Sproeten komen vroeg in DONDERDAG 13 MAART 1930 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT UIT ZEELAND MIDDELBURG VLISSINGEN GOES KERKNIEUWS f IN HET KRAAIENNEST RECHTSZAKEN Be heer Van Hellenberg Huban' (r.-k.) kwam met het amèndetaènt voor, (d^ri .verkoop Van drukwerken in stations te binden aan de bepalingen der wet en voorts den verkoop na sluitingstijd door middel van automaten te verbieden. De heer .Van Dis (s. g.) stelde n. b. een amendement voor, heoogende een alge- heele Zondagssluiting, behalve voor apo- theken, en stopzetting op( Zondag van alle openbare veaWoewmiddelen. De heer Smeenk (a.-r.) bestreed het amendement-Van Rap(p|axd. Hij vreesde .voor ondermijning van de Zondagsrust. Tfegen het verbod van automatenverkoop na sluiting had hij' geen bezwaar. De heer Kortenhiorst (r.-k.) wenschle de automaten buiten de wet te houden en juichte het amendement-Van Ria<p|p|ard toe uit hoofde van het belang van den ver bruiker. De heer- Van den Bergh (s.-d.) sloot rich aan hij den heer Van Bappjaird, maar verklaarde zich tegen het amendement van den heer Kollenberg Hubar. Prof. Visscher (a.-r.) vond het nog noo- dig om heit .onzinnige amendetolent-Van Dis he hekaimpen met zwaar theologisch geschut, wat tot gevolg had, dat alle dominéés in de Kamer hun zegje ervan zeggen gingen; zelfs de roode dominéé Van der Heide nam aan dit theologisch bacchanaal deel. Op een opfmerking van dhr. Duymaer van Twist riepd s. Kersten theatraal uit, dait, indien er des Zondags hapering kwam aan het licht, hij gaarne in het donker zou preken. 'tWas jammer dat niemand van de Kamerleden vroeg, of des dominees betoogeai soms geen licht konden verdragen. Tenslotte stelde pnof. Visscher nog voor om ook den Verkoop, van couranten (des Zondags op de stations te verbieden. Minister Varsohuur liet bij zijn be antwoording der sprekers eerst even dui delijk uitkomen, dat de theologische Zon dagsrust geheel huiten deze wet staat. De minister wilde van deze wet niet iets maken, dat menigeen van den godsdienst zou afschrikken. De overheid heeft reke ning te liouden niet de realiteit. In het algemeen moet spr. elke afwijking van het ontwerp min of meer ontraden. Meit het amendement-Van Dis is de wet niet meer uitvoerbaar; zij zbu nog vorder gaan dan de Zondagswet. Het amendement-Van Kappard zou wel slechte gevolgen hebben vbor d^ sigaren winkeliers; hun debiet zou zich verplaat sen; dit vreezen zij althans, blijkens door hen ingezonden adressen. Het publiek kan zich door middel van automaten overal van sigaren voorzien. De spoorwegen zou- geen bezwaar hebben tegen sluiting der kiosken. Tegen het amendement dienaan gaande is geein bezWfaar. Wel heeft spr. bezwaar tlegcn het Verbod vain Verkoop door autömatlen. Een groot beZwniar is, dat men de ontwikkeling van de automaat tegen zou liouden en het bestaande ook zou verbieden. Hier is ook een goede gelegenheid, te denken aan de belangen van den consument. Aanneming van het 'amendnmént-Vis- 'scher moest spr. ernstig ontraden. De stemming over de a.m|end«ménten had den volgenden uitslag: Het nniendement-v. Dis werd verwor pen met 79 tegen 2 stemlmlen. 1 Het amendement-v. Kaprplaxd dito imfet 44 tegen 36 stammen. Het amendament-v. Hellenlnu'g Hubar (verkoop in stations) werd aiapgenomen met 46 tegen 35 stemlmlen (rechts tegen links). Het amendement-Visscher kon slechts 17 stemmen halen en het tweede amende ment-v. Hellenberg Hubar (tegen ver- ,koop door middel van automla.ten) kelderde ruet 50 tegen 27 stemlmlen. Verscheidene katholieken stemden tegen; de anti-pa pisten daarentegen overwonnen hun Kom'e- vrecs en riepen vóóir. De vergadering werd hierop verdaagd. Gister werd aan de agenda toegevoegd: een interpellatie-De Visser over dia werke loosheid, een interpellatie-Van den HeiuVel over de landbouwcrisis een ontwerp betref fende de rechtpositie van kapiteins en schepelingen, en wijziging vap de Arbeids wet. Voortgezet werd de behandeling van het ontwerp regelende da winkelsluiting. De heer Van Voorst tot Voorst (r. k.) verdedigde een aim'endemient, diat slagers winkels des Zondags tot 12 uur open mogen zijn. De heer Van Rappard (lib.) wenschto hetzelfde voor sigarenwinkels en bracht voorts een amendement, dat banketbak kerswinkels des Zonda.gs gedurende zes in pla,ats van vier uur open mi>gen zijn. De heer Van Hellenberg Hubar (r.-k. vroeg het sluitingsuur van banketbak kerswinkels op den eersten Kerstdag te brengen va,n 10 op 8 uur. De lieer Van Diis (staatk. ger.) verde digde vier amendementen met de bbldloe- liug, de uitzonderingen op Zondagssluiting te laten vervallen en de Roomsehe feest dagen uit de wet te lichten. De heer Smeenk (a.-r.) wilde o.m. de banketwinkels op Zondag gesloten houden en zeker op de hooge feestdagen. De heer v. d. Rergh (s.-d.) bestreed do heeren Smeenk, Va,n Dis en Van Rappard, welke laatste oen ernstigen aanval deed op den wekelijkschen rustdag. De heer Snoecik-Henkemans (c.-h.) acht te het amendement-Van Rappard niót noo- dig; evenmin dat van dein heer Va|n Voorst tot Voorst. De hoer Van Wijnbergen (r.-k.) deed 'n aanval op amendement-Van Rappard betreffende de sigarenwinkels. Koekjtes- winkels dienen op Zondag geslotein te zijn. Ten aanzien van het voorstel vain den heer Van Dis zegde spr. dat het in een land met een gemengde bevolking niet aangaat een dergelijk voorstel te doen. Nadat de minister zijn oordeel over de amendementen had gezegd weridl tot ïtpluming overgegaan. Het amendement-v. Dis (Zondagsslui- ling) werd verworpen met, 79 tegen 7 st. Hel amcndemtent-Smeienk (Zondagsslui ting voor banketbakkerswinkels op len Kerst-, Paasoh- en Pinksterdag) werd aan genomen met 46 tegen 38 st. Het amendeoment-Smeenk (Zondagsslui ting voor bloemenwinkels op len Kerst dag, en len Paaschdag) werd aangenomen bij zitten en opstaan. Het amendeiment-v. Rappard (sigaren winkels open op Zondag) werd verworpen met 46 tegen 17 stemknen, eveneetns het amendeanent-v. Rappard (banketbakkers zaken op Zondag open 6 uren i<n plaats van 4 uren). Het anti-papistische amendement-v. Dis om de Katholieke Zondagen te negeerefn weid onder hoongelach, toen de twee do minees voorstemden ,door de Kamer afge wezen. Z. h. s. werd nog aangenomen een am;en- dtlment-Snoeck iienkem'ams om' het slui tingsuur op Witten Donderdag te zetten op 10 uur. Het gehcele artikel 4 werd' Vervolgens goedgekeurd, evenals artikel 5, nadat de pogingen van enkelen om' de joodscha win keliers nog meer gunsten te verleunen (de wet geeft ze vrijen verkoop tot 2 uur n.rn. op Zondag en voor snoepzaken zelfs tot 8 uur) mislukt wfaren. De verdecling van (len zendtijd. De minister van waterstaat heeft giste ren in de Eerste Kamer mtedejjeidleeld. d|at het definitieve advies van den Radio- raad inzake de verdeeling van den zend tijd hem' Vrijdag jl. had bereikt. De minister zeide dit advies rijpelijk te móe- ten overwegen, waarmede hij niet meten de. de zaak op de lange baan te willen schuiven. De vliegvelden in Britseli-Indii'. Reuter meldde gisteravond uit Londen: Op een vraag in het Eugelsdho Lager huis, of alle vliegvelden in Rritsch-Indië, die door de vliegtuigen van de Nejfaland- sche lucht verbinding met Jaya werden aangedaan, regelmatig door inhedmteche vliegtuigen werden gebruikt en of stappen ondernomen werden om aan de Nederlaudl- sche vliegtuigen weer landingsfaciliteiten te verleenen, antwoordde, de minister voor Indië, dat hij geen nauwkeurige inlich tingen had betreffende het eerste deel Van ■de vraag, maar daar het a'antal vliegtui gen van de burgerlijke luchtvaart in Britsch-Indië nog geen 20 bedroeg, leek het vrijwel omm|ogelijk, dat alle vliegvel den regelmatig gebruikt worden. Op het tweede deel van da vraag was de minister niet in staat oen antwoord te geven. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten R.-K. Volksbond. Door de ai'deeling Middelburg is gister avond een algcmfeene ledenvergadering, te vens eursus-avönd gehouden. De voor2. opende op' de gebruikelijke wijze en sprak een woord' van welkom tot de tatlrijke opgekomen leden en inzondor tot het aan wezige Centraal Bestuurslid, deu hear Ant. Angenent, die als spreker optrad en die als onderwerp gekozen had: „Eigen krachtontplooiïng." Op heldere en duide lijke wij'ze toonde spreker de noodzake lijkheid van krachtsontplooiing op! aller lei gebied aan en we«s op de tajh'ijke in stellingen, die den bond reeds bezat; daar van moet een goed en ruim gebruik ge maakt worden. Ook do ziekte-wet en de premiebetaling bracht Spreker nog ter sprake. Van de plremie zal de werk nemer de helft of ongeveer IU/2 cent per f 10 moeten bijdragen. Na de rondvraag en dankzegging aan den spreker voor zijn leenmanen avond «loet de voorzitter de vergadering. Beslag opgeheven. Doordat door de betrokken reedeirij cau tie is gestort, is gister het op het in de haven te Vlissingen liggende Buitscjhe stoomschip „Claus'- destijds beslag ge legd, opgeheven en is het schi.pl 'weder om naar zee vertrokken. t Oranje-vereeniging. Dinsdagavond vergaderde in Schutters hof Ide Oranje-Vereeniging onder voor zitterschap van dhr. Abeleven, die in zijn openingswoord de hoop uitsprak op een succesvolle samenwerking en daar na mededeeling deed van den voorloopi- gen uitslag der ledenwerving. Die uitslag is niet mteegeVallen. Vele schijnen nog niet te begrijpen, 't eigenlijk karakter dor Oranje-vereeniging. die een aanvulling en een noodzakelijke aanvulling is van het werk der buuirtvoreenigingen. Nog drukte spr. ziju teleurstelling er over uit, dat de buurtvarecaiging van de Lange Vorststraat injplaats van mede werking, tegenwerking gaf. Krachtig drong spr. aan oipl eendrach tig samengaan en algemeens aansluiting bij de Oranje-vereeniging; hat lidmaat schap bedraagt slechts 0,50 p|ex jaan'. Het doel der Oranje-vereeniging is een feest te organiseeren waaraan ieder, kan meedoen en waarvoor ieders steun dus gewenscht is. De notulen Voorgelezen, door dhr. Rot huizen werden goedgekeurd. Na gehou den appèl, bleken acht van de dertien buurtvereenigingen aanwezig. Vervolgens deelde de voorzitter het voorloopig pwogramma mlecle. In breede trekken komt dit neer op 't volgende: Woensdagavond 10 Sept. tract at ie van de minderbedeelden en rondgang Van het comité ter bezichtiging der étalages. Don derdagmorgen vroeg dapilloribespcling en klokluiden; 8.30 ailmiarsch der schoolkin deren naar de Groote Markt ter uitvoe ring van kleppusrmarsch en ter oplating van ongeveer 1400 reclame-hallons9.30 terugmarsoh naar die scholen en uitrei king der prijzen van den Floralia-Wed- strijd (in April zullen hiervoor pjlantjes afgegev'en worden; 10.3011.30 gods dienstoefening (wijdingsuur); 24.30 uur liistorisclie-allegioirisc'he optocht (het his torisch gedeelte zal voorstellen het beroek van koning iWilleim' I aan Goes) en tevens bekendmaking van de behaalde prijzen in den étalage-wedstrijd7—10 uur muziek op Groote Markt en Beestenmarkt. Vrij dagmorgen .8.9 uur Oarilloinmuziek en luiden der groote klok; 912 uur kin derfeest; 24 uur conctert op de Gr. Markt, zwemfeest in de Kade, enz.; 78. uur miiziek Groote Markt en Beesten markt; 8.3010 uur lichtstoet en 10.30 uur groot vuurwerk op den Westwal. Bij de besprekingen over dit voor loopig programtma Vroeg een der aanwezi gen ot de Oranje-vereeniging al die on kosten ken dragen. De voorz'. merkte op, «at er wel degelijk "een onkosten1- bereking was gomlaakt en dat het bestuur goede hoop had de inkomsten tot de uit gaven op te voeren. Dhr. Rothuizen merkte ojp, dat de reke ning sluitend kon wbrden gemaakt, mits ei' goed bijgedragen wordt. Gerekend is er op, da.t de buurtvereenigingen onge veer f 1300 afslaan en er zich nog heel wat burgers hij de OiCanje-vèffejeiniging aansluiten. 1 1 1 (In 1923 droegen de buurhVere|enigingen f1900 bij). Het program' 1920 zlal even als in 1923 ongeveer f' 3300 kosten. Dhr. Roozc zeide, dat de bewoners Va,n de Kade van plan waren om een öondert op 't water te geven (Apjplaus). Dhr. Eckhardt stelde voor een dom- missie in 't leven te roepen met de opt dracht om' buurtvereenigingen op te rich ten in die straten of wijken waar ze opgeheven zijn. Het bestuur voelde daar veel voor. Als leden dier commissie tra den toe dhrn. Eckhardt, v. d. Berg, Hille- hrand en v. d. Velde. Nog deelde do voorz. moe het plan te hebben een subsidie aan de gemeente te vragen van f 1000. De vergadering stemde hiermee in. I Do voorzittei' vroeg tenslotte of' alle aanwezigen zich amet het program kon- vereeniggen. Dit bleek het geval. Overgegaan werd daarna, tot de samen stelling der verschillende ciomimissies. Dhr. Krijger verklaarde, dat de motor club „Zeeland" tot medewerking, bijv. door een bloemencorso wel bereid was. ,De voorz. aanvaardde niet blijdschap die toezegging. Na 'n geanimeerde rondvraag sloot de voorz. de vergadering. De volgende bijeen komst zal begin April worden gehouden. Dian zullen de verschillende Womlmissies een uitgewerkt plan overleggen. 1 R.-K. Volksbond. De algemeeue vergadering van den' R.-K. Volksbond, af'd. Goes, Wordt ge houden op Woensdag 19 Maart a.s. Op deze bijeenkomst, zal dhr. Angenent, hoofdbestuurslid een uiteenzetting van de Ziektewet geven. Benoemd. Bij beschikking van den direcltteui1- generaal der P. T. T. is met ingang van 1 Mei aangewezen als direeftieur van het P. T. T.-kantoor te Steenbergen de referendaris 2e klasse deji' P. T. T. de heer B. D. Pronk alhier. Kajielle. Door de kinderen van de. open bare school alhier werden 19700 nesten van de bastaardsatijnvlinder bijeenge bracht, door die der Chr. school Kapelle- Biezelinge en Eversdijk 1955 en die der Chr. Ned. Herv. school te Biezelingta 21707. Aldus in totaal 43362. Ileiukenszand. Maandagavond vergader de in het gemeentelijk vergaderlokaal al hier de vereeniging „Het Groene Kruis". De vice-voorzit-ter, dhr. Steketee, opende de vergadering en heette welkom. De notulen werden voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. De voorzitter deelde mee, dat het ma gazijn in den Slaakweg in gebruik js genomen ter berging van verplegings- artikelen en dat de koopsom; benoodigd voor dit gebouwtje, uit de kas der ver eeniging kon worden betaald. Als afge vaardigde naar die algemeeue vergadering der prov. vereeniging werd benoemd dr. Griep, plaatsverv. m'r. Mes. De secretaris deed hierna Voorlezing van het jaarver slag, hetwelk in dank zonder op- of aan merking werd vastgesteld. Aan de orde werd nu gesteld rekening en verantwoor ding der penningmeesters over 1929, waaruit het volgende valt te constatee'ren: aid. Groene. Kruis, ontvangsten f609,194 uitgaven f 575,49, goed slot f33,705; afd. T. B. C., ontvangsten f 452,00', uitgaven 1 24.8,75, goed slot 1" 203,256. Beide reke ningen werden op advies Van de commissie van onderzoek mot donk voor het goede beheer vastgesteld. Vervolgens deelde de voorzitter nog mede, dat voor het onderhoud van het magazijn en de verplegingsartikelen is aangesteld dhr. M. Mallekoote en dat iederen werkdag van 12 tot 1 uur vejjple- ■gingsmateriaal bij hem te 'bekomèn is. Hierna volgde nog een korte vergade ring van de afdeeling Ziekenhuisvarplë- ging, waarin de rekening oVef 1929 werd vastgesteld in ontvang oip- f'38,70 en in uitgaaf op f 27,04, alzöo mJet een batig saldo Van f'11,66. Ten slotte werden tot afgevaardigden naar de algemeeue. vergadering Zieken- huisverpleging te Goes benoemd de heeren Duivesteijn en Kreune. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter alsnu de vergadering. 's Heer Arendkerke. In de Maandag avond geliouden algameene vergadering van de vereeniging „Het Groene Kruis" waarin 29 leden tegenwoordig waren, werd door den secretaris verslag uitge bracht over den toestand der vereeni ging over 1929. Daaruit bleek, dat het aantal leden op 31 December 1929 377 bedroeg en wedenotm' eenige nieuwe verple gingsartikelen werden aangeschaft. Uit de rekening en Verantwoording van den penningmeester over 1929 bleek, dat was ontvangen f2092,45 en uitgegeven 1' 973,14, alzoo met een goed slot van 11119,31. Door dhr. M. Mol werd Verslag uitge bracht van do door hem' bijgewoonde ver gadering van de Prov. Zeeuwsche ver eeniging tot bestrijding der tuberchloso. AVegens het bedanken van dhr. ds. J. de Voogd, werd tot bestuurslid gekozen dhr. M. Vogelaar. Tot afgevaardigden naiur de vergade ringen van de Groene Kruisvepaenigingen en naar die van de Provinciale Zciauwscllie Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose werden benoemd dhrn. M. Mol en Z. de Kuiter Ez. en tot plaatsvervangend, afgevaardigde dhr. K. Janse. Hierna werd op voorstel van het be stuur, onder luid apfpHaus besloten, de heeren Ds. J. de Voogd en L. Van Viessem', die respeotieVelijk als |p)eiiningim'eester en secretaris, Vanaf de oprichting, dus ruim' 20 jaar, him beste krachten aan de be vordering van de belangen der vKireeni- iging hebben gegeven, als ®ere-leden te be noemen, waai'Voor door voornoemde heeren een woord van dank werd gesproken. Bij de rondvraag betoogt dhr. Jacs Snoodijk de wensohelijkheid ook Voor 'sHear Hendrikskinderon een wijkver pleegster aan te stellen, waartoe ptogingen zullen worden aangewend. Hierna sluiting. Driewegen. Maandagavond ruim 10 uur wera'de brandklok geluid voor een brand' op do hofstede van Jan Steketee. Door krachtig optreden der branidkranenbrigade kon de brand beperkt blijven tot de aan getaste stookplaats. Voor alle zekerheid had men reeds het vee in de schuur los gemaakt en buitcngebraciht, doch zulks was overbodig. De scüiade is gering en wordt door verzekering gedekt. Borsselen. Eergisteravond hield de Coöp. Boerenleenbank een algem. Vergadering Dhr. P. Dekker leidde de. Vergadering. In zijn openingswoord sjp|rak de Vooa-zittelr rijn leedwezen uit dat dhr. J. L. Richel wegens ongesteldheid niet ter Vergadering aanwezig kon zijn. Als secretaris fun geerde dezen avond dhr. Jloh. Zweamter Pz. De rekening bedroeg .aan ontv. en uitgaven f 229.874,92. De winst bedroeg 'f 465,69. De vergadering gaait adflootrd met het voorstel van het bestuur den kassier voor de vele diensten de vereeniging bewezen een gratificatie toe te kennen van f25. Ook vond algemeen bijvial, da|t de secretaris Voor zijn alcteuraat beheer een belooning werd toegekend Van f25. (Cot bestuurslid werd herkozen dhr. C. Rottier Jz. Tot lid Van den raad van toezicht werd herkiezen dlir. J. L. Richel. Tot plaatsverv. bestuursleden werden be noemd de heeren W. Mol en Joh. Nieu- wenhuijzle. i Kwaden (tamme. Voor 't Godsdienst-dplo ma A slaagde te Dongen, Me.j M. Holene alhier. Voor 't zelfde diploma slaagde te Etten Mej. T. Staf alhier. Naar wij Vernemen, is de toestand van den heer II., die de vorige Week zoo zwaar werd gewond bij 't autoi-ongeluk op den onbewaakten overweg aan 't Langa- weegje, hoewel niet levensgevaarlijk, tooh nog steeds ernstig. De haar B. kon reeds zijn gewone werkzaamheden hervatten. G roede. Nader Wordt m'eegedeeld, dat de functies der feestcJomlmissie, als volgt zijn verdeeld: voorzitter A. Pauw; vice- voorzitter not. Beuningh; secretaris E. Boom2e seer. J. B. Risseeuw, pen ningmeester Jac. Freliar; bestuursleden O. Versehoo-re en A. Geeraeirt. Donderdag a.s. zal het Bandsbestuur van Muziekconcoursen Zeeuwseh-Vlaandë- ren met bovengenoemde eomimissie een bespreking houden over de te houden feestelijkheden. IJzendijke. Maandag vergaderde liet Groene Kruis (omvattende IJzendijke, Biervliet, Waterlandkerkje en Hoofd plaat) alhier. Het aantal leden bedroeg 613, 9 min der dan het vorige jaap. Er was een ba tig saldo van f493,21. De zuster bra|eht 2628 huisbezoeken, w.o. 418 voor T. B. C. 15 Febr. werd een tweede JwijkVer pleegster aangesteld met standipjLaaits Bier vliet. De begroeting voor 1930 wees een tekort aan van ongeveer f 300. Hontenisse. Door freule Collot d'Es- curry alhier is een pnadht oostuum 'uit het land van Hulst geschonken aan het Zeeuwsch Genootschap van Kunsten en Wetenschapplan te Middelburg. I Axel. Bij de Kamer van Koophandel en fabrieken is bericht ingekomien, dat het post- en telegraafkantoor te Axel met - ingang van 8. Maart 1.1. ter gelegen heid Van den wekelijkschen markitidlag op- Zaterdag óók geqpend zal zijn des namid dags van 1 tot 2 uur. DE H. GRKGORIUS BE GROOTE. 12 M a a r t De heilige Gregorius werd in het jaar 540 ite Rome uit een voorname familie' ge% boren. Hij ontving een zeer wetenschappe lijke opvoeding en was spoedig hekend om' zijn uitgebreide kennis van de burgelijke en kerkelijke we.tten. Op jeugdigen leeftijd werd hij benoemd tot praetor van Rome. Na den dood Van zijn vader stichtte hij zes kloosters; ook zijn eigen paleis ver bouwde hij tot een klooster, toegewijd aan St. Adreas. Zelf trad Gregorius in de orde der Benedictijnen, waar hij een Voorbeeld werd voor al zijn medebroeders. Eens ging Gregorius over de markt te Rome, waar hij verschillende vreemdelingen als sla ven zag verkoopen. Hij informeerde van Waar die vreemdelingen kwamen, en ver nam, dat zij uit Engeland kwatnen en nog heidenen waren. Gregorius was ten zeerste Boycot. Zooals uit de berichten aan do bladen bleek, heeft het bestuur der Coöperatieve Aankoopvereeniging uit het Nederlandsoh Landbouwpomité te Rotterdam' besloten, geen Russische landbouwartikelen meer aan te koopen, welke daar door het han delsorgaan van de Sovjet-republiek wor den versjacherd. Bij rondschrijven meldde deze machtige inkoopoentrale aan haar tienduizenden le den. dat men geen orders meer wil aan nemen op Russische voerartikelen, welke den laatsten tijd in belangrijke hoeveel heden worden aangevoerd, omdat volgens de tijdingen uit goede bron, de Sovjet zich deze artikelen verschaft door stui tende praktijken (gewelddadige inbeslag name). Voorts wensaht de inkoopcentrale de Sovjet niet aan geld te heljven. daar dit de Russische boeren niet bereikt, maar door de bolsjewisten wordt gebruikt om in andere landen van Europa onrust te zaaien en revolutie voor te bereiden. De Holla ndsohe handelslieden droegen uit de historie geen wondersohoonen naam' weg. voor de Japansohe heidenen ver loochenden ze hun geloof en trapten op hef kruisbeeld, toen ze daar behalve woor den ook daden verlangden; het spreek woord zegt, dat ze naar de hel waren ge varen om winst, wanneer ze niet bevreesd waren geweest dat hun zeilen zouden zengen maar deze Rotterdamlsche za- kenmensehen nemen eein goed ctael van die blaam weg. Vóór ze op de verlokkende aanbiedingen der Sovjettyrannan ingingen, vroegen zij zich af, of er aan de uitge spaarde guldens geen bloed kleefde; over dachten zij, hoe de verkoopers de hier ontvaDgen soonimen zouden besteden. Deze Rotterdammers gingen, behalve met hun koopmansgeest en zaken-instinct, te rad-en met hun geweten. Ze zuiverden de han delsmoraal. waaraan 'n luchtje is, met de christelijke moraal en wezen toen kor-, daat connecties en transaicfties met de door corruptie en gewetenloosheid om walmde elementen af. Goed zoo mannen, dat jullie schitterend voorbeeld navolging vinden moge! Dan wordt er een stevig breekijzer- ge stoken tussohen 'de kamraderen yan het listig bewerktuigde Sovjet-apparaait. Enkele heethoofden trachten de laatste aagen een soort oorlogsstemlming tegen Rusland te kweeken. Geheel overbodig! Er behoeft geen druppel bloed te worden geofferd om de met pestbacillen beladen bolsjawisteukliek te vernietigen. Koop niets van ze; ver sohaf ze geen roebels en zq zullen liun louche machinaties |m|oeten staken. Ein waar het particulier initiatief te kort schiet, begint de taak voor de regeeringen. UITKIJK. begaan met het lot van deze ongelukkigen en vroeg aan Paus Benediotus I verlof .als geloofsverkondiger naar Engeland te mogen gaan. De Paus stemde hierin toe en Gregorius begaf zich terstond op reis. Het Romeinsche volk was echter zeer bedroefd over het vertrek van Gregorius en smeekte den Paus om Gregorius terug te roepen. In het jaar 590 werd Gregorius tot Pans gekozen en ondanks al zijn tegenwerpingen (hij vluchtte zélfs uit Rome) moest hij het hooge ambt aan vaarden. waarvan hij zich op Voortreffe lijke wijze kweet. Gregorius bracht in de Kerk Verschillende verbeteringen aan; liif werkte aan de bekeering van de ongeloo- vigen en vond ook nog tijd om- de armen en gevangenen te verzorgen. Hij waakte ervoor dat de vrede in Italië bewaard bleef, en deed veel voor de verspreiding van het katholiek geloof in Spanje en Afrika. In 596 zond Gregorius een aan tal priesters naar Engeland, die daar het Evangelie móesten gaan verkondigen. Ook' beschermde Gregorius de kunsten en we- tensehappien. Uit zijn vele geschriften, welke ons zijn overgebleven blijkt duide lijk zijn groote geleerdheid. Vooral zijn prediöaties, homiliën, zijn beroemd. In zijn brieven noemde Gregorius zich: de die naar der dienaren Gods. Nada.t Gregorius gedurende dertien jaar aan het hoofd der Kerk Gods had gestaan, stierf hij in geur van Heiligheid op 11 Maart 604. Grego rius is een Van de vier Groote Latijnschie Kerkleeraarshij wordt dan ook afge beeld met de onderscheidingsteekenen van een Paus en een kerkvader, terwijl een duif, het zinnebeeld van den Heiligen Geest op zijn schouder zit. I De overval met roof le Woudenberg. Voor de Utreöhtsche rechtbank hebben eergisteren terecht gestaan de 19-jarigei G. J. V. en de 17-jarige P. E., beiden uit Austerlitz, ter zake van 'den bekenden overval met rooi' in den nacht van 5 op G Februari 1.1. hij den landbouwer van Egmond te Woudenberg. Een naoht te voren waren ze er reeds op uitgetrokken, doch toen was de moed hun in de schoenen gezonken. Den vol genden naoht dronken zij wat moed en gingen zij er op uit met geladen revol vers, dolk, gummihandschoenen en mas kers. Toen nadat zij de boerderij waren bin nengekomen niet ving genoeg geld Werd gegeven, werd er twee keer geschotjen. Nadat zij een bedrag hadden ontvangen, hebben zij zich per fiets verwijderd. Dank zij het kranige optreden van de doohter nes huizes, die de politie had gewaar schuwd, werden de verdachten spoedig aangehouden. Pro Juventute had een verslag omtrent' hen uitgebracht. Volgens dit is V. een hartstochtelijke, leergierige jongen, die he kwader lire te veel prikkellectuur had verslonden. E. is een stille, oppassende jangen, die door V. prikkellectuur ia hanaen had gekregen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1930 | | pagina 2