ANADA GOES - Telefoon 1(7 Tweede Blad ikaLyn ITHEEKBANK, NIJMEGEN OOP: !TSTRAAL"U BIEDT? evenals vorige toncurreerende "IIJM Jr., Goes. ïEUWSCHE COURANT {ATERDAG tO'DECEMBER 1927 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT tide sorteering, r VIJVEN, Goes; P.;A. VAN L KRAMER, Ieeseke. 98'/, EEN LICHTSTRAAL OP LEVENSPAD14345-3# ^uilleton" Machtiger dan de Keizer. VAN OVER DE GRENZEN; KERKNIEUWS Voor onze vrouwen In 't kraaiennest. D.E. HEEREN-BAAI, de ZACHTSTE en LICHTSTE rooktabak, leent 2ich veel beter voor de korte pijp, dan de zooveel grovere krulsnede; probeert daarom vooral eens D.E. HEEREN-BAAI, indien U gewoon mocht" zijn krulsnede te rooken. U zult dan bemerken, dat D.E. HEEREN-BAAI veel beter brandt dan krulsnede, zoodat U ZACHTER kunt trekken. [burg. GOES N.V. NIEUWE ZEEUWSCHE Nieuwjaars- en Naamkaartjes extra daarvoor ingericht. Nu i het zicht raakt, vestigen wij ier voorraad Naamkaartjes is prachtige lettersoort op prima en prijs. Bestel s.v.p. aan ons stsingel, of bij onze Vertegen- ïde plaatsen van Zeeland. ■t te' Holland-Amerika^Lijfi refigt U rechtstreeks va»1 .otterdam naar Canada,' onder overscheptog in buiten» lodsche havens. en AMSTERDAM. TELEFOONNUMMER 2865. SRIEVEN a 99'/, '1000,., f500,- en <100,-. BANKINSTELLINGEN, alsmede bl) -.EVE, Dam N.Z. 17, MIDDELBURG. HYPOTHEEK BESCHIKBAAR. f 350,- f 625,- f 400,- f 300,- behalve motor f 700,- JRINGI 1050,- 3, nieuw 12250,- 1E850,- f 290i- ;elijke betalingscondities. LERS. :nt u reeds one voordeelen, welke op 1/Z0 Slaatslet hebben »en na korten tl|d reeds reoht op hypotheek, enz. nCj" Wanneer gij door het lezen ULIVb van een advertentie ie*8 handelaar of winkelier, zeg heU ■entie hebt gelezen in dej„NiBUVjf Het kost U niets en ons, zoowel a»s laar, bewijst gij er een dienst mede- Personeelskeuze. De beslissende factoren, die bij indienst neming van pérsoneel meestal den doorslag geven, zijn diploma's', getuigschriften en, de ,indru!k!", dien -de sollicitant op dbn werkgever maakt. Toch is door het volgen van deze metho de bij personeelslk'euze, maerimlaiein gebleken dat men zich in een sollicitant, niettegen staande zijn schitterende „referenties"' Ice- lijik' vergiste en hem een Werkkring toe vertrouwde, dien men heim later weer ont nemen moest; ter-wijl zich daarentegen ook dikwijls het geval voordoet dat iemand, djie een tfwiijfelachtigen indruk1 maakte, later beter bleek te zijn dan zijn zijn getuig schriften of' eerste optreden deden verimoe- dcn. 1 In eenige zeer lezendwlaardige artikelen over Personeelskeuze laz'en Wte dat toen Amerika zieh in den tw'ereldoorlio-g mengde, een Commissie belast, weid om te onder zoeken Welke soldaten een beroep kenden; 250.000 man, die allen bew'eerd hadden imlet een of ander valk vertroulwld te Zijn, werden onderzocht imet het resultaat, dat slechts 6 <Vo of 15.000 Werkelijk beschikten over de kennis, Wlaaxop zij aanspraak maakten een derde wist. absoluut niets van het vak', waarin zij beweerden bedreven te zijnDit bracht een feit aan bet licht dat in tijden, waarin zich veel sollicitanten aanbieden ook voor de industrie van groote betee&enis is. Hoe dikwijls! leest men niet bij vacatu res dat zich honderden sollicitanten aange meld hebben, iw'aarna voor den werkgever de moeilijke taak pas begint opm de gesrihik ten uit te 'kiezen. Om dezen 'wienkgeweir, die bij zooveel sollicitatiebrieven Wieffi ee-nsi met de banden in 't 'baar zal zitten, in zijn per soneelskeuze althans eenigszins te hulp te. komen, memoreeren -we voor hemt, dat Dr. Walter D-ill Sicbtt, schrijver van bovenge noemde artikelen, die op dit gebied stati stieken beeft aangelegd, Welke zich over niet minder dan, 3 imiÜioen ciandidaten uit strekken, tot de conclusie gekomen is, dat er meer intelligentie vereischt wordt voor een verkooper, dan voor eenfabrikant, en dat men aan meesterknechts hoogere eis'chen moet stellen dan aan kantoorper soneel 1 Doet men dit niet, zoo- Waarschuwt de auteur, dan berokkent men niet alleen zk'h- zelven ails Werkgever zeer veel onaange naamheden, maar bewijst, ook den minder bekwamen geen dienst door hejml in een w'erkkring te stellen, die boven zijn krach ten gaat en Waar bij zich niet op zijn plaats, dus niet gelukkig kan voelen, en met allerlei k-unst- en vdlie.gwle.uk za>l traeih- ten zich te blijven handhaven, tot groote schade der belangen die hij1 -bad moeten dienen. V Moeilijke keus. Een maandschrift, gewijd aan de ver betering der jeugd, beeft haar lezars ge vraagd boe de Nederlandsohe strafinrich tingen voor jeugdige personen het best ge noemd 'konden 'wiorden. Zij ontving de vol gende nnt'wborden „Jongenshuis"„jongens" klinkt aardi- diger dan „jeugd" en „huis"' drukt het beginsel uit. „Afzonderingstehuis.", omdat inzender niets 'wéten wil van het woord „straf" of' „gevangenis". „Verbeteringinrichting", Want hoofddoel is verbeteren. „Huis voor jeugdstraffen", omdat „Jeugdstrafinstituut" den inzender om "t ivioord: instituut, te uitheemödh klinkt. „Jeugdstraftehu,i&", door te huis, zegt inzender, .wordt het onaangename vau het bestanddeel „straf" beperkt en het reelas- seeringsdoel meer op. den vcorgrpnd ge steld Dan volgen nog: Straf tehuis, Jeugdstrafgestioht; Straf Igesticht voor Jeugdige Lieden enz. enz'. We .kunnen niet zeggen, dat ze erg Wel luidend klinken; ook blijkt de vodlslagen onmacht en tegenstrijdigheid der inzenders-, Mlaarvan eenige niets willen weten va-n „Straf"', anderen niet 'w'eten hoe ze toch maar samenstellingen met „straf" verzin nen kunnen. ,Als de redactie -eens. de ,',te- verheteren-jongelieden" zelf igens beslissen liet't zou best kunnen dat de f rissdhe ge.eist van jongens, die nog verbeterd moeten wörden, vindingrijker zal blijken dan de wijsheid van ouderen,. 62 Ook heer Benno was van het oogenblik af, dat de jonker op den burcht kwam, als het ware geheel veranderd. Boos of slecht voor zijn volk en zijne onderhoorigen, was hij nooit. O, neen, hijl was steeds een goed heer en meester geweest, maar nooit eens vroalijk. Treurig en droevig gestemd be gon hij dén dag, en treurig en droevig gestemd eindigde hij hem. Dat had invloed °P allen, die op den burcht waren, en het' was maar zelden, dat men er eens helder uit de borst hoorde lachen. A an eenig ver maak of eenige uitspanning werd nirnjmer gedacht, en dat was vooral des- winters treurig. De eenzame 'burcht lag dan. soms wel vier maanden aaneen, stil en verlaten. Alle toegangen in het gebergte waren door ue sneeuw afgesloten, en van de heerbaan was^ geen spoor te zien. De groots-te en gewichltigste gebeurtenissen konden in die maanden in het Rijk plaats grijpen, zonder dat men er iets van hooade. Slechts één uitspanning had men, en dat was de jacht °P wilde zwijnen, herten, hazen, wolven en vossen. Het Wemelde dan ook in den omtrek van den burcht van wolfskuilen en «azenstrikken, doch van alleen op de jacht gaan, was geen sprake, want niet zelden o waalden kudden van dertig of veertig hongerige wolven rond. Thans echter w.as de winter heel anders V.oJk'enboadsniettws' Z, on als men uit de berichten over de nu weer beëindigde vergadering der voorberei dende commissie voor de ontwapenings- donferentie heeft kunnen lezen, schrijft liet „Centrum" terecht, is het resiuj!fc|a1a|t) niet bepaald groot geweest. Maar men heeft althans van gedachten kunnen wis selen. en al deden de Russen een voorstel, dat als si te radicaal, en onmogeÏÏijlti ia ge aua..ificoerd, het feit dat zij aanwezig wa ren. is toch niet zonder beteeklenis,, is wel licht zelfs het belangrijkste feit van deze saiiitnk! met. Vooral heeft men daarbij het oog -c-p het onderhoud tusscihen den Russi schen gedelegeerde Litwinoff en Chamber lain. Alle betrekkingen tuasic'hen Rusüland en Engeland zijn, naar men weet, verbro ken sinds- de Engelsc-he regeering dit ja,ar hardhandig optrad tegen de Russisdae han dels-delegatie te Londen, aan welke het voeren van communistische propaganda werd ten laste gelegd. Thans, moeten d. Engelsche en de Russische bewindsman zeer uitvoerig en ook' zeer ronduit met el kander hebben gesproken, en dit kan wel- ilcht verheldering in den toestand brengen en toenadering ten gevolge hebben. Hst heet zeHs, dat er onderhandelingen zijn gie,- voerd, maar dat deze plotseling tot een einde kwamen, toen Chamberlain de cjua.es- tie der pr-o-pa,angda ter sprake bracht Daar lion of wilde de Russische macht-heb ber zich blijkbaar niet over uit laten. Ook Briand, de Fransche minister-pre sident, heeft met Litwinofï geconfereerd en daarbij verklaard, dat, nu Raikofski als gezant te Parijs was teruggeroepen en ver vangen, er geen sprake meer was. van eien breuk' iu de wederzijdsohe betrekkingen, en dat men weer zal beginnen met de on derhandelingen over de oude seliuluu-n Rusland staat diep- bij Frankrijk in hei krijt 1 en het verleenen van nieuwe cr.s- dieten. Een gerucht uit Genève houdt de verras sende mededeeling in, dat ,d(e zetel van den Volkenbond o.q. naar W.eenen zou worden geplaatst. Als, reden wordt opgegeven, dat men in de Oostenrijksche hoofdstad, waar zooveel monumentale gebouwen staan gemakkelijk aan een Bondspaleis kan ko men. Maar het eigenlijke motief zou toch een ander zijn, n.l. W.eenen ails, zetelpllaats van den Bond voorgoed te neutraliseeren en aldus den door de Fransöhen en Italia nen gevreesden Anstihlusz aan Duitsehland te verijdelen. Van de zijde van Italië en Frankrijk wordt dan ook', naar men zegt, reeds eeni- gen tijd stemming gemaakt voor de ver plaatsing, ofschoon nog geen bepaalde voorstellen zijn gedaan. En ook' te Wieenen zou men er niet afk'eerig van wezen, zon der dat men daarom het tdenkibeelltR van toe nadering tot Duitsdhland prijsgeeft. Do Oostenrijkers staan blijkbaar op het stand punt, dat dit geen beletsel is, En de inwo ners van Weenen zouden ongetwijfeld graag een of meer der nu leegstaande pa leizen weder bezet zien. Een merkwaardige uiting' ten slotte van een Londensc'h blad, de „Sunday Times", c-ver het befaamde Vredesverdrag van Ver- „De Volkenbond", schrijft dit orgaan, „verspilt zijn tijd wanneer hij de ontwape ning bespreekt. Hij' zou dezen veel beter kunnen gebruiken, wanneer de bepalingen in 't Verdrag van Versailles, die, gelijk de ervaring heeft geleerd, een bron van on recht en ontevredenheid zijn, werden ge wijzigd." Een scherper oordeel zou moeilijk over dit Verdrag kunnen worden uitgespro- k'en. Maar daarmee is nog niet uitgemaakt, dat men over de ontwapening maai' z-c.u moeten zwijgen, zoolang' het tracitaat niet gewijzigd is. Rotterdamsche Brieven. Het is me in den laatsten tijd voor jml'n blauwe oogen herhaaldelijk groen en gecll' geworden bij 't lezen van hetggeai ocjkj in de Rotterdamsche kranten zwart op wit sito-nd gedruik't aangaande binnen en buitenland. Waren ze over de Belgische Minisitereri- fiis gauw uitgepraat, niet alzoo over de Roods Kruis-beweging in ons: land. Dat Roode Kruis, die beroemde instel ling, die in de oorlogen zoo schtone dagen van naastenliefde te zien gaf, en sedert ook' bij andere rampen als storan', wa- voorbij gegaan. De burehthheer ging nu menigmaal al de anderen in lachen voor. Onuitputtelijk was hij in het bedenken van allerlei uitspanningen, en bijna iederen da,g vergezelde hij den jonker op, de jacht. Was de duisternis gevallen, dan werd er ook voor tijdkorting gezorgd, en Jonker Eitel was het geweest, die bedacht' had het beurt om beurt vertellen in te voeren. Kleine geschiedenissen bracht hij ook qp rijm en hij. zong ze dan z'óó lan°J voor tot allen het lied uit het hoofd kenden en konden medezingen. Hij was het ook geweest, die de mannen geleerd had om' uit geen al te hard hout allerlei dingen te snijden, zooals men dat in het Schwarz- wald en in heel Zwabenland deed'. Wat evenwel misschien wel het groot ste aandeel had in het algemeen genoegen, was, dat er in al dien tijd niemand' van wege keizer Frederik met een birief' over zoogenaamde Oostenrijksche aanslagen kwam, en de man, die steeds belast was geweest met beulenwerk te verrichten, had op een morgen tot Ivo gezegd: .„De grendel van het valluik is vast geroest. Als er eens iemand komt, heb' ik een hamer noodig om hem! loë te slaan. Mij nentwege wordt die gevaarlijke put ge dempt, want sedert ons Jonkertje op den burcht is, heb ik zooveel tegenzin in dat werk gekregen, dat ik van plan ben, als er weer eens een gast komt om. dia vnee- selijke reis te maken, tot heer Rentlo te zeggen: „Laat dat nu eens een auder doen, heer!" „Zoo, zoo, een ander! ,W,ie zou dat! tersUMdachade enz. zich niet onbetuigd liet, wordt thans druk' besproken. Diat komt, doordien andere instellingen van dien aard, die niet ,op. alles wat het 'Roode Kruis decreteerde ja en amen willen zeg gen, mnar van oordeel zijn, dat zij' op, 't gebied van ziekenverpleging enz', enz', well hun eigen gang kunnen gaan, liever dan als ondergeschikte van het Roode Kruis te werken. En dat deze instelling er o,p uit is, om de opperleiding over alle v-erpjle- gingsinstituten te bemachtigen, bleek' uit verklaringen van heeren leiders van het Groene Kruis die met lang niet mailaohe beschuldigingen aan 't adres, van het Roode Kruis voor den dag kwamen. En daar die beschuldigingen volstrekt niet kwamenvan Christelijke zijde, doet dat autoritaire op treden van het Roode Kruis inderdaad! den- keu aan zekeren machtswellust, die in staat isi, om; grooote schade te doen aan de grootsdhe zaak' der zieken en gewonden verpleging in 't algemeen.. Z. D. Hooigw. de bisschop van Roermond meende ook zijn stelm te moeten verheffen tegen de wijze van optreden van het Roode Kruis en 't verdient zeker wel de aan dacht, wat ook' door ons sedert lang, zoo voor. in en na den oorlog tot leniging van nood, ziekte cn lijden is gedaan, gebaseerd op R.-Kath. grondslag. Dat ook wij R.-K. evenmin als de werkers' van het „Groen, en „Oranje Kruis'!' op voogdij vau het Roode Kruis gesteld zijn, is alleszins be grijpelijk'. En dat het Roode Kruis door ci'lehoog en andere stooten haar doe-1 tracht te bereiken pleit lang niet voor 'n handige tactiek maar lijkt veel tmeer op !n soort dwingelandij. Wij Katholieken kunnen ons daar niet aan onderwerpen, en gezien de groote be^ dragen opgebracht ten behoeve van het Roode Kruis door N.-Brab. en Limburg, trekken wij heel andere cioncluoies. Onze Rotterd. politie ging, natuurlijk' op hjiqg bevel op- jacht ter inbeslagneming der pas uitgekomen brochure „Waarom werd Pisuise vermoord?'" Ook in den Haag en Amsterdam werd op aandrang, d'er betrokken familie getracht de verspreiding v.an dat persproduct tegen te gaan of te voorkomen. De familie acht zich door de, onthulling van dat moderne liefdesdrama, naar 'ts chijnt, min oj, meer gecoimpro mitteerd en tracht te voorkommen dat een en ander aan de groote klc-k wordt gehan gen. De Amsterdamsiche politie heeft in- tus&chen haar bemoeiingen iu deze ge staakt, zeker wijl de brochure geen straf bare beschuldiging inhoudt en dus. van ver bod tot verkropen geen sprake kan zijn. Daar dergelijke schandaal historiek veel al gretig worden gekocht, zal het zeker 'n heele toer zijn om in den Haag en Rot terdam ,alie exemplaren van dat stuk! in be slag te nemen. Het is intusschen te betreuren, dat reeds zoo kort na den tragischen dood van dien beroemden cabaretzangers het sehoone de vies; van de dooden niets, dan goed/' uit het oog verloren is. In onze kerken zijn de. liefdadighei'dspre- dik'atiën weer in vollengang'. En de op brengsten waren in den laatsten .tijd in één woord, reusachtig. Ze varieeren tusi- schen 500 en 2000 gulden, naar gel-anig den meer of minderen welstand dei' parochies.. En <jan moet men weten, dat door de stich ting van ettelijke nieuwe kerken, somlm'ige parochies voor zeer zware lasten zittenom maar één ervan te noemen, onze St. Willi- brordusp-arochie zit voor 'n schuldenlast van f400.000 rentende 5 °/o f20.000, waf-lief? Terecht wordt vaak beweerd: Roomsch is duur. Maar de doorsnee R.ooni- Bche Rotterdammer antwoordtduur is ook deugdelijk en zooals ook O. en A. Bren- uinkmeijer zeggen: „toch 't voordeeli-gst". Religie's die goedkoop zijn en geen offers vragen dan enkel een Zondagskerkgaing. zijn lang niet zoo betrouwbaar. Door den weleerw. pater Quirinus O. M 0. wordt hier voor de R.-K. Propagandis ten een cursus gegeven tot het vormen van leeken-apostelen. Onze grijze Bisschop heeft n.l. 'bevolen dat moet worden getracht leeken op te 'leiden tot helpers onzer pries ter», om mee te helpen aan de bestrijding van het steeds meer dreigende ongeloof en dwalenden door de kracht van het goede woord terug op den goeden weg te brengen. En het mag gezegd dat dien cursus flink bezocht wordt. Lang niet zoo groot was de belangstelling in het Goessehe a cap-ella- koor van den heer Tamminga, dat hier voor de vereeniging „Z.eelandia" in de groote Doelezaa'l ons op 'n kijkje naar de Zeeuw- moeten zijn?" vroeg Ivo,. „Wie? Wat 'n vfaag! Zijn er dan niet '.ruim honderd-vijftig man op den burcht?" „Honderd-tachtig, Sepp-el, honderd-tach tig man „Een heele boel! Stil, ik bedenk wat: als er weer zulke reizigers komen, dan ieder op zijn 'beurt, vau den óu,diste te beginnen." „ik ben de oudste, maar ik doe het niet, begrepen!" - „Jij met je „begrepen", je wilt een ander liefst maar voor dat baantje zien opdraaien, he? Je hebt medelijden met je zondige ziel, dat heb ie Maar ik' heli ook een ziel hoor, al is het maar een heel kleintje. Stil, daar komt heer Benno aan! Ik moet er hem eens over aanspreken." „Doe het! Je vangt toch slib, Seppel! Onze goede heer kan er geen mensch beter aan wagen dan jou, begrepen?" „Alweer dat vervelende „begrepen"? Neen, ik begrijp er niemendal van. Wiaar- om moet ik er aan gewaagd worden?" „Omdat je van ons allen het kleinste ieltje hebt, Sepp-ell" „Nou, voor een keer mag heer Benno er dan eens een groote ziel aan wagen! Ik ga er hem over aanspreken, want als de sneeuw weg is, dan komen de boodsehaps- jongens weer als paddestoelen opdagen. Hij kan niet minder dan neen zeggen." „Pas op, daar komt de jonker ook aan en je yveet, het bevel luidt: „Goed voor den jonker zijn, hem alles laten zien, maar van dat valluik, mondje dicht!" ,Dat weet ik wel, maar weet je, wat ik sche kleederdrackt, frissoh-e, blozende ge zichten en ook op. de muzikale gaven der Goessenaars vergastte. Zooals te verwach ten was, bleek de opkomst slechts matig en was de opzet van de dure groote Doele- zaal, die nauwelijks half vol was een nogal gewaagd spel. Hoe lief en aardig de zangers en zange ressen er ook uitzien en hoezeer hun dulrf om in onze wereldstad te komen zinge.n, getuigt van Zee.uwsehen moed, die men waardeeren kan, bleek echter hij de uitvo-e ring van hef programma, dat Tatmimin.ga'9 koor slechts over matige krachten beschikt die stellig heter tot him reoht komen in een dorpslokaal, dan in een der .grootste zaleD va.n 'n groote stad. Toch hebben de- aanwezige leden van „Zeelandia" genoten van de zangkunst hunner oud-landgenooten, en hun p-restatiés met spontaan applaus begroet. En wat betreft sommige recenties in bladen zullen Tamminga en zijn koor wel in acht willen uemen dat de muziekverslaggevers in Rot terdam lang niet ma-lsch zijn in hun beaor- deelingen. Zelfs de uitvoering onlan van de beroemde A'damsche „Schola Can torum" van Hub. Cuijpers werd in de Maasbode geducht onder handen genomen en lang niet gunstig beoordeeld. Ook do heer Tamminga zal wel in aanmierkinlg willen nemen, dat de Rotterdammers over 't algemeen op kunstgebied nogal hooge hooge eischen stellen. Even als elders is ook weer in Rotter dam flink „Sinterklaas" gevierd. De etala ges waren in sommige drukke winkelstra ten fabelachtig. Op 'n fietstochtje van 'n paar uren telde de schrij'ver niet minder dan 12 Sinterklaazen met zwarten Piet, sommigen in 'n auto, enkelen met rijtuig met 2, en één zelf's bespannen met 4 p-rach tige, feestelijk getooide paarden, begeleidt door 'n 8-tal muzikanten en eenige honder den schoolkinderen. Nu in Antwerpen de mogelijkheid van een Scheldetunpel fel wordt besproken en de hoop op dit reuzen- en mil-lioenenwerk meer en meer levendig wordt, is het te be grijpen, dat 'bij- gebrekkige verbinding tus- schen rechter- en linker-Maasoever, som mige vooruitziende Rotterdammers wel eens drooonen van een Maastunnel. Ik acht het evenwel zoo goed als zeker, dat de Scheldestad met z'n voortvarenden burgemeester burgemeester Ca,uwelaert dat met z'n scheepvaart Rotterdam tracht te overvleugelen, ons met z'n Scheldetunnel wel eenige jaren voor zal zijn. R. Op den derden Zsndag van den Advent. Epistel v. d. PI. Paulius tot de Philippijnen. IV 3—7. Broeders! verblijdt ujaltijd in -den Heer, wlederom zeg itó, verblijdt u. Dat uwe ze digheid allen miensdien bekend zijde Heer is nabij. Weest nergens in beklom merd; maar iaat uwé begeerten in alles, dooi' bidden en smëekhn, met dankzegging aan God bek'end worden. En de vredje d'es Heeren, wélke alle. verstand te boven gaat, béwiare uwe harten en zinnen in Jezus Christus', onzen Heer. Evangelie, Joannes I 1928- In dien tijde zonden .de Jodjen priesters en leviten tot Joannes, om' hemi te vragen: Wie zijt gij En hij' bekende, en loochende niet; en hij heieed: ik! ben de Christus-niet. En zij vroegen hemwie dan zijt gij Elias? En hij zeide: die ben ik! niet. Zijt gij de profeet? En hij' antwoordde: neen. Zij zeiden hem dan'w'ie zijt gij, opdat, ,wij antwoord geven dengenen, die ons gezon den hebben? W.at zegt gij- vani ,u zeljVen? Hij zeide; ik' hen de stem.' van die in de Woestijn roept: ana,akt den weg des Heeren recht, gelijk' de Profeet Isaias' gezegd heief t. En de afgezondenen ivaxen uit de Phari- eeëw. En zij vroegen en zeiden hem: 'w'at doopt gij dan, indien gij no;dh Zijt de Chris tus, noch Eliasi, noch de profeet? Joannes antwoordde hun, en zeide: ik' doop in wa ter; maar oiidden onder u heeft Hij ge staan, dien j?ij niet kent. Hijl is1 het, die na mij 'kolmën zal, die vo-or mij' geWeest is, Wiens schoenriemen ik niet waardig ben te ontbinden. Deze dingen zijn te Bethanië ge schiedt over de Jordaan, Waar Joannes doopte. Advociaat, cchtgenootc en moeder. Onlangs Werd in 't Koloniaal Instituut geloof?" „O ja, je houdt er het honden-geloof' op na, dat het vleeach toch altijd beter is dan de beenen." „Waarlijk? Het troost me; dat is jouw geloof' ook. Do-ch in ernst, ik geloof stellig en zeker, dat het luikje o,oU voor hemj be stemd is geweest, en dat er alleen eeno vergissing of zoo iets heeft plaats gehad. Ik Ved, dat de jonker aan het hof' deed, zooals hij hier doet!" ,Wat doet hij dan hier meer dan zich' vervelen Vraag je dat nog? Vraag jij dat nog, en je bent zijn kamerdienaar nog wel!" „Je hoort het, dat ik het vraag." „Nou, als je het van mij weten wilt, dan zal ik het je zeggen. Zijn vriendélïjjk! en schoon gelaat doet bij iedereen, te beginnen bij onzen baas, alle muizenissen aan den haal gaanzijn goedhartig en vrool'ijkl woord brengt lachjes en vrooïijkheidzij'o vindingrijk hoofd jaagd al, wat verv#ing heet, op- de vlucht. We hebben het van den winter mogen ervaren. Het beste van al echter doet hij met zijn vroom hart. Hij' bekeert er duivels mee, en hiervan hen ik een voorbeeld. Geloof' mé, Ivo, m;et da meeste vreugde schoof ik steeds den gren del van het valluik, eu ik lachte bij' de ge dachte aan de buiteling, die de Irian zou maken. En nu, neen, inderdaad ik zou het niet weer kunnen doen, en, je moet me niet verklikken, nu a.1 drie maanden lang heb ik, heel in stilte, steenen iu den afgrond geworpen, en de vreeselijke put is thand reeds zoo ondiep, dat de buitelaar opl n«««Hia Wiaar gaan we heen? Erasmus is reeds lang dood en zijn „Lof der zotheid" wordt nauwelijks meer gele zen; het wordt daarom tijd, dat een ander groot schrijver, zijn pen opneemt, om| de dwaasheden dezer tijd te vereeuwigen. Zou de verheerlijking der steekpenning, geen dankbaar onderwerp vormen? Zoo veel zijdig als een geslepen diamant vertoont deze kwestie zich in diverse kleurschakee- ringen aan ons oog. De retourconi.niiseies waaraan verschei dene gasdirecteuren zich verzadigden, „blij ken maar een klein onderdeeltje. Nu zijn het weer sommige uitgevers, die hoofden van scholen trachten over te halen, om hun geweten mitsgaders hun portemonnaie te bezwaren met fooitjes voor gedane bestel lingen. Ook de jachtvereeniging „Deventer en Omstreken" meende iets aan den tijd geest te moeten offeren, door het uitloven van premies aan rijksveldwachters voor ieder proces-verbaaltje dat zij opmaakten inzake strooperij. Het gevolg was natuurlijk, dat iedereen in Deventer en omstreken, die niet met een jacht-aete op zak liep, gevaar liep aan den haak geslagen te worden door de op. deza wijze opgehitste dienaren vam Hermandad. De historie vermeldt, dat een meisje, dat met een springtouwtje huppelde geverbali seerd werd wegens vermoedelijke pqging tot het uitzetten van strikken en een jonge ling, die voor de nooden van zijn moeders huishouden, een flacon jachtwater gekocht had, likte eveneens aan het lampje. Geluk kig dat de minister van. justitie medelijden had met de beurzen van de bevolking en met de zielen van de veldwachters door een dergelijk aanmoedigingsstelsel te ver bieden. 't Meest frappante staaltje in deze zaak is echter het systeem dat het „Instituut voor zelfgenezing" bedacht heeft. Genoem de instelling geeft n. b. schriftelijke cursus sen uit voor zieken en belooft, zooals van zelf spreekt, de groote schat der gezond heid aan ieder die zich abonneert, op. de schriftelijke lessen. Do-kters zijn niet meer noodig; beloven enkele brouwerijen, ge zondheid per glashet instituut zegt ge zondheid per briefjpöst toe. Aannemen Jan! Erg vlot liep blijkbaar het zaakje toch: niet. Het publiek dat uog zijh maajg zit met de „gratis" boeken, is wat kop schuw geworden voor al die weldoeners en keek de kat eens uit den boom. Nu heeit het Instituut zich tot vooraanstaande per sonen gewend, met het verzoek, cursisten aan te brengen tqgen 20 °/o van het lesgeld dat den patiënt afgetapt wordt. Dit wordt dus nu een engros-handel in zieken en k ranken Neen, dan is me de kwakzalverij' van een .Staphorster boertje of van Japie den Hollander nog liever. De ongelikte en vaak grappige verlakkerij van ^wonderdokters, op marktplein of' in binnenkamer, lijkt mlij verre te verkiezen boven de schijnbaar we tenschappelijke manier van ontwikkelde heeren, die dan toch ook alleen speculee- ren op de onnoozelheid der goegemeente. Ondertussohen is het verregaand en men vraagt in angst en vreezewaar is het eind. Achter ieder aanbod, iederen raad! rijst de steekpenning op, dreigender dan ooit de 10e penning van Alva dat deed en het zal bepaald bedenkelijk worden, wanneer de doodgravérsvereeniging met aanbleng-pro- visie-penningen gaat beginnen, want leden tot nu toe alleen onze duiten lastdan is het op ons leven gemunt. Waar gaan we heen? UITKIJK. te „Amsterdam een studie-oonferentie over vredesvraagstukken .gehouden, 'waar óók klw'am spreken Suzanna) Grinberg. Niet omdat 'we met deze conferentie!, no.t'h met den Wereldbond voor Vroutwen- kiesrecht, v.an Welke zij uitging, stympathi- séeren, herinneren We er ,a.an, nodh omdat We tot de bewonderaarsters van Suzanna Grinberg behooren, die we niet kennen. Maar over haar lazen we van Mare Logé in „De Telegraaf' een getuigenis, WP-lkte ons zéér trof. Na haar huwelijk! ze is Zéér jong ge trouwd promoveerde zij in de reuhten in 1909. Zij- heeft een zoon van 15. En nu) ge tuigt M. L. van haar: Suzanne Grinberg klotnt op1 geestige zijn hoogst een paar beenen breekt, enl daar is opknappen aan. Bovendien heb ik! den grendel iedere week met water inge-. smeerd, en nu zit het ding zoo vast ge roest, dat het zelfs jnet een hamer Bjijet meer te verschuiven is. Dat wonder nu heeft de jonker bij- mij! verricht, en ikj ge loof inderdaad, dat er nu ook een beet ja groei in mijn zieltje gekomen is, en dat ifc kans heb' om op een goeden dat eeiie ziel te hebben, als alle andere m-enschen. Zulke jonkers zijn," Seppel fluisterde nu, „gevaarlijke lui voor jaloersche keizers'. Ho!" „Wat, ho?" „Ik hoor aan de poort kloppen! Zou er daar al een zijn? En dé sneeuw is nog niet weg! Daar komt Miehei, de nieuwe deur wachter aan. Ik moet eens hooren, wat er is, en is het' een fc-aodschapjongen van den keizer, Ivo, dan waag ik het er op om heer Benno, je weet wel wat, te vragen." Seppel sloop heen om' af te luisteren, doch weldra keerde hij terug enzei„Een reizend potsenmaker, die om nachtverblijf vraagt. Ik dacht ook al: te vroeg in den tijd voor boods-chapsjongens!" De 'twee mannen bleven nog een poosje met alkander babbelen, doch werden in hun gesprek gestoord door het bulderend gelach van een groot aantal mannen. Snel liepen beiden naar de lachers eu bij' hetgeen ze zagen,4flchten ze hartelijk mede. (Wordt vervolgd.) ff it i

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1927 | | pagina 5