R Co. E Purol verzacht en geneest Kloven in de Handen. Doos 30 ct. N JAPONNEN, TENTIE S.V.P. Tweede Blad IRMA I. FOKKE goes :lburg 'aardevleesch G. OVERBEEKE, GOES De Poolsche Held. 7SCHE COURANT SATERDAG 9 OCTOBER 1926 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT tangezien de Duitsche- m landsche Kolen-mijnen r deze maand geen orders ir aannemen en de prijzen leds stijgen, raden wij onze emers aan hun winter- irraad op te doen. Onze 'zen voor de aanwezige |rraad zijn zeer billijk door den groothandel [der geleverd wordt, is \l duurder. 12438-36 [rima Rockvleesch rima Boterhamworst Het wordt nu tijd om de (ACHELS,BAKKENen PLATEN te LAKKEN. SCHULTE THEME, AUTÉ'S in ZIJDEN en WOLLEN N, VELVETS, VELOURS CHIFFON^, tegen zeer billijke prijzen. ONZE ETALAGES. Buitenlandsch Overzicht FEUILLETON B1NNEMLAND Voor onze vrouwen. j In 't kraaiennest. Onder beleefds aanbeveling, irtegenwoordigster der Staatsmijnen. GROS. DETAIL. Opgericht 1875 Tel. 142 Dagelijks versch '.sluitend van jonge paarden, en f 0,60I 0,80 per pond. 12 cents per ons. G0RTSTR:TEUftl74 OPGERICHT IS74 IN DE DROGISTERIJ Het Huis met de Roods Pilaren, schuin over de Nieuwstraat, in de Lange Delft te MIDDELBURG, wordt verkocht prima Kacheliak, merk „De Twee Pijltjes", voor 40 en 50 cents per busje. Deze Lak glanst mooi, barst niet en springt niet af. Goede Kwasten en Penseelen om de lak op te brengen, in ruime sorteering. 12441-35 Ook voorradig Vuurlak en Blackvarnash. Onze lak is met zuivere, onversneden terpentijn gestookt en beeft dus geen petroleum- of teerlucht. Wie niet Adverteert,— heeft geen recht op succes «KOLENHANDEL C. VAN DER REIT doe daarom beden uw winter- oten, Eierbriketten, Stuk- Cokes. Aanbevelend: M. BURGS. Iks van de Gasfabriek, n gaarne orders in ontvangst genomen E. BURGS, Heernisseweg. J. A. BORGS, Westhavendijk 53. M. DANIËLSE, Mattbeus Smallegangebuurt. 1244846 VOOr 12440-5'' Storm in 't waterglas. Iu het Duitschland van voor den oorlog het militairistiseha D,uitschland, werden de jonge Hohenzollern soldaatje-spelend, grootgebracht. AVanneer da broekjes 10 jaar waren, tverden ze luitenant en in tijd van een paar maanden zag men ze als kolonel of generaal stappenze 'hielden wapenschou wing, trokken naar parades enz. Van een der Diuitsche keizers zonen, niet een van de snuggersten, die door het eeu wig gesalueer van zijn minderen van streek was geraakt, is bekend, dat hij' op zijn twaalfden jaar aan zijn keizerlijken vader vroeg, of het niet lastig was, dat bij! allo soldaten do rechterhand aan het hooid ge groeid was. De ex-kroonprins voedt zijin spruiten in denzelfden geest op en zoo heeft zijn oud sten zoon, tegen het verbod in, sabclrinke- lend en commando's schreeuwend aan de militaire oefeningen der Rijksweer deel genomen. Men heeft daar een uiting ingezien van keizerlijke propaganda en de communisti sche partij bond in den Pruisischen Land dag de kat de bel aan en begeerde niets meer of minder, dan dat alle leden der fa milie Hohenzollern om deze overtreding uit Pruisen verwijderd zouden worden. In de toelichting wordt gezegd: „Het blijkt dat aan de in het voorjaar ontdektie plannen der monarchisten rustig verder wordt gewerkt, maar nu zelfs onder dfreo- te medewerking der Hohenzollern- Die voor malige kroonprins, die als gast der Prui sische regeering te Oels vertoeft, ontvangt daar voortdurend vertegenwoordigers van rechts-radicale vereenigingen en ver heeft op ongegeneerde wijize met hooge officie ren van de „republikeinsche"- Rijksweer. Zijn zoon heeft, op uitnoodiging van den regimentscommandant van het 9e regiment te Potsdam langen tijd aan de oefeningen van dit regiment te Munsingen deelgeno men, nog wel in de uniform van bet vroe gere Koninklijke Pruisische leger! Hieruit blijkt, dat de Hohenzollerns de Rijksweer alweer als hun toekomstige lijfgarde be ginnen te beschouwen. Dit muisje heeft ondertussehén nog een staartje gehad. Het Rïjksrweerdepartement liet plechtig verklaren, dat generaal von Seeckt, de op perbevelhebber, niet van het geval afwist1. De generaal verklaarde zelf op zijn mooiste eerewoord, dat hij, de affaire pas uit de couranten vernomen had, doch heb eere-woord van den generaal! bleek al' even weinig waarde te hebben, als de handteeke- ning van zijin vroëgeren meester en vol gens de laatste berichten heeft von Seeck, v.oor alle zekerheid, zijp opperbevelhebber- schap van de Rijksweer neergelegd. 't Geheel is slechts een stuiptrekking van het oude Dpitschland en heb tegenge stelde van de wereldgebeurtenis, waarvoor sommigen het verslijten willen. Wantrouwen. Het blijkt, dat men in Engeland niet al gemeen ingenomen is, met de samenkojmst van Chamberlain en Mussolini te LivorUo. De Londensche ,',Star" noemde althans dit onderhoud reeds een onbezonnenheid eh het blad is door hetgeen Chamberlain over zijn .„theepraatje" meedeelde, niet bijster gerustgesteld. Het blad heeft er niets op tegen, dat Chamberlain een diepe bewon dering voor Mussolini koestert, maar het kan zelf die extase niet deelen. Het wil ook aannemen, dat het een samenkomst van vrienden gold, maar het kan den staatsman niet meer volgen, wanneer hij vraagt te gelooven, dat „de politiek, zoo wel van Groot-Britannië als van Italië! is gericht op het behoud van'den vrede en1 op de economische rehabilitatie van de we- réid", zooals Chamberlain verklaard heeft. Het blad vermoedt, dat F© Du-ce Ohatoi- berlain kalmweg voor den gek heeft ge houden. Het blad herinnert' aan de manier, waarop Mussolini tegen Gr.iekeinlandi heeft lwtoogd met kanonnen toen er een' klein meeningsverschil ontstond. H-et her innert ziAi den vele malen herhaalden) eisch, dat Italië een plaats in de zo-n moet hebben; het herinnert zich ook dé waar schuwing, dat niemand iets mag hebben, vóór dat ook Italië zijn deel heeft gehad'. Het herinnert aan het kennelijk streveja de Middellandsche Zee tot een Italiaansch meer te maken en aan de o-nvergeefjjijlko dreigementen van Musso-lini tegen Frank rijk na den aanslag op zijn leven. Het blad is dus niet overtuigd van de vredelievendl? gevoelens van Signor Mussolini. Wij! zijn minder spmber gestemd. Het wantrouwen van de „Star." zal welinoofd- 7) -0- Nu stond pater Kordecki op en sprak: „Dat, wat u zegt, dat Jan Casimir ons verlaten en zijne rechten op dep Zweed schen koning heeft overgedragen, is eet leugen! In bet hart van onze® verdreven honing ia hoop giekomen, en nooit heeft tóf ij.veriger gewerkt dan thans-, om heb v~ derland redding te brengen, den troon herwinnen, en Oj,s hulp te verschaffen de onderdrukking." „En van waar hebt gij die "tijding vroeg de onderhandelaar. „Van waar ?"- antwoordde de prior, op een groot crucifix wijzend, dat aan den muur hing. „Kom: hier! leg uw vingers op Christus' doorboorde voeten, en herhaal nog eens, wat gij gezegd hebt!"-. De verrader verschrok biji deze woorden en begon zich als ouder den druk van een ijzeren hand te krommen. Pater Kordecki stond vóór hem, majestueus, dreigend. „Kom hier, herhaal het I'S sprak Mil op nieuw. Die verrader stond op en ging Meen. zakelijk gegrond zijn op hetwee den wolf, die in een kwaad gerucht staat. Vast in het zadej- Mussolini met zijtn 5 portefeuilles mag het zoo druk hebben als de bekende hond, die zeven schotels uit te likken had: hiji vindt toch! nog tijd om krachtig in zijn land op te treden. Uit Rome en Milaan komen berichten over vele inspecteurs van politie en be proefde fascisten, die het recht hebben om zich tusschen de beursmannen te mengen en hen die ter wille va.n een gokje onrust zaaien in de kraag te vatten en op staan- den voet een geduchte rammeling toe te dienen als een inleiding tot he ij strafproces. Het vreemdste is, dat het zoo ongesta dige Italiaansche volk, zoolang .bij! dezen afgod zweert. De duce moet er toch wel slag van hebben om met zijh Pappenhei mers ,om te gaan. Een buitenlandsch succes voor Mussi is, de aanschrijving van den Franschen mi nister van binnenlajndsche zaken aan de prefecten, waarin hun bevolen wordt, wat beter op de vreemdelingen te letten, die op Franschen bodem de geschillen van hun land willen uitvechten of beï,nvloeden. Is dit ook het eerste gevolg van de -toe nadering tusschen Italië en Frankrijk? Het Ncderlandsch-Bclgisch verdrag. Wij lezen in de „R.esb." Nog steeds komen van alle kanten de bezwaren tegen liet verdrag los en nie" mand weet, wat er in onze Staten-Generaal van worden zal. Al geeft het de denken, dat sommige bladen al aan 't bijdraaien- rijn.'4 Naar in parlementaire kringen vefluidt, zijn de hoofden daar al geteld. Ongeacht wat er nog ten berde gebracht zal worden, moet men al weten, hoe de eindstemming zal zijn. Er zou in de Tweede Kamer een kleine meerderheid voor het verdrag zij:n. Vooreerst moeten alle sociaal-democraten vóór wezen. „Moeten", in dubbelen zin. Moeten, volgens geruchte, en moeten, vol gens afspraak met de S. D. A. P. in! België, Hoewel verschillende elementen dier partij", met name die met Rotterdam conneejtiea houden, grondige bezwaren hebben, met name tegen „het" kanaal, zou toch de 'kadaver','-'discipline daar het parool: „voor" doen zegevieren. Verdei', zoo wil men, zoii ruim de helft der Katholieke Tweede-Kamerleden vóór stemmen; men sprak van een klein twintigtal. En ook onder de A.-R. en C.-H. elementen m-octeffl- eenige voorstemmers zijp, zóó dat men juist een paar stemmen, boven de helft zou wezen. In hoever dat allemaal juist is, zullen we moeten afwachten. Met name lijjbt ons nogal dubipus de houding der A.-Ri. en C.-H. partijen, waar immers juist in den laatsten tijd daar nogal van oppositie bleek. Intussclien, zoo hoorden we meteen, is de oppositie in de Eerste Kamer grooter. Vooral ook bij' de S. D-. A. P. Onze zegslie den meenden daa ook, dat het verdrag daar een harden dobber zou hebben. Laat berouw. Een van de laatste der oer-liberale) mo hikanen is de politieke, hoofdredacteur van „Het Vaderland", die geen gelegenheid laat voorbijgaan om den lof te zingen van het liberalisme, dat al isj het dan erg in zijn nadagen deze penvoerder nog steeds ziet als de personificatie der groeikraohfci- ge lente. Intusschen is het liberalisme van den oud-secretaris der Liberale Unie van lie verlede vervaagd tot het loutere begrip „vrijheid van andersdenkenden"eenigen positieven inhoud schijnt het niet meer, tie hebben. Als we maar alles en alles tole- reeren (binnen de perken der wetl), dan zijn we pas voluit „liberaal". Het is inmiddels volgens den heer Roodhuyzen niet gemakkelijk, zich aldus een nazaat van Thorbecke te to on on en vat ten we zijn laatste betoog goed,, dan zijn er eigenlijk toch nog maar weinig achttien karaats liberalen geweest.Want er is op het stuk van de vrijheid van andersdenken den steeds stra f'gezondigd- door de liberale vaderen en*ook de huidige generatie kan zich niet zonder schuld weten. De tranen van berouw loopen den; tot in keer gekomen telg van het uitstervende geslacht der vrijheidknechters over de be schaamde kaken, als hij' snikkend erkent: „O, wat heeft dat gemis aan gevoel. Haastig snelde hij de kloosterplaats over, en toen hij zich buiten de poort bevond, begon hij bijna in draf te loopen, also'f! iets hem van het klooster wegdreef naar de Zweden. Na het vertrek van den afgezant, werd de beraadslaging nog voortgezet. Do woor den van den verrader hadden de gemoede ren jfesehokt en de zielen ontsteld. Men geloofde wel is waar met aan de abdicatie van Jan Casimir, maar de onderhandelaar had hunne aandacht gevestigd op de Zweedsche maelit, welke mén gedurende dn al'geloopen voorspoedige dagen zoo goed als uit het oog had verloren. Thansi ver scheen deze weer in geheel ha.ar ontzet, lenden omvaug. Velen o,nder de adellijken en zelfs onder de monniken begonnen den moed te verliezen en verklaarden zich uit drukkelijk vóór onderwerping. „Gesteld, dat wij- ons nog één, twee, drie weken verdedigen," zeiden zij, „maar wat dan, wat voor einde zullen deze po gingen nemen?" Het g-.eheele la,nd was als een in den afgrond verzonken s'ehip, en alleen dit klooster stak nog als de pu,nt van een mast uit de golven omhoog. Kon den dus de schipbreukelingen, die zich aan dien mast vastklampten, nog aan eigeO redding denken, ja wat meer, is, da gadach- dat men bij de beoorde.eling van- anders denkenden, en da.t ter waarborg ook van hunne vrijheid, zich goed rekenschap heeft te geven van wat hen drijft, velen belet liberaal te zijn. Het is ons te staan geko men op absolute miskenning van het ver langen naar de bijzondere school, op da verguizing van mannen als K-uyper, L.oh- man en Sehaepman Deez' naklacht komt te spa, dichtte Vondel reeds. Het wegzinkend liberalisme zal zijl niet meer kunnen redden- Boven dien tusschen „miskenning van htó- ver" langen naar" en „erkenning van het goed recht der" bijzondere school ligt nog een gr.oote kloof, die zelfs bij! de- slappe avond schemering der eens zoo oppermachtige liberale idee nog wel te onders'cheidaif valt. „Katholiek leven" volgens „Het Volk". -Onder den dubbelen titel: ,,D© Arbeids wet" en „Katholiek laven" staat in „Hot V O lik Men schrijft uit Oss: Bij- de firma H. Hartog ta Oss -werd) ye-ried-ern weelt do-or verschillende (jeesr -verscheidene Red T.) menschen 44 uur ove-rge>werkt. Be gemeente laat zelfs vlak bij, ,do kazerne van de koninklijke mare chaussee 11 uur Der dag Iwerfcen. Bö wegenbouw „Bitumenweg" werken de mens-enen 10 uur per dag. En dan volgt op een nieuwen -regel; „Dat noemen wij in Brabant „Katholiek' leven". - AV'ia zijii die „wij", vraagt terecht de Tijd. JVLe-t een. uitdrukking als „Wij! in Bra bant" bedoelt men gewoonlijk: het gros dè-r bewoners van Brabant. Zulk nan meerderheid noemt, zonder hvijfel over lig overwerk niet ..Katholiek lev-en". „WK" boteekent in „Het Volk": „Wij, sociaal democraten" en „Wij: in Brabant" be duidt io -lat b'.ai: ..Wij,, sociaal-d unto craten in Brabant". Met deze lieden staat het al juist als met. de redaciie van „Hef Vo'.k" ziele©. Er kan in Brabant of Limburg niets g. beu ren, dat niet in den haak is, of hot -worlt den leze-rs van het sociaal-democratischo hoofdorgaan voorgedragen als iels eeh-l- katholie-ks.- Een katholiaxe vereeniging doet iets, dat niet goed is, of een bestuurder van zulk een ve-reeniging begaat- eem misgreep, en „Het Volk" verzuimt niet, liet praeli- caat „Katholiek" in zijn bericht op te ne men en flink1 op deu voorgrond' te bren gen. Een katholiek persoon van eenige ba teekenis heeft iéts op ziiin. kerfstok ea „Het Volk" spreekt erover af dat iets echt katholieks is. Het is een methode van bijzondere soort. Voor hom.,die gaarne de Kalho-lie- ken in miscrediet zjet gebracht, .heeft zij, natuurrijk, haar waarde. Dat zijj niet behoorlijk is, weel „Hei Volk" zelve ook wol. Ditmaal is die methode echter op bij zonder aigenaaidjgc. wii®e toegepast. Wij 'zouden ons al hesl era.,moeten ver gissen, a'.,s niet de exportslagerij van H. Hartog, te Oss, gedreven wordt loot, eon rasgenoot van zoo menigen sociaal-demo ©raat, door een Israëliet, en v.an. de firma „Bitumenweg" te Utre-ch'.t, mieenen wij zeker te welen, dat zij. niat in handen is van Katholieken. Zij schijnt te Oss, in op dracht van het gemeentebestuur, bezig te zijn volgens haar stelsel een weg» aan te leggen „vlak bij: -de kazerne- der mare chaussee", die in „Het Arolk'l thans met buitengewonen eerbied „koninklijke" ge noemd wordt. Bij bestratingen, die vlot moeiten ver loop en, zijn ook in niebkalholiëke streken met name te Amsterdam, weleend lange we-rbdagen gemaakt. Welk blad hae-ft toen gesproken van „Amslerdaimsch laven" of wie zou van „Joodscb le-ven" willen gewag-en, afs ia de slagferij van een Israëliet 44 uur per- week wordt overgewerkt? „Het Volk" doel dit zeker ni-ert maar 'het weet er wel iets op tg vinden als het maar in Brabant geschiedt. Djan heet hol specifiek katholiek. Hoe minder fraai de gebezigde sirijd- middel-en zijn, des te voorzichtiger moest men ermede omgaan. ""KMKNÏeuws" Op den 20sten Zondag na Pinksteren. Epistel van den H. Paulus tot de Eiphezen. V. 15—21. Broeders! ziet toe dat gijl voorzichtig wandelt; niet als dwazen, maar als wij- te koesteren, om het geheele schip uit de diepte op te trekken? Naar menschelijike berekening vermochten zij dat niet. „Zien dan uwe door die aardsche macht verblinde oogen geen grootere strijdmacht dan die der Zweden?" vroeg pater Kor decki. Wie van u zal wagen te beweren, dat de heilige Koningin desi hemels nieti in staat is ons te beschermen en aan de zege praal teh elpen Laat ons danrom bidden, smeeken wij dag en nacht, tob- wijl dooi: onze gebeden, onzen ootmoed, o^ae tranen haar hart vermurwen en vergiffenis- ver werven voor onze vroegere zonden." Op deze wijze sprak de godvruchtigo prior, en door zijn geestdriftige toesp'raak stortte hij in de harten weer hef geloof en vertrouwen, dat zij reeds begonnen te verliezen. D-och de tijding van Ja.n Casimirs abdi catie.. en van de onmogelijkheid om- zich staande te houden kwam- aan de ooreb van de vrouwen, het dienstvolk en de soldaten. 00* soldaten begonnen te mopperen over de stijfhoofdigheid der in den krijg onbedre ven monniken, en vervolgens sajun! te rot ten en onder elkaar te mompelen. Een' ze kere kanonnier gaf den raad, dat de solda ten zelf de zaak ter hand moesten nemen en zich met de Zweden in verbinding stel- zonkoopt den tijd af, want de dagen zijn boos: zit derhalve niet onverstandig, maar tracht te kennen, wat de wil Gods zij. Pu-inkt u ook niet dronken aan den wijn hierin is wulpsehheid; maar wordt ver vuld met den heiligen Geest. Onderhoudt elkander met psalmen, lofgezangen en geestelijke liederen; zingt en looft des Heer in uwe harten; dankt God den, Vader altoos, voor alles, in den naam van onzen Heer Jezus Christus. Zijt elkander on derdanig in de vreeze van Christus. Evangelie ,J,oannes IV. 4953. In dien tijde was er een koninklijk hove ling, wiens zoon te Caphar-naüm ziek lag. Hij', hoorende dat Jezus uit Judeë naar Galilee was gekomen, ging naar Hem', en verzocht Hem dat Hij wilde komen en zijnen zoon genezen, dewijl hij' begon te sterven. Jezus zeide hem dan: tenzij gij teekenen en wonderen ziet ,zoo gelooft gij niet. De hoveling zeide HemHeer, kom! toch, eer mijn zoon sterft. Jezus zeide hem: ga henen, u,w zoon leef't. Die majnl geloofde het woord, hetwelk Jezus hem zeide, en ging henen. Als hiji nu hcjnan ging, kwamen zi,he knechten hem te ge- moet en boodschapten hem, en zeiden dat zijin zoon leefde." Hij vraagde hun dan het uur, waarin hij beter geworden was. En zij antwoordden hem: gisteren te zeven' uren heeft de koorts hem verlaten. Du va der begreep dan dat dit hetzelfde uur) was, waarin Jezus) hem zeide: uw zoon leeft. En hij! geloofde en zijn geheel huisgezin. DATGENE, WAT, BLIJFT- In een heel klein mooi oud historisch kerkje in een bergdorpje, ergens in Zwit serland, heb' ik er over hooren spreken, zoo schrijft A. v. H. S. in de Vrouwen»» kroniek vau den „Nederlander" Over het hoogste en over het beste. Ik zie het nog allemaal precies voor më. Een zonnige morgen was het, maar iu het kerkje was het licht gedempt. Een jonge ernstige stem over het geloof' en over de hoop. „Deze dingen blijven zei hij als al het andere verdwijnt ea dan blijft ook de liófde cn zie deze is de meeste". Ik heb er na dien zoo dikwijl aan gedacht. In de laatste weken, als dan ik anders een geheel jaar waarneem, zoovele gestalten me voorbij-film en, meer als ik zooveel menschen zag in hunnó verhoudingen tot anderen. Verhoudingen die knelden of gloeiden, verteerden of hin derden; zoo vaak heb ik tot mezelf ge zegd „Als wij, vrouwen, het maar beter be grepen hoe God /ons dat mooie eh dajt blijvende zoo vlak naast het hart heeft) gelegd. Hoe Hij ons priesteressen maakte van datgene dat nooit vergaat". Ik zag in den trein een kindje, da.tr ■waarlijk erbarmelijk snikte zoo'n lief klein snoeperig kindje dat het je hart zeer deed er naar te kijken. „Het kindje is misschien heel moe?" vroeg ik aan de jonge vrouw, die er naast zat. Ze keek me aan met oogen, die zelf heel veel geweend hadden en zei met zachte stem: „Dit kindje heeft haar va der achtergelaten boven op den borg, waar hiji ziek ligt. We kunnen er maar eens in de drie maanden heen, omdat de reis; zoo duur is, maar nu moeten we weer naar. huis", en ze nam het kindje in haar ar men en zei al maar vertroostende lieve woordjes en aardige dingen, zooals alleen maar moeders kunnen zeggen en 'het duur de geen kwartier o ihet kindje was vol- ikomen vertroost, lachend bezig ïnefc de pop uit te kleeden. Zoo mooi: datgene dat blijft, en dat niet vergaat. Ik zag, een gewone vrouw zitten ergens een eind van me af. Ze was leelijk, en ongracieus, en ik de creteerde wreed, dat ze geen enkele charme had. T;oen zag ijk over dat gezicht heentrek ken een j^lans die het heelemaal veran derde. i Ze zeide een paar woorden en, keek iemand aan. Ze was als een huis, waarin de. avond zonnestralen, de ramen doen goudglanzen. Ze keek haar man aan met een) Mi* van liefhebben ik kon hem niet goed zien, maar haar vermóoid gezicht bleef me lang bij, er lag van alles) itt die .uit drukking van aanhankelijkheid en vertrou wen, teerheid en overgave. Zoo mooidat gene dat blijft en niét vergaat. Pi wee oude menschen zag ik mekaar len omtrent de overgaaf der vesting. An deren stemden met die gedachten in; er waren er echter ook, die zich niet alleen tegen het verraad verzetten, maar dit ook dadelijk ter kennis van den prior brachten,. Pater Kordecki, die met het grootma vertrouwen op de macht des hem,els de grootste aardsche werkzaamheid en om zichtigheid wist te vereenigen, verstikte de zich heimelijk verbreidende samenzwe ring in hare kiem. 1 Vóór alles joeg hij genoemden kanonnier en andere raddraaiers van de samenspan- ning de vesting uit; vervolgens verdub belde hij de maandelijksche soldij der be zetting 'en nam haar een eed ai', dat zij tof den laatsten druppel bloed het klooster verdedigen zou. Hij verdubbelde echter ook zijn waak zaamheid doordat hij, besloot, zoowel de huursoldaten als ook de edellieden, en zelfs zijne monniken nog scherper in het oog te houden. De oudere paters, werden voor het nachtkoor bestemd; de jonge geestelijken werden verplicht, behalve den godsjdienst, ook dienst op de muren le doen. Den volgenden dqg werd een wapen schouwing over het voetvolk gehouden; elk bastion werd onder een edelman met zijn dienstvolk, tien, monniken en twee a Vort mot F ord Henri Ford doet inner als -Fet wereld vo' duw nu met horzel-achtigo machine tjes, die stof opjagen en benzin» v.eran- deren, in stank'. Henri Ford pent artikelen hoe je rijk kunt worden; Ilenri Ford schrijft boeken wat een zakenman moet doen oü laten; Henri -Ford do-et, ik zag. het zelf, wonJër-e dingen -en bracht opnieuw de industriële wereld in verbazing door het invoeren wan een Vijtdaagsche veertig-uiige -werk week op zijn fabrieken, waar een slordige 200.000 werklieden zich 'bezig houden. Het 'is een kwestie van zakendoen, verklaarde Ford; het gros van alle arti kelen wordt verbruikt door dei mienschen die ze .vervaardigen. G-eei hun voldoenden vrijon tijd en hun behoeftean zullen stijgen. Dn ges-tegei» consumjjtie maakt grooter productie mogelijk en het massa-product leidt tot prijsverlaging.. V.olgen-s F'ord zijn dus -ue producten er liet voor de menschen maar dia mjenisoheni .voor de producten, wat in goed) Zeeuwsch wil zeggen dat je moet lejvien, om) te eten en aiet and&rsona- Amerikaansch christendom? iFord denkt tnans niet langer aan, een ttiinjimiwn'-loon Zoo weinigen, van ztijp arbeiders ontvangen dat miinimuml-loon, dat 'het beginsel thans g,een 'practische waarde m-eer heeft. Hij-, is van/ meening, dat een man beta,aid, m-oet wo-rdon, naar wat bij waard i» en diat zjijl, die niet. me'etr waard z-ijn da» 'net mmimiU|nt-loon, eigen lijk maar moe-ton heengaan. Da.t bet-eekent dus: smijt de mind-er-We- deeliden, op de ked'ün. Mo dunkt H-enri Ford) is niet veel beter dau oen liberaal op ziin slechtst. Toch ligt ee«. halve, wereldf voii bewon dering naar Henri op te zien; wanneer je het geld hebt, b-:zit je immers d'o wijsheid nietwaar 1 Men is blijkbaar vergeten, dat dezelfde -Ford voor eeni-ge jaren, ondank* al zijn bl-uf van, ik wë-et bijna, over -den kop is gegaan en men snapt zeker niet, dat wtan;- neer Amerika slechts de helft van Euro pa's ongemakken had, alle auto's van F-ord in gezelschap van zijn theorieën naai de maan -tuften. Vort met Ford zijn snorkerijlm! UITKOK. aankijken, ze noemden elkaar een Gods geschenk. Zagen ze dan niet de rimpel? en de vouwtjes, en de plooitjes in de eer tijds jonge gezichten? Ach! wel neen! het beste dat nooit ver gaat en dat geen water van de zee kan u.itbl,usschen, was in hun bezit. En ik ben zoo blij, dat ik het niet al leen ben die deze dingen waarneem eh' mijn hart er mee verwarm in een wer.eld waar het al doller en gekker en decai» denter wordt. AA7at een troost waar zooveel deugde lijke dingen over de landen gejaagd wor den en aan 't verdwijnen zijn, e elk ha- denkeud mensch zich al -minder en min der gaat thuisvoelen in dit ondermaan- schc. Als wij vrouwen dit maar beter be grijpen. We zijn zoo vaak zoo hoogmoedig] op zulke dwaze dingen. We vinden het zoo mooi als we hejfc werk aan kunnen van een man. We zoo trotsch op eigen verdiend geld. We tillen zoo vaak ver boven, onze krachten. We praten mee, heel hard, op de markt van het leven. We dingen mee met de eerzuchtige^ naar de voorste rijen. - We verbeelden ons, dat door onze knapheid we de wereld zoo'n heel eind vooruitbrengen. En we vergeten dat het liefhebben eerst recht een vrouwen'- deugd is, en dat God zoo'n heele bijzon dere gedachte in 't vaderhart heeft ge had, toen Hij een vrouw heeft geschapen., Deze tijden zullen voorbijgaan en ook deze menschen zullen weldra niet meer, zijn maar de schoonheid die Hans Hol bein in de wereld zag en aan de Madonna van het altaarstuk van Biirgemeister.. Meier van Basel schonk, kan niet vernie- ■tigd worden. Ergens zal ze altijd te vin den zijn, daar waar de eenvoudige harten wonen die weten dat de liefde de meeste van allen is. vertrouwbare kanonniers gesteld. Zij allen waren verplicht, de hun toever(go(u.wde posten dag en nacht te bewaken. Zoo werden niet alleen de plannen tot overgave van de vesting te niet gedaan, maar men nam ook de verdediging nog ijveriger ter hand. Daags daarop ging pater Kordecki om de muren rond, als een schaapherder om zijn kudde; hij, zag, dat alles- in orde was, glimlachte blij'de, prees de officieren en soldaten, en op Czarniecki toetredend, zei de hij stralend„Een nieuwe geest ia in de harten gekomen, het overige zal de gunst der allerheiligste Maagd bewerken, en ik zal de onderhandelingen op nieuw aankoo- pen. Wij zullen de zaak rekken en sle, pende houden, want daardoor wordt men- schenbloed bespaard."- Miller, voor wien de belegering geen gunstige resultaten opleverde, haakte ins gelijks naar het sluiten van een verdrag e'n greep elke gelegenheid hierto,e aan. Deze bereidwilligheid verheugde pater Kordec'ki, want hij raadde gemakkelijk, dat biji den vijand de zaken niet gunstig moesten staan, als deze zoo verlangde om tot- een einde te komen. (Wordt ver.volgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1926 | | pagina 5