Zomerhitte Zomersproeten ver dwijnen spoedig door ©en pot Sprutol. Bij alle Drogisten. DONDERDAG 19 JULI 1928 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT GOES ONDERWIJS Ingezonden Stukken. RECHTSZAKEN E In 't kraaiennest j to'S^hnuwingen de 'door Vlissingen gevolg- Be gedragslijn hun aanleiding' geeft. B. .en Wl. deelen nu Mede, dat, naar hun ge- svoelen het Besluit van den raad van Vlis- Bingen niet is in het algetaleen Belang. Zij tójn nu van oordeel, dat het bbuwen van een geMeiensdhapjpelijhle centrale sladlit- jplaats voor Weide gemteenten, ja heter nog ivoor geheel Walcheren, verre de VoorkSur (verdient hoven het houwen van een slacht huis èn te Vlissingen èn tei Middelburg, pimdat daardoor de meest juiste en da (minst k'ostWare wijze van houw en exploi tatie zal worden verkregen, Met daarnaast Be voordeeligste en doeltreffendste uit- oefening van den vleeschkewingsdiehst. Bovendien is het algemeen Belang gediend Boor concentratie van slachtingen, terwijl Baardoor mode de handel in vleesch en afvalproducten en slachtvee in zeer ster ke mate wordt bevorderd. Tntussohcu, 1111 IVlissingen heeft góMeeind niet meer met [Middelburg te Moeten samenwerkten, mee- taen B. en Wl., dat het aanbeveling ver- Bient plannen te. doen ontwerpen voor het touwen van een slachthuis voor Middel burg alleen. B. en Wl. geven den raad Baarouï in overweging een desbetreffende 'Machtiging aan hen te verleenen. Waai' evenwel door enkele leden van den raad wan Vlissingen aan H. M. de Koningin Ivefzocht js het genom'en besluit te willen '{vernietigen, zijn B. en W. van plan met het ontwerpen van slachthuispla,a,nnan. te Jwachten, tot dat de Kon. beslissing is' gevallen. B. en W. voegen hieraan toe, Bat oe houding van liet gemeentebestuur .van Vlissingen hij de behandeling va.n Bez'e aangelegenheid hen Zeer heeft te leurgesteld, te meer, waar van die zijde steeds gewezen is op de Mbneele gebonden-' Jieid aan liet advies dor OomMissie van fleskhndigen, B. cn W. adviseeren van öen en ander unededeeling te doen aan iped. Staten van Zeeland. Ernstig ongeluk. Gistermioa/ge,n waren de werklieden der gemventeiwcrken. Doleijn en Dekker, werk zaam in ide nioiolplut hij de Noordbrug aan Be zijde van den Singel aan het werk. Bei- Be wei-den hij het opendoen van een! lclep Boor het uit het riool komende ZwaVel- ■waterstlofigas beidwelmld. Wel heeft een tonner nog eeinige malen om' hulp geroe pen, die dan ook van verschillende, kanten kwam' opdagen. Een der toegeschoten piamnen, Flipeei, begat zich nadat hij een itoiuiw had omgedaan in bet rioolgat, maar •was ook onmiddellijk het bewustzijn kwijt. Hij werd naar botven getrokken. Met ver leemde krachten Mocht het dairna'gelukih'en Dekker op den wal te bremgen en tien Mi nuut of tien later ook Doleijn. Beide man nen waren bewusteloos en. mien vreesde reads het ergste. Door de nabijheid van het gasthuis waren spoodig doktoren ter plaatse, -en ook het zuurstof-apparaat.. Een paar uit de kazerne aangebrachte gasmas kers bleken niet voor gabtluik gereed. Hoor middel van het zuurstofapparaat werden de levensgeesten bij de slachtoffers der gasvergiftiging weer opgewekt en zijn daarna ten spoedigste naar het gasthuis Overgebracht. Daar is Doleijn spoedig overdeden. Het slachtoffer wasi 49 jaar oud. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijneen paar Mljnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In Buisjes 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Hoog b'czofik. Dinsdag bracht Z.Exo. Mgr. S.JSchioppa pauselijke nuntius in den Haag, vergezeld Wan zijn secretaris een btezoek a,an Walche ren en hadden in het Hotel de Abdij hun jntrek) genomen. 1 Woensdagmorgen om 8.V2 uur droeg IZ.Exc. Mgr. S. Schioppa aan het Hoog altaar eene stille H. Mis op. Alvorens de stad te verlaten werd door Be Hooge gasten een bezoek aan de beken- Be 'fotograifziaakr van den heer Henning op Be Markt gebracht. Het abattoir. Op !t gerucht dat enkele slagers weer hinder hadden gehad van oen z.g. .animo- niakreuk in 't abattoir, hebben wij ons tot Ben directeur van gemeentewerken ge wend, die ons verzekerde, dat binnendrin gen van deze reuk in het koelhuis vrij on waarschijnlijk is. De vloeren laten abso luut geen gassen door on genomen proeven wezen uit dat ook de Machine-kaam er geen Bampen uitliet. Slee/hts van enkele sla gers zijn Machten ingekomen. de meerder heid 'bespeurt van onwelriekend vleesch niets. Waarschijnlijk ligt het dus na.it •t vleesch zelf of speelt de verbeelding Be m'enschen parten. Slot Oostende. I De verbouwing van 't Slot Oostemdn nadert haar voltooiing. Vrijdag 10 AuguS lus z'al de bioscoopzaal geopend worden. Als eerste film gaat het Ufa-werk ,,Mi- jdhaël Strogo'ff, de koerier van den Czaa.r". Ierseke. De uitzaai van schelpen voor Be oesterctult.uux nee;mt weer spoedig een einde, naar schatting van deskundigen wordt dit jaar ee.n 40.000 meter uitge zaaid. een wiaarde vertegenwoordigende van 100.000 a f120.000. Of die oester- eultumr ook geld laat vardienen! Alleen voor schelpen een ton en dan de exploi tatie «n de pacht. Ilanswcert. GisteiUmoi'igcn heeft een En- gelsch stoomschip, komeiijde van Antwer pen. bij Lilloi het, zeilschip „Dageraad" |van schipper Faasse, ovarvtaren. Het Zeil schip zonk onmiddellijk. De drie. opvaren den wisten zich slechts met moeite int de boot te redden. Ze zijn later door de dou ane-boot a,an den wal gezet. Het stoom schip is naar Antwerpen teruggekeerd, i Kwadendamme. Zondag 15 Juli werd alhier de jaarlijksche prijsschieting ge houden door de liandbbogsociëtcit „Wil- helmina" op den doel. De meeste punten (79) werden behaald door Jac. de Jonge »van Wilhelmina, de opvolger 66 punten "'werden behaald door J. Vermeulen van de Batavieren te Ossendreclht, de mee.ste. roods ringen werden gesdhoten door Jac. de Jonge, voornoemd, terwijl de meeste rozen werden geschoten door W. de Baar van Wilhelmina. Door de Gebr. de Jonge waren voor dit concours twee medaljes geschonken welke werden behaald door M. Nuyts te Woensdreolit .en C.. v. d. Berg te Ossendreclht. Als bijzonderheid' Melden we nog dat er aa.ti deze prijsschie- ting werd deelgenomen door even 88-jarige Schutter dlir. J. Bastiaans te Woensdreolit hem werd als blijk van waardeering een Mledalje geschonken uitgeloofd door Ben heer P. de .Jonge voor den oudsten deel nemer. Domburg. Bij het zwammen in zee alhier is een schooljongen uit Tholen ver dronken. Westdorpir. De raad alhier kwam in spoedeischende openbare vergadering bijeen ter behandeling van een subsidie aanvrage voor den, .aanleg van een proeftuin. De voorzitter z'eitte uiteen dat de rageering bereid ia, een subsidie te verleenen voor het aanleggen van een proeftuin voor tuin- houwgewassen, mits ook de gemeente 'zal steunen. Spreker kegt, ervan overtuigd te 'zijn,, dat doorvoering der plannen een stap in de goede richting zou zijn, daar toch' te genwoordig door kundige cmenschen wordt beweerd, dat de tuinbouw aan de heer-i schepde malaise veel kian verbeteren en zelfs in deize streek aan de Malaise <?ien eind kan Makan. Het voorstel van B. en ,W. luidt dan noky aan den Rijkstuinibofuw- eonsulent idem liee.r van der Plasische te be richten. dat dei gelmeente gienegien is, de ge vraagde subsidie te verleenen en wel 25 pet. der kosten tot een maximulml bedrag van 150. Na uitgebreide besprekingen werd dit voorstel aangenomen. CurSuscn tuinb 0 uwvakonderwijze rs. Bij voldoende deelneming zullen in de maand October 1928 cursussen ter .oplei ding van luinbouwvakonderwijzers worden geopend. Candidaten Moeten 21 jaar oud zijn en [btewijz'en overleggen van ten minste 4 jarige weikz'aaniheid in da.t deel van do tuinbbuwpractijkj waarvoor zij een getuig schrift willen verwerven, terwijl .zij aan een in September te hóuden toelatingsexa men zullen moeten voldoen. De deelnemers ontvangen gedeeltelijke Vergoeding van reiskosten. Aanmelding met opgave van richting (fruitteelt, groenteteelt óf teelt van sier gewassen) vóór 20 Juli in te zenden bij den inspecteur van het landfcbuwonder- wijs, Binnenhof 19, is Gravenhage. Inlichtingen te verkrijgen bij de rjjks- tuinbouwconsulenten en dan voornoemden inspecteur. Buiten verantwoordelijkheid dier B.edacitie. Paratypkus te Middelburg. Het koim.t de Gezondheidscommissie wensehelijb voor eenige inlichtingen te geven over het paratyphusepidemietje, dat sedert eenige weken in Middelburg en om geving heerscht. Vooreerst: .W,at is Para typhi»? Het is een ziekte, die Typhus- acktige verschijnselen geeft, gerakend wordt te hahooren tot die groep van ziekten, die in de Wet oip de Besmettelijke Ziekten wordt samengevat ouder den naam Fe.bris Typihoidea en waarvoor het voor geschreven is op het perceel, waarin die ziekte heerscht, het kenmerk van die ziek te aan te plakken. De besmetting vindt plaats langs den mend dus door het voedsel en door dran ken. De meest voorkomende oorzaak is vleesch, dat niet paratyphusbacillen be smet is. Daarnaast kan de smetstof, die met urine of faeces van de patiënten ver wijderd wordt, in aanraking komen met water en alles, wat daarmede in aanra king komt b.v. melk' enz. Vooral melk verdient de aandacht omdat daarin zich alle bacterieën heel snel knnne.n vermenig vuldigen en een goede voedingsbodem vin den. De Parat.hyplius verloopt gewoonlijk on der zeer lichte verschijnselen. Wiel ko men er nu en dan enkele ernstige vormen voor maar meestal zijn de patiënten niet ernstig en niet lang ziek zooals ook bij deze epidemie gebleken is, daar er tot nu toe mg geen enkel sterfgeval heelt plaats gehad. Dit mag echter geen reden zijn er te licht over te denken en te zeggen: Nu, als het zoo erg niet is. waarom1 zouden wij dan zooveel maatregelen nemen, die lastig zijn en waarom1 zouden wij dan nog ons water koken, niet zwemhnen in liet Kanaal enz. Wiant de ervaring leert, dat hij verschillende epidemisch voorkomende ziekten de eerste gevallen soms heel goed aardig zijn en dat langzamerhand het ka rakter verandert en er plotseling heel ernstige vormen voor den dag komen. Het is dus zaak op onze hoede ta blijven. Toen de eerste gevallen bekend werden is dadelijk alles1 in het werk gesteld om' do oorzaak op te sporen. Eerst werd gedacht aan vloesclhveiigiftigting. Vooral omdat deze gevallen voorkwamen bij een slager. Alles is toien zijo veel en, zloo goed mogelijk onderzocht. En niets is gevonden. Het spreekt vanzelf, dat het' niet mogelijk is het vleesch van all9 sla gers bacteriologisch te onderzoeken. Heb verloop van de epidemie, de personen, dia werden aangetast, de plaatsen waar zij wonen, dit alles wijst zeker niet op vleesöh van een bepaalden slager. Maar ondanks dit alles mag toch nog niet het vleesch als mogelijke oorzaak van het ontstaan van de Paratypihus worden uit geschakeld. Zaak zal het zijn nog voor zichtig te zijn met het gebruiken van worst en rauw -vleesch, in welken vormj ook. In dit verhand is hat noodig nogl eens tc wijzen op de noodzakelijkheid van een goed ingericht, abattoir d.w.z. een gemeen telijk abattoir. Een andere oorzaak kan zijn: besmet water. En dadelijk na het hekend worden van de ziektegevallen is dan ook door den burgemeester na overleg met en op advies den betreffenden Hoofd Inspecteur van de Volksgezondheid aangeraden Kookt uw water, uw melk cn weest voorzichtig met alles wat met water in aanraking ia ge weest. Er is toen door enkele gevraagd: Maar is dun 'liet waiter van de waterleiding mei, typhus bacillen besmet? En in een •gewestelijk blaadje werd dit zelf» met vrij groote stelligheid beweert en gezegd, dat: dus de Middelburgsiehe waterleiding niet in orde was. Wij kunnen gerust zeggen, dat het waterleidingwater niet besmet geweest is met typhusbacillen Maar wei is het verontreinigd geweest mjet bacterieën. diè onder gewone omstandig heden niet veel schade doen, die zeker geen parathyphus veroorzaken miaar ook zeer zeker niet in goed leidingwater be boeren. Over de oorzaak van het voorko men van deze bacterieën in het leiding water zal ter gelegenertijd e.en en ander werden meegedeeld. Hoofdzaak is voor het togenblik, dat alles is gedaan oen dia ta verwijderen, hetgeen 11a eenigen tijd ge lukt is. Het is achter niet zeker, dat dez|a bacterieën niet weer eens verschijnen en liet blijft dus zaak onr liet water la koken, de meLk te koken of gepasteuri seerde imelk of Yoghurt te drinken. En met alles voorzichtig te blijven wat mat water in aanraking komt. Het is voor het oogenblik nog niet •uitgemaakt waar de oorzaak van de ziekte zit cn langs welken weg de verspreiding plaats vindt. Steeds wordt daarnaar ge zocht. D Hoofdinspectie is in voortdurend contact met de plaatselijke autoriteiten. Ieder nieuw geval wordt nauwkeurig na gegaan. Alles wordt opgetee'kend en be sproken. Na ieder geval wordt nauwkeu rig ontsmet. Het waterleidingwater sitaat voortdurend onder toezicht. Er is dus geen reden tot ongerustheid maar wel tot voorzichtigheid en vooral tot het betrach ten van de grootste reinheid. Brandstichting. Voor de rechtbank te Middelburg is 6 maanden voorwaardelijke gèvangenis- stral geëischt tegen den 2 9-jarigen winke lier P. B. uit Dreisehor wegens opzette lijke brandstichting. 1 A 1 i Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: Overtreding Leerplichtwet: L. v. P., JVaaxde, f 15 of 15 d. h. Zonder vergunning loopen over grond met verboden toegang: C. P., Ierseke, 'f'5 cl' i. w. tscli., H. I. C., aldaa,r, terug aan ouders. Met een voertuig niet blehoorlijkYiitwij- k'en naar rechts: M. J. M., Driewegen, (f 10 of' .10 d. li. J Op Rijksstraatweg stoffen laten vallen die 'schade 'kunnen teweegbrengen: U. v. B„ Kloetinge, f 3 oil 3 d. h. Te lers'ek'e fietsen over trottoir: [T, M., Ierseke, f3 bfl 3 d. h. Visschen in de Schelde zonder ver gunning1: A. K. Jan., Honteuisse, f 15 dt 15 d. h., J. Ialdaar, vrijgespirbken. Visschen in de Schelde zonder Consent: C. K., Putte, ff3 of 3 d. h. 1 Varen in een rijkfeHshnaa! zonder regie- toënten aan boord: J. Wi, Duisburg, .1 Maal f2 o'it'3 m'aptl 2 d. h., J. Wl., Ant- wer'pten,' 2 Im'aal iff 2 of 2 *:i«i> 2 d. h. f Naaml van den schipper niet op zijn vaartuig' hebben: H. W.. Caub (I).), f 5 toil 5 d. li. Met auto rijden 'savonds zonder licht: J. O. M., Kruiningen, f 10 of 10 d. li. Dronkenschap le hei-h.L. A. HIer- Bë.he, 3 d. h. 1 Ilooger beroep aangeteek'end door J. P. te Wolphaartsdijk, veroordeeld wegens het laten werken van een leerplichtig kind gedurende den schooltijd tot f 15 of 15 d. li.; door P. O Kapelle, voor hetzelfgdc feit tot ïl 15 of 15 d. h. Faillissementen. Door de Rechtbank" te Middelburg zijn lieden 'failliet verklaard: J. J. de Meij, (khopm'an te Terneuzen, Dijkstraat 110. 46. Rechtercommissaris Mr. A. van der Hoop Rechter. Curator Mr. P. C. Adriaanse. advocaat te Middelburg. J. A. de Rijkfe, caféhouder te Nieuwer- •Jderk. Rechtercommissaris Mr. J. W. Zijl- stra, Rechter. Curator Mr. C. J B. du Ci'oo. advocaat te Zierikzee. De Veenda'nuner Hypotheekbank. De Amsterdamsche rechtbank' heeft mr. Ivortenoever en Möliring, wegens gebrek aan overtuigend bewijs vrijgesproken en- Wol ters Sr. tot 4 jaar gevangenisstraf en Wolters Jr. tot 1 jaar veroovdeeld. De rechtbank zou ook verd. W. Sr. de zwaarste straf hebben opgelegd, indie.n hij geen liulp had gekregen van rechtsge leerden, die zich er toe leenden schijnbaar toelaatbare handelingen in formieeljuri- di3ch juisten vorm1 te gieten. Alles wat in verband Met de Veendamn mer Hypotheekbank is geschied, kwali ficeerde de rechtbank als „misdadig ver kwanselen" Het O. M. Mr. D, Reilingh Wz. had tegen W. Sr. zes jaar, tegen W. Jr. en Mj. elk' een jaar en drie maanden gevangenis-- straf en wat betreft Mr. K. vrijsprtokTge» eischt. GEMENGD NIEUWS Ongelnkkcn. Ecgristenniddag is de veekoopman J. do Vries van Sciherpenzeel op de terug reis van de veemarkt te Sneek doo« het springen van oen band met zijn motorrij wiel onde-r Ter Oele tegen een boom! ge reden, waardoor hij een ernstige hoofd wonde opliep en bewusteloos bleef liggen. Later is de ongelukkige door den vracht auto-bestuurder Dolder van Steenwijker- wold gevonden en opgenomen. Te St. Nioolaasga is hij voorlooipig verbonden en later naar huis vervoerd. E-n motorrijder kwam eergisteravond bij een kruispunt te Zwolle in botsing met een 10-jarigen wielrijder. Met ge.broken been en een ernstige hoofdwonde werd ■deze laatste, het eenigst zoontje van de familie Venema, opgenomen en naar het Sopliiaziekenhuis vervoerd. Eergisteren was de heer II. Durieux uit Boln-s aan het zwemmen in de Lek. Toon hij wilde duiken, stootte hij met het hoofd tegen den hodem, waardoor hij een enstig halswervelfractuur kreeg. Hij is naar 'het ziekenhuis Eudokia alhier ver voerd, waar hij aan de gevolgen is over- ledeh. Pet auto van Jen G.G. en G.D. is naar liet Wilhelm. Gasthuis te Amsterdam vervoerd het lijk van een 16-jairige jon gen. die bij het zwemmen in liet Noord- zeekanaal is verdronken. In de Nieiuwe Meer te Amsterdam is bij het zwemmen een 20-jarige man ver dronken. Het lijk is nog niet opgehaald. De 43-jarige schilder Misset is gis terochtend van de kifp a,an de Oostzijde Van het Centraalstation te Amsterdam, ter hoogte van ongeveer 25 meter, door •een ruit van gewapend glas gevjajlen eu op het eerste perron terecht ge'k&mcn. 'De Jmfan is tijdens zijn transport naiar het Bin nengasthuis .overleden. Een 45-jarige zuster vail hot r.-k. ziekenhuis te Oldenzaal is gisteren met 'het lioo'fd tusschen de lift en de uitgang ervan geraakt. Zij was Wij na onmiddellijk dood. Gisteravond is op den Haarlemmer-' weg bij de Van Hallstraat te Amsterdam de 73-jarige Wouda, uit de Groen van Prinstererstraat, door een motorrijder aan gereden. De oude M'an kwam onder de mo torfiets terecht en werd ernstig gewond. Per autobranoard is hij na,a,r een zieken huis overgebracht, waar hij la,at in den avond is overleden. De koe. Gistermorgen kwam de 50-jar'ige vee houder A. R. uit Delft in een veestalling nafij de Veemarkt te Rotterdam, waar hij een roodbonte Loe zag staan, die sprekend l<mk' op zijn eigen roodbonte, van welke hij niet flater wist, dan dat ze nog rustig in een wei 'bij Delft liep te gjrazen. Hij haastte zicli terug naar liuis en ontdehlta toen, dat zijn koe weg was. Opnieulw' ging hij naar Rotterdam'. De roodbonte stond nog in den istal. Ze wias door een jongómlaiiv voor f 350 veritbeht. De hooper, die dezen prijs heel laag vond liet dier, dat onge veer 800 K.G. woog, was zek'ar 'f 500 waard had evenwel een agent van 00- ütie aangesproken en deze stelde juist een onderzoek' in, toen R. terug kwam' om aan gifte van den diefstal va.n zijn roodbonte te doen. De verkooper, de 19-jarige gras maaier I.. A v.. Gwerd aangehouden. Hij zeide, de kioe van de gebroeders v. d. 11. uit Oss te hebben gekocht-. Het onder zoek' wordt voortgezet. Van G. is.voorloor Pig opgesloten. Ernstig ongeval met een rneibaat. Eergistercnmiddag ongeveer vijf' uur heeft in den Vliet nabij Voorschoten een ernstig ongeluk' plaats gehad. Een roei bootje, waarin gez'eten waren de heer Wesseling uit Den Haag mtet zijn verloof de liet zicli door een motorboot voort slepen. Vermoedelijk zijn zij bevreesd gewor den voor omslaan en beiden te water spron gen. Toen voorbijvarenden het tweetal op het droge gehaald hadden bldkfen hij den 25-ja.rigen lieer Wiesseling die levensgeest ten reeds geweken te zijn. Dr. Birkhof uit Voorschoten slaagde erin hij de juffrouw, .door toepassing van khnstm'atige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. jHct lijk is per brancard na:a,r het raad huis te Voorschoten overgebracht. Mislukte diefstal. Maandagavond zag een pater, die in ■den tuin van het redemptoristenkloostter aan den Goudschen rijweg te R'dam' liep, dat een man zich in zijn kamer bpvond. Het gelukte hem1 den man te grijpen. Het bleek de 19-jarige varensgezel J. P. F. te zijn. die via .de kerk en de sacristie was binnengekomen. Uit een van de kamers had hij een bedrag van f 15 gestolen. Hij is opgesloten. Men vermoedt dat hij schuldig is aan meerdere insluipingen. E n bang inametnt. Op ongeveer 3 Iv.M. afstand van sta tion Zevenbergen brak 'eergistermorgen een veer van een rijtuig van den Parijschen sneltrein No. 12 nagi' Amsterdam. Djor den hevigen knal waren de reizi gers zoo geschrokken dat er aanstonds aan de noodrem werd getrokken en de trein tot stilstand werd gebracht. Vervolgens is de trein langzaam doorgereden naar station Zevenbergen, en daar werd het rij tuig uit den trein gezet, die hierdoor een vertraging kreeg van 36 minuten. Autobus-avonturen. Eergisteravond zes uuir is een auto bus van gebrs.. Roodt, van den dienst IJmuidenOost dooi' het breken van den stuurstang in den meubelwinkel van den heer De Vries gereden. Het voorste ge deelte van de groote bus, die 28 perso nen kan bevatten, kwam in den winkel te staan, waarvan de voorpui geheel werd ingedrukt. Gelukkig was op het moment niemand in den winkel aanwezig. Een passeerende wielrijder zag het gevaar en sprong van zijn rijwiel dat geheel weird vernield. Hijzelf kwam er met eenige schrammen af. Het linkervoorwiel van de autobus vloog eraf en kwam in de eta lage van de heerenmodezaak van den heer Meyer terecht. De autobus was geheel V i t u s-d a ns-re oord- Wanneer vroeger een serie miensehen, een onbedwingbaren lust toonde om' te pas cn te onpas hun lichamen in alle mo gelijke en onmogelijke bochten te wringen, dan schudden hun medeburgers bezorgd het hoofd, keken met medelijden naar de stumpers, riepen de voorspraak van St. Vitus voor hen in en als dat niet hielp, brachten ze de aangetasten naar een in richting. waar goede verpleging en ge neeskundigen bijstand aan verbonden was. Let wel: dat gebeurde vroeger, in dien heel donkeren tijd. toen de mensdhheid, wanneer je sommige wijsneuzen gelooven mag. nog maar in hare kinderschoenen stond. Tegenwoordig voert men zulke dans- waanzinnigen naar een of ander strijdperk binnen de muren van een openbare .ver makelijkheid een electrische piano laat men den maat aangaven en de minzame impressaiio geeft bij den ingang van de gelegenheid, tegen 'n flinken prijs, bewij zen van toegang af aan belangstellenden, dii nieuwsgierig zijn, hoe lang de slacht offers in het rond kunnen tollen, voordat zij er bij nierrollen. Die verandering van behandeling vindt haar oorzaak in het fit, dat dej moderne wetenschap heeft uitgemaakt, dait wat vroeger voor een ziekte werd gehouden, niets anders is dan eentak van sport, en zoo men weet, is in die branche momenteel alles geoorloofd, vooral wanneer het gaat om een record. Al vallen dan de dooden en kreupelen bij tientallen, geen commissie van weldadig heid of maatschappij tot nut voor 't alge meen. verroert een vin en helaas missen de menschen, in tegenstelling met de die ren. georganiseerde beschermers die moord «n brand schreeuwen wanneer er wreed heden .gebeuren tegen hen. Zoo kon het dan ook gebeuren,, dat aan de exploitatie van dnaadManiakken in de Vereenigde Staten een of fideel tintje ge- gaven werd. door het besluit dat ieder jaar twee gebote steden, met ploegen van hon derd paren, tegen elkaar uitkomen nm het dani-duur-record. Dit jaar waren Chicago en New-York aan de beurt. Chicago won lieifc, nadat de deelnemers en deelneemsters 259 uur en 44 minuten in de ronde gecirkeld hadden. Behalve een doodgedanste juffrouw, wa ren er eenige waanzinnigen, verscheidene razenden en de rest was1 zoo zenuwziek etu afgemat, dat ze den slaap niet meer kon den pakken. De Amierikaansdie autoriteiten waren verrukt over het nieuwe record en de on dernemers mochten zich verheugen in coin: winitje van 15.000 dollar. Leve de sport! Leve het Vitus-danvrecord! UITKIJK'. bezet. D.e inzittende personen kwam™ er met den schrik en eenige liahte ontvel lingen af. I11 de meubelzaak van den heer D.' Vries is bet een groote ruïne. Eergistermorgien is door nog niet op gehelderde oorzaak een autobus van de onderneming De Kriek op reis van Cu- lomborg naar Tiel te Drumpt in een sloot geraakt. Het voertuig werd geheel ver nield, persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. E n rapport vau Van Dongen. D: directie van de Nederlandscfoe Spits bergen Compagnie heeft van Dongen ge- lukgewenscht met zijn behouden terug keer op Spitsbergen en van hem, met zijn dankbetuiging een korte beschrijving ont vangen van den kranigen tocht., die Sjef met kapitein Sora gemaakt heeft naar het eiland Foyn. De directie was zoo vriendelijk ons te vergunnen dit rapport hier af te drukken. Het luidt als volgt: Den 18en Juni vertrokken wij met een slede van de Noordkaap van Noordoost- land, 19 Juni moesten wij Vanning (de Deen. die de derde man van het) troejpjw vormde,. Red.) op' kaap Platen wegens sneeuwblindheid achterlaten met een uit rusting voor 20 dagen. In deze twee dagen waren wij 2.30 K.M. vooruitgekkn men. D -n 20en en 21en kwamen wij echter niet verder dan tot nabij kaap Brnun wegens den slechten toestand van ■het ijs. Den 22en probeerden wij op het pakijs te komen met een uitrusting voor drie weken, doch mioesten onverrichter- zake weerkeeren. Den 23en vertrokken wij mot een uitrusting van acht dagen. Deze uitrusting bleek' nog te zwaar; wij moes ten de 'helft achterlaten. Wij schotten ten gevolge van slecht ijs en veel ope.n water niet meer dan 400 M. per uun op. Onze slaapzakken en ook' wij zelf tot den! hals toe, waren kletsnat. Wij kwamen den 28en juni op het eiland Brooh aan. Twee 'honden stierven in het pakijs en drie bij onze aankomst op het, eiland. Hier hadden wij vier dagen sneeuwstorm en leefden wij van veldproducten, maar deze zijn daair zeer schraal. Den 3en Juli vertrokken wij naar het eiland Foyn en hadden over deze zes kilometer een-.en-dertig uur werk wegens den sterken stroom in het ijs. Wij hadden niets meer te eten en waren ge noodzaakt een hond te slachten. Wij kooikL ten het vleesch in een cacaohus. Den Sen, 6en en 7en gingen we miet den rug zak om in één stuk door om' de groep- Nobile te zoeken, doch zonder resultaat. Wij moesten wegens moeheid terugkeeren naar Foyn. Den 12en Juli zagen wij de Krassin. Wij probeerden seinen te gev.en, maar kregen geen antwoord. Wij hadden dien dag een nieuwen hond moeten slach ten. Om 23 uur van dienzelfden dag zagen wij drie vliegtuigen. Gelukkig was er dooi den sterken stroom toevallig open water (waarop een der vliegtuigen dalen kon.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1928 | | pagina 2