister Ruys de Beerenbrouck was 't nog aan zijn eer verplicht de comhiunis- tische nonsen te beantwoorden. Hij zeide dat in Nederland meer aan werklooz-euzorg wordt gedaan d-an in andere landen en noemde eenige cijfers over werkzoekenden (hier zijn ook menschen onder die a'leen van patroon willen veranderen) waaruit bleek, dat de "werkloosheid hier nog geen schrikbarende vormen heeft aangenomen. Ook de socialist, dhr. v. d. Tempel, Wijdde eenige. woorden aan dit vraag stuk. Typisch bleek' uit zijn rede weer. hoe hecht het socialisme nog geklonken is aan de liberale theorieën, llij Vroeg bij voorbeeld bescherming voor eigen indu strie, doch beducht dat men hem voor onzuiver in dc leer zou houden, riep liij uit, dat dit geen protectie imo-Cht worden. Waarlijk vermakelijkWèl bescherming eu geen bescherming in één adem. Rest nog te vermelden, dat de Wegen- wet er in een ommezien door was. Gister heeft de Kamier nog genoegelijk do-orgeboomd over het werkloosheidsvraag stuk, zonder dat één der leden 'n nieuw gezichtspunt wist te openen. De communistische interpellatie eindigde met twee malle moties, die niemand steu nen wilde, zoodait z-e in de prullemand terecht kwamen. Nu is de interpellatie-V. d. Hcmjvlal over de landbouwcrisis aan de beiurt. Geen tiiin-cancerten ïn'eer. Zooals bekend1 nfag ver-ondersteld, was liet bezoek aan de des zomers door het Middelburgse-li Muziekkorps in den Scliul- tershoftiiin gegeven concerten, dó laatste jaren steeds zeer gering cin hef is dan ook te begrijpen hoe jamfm-er het ook is dat het bestulur heeft Inlosten be sluiten mlet het a.s. seizoen (fez-a don eert en stop te zetten. Hi-epm'édje vjeirdwijpt wéder een typisch stuk uit de Midd el - burgsehe geschiedenis. De abonneimónts- coiicert-en zijn destijds in de plaats ge komen voor de Zomer-doneerten, die aan verschillende vroegere geslachten van stadgenootien aangenaime -uren habbein be zorgd, als óf de Schutt-erijmliiziek óf oen (ter Staflmluziiokkorpsen uit B-eirgen-opi- Zoom' of Breda er uitvoeringen gaven an welke concerten -ook door steeds minder bezoek werden opgeheven. „De Vergenoeging". Nadat in een vergadering van leden van de op 19 Februari door brand ver nielde sociëteit „De Vergenoeging" reeds lot wederopbouw was besloten, kwa,ml het bestuur in een gisterenavond gehouden tweede leden-vergadering mót door d|m architect Iz. .Wond-ergem' alhier ontwor pen plannen. Deze plannen werden na impel-e bespreking goedgekeurd en li-et bestuur gemachtigd daaraan verdere uit voering te geven en alle maatregelen, te namen, die een spoecligen w'ocleropihoiiw der sociëteit kunnen bevordereai. R.-K. Volksbond. Gisteravond heeft de heer Angenent, hoofdbestuurslid, voor de leden van de Goessohe afdeeling van den R.-K. Volks bond, een uiteenzetting gegeven van die Ziektewet, die door de aanwezigen met groote aandacht gevolgd is. Verscheidene vragen, uit de vergadering gesteld, wer den door spr. beantwoord. Daar de Ziektewet reeds dikwijls in onze kolommen is behandeld, nVeenrin wij on- van een compleet verslag te kunnen onthouden. MORGENAVOND 8 uur houdt da heer C. W. DOGGE in het „Slot Ostende" 'n Lezing over De Groote Kerk. Dinsdag 25 Maart a.s„ des avonds hall' zeven, zal de gerestaureerde Groot» Kerk officieel weer in gebruik worden genomen. De minister van Onderwijs, mr. Te-rp- stra. zal hierbij; tegenwoordig zijn; ook de Com'missaris der Koningin in Zeeland komt onder de sprekers voor. Voorts zal het Ohr. Gemengd koon- zijn medewerking verleenen, terwijl dhr. Hasselaar uit Amisterdaim als organist optreedt. Voor deze plechtigheid openbaart zich al een groote belangstelling. Kloetiuge. B. en W. dezer gemeente hebben aan het Electrotechnisch on Radio- bureau „Provincie Zeeland", firma Van Driel -alhier, Ven-gunning venfleend tot het dislribueeren van radio in deze gemeente. Hoedekenskerke. Gistermiddag werd al hier in de herberg van dhr. H. Litterhceve ten overstaan Van notaris Betli te Ovc- zande voor de erven wed-. J. Kolijn in liet openbaar verkocht een huis en erf t« Hoedekenskerke, groot 3 A. 35 e.A. aan dhr. J-. de Korte alda.au- voor 1 1080 en een perceel bouwland te Hoedekens kerke groot 0.53.40 H.A. aan dhr. L. Van Doeselaar aldaar Voor f' 1600 per gemót of den hoop- f 2177,3(7. Ovczand. Maandag werd in de R.-K. .school alhier de eindll-es gegeven van de t weejaarlijksche landbouwcfuisus ouden- lei ding van den heer d-e Boo uit Kwaden.-' d-anime. De Commissie Van Toezicht, d-e Rijksland'bouwöonsulent de heer Stevens en de gam'eentie-secretaris woonden deze eindlcs bij. Aan alle leden kon een dipJioimia. wor den uitgereikt. De heer Stevens spirak hierbij een toepasselijk woord. Een der 'cursisten sprak een wooir'd frfen dank tot allen die aan het weislagen van dezen cursus hadden medegewerkt, inzonderheid tot den leider van den cursus den heer de Boo, wien als blijvend aandenken ee.n vulpen werd overhandigd. De hoer de Boo dankte wederkeerig de cursisten Voo-r hunne trouwe opkom'st, ijVea- en oplettend heid, alsmede Voor het blijk van waar- deering hem geschonken. Verder wedden allen -do-or henï herdacht die op eienigedlei wijze tot het welslagen van dezen cursus hebben medegewerkt. Wegens Verhinde ring van den burgemeester word naméns het gemeentebestuur nog een kort woord gesproken door den secretaris waarna deze eindles werd gesloten. 1 Hansweert. Maandagavond vergaderde de P/V. „De Blauwe Doffer" in de za-al bij dhr. Mollet. De Voorz., dhr. Eromheen, opende de vergadering en heette allen Wol kom. Do seer. las de notulen voor. welke werden goedgekeurd. V-érvolgens bflacht de penningm. Verslag uit over zijn gehou den beheer; dit werd eveneens goedge keurd. E-on vliegreglem-ent werd vastge steld. Voor de rekencomlmdssie worden ge kozen d-e hoerenM. Kromboen, Ch. Stpal- Jegange, W. Rijn en J, P. Theanaorb. Naast de bestaande kajm'p-ioenschaplp'en z'al er ook een kampioenschap voor hot eerst op de n-avlueht w-ord-en vervlogen. Pro-vin-' ciale concoursen zullen gehouden woaxtón' op 10 Mei Noyon; 15 J.uni Orleans, 'bei den voor oude -duiven, en op 10 Aug. van Noyon voor jonge duiven. De VoprVluch- ten zullen beginnen op 6 Aipfrii a.s., vanaf -Kloosterzande. Met algemeene stefmlm'en werd besloten om voor het inbrengen van do z.g. stekvogels (roofvogel van duiv-en) 50 cent uit te keeren. Vele kleinere pun ten werden nog besproken, waarna, do voorz. met dank voor de opkomfst, de ver gadering sloot. Icrscke. Maandagavond lag de roeiboot van den heer A. Nolet geladen met oes ters voor den steiger, toen die motor- korb-oot van de firma N.V. BoimPikaac met te veel vaart aankwam1 varen en de roeiboot aanvoer en tot zinken bracht. Den gehcelen nacht door heeft men de oesters móeten bergen. De schade aan de boot is aanzienlijk. Rillaiid-l'atli. Maandag vergaderde dc Raad. AtWezig de heeTen A. Blok J'z'. en A. David. Nu eenige discussie besloot d-e Raad een gedeelte gasleiding te doen aan leggen aan den Rijksweg en het Vereischte percentage der aanlegkosten te garandee- ren. Met algemeene pfcernjmen besloot die Raad zich te verweren tegen den Reigers- bergsc-hen polder, die van een vonnis der rechtbank te Middelburg in hooger be roep ging. Tcrneuzen. Bij Kon. besluit is be noemd tot ridder in de Oi de Van Oranje Nassau L. J. van der Lubben, alhier, di recteur-administrateur van de elektrische centrale te Terneuzen. Sclio.oudijkc. In de op Maandag gehou den vergadering van de -afdealing van Ooft- en Tuinbouw alhier werd besloten te trachten in October a.s. een plaatselijke chrysanten-tentoonstelling te orgapiscielren. zoo. mogelijk -mlet toevoeging van e-en afdeeling van ooft- en tninbouw-prodneton. Aan elk lid der afdeeling Zulllen 5 chry santen ter kweeking wol-den uitgereikt, terwijl bovendien een gelruktc handlei ding daaraan zal worden toegevoegd. De rekening over 1929 sloot met een batig slot van f 231,81. Een bijdrage van f! 10 werd beschik baar gesteld voor de door de Schoondijk- sche schoolkinderen gevangen rupsen. -Tcrneuzen. In den avond van 13 dezer werd doo-r eenige personen -op den straat weg onder de gemeente Sas van Gent de p-aardenko-o|plmlan C. uit Terneuzen aan getroffen liggende naast een motorrijwiel en bij onderzoek bleek hij -ernstig gewond to zijn. Hij verklaarde terwijl bij op zijn motorrijwiel reed doo-r een achter hem! komende auto te zijn aangereden en ter aarde geworpen. Bij -ond-ei'zbek bleek zijn linkerbeen te zijn gebroken, terwijl hij daarv-an een ernstige bloedende Wonde liad, en hij ook in het gezicht bloedend verwond was. Vprdeir deelde hij nog mede, dat de personen uit de aanrijdende auto, na de aanrijding op- eenigen afstand wa ren gestopt en hem waren genaderd, doch helm op zijn verzioek helmf mede te nemlen, daar hij gewond was, hadden laten liggen en waren weggereden in de richting Sluis kil, zonder verder een woord tegen hem tv zeggen. D-e ontboden dr. Puylaert uit- Sas- van-Gen-t constateerde cea gocloimpliceerd-e heenbreuk en liet d-en Verwonden man na-ar het gesticht der R.-K. Ziekenverpleging te Sluiskil vervoeren. C. is gisteravond aan de bekoimen ver wondingen overleden. De politie die ijverig spoort naar de auto die deze aanrijding moet hebben veroorzaakt, is er tot. nog toe niet in geslaagd deze op te sporen. Selzaetc. Door de 'socialistische cloöple- ra.tie „Vooruit" te Gen-t is de geheel? hnu- vel Stuivenberg, gelegen tussehen 't Ka naal Gent Ter Neuzen, aangekocht, voor het slichten van een nieuWe fabriek. Deze zal den naam dragon van de „Sidao" om dienen voor de vervaardiging van pa-pie ren verpakkingsmiddelen voo-r chocolade. Naar gezegd wordt, zullen daar een 1000- tal werklieden kunnen arbeiden. Hei station Vlake. Naar de „Tel." vern-eemit, Zal liet station Vlake verdWijmen. Dit is een gevolg van de omstandigheid, dat hel scheepvaart verkeer doos- het kanaal van Zuid-Beve land gestadig toeneemt en die brug óver dat kanaal te veel goop-end mlcet worden, waarvan de spoorwegen z-ee-t' ve-1 hinder hebben. Daarom zal die brug eenige meters, verhoogd worden, zoodat bijna alle sche pen er onder door kunnen, viamen. Ook het station Vlake zou dan echter op hooger niveau gebracht moeten worden, hetgeen, omdat dit o-p den dijk ligt, zeer veel be zwaren met zich brengt. Zoodoende is het besluit genomen, het station Vlake geheel af te breken en het vervoer- dan over het filat-ion Kruiningen—Ierseke te leiden. Er moet een nieuw, grooter station gebouwd worden aan den -anderen kant. Van de lijn hetgeen tl an in de gemeente Ierseke komt te liggen. Door deze verandering komt de overweg aan den Kapelleweg en den Zanddijk te verv-allen. D-e grond, waiapop het nieuwe station zal worden gebouwd, wordt zoo danig verhoogd, dat, het verkeer oven- genoemden overweg door een tunnel wordt geleid. D-e grondvorhooging strekt zicli Hit tot het Kanaal van Zuid-Bejvteljan)d, waardoor ide moeilijkheden van de scheep vaart tevens worden ondervangen. De brug wordt dan niet meer opengedraaid, zooals tot -dusver geschiedde. De tram, die de reizigers, bestemd voor Zuid-Be-veiand van het station Vlake naar de provinciale boot naar Ransweert bracht, zal even eens worden opgehevien. Dit vervoer zal voortaan geschieden per autobus van de A.T.O. Ook het vervoer naar Ierseke wordt d-oor deze autobus overgenomen, waardoor öok het p-oslbusje Iea-seke-Vlake kom't te vervallen. Dertig jaar Statenlid. D-onderd-ag 27 Maairt zal het 30 jaa-i' geleden zijn, dat -de he-er mr. P. D-ielémian, wonende te Middelburg, voor de eerste maal gekozen werd tot lid dor Provinciale Staten van Zeeland en in het toenmalige district Middelbrug bij een herstemtming mót 'wijlen don lieer H. P. den Bouw meester. Na een korte -onderbreking'werd de heer Dielem|a-n, die zooals algemeen bekend is tot de antirev. paa-tij behoort, op 29 Aptril 1910 weder bij een tusschen- tijdse-he verkiezing, ditmaal in het district Hulst, bij herstemming niet het huidige St'ateniid, den heer Ph. J. van Dixhoioru, opnieuw gekoZen,, om vanaf dait oogenblik in het Provinciaal college zitting te hou den. Maai- d-e heer Ddeletaon heeft zich niet -alleen beperkt tot het d'eednemten aan discussies en beslissingen Van de Provin ciale Staten, ook heeft hij sedert 191G zitting in Ged. Staten en als zootfeinig wordt liij als werker en ook niet minder als woordvoerder van dat c-ollege in de Statenvergaderingen zoo-wel dooi- tegen- als voorstande-rs ten zeerste gewaardeerd. De St. Willebr rdi skerk te Hulst. Op initiatief van deu Oudheidkundigen Kring „Dc Vier Ambachten" te Hulst, hield Vrijdagavond de heer Frans Ver meulen, Hoofdcommies bij liet Rijksbureau, voor do Monumentenzorg te 's-Graven- hage, in het hotel „De Graanhcurs" te Duist een lezing over bovenstaand onder werp-, in verband met de hangende restau ratieplannen. De heer Vermeulen we,nschte in de eerste plaats niet all-een de Katho lieken, maar ook de andersdenkende inwo ners van Hulst geluk met het belangrijke feilt, dat -dit imposante godshuis, waarin sinds 1806 Katholieken en Protestanten kerkten (de Katholieken in koor en dwarsbeuk, de Protestanten in heit daarvan do-oi een m;uui' gescheiden schip), thans, m'edo dank zij de welwillende housing der. flarvormlde Gemeente, in haar geheel aan do Katholieken was overgegaan, waardoor het eeuwenoude mon-uim-pint in waardiger staat kon worden hersteld, tot eau v-eirhef- fenaen lust der oa-gen en e-en recihtma- tigen trots van allo inwoners deir in dit jaai jubileerende stad. Spa-, behandelde vervolgens de moeilijke vraag, op welke wijze dc herstelling zal moeten geschiediem om het karakter van dliit gebouw als religieus kunstwerk ongerept te handha ven en zelfs luisterrijker tot uitdrukking te doen komen. Daarbij stelde hij voorop, dat liet karak ter van een monument als dit, bepaald wordt én door zijn beteekenis als schep ping van religieuze bezieling, als archi tectonisch kunstwerk dus, én door de inwerking van de eeuwen, w-elke heit zag voorbijgaan, als getuige dus van het ver leden. Deze twee factoren, zegt spr. zal men bij de kamende restauratie alierepn-st allereerst en voortdurend in het oog móe ten houden. De. hoer V-ermóulen gaf' vleir- volgens een overzicht van de bouwgeschie denis der St. Wille,broirduskerk. die Xee]dla in 1228 als parochiekerk w-ord't genoemid, maar in de tweede helft der 15e eeuw een groote verbouwing onderging, eerst het koor, in 1462 door Mr. Everaert en Keyniert van Ymp-e-ghen opigetrokk-en en daarna, in 14811482, het westelijk ge deelte. Herhaaldelijk w-erd het bouWwerk door ernstige branden geteisterd, en op grond van de oude kerkrekeningen, welke liij tot dli-t doel heeft geraadpleegd, zatite spr. uiteen, welke herstellingen in den loop der tijden zijn verricht. Hierbij is den lieer Vermóulen gebleken, da.t het schip der kerk heit tot nu toe Protes- tantsohe deel nooit in steen overwelfd is geweest, in tegenstelling m-eit het. koor. Wel zijn aanzetten voor kruisribgewelve-n aa.nwezig.ni aar deze zijn blijkbaar nooit uitgevoerd. Spr. dringt, er daarom' )net deu moesten nadruk op aan, dat men deze gewelven ook bij' de restauratie, achter wege zal laten en de bestaande houten overzMdering van het schip (de z.g. „voor- kerk") zal handhaven of zoo ïioodi-g ver- nieuwen. Zoo-wel om aesthetische als om technische en egónomische redónen acht de heer Vermeulen het aanbrengen van een nieuwe overwielviug in het schip ten eenenmale verwerpelijk. Vervolgens wees spr. erop, hoezeer het Katholieke deiei der kerk thans wordit ontsierd door de al te gul aangebrachte bonte beschildering, waarmede het omstreeks 1880 van bóv'en tot beneden is „geschminkt", zooals spr. het noemt. Tegenover ctezen ramm-ekind-eji, onrustigeu aanblik stelde spr. miet behulp van lichtbeelden de statige, rustige wer- uing van het eenvoudig gewitte Pro- tcstantsche deel, om vervolgens met lal van afbeeldingen, ontleend aan oude schil derijen (kerkinterieurs van Jan van Eiyek, Geertgen tot St. Jans e. a.), aan te toornen, dat.de middeleeuwsche gcjdlshuizen nimmer aldus van top tot teen werden beschilderd. Alleen i-n eenvoud, bescheidenheid en ont zag voor dit vorstelijk werk van religieuse verheffing, aldus besloot spr. zal mén vermogen te herstellen in den geest van Bedenkingen opzij! Bedachtza;m-er menschen als Nederlan ders zijn -ei- niet gelooven Wij. Ieder die iets doet wordt door duizenden kat uit den boom' kijkers als een vermetele be schouwd, die -men plichtmatig móet waar schuwen en becritiseeren. Zoo had nauwelijks het Centraal Bu reau van liet Nad. Laudbouw'üolmlité, de vorige week besloten Oml geen Russische voer-artikelen ïn'eer te bo-open of' tientallen oude pruiken schuddeboiliden beldtankelijk als dat mlaa1' geen tweesnijdend zwaard is, waarmee m-en behailv'e dó bolsjewieken, ook de onschuldige Russen treft. De Voorzichtige janfm-eraars kunnen ge rust zijn. Een boydot van Russische pro ducten treft wel de sov-eitheeTen, daar hun het geld- onthouden wordt, m'aar de on schuldige Russen Worden niet geraakt, doch integendeel bevioordeield oim|dlat indian de roode roovers geen afzetgebied kunnen viiuien, de reden vervalt, die hen er (nu toe drijlt de producten van de boeren te stelen. We zouden -onze landgenootein onredht aandoen, indien we verzwlegen dat er ge lukkig o-ok minder pijiilijk-nauiwigezattli bednehtzaimen onder hen voorkomen. Hel Overijssels-ch Lan-dbóuwbl. schreef tenminste over d'e boycot als Volgt: De beteekenis v'an de-ze dalaid Van hat Centraal B-ui'ea,u is een grootera d'an món -ZiO op 't eerste oog Weseft. Men zal kun nen redeneeran, w-at ka,n het d'a SoVjpt schelen of -de Nederl-andschia boeren zij-n graan niet koopen. Hoewel ook h-et ma- tcrieele effect v-an dezen mlaatrtegel Wél eens niet zonder bete-ekenis kan zij-n, imjeien ik toch dat de hoofdhateekenis ligt} op moreel gebied. Het C. B. als hoerenorga- uisatie weigert graan te koopen, dalt van buLtenlandscho collega's afgenoimlan is op een wijze, -die w'ij- hier mo-gedijk als ont eigening zonder schadeloosstelling op zijn allerbest zouden betitelen, im'aar die iq wezen toch niets anders is, gezien da wijze waarop, vólgens de berichten, ds m'aatregel wordt uitgevoerd, als diefstal, al dan nieit gepaard mlet doodslag. Het verblijdende van deze daa|dl is, dat hier voor 't eerst, niet doo-r protest knaar door een werkelijke daad, steun wordt verkend aan do lijdende boeren in Rus land. En (mr. v.) II(aastert, secretaris van den R.-K. Boeren- en Tumdersbonid), be spreekt liet besluit in „De R.-K. Bae- icnstand" iu gelijken geest als volgt: „He.t graan en de voerartikelen uit Rusland naar hier gebracht, hebben een 1 esmetten oorsprong. De Russische Sov jets ontzien zich niet -onze kameraden, de Russische boeren, met de Verschrik kelijkste geweldmii'ddelen te dwingen, graan te verbouwen, -om' dit graan dan olwel gewoonweg in beslag te neimletn, ófwel voor een paar centen af te „koo pen' Terwijl in Rusland lie-t graan slechts met mondjesmaat te krijgen is, voeren de Sovjets groote hoeveelh'eiden van dit iu beslag genomen -o-f „gekocht" graan uit en met de al-dus verkregen geldmid delen voeren zij alom' in de wereld hun geldverslindende propaganda voor d'e We reldrevolutie en hun duivelscheii strijd tegen God en godsdienst. Zaken doen -mét Rusland, hetzij' recht streeks, hetzij on-reohtStraeks, beteiakent dus ten slotte niat anders dan den Sovjets de middelen aan de haodl te doen, om' hun verfoeilijk handwerk voort te ze-ttien en uit te breiden. Daarom moge ieder weldenkend menscih en alle organisaties van weldenkende mlen- schen besluiten, den onverbiddieilijkein boy- tot uit te spreken over al wait ruit Rusland Uier wordt ingevoerd. En het ware te wenschen, dat een dergelijke boyc-ot in internationale samenwerking werd ge voerd. Wij zijn ervan overtuigd, dat 'dit een machtig middel zou wezen, om aan het schrikbewind van Stalin en zijn trawan ten een eind te helpen maken ep. dq wereld eindelijk van deze pest te Verlos sen. Zoo mogen we 't hooren! UITKIJ K. wie het schiepen, tot een waar en waar- digh nis van God en tot' een blijvende vreugde van wie het aanschouwen. Stelling bezweken. Eergistermid-dag is aan boorrd van het in de R.oüerdamsche Maashaven liggende stoomschip Abbekerk van 'de Hollaad- Australië-lijn, een werkstelling bezweken, waardoor zes arbeiders in het ruimt zijn gestort. Twee bleken in het geheel geen letsel te hebben o-pgeloopien. De Vier an deren zijn door de rivierrpolitie naar dan wal en van daar per auto van den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan d'en Coolsingel gebracht, voor onderr- zoek. Gebleken is, dat geen Van deze vier personen ernstig letsel heeft gekregen. Tegen de pornografie. Onder leiding van den subsi-tuut offi cier van justitie m!r. de Blécourt heeft de zedenaideeling van de centrale recherche onder leiding van inspecteur Vis, verge zeld van een groot aantal rechercheurs, Dinsdagmiddag omstreeks twee uur een inval gedaan in een drukkerij', gevestigd Albert Cuyp-straat 205, te Amsterdam. Dit optreden vónd zijp oorsprong in een bij- de recherche ingekomën mededeieling, dat men aldaar bezig was met het af arukken van het pornografische week blad Pan van den uitgever E-,. tegen wien, naar men weet, enkele weken ge- lCacn de recherche in opdracht van den minister van justitie reeds was opge treden. Toen werd de inval gedaan in een drukkerij in Plan-West en werd de ge- heele oplaag van het weekblad ïn beslag genomen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1930 | | pagina 2