TROONREDE. ,rk verklaar de gewone zitting der Sta ten-Generaal geopend. UIT ZEELAND MIDDELBURG VLISSINGEN GOES KERKNIEUWS - DONDERDAG ^SEPTEMBER JS)26 NIEU./E ZEEUWSCHE COURANT Tusschen het gebruikelijke ceremonieel in, heelt de Koningin Dinsdag hij de ope ning der Sta.ten-Generaal de navolgende troonrede uitgesproken In uw midden verkeerend leden van de Staten-Generaal verheug ik mij dat de toestand van ons volk in meaig opzicht tot dankbaarheid stemt al ontbreken de scha duwen uiet. Niet dan zeer geleidelijk vol trekt zich het economisch herstel. Inzin kingen blijven daarbij niet achterwege. Handel en nijverheid, evenals oen deel der scheepvaart ondervinden nog steeds de on- gunst der tijden. De onstandvastige waarde der munteen heid in verschillende landen, vertraagt de gezondmaking van het Internationaal ruil verkeer. De land- en tuinbouw wordt in verschillende van zijn takken bedreigd door ongewone naar gehoopt mag worden tijdelijke belemmeringen in den afzet van zijn producten elders. Er wordt met kracht naar gestreefd dat euvel een einde te doen nemen. Sedert ik de laatste maal in uw midden verkeerde, is een ernstige beproe ving van een deel van ons land gekomen. Een vriendelijke zonnestraal is in dit leed gevallen door de groote 'deelneming in het lot der slachtoffers, die zieh in wijden kring in woord en daad heeft geopenbaard. Deze uiting van nationale saamlioorigheid heeft mij met dankbaar heid vervuld, evenzeer als de toewijding zoowel van burgerzijde als door het per soneel van land- en zeemacht i" de ,ure van het gevaar betoond. De finaucieele toestand van het land blijft voortdurend zorg eischen. Verlich ting van de voorwaarde voor een duurzame verbetering van den economiaehen toe stand is slechts mogelijk bij een zuinig be heer. Op politiek gebied zal in afwachting van h et herstel van normale verhoudingen de lijn in den loop van het achterliggende zittingjaar uitgestippeld blijven gevblgd. De betrekkingen welke wij met de andere mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Het verheugt mij dat de Volkenbond door lie toetreding van Duitscliland aan beteekenis heeft gewonnen. Met verschillende mo gendheden worden besprekingen gevoerd over het sluiten van abitrage en verzoe ningsverdragen. Naast de in den loop van dit jaar aangekondigde maatregelen en wetsvoorstellen worden nog eenige andere voorbereid. Daartoe behooven voorzieningen op het gebied der justitieele wetgeving; een wij ziging van de provinciale wet; een par- tieele herziening van de wettelijke be palingen op1 de forensen en eene wettelijke regeling van het handelsonderwijs. Voor stellen tot het wegnemen van enkele on- noodige beperkingen van de vrijheid pp het gebied van het lager onderwijs zul len U binnenkort bereiken- Een; wetsont werp zal worden ingediend ten eincle de niet, binnen het Rijk wonende Nederlain- ders die daarvoor in aanmerking komen naar billijkheid te doen bijdragen in de in komsten-, vermogens- en verdedigingsbef- lastingen en de nalatenschappen van de zelfde personen te betrekken in de sucoes- sie-belasting. Tot bevordering van het be houd van natuurschoon zal U een voorstel worden aangeboden om zekere fiscale ver zachtingen te verbinden aan een vrijwillige beperking van het beschikkingsrecht over bepaalde landelijke eigendommen. Voorstellen zullen worden gedaan tot wijziging en aanvulling ouzer sociale wet geving ten einde te geraken tot ratifica tie van sommige ontwerp-verdragen der Internationale organisatie van den arbeid. Invoering der Ziektewet ligt in het voornemen, nadat deze gewijzigd zal zijln in het bijzonder in dien zin, dat meer plaats wordt ingeruimd aan de voorzienin gen welke uit het maatschappelijk; leven opkomen. De droevige ramp die NederlandseW- Indië heeft getroffen, heeft mij met deer nis vervuld. De gevoelens die ook daarbij1 velen tot leniging van nood hebben bewo gen, waren mij een oorzaak van blijdschap. De steun in donkere dagen wederzijds verleend, heeft den band tusschen het moe derland en Nederlandsch-Indic versterkt- In het aanstaande voorjaar zal de nieu we Indische Staatsregeling tem volle in werking treden. Het streven zal zijn de grootere zelfstandigheid in inwendige aan gelegenheden welke zij' aan Nederlandsch- Indië geeft zoo spoedig en zoo volledia! mogelijk tot haar recht te. doen komen. De ook in dit gebiedsdeel ter hand geJ nomen welvaart s;-politiek zal krachtig worden voortgezet, inzonderheid ten bate van de inheemsehe bevolking. De te verwachten opening van een derde Inrichting van hooger onderwijs, de. medi sche hooge school te Batavia zal van groot belang blijken voor de geestelijke ontwik keling van Indië. Suriname eiseht nog steeds de bijzondere aandacht der Regee ring al is eenige verbetering in den econo- mischen toestand van dat Gewest te be speuren. In Curasao blijft die toestand gunstig. I I f Moge Gods milde zegen op uwen arbeid rusten. Besclioiiwiug. Alle „geleerden" zijn het er ditmaal over eens, dat deze troonrede een Vrij cnbeteekenend stuk is. Eenige opperden terecht het, idee, of men 'n dergelijk praatje voor den vaak nog wel met den deftigen naam van rede mocht versieren. Al moet erkend, dat de verwachtingen, gezien de situatie van het tegenwoordige kabinet, niet hoog gespannen waren, het feit blijft, dat de minister-president', die de troonrede opstelt, zieh er eigenlijk met een Jantje van Leiden afmaakt. Dat, beginselkwesties worden vermeden, is te begrijpen, maar dat over het Bel- gisch-Nederlandseh verdrag evenmin ge sproken werd, wekt toch wel bevreem ding. Moet men er een bewijs in zien, dat het' Kabinet los van deze kwestie wil blijven' staan? O f acht het de aanneming zoo goed als zeker? Minister Van Ivarnebeek Wal in ieder geval wel bedenkelijk kijken. Behalve een verwij'zing naar de regee- ringsv er klaring van minister De. Geer, bevat dp Troonrede nog de aankondiging' van eenige maatregelen en voorstellen in voorbereiding. Waunecr het daar even traag mee gaat, als met die uit de regeer ringsverklaring, zal men er in het nieuwe politieke jaar weinig van op de rogee- ringstafel zien komen. 't Eenigste wat tot tevredenheid in dit Staatsstuk stemt, is het feit, dat men eindelijk hij, de regeering tot inzicht is ge komen, dat de land- en tuinbouwers tegen de valuta-wolf beschermd moeten worden; en wanneer het inzicht zieh haan breekt, dat ook de industrie er niet veel beter aan toe is, mag men eindelijk hopen, dat met het laksche laat-maar-waaien-systeem in deze voorgoed gebroken wordt. Een passage, handelt nog over het her stel van normale verhoudingen op poli tiek gebied. Deze troonrede is wel een overtuigend document, dat dit- herstel dringend noodig is, maar zoolang de Christelijk-His tor is chen in het voetspoor der anti-papisten blijven draven, is daar geen uitzicht op. verminderd worden met f 3,7 millioen van de opbrengst der Rijwielbelasting, welk bedrag gestort wordt in het Wegenfonds De rest zal worden aangewend voor be- Oisehoon met het bovenstaande, voor zooveel de algemeene toelichting op de be grooting voor 1927 betreft, zou kunnen worden volstaan, meent de minister ook omtrent een verder perpectief der S,t-aats|- financiën enkele opmerkingen niet achter wege te mogen laten. De omstandigheid, dat een kleine verlichting van druk in zicht is gekomen, mag niet het oog doen sluiten voor het feit, dat het- peil der uit gaven zich nog steeds op een bedenkelijke hoogte bevindt. In 1913 was het bedrag der gewone Staatsuitgaven f219 milli oen. Dit staat gelijk biji een indexcijfer van 170, met f354 millioen thans. li 1918; waren de 219 gestegen tot 333. In 1919 tot f444 millioen. In 1920 tot f613 milli oen. En sedert is het cijfer in de buurt van dit laatste bedrag gebleven. De moei lijkheden waarmede, ondanks menig gun stig gegeven, ons land in economisch op zicht nog zoo veelzins te worstelen heeft, vinden zonder twijfel in den abnormaal hoogen belastingdruk voor een groot deel hare verklaring. Het blijft een gemeen schappelijk belang, door beperking van col lectieve behoeften de voorwaarde te schep pen voor een duurzamen opbloei der wel vaart. De minister zou er daarom tegen willen waarschuwen, het doelpunt reeds berciktete achten met de geringe verlich ting, tfife thans mogelijk werd, en veel méér nog hiertegen dat door verslapping van den drang tot bezuiniging ook deze onvoldoende verlichting weer in de waag schaal zou worden gesteld. ■Want ook dit laatste gevaar is nief denkbeeldig. De minister heeft gemeend, dat, nu de mogelijkheid zich voordeed, naast de voorgenomen belastingconversie een begin van belastingverlaging niet ach terwege mocht blijven. Maar hij| ontveinst zich niet, dat slechts zoo daaraan een Btreng volgehouden beperking gepaard gaal, deze verlaging ten slotte voldoende gerechtvaardigd zal blijken. Voor de naaste toekomst immers zal, naast het normale accres der uitgaven, waarvan men slechts hopen mag dat het door een accres der middelen zal worden opgewogen, op eenige onvermijdelijjke nieu we uitgaven moeten worden gerekend. Op voortgezette bezuiniging is dan ook het streven der regeering gericht. Naast de beslaande commissies, wier onderzoek naar bezuinigingsmogelijkheden onver zwakt wordt voortgezet, is o.a. met dit doel in den loop van dit jaar oen Staats commissie voor het lager onderwijk inge steld. Het is een der minst opwekkende ervaringen in den bezuinigingsarbeid, dat ondanks de verschillende versoberingswet- ten, die in de afgeloopen jaren op het ge bied van het onderwijs tot stand kwamen, het eindcijfer van de begrooting van dit hoofdstuk hetwelk voor het overgroote deel op wettelijke uitgaven berust niet' de geleidelijke daling vertoont welke ver wacht was, maar integendeel andermaal een kleine f 3 millioen hooger moest wor den geraamd. De aandacht der, regeering is op deze zaak ten volle gericht. Zijj wacht met vertrouwen af de voorstellen, die haar ge'rlaan zullen worden door de beide thanS werkzame staatscommissies, eene voor het middelbaar en eene voor het lager onder wijs. En zij1 zal inmiddels niet nalaten, te doen wat de hand te doen vindt en ook zelfstandig te zoeken naar wegen waar langs, zonder het onderwijs zelf te scha den, zijn bovenmatige en aan het rende ment niet evenredige kosten kunnen wor den besnoeid. Uit de Staatsbcgrooting. Nieuwe bijzondere landbouw winter- school. Voor 1927 is een bedrag van f15.000 uitgetrokken voor de stichting en de exploitatie van een nieuwe bijzondere land- bouw-wintersohool. Omtrent de plaats, waar deze school zal worden gevestigd, worden nog onderhandelingen gevoerd. Lagere landbouwscholen. In verband met het door de comimmissie van advies inzake het lager land- en tuin. bouw-onderwijs uitgebrachte gunstig ad vies over de tot dusver verkregen resulta ten, met de bij wijze van proef in verschil lende deelen van ons land gestichte lagere landbouwscholen, wordt voor 1927 een be drag van f 50.000 aangevraagd, teneinde tot uitbreiding van het aantal dezer scho len met een tiental op nader te bepalen plaatsen te kunnen overgaan. Naar Amerika. Meer en meer wordt de behoefte ge voeld aan het detacheeren van een Rijks- landbouw-consulent naar de Vereenigde Staten van Amerika. Het ligt daarom in de bedoelipg, oen der Riijkslan'dbouW- consulenten werkzaam te stellen in de Ver eenigde Staten van Amerika. Provincie-belangen In het hoofdstuk Waterstaat de staats- staatsbegrooting lezen we Voor het bouwen van een geheel nieu we ophaalbrug over de Middensluis fte Terneuzen wordt thans f 50.000 aange vraagd. Wat de haven te Vlissingen betreft, zal de bouw van het eerste gedeelte -.van den kaaimuur worden voortgezet, terwijl het tweede gedeelte van dien muur in 1927 zal worden aanbesteed. Hiervoor id f 600.000 uitgetrokken. In verband met deze werken en met. het in dienst stellen van een nieuwe, veerboot tusschen Vlissin gen en Breskens, moet voor de aanleg- jdaats voor deze veerboot te Vlissingen in' 1927 op f 50.000 worden gerekend. Voor het op diepte brengen van de havenkom en het opspuiten van de haventerreinen is in dat jaar f 300.000' noodig. Be belooning. Bij Kon. besluit is majoor J. A, P. Froeling te Maastricht, de „held" van den beruehten marsph, bevorderd tot luitenanf- kolonel, commandant van het 5e regiment infanterie. D'c Suiker-campagne. Van uit West Noord-Brabant, zijn giste ren wederom een 100-tal werklieden, o.w. ongeveer 80 man uit Oudenboschj en 12 uit Oud-Gastel, naar Engeland vertrokken om daar in de, suiker-campagne aan de B. W. S.-fabrickcn te werk worden gesteld. De Christelijke Eesturenbond heeft zich tot elf gemeenten op Walcheren, jq- wend met het verzoek, toe tal treden tot het Werkloosheidsbesluit 1917, om groe pen ongeorganiseerde werklieden in dei gelegenheid te stellen, zich te organise,;)- ïen. Gisterenavond werd do laatste mu ziekuitvoering op het Molenwater door het Middelburgsch muziekkorps gegeven in dit seizoen. Als een bijzonderheid willen wij eerst molden, dat dit geheele seizoen nimmer de vlaggetjes op den toren zijjn geplaatst omdat een concert op, het Molen water moest worden uitgesteld. Dit als tegenhanger voor het o.i. ongemotiveerde mopperen van sommigen dat wij een slech ten zomer zouden hebben gehad. Deze laatste uitvoering werd door eert zeer groot aantal personen bijgewoond en het ook nu weer zeer afwisselend pro gramma werd met groote aandacht ge volgd. De heer Caro en zijn mannen had den meermalen zeer dankbaar en welver diend applaus in ontvangst te nemen- Dit was o.a. het geval na de Caprice sur un thême allemand" en de „Tatjana", die op veelvuldig verlangen op het programma waren geplaatst en na de „Scène et Air"- solo voor es-clarinet en de Fantaisie over de opera „Mognon". Nu a.s. Zondag nog de middaguitvoering van 12 tot 1 in de Abdij en dan behoort dit seizoen voor het korps weer tot het verleden. Het stoomschip „Westland" van de Steenkolenhaaidelmaatschappij te Rotter dam, dat aan de werf der Kon. Mij „De Schelde" alhier van machines en ketels is voorzien, heeft eerst een reis naar Enge land gemaakt en heeft toen aan de werf nog enkele voorzieningen ondergaan- Eer gisteren kon het schip aan de werf ge meerd proefstoomen en is gister naakl Rotterdam vertrokken. Alhiar is op 44-jarigen leeftijd over leden, de hee'r C. I. Plaizier, hoofd van de ■R.-K. Jongensschool aande Kasteelstraat. Gisteren is hier het 50.000e bad van het seizoen genomeneen record. Aan de- dame werd een geschenk aangeboden en aan den voorzitter der badcommissie, den burgemeester, werd een bloemenhulde ge bracht. De cbe fvan het badbedrijf werd door het personeel gehuldigd. Het R.-K. Ziekenhuis. Naar wij van het bestuur der R.-Ki. Zia, kenverpleging vernemen, is den onderbouw van het nieuwe R.-K'. Ziekenhuis zoover gevorderd, dat de eerste steen'egging zal plaatsaebben op Vrijdag 1 October, a 4. 's namiddags half drie. Alsdan zal üa eerste vloer, die over het gehöale gbouw uit gewapend beton uit een. stuki bestaat geheel zijn afgewerkt en reeds me', do op gaande muren zijn begonnen. Naar me® ons verder mededeelt heeft het wleeil veel medegewerkt den onderbouw in pri ma werk op te leveren. Goes in cijfers. Loop der bevolking iu 1925. Aan het uitvoerig en beredeneerd ved slag over den toestand Ier gemeente, ont leenen we de volgende bijzonderheden. Be bevolking der gemeente bestond op 31 December 1924 uit 4073 mannen eni 44717 vrouwen; totaal 8550. Zij onderging sedert dat tijdstip ver meerdering door de geboorte van 212 kinderen (104 j. en 108 tri.), door vesti ging in de gemeente van 590 oersoneij en de ambtshalve inschrijvingen yan 4 personen; totaal 806. (Er werden 30 kinderen meer geboren als in 1924). 1 Zij verminderde door ie sterfte van 78 ingezetenen en door vertrek uit de ge!- meente van 627 personen; totaal .705. De bevolking is alzoo vermeerderd miet 101 inwoners en bedroeg 31 Ree. 1925 een getal van 8651. Hat getal huwelijken bedroeg 73 (13 meer dan in 1924). D'o mufatiën in het bevolkingsregister1 bestonden uit: 428 aangiften wagens- ver trek naar elders, 408 aangiften wegens .vestiging in de gemeente en 388 aangliftenj van verhuizing binnen de gemeente. Naar de godsdienstige gezindten was de bewolking verdeeld als volgt: Nederd. Hervormd 5109: Roomisc.h Ka tholiek 1 605behoorends tot. da Gereif. Kerken 885; F.vang. Luther.sch 33; Doods- gezind 31; Christ. Gerei. 29; Remonstrant 10; Isrealiet 6; Waalsc'h Hervormd 2; van andere kerkelijke gezindien 536 en tot. geen kerkgenootschap behooremle 345. Van rnzie en vechten. De heer F., wonende in de Rruijterlaan, had een grief tegen zijn buurman v. H. Dinsdagavond begaf hij zieh daarom naar diens woning om daarover te spre ken. F. werd binnengelaten maar veel verder ging de gastvrijheid niet, want weldra kwam men van woorden tot daden en ontwikkelde zieh een ware kamer-slag. Daar de geheele familie v. H. eensgezind tegen F. optrok, moest deze het onderspit dolven en deinsde tenslotte met gehavende en verscheurde kleeren af. Tot overmaat van ramp, heeft v. H. nog een klacht tegen F. ingediend bij de politie en deze heeft reeds proces-verbaal opge maakt tegen den bezoeker. Het relletje kreeg in de De Rruijterlaan heel wat belangstelling. Aan mrj. M Bi. E. Drijfhout is o» haar verzoek met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag verleend als ld klerk aan het gemeente-gasbedrijf alhier. - Door den heer J. M|. van dan Berge is eervol ontslag aangevraagd als brandgast bij do brandweer alhier. 'Dinsdagmiddag is de lieer Rooze, kapitein van ,,üe stad Goes" bij het lossen van ijzer met zijn rechterhand bekneld geraakt; -een der vingers werd zoo ge wond, 'dait dr. Huese een lid daarvan moest ampuleeren. Hoedekensklerk'L In de Maandag gehou den vergadering v-vn dien raad dei' ge meente waren alle leden tegenwoordig, Da Voorzitter deelde mede dat boeken en kas van den, ontvanger van het Bur gerlijk Armbestuur waren opgenomen en in orde bevond|ani Voorts dat d-oor Ged. Staten was goed gekeurd om met hef gemeentebestuur van Baarland wederom te onderhandelen jn verband met de aanstelling Van een ge meenschappelijke, wijkverpleegster en dat door datzelfde college w;as goedgekeurd het besluit genomen ia een voorgaanjde vergadering om aan H. Jaspense eeu stukje gemeentegrond te verkbopani voor f 400 den hoop. De geineante-begrooting 1926 werd na toelichting van dein voorzitter zondar dis cussie of hoofdelijke stemming gewijzigd. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur dienst 1927 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 6465,85 met een post van onvoorziens uitgaven groot f1488,17. Daarna, werd de gemio.eiitabagjrootinig 1927 behandeld en vastgesteld in, ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 37819,10 met een post van f 639.79 voor onvoorziene uitgaven. Daarbij werd d,e jaarwedde van den gemeente-veldwachter in verband met een ingekomclnl schrijven van don heer Commissaris der Koningin! diezer provin cie in dier voegei gewijzigd dat deze titu laris per 1 Januari 1928 en per 1 Ja.nl. 1930 telkens f75 verhooging wordt toe gekend, zoodat diens maximum-salaris per 1 Januari 1930 zal worden het d.oor demi Commissaris dezer provincie goweuschte bedrag ad f 1350, Na langdurige .discussie werd tenslotte met 4 tegen 3 stemmen overaenkotoisti^ een voorstel van die meerderheid va® 'het college van B. en W. beslote.ru .a,an den zeerearw'. boer pastoor J. Niieulwendijk n,a,ar aanleiding vaim zijn desbetreffend t-o-t den Ra,ad gericht veizoek ta .berichten cl,a.t d'eize gemeente niet wensoht mede te w'erkan tot aanstelling vaini een religieuse als wijk verpleegster. Bij de gewone rond.vra.ag door den voor zitter werd onder meer aan demi voorzitter, een blanco crediet toegestaan ter bestrij ding van de iin deze geimieente voorkomende gevallen van typhus. Hcedekeuskerke. De typhusgevallen heb ben zich met een vermeerderd; weer is een' der bewoners van 'de woonkeet aangetast. Ook te Bergen-op-Zoom en Halsteren komt deze. ziekte thans voor onder een tweetal werklieden ,3ie voor korten tijd in deze woonkeet waren gehuisvest. Ierseke. Tusschen deze gemeente en Goes is een nieuwe interloeale telefoongeleiding in dienst genomen. Hansweert. Gistermorgen is bij, het bin nenkomen van de haven het Nederl. mo torschip „Nelie Anna", kapt Dekker, ge laden met steen naarTexel op den Ost- berm omhoog gevaren en blijven zitten. Door de spoedig ter hulp' gekomen sleep boot „Dacapo" werd de motor vlo tgcsleept die de reis oogenschijhlijk onbeschadigd heeft voortgezet. Gistermorgen is alhier aangekomen het z. „Geertruida". geladen met steen, mët lekkage. Het schip is in de buitenhavep gesleept, en moet daar eerst een partij' steen overslaan, om dan met pompers aan boord de reis over het kanaal te moge.n voortzetten. Nog enkele dagen zijn wa van hst groote muziekfeest af. Ie dag die doo- Ie bewoners miet zooveel spanning en bereid willigheid wordt tegemoet gezien. Deme«3 te bewoners van de verschillende straten hebben Buurtvereenigjngcn gevormd en In 't kraaiennest, i Gestolen goed.., „Gestolen goed smaakt leklkter" zeg gen ze. JaweljawelAltemaal goed en best, «airneer je maar niet meent, dat 't 'n vast evangelie is. Do ratten, die a,an muizeintarwe 'r goes ting eten en dift muisjes, djie ongezian, onge stoord. wat nahtenkrui,]j bekJnabbelcmi, zeg- gon om den drommel, die spreuk niet na, wanneer ze op: apegapen' liggen; en ook den mensch k!ani gekiaapte lekkernij zwaar op de maag vallein; giezWi^gen <]|aa> nog vau zijn, rikketikkend geweten. We kjjk'en terug naar de 16e eeuw een kraaiennest is zoo hoog - en zieai de menseben van het nieuwe geloof, '1|8 handen uitsteken naar katholieke ker« kende schouten ie,nf hun rakkers, die wel wisten waar Abraham den moster,dj koclhit, kloppen instemmend op cllei ge-vesten van hun rapieren-even-, later zijn de ker ken van eigenaars verwisseld. Ze waren ook zoo mooi l Eu 't ging ook zoo gemakkelijk t—Geen cent er voor noodig! Alleen 'n moker om' wat I'lueeidcn eiuk te kloppenstomme getuigen met stille verwijten zijn zwaar vervelend 1 De nieuwe bezitters wreven de han den en fluisterdJeiDiGestolen; pardon!; toegecigmnd goëd, smaakt, lekker. Allhans zoolatng vadertje Staat oVer de brug kwam met zijn blanke daalders! 'Maar nu'?. Nul Nu! Vadertje Staat hoivjt den knoop op den buidel en Holland (met Zeeland er bij» is in last. O, ja I Je ziet nog wel .han'd'ou van kerkvoogden, doch ze wrijven niet meer voldaan over elkaar; ze zijn weer uitge stoken.... nu vragend om hulp; om hulp van Jan en alleman. Alles is welkom, want ze staan op 't punt onder stortende! daken en kantelende muren bedolven te worden. Dat gestolen goed valt bijzondieir zwaar op de maag. UITKIJK. zijn mei allen ijver bezig om versieringen gereed te maken waardoor reeds eaa licht# feeststemming is ontstaan. Ook voor de 'historische optocht wordt veel wierk .besteed. Vrijdagavond worden de beide tenten door „Schioldsaalm" met een klein concertje ingewijd waarna een rondgang rond het dorp volgt, omi dei echte feesf stemming er in te brengen. Wanneerl het weer mee werkt als de, dagen, zal er Zal- 'terdag ongetwijfeld een massa volk naar ons dorp optrekken. Zierikzee. De gemeenteraad heeft zich' bereid verklaard 35 cent per inwoner en per jaar te betalen voor liet ziekenhuisje Noordgouwe, maar hij verklaarde zich te gen het b eheer van dat ziekenhuis. Terneuzen. De kermis is in vollen gang. Tal van kramen en kermisvermakelijk heden vullen de kermisterreinen.' 't Gaat er vroolijk aan toe. Hulst. De heer F. J. L. M. van Waes- berghe, oud-burgemeester van Hulst, heeft ontslag genomen als voorzitter der Kath. Midd. Schoolvereeniging alhier. Sas'-vairGeiit. Naar de „Z. K." verneemt is een gedeelte der eemenlijzerfabriek al hier verhuurd aan de „Textile Trading Compagny", eene dochter-instelljng van een der groote Gentsche Textielfirma's. Liturgische Dag te Goes. Welk een goddelijke schoonheid! Wie een katholiek' dagblad leest, zal weten, da.t eenige wekem geleden in een van de mooie, bosc'hrijke strekën va® ons vaderland, een internationale bijeenkomst is gehouden van thesofeini en amdere dwe pende dwaashoofden, om onder leiding van een zekere Annie Besant te luistere® naar ■een zoogenaamde heilboodschap van een Indisch heerschap, die door die theoso- phisdhe dame naar voren wordt gescho ven als de nieuwe groote leeraar der we reld. Een droevige en tegelijk belachelijke vertooning. Iets echter is daarbij voor ons, katho lieken. te leeren geweest. Daar i n die bijeenkomst is nageaapt onze Roomsche H. Liturgie 1 Dat zegt iets! En weet ge, -wa,t.? Dat die buitenstaanders, buiten onze katholieké Kerk, onze. Roomsche H. Li- turgie waardeeren als een heerlijke bro-0 van iboveua ardsche schoonheid. Dat verkondigen ze trouwens van da daken aan wie het maar hooren wil. Maar, ligt hier niet een verwijt Voor ons, ka tholieken:? Voor ons. die in! de Liturgie der Roomsche Kerk de ware schoonheid bezitten en van die schoonheid weinig of niets begrijpen I Voor ons. die dagelijks daarmede om gaan en er onverschillig voor zijn, omg dan rbjj zelfs verveLen I En de reden daarvan? Reden is geen andere d,an 'deze: voor zoovele® is dn Liturgie der Roomsche Kerk een on.be- dtende. Wij klennen of kannen niet vol doende de boVftüaardsche schoonheid on zer eigen Liturgie. En wat we zoo dik wijls zien, zien wij ook hier: onibefkjend) mankt onbemind. Kinderen der Katholieke Kerk1, grijpt toch aan iedere gelegenheid, welke U ge boden wordt om die bovenaardschei schoon heid uwer H. Liturgie te leeren kannen. Het zal voor u een openharing zijn. Gij" ■zult vol bewondering moeten bekennen; wat een goddelijke schoonheid, telaai he laas door mij gekend,, telaat hejaas door mij ,v-°iaiiacL

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1926 | | pagina 2