t NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GEHEEL ZEELAND DIT BLAD VERSCHIJNT: DES DINSDAGS DES DONDERDAGS EN DES ZATERDAGS buitenland binnenland" uit zeeland MIDDELBURG DONDERDAG 26 JANUARI 1928 V Een premie voor onge schiktheid. FEUILLETON De vreemde vriend. VAN OVER OE GRENZEN GOES NUMMER 11 24«" JAARSAN# NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel 75, GOES; Telefoon Interlocaal No. 207, voor Redactie en Administratie. Bijkantoor MIDDELBURG, Markt 1 en 2| Telefoon No.474. Abonnemsntsprijs f 1,90 per drie maanden, bij vooruitbetaling; AdvertentiSn van 1tot6 regels f0,90, elke regel meer f 0,15; Contractregelprijs, te beginnen bij 500 regels, beduidend lager. 8R00TEWAARDE VAN PUBLICITEIT WORDT BELEZER IN ALLE KRINGEN V Wijziging Ziektewet. Toen in 1913 dé Ziektewet Talma was aangenomen, had zeker niemand gedacht, dat zij in 1927 nog niet zou zijn ingevoerd. Allerlei omstandigheden hielden deze in voering edhter tegen, en toen na d'en we reldoorlog minister Aalberse in 1918 maat regelen trof omi d'e wet in te voeren toet enkele wijzigingen, 'waarbij meed'ere vrij heid zou worden gegeven aan het parti culier initiatief, kwam* hij d'e behandeling in den Hoogcn Raad van Arbeid heti z.g. plan Posthuma-Kuipers haar voren. Dit leidde tot een compromis tusschen do centrale organisaties van werkgevers en arbeiders, doch minister Aalberse wilde het niet aanvaarden, en kwam!, daarna zelf met. een Ontwerp Ziekte- en Ongevallen wet, waarbij, zooals uit dén naam. reeds blijkt, de ziekte- en de ongevallenverzeke ring in één wet en op één. basis warelh geregeld'. Edoch, aan het ministerieele leven van prof. Aalberse kwam een eind'e, zoodat zijn ontwerp niet behandeld werd. Zijn opvolger, minister Kooien, heeft niet d'en tijd gehad de zaak ter hanjd te nemen, zoodat de tegenwoordige Minister van Arbeid', prof. Slotwnaker dp Bruine, na eerst het ontwerp te hebben ingediend, thans een nieuwe wettelijke regeling vau de ziekengeld-verzekering voorstelt. D.e regeling is gedacht als een wijziging! van de Ziektewet-Talma, doc'h een zeer belang rijke wijziging. Immers, terwijl de Zietkte- wet-Talima slechts arbeiders in onderne mingen verzekerde en de losse arbeidtere buiten Sloot, wordt thans voorgesteld, dat alle arbeiders verzekerd zijn, zoowel do losse arbeiders als de niet in oen onder neming werkzaam zijnde arbeiders, bij'v. dienstboden enz. De moeilijkheden, die dit zal meebrengen en d'ie Talma zeer goed| zag, worden hier niet aangeroerd, dus nog •minder opgelost. Het blijft voorbands een raadselboe de minister dit zal regelen. De uitkeering zal 70 o/o van het loon be dragen gedurende maximum 26 weken; de premie te betalen dtar den werkgever, die echter de helft daarvan van bet loon Van den arbeider af mag houden. Een moei lijk punt, misschien wel het moeilijkste punt in de organisatie van de verzekering. Het schijnt alsof d'e Minister ruime vrij heid' aan het particulier initiatief heeft gegeven, immers, behalve de uitvoering door de Raden van Arbeid, kunnen ook nog onderlinge ziekenkassen, ondernemings-.zie- kenkassen en bedrijfsverenigingen worden erken. De voorwaarden, die voor deze er kenning vervuld moeten worden, zijn, ver geleken met het Voorontwerp van d'en Mi nister, zeer veel verzwaard'. In bet bijzon der heeft de ondernemingsziekenkas en ook de bedrijfsvereniging het moeten ontgel den en men vraagt zich af, hoe het moge lijk .is, dat de Minister, gezien do goejde resultaten, die overal met de ondernemings- ziekenkassen zijn bereikt, deze verzwaring heeft kunnen voorstellen. Wij zullen hier natuurlijk niet op d'e bijzonderheden van de Wet ingaan, daar omtrent zou ook nog wel heel wat ze Zeg gen zijn, bijvoorbeeld' voor wat betreft d'e berekening van de uitkeering, die voor tal van arbeiders praktisch onmogelijk wordt. Onze hoofdindruk is, dat aan biet Ontwerp tal van ernstige bezwaren kleven en dat het zeer vaag zat zijn of de Sta- ten-G ener aal het zond'er ingrijpende wij zigingen zullen kunnen aanvaarden. Dat gemeenteraden vaak wonderlijk met het geld' der gemeenschap kunnen omsprin gen is genoeg bekend'; zelden vonlden. wij echter daar een zoo frappant staaltje van als in het jongste raad'sverslag van Gouda. Genoemde gemeente ma.g zich „verheu gen" in het bezit van een directeur van gemeente-werken, die -vroeger in Indie 6 Hare stem' werd' erg ztaht, alsof zij zich wilde verontschuldigen. Waarover gaat het dan? Mijn vader is zeer vermoeid' en daarom' hen ik geko men. Toch moet mijnheel- zelf komen, ver klaarde Georges. Kooien... imaar waar dan? Op het bureau. Is er dan iemand? Jawel, juffrouw. .Wie? Georges aarzelde een oogenblik, alsof d'eze laatste vraag, die toch zoo natuurlijk en eenvoudig was, hem- in de grootste verlegenheid bracht. Een onbekende Hij herstelde zich. En vreemde, zeide hij. Heeft hij geen naam genoemd'? Jawel, juffrouw. Hier is zijn kaartje. Sclange nam' het kaartje en las: v HENRI GALIBERT. Zij ging naar de woonkamer terug, ter wijl de jonge man een buiging maakte en zich verwijderde. werkzaam was geweest ep daar zulke zon derlinge ideeën omtrent omgansvonmen haid opgedaan, dat hij ongeschikt was om hier met zijn minderen samen te werken. Het werd zoo erg, dat kleine revoluties aan de orde van den dag waren en daar het heer schap ook voor de wenken van zijn meer deren Oost-Indisch doof bleef, werd de toe stand' tenslotte onhoudbaar Nu zegt een normaal denkend m'enisdh, dat een ambtenaar, die niet berekend is voor zijn geheele taak en zich niet aan. de wemscheu van zijn overheid#etoort, ontsla gen behoort te worden. Niet nld'us dac'ht men daar in Gouda over. B. en W. zijn met hun ondergeschikte gaan onderhandelen en hebben hem bewo gen om tegen een vergoeding van f 15.000, „eervol" ontslag aan te vragen. Dit allerzonderlingste voorstel kwam nu Maandagavond in den raad ter tafelen werd' mot verpletterende meerderheid aan genomen. Slechts twee leden lieten hun gezond ver stand en him verantwoordelijkheid spreken, door tegen te stemtaien. De man die zijn ondergeschikten niet be hoorlijk wilde of kon leidendie zich niet kon of wild'e schikken naar zijn meerderen, kreeg tot „straf' een eervol ontslag en 15.000 gulden. De premie op de. ongeschiktheid is dus in Nederland ingesteld. De lust om een goed' ambtenaar te zijn, zal er niet door bevorderd worden tenzij Gedeputeerde Staten wijzer blijken. Kardinaal Meroier. Juist twee jaar na. zijn dood zag te Leuven een boek' over kardinaalMerrier, zijn leven en zijn werk', het licht. De Schrijver, de priester C. Venvoovt, heeft en door zijn stijl en door zijn gege vens een werk' weten op te bouwten, dat van groote waarde zal blijken. Aan een levensschets uit hot veertiende hoofdstuk ontleenen wij, de volgende "ka rakteristiek, door den schrijver gewijd aian zijn held. „Meer dan één overwinning", aldus mgr. Vervoort, „heeft Kardinaal Merrier bevochten, maar niminer was! deze voor hem een begin van rust. Hoe groot en hoe volkomen zijn zegepraal ook zijn mocht, op zijn lauweren rusten kon of wilde hi;' niet. Voor hem gold als' 'levenswet: imlm'er op te houwen, breeder, verder, 'hoogcr, zonder verpoozenimtaer te wakten, kloek- mioedig, als een soldaat steeds bereidj tot den aanval; imtaer zijn veroverd gebied te versterken, hoe rustig en hoe veilig het Zegeveld ook' schijnen inocht. Vóór den oorlog hadden tij- herhaaldie overwinningen der Katholiek'e partijen in België hem er nooit toe verlokt om naar rust tc verlangentijdens den oorlog bleek' zijn werkkracht vertiendubbeld, al lerhande werken van liefdadigheid!, van hulp en onderstand, dedlpn beroep op zij'n steun en bescherming; na den oorlog zou zijn werkkracht zich nog veelzijdiger uitbreid™ en in verbazingwekkende mate toenemen. Zijn zegetooht, door Amerikte. zijn her haalde reizen naar Rome en Parijs, de tal- rijkte conferenties in België en in het bui tenland, de offirieele ontvangsten en be zoeken, het houden van een provinciaal concilie te Mechelen, de hulpinrielfting voor de hongerlijdende k'indjeren Van Hon garije en voor de uitgewekenen gezinnen van Rusland, zijn edel streven naar de hereeniging der k'erken, dat alles zal hom niet beletten op de hoogte te blijven van de nooden der hem toevertrouwdje kudde, zijn herderlijke brieven geregeld| te laten verschijhen, zoo talrijk' en zoo schoon en bemoedigend als vóór en gedurendlp dpn Hij ging heen, besteeg d'e sterke helling en bereikte zoo den grooten weg. Toch woonde hij dicht bij1 de fabriek in een huis, waar hij een bescheidten kamer had. Maar hij had' tucht, beweging en ruimte noodig. Hij moest het enge hok, waar hij sliep, vluchten, om' zijn hoofd, dat in vuur en vlams tond', in de koele avondlucht te verfrisschen. Hij moest zijn gedachten en gevoelens, de diepe ontroering van zijn hart door lichaamsbeweging tot rust zien te brengen. Wat had' hij dan? Waarvan dan die ont roering? Waarom moest hij tot kalmte komen Hij trachtte een oplossing te vindten. Hij zocht naar een verklaring van d'en! toe stand, waarin hij nn was; nu was hij' dui delijk bedroefd en dan miaakte zich eene onuitsprekelijke vreugde van hem meester. Zijne droefheid kon hij' begrijpen. Zij' was natuurlijk, in Zijn edelmoedig hart opgekomen, dbor medelijden ingegeven. Kon hij onverschillig blijven bij het on geluk van zijn patroon? Kon hij. van dat pijnlijk tooneel, waar de dappere man zich overwonnen moest verklaren, iets anders meenemen, dan een oprecht medelijden met hem en de zijnen? Moest hij niet vooral dat zachte en schoone jonge meisje beklagen, dat hij van verre bewonderde sedert hij nier was en oorlog, het ontvangst-uur in zijn paleis te verlengen tot 2 Jm Zeiss' toit' 3 uur in den namiddag, om -aldus gelegenlieid(,te hebben, op één dag, alvorens zliju middagmaal te nuttigen, twintig tot dertig personen door zijn raad en opbeuring tc steunen en .ge lukkig te maken. En wat allen trof wias zijn onwankel bare moed. Hij zou den aardbol hebben opgetild, 'indien zijn moed tot hefboom had kunnen dienen. Met dien moedL ging gepaard dat plijde, gezlon'de öptimisinot hetwelk' leven en vreugde bracht Waar kif verscheen, en dat zich onweerstaanbaar meedeelde aan hen, die het voorrecht hhrlj- den. met hem in aanraking te kbta'en. Hij' kénde geen ontmoediging; hij" wilde ze niet kénnen. De ontmoediging k'otat nieti van God!, riep hij1 uit,' teen oVer de ge heele wereld oen strooming van ontmoedi ging, bij' het aanschouwen Van de zede lijke verwildering, waarin fin, den oorlog de b esohaafde wereld idgpigtV: te, verballen. Een afzonderlijk! hoofdstuk' in het boek' van mgr. Vervbort is gewijd, aan den tocht van 'den kardinaal door kljp..Yereenigrlie Sta ten van Noord-AmériKa. waar hij tijdens den oorlog zeer -populair was géworden, zoodat men er bij' hem op aandrong, een bezoek' aan zijn vereerders te brengen. De Amerikaanscbe regeering1 stelde een oor- Ipgstransportsohip 1e rijper beschikking en aldus, op hoffelijk' aandringend® mhnier daartoe overreed, besloot do acht-en-zCstig jarige grijsaard, trots de groote vermoeie nissen van de reis, den tocht naar de Nieuwe. Wereld te ondernemen. Hij scheejp- te zidh 3 September 1919 in te Brest-'in gezelschap van mlgl'. De Wachter, 'hulp bisschop en z'ijn particulieren Secretaris, mgr. Dessain. Zijn biograaf doet oen om standig relaas van de „Koninklijke eer", Welkte den kardinaal te beurt vjpl. Tn een volgend hoofdstuk' geeft mgr. Vervoort een opsomming v'an de staats lieden. staatshoofden en 'andere heroem'dla mannen, met wie. de kardinaal in aanra king is geweest. Hoofdstuk' XXX handelt over zijn stand punt in de Vlaamteche kwestie, 'dat. naar de schrijver betoogt, Vaak' onjuist is be oordeeld. Het wass voor den Kar'dtiniaal, zelf Waal van afkomst, in zijp hooge po sitie vaak moeilijk, een houding te bepa len, welke aan alle. kanten bevrediging zou wekken. Inzonderheid staat de schrij ver stil hij Merrier's zienswijze betref fende het Vlaamséh aan de universiteit- Deze zientewij'ze sproot voort uit de hooge .opvatting, die hij' van de universiteit had. „Wij kpnnen het ook1 niet eens "Zijn", al dus mgr. Vervoort, „met die kleingeesti- gen die hem verweten, het Vlaamséh niet voldoende machtig te zijn. Alsof hem de stehuld treft, dat de. opvoeding aan een (Jollege van een Vlaatasélhe stad, in zijn tijd door 'en door Pransch was Met het oog op de nadering van de Olympiscne Spelen is het niet onaardig eraan te worden herinnerd, dat dh Kar dinaal in 1920 een toespraak! heeft gehou den tot de athleten, die gingten djeelniempn aan de wedstrijden van d|e Zqvénde Olym piade. Hij blijkt' hierbij de sport uiterst welgezind en ziet er een opvoedende fac tor in ook voor karakter en geest. „De eerste wet van het Olympism'e", zegt hij', „is do wet van de zedelijke tucht en van den eerbied voor het gaz'ag. En omdat gij' in uw werk u-zelven geheel en gantech igeven wilt, met lichaam en ziel, zoo hebt giji vastgesteld dat er niet de minste verstoring mag- rijn tusschen uw beweging en den adem die Ze ingeeft: id(3 twefejclg wet van de sportieve opvoeding, gevolg der eerste, is dan de loyauteit"'. En als derde wét- noemt hij' die Üpr regtelinaat, Welke de Schoonheid vormt Van de spor ten. Zelf heeft de Kardinaal, voor zoover de Schrijver kian nagaan, nimmer aan sport gedaan, tenzij' men het kegelspel onder wier treurig gelaat en groote oogen, die nog schitterden door de vergoten tranen, hij nu van zoo dichtbij gezien had. En toch was er hoop, waanzinnige hoop in het hart, die hem) zeide Verheug je. Zij is niet zoover van je verwijder, nn zij arm is. Met deze krankzinnige gedachte ver volgde hij Zijn weg. De hellingen waren somber. De toppen dér bergen gingen in den nevel verloren. Een enkel liciht in de huizen van het dorp miaakte gaten in de duisternis. Het smalle stuk heuvel dat men uit het dal kon zien, was in wolken ge huld'; deze gingen snel voorbij en lieten 'n enkel straaltje van het maanlieht dbor, dat de duisternis nog somberder maakte. Ik ken hem niet, zeige Pages, toen Solange hem! het kaartje van dén vreem deling, die op zoo'n ongelegen uur kwam, overhandigde. Ik heb veel trek om hem niet te ontvangen. Ik zou d'at niet doen, zeide mevrouw Pages; je kunt nooit weten wat die vreem deling je te zeggen heeft. Plotseling ging haar een liciht op. Als hij eens van de firma Mellier kwam' Och komi! Hij is waarschijnlijk een reiziger, die met den laatsten trein gekor awm is en morgen met dén eersten moet vertrekken. Hij weet nog niets van sport rek'ent. Over het aandeel, dat kardinaal! Merrier heeft gehad aan de bevordering van die eenheid der kérken, bevat het boek van mgr. Vervuort een belangwekkend en uit voerig gedeelte. Merkwaardig is ook het hoofdstuk' over zijn intieme leven. Hierbij treft de. verregaande soberheid v;an d)en Kerkvorst, die om 5 uur opstond, ontbeet met kbffie en (vaak ongesmeerd) brood, ofn! 1 uur een eenvoudigen warmen maal tijd nam' met een glas Water daarbij" en om' half 8 het overschot ,van 's middags nut tigde, wa.arnai hij' om 10 uur naar bed ging, om in zijn smal ijzeren bed tus- schcn gewitte, wanden en op een onbedekts vloer op een stroozak' te slapen. De kardi naal Was overtuigd geheelonthouder en rookte nooit. Aan het slot- van zij'n boek', vertelt de éfclirïjver. dat de bisschop van Brugge gebeden heeft voorgteisbhrevten, om de hiei-' ligverklaring van kardinaal Merrier te hekomen. NOORWEGEN Een socialistische regeering? De fractie-voorzitter der -Socialistische partij, Madsen, heeft van de partij mach tiging ontvangen, den Koning- mee te dea len, dat de grondslag voor de vorming van een arbeidersregeering aanwezig is. Eventueel z'al Madsen viap avond al een lijst van ministers kunnen bekend makten. ENGELAND Sainrnwerkingg van patroons en arbeiders. De vakvereenigingsraaid heeft met groo te meerderheid besloten de ondfcrhandplin- gen met de vertegtenwoordigers der werk gevers over een bétere samenwerking "tus schen patroons 'en arbeiders voort te zet ten. Bij de besprekingen ging het, naar ver luidt, nu en dan vrij' warm toe. Onze Universiteit. Gister heeft prof. dir. L. Bellon, benoemd tot hoogleeraar in de godsdienstgeschiede nis, Christelijks. Arethaeologie cn Gods- dienstphilosophie aan de R.-K. Universiteit, zijn ambt aanvaard' met het uitspreken van een rede, getiteld„Methode of leerstelsel in d'e vergelijkende studie der Godsdien sten". O.m. waren aanwezig Z.Em. Kar dinaal van Roey, en HH.DDHH. m'gr. H. v. d'. Wetering en mgr. A. P. Diepen. Dé vaccinatie. Verschenen is het voorloopig verslag dér Eerste Kamer inzake het ontwerp tot wij ziging en aanvulling van d'e wettelijke be palingen bétreffendte de vacinatie. Algemeene instemming vermocht dit wetsontwerp niet te vindén. Apologie. Dinsdag 24 Jan. hield Pater P. Hen dricks, S.J. voor een zeer talrijk gehoor zijn 3e conferentie over het „Huis op dé Rots" en wel over „d'e Meester in hjeftJ huis, Christus". In het le gedeelte stelde hij Ohrisitup voor eigen in zijn overweldigend zelfg,e- tuigenis als Zoon van God', van Goddelijke natuurwelk getuigenis- wordt gestaafd door de menigte van wonderen,- en door d'e profetieën van het O. V. die in Chris tus vervuld zijn. Het 2e gedéelte was een treffende me ditatie over den Godszoon, heilig in leer, toestand' en komt mij offerten doen. Dat is niets anders dan eene .veron derstel] ing, zeide tante Octavie op bare beurt, zond'er van haar werk op te zien. Ja zeker, eene veronderstelling, miaar toch d'e meest waarschijnlijke. Wanneer zult ge toch eens ophouden met niet te verwezenlijken hersenschimmen. Hii had' deze harde woorden gesproken, omdat hij het optimisme van tante Octavie onredelijk vond en hemt van ..het begin d'er crisis die zoo tragisch eindigde, erg had' geprikkeld. Toch stond hij op, verliet de kamer, ging dbor de vestibule, stak de binnen plaats over en begaf zich naar Zijli bureau. Daar wandelde een flink, groot man. Niettegenstaande het reeds tamelijk-donker was, raadde hij dat hij' iemand voor had, die mot smaak gekleed was. Wat wensc'ht u, mijnheer? Gaarne zou ik met mijnheer Pages een ondterhoud hebben over een belangrijke zaak. Dat hen ik zelf. De vreemdeling ontdekte zich eerbiedig. Pages had' opgemierkt dat hij een vreemd accent had'. Nieuwsgierig nam! hij een sleutel ,uit zijn zak en opende de deur van ejijjn bureau. l Hij draaide den schakelaar om en het in karakter en leven, trouw aan Zij.n Vad'er, trouw ook aan ons. Wedérom. was de belangstelling, ook van andersdenkenden zeer groot. Vergadering Kieskringorg. Goes. Zondagmiddag 2 uur vergadert in Café „Flora", d'e R.-K. Kieskring-organisatie Goes. In behandteling komt o. m. de organisatie dér gemeenteraadsverkiezingen en de var-' rning van het dr. Söhaejunanfoinds. Dactyloscopy. Gistermiddag heeft in de Landbouw- bioscoop de heer Engelen, politie-leeraar te Rijswijk', een lezing met lichtbeeld-en 'ge- liuuden over „De criminaliteit onderdrukt door de dactyloscopy". Die lezing werd uitsluitend gegeven voor genoodigdenmeest gemeentelijke autori teiten en politie-beambten uit Goes en om liggende plaatsen. De ebmtaissaris van politie, de heer Wierts v. Coehoorn, opende do. bijeenkomst en herinnerde aan den in 1923 voor de Goesse'he politie gegeven 'Cursus in de •dactyloscopy. Spr. ziet het nut'van de her- kbnningsmethode door middel van vinger afdrukken goed in, ook' voör het platte land, want de misdadigers beginnen nei ging te toonen om nu in de groote steden de politiemacht op peil is, hun arbeids terrein te. verleggen naar de dorpen en kleine plaatsen. Daarom hoopt spr. dat do .gemeentelijke autoriteiten van de beide Ëovelanden hun aandacht aan deze zaak' zullen wijden en door geldèJijkbji steun, cursussen in en lezingen over do dacty loscopy, mogelijk maken. Daarna, werd het woord verleend aan dhr. Engelen, die eerst dank' bracht aan burgemeester, comm. v. politie en hoofd agent De Gooyer, voor hun steun, die het hem mogelijk maakte om op te treden. Terloops haalde daarop dc spr. d|g hi storie der politie en haar werKwij'zfe aan. De eerste politie wérd pas'in 1805 te. Londen aangesteld. Tn 1817 volgde Parijs, dat n.b. lot leider van het 4 taan sterkte korps, een ex-inbreker aanstelde. Dit sy steem scheen goed te voldoen. Want in 1832 Kroeg de oud-boef Vidoc' dje touwtjes in handen van de .brigade' d|p surêté". Vijf jaar later sloeg mén echter andere paden in en kteeeg een fatsoendelijk man. dhr. Payens, het commissariaat. Deze laatste wlas de eerste die zijn taak' wetcnschappie- lijk'er opvatte en zijn mansicha.ppen les sen ,gaf in de anthropologic., (menschkunde) Groote uitbreiding werd aan d'e opsporings- Munst gegeven toen Alph. Bertillon in 1874 te Parijs met zijn anthropotaetrio (meet-systeem) begon, en de resultaten daarvan versterkte door de pas ontdekte foto-k'unst. Een Kwarteeuw later kw'ataén de En- gelschen Galton en Hersohell op het idee dér dactylosoopie en na heel wat tegen kanting wonnen zij' het pleit en begon de Londenséhe politie in 1901 met hun uit vinding .in practijK te brengen. Het nut' en de voordeelen, die idlgzé m'ethódp bpvén alle anderen had, zég men Spoedig in en wordt tegenwoordig dan ook' algemeen toegepast. Na deze inleiding gaf de 'spr. m'et behulp van zijin lichtbeelden, die wél wat onSataén- hangend waren, een kijkje in 'de wereld der misdaad om vervolgens mét een serie plaatjes aan te foonen, dat alle herkén- ningsmethoden verzwaard Kunnen worden door, verminking, vérmblmkiing, veroude ring enz., met. uitzondering evenwel van de dactyloscopy. De nerven in vingers cn handen rijp onveranderlijk' en niet te ver nietigen. Verscheidene duistere gevallen, waarin dé dactyloscopy licht had gebracht, zagen we op het witte d'oek' verschijnen. Met eenige algtemteente kiekjes over poli- licht bescheen een schoon gelaat, nnet ener gieke trekken, vooruitstekendte kin en een vollen rossigen haard'. Ik woon te Clermont-Ferrand'. Reeds geruimen tijd' wenschte ik eenig geld ta plaatsen en wendde mij daarom tot da bank Montluc' en Corbin. wier hoofdkan toor te Clermtont gevestigd' is en die ta Alais een bijkantoor heeft. Die heeren heb ben u aanbevolen als een ernstig mian, die fondteen noodig heeft omi uwe zaak uit ta breid'en. Wjilt u vijftig duizend francs van mij nemen? Pages voelde dat het bloed hemt naar bet hoofd' steeg. Maar hij was te zeer taan van zaken en mieester van zicth Zelf oml niet kalmi te blijven. Hij! vroeg op heel ge- wonent oon? Op welke voorwaarden, mijnheer? Aan zes procent, antwoordde da vreemdeling. En in hoeveel tijd' terug te betalen? vroeg d'e industrieel. Na tien jaren, tenzij' u dé voorkeur ■geeft ami het vroeger terug te geven. Zie hier overigens een kwitantie, die ik reeds klaar gemlaakt heb en die u slechts be hoeft te ondterteekenen om) de som! te ont vangen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1928 | | pagina 1