DONDERDAG 12 JANUARI 1928 NIEUWE ZEEÜWSCHE COURANT BINNENLAND VAN HIER EN DAAR UIT ZEELAND MIDDELBURG VLISSINGEN GOES j In 't kraaiennest. ruimte voor misverstand opengelaten. Do oomlmunisten, aldus dikt het Kopjenig's verklaring nog eens aan, gaan ajta toege felijkheid en Godavroden te keer en berei den do gewapende revolutie voor. Maar Koplenig is vrijgesproken! Men kan begrijpen, dat alle ordelijke ele,mie.nt.en in de Oos'tenrijkscihe republiek miet be zorgdheid vervult zijn over de geestestga- steldlheid, die uit dergelijke uitspraken van gezworenen spreekt en dat hun verzat tegen de juryrechtspraak er niet joinder op wordt, nu op de stelselmatige vrijspraak van Mannen en vrouwen, die uit jalousie of achterdocht hun echtgenoot vevmioioa'd hebben, een even geregelde vrijspraak volgt van do verwekkers der Juii-onlusten. RUSLAND Do, graiinopkiiop. Toen de eerste mlaand 11a den nieuwen oogst aan het licht kwam1, dat de boeren hun graan niet wilden verkoopan, troostte men zich met de gedachte, dat na een kor ten tijd de zaak wel beter zou gaan als het gelukte iets meer aan manufacturen en an dere producten naar de dorpen te sturen. Die hoop heeft zich'niet verwerkelijkt en het gelukt niet die hoeveelheid graan op te koopen, waarop men voor den export ge- rokend heeft. Zelfs is hier en daar gebrek aan graan in de steden, waarvan particu liere handelaren gebruik maken voor winst- gevenden hamdel. De betrokken organisa ties worden dan ook zenuwachtig en mien ver.valt in dezelfde fout van 1925, dat de verschillende opkoopers, alle regeerings- organisaties, die echter naast en tegen el kaar werken, tegen elkaar op gaan bieden vn den prijs opdrijven. De voornaamste oorzaak van de misluk king van den opkoop ligt in het feit, dat de oogst dit jaar weer goed was, nu reeds voor den derden keer zonder onderbreking. Do hoeren hebben dus geen schulden af te doen, dateerend van vroegere misoogsten en ma ken geen haast mot den graanvenkoop, wachten op hooge prijzen, die inderdaad hier en daar zich reeds beginnen te vormen. Daarbij zijn de yeeprijjzen zeer hoog, zoadat het in vele gevallen voor de hoeren voor- deelig is hun varkens met! graan velt tei roesten en dan te verkoopen, hetgeen ze da.11 ook doen. ITALIË Het Maffia-proces1. Op Sicilië is thans uitspraak gedaan in liet proces' tegen 15-1 Beden van de maffia, dat drie maanden gccjuurd' heeft. De be- killaa,gden werden van ernstige misdrijven 'beschul'digd. Zeven hunner zijn tot levens gangen dwangarbeid veroordeeld!, clc ove rigen tot tuchthuisstraffen van 5 lot 30 jaar. Zeven bekllaagden zijn vrijgesproken. AMERIKA De Mcxicaans'clic dinUneiilcii. De speciale commissie uit den senaat der [Ver. Staten, die hellast was met het onder zoek' naar de waarheid vaal de Mexica,au- echc documenten, gepubliceerd door (ja ifiearst-blladen, heeft heden aan den senaat gerapporteerd, dat de betreffen!t|-i docu menten val'seh waren. liet 111 mis;aria,il der Koningin in Zuid-Holland. Naar met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid vernomen wordt, komt de Minister van Staat, jlir. mi', dr. H. A. van Jfarnebeek, oud-minister van Buitenl|and- Bche Zaken en oud-burgemeester van Den iHaag, zeer ernstig in aanmerking voor 't ambt van Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Ho'lland, ter vervanging van wijlen baron Sweerls de Landas Wy- fooj'gb. Furtverlagiugcu. Met ingang op 1 F,eb r uari Het staat thans vast, dat met ingang »(p 1 Februairi a.s. de vo%eiidc portverla- gingen in Werking zuilen treden: 1, het port van de brieven zal' in locaal verkeer van D/s 0F 5 cent worden ge- Jbrajht 2, het port van de briefkaarten zal' in het l'ooaal verkeer vhln 5"op 3 cuiit worden gebracht 3, de gewichtsgrenzen van de brieven beven een gewicht van 20 gram' zullen iworden uitgebreid; bet tweede gewicht Het Goessihe Weeshuis. Aan het gedenkboekje van liet Coessehe [Weeshuis, samengesteld bij het 300-jarig "bestaan dezier stichting, door den gem.- arcliivaris, den heer de Kruijter, ontleenen we de volgende interessante, bijzonderheden: O.p éen guren Decemberdag van het jaar 1609 waren vele Goessena.ars samen gekomen in "de herberg „den Gouden ■Leeuw"-bij de ophaalbrug, want claar zou op dien dag voor gegadigden wat te ver dienen zijn. Een .peer gewone gebeurtenis, maar zij. die deize verdiensten moesten opleveren waren niet zoo gewoon, in onze ooren klinkt bet zelfs zeer vreemd- Het was op dien dag publieke uitbesteding van de weeskinderen voor het volgend jaar, en deze kinderen waren lief, die voor een ze- •k&e klasse der ingezetenen een niet on aardige bron van inkomsten beloofden. De uitbesteding geschiedde vanwege het arm bestuur en de conditiën waren, dat de kinderen door dit bestuur zouden gevoed en gekleed worden. De uitbesteding gold dus alleen huisvesting en inwoning, in één woordhuiselijke verzorging. Dat. hui selijke verkeer zou wel sober zijn en het verblijf we.l armioedig; dal wist men he laas bij ervaring. Van ontwikkeling, orde of tucht zou wel geen sprake zijn. Meni geen zou die kinderen als goodkoope werk kracht exploiteeren. Dit alles wisten de velen, die daar samengekomen waren, en dat wisten oak de toenimalige armmeeste- ren, die daar deftig gepruikt in tabbaarden aan de lange tafel zaten, om de biedingen werdt van 100. op 250 gram. gebracht tegen 15 et. port; en voorts voor iedere; 250 grata 5 et. honger 4, het port van de gedrukte stukken zal worden gesteld op H/2 cent Jier 50' gram (zie hieronder) 5, het recht voor de expresscjbestelling van briofpostzendingen zaüi worden gesteld cp 10 cent en voor postpakketten op 15 cent. De gedrukte stukken worden, wat het te kwijten port betreft, gesplitst in ge drukte stukken, waarbij haast is, en ge drukte stukken, waarvoor niet de smffistei overkomst naar de besteuilmingeu noodig' wordt geacht. Het .publiek! zal dan zelf denr het opgeplakte port te kennen moe ten geven, of het betrokken drukwerk haast heeft of niet. 1 i Voor laatstbedoelde gedrukte stukken za ®het port verlaagd worden v'an 2 tot ll/a cent per 50 gram; voor eerstbedoelde gedrukte stukken blijft het bestaande; port !van 2 cent per 50 gram gehandhaafd. Indien een port yan 2 (cent per 50 gram wordt voldaan, wordt ,aan het goc'ü'ukte stuk dezelfde snelheid van overkomst ver zekerd, als aan een brief voor dezelfde bestemming. Het is 'geenszins de bedoeling, in beginsel' aan de met het lagere port gefrankeerde gedrukte stukken een min der snelle verzending te geven, maar het kan bij' massa-zendingen b.v. voorkomen, dat de hoeveelheden niet even apoflc'Jig ge sorteerd kunnen worden, a'fs de aanwezige brieven, briefkaarten enz. en dus moeten achterblijven. Ook zal de verdoeling van die gedrukte stukken over de verschill:cn;i'(j postbestellingen meer systematisch .kun nen gyeschieden. Voor prijscouranten, marktberichten en dergelijke, welke aan geen vertraging mogen jblbotstaan, zal dus in feite geen iportverllaging intreden. Gasfueht te Nieuwe Nicderp en Winkel. in de gemeenteraden van N. Nicdorp en Wiukef, welke dorpen gezamenlijk een gasfabriek expüjciteeren, is gisteren de gas te rtuptie behandeld. Hij het onderzoek is gebleken, dat de directeur f 3791 aan re- tciii'-provisie heeft opgestreken maar, waar do fabriek's"-explIloitatio noodlijdend L, zeiï f 79" had betaald voor een 'Asjum- nia-waterketel etc., welke hij graag wildo aanschaffen en welke de fabriek' moeilijk kon bekostigen. De directeur heeft totm f 30C0 aan de burgemeesters overhandigd cn toonde spijt over deze handelingen te hebben. Bij een nader ingesteld onderzoek door de justitie bleek de dijrecteui' d|e waar- beid te hebbeu verteld. De gas-commissie stelt nu den raden voor de f 3000 te aan vaarden cm in de reserve-kas te storten of voor afschrijving te gebruiken en den directeur te handhaven op nieuw© instruc ties. Herziening strMstefael. Thans is verschenen het verslag van het. Centraal Collage voor de Reclasseering, betreffende de herziening van het straf stelsel). Behoudens enktile wijzigingen blijft het kader der huidige straffen behou|c(en. Dit bracht reeds mede, dat het collie,ge geen aanleiding vond in zijn voorsteden op te nemen de doodstraf', c'(e lijfstraffen cn de deportatie, welke straffen het college ook overigens niet zou hebben wilïlen aanbe velen. Ook gaat het College niet' mede met dio bestrijding der celstraf, weillke uitgaat van, de eenzijdige gedachte, ic'jal eenzame op sluiting bij de straftoepassing in effik ge val afkeuring verdient. De beginselen waarop de hoofdzakelijke, wijzigingen in de voorstelden van het Ooi lege berusten, zijn in liet kort de Volgende s le. De korte vrijheidsstraffen dienen in afzondering te worden ondergaan, c%isi ook' de hechtenis Sle. de lange straffen dienen in (beperk te) gemeenschap voltrokken te worden; 3e. ingevoerd dient te worden een bij zóndere wijze van uitvoering der gevan genisstraf, overwegend gericht op verbe tering, te vergelijken met de strafvoltrek king in de Engelsche Borstal'l-Institutions, en de Amerikaa nsehe Reformatories. 4e. Tevens dient te worden ingevoerd de bijkomende straf van bewaring, voor verharde, gevaarlijke recidivisten. Daar naast wordt op eenige punten voorgesteld een verruiming der rechterlijke vrijheid, o.m. door de uitbreiding van het „recliter- in ontvangst te netoen. Maar wa,t zou imien anders? Waarheen moest men met deze kinderen? Aiimimeesters' verlangden wel klinkende miunl voor hun armeninrichting, maar geen ondeugende kinderen. Gegoeden, welgestel- den of bewoners van ruime huizen wilden geen bedeelde kinderen in hunne wonin gen. Men kon dus niet anders met deze weeskindoren dan naar de publieke miarkt. Bovendien herinnerde nieinmnd zich, dat het ooit anders geweest was. Waartoe ver andering? Bij de uitbesteding in December 1609 echter liep het zóó hoog, dat men meende, dat het zoo niet langer kon gaan. Hoi!) publiek dat daar kwami. brutaal uitziende haveloos gekleed, half dronken, ruw van taal en manieren, gaf zoo duidelijk blijken van onvatbaarheid voor opvoeding en on derwijs. had zoo weinig begrip van orde en tuchi, dat zelfs den meest oonservla-' lieven aiim|meesler een huivering over het lichaam' liep. Zoo kon het toch niet langer. Eenparig werd door liet bestuur aan den voorzit ter, die tevens voorzitter van den Raad! was, opgedragen dm! met den Raad te spre ken of het niet mogelijk zou Zijn een W,ees- huis te stichten. De Raad leende aan dit verzoek een .gewillig oor. Hij stelde zelfs een huis ter beschikking, namelijk! het Zusterhuis, maar de inrichting daarvan moest veranderd worden. Do eischen waren wel niet groot, maar liet verblijf dor zusters met het logement zou nu een Wieeshnis mpeten warden. Men liet de kasten der verbouwing c.pimaken, maar deze waren ZÓ4 hoog, dat men niet denken kan aan. de lij'k1 pardon'" voor. bagateüzaken, en door de aanvaarding van een veroordeeling tot vrijheidstraf, wel'k'e ten deeille onvoorwaar delijk' is, en voor het overblijvende, deel der straf voorwaardelijk'. 1 Minister Donner liceft voorts reeds eeni ge wetsvoorstellen ingediend waarbij liij o.a. voorstelt de invoering v.an jeugdge vangenissen en van de bijkomende straf vaai „bewaring" voor chronische misdadi gers. Overplaatsing der kantoren van Jurgens.' Naar wij vernemen worden de afdeelin- gen in- en verkoop van de firma Jurgens met ingang van 15 Februari a.s. uit Osa naai' Rotterdam: overgebracht. De chefs der afdeelingen hebben opdracht gekregen zich invet hun personeel binnen drie maan den te Rotterdam: te installeeran. Het be treft hier in totaal 42 personen, vcii'Mioede- lij-k volgt 'dan binnenkort ook do oaideau- afdecling. Het staat Ihans ook vast, dat de kanto ren uit Nijmegen binnen een bepaalden tijid naar Rottendam zullen overgaan. Eenige afdeelingen kregen reeds op korten tralmijln aanzegging van overplaatsing. Apologie. Voor een menigte, die tot in de uiterste hoeken het R.-K. Kerkgebouw vulde, gaf pater Hendricks eergisterenavond zijn eer ste conferentie over het „Huis op de rots". De redenaar zatte uiteen, den drang naar het Huis van Gods hoogere "Waarheid. De drang ontstaat uit het stellige feit', dat de miensch zich van liet Godsbestaan in het diepst van zijn eigen wezen bewust is, uit zijn denken, voelen en geweten. Het ademloos gevolgd betoog viel in drie deelen I. Er "bestaat zoo'n krachtige drang. II. Om deze te verklaren worden vele antwoorden gegeven. III Het eenige afdoende antwoord is het werkelijk bestaan van den levenden, per soonlijken God, die ons denken, voelen en ons geweten doet begrijpen. De volgende keer, 1-7 Januari, spreekt do zeergeleerde pater over „het Licht in het Huis" dat is de goddelijke openbaring. Begin 1 au, brand. Dinsdag is ten huize van v. II. in de Langeviél'e te Middelburg een begin van brand ontstaan doordat v. H. met een stuk leer tegen een petroleumkachel sloeg. De brand werd door een fjpn omwonenden met een sneÜbluscliaipparaat gebluscht. Van H. bekwam lichte brandwonden. Opdracht aan „De Schelde". De Rotterdamisehe Lloyd heeft aan do Kon. Mij. „De Schelde" alhier opgedragen den bouw van twee dubbclschroef motor- mailschcpen van omstreeks 18.000 Con, dus aanmerkelijk grootcr dan do onlangs ge bouwde Sibaiak. I)e schepen kunnen wegens liun breedto niet door de beslaande sluis naar buiten worden gsbufttht. De nieuwe sluis zal niet tijdig gfireed- zijn om, hei eerste schip! door te laten. Daarom: ziet „De Schelde" zich genoodzaakt liet casöo van het eerste schip te laten bouwen bij de werf Feijenoord te Rotterdam. (Reeds geplaatst in een deel dor vorige oplage). Voorzichtig niset gas! Wie de rubriek „Gemengd nieuws" bij houdt (en wie doet dat niet) weet, .dat onge vallen met en door ga,s; hetzij ontploffin gen, hetzij vergiftigingen of brand, aan de orde van den da.g zijn. Bijna, altijd is dit te wijten aan nalatig heid, onvoorzichtigheid of onwetendheid van de slachtoffers zelf en er kan daarcini niet genoeg gehamerd worden op het ver keerde daarvan. Hier in Goes peelt het gas zoowel bij verlichting, als bij verwarming, een groote rol. Zoo goed als in geen huis ontbreekt de gasleiding en daarom! meende de direc teur der gasfabriek, de heer Brink, de hulp' van de pers te moeten inroepen, om nog maals het publiek te wijzen, op het gevaar, dat het kan loopen, bijl ondeugdelijk gas- MUateriaal en aanlegfouten. inrichting van een Weeshuis. Leeningen uitschrijven was nog njet in de mode. Bankiersin9tellingen waren er nog niet. en de Raad verbood het verkoo pen van bezittingen der armen. Ei' zat dus voor «irmimeestea'en niet an ders op dan een beroepi te doen op welge- zinden en sparen. Nog zeventien malen had de uitbesteding of publieke weezenm'ai'kt plaats. Laten we hopen, dat het was tot toenemende erger nis van onze Goessche voorvaderen. Het was Januari 1627, toen de voorzit ter aan den Raad mededeclen kon, dat het armbestuur, hoewel financieel nog niet toe reikend, besloten bad, een Wieeshuis te Stichten, en daartoe het aangeboden dolm- plex huizen gaarne wilde aeceptaeren. De Raad benoemde voor de uitvoering van liet plan twee cam(missies nit zijn mid den. De eene zou .miet het armbestuur de za.a.k voorbereiden en de andlera zou eed verordening van het Weeshuis ontwerpen* (Tot het Zusterhuis behoorde ook het tegenwoordig armenhuis (in den volksmond bekend als het manhuis) toen het zuster- logciment gelieeten. D.e zusters deden in Goes (voor de Reformatie) het werk van wijkverpleegsters. Ze bezochten de zieken aan huis, en wie het verlangde., kon in lie!, logement opgenomen worden tegen betaling Het was een gemeenschappelijke inrichting. De L'atijnsche school, de Rederijkerskamer, enz. waren alle onder één da,k tmet het Zus terhuis; ieder had echter oen afzonderlijken ingang. Op de Kreukeltmarkt is ons allen nog bekend het poortje der La.tifnislche' school naast de woning van den heer Ver- beerai. De ingang van de Rederijkerskamer De voornaamste raad, dien de gasdiree- teur gaf, was: knutsel zelf niet aan leiding, lampen en comforen. Menig amateur in het herstellen, meent kleine onvolkomenheden te kunnen verhelpen, doch mie-estal komt het faliekant uit. Dingen waar een bekwaam fitter als 't ware autcimiatisch op let, ont snappen aan het oog van den ondeskundige, otm, maar te zwijgen van ingewikkelder za ken. Dezelfde waarschuwing geldt voor do z.g.""„pijpendraaiers" ofwel de beunhazen die gomoedelijk op, karwei gaan, zich als vak'man aanstellen, maar niet beter op da hoogte zijn dan de particuliere knutselaar. 't Is of velen nooit inzien, dat hot' hier een ernstige zaak betreft, die niet alleen geldelijk nadeel kan veroorzaken, mlaar zelfs een levenskwestie is. 't „Wees voorzichtig", moet steeds her haald worden. Wanneer men een gasreuk 'waarneemt, hetzij bij den meter (waar de aoldecr-verhin ding, door het dreunen van vrachtauto's, vaak gaat lekken) hetzij ergens anders, dan niet oB' zoek met lucifertjes, tracht, zefflf geen noodverband aan te leggen, imiaar waarschuw even de gasfabriek. Dan zijt ge safe 1 De directeur Irneft in een vertrekje een aantal curiositeiren bijeengebracht, welke alle gevonden zijn bij! reparaties, door het Bersonecl verricht, bij menschen die na veel gekwakzalver, den vakman te hulp riepen. Het is bijna ongelooflijk, wanneer men hoort, dat men met mlke prullen en onderdeelen aan ee.n gasleiding, durft voort te. leven. Een ander gevaar i.s gelegen, in het ge deeltelijk laten branden van hanglicbt; door het verminderen van den druk, wordt het gas niet roe-er geheel naar de vlam' gestern ten, maar vloeit zijwaarts, door de openin gen boven den brander, bet vertrek bjnnftn. Bij ataandli'cht is dit gevaar veel minder. Dikwijls denkt het publiek1 ook te ge- makkeliik' over oude leidingen, zo hebben het zoolang gedaan, wordt dan geredeneerd, men ziat tegen de kosten op, en stelt zich wederom: aan ongelukken bloot. Eij gascctmforen verdient het aanbeveling inplaats van een gummi-slang, een metalen buisje als verbinding te nemenda,nk zij' het eenvoudig vleugelmóertje is zoo'n me talen buisje in een ommezien te beves tigen of los te maken. Voor de z,g. natte lampen, gelukkig nog slechts weinig in gebruik, is liet 't beste, miet liet oog op stukvriezen, voor vulling glycerine, inplaats van water te' gebruiken. Een prachtig hulpmiddel om aan het meeste gasgevaar te ontkomen, toonde de directeur ons, in den te weinig be.kenldan veiliglieidsmeler. Wanneer .deze meter ingeschakeld is op dear nacht, kan er naar verkiezing nc|g een kleinere of grootere hoeveelheid gas toevloeien, maai' nooit zooveel, dat er ge vaar voor verslikking kan ontstaan. Tegen een kleine verliooging in de maa.n- delijksehe meterhuur ongev. 25 ets. kan rnian dezen meter bekomen. We vertrouwen, met den gasdirecteur, dat onze lezers, met het hier naar vo.re.n- gebrachte, liun nut zullen doen. Oud-leerlingen R. L. W. S. In het Schuttershof vergaderde Dinsdag morgen rle vereeniging van oud-leerlin gen der Rijkslandbouwwintersclrool le Goes, ouder voorzitterschap van den heer D. W. Lindenbergh. Deze heette de leden welkom, wensehte geluk met het nieuwe jaar en sprak de hoop uit' dat 1928' beter voor den landbouw zal zijn dan 1927. Spr. verwachtte dat de leden het hunne zouden bijdragen ojmi den landbouw in betere banen te leiden. Gewezen werd opi net vraagstuk der ontwatering en op meer intensiever be werking van den grond. Nadat de heer D. W'. Lindenbergh speciaal do heeren Ste vens, v. d. Pla&sche en Snouck had verwel komd, deed de secretaris voorlezing van de notulen der vorige vergadering, die werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris zij aangestipt, dat een excursie door enkcla leden werd ondernomen naar Groningen. Blijkens het jaarverslag van den pen ningmeester bedraagt het batig saldo over liet afgeloopen jaar f735,43. Tot p-la.atsivervangend hoofdbestuurslid der Z. L. M. werd gekozen de heer A. C. Zandee. De lieer D. Wc Lindenbergh werd herkozen als bestuurslid, terwijl in de vaca- ture-Arenthals werd voorzien door benoe- was op de plaats waar thans de woning van genoeimden heer Vierbeom' staat, die ter ge dachtenis een gevelsteen liet plaatsen in zijn huis, imiet den naam' der Kamer: „dó Nardusbloeme", er op.) Het huis werd naar de eischen des tijds ingericht. 1 Januari 1628 werd het ge opend; een 50-tal weeskinderen kwamen door de nog bestaande poort' hun nieuwe woning binnen. Het was een feestdag voor die kinderen. De commissie, belast met het' ontwerpen eener ordonnantie, was in No vember klaar gekomen en de. Rand ha.d tot goedkeuring der ordonnantie besloten, vol gens wélke het Weeshuis zou bestuprd worden. Den eersten Zondag na 1 Januari 1628 verschenen de kinderen in hun nieuw bruin oostuumi met een blauw gansje op dén rechterschouder in de kerk'. Dienzelf den dag zag men in de straten vaai ter Goes do weeskinderen, of zooals mien ze toen noemide „de stadskinderen", wandelen. Maar met het .groot genoi\genx dat die kinderen roet hunne familie smaakten, vermeerder den de financieele en moreele zorgen van het bestuur. Reeds in de Februariverga.de- ring, dus één maand na de opening van het Weeshuis, begon de penningmeester met zijn klachtenboek. Hij. constateerde dait de geldkist bedenkelijke gaten en scheuren liet zien, en wees de regenten op, het ophoud- barev an den financiëelen toestand. Het Weeshuis kon naar zijn meening op deze wijze slechts twee jaren bestaan. Na bespreking besloot de vergadering elke, drie nuaanden eene collecte te honden a.an de huizen der ingezetenen. De Goes- sche burgerij betoonde ziejh mild, en. de armmeesters waren dankbaar, maai deze MIMHfl Teekeneades t ij d s. De historie van de Veendamlmer hypo theekbank, liet weer eens zien, hoe diep het bederf in vele kringen is doorgedron- gen. 'n Directie van een bank koopt de Meer derheid van aandeden op, versjachert deze dan weer twintigmaal boven de waarde a.a.u ee.n zwendelaar, die achter de sdhermten' blijft, maai' die -met deze aandeefen, een; zoogenaamd nieuwe directie aaustelt, die echter slechts een gewillig werktuig in zijn handen is 011 op zijn oo.mmando aan heb plunderen slaat en een 6V2 millioen gulden, die feitelijk aan de pandbrielliouders be hoorden, brutaalweg buitmaakt. Let wel. dat deze dingen ziök niet' af speelden in een gezelsdhap van zakkenrol lers of „Lammetjes Zondag", maar in d» deftige wereld. Bewoners van heerenliui- zen, personen m©t een reputatie, dragers van een titel, waren hier do schuldigen en verkochten hun eer aan den Meestbiedende. Wielk een afgrond valt er open, wanneer men zich in zulke kwesties verdiept! IIoo duidelijk ziet men in zulk een geval, de af- spiegelings van hot beeld eens1 tijds, dia ge.ld en genot als de hoogste waarden er kent en den hoogmiood tot zijn afgod heeft. Men wil tien, twintig graden leven boven zijn stand, omi toch maar Meer te lijken dan uilen is; men durft alles op zij' tè gooiem en weg te trappen, om) toch maar mee: te» :m|ogen zingen in liet koor, dat hier dep boegen toon aangeeft. En i:m|imei' knaagt het bederf door in de :maatscJhap;pijvreet als een kankei' haar gezondste bestanddeelen aan. Ook bij ons hela,as duiden de teelcenen er op, dat de geest des tijds, do boozel geest, zijn aanhang weet te werven. Nooit bleek dat zoo schrijnend, als' uit een berichtje in de „Msb." van j.l. Maan dag. De geestelijke adviseur van de R.-K. Middenstandsvereenjging, maakte in eau paar regels bekend, wa-arom hij' den avond! van te voren, de lustrumvergadering van zijn vereeniging had verlaten. 't Is in al zijn soberheid zoo veelzeggend,. „Ik liep weg: 1. O'mi de ergerlijke kleeding van een aan tal dames, waarvan ik er zeven (alleen nog maar de ergsten!) vóór den aanvang gelast 'heb de zaal te verlaten; 2. om de schaamtelooze uitstalling bij het eerste het beste nummertje reeds, dat werd' gegeven. Daarom: stond pk vijf minuten na. deni aanvang van de feostvergadering der R.-K. Mididenstandisvei'ee.niging op straat." Tjsi't niet in en in-Aroevig, dat het bij,ona zoover kon komen en heeft men zich dan; tè verwonderen, dat in kringen, waar iböi alle geloof en gezag verwierp:, de moraal op elk! punt uit den band springt. UITKIJK. ming van den heer P. de Bruijne te Colijns- plaat. In-de Wtn|missie ingesteld door de Z.L.M. ter bestudeering van de pensioenregeling i.11 den landbouw werden benoemd do heèréit' D. W. Lindenbergh, C. O. J. Hendrikse en' Jac. Wéllaman. Bij de rondvraag wees de heer Jac. Wiel- lelmian er op, dat het in dezen tijd noodig is, dat bij den Landbouw betrokkenen inter nationaal leeren denken. Onze landbouw toch hangt af van hetgeen 111 het buiten land geschiedt. Spr. stelde voor het hoofd bestuur van den algemeenon bond. te ver zoeken contact te zoeken met soortgelijke bonden in het buitenland. Dit werd aange- nömien. De voorzitter zei, dat 11 Juni a.s. de ver eeniging 25 jaar za.l bestaan. Zoo mogelijk zal op dien dag een feestvergadering wor den gehouden. Vervolgens vertoonde Ir. C. A. G. Spaan uit Amsterdam eenige films, o. a. over het' weiland-proefveld van den heer W'. de Buck te Meliskerke, over den groei van het gra.S enz. Spr. wees er op, dat aan de weilanden nogt e weinig aandacht wordt geschonken, de hooiopbrengst is slechts weinig meer dan 70 jaar geleden. De oorzaken zijn slechte ontwatering en te geringe bejmés;- ling. Daarna sluiting. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd in hulp was slechts tijdelijk. Men had be hoefte aan meerdere en geregelde inkom sten. "Waar zou men die halen? Een voorj stel om' tegen betaling weezen uit de omlig gende dorpen op te nemen, werd in strijd geacht met bet doel der stichting. Een an der voorstel om' het groote onbewoonde deel van 'het buis, het vroegere zusterlogemient, productief te maken, vond voldoende in stemming bij regenten en den Raad. Als proveniershuis zou dit gebouw eeu gere gelde bron van inkomsten kunnen worden; nien zou beproeven het Weeshuis met dit' huis te combineeren. Jongen en ouden zou den nu dezelfde poort doorgaan. Bepaald werd, dat zij, Hie verlangden opgenomen' te worden, een eigen huishouding: kleeding, een bed met ioebehooren, enz. mo,egtetï medebrengen. Bovendien moesten zij' een door het 'bestuur te bepalen jaargeld bel talen. Daarvoor zouden ze genieteninwo ning, spijs en drank, verzorging, ziek of gezond, en bij aflijvigheid (overlijden) kwam hun gansohe bezit aan de stichting. Deze maatregel bleek niet zonder suoöes. De eerste inwoDer, die op bovengenoemde voorwaarden binnenkwam' was een oud va rensgezel, Willem' van Grimsbergen gehae- tén. Hij verklaarde aan regenten, in den aardappelentijd 63 jaar oud te worden, had' een spaarduitje vergaard en zette zijn ver zoek tot opname kracht bij door de bewe ring dat hij toch ook een „weeze" was. Ziija voorbeeld werd door meerderen gevolgd'; nog hetzelfde jaar dat hij was aangenomen, werd het oude Manhuis, zoo men 't toen reeds noemide, bewoond door zes oudjes; daarna groeide het getal tot dertig. ("Wordt voortgezet.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1928 | | pagina 2