Purol bij Ruwe en Springende Handen. Doos 30 ct. DINSDAG 13 DECEMBER *027 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Wetenschap en Kunst In 't kraaiennest, de soberheid der belijning, aangenaam on derbreekt. De muren werden hier en elders in lich te, teem tinten gehouden, waarin da don kere deurstijlen en de diep,glanzende tri- plex-paDP.elen, magnifiek uitkomen: bijzon der smaakvol is ook de roomkleurige tegel- lajnbrizeering, verlucht door bandversie ring van groenige kleur. Hoewel alle weelderigheid vermeden is in de uitvoering, heeft het bestuur der stichting geen geld ontzien, om de installa tie zoo modern en z.oo voortreffelijk moge lijk te maken; van de nieuwste vindingen is gebruik gemaakt en zoo staan den heeren doktoren de meest perfecte hulpmiddelen ten dienste. Eenig begrip van deze moderne hulpmid delen krijgt men, hij'1 een bezoek aan die Röntgenafdeeling. Men staat in één woord verstomd, zulke enorme en prachtige appa raten aan te treffen. Wie hopen niet on bescheiden te zijn, door meo te deelen dat alleen deze installatie, een kosten mét zich bracht van ongeveer f 24.000. Het tweede feit, dat den leek hier onmid dellijk opvalt, is de groote zorg, die besteed is aan de sanitaire middelen. Veel zieken huizen mochten we reeds bezoeken, maar we kunnen ons niet herinneren, dit onder deel volmaakter te hebben aangetroffen. Ook het comfort, het gerief, is tot een zoo groot mogelijke hoogte opgevoerd. Hetzij de patiënten van de benedenver dieping naar de operatiezaal, of voor een zonnebad naar het dak moeten worden ver voerd een breede lift, waarin gemakkelijk' een ledikant geplaatst kan worden, staat voor ieder gereed. Bijzonder handig is 't ook, dat de consulteerende geneesheeren, van hun diverse poliklinieken uit, hun pa tiënten in de wachtkamer, electrisch kun nen waarschuwen, wanneer het hun beurt van komen is. Daar het gebouw geheel vrij staat, kon anen iedere ziekenzaal, haar eigen serre en terras geven, wat een vrij en heerlijk uit zicht waarborgt. Deze ziekenzalen, ver zadigd van licht en lucht, zijn verdeeld in vier klassen. In de derde klas-zalen wor- ilen 10 ledikanten geplaatst; in ,de tweede klas B 5tweede klas A' 2 en in de eerste klas 1. Wat ongetwijield de bezoekers ook zal opvallen is de inrichting van de reusachtige keuken; alleen de lornuisoven groot als 'n huis is reeds 'n bezienswaardigheid op zichzelf. Praetiseh lijkt ons ook de spij;- Izenlift, die het bereide eten naar da ver schillende verdiepingen kan voeren, waar ihet dan naar de bijkeukens (10 in getal) •gebracht wordt om van daaruit naar de on derscheiden zalen gedistribueerd te worden. Op de eerste verdieping zijn het vooral de twee kloeke operatie-zalen die, de aan dacht ,vragen, Oim niet te spréken van de intieme huiskapel, met haar gebrandschil derde rapten en een interiepr, dat een 1Waardig .verblijf voor de Koning der Ko pingen zal zijn. De klapei biedt plaats apn (4§ personen en bovendien is; er ruimte ge spaard voor een klein podium, voor het [zangkoor. Naast de kapel, achter den wand van het priesterkoor is; nog een eenvoudige sa- iciristie. Op de bovenverdieping vindt men de l&obere cellen der eerwaarde zusters, drie ziekenzaaltjes voor de zusters, opslagplaat sen, ,enz. Het bekiezelde dak, dat een panorama, ivan .het mooie landschap verschaft, is da pitgelezen plaats voor de zonne-baden. Een Bolide borstwering sluit ongelukken uit, zonder het vergezicht te Belemmeren. Men mag de stichting niet verlaten, zon der een blik! te hebben geworp.en in het tmachinegebouw, dat geheel vrij van 't ge sticht staat, zaodat net gedruisck der 30 jP.K. sterk Diessel-motor, niet storend kan averken. Behalve den reeds genoemden mo- Jior, is in dit gebouw de electrische centrale geplaatst en de krachtige aceumiuilatoren- ibatterij, waar de electriciteit gereserveerd (wordt, voor 't geval, dat de piptor niet (Werkt. De centrale verwarming en de warm water-voorziening worden verzorgd in de (kelders van de inrichting zelf. 1 Uit den aard der zaak' konden we nog kolommen vullen, over het Ziekenhuis, (mlaar we moeten ons beperken. Maakt zelf gebruik' van de gelegenheid tot bezichti ging en gij zult mét ons verrukt sta.au, over dit pionument van christelijke Chari- Itas, dat een ontferm'ende hulp voor alle 'zieken en lijdenden wil worden. Van het werk' gaan automatisch de ge dachten naar de werkers, die dit wisten te wrochten. Zeker, ook zij zouden niet veel hebben kunnen doen zonder de hulp' der liefdadige Zeeuwen, maai- het is dan toch (aan hun initiatief te danken, dat begonnen .en doorgezet werd, tot dit verheugend, ein de. In de hal van het Ziekenhuis staan hun papieu gebeiteld in een zwarten hardstee- plaat, die de herinnering aan hen en hun Werk. in lengte van dagen levendig zal houden. i Het zijn die van de heeren G. Geijlsiep, )als voorz.Jos "Witkam, secr.-penninm. ITh. van Veen; J. J. Koene en Joh. Bos, leden. Voorts vermeldt de gedenksteen, dten Izeereerw. heer L. Dolle, als bisschoppelijk' IcJosnimissiaiis en dr. J. W. Jenny Weycr- tman als medisch adviseur.. Het is niet aan ons' de verdiensten van ieder dezer heeren op1 te souitmietndit zal Wel .geschieden hij de officieel» opeping docr beter ingewijden, mlaar een uitzonde ring kunnen wij veilig maken voor den heer Jos Witkam, die in zijn .lui' ele func tie van secr.-penningm. zoo ontzaggelijk iveel arbeid verplaatst heeft in deze, dat dit ook den buitenstaander treft en mét bewondering vervult. God ta'oge hem en zijn médewetrk'ers! loo- "We mégen dit artikel niet eindigen zon der mét een enkel woord te gewagen van de eerw. zusters, die zich gedurende, elf ja- ïen, in hekrompen omstandigheden tabesten behelpen en dit mét liefde deleft, vervul'! als zij waren vap opofferende gezindheid. Haar geduldige toewijding wordt nu als 't ware beloond met deze schopne stich ting, waarin zij haar tméeiz/ame taak, dank zij de vervtolpx'aking der hulpmiddelen, nog beter kjunnen uitvoeren, dan in de pri mitieve inrichting aan de Lombardstraat, Moge God ook' haar zegenen voor al wat zij deden en doen 2»ullen! i Wij vernamen nog, dat het nieuwe Zie kenhuis, de vorige, week onverwacht be zocht is, door den Hoofdinspecteur der Volksgezondheid, dr. J.. Th. Terburgh en den inspecteur van denzelfden dienst, dp. J. Hulshof Pol. Beide heeren gaven onom wonden uiting aan hun tevredenheid met den houw en de inrichting, en mbesten be kennen, geen enkele aan'mérlring te kunnen maken. Zooiets spreekt boekdoelen! Het bestuur van het R.-K. Ziekenhuis deelt ons, in aansluiting aan de advertentie van vorige week, mede, da,t er ook a.s. Zondag van 12 tot 2 uur gelegenheid is het nieuwe ziekenhuis aan den Kloeting- schen weg te bezichtigen. Daarvoor „be hoeft geen kaart aangevraagd te worden. Vanmorgen waren reedd bijna 300 kaar ten .uitgereikt. Werkverschaffing. B. en W. zijn druk' bezig met het ver zamelen van gegevens voor de werkver schaffing in dezen winter. Reeds is een schrijven verzonden naar de. besturen der stands- en vakorganisaties, met het verzoek' een opgave te wilton ver- strékken, van de georganiseerden, die voor werkverschaffing in aanmerking zouden kunnen kopren. 1 1 „Sint Gcnesius". De R.-K. Tooneelvereeniging „Sint Ge- nesius'" zal op 20 en 22 Januari, in het „Schuttershof" een uitvoering geven, met het tooneelstuk „Het horloge van Napo leon". Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd in November op spaarbankboekjes ingelegd 1' 16.291,85 en terugbetaald f 22.959,21, derhalve minder ingelegd dan terugbe taald f 6667,36. Het aantal nieuw uitge geven spaarbankboekjes bedroeg 16. Door tusschenkémst ^ezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 1900, en afgeschreven niets, derhalve méér in- dan afgeschreven i' 1900. Het aantal nieuw uitgegeven staats s'chuldboék'jesi bedroeg 1. Hcinkcnszand. Zaterdag werd in 't clafé van dhr. Vermeulen de gewone jaarverga dering gehouden van de Heinkenszandscha Guano-Vereeniging, waapin door de secire- taris-pcnning!m,ees;fei\ rekening en verant woording is gedaan van de ontvangsten eu uitgaveu over 1926/27 (het 37e boekjaar; en waaruit bleek dat de ontvangsten be droegen i' 43.215,56 de uitgaven f 43.139,5g en aïzoo een goed slpt van i" 75,98. Na onderzoek door de commissie werd deze rekening ,aldus goedgekeurd en vast gesteld. Daarna werd door den secretaris' penning meester versdag uitgebracht aangaande de werking der vereeniging gedurende hef af- geloopen boekjaar en daarbij geconstateerd, dat door do leden ;d(it jaar' was aangekocht 955600 KG. diverse soorten kunstmest stoffen en dat blijkens ter tafel gebrachte analyse verslagen iedere soort aan 't .ge waarborgde gehalte had voldaan. Aan de beurt v aan aftreding als1 be stuursleden waren de heeren H. van iwa.ar- den en J. Boonman Cz. Tot bestuurslid werd herkozen dhr. van Iwaarden en in plaats van dhr. Boonman die niet meer in aanmerking wenschtc te komen dhr. Anth. Martens. Zaterdag had de vrouw van de W. hetongelulk' haar been te breken door dat de zoldertrap waarop zij stond, weggleed'. Dr. Griep verleende hulp. 's Hcerenhock. De kterkoollecte ten bate der St. Vincentiusvereeniging, heeft opge bracht 1'634,061/2, terwijl in den loop van den dag nog 14 el (katoen werd geschonken Voorwaar een prachtig resultaat. Bij de Zaterdag en Zondag te Mid delburg gehouden tentoonstelling van post duiven, uitgaande van de Conüoiu's-Com- missie „Walcheren", werden door de vol gende 'personen, alle wonende te. 'siHéeren- hoék in de schormheidslklassen prijzen be haald: H'. Janse één 3e; L. Capcllo éen 3e; W'. van 't Wiesteinde één le, twee 2e; P. van 't Westeinde één le; E. Spelier éen 4e en C. v. d. Bulk één 2e prijs. Hansweert. Zaterdagmorgen had alhier een aanvaring plaats tusschen het binnen komende schip „Simonne" en het uitgaan de schip „Ronsard". De „Simonne" werd aan het voorschip zwaar beschadigd en mloet naar de werf in België terugkéieren om) te repareeren. De „Ron.sa.rd" bekwam geen noemenswaardige sto'hade. Ovczand. De raad vergaderde Vrijdjag. Afwezig de heen D'. v. d. Dries. Aan Ged. Staten zal tmlachtiging worden gevraagd tot het aanvaarden eener schenking ad f900 van de \erlotingscJaimlmissie, zijnde 30 van de verkochte 3000 loten. Door het toestaan van cene subsidie voor herhalingsonderwijs' aan de r.-k. school, wordt de begrooting van 1927 ge wijzigd. Een suppletoir kohier hondenbe- la,stin,. i f i. zijnde vopr 1 hond over een half jaar, wordtrva.stgcst.eld. Het tweede gedeelte der politieverorde ning,zijnde de art. 59 tot en m'et art. 125 wordt behandeld en voorloopig vastgesteld. ÏJzendifke. Naar het gerucht ga.at ne men de plannen om een nieuwe R.-K. meisjesschool te bouweu meer en mam vaste vormen aan. Westdorpe. Bij den burgeméester alhier is ,ingekjo|m'en een bedrag van f 16479,50 van het Nationaal Steundomité, welk' be drag is besfam'd voor verdeeling onder die getroffenen door de hagelschade van de zen zomer. Verzonden bieten. Aan het station te Baarland zijn aange voerd 1.950.439 K.G.aan de haiven 600.000 K.G. Aan ,het station te Oudelande zijn aan gevoerd 2.993.028 K.G. Be suilcrbietenkandel in Z.-Vlaanderen. Naar aanleiding van een adres, dat de Kamer van Koophandel' en Fabrieken voor Z.eeuwsch-Vlaunderen te ffernouzen richtte tot den minister van Financiën, zond de kling Hulst van den N. C. B„ de grootste organisatie van landbouwers in Z.-VJuan- deren, een schrijven aan den minister van Financiën, waarin er de aandacht op ge vestigd wordt, dat in het aidresi van ge noemde Kamer van Koophandel betreffen de den uitvoer vau suikerbieten, bijzaken naar voren worden geschoven en hoofd zaken zoodanig op den achtergrond wor den gehouden, dat ieder, idjie niet met dén handel in suikerbieten, in Zeauwsch-Vlaan- deren op de hoogte is, een verkeerde voor stelling van den feitelijfcén toestand dreigt te krijgen; Deze toestand heel in het kort te schet sen is als volgt: 1, een deel der suikerbieten wordt ver werkt aan de Coöperatieve Suikerfabriek te Sas-van-Gent 2, het overgroote deel wordt door de landbouwers gecontracteerd aan de Cen trale Sui'kennaatschappij, of a,an fabrie ken, die contractueel met de Centrale Sui- k'ermaatsckappij zijn verbonden, welke maatschappij de eenige speculatieve fabriek in Zeeuwsch-Vla,anderen, die te Sas. van vau Gent gevestigd is', van bieten voorziet, terwijl zij de rest plaatst bij' de bij haar aangesloten Belgische fabrieken. 3, Ten slotte verschijnen nog als bietep kbopers van kleine kwantuma enkele klei nere Noord-Fransche fabrieken, welke tot lieden nog niet door financieele banden aan de Centrale Suikermaatschappij zijn ge bonden. I f j| '3jjj Adr. wijst er op dat in het Jiciht /van bovenstaande mededeelingen de inhoud) vau het adres der K'. van Koophandel slecht te zien is als „een verzoek aan uwe excellen tie om door regeeringsmaatregelen te wil len bevorderen, dat de Centrale suik|mnaat- sihappij haar laatsten concurrent op de Zecuwsch-Vlaamsiche bietenmlarbt kosteloos kwijtraakt". Gezien het feit, dat onze bietenbouwers grootendeels pachtboeren zijn, terwijl land heer of rentmeester bijna zonder uitzonde ring belangen hekken hij een of andere suikerfabriek, zou' dan voor geen enkelen hunner, nog vrije bietenhandel mogelijk zijn terwijl de Centrale Suikermaatschap- pij prijzen en voorwaarden slechts, had te dicte.eren. Verder vestigt adr. er nog de aandacht op, dat de traditoneele noodklok: vergroo ting der werkloosheid, in het adresi d'eir Ka mer van Koophandel ten onrechte wordt geluid. Juist het omgekeerde ia waarheid. Door verkoop naar Frankrijk zal de werkloos heid zichtbaar verminderen: door «le hoo- gere prijzen, welke dc Fransche fabrieken besteden worden meer 'bieten vierblouwd, en geen enkel landbouwgewas verschaft zooveel werk aan de landarbeiders en heielft zoo n inviced op de hoogte van het loon. Adr. vraagt den minister daarom1 in dezen geen maatregelen te willen ljaten, zoouls hij tot heden was;. Een .afschrift van het adres is gezonden aan den minister van Binnenlaudsiche Za- k'en en Landbouw. Kring Walcheren der Z. L. M. In de algemeene vergadering van bo- vengenoemden kring werd medegedeeld, dat de heer J. ICasse te Veere en J. Polderdijk te Nieuwland, tot eere-leden zijn benoemd. Door den heer C. Stevens, Rijksland- 'bouwconsulent voor Zeeland, werd in ver band met de mogelijkheid qm: te komen tot oprichting van meer lagere landbouwscho len, een uiteenzetting gegeven van de ver schillende soorten van landbouwonderwijs, hooger, middelbaar- en lager en van doel en inrichting der lagere scholen. Sur. vond gelegenheid er (>p te wijzen, dat over de plannen voor oprichting v,au land- en tuinbouwscholen zulke verkeerde berichten in de pers de ronde doen. Ztao werd Zaterdagavond door „Men" aant de „N. R. Ct." geschreven, dat het doel is één tuinbouwschool voor de gelieele provincie op te richten en dit is nu juist niet het ge val', men wil lagere tuinbouwscholen in verschillende deelen van de provincie tot stand brengen. De rekening 1926 en de be.grooting 1928 werden goedgekeurd, terwijl tot voorzitter werd herkozen de heer jhr. P. J. Boogaert te Middelburg. 1L- 1 I IIl'fj. «II Een nieuwe fundecrings'methcde. Voor een nieuwe fuudeeringstmiethode, die berust op het verharden van don bodtim door inwerking van kiezelzuurhoudende stof op oplosbare zouten of zuren, is octrooi verleend aan de A. G. Gebhardt en Koenig en dr. ir. Joosteu te Nordhau- sen. Door verkiezeling yerandert daarbij zand in een zandsteenachtige, grintzand in een betonachtige massa. Het inpersen der chemicaliën geschiedt door middel van in iden boA-m gedreven buizen.. Uit voorlooopige ervaringen is gebleken, dat de bodem in den omtrek van ongeveer 1.50 M. uit de buis gemeten permanent yersteent. Men kan op deze wijze een fundeering maken zonder graafwerk; te verrichten. De vloeibare chemicaliën worden onder druk in de buizen geperst. Men lean zoowel in verticlale als in horizontale richting wer ken. De vastheid die men verkrijgt komt on geveer overeen met die v,an natuurlijke zandsteen; een en ander afhankelijk vun de dichtheid en de korrelgrootte. Da veir- steening treedt direct in na het inspuiten der chemicaliën. In vochtige lucht bij aan raking met water of in een waterhouden- den bodem' neemt de op chemische wijze versteende massa in vastheid toe. Wianneer deze methode ook oedonomisch is, dan is daanmede stellig een waardevolle iundeeringswijze .gevonden. Hjomtbctun. i Een nieuw beton onder den naam' van „Houtbeton" wordt vervaardigd vau zaag'- sel met zekér chemisch bindmiddel. Dit bindmiddel maakt tevens de massa brand! vrij, aoodat houtbeton onontvlatmtoaar is. .Volgens .proefnemingen zou zelfs, de door een snijbrander ontwikkelde temperatuur van 3000 gr. het houtbeton niet aantasten. Het materiaal heeft een specifiek' gw- wicht van 0.750, tot 1.0, de kleur is grijs- rood en het bezit een soortgelijke elastici teit en bewerkingstnlogeijkheid alsi natuur lijk' hout. Hethoutbeton heeft volgens de proefue- gingen van het laboratorium voor materia lenonderzoek te Berlijn-Dahlejm' een dvuk- vastheid van 240250 K.G. per c'.M.2 en is isoleerend. Door het „Forsohingslhoim' fur iWarmeschutz'" te Munchep werd het warmtegeleidend cijfer bij een gemiddejl(dj3 temperatuur van 20° vastgesteld op 0.194, terwijl dit van een baksteenen muur 0.750 bedraagt. Ook de bestendigheid tegen vorst is volgens het onderzoek van het chemisch la boratorium voor gunstig gebleken. De toe- p|aS>ingsmogel'ij<khcid van de meestal ge perste betoiilichaimen lichamen ligt vooraJII op het gebied van vakvulling "in wanden, bestaande uit een geraamte van hout, be ton of ijzer. GEMENGD NIEUWS l Uil» IIlil II I III! I Kerkdiefstal. In den nacht van Zondag op Maaudag is ingebroken, iu de R.-K. kerk aan de Bree- straat te Beverwijk. Alle offerbussen wa ren ledig, zoodat de buit, die de daders aantroffen, al heel miniem was. In de sa cristie werden de offerblokken bewerkte doch ook hier was geen geld aanwezig. De opbrengst van de collecte van Zondag, ruim f 500, was jpist des ayonds te voren door den pastoor in bewaring genomen. Van de daders is tot nog toe geen spoor gevonden, A Fabrieksbrand te Huizen. Gisteravond is de vloerzeilfabriek aan dé Havenstraat te Huizen in brand geraakt. De drogerij en de drukkerij, zijn geheel uit gebrand. De vermiste logger SA. 190. De Scheveningsche logger Sdh- 190 van de reederij M. Verliey Jzn. is thans zoover over tijd, dat men aanneemt, dat het schip in den jongsten storm gebleven is. Welis waar is het op 20 November nog in den storm gezien, maar sindsdien heef't mien er niets meer van gehoord. Onfortuinlijke auto dieven. Eergisteravond werd de politie te Oagst- geest ervan in kennis gesteld, dat nabij, de drie witte palen een auto te water was ge reden. Toen de politie ter plaatse kwam, vond zij een auto in 't water, doch de drie inzittende heeren waren met een even later passeerende auto in de richting den Haag verdwenen. Kort daarop kreeg de politie telefonisch bericht uit den Haag, dat ten nadeele van de dames A. te Leiden een blauwe Studebaker was ontvreemd. In de plaats van den ontvreemden wagen hadden de dieven een oud Fordje achtergelaten. Da drenkeling bleek inderdaad de gestolen auto te zijn. Ernstig ongeluk! le IJniuiden. Eergisteravond is op het terrein van de hoogovens te IJmuiden een vrceselijk on geluk gebeurd. Bij de werkzaamheden voor de nieuwe opslagkraan aan de buitenha ven, welke kraan wordt gebouwd door de fa. P. Smit Jr. te Rotterdam, waren vier arbeiders van de firma Bijker te Haarlem, die een onderdeel van het werk uitvoert, bezig met het afklinken van de kapbaan. Deze werkzaamheden werden uitgevoerd op een ongeveer 30 M. hooge houten stelling, die rustte in verschillende ijzeren haken. Plotseling is een der ijzeren haken uitge bogen, waardoor de stelling kantelde, en drie arbeiders omlaag stortten. Alle drie zijn door zware schedclfracturen onmiddel lijk gedood. Het waren de 20-jarige C. M., zoon van een der bazen van de hoogovens, de 42-jarige J. A. uit Haarlem, en L. KI. waarvan men ons de leeftijd niet kon opge ven. Alle drie verongelukten waren onge huwd. De vierde arbeider, die op d'e stelling stond, kon zich nog bijtijds vastgrijpen en wist zoo zijn leven te redden. De oorz'aak van het ongeval is niet bekend. Men had alle voorzorgsmaatregelen genomen onni de stelling zoo sterk mogelijk te doen zijn. Stciendc aannemer. Men meldt uit Bergen op Zoom. Toen de aannemer T. dezer dagen met de verbouwing van een winkelpand van de fa. L. alhier bezig was miste de laatste (op een gegeven oogenblik', toen hij een wissel méést betalen, de som van ongeveer 1300 gulden uit z'n geldkistje, dat op de slaap kamer stond. L. stelde er direct de politie mode in k'ennis die aanstonds een onderzoek' instel- G.eld-demO'Ciraten. In de „Bezem'"> uet nieuwe orgaan vau de Nederlaudsch fascisten, kiemen een pa^ hartige opmerkingen voer aan het adres der hebzuchtige roode leiders, dia al getier tegen kapitalisten ten spijt, als gjs, ren azen op het kapitaal zelve. Dat dit verwijt reden heeft ia bekend ej het werd nog weer eens onderstreept bij h behandeling van de Haagsche gemeente- begrooting cp j.l. Zaterdag. Het roemruchte Hofstadje, gewoon dat een,groot deel van haar burgerij op staats en gemeenteklas teert, heeft buitengewooj goed gezorgd voor haar wethouders, zoo goed, dat het de spuigaten uitloopt en zelfs de communisten, die toch mét gropt plezier deze maatschappij failliet zouden zienguaj er zich aan ergeren. Toen althans Zaterdag het hooge bedrag voor de wethouderspensionueering goedge keurd moest worden, luchtte de bakenk Lou de Visser zijn verontwaardiging over deze uitgaaf eu lichte met een voorbeeld den ergelijk'en toestand toe. Totdat een zeker maximum' bereikt is, ontvangt n.l. een wethouder in den Haag, voor ieder jaar dat hij in functie is ge weest, f 700 pensioen. Wiannear dus iemand met zijn 30ste jaar wethouder van d Haag wordt en dit tot zijn 35ste jaar blijft, ontvangt hij levenslang f 3500 pensioen. iWordt zoo'n boffert 65 jaar dan heeft hij niet minder dan f 105.000 pensioen ojge- strek'en en rekent men daarbij da f35000 die hij gedurende zijn wethouderschap ont ving, dan bracht zijn 5-jarig baantje ge middeld f'28.000 per jaar op, wat toch waarlijk' ongehoord is. Terecht vroeg de' clomtaunist dan ook/ om verandering, maar lang niet allen, zagen de noodzaak' daar van in. i I Als een getergde leeuw, sprong de bloed- roode imr. Duys op mr. Duys, die ook reeds .20 jaar de helft opstrijkt van zijn vroeger 'salaris; als ^'klsamhtenaar, zonder dat hij er één slag voor uitvooert en verdedigde als een kat, /die in 't nauw zit, met allerlei gekke sprongen, dat vlette pen sioentje, waarvan hij de geneuchten ook reeds jaren kent. Wij leven eenmaal in een kapitalistische maatschappij zei mr. Duys- en daarom' vond hij 'n kapitalistische positie niet zoo erg. Ach, ach, wat een moraal! Eerst jaar en dag schelden op de rijk aards en nu liij zelf een dier rijkaards is, met zoo'n verontschuldiging voor den dag k'omén. I i Veronderstel dat onze missionarissen, die uitgaan naar donker Afrika en Azië, hun zending vergeten en zelf heidenen woi den, omdat zi> tusyohen de heidenen leven! Neen mr. Duys, wie een beginsel ver dedigt. moet vooor dit beginsel allesi over hebben, zelf zijn eigenbelang en wie dit laatste, tracht te ontkomen, met de hulp van eenige drogredenen is een advomt van kwade zaken meer niet Het zal misswhien dienstig zijn de naam séeia,al-democraten te veranderen in eigen- of' in geld-demoeraten. UITKIJK de. .Allereerst werd oen knecht van da fa. de W. verdacht, doch deze ontkende per tinent en bleek! dan ook nader aan de dief stal niet sithuldig te zijn. Toen kteeg de politie .verdenking op T. zelf, hoewel oj hem als de baas. van 't werk! wel op de al lerlaatste plaats gedacht' imiocst worden. Ook T. hield eerst bij hooiog en bij laag vol, dat hij' er niets- van afwist. De politie liet het daar echter niet bij cn kwam k»1 'n tactische handeling er achter, dat T. gouden tientjes in z'n bezit had, die een poos terug bij de wed. v. E. ten (getale vu 50 waren ontvreemd. Daar .deze gouden tientjes gejmterid ren kon de politie ze aanstonds/ herkennen. Met dit bewijs in handen van de politie viel van T. dan ook| weldra door «le imï en erkende dan het gejld te hethhéja wegg®' nomen. Het grootste deel van het geld, óici 1000 gulden, werd door T. onmiddellijk teruggegeven. j j Men deelt ons nog mede, dat de be deelde geen vervolging tegen T. zal insMt len, doch of de Justitie de feiten onge straft zal laten ia nog niet bekend, leg" ff. is echter geen hevel tot inhechtenisne ming gegeven. Be verijdelde averva- Uit het voortgezette onderzoek' in zaak1 betreffende den verijdelden ovet'ël op den kamér, in het hotel Goomans aan Hoofdsteeg te Rotterdam' welkle overvsl Donderdagavond zou worden ondjprnoan® is nog gebleken, dat de Italiaan P. al e" paar keer tevoren in de loge van den I jarigen khs&der iq geweest. Eerst is hij (komen met het voorwendsel, dat hij 1® directeur, die toen afwezig wtas, wildespi!' Ik'en, 1 ater wilde hij een schilderijdat in 1®'! loge hangt, kbopen. Tijdens het bezichtigd van het schilderij heeft 'hij ook veel langstelling aan den dag gelégd voor i" brandkast. De kassier wensdhte ham eve«' wel niet te vertellen, op wc&kfe, wijze e< brandkhst kon worden geopend. De B»/ aan is vervolgens; een heéle verhandeld, gaan houden over de occulte wetenschap pen. Hij vertelde o.a. dat hij zoo juist c® nieuw experiment had ondernomen. E1'® medium werd een zak' over het hoofi IP worpen en dan ontstond er een onweer staanbare aandrang om den rechterarm omhoog te heffen. Den volgenden da,g is P. teruggekbtta' bij den kassier. Hij had een zak merg®' bracht en verzocht den kassier, dezen Ow het hoofd te doen, aangezien hij hem voof

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1927 | | pagina 2