Aanbesteding Aanbesteding OUDE COURANTEN Portret van MjlAENGENENT. „DRUKKERIJ N.Z.C.", GOES Algemeens Vergadering op Maandag 30 Juli a.s„ Coöperatieve Beetwortelsuikerfalrriek Zeeland G.A. ONS NOORDEN 22 perceelen BOUWLAND groote flinke Boerderij Abonneer! (I sp tie „N.Z.C." AFBRAAK, Bouwland, Bouwland, SUCCES BOERPERÏJT BOERDERIJ, DYFOAM" (,S*z*Eï?fHt DONDERDAG 19 JULI £929 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Land- en Tuinbouw VtSSCHERIJ. Wetenschap en Kunst KERKNIEUWS Advertentiën „Coöperatieve Beetwortel- suikerfabriek Roosendaal" Bi. Openbare Verkooping. Zaterdag 21 Juli a.s., verkoopen EEN BELANGRIJKE PARTIJ Openbare Verkooping op Woensdag! Augustus 1928, Zaterdag 28 Juli 1928, aan te besteden: den bouw van een nieuw Woonhuis met bijkomende werken. 36878-26 Donderdag 26 Juii a.s. aan te besteden: den bouw van een Bewaar school met Bestuurskamer en Bovenwoning aan den Brouwenaarstraat te Vlis- singen. RECLAME Openbare Verpachting op Vrijdag 3 Augustus 1928, TE HUUR: TE KOOP. waschtverft tegelijk alle kleedingstukken Import.: A. GAUTHEY, 2e Jan Steenstraat 108, AMSTERDAM DE FRAMBOOS. Het is een eenigszins lastige kwestie, (wanneer we de framboos onder een bepaal de groep van vruchten willen onderh'r.en-, (gen. Een groente is het niet en een fruit- «oort.is het toch eigenlijk!" ook niet. (Wanneer wij ons houden a.an de definitie van groente dan behoort ze tot het kleine iflrfuit, want deze liiidt: Groenten zijn die .vruchten van het veld, die zelf kTtudadh- dig zijn of van kruidachtige gewassen zijn gewonnen. Alles wat dus op hout groeit is fruit. Ook de framboos groeit op hout, im- jniers de stengels, waar vrucht aan kfent zijn tweejarig en houtig geworden. De jMflïlei daarentegen mloeten we rekenen onder de groenten, daar de vrucht wordt gewonnen van een kruidachtig gewas. On der 'het groot fruit van appels en peren Stoort de framboos natuurlijk^ niet thuis. tWel onder het kleinvrucht, dus bij de aalbessen en de kruisbessen. De vrucht welkte de framffcbos ons levert heeft een Zeer fijne geur én wanneer we wat fram'- bloozen, afgeritste aalbessen en stukjes (dobbelsteentjes) perzik' of meloen door «ffiaar mengen dan hebben we een „fruit ■Efelee" gekregen, dat zich 'moeilijk in fijnheid van stnaa.kr en geur laat overtref fen. Wanneer dit weer algemeen b'ek€nd is geworden, dan zal m'ogeïijh de teelt van de Ifoaimbioos voor directe consumptie mteer toenem'en. Want op het oogenblih'jvordt de framboos alleen voor tie fabriekmatige verwerking in het groot geteeld. En is ccffl de teelt van de 'framlBooS in de tuinen ivan particulieren meestentijds niet on>' BtTaks een fijn potje jainl te kunnen klaar tmahfcn? Al heel weinig wordt van de verscfce vrucht geprofiteerd. En zeken friaimb'oozenjam alleen of frambozen erj 'jfesen dopr elkaar is heel fijn, maar juish in een tijd, dat de bessen zoo ongeveer ge daan raken en er iets anders btehalve drui ven en meloenen eigenlijk"niet is komf ■de framhbos. Een gemengde schotel er van klaar geïnlaakt, wordt door vele tuin ders boven de druif verkozen. Zooals men wellicht weet vindt uien de meeste fram* Blozen in de dmlstre'Mem van Breda. Daar iheWben we Ook! een groote Veiling ervan, waar de vrucht goed zijn geld opbrengt. (Er is geen andere plaats in ons land waar de framboos zooveel opbrengt. Hierheen 'tpoh komen alle belanghebbenden der jam- tfahrieken. Deze kunnen geen kleine partij tjes gebruiken en zoo kan ook geen en- Itele veiling tegen die van Breda coneur- reeren. Zelfs het nabijgelegen Bergen op Zoom' moet nog,_in prijs hij Breda achter blijven. Dat er ook in streken, waar overi gens oen intensieve fruitteelt wordt uit geoefend niet mteer frambozen worden aan- geteeld vindt dan ookT"daarin voor een Sdeel zijn oorzaaiTen voor een ander deel ligt het daaraan, dat voor deze teelt op een bepaald oogenblikTveel ha.ndenkrlach- ten noodig zijn. Want de vrucht moet goed rijp geplukt worden. Dit is dus eenigszins anders dan bij de bessen, die meestentijds half offl driekwart rijp .worden geveild. Even te vroeg geplukt heeft de framboos nog niet die fijne aromla, die ze be'zlit als ,5se op tijd geplukt is. Ook m'ag weer niet te lang gewacht worden, daar dan soms het' sap in de chips loopt. Wanneer m'en veel vi-uo'hten wil oogsten, dan doet mien goed in het voorjaar langs de rijen fram bozen een staaldraad te spannen, waar- overbeen de stengels gelogen worden. Daar door krijgt m;en «en stremming in den eapstoom der planten, die maakt dat het in de bladeren gevormde voedsel moeilij ker naar beneden wordt gevoerd. Dit voed sel komt ten goede der vruchten. Men moet er ook aan denken, dat de fram boos de volle 'zon wil hebben, onder bpo- men passen ze dus niet en ook is het goed, nadat de struiken hebben afgedragen, de oude stengels weg te snijden, dan kiïnnesn de jongere stengels e,en krachtiger schot krijgen en ook is het dan mogelijk, dat er mteer bloemknopontwikkeling komt. Een soort unlet fijne aroma is do Hornet. Een andere veelgeKtoeekte is de Superlatief. S. Hooibraei. Er gaat geen jaar voorbij of we lezen in de diverse .bladen van branden, die ont staan zijn door het broeien van het hooi. We willen daarom van dit verschijnsel het een en ander to'ededeelen. Het is normaal, dat het hooi, nadat het in de schiuur of hooiberg is binnenge bracht, begint te broeien. Het is zelfs een gewenscht proces, Zoo lang het binnen zekere grenzen blijft. Het is een soort rijpingsproces, waardoor het voer een beetje smakelijker wordt. Om na te gaan of het niet' al te veel broeit brengt men pijlijzers aan. Hierbij moet men wel bedenken deze niet op één plaats te laten zitten, daar heif hooi vaak zeer plaatselijk broeit. Heeft m'en zoo'n broeiplaats ontdekt, en 19 het z'elfs zelfs al zoo ver dat het hooi begint te verkoelen, dat er dus brandgevaar ont staat, dan moet men gaan spitten. Het hooi wordt uitgespreid, wat een allesbe halve aangenaam werkje is. Het is daar om beter zich eerst af te vragen welbe factoren den hooibroed in de hand wer ken en hoe het beste dit te voorkomen! is. Wat is hooibiroei? In het verslag van het Rijkslandbouw proefstation van 1910 is een rapport op genomen dat de resultaten verm'eldt van een desbetreffend onderzoek. Uit opzette lijk genomen proeven in gebleken, dat het broeien een scheikundig piroces is, dat in het begin ontstaat door de inwerking van de zuurstof uit de lucht en waarbij de verbranding toeneemt naarmate de tem peratuur stijgt en er meer water in helt hooi aanwezig is. Verder is uit de proeven komen vast te staan, dat, hoemeer voedsel het hooi bevat, hoe beter den broei zich kan ont wikkelen, en dat de aanwezigheid van ijzer de verbranding of oxydatie bevordert. Het ijzer vervult dan den rol van katali- sator. Wie merken bij dit proces ook een kringloop op. De verbranding neemt toe met de stijging der temperatuur, door de verbranding komt er warmte vrij en de temperatuur stijgt wait ween aanleiding geeft tot een sterkere oxydatie. Wanneer er veel weidekruiden in het hooi vooiklomen die een vïij hoog procent aan ijzer bevatten, zooals weegbree cn klavers dan kan dat mede den broei be vorderen. Van twee zaken is de broei dus eigenlijk afhankelijk, n.I. van de voch tigheid en de meer of meer of mindepe samenpersing van het hooi, waardoor er lucht kan toetreden. We dienen daarom goed hooi te winnen. Daarbij spreekt ook het weer een woordje mee. Gelukkig kennen we de laatste jaren de klaverruiters, die vroeger 'alleen voor klaverheoi .gebruikt wenden, maar die ooki met succes bij gewoon weidehooigras toe gepast kunnen worden. Sommige boeren brengen in den hooitas een, horizontale of verticale koker aan om de warme lucht te laten ontsnappen. Dat lijkt me niet erg verstandig. Hooi toch is een slechte- warmtegeleider en dus zal men alleen dienst van zoo'n koker hebben, wanneer deze juist door een broeihaard heen gaat en wie kan dat van ta voren zeggen? Beter is het daarom het hooi niet ineens tegelijk in de tas of hooiberg" onder te brengen maar dat in gedeelten te doen, b.v. telkens na 3 weken. Het hooi kan dan in klampjes zoolang buiten blijven staan en daar kan het broeiprioees eerst afloo- pen. Hoe jonger het hooi gemaaid is hoe meer kans op broei men heeft en hoe meer succes men dus ook met deze wijze van handelen kan hebben. i Een tweede middel om den broei tegen te gaan is het strooien van zout tussehen de lagen hooi. Daarvoor wordt ,3 tot 5 Kg. per duizend Kg. hooi berekend. Mem- slaat daarbij twee vliegen in één klap, de koeienhebben graaigl een hartagem beet, het voer wordt nog wat smakelijker gem&aht en het is een goed middel om( den broej te voorkomen. Europceschc zoelwatervisch in de Indische wateren. De heer H. DemUth, chef-kok op het s.s. „Insulinde" der Rott. Lloyd had zich reeds eerder Bezig' gehouden met de vraag of, gezien de mogelijkheid, dat een Euro peaan zich in Ned. Indië aelfs in zeer warmte stréken kon acclamafiseeren dit ook niet het geval zou kunnen zijn met onze zoetwatervissdhen. Hij deed daartoe eenige proeven, welke «venwel in den aanvang niet het gewenschte resultaat opleverden. Het bleek nl., dat de door hem' giekozon- soorten, ill. karpers en zeelten, den duur der overtocht niet kimden doorstaan. Toen kwam de heer Demuth op het idee de eieren van karpers zeelten en forellen ge durende de overtocht 'op zioodanigte tem- peratuur te houden dat de mogelijkheid be stond, dat ze Hort na aamkom'st van het schip zouden uitkomen, om vervolgens in de daartoe geschikte Indische binnenwa teren te worden gekweekt. Hiertoe ver zocht en verkieeg hij in ruimte mate de medewerking vau de directie der Rotter- daimische Lloyd, die op de „Indrapoera" een ruimte resterve'.erde, welkfe als koel-' kamer kon worden blemut. In den aanvang bleek' ook deze proe'f tot tweemaal toe te mislukkenof de eieren stierven onderweg, of kwamten te vroeg uit, terwijl 'de jonge visschen den verderen duur der reis, vooral in de Indische wate ren, niet kouden doorstaan. Eten 3de m'a.alr gelukte het weliswaar de eieren in goe den staat over te brengen, doch gedurende het transport naar de vijvers stierven verreweg de ïnteesten. Intussehen waren de Indische autoriteiten voor het denk beeld lang niet onverschillig gebleven. De vroegere directeur van den landbbuw, dr. Rutgers, thans gouverneur van Suri name, toonde veel belangstelling voor deze zaak, terwijl de heer E. J. Reijntjes te Soerabaja als deskundige zijn volle mede werking toezegde. Men trad in onder handeling met, de Nederlandsche 'Heide Maatschappij te Arnhem;, welk een groot kwantum eieren van geschikte visehsoor- ten, zooals karpers, zteelten en forellen- leverde. Door de goede zorgen van den heer Dtemuth 'kwamen van de §000 ge- exporteerde bieren er ruim! 4000 levend levend over. De bezwaren van het verder transport werden door den heer Reijntjes, die de bezending vanuit Batavia afhaalde;, ondervangen, en weldra köïsden de ge kweekte vistehjes in de daartoe bestemde vijvers worden uitgezet. Het resultaat is gebleken verrassend te rijn. Niet alleen, dat de visch ter plaatse groeide, miaah ze deed zulks m'et zulk een snelheid, dat- men slechts door vergelijking de waarda van deze proeven beoordeelen kan. Als lste voorbeeld noemen wij de edeljkarper, welkte op 30 Mei als visehje Van 100 gram gewicht in den vijver was gelaten en binnen een jaa.r tijds niet minder dan 10 pond woog. Vergelijkt m'en nu hier mede het gewicht vau een g^kweekten karper in de Rotterdaimteche Diergaarde^ welke het na 10 jaar tot 15 pond bracht, dan kan men zich een denkbeeld vormen van den buitengemteenen groei ih Indië. Een zeelt je, dat het bescheiden gewicht van 50 grain! bezat, bracht het na elf maanden tot 7 Ipond, terwijl het na slechts twee maanden een lengte van 12 o.M. verkheeg. (In Holland heeft het hiervoor juist een jaar noodig). Hiermede is vol doende kewezten, dat bij doorzetting der proeven binnen afzienbareu tijd Indië een rijkdom aan zoetwatervisoh ka.n bezitten, welkte het in staat zal stellen visch aid volksvoeding aan de mlarkt te brengen; Het onderzoek heeft uitgetaiaakt, dat slechts het transport 'der eieren suCöes oplevert, daar b'.v. de 'forellen zelf steeds gebrek aan zuurstof blijken te hebben. Nu de gehouden proeven zulke schitte rende resultaten hebben afgeworpen ligt het in het voornemen van den heer De muth 'dezelfde proeven met zalm' en kalm' forel te nem'en. Mocht ook deze op gelijke wijze slagen, dan is de kans groot, ,dat m'en in Indië niet slechts zijn eigenzalm versch zal verorberen, m'aar wellicht ook, zij het dan oök in blikjes, het overschot naar Holland Zal ztenden. Be meteoor van Arizona. In de laatste aflevering van Die Um- (schan, het Duitsclhte weekblad voor we tenschap en techniek, komt een ze.er be langwekkend artikel voor. Het handelt over den reusachtigen me teoor, die in het begin van deza eeuw in den Amerikaanschen staat Arizona is ont dekt. In 1903 is Moreau Barringer, die het stukland, waar de meteoorkrater ligtfc, had gekocht, met een onderzoek begonnen, bij gestaan door een mijnmaatschappdj, die van de ijzermassa, waaruit de meteoor bestaat, oeconomisihe voordeden ver wachtte. Er zijn toen twee boringen ge daan, die echter niets opleverden. Bij eepi nader onderzoek van den kraterwand bleekl toen dat de ïnteteoor niet repht' op den!' grond is neergekomen, doch &Awn em- van het Noorden naar het Zuiden in de aarde is gedrongen. Toen ine nu ia 192Q- de boringen op do bewuste plaats her haalde, heeft men den meteoor gevonden en wel op ,360 tot 400 M- diepte. De (ijzenmassa) heeft dus een middellijn van;' 120 M. en een gewicht van naar schat ting 10 mallioen ton. De snelheid waar mee d-e massa op aarde is neergekomen* wordt geraamd op 3 tot 16 K.M. p©rr seconde. Over den ouderdom1 van den krater valt! weinig te zetggen. Hij mioet ten minste 700 jaar zijn, omdat «en ceder, die op den kraterwand is gegroeid, Zoowalt 7 eeuwen oud is. Uit de betrekkelijk' ge ringe verweering van de kalksteen van.- den wand besluit Barringer dat de krater- niet meer dan 5000 jaar geleden is ge vormd. Tussehen die twee tijdstippen moet de ouderdom van den krater liggen. Eigenaardig is dat de Navajo-Indianen* die de vlakte van Arizona bewonen, een legende hebben, dat een hunner goden, lang geleden in een vurige wolk op aarde is neergedaald. Dit zou er op kuunen wij" zen dat de voorvaderen van dezen stajr) de meteoor hebben zien vallen. MgT. J. B'. J'. Aengteiwint De huldiging te Delft,. D'e huldiging van Mgr. J. D. J. Aengte- nent door Katholiek Dielft zal plaats heb ben op 22 Augustus. Dan zal Z. D. H. eenx Pontificale Hoogmis opdragen in dte H» Hippolytnskerk. D'e nieuwe Bisschop zal waarschijnlijk daags te- voren plechtig worden ingehaald. Het pro-gram' der fees telijkheden zal nader worden vastgesteld. Verkoopmgert en v/erpachtingei. Juli: i 21 Goes, afbraak, De .Wilde en Heijboei- 24 Goes, woonhuis en erf, Pilaar. 25 Schore, hofstede en tooimigaard. Pilaar. ;T1 Augustus: 1 Schore, smederij met woonhuis en erf, machineriën en gereedschappen, 1 Ittmann. 1 Driewegen, een huis met schuur en.» tuin en vruchten te velde en mierabh» laire goederen, Beth. 1 Ierslete1, bouwland, Pilaar. 1 - 3 Heinkensz'and, 22 perceelen bbuwland^. Pilaar. Wisselkoersen 19 Juli 1928 Berlijn Weenen Londen Parijs Brussel New-York 59.27 35.10 12.08 9.75 34.62 2.48 Rome 13.06 Bazel 47.86 Kopenhagen 66.56 Stockholm 66.54 Oslo 66.42 Praag 7.36 BURGERLIJKE STAND GOES. Geboren: 17. Jacoba, d. v. Cor nells Bruggeman en Elizabeth van Boven. (Art. 34 der Statuten) van de Vereeniging te ROOSENDAAL (N.-B.) des voormiddags 11'/2 uur (nieuwe tijd), in de zaal van den Katholieken Kring te Roosendaal. 36882-22 HET BESTUUR. te BERGEN-OP-ZOOM. Het Bestuur van bovenver melde Vereeniging brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van de S'/2 Obligatïe- leening zijn uitgeloot: I, 23 Obligaties, elk groot f1000,—n.I. Serie 1, nummers 16, 18, 60; Serie2,nummers 8, 16, 27,78; Serie 3, nummers 23, 46, 71; Serie 4, nummers 9, 14, 27,31, 51, 71, 77; Serie 5, nummers 20, 21, 53,80; Serie 6, nummers 10, 22 II. 14 Obligaties, elk groot f500,—, n.I. Serie 1, nummers 92 A en B en 98 A en B; Serie 3, nummers 84 A en B; Serie 5, nummers 81 A en B, 85 A en B en 97 A en B; Serie 6, nummers 95 A en B. Deze Obligaties zijn 15 Sep tember a.s. a pari betaalbaar ten kantore der Vereeniging. 16885-45 DE WILDE &HEIJBOEE, Deurw. te Goes, zullen op des namiddags om 1 uur (N.T.), op het terrein van den heer C. WEST DORP te Soes (Westsingel), afkomstig van het Manhuis te Goes, als Balken, Planken, Latten, Rib ben, Sparren, Kozijnen, Deuren, Ramen, groote partij Brandhout, enz. enz. 16859-23 des namiddags te 8 uur (N.T.) te lerseke, in het koffiehuis van Nolet, voor den heer J. M. P0LEY, ten over staan van Notaris PILAAR te Goes, van in lerseke, aan den Postweg, groot 2 H.A. 24 A. 40 c.A. in lerseke, aaB den Nieuwen weg. genaamd van de Lange Weide, groot 1 H.A. 16 A. 20 c.A. Te veilen in perceelen en in massa. Alles op gebruik na rooven oogst dezes jaars. 16883-25 vijf uur (N.T.), zal de heer J. L. OVERBEEKE Jr. te Baarland in de Gemeenteherberg trachten Aanwijs Zaterdag 21 Juli, 5 uur (N.T.). Bestek met teekening a f2,00 per stel bij den Bouwkundige J. A. HOOGVLIET te Baarland. Ondergeteekende zal op des namiddags 3 uur, in de bovenzaal Vermeesch te Vlis- singen, namens zijn lastgevers trachten Bestek en teekening a f 6,50 (restitutie f3,00) ten kantore van den Architect H. M. PRELLER. Houtkade 14, Telef. 350, Vlissingen. 16880-34 zakbnmdnschbn dib de Katholieke be volking van hst Noorden wenschbn tb bereiken moeten benig r.-k. dagblad VOOR de noorde lijke provinciën voor dit doel ge bruiken en hebben Advertentie-tarieven te vra gen, administratie, groningen Wie niet Adverteert, hoeft geen recht ep succes des oamiddags te 2 uur te Heinkens- zand, in het Koffiehuis bij A. Ver meulen, voor Mej. Wed. MOL— BRAAMSE, ten overstaan van Notaris PILAAR te Goes, van in de gemeente Heinkenszand, voor 7 jaren, ingaande na rooven oogst dezes jaars. 16888-18 Breeder bij hilletten omschreven. Te koop aangeboden in een Katholieke streek van Z. Vlaanderen groot ongeveer 20 H.A., met gelegenheid in de toekomst bij te pachten of te koopen. De gehouwen zijn berekend op een groot bedrijf en zeldzaam stevig gebouwd. Vraag ongeveer f 1100 per Z.-Bevel, gemet. Brieven onder letters C. H., Bu reau van dit blad. 16876-18 voor 6 jaren, wegens stil gaan leven, een in uitstekenden staat verkeerende met ruim en goed onderhouden WOONHUIS met SCHUREN, VAR- KENSSCHUUR, KIPPENHOK, onge veer 8 Hectaren BOUWLAND, 20 Hectaren WEILAND en 1'/2 Hec taren BOOMGAARD. De huur kan ingaan 1 Mei 1929. De boerderij is door eigenaren sedert onheuglijke jaren zelf be boerd, is naar de eischen des tijds ingericht en is in alle opzichten geheel in orde. Desgewenscht kan meerder weiland bijgevoegd worden en inventaris tegen taxatie over genomen worden. 16881-27 Gegadigden kunnen zich ter be koming van inlichtingen wenden tot Notaris HIEBENDAAL te Delden. Adres: Drukkerij N.Z.C., Goes, Westsingel 75 - Telefoon 207 Het CENTRAAL BUREAU VAN DE K. S. A., beeft het alleenrecht gekregen voor de reproductie en het in den handel brengen van een fraaie gravure van Monseigneur AENGENENT, in bisschoppelijk ornaat. Het formaat van de plaat, die voorzien zal worden van het wapen en de bandteekening van Haarlems nieuwen Kerkvorst,, is ongeveer 75 bij 60 c.M. Dit kunstwerk zal bij „Ars Catholica" op twee soorten papier worden gedrukt, n.I. op Japansch en op geschept Oud-Hollandsch. In de eerste uitvoering komt de prijs op f 1,50 en in de tweede op f 7,50. Gehoor gevende aan het verzoek van de K. S. A. zullen wij bestellingen op deze platen aannemer, doch alleen bij vooruit betaling. DE AOM. VAN DE „NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT" WESTSINGEL, GOES. 9S van welke stof ook en maakt ze in een oogenblik als nieuw en is verkrijgbaar in alle kleuren. „DYFOAM" is verkrijgbaar hij de bekende Drogisten enz. A f0,50 per stuk met gebruiksaanwijzing, voldoende voor minsts!» 250 gram stof Voor Engros ook bij de N.V. ».h. C. A. SCHtlLTE Co. ta MIDDELBURG *iW6£P/cffrmssA f vEmmmiGmvZêï \riJD5CHQIfTENlS2M ^MnUKWBJmSwri GMoiE(mm^ê ZEER NETTE UITVOERING TEGEN CONCURREERENDE PRIJZEN'

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1928 | | pagina 4