DINSDAG 28 DECEMBER 1926 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT BINNENLAND ~£Wpen m HüiSI ruwe huid m-s §111 gesprongen Jg handen Bhd 8 zT*Tm. UiT ZEELAND MIDDELBURG VLISSSNGEN GOES S In 't kraaiennest. 5 GEMENGD NIEUWS blijven deelnemen, echter op een nader vast te stellen program. De Amerikaansche kruisers Denver en Cleveland hebben te Puerto Cabezas, het hoofdkwartier van de Nicaraguaansche liberalen, troepen aan wal gezet om. het leven en de bezittingen van Amerikanen' te beschermen. I Paicher, de Belgische minister van koloniën, is overleden. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft Vrijdag de be handeling van de belastin-gonftw-erpj.'tn voort gezet. Een anlotie-Wiibaut om de behande ling van hek vporstel tot iwij'zigiging der (personeele belasting op te schortenwend met 29 tegen 11 stemtonen verworpen- Mi nister 'de Geer zegde toe binnen ajfzien- haren tijd te zullen kome,n met «en herclas- silficatie van Ide gemeenten Voor de perso neele belasting. Daarop wiedden de belastingverlagin gen aangenomen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft Donderdag middag de Oorlogsbegrooting met 51 tégen 29 stemlmen aangenomen. De Indische begrootings-ontwerpm, wer den zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De Kamer is daarna met '-.vacant i-j gegaan tot 15 Februari. Ziekenfondsen. Op initiatie® van hef R.-K. WierkM denverhond iw'ordt een commissie gevormd: ten einde te komen tot een 'centralisatie van de ziekenfondsen in de R.-K. arbei- flarsbeeging in Nederland. 'Wi Een internationaal neutraal vakverbond. Dezer «lagen is te Utrecht ee.n bijeen komst gehouden als vervolg op een het vorige jaar te Luxemburg gehouiden be spreking over de stichting van een inter" nationaal neutraal Vakverbod. Men m'aakt vorderingen. Een bankbiljet van f' 20. De directie van de N-qderlandlscihe Bank maakt bekend, dat zij heden een bankbil jet van i!20 in omloop zal brengen. De voorzijde van dit biljet heeift in twee kleuren lichtbruin en lichtgroen, gedrukte visch'graatvormige guillocike als onder grond, wëlko rechts vau het biljet een strook onbedrukt laat. lu deze strook welikej lichtblauw1 van kleur is, komt liet water merk (2 bijen) voor. De tekst, luidende als volgt: D-ej Ne-der- londsche Bank betaald aan Toonder twiin- tig gulden, is geheel boVen in Ihtet middehi iv.in het biljet gedrukt. De ruimte tus- Behen de letters wordt gevuld met een guilloche. Onider dezen tekst zijn fwiee vakjes bestemld voor da handtciekeningeu van den president en den secretaris. Tus- 'schen beide Vakjes is hst Nedeadandslahen ■Wapen gecomponeerd. Onderaan rechts v'an het middenveld bevin# zich een gravure van een stoere visscherman in oliejaié en Buildwester, de beide haiïdjeu aan het stuur rad. Links hiervan een ornamtentaal mo nogram1 N. B. Geheel links ka.n het biljet een decoratief zeepaardjesmotief'. In de Vier hoeken is het cijfer 20 in een recht hoekige versiering geplaatst. De. gehieejje opdruk is in zwart aangebracht. Gaat Prinses Juliana zich verloven? Uit Stockholm wordt gemeld: Volgens eeu bericht van „Extrabladet" zal prinses Juliana zich binnenkort verloven met den tweeden zoon van den kroonprins van Zweden. De tweede zoon van den Zweedschen kroonprins is Prins Sigvad, Oscar Fyede- rik, Hertog van Uppland, geboren op het kasteel D-rottninghoku, 7 Juni 1907 en is dus 19 jaar. Eet rapport van 't R.-K. Wcrkl.verbond. In brochure-vorm is thans verschenen het in ,,De R.-K. Werkgever" van 1, 8. tfii 15 December 1.1. opgenomen „Verweer der R.-K. Werkgeversvereeniging tegen de be schuldigingen van het R.-K. Werklieden verbond". Het een honderdtal bladzijden tellende boekje is voor belangstellenden gratis ver krijgbaar op aanvrage bij het Bureau der R.-K. Werkgeversverenigingen, Lange Voorhout 19, 's-Gravenliage. Nationaal Mgr. Zwijscn-Comitc. 16 October 19*57 zal het 50 jaar gdledgu zijn, dat monseigneur Joannes Zwijsen, 'Aartsbisschop van -s Hertogenbosch loverleden is. Naar aanleiding van dit ifeit heeft zich in Tilburg, de stad, waar Mgr. Zwijtseu zoovele jaren als pastoor gearbeid heelt en waar hij ook in aan raking kwam met Koning Wil'lem II, d e goclang in deze stad zijn verblijf gehad heeft, een comité gevormd op. initiatief' van Mgr. v. d. Heuvel, can! op waardige kvgze Mgr. Zwijsen den dank van het na geslacht te brengen. Door de bijzondere betrekkingen waarin hij stond tot Koning-Wiljlem II die de Katholieken zoo gunstig gezind was, is het Mgr. Zwijsen mogen gelukken de bij na onoverkomelijke moeilijkheden -uit den weg te ruimeu die he therstel der Kerke lijke Hierarchic in ons vaderland in den kveg stonden. Als stichter ook der beide onderwjjs-eongregaties der fraters en zus ters van Tilburg, die verspreid zijn' door geheel Nederland en ook in Oost- en kWest-Indië werkzaam zijn, is Mgr. Zwij sen ook de grondlegger en promotor ge weest v'an het Katholiek onderwijs in ons Vaderland. Wat Dr. Schaepman voor de Nederl. Katholieken ep politiek gebied g-eweest is, .dat is ongetwijfeld Mgr. Zwijsen voor hen 'geweest op godsdienstig gebied: die groot ste emancipator der Katholieken in Ne derland. Zoo mag hij dan ook aanspraak jttaken op de erkentelijkheid van alle Ka tholieken in de Nederl. Kerkprovincie. En daarom' doet het NaJ. Zwijsencomité Vertrouwvol een beroep op alla Katholie ken in Nederland, om' het Comité in istlaat Doos 3O-SO-90ct Bij ApothenDrogisten te stellen op waardige wijze aan dien grooten man den da,nk te brengen dien hij zoo ten volle verdiend heeft. Het comité stelt zidli Voor dit t'e doen, door in Tilburg een Monument op te rich ten, Mgr. Zwijsen ten volle waardig'. Zevende tentoonstelling van Pluimvee enz. Vrijdagavond hadden velen zich veree- nigd in de foyer van den Schouwburg, om de opening bijl te wonen van de Zevende groote tentoonstelling van Hoenders,, Dwerghoenders, Watervogels, Konijnen, Post- en Sierduiven te Middelburg. De voorzitter der Middelburgsche Ten- toonstellingsvereeniging, de heer J. Kraa- «ner, heette allen van harte welkom. Spr. gat' daarna, een uiteenzetting over den pluimveeteelt bijl onze Zuidelijke en Weste lijke buren. In België heeft de hoenderteelt zich na den oorlog ontwikkeld tot 'n zeer loonend bi-bedrijf van het groote landbouwbedrijf'. In 1925 werd uit België voor 15 millioeu francs aan eiers en voor 60 millioen aan paarden uitgevoerd. Van Eugeland wordt medegedeeld dat men de bedrijfspluimvee- teelt krachtig ter hand heeft genomen, toch is 't een feit dat hier de nationale pro ductie van eieren en pluimvee een terug gang te zien geeft, ondanks de -groote krachtsinspanning ook van regeeringswe- ge, om de productie als bovengenoemd te helpen opvoeren. Voor dezen teruggang zijn ernstige redenen aanwezig, zoo ern stig dat deze niet 'in korten tijd te over winnen zijn. Niettegenstaande men de pluimveeteelt beschouwt als een noodzakelijk onderdeel van den landbouw, zi,n er verschillende factoren, die niet veel goeds beloven door een belangrijke toename van de bedrijfs- pluimveeteelt. Een der oorzaken is vol gens spr. dat men nog niet genoeg de. kunde bezit die een goede pluimveehouderij vereischt. Een vergelijking van Engeland of België met ons land is zeer ongunstig. De héér mr. P. Dieleman daarop het woord verkrijgende, zegt dat deze tentoon stellingen zoo langzamerhand èen stuk worden van veler leven. Zeker allereerst van hen die de leiding hebben van Tleze teelt. Dat eiseht veel zorg, veel studie, voortdurende bezigheid en oplettendheid. Maar ook van hen, die om voordeel er zich mode bemoeien, en het prikkelt ook hen, die uit spo-itieve^doelefuden er. zich aan geven. Spr.'herinnert er aan hoe reeds Ka- rel de Groote in zijn verordening ovej het beheer zijner goederen bepaalde, dat op de hoofdgoederen bij de schuren niet min der dan 100 hoenders en 30 ganzen moes ten worden gehouden en op de hoevengoe- deren of' miausiliones 50 hoenders en 12 ganzen minstens. Ieder beambte moest tot sierfaad van den hol houden eenige edele hoenders, duiven, veldhoenders, fazanten en tortels. Eerst een 50 jaar geleden echter werd de belangstelling in de pluimvee teelt ernstiger. In 1883 werd de eerste vereeniging „Ornis" genaamd opgericht en in 1884 werd de eerste tentoonstelling te Amersfoort gehouden. In 1886 kreeg men „Avicultura", later „Ornithophiliaj" en in 1399 de Nederlandsehe Hoenderclub. De V. P. N. verscheen in het begin dezer eeuw op het tooneel en telt vele duizenden leden. Er worden lezingen gehouden, op de cursussen in landhuishoudkunde wordt -vak-onderwijs gegevne in pluimveeverzor ging. De V. P. N. tracht vooral den han del in eieren te organiseeren, en daarbij) zin de eierveilingen van groot belang ge worden. Millioenen eieren worden geveild, vooral in Barneveld en Roermond. In 1907 had ons land nog grooter invoer clan uitvoer, daarna keerde dit om. Tusschen 1903 en 1910 is de stapel aan merkelijk uitgebreid, Zeeland had in Juni 1910 449.868 oudere kippen en per 1000 inwoners 1939 hoenders, per 100 H.A. bouw, gras en tuingrond 303 tagen in De cember 1903 350.336 of' 28 °/o meer. tegen 36 o/o in geheel Nederland. Spr. wees ver der op de groote economische beteekenis der pluimveehouderij, in 1924 werd de hoenderstapel door den Ri ksvoorlichtings,- dienst op 15 millioen stuks gesteld, in 1925 is het nog meer geworden. Op 44 markten en veilingen werden in 1925 in totaal 526.8 millioen stuks aangevoerd tegen 360.3 millioen in 1924. Dus ruim 46 o.o meer. Toch blijft er nog veel 1e doen op het gebied van huisvesting den dieren, de bestrijding van ziekten, de or ganisatie van afzet van slachthoendersj die nog veel te slecht betaald word dn. In 1925 werden uitgevoerd 44.948 K.G. eieren tegen ingevoerd 5.74S K.G, Ook de prijzen vallen mede en de belangstelling in de teelt, en het vereenigingsleven nemen dan ook in bloei toe. Spr. hoopte dat dit ook met deze vereeniging het geval zal zin en wees ook op het goede voor dij jeugd in de teelt gelegen. Spr. hoopte dat de tentoonstelling goed moge slagen als middel inzonderheid tot onderwijzing en vooruitgang. Spr. verklaarde onder applaus der aanwezigen de tentoonstelling voor geopend. Vervolgens werd naar de Rijschool ge trokken om de tentoonstelling in oogen,- schouw te nemen, waarbij ons oog speciaal getroffen werd door de pakkende etalage van den heer Iv. Meertens Jr., doordkt- daarbij een pop in Zeeuwsche kleederf dracht is geplaatst en wij begrijpen nu dat de heer Meertens ook op andere tentoonr stellingen succes heeft, als vooral te Utrecht en te Roermond, waar hij! tevens de aandacht op de. kleederdracht vestigde. Thans laten wij de namen volgen van de gelukkige prijswinners met het behaalde aantal prijzen er achter De volgende inwoners van Middelburg: F. Mes een 'tweede, twee E. V.C. van Sluijs, twee eerste, twee tweede, twee eere; J. L. Wügard een eerste, een tweedie, .een E. V. en vier eere; J. Gabrielse twee tweede, een derde, een Z. E. V. en een' eere; W. de Pagter, een eerste, een -fcwleie- de, een E. V. en twee eereA. A. Ojle»- ment een eerste, een Z. B. V. een E. V.„ een eere; M. v. Q. Bnde een tweede; A. Verhage, twee tweedeJ. de Buck, twee eerste, twee Z. E, V.; C. Weeda een derde; A. C. Maljers 6 eerste, twee derde;; B. de Nooijer een eerste, een tweede, een derde, een eere; J. Heuselijk een eers'tlel, twee eere; J. Goedbloed een eerste, een tweede, drie eere; J. Torbijn een Z.E.V.; J. A. de Schrijiver een Z.E-.V.; C. Joziasse een eerste, een tweede een eereA. Kos-i ter een eerste, een eere; L. J. Bastingf, een derde; L. P. da Pree een eerste, den tweede, drie eere; mej. L. de Brea Gelal- hoed een tweede, een eere; J. Melse een Z.E.V.E. A. Potvliet een derde; P. Q. Poppe een eerste, een eere; Ja.c. P. Maljers 12 eerste, twee tweede en twee eere; R. Derven twee tweede; J. Snoep, twee eer ste, een eere; R. A. Bastiaanse vier eerste, een tweede, negen eere; C. Kjleinepijart een derde P. Fiegen drie Z.E.V.Cj da Lange een Z.E.V.G. de Nood een .eerste.,, twee eere; Joh. Rolh een eerste, een eere; JF. But een tweedeP. Ivasse, een, eerste,, twee tweede, twee derde een E. V.; Mej. Kieviet een tweede; J. C. v. cl. Boudt een tweede, een derde, een eere; J. de Nood een eerste een tweede, twee Z.E-.V. twëa eere; A. Passenier een eerste, een tweede; een derde, twee eere; W. C. Vreke dria eerste, een derde, drie eereW-. J oziasse een eerste, een derde een eere. De volgende inwoners van Souburg: IV. N. Jobse, 18 eerste, 7 tweede, 2'(derde, twee Z.E-.V., twee E.V. en tien eere; W'. Kraamer een eerste, een eere; L. Wisse; drie eerste, een tweede, vier eerste'; M, Marinisse een eerste, een eere; J. P. van' Nobelen een eerste, een tweede, een eéré;' P. Rooze een Z.E.V. Aan de volgende inwoners uit ZuicL Beveland: A. Sïmonse Goes, twee derde; C'. de Leeuw, Nieuwdorp, een derde, een Z.E.V.J. Melse, Goes een tweede, Van Damme, Goes twee eerste, een tweede, oen, derde, een E.V., een eere; A. Nolet, ïeri seke, twee tweede; P. Peeman Kakebeeke; Goes, twee eerste, een tweede, vier sere J. C. Verbeemen, Goes, een eerste, een derde, een eere; A. Oosterkerk, Goes, twee eerste, twee eere; A. Oosterkerk Van Sabben, Goes een eerste, een eere; J. Baljé, Goes een eerste, een tweede. Aan de volgende personen uit Zwsoh.- Vlaanderen.jR: J. de Milliano, 'Oostburg, twee eerste, drie eereJ. Cysouw, Oost- burg een e erste, een E.V.E. v. cl. Voorde, Sluis, een eerste, een Z.E.V., een E.'V;., fwee eere; J. O. de Hullu, Solioondilke, een tweede, een derde, Oh. de .Meijfer^ Sluis, twee E .V.; Iz. A. Ghijssels, Ooslt-i burg, een Z. E. V.F. Dobbelaere, Schoon- djjke, een eerste, drie tweede, een Z.E.V. een eere. D;e zilveren lauwertak voor den mooie sten toom hoenders der tentoonstellinjgi werd toegekend aan R. J. de Millano te Oostburg; de medaille voor den mooi'sten haan aan A. Oosterkerk te Goes; voor -de mooiste hen aan M. J. Rottier te Viist singen. De tentoonstelling heeft zich in een zeer druk bezoek mogen verheugen en niet minder dan 1000 personen kwamen tegen betaling een kijkje nemen, het is dus weer een schitterende propaganda geworden voor goe-de teelt van het pluimvee, de ko nijnen en duiven. Het was tegen 6 U|Ur gisterenavond toen de vice-voorzitter, de heer L. JWigard, het woord nam om te wijzen op de goede resjultaten der tentoonstelling en haar ver volgens sloot. Tentoonstelling. Bij ontstentenis van den burgemeester vau Vlissmgen, die had toegezegd Zater dagmorgen de pluimvee-tentoonstelling te openen deed dit d|e- heer den Ha-mer. De tentoonstelling, -die ongeveer 300 nummers omvatte, was eveuals vorige jaren ondergebracht in zalen van de voor malige kazerne Willem III, en maakte ook nu door schikking en kwaliteit der die reu een zeer goeden indruk. Door -de keurmeesters werden vele be kroningen toegekend. Een vorstelijke gift. Het Bestuur van het Gasthuis werd dezer dagen verblijd met een gift vail f 1000 ten behoeve van de inrichting van het nieuwe ziekenhuis. Zaterdagmiddag van 121 uur gaf' „Hosanna" een uitvoering van gewijde muziek op de Markt. Ondanks de kouidie was er veel belangstelling cn met grooto aandacht, werd naar de mooie muziek ge luisterd. 1 Met ingang Van 1 Ja-uari is tot- leer ling-telefoniste bij den Int'erlodalen Dienst 'op het post- en telegraafkantoor alhier, mej. M. Dijke aangesteld. Naar aanleiding van een berichtje over een aanrijding op de Kade, verzocht men ons te melden, dat d-en chauffeur van de „Gram" goen schuld treft. De auto bus stond stil, toen het motorrijwiel e-r tegen op reed. Kapelle. Door 'de politie te Rotterdam i-s Zaterdag j.l. aangehouden G. M. S. 36 j., koopman te Rotterdam, die verdadliit wordt van diefstal met braak te Kapellei, gepleegd in den nacht Van 2 opi 3 Aug. 1926, bij welke gelegenheid een gouden horloge met armband en geldbedragen werden vermist. Nadat senoemde -persoon destijas in een arrestantemlokaal te Kape-lle was ondergebracht en aldaar een paar dagen had doorgebracht, wist hij op- een nacht daaruit te ontkomen en te vluch ten. Hij is nu ter beschikking van de Justitie gesteld. Hansweert. Donderdagavond trad hier voor de Korfbalclub „Zeelandia" op de be kende Humorist-zanger dhr. Speenhof! en echtgenoote, m -de zaal Thalia" van dhr. C. den Boer. De heer Speenhof!' had met zijii num mers veel succes, (enkele Rauwigheden daargelaten). Zij'n vrouw pastte zich waar dig met- haar zuivere sopraanstem bijl hem aan en wist hierdoor ook veel aan het -suc ces van den avond te geven. Jammer was het dat de zaal matig bezet was. Z ondagavond '2e. Kerstdag gaf het R.-K. zangkoor „St. Caecilia" haar tweede, Tooneeluitvoering in de zaal van dhr. de Boer. Ook deze vereeniging kon niet, als den vorigen keer, op een volle zaal bogen. Het hoofdnummer, getiteld „D-e Over kant', tooneelspel in 3 bedrij'-ven werd goed gespeeld. De hoofdrollen: Grootva der Bronk en Barend Bronk weyden prachtig vertolkt. Ook de andere 2 kluch ten vielen wel in den smaak van 't. p(ui- bliek. Het geheel kan als een welgeslaagt- de avond worden aangeteekend, Kattendijke. Gister was het een zeer bijj zondere dag voor onze gemeente, daar de burgemeester, de heer D. de Graaff zijn 50sten jaardag vierde. Onopgemerkt m-ocht deze dag, zoo meende het fanfare corps „Oefening en Uitspanning" alhier, niet voorbijgaan en bracht me.t opgewekt heid des avonds bij fakkellicht den Bur gervader een serenade. Bij monde van -den secretaris van 't gezelschap dhr. I. J. E-. Fé.lëus, werd hij met dezen dag hartelijk gefeliciteerd, die besloot met den wensoh „Lang leve onze Burgemeestereen wenseh -die spontaan door de muzikanten tot driemaal toe werd herhaald. De Bur gemeester dankte de vereeniging voor de serenade en noodigde 't geheele gezel schap in zijn woning, waar het op de (meest gulle wijze werd onthaald. Na eenigen tijd van de gastvrijheid te hebben gebruik ge maakt werd dankbaar en recht voldaan on der de opgewekte tonen der muziek de te rugtocht aanvaard. H led'ekenskerkf Het sleepschip „Ostred van Bergen op Zoom; dat Woensdagmid dag op den steeneh strekdam1 voor ld|e ha ven alhier liep en wegens zware lekkage in de particuliere haven van de N.V. van Heurn en Volkers' Aanneimings Mijl wercl gesleept, is Vrijdag begonnen een gedeelte vlan de lading, cirka 200 ton „puf" over te laden in de twee-mastaak .„Cdniiahcie" Van Heumen. Het schip, -was besteaNd voor Sfu'.ykil. Zuid dorp t. De vorige week p-laaistea wij een bericht aangaande v-ermtoeddiike diélibtal van vleesch van een koe u e, ontdaan van de huid. te Zuid|dorp-e werd gevonden. Thans is g'ebleken, dat de in.i i, die aangifte van dezen diefstal bij1 Bic (politie had geda-an, met eein slager a.f- kotmlstig uit Wiadhtebeke (Bëlgië) dej koe, die tij'dens liet'vervoer géstorvën w'as. van Id'ei huid Ih-eéft ontdaan, en d(iti zijl e(enf hoef .veelheid vleesdh van dat dier hebiben ge sneden, wlat zij mëdenamep. Doo-r de p-olitie is natuurlijk nu procesverbaal opgemaakt- tegen den la-angev-eir, wegens het doen Van een valsche aangifte, be-nevens overtre ding van de Vlees cl ik au ri ng svelterwijl de ambtenaren der belastingen dein man procesverbaal aanzegden wegens 'fraudu leuze slachting. Het petitionnement in Zeeland. Nog zijn ingekomen de volgende lijsten Aagtekérke 145 handteekeningen op 350 kiezers; Domburg 319677; Serooskerke (W.) 122787; Sint Laurens 14546-7.; Heinkenszand 302899; Nisse 26322; 's-Heerenhoek 7577St-avenisse 720 953; aanvulling Zierikzee 38 (totaal 1976) 3602'; aanvulling Kruiningen 230 (to taal 665)1937; aanv. Ellewoutsdijk 33 (totaal 213)311; Ivortgene 443683; Hontenisse 9612'568 Krabbendijke 767 1178; Middelburg 507610286; Bigge- kerke 176458; Oud-Vossemeer 418 1117; totaal thans 34449-70273. Waterstaat. Door Ged. Staïèn is benoemid tot opzich ter of technisch ambtenaar van den Pro vincialen waterstaat in Zeeland, de heer J. P. Overbeeke te Terneuzen. Nieuwe Burgemeester. Benoemd is tot burgemeester van St. Philipslan-d, H. P. Kleppe. Herbenoemingen. Herbenoemd tot burgemeester vau Seho- re: J. G. van Nieuwenhuijzenvan 'sH. AbtskerkeW. van Liere en van Kerk- werve C. J. Boogerd, secretaris. Be ferryboot. Gedeputeerde staten hebben besloten, aan de bij J. en K. Smits' scheepswerven te Kiniderdijk in aanbouw zijnde ferryboo-t voor het trajeat VlissingenBreskens yau den Prov. stoombootdienst op üe Wester- schelde den naaln „Koningin Wilhelm'i- na" te gev'en. De stoooihootd'enst op de Oostersehejde. Naar wij uit goede bron vernem'en, zal binnen korten tijd de motorhoogaai's' van Iden veerdienst Kortgene—Wolphaartsdijik, Welke aldaar wegens het in dienst stéllen Van de nieuwe veerboot Zandkreelc over bodig is geworden, naar Zierikzee- worden overgebracht om passagiers en draagbare; goederen te vervoeren, wanneer de boot Van den Prov. Stoombootdienst' op de Oos- tersdhelde o.m:. wegens zeer- laag water aan den i-ngaüg1 Van de haven moet blijr ven liggen. Voor het laden en lossen van passagiers enz. zal bijl het Luitje in die- haven een trots worden aangebracht Deze maatregel zal -de üitoeïéning van den stoombootdienst' ongetwijfeld zeer ten goede komen. Late hulp. Voorkomen is beter dan genezen. We denken telkens aan dit spreekwoord, wanneer we in binnen- en buitenland, llbe« rale en vrijzinnige machthebbers zien dok teren met een opvoeringsverbod voor dc bekende Potamkinfilm. Komt die hulp niet iets te laat? Ons dunkt van wel. Voornoemde magistraten hebben vóór deze, nooit veel voor eensuur en voorstel lingsverboden gevoeld. Dan kwam de vrijheid in gedrang weet U de geestesvriheid en de Kunst (met een hoofdletter) niet te vergeten. Dat was de heeren mogelijk niet zoo ontzettend kwalijk te nemen. lederen dag brachten hun lijfbladen im- mers schimpscheuten legen de Index en tegen christelijke overheidspersonen, die een obscuur werk geweerd hadden. En zoo kwam het, dat allerlei ransige producten in theaters en bioscopen opge diend konden worden, hier zoowel als in 't buitenland, den gezonden volksgeest ten verderve. Want- niemand neemt straffeloos vergift in of ontgaat \ïen invloed van 'het kwaad dat hij tot gezel kiest. Het brutaal prediken van de genotzucht, het straffeloos aantasten van alle zedelijke waarde maakte de massa ontvankelijk voor het anarchisme en wat dit beteekent leert Sovjet-R-usland. i Als bij ingeving voelen de vroege vrij- heidsven'goders het gevaar aan. Alles, alles vinden zr, goedslechts geen -bolsjewisme. -Olm de oorzaken bekommeren ze zich' nog niet, doch de gevolgen, die vreezea ze -met groote vreaze. Vandaar de groote ommekeer in kua hqu-ding. Een Russische film, een revolutionnaire film, een film vervaardigd op last van de Sovjet zelf, door een kunstenaar eerste klas, neen dat is te gevaarlijk. Dat moest de bolsjewistische leer eens helpen verbreiden!Dan kon 't jaa- doppie hun hachie, of minstens hun baan tje met de vette Jduifjes kosten. Rrrrr Vergeten werd de vrijheidsliefde, de kunstmin, enz. De angst voor de belangen hielp het beginsel om zeep. Het mooiste is nog dat de Potemkinfihn in 't geheel niet zoo zwart is als ze afge schilderd wordt. Drie van onze voornaam ste dagbladen keurden haar dan ook -met een gerust hart voor volwassenen goedj Eigen aanschouwing leerde ons, dat de re dacties gelijk hadden, 't Is een vrij saaie geschiedenis en wanneer er niet zoo te gen geageerd was door verontruste men- -sohen, dan zou er bijna nieimani naar olm!- gekeken hebben. Zooals altijd is angst een slechte raad gever. UITKIJK. Tokken te Maastricht. Het „Hdb-1." verneemt van zijn Lint- b-ui'gschen berichtgever Reeds eenigen tijd heerscht onder de be volking van Maastricht de meening, dat het voorkomen van eenige pokkengeval- len te dezer stede te wijten jis aan heft feit, dat de eerste leider aan deze -ziekte -uit de naburige grensgemeente Eckelrade naar, het ziekenhuis te Maastricht is -over gebracht en zoodoende de omgeving be smet heeft. Ook doen verschillende geruch ten de ronde, dat eenige pokkengevajllen niet zijn aangegeven te bevoegder plaatse. Om zekerheid te krijgen, hebben ,wij ons gewend tot den directeur van den Genees kundigen Dienst, te Maastricht, die ons het volgende mededeelde: Het eerste pokkengeval heeft plaats ge had bij; den inspecteur van het S taats vee- artsenijkundig toezicht, dr. Q. te Sittard. Doordat dit geval niet. herkend was, wer den hierdoor besmet twee dames en -de jon gere broer van dr. Q. Bijl een dezej dames, die verzoeht had door een anderen medicus te worden behandeld, werden pokken ge constateerd. De jongere broer van dr. Q. in Eckelrade woonachtig, bracht de be smetting over op zijn zuster en de dienst bode. Dit waren echter lichte gevallen, Wjdke zelfs niet ondêr medische behande ling gesteld werden. Plotseling werd de vader van dr. Q. eveneens te Eckelrade, ziek en stierf na drie dagen onder versehijinselen, dia ten sterkste de pokziekte doen vermoeden. Da dokter ter plaat-se kon dit echter niet con- stateeren, omdat de patiënt reeds v.óór de -uitbarsting overleden was. Hierdoor heeft wederom een besmetting plaats van een gehuwden zoon. Op den vierden dag na het uitbreken der pokken (ongeveer zestien dagen na de besmetting) constateerde de behandelende geneesheer pokken. In plaats nu alle voorzorgsmaatregelen te treffen, verzweeg deze medicus het geval en ver zocht eerst op den tienden dag na het uit breken der ziekte aan den Gem-. Genees kundigen Dienst te Maastricht vervoer naar de pokken-barak. Dit- vervoer heeft met de noodige voorzorgsmaatregelen plaats gehad, terwijl deskundigen als dr. Kuiper en d,r. Veldhuyzen te Amsterdanij alsmede de hoofdinspecteur van Volksge zondheid de meening zijn toegedaan, dat overbrenging van den paliënt hoegenaamd geen gevaar voor Maastricht heeft opge leverd. Alhoewel de hoofdinspecteur van het Staatstoezicht op de volksgezondheid eind October berichtte, het Sittardédhe publiek niet te alanmeeren, is de directeur van den Gen. Dienst te Maastricht na, het geval in Eckelrade direct tot massa-inen ting overgegaan, omdat door het niet tij dig aangeven van het pokkengeval aldaar, het besmettingsgevaar voor Maastricht zeer groot was. Door de bevolking is bij de eerste aanmaning sleohts matig gebr.uik gemaakt tot inenting en dit verklaarde da directeur met klemj: indien hier direct tea

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1926 | | pagina 2