ZATBRDAG 18 SEPTEMBER 1926 NIEU WE ZEEUWSCHE COURANT GEMENGD NIEUWS Het hoekje van humor. Voor de Keuken. Toen is er, in 1900, eon wet gekomen „houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel". Overmits het noodig is, wil men eveiï- tueele knoeierijen constateeren, dat een norm gesteld wordt voor boter, margarine en andere ersatz-boter, die mettertijd nog uitgevonden kan worden, heeft deze wet dezen norm gegeven. Onder boter wordt verstaan bet vetartikel, waarin geen an dere vetbestanddeelen voorkomen dan die van melk afkomstig zijn en is margarine de op boter gelijkende waar, welke dienen kan om baar te vervangen en welke niet van melk afkomstig zijn. Bij! koninklijk besluit van 28. October werd bepaald, dat bet vetgehalte van echte boter moet be dragen tachtig proeent. Minder is dus niet toegelaten. Het leveren, voorbanden heb ben, uitstallen, rondbrengen en venten of vervoeren van boter met minder vetgehalte is verboden. .W.e zouden dus kunnen zeg gen, dat bet heele natuurbotergebied door deze bepaling wordt bestreken. Evenzoo gaat het met de margarine. De omschrij ving van den eiscb, waaraan dezo moet voldoen, zullen we onzen lezers sparen. In de desbetreffende definitie wordt gespro ken van bet Reichert-Wollnygetal en van een verzadigingscijfer der vluchtige vet zuren. Samenvattende wat daarvan ge zegd wordt, constateert de „Delftsehe Cou rant". aan welk blad dit artikel ontleend ia, dat margarine slechts weinig vluchtige vetzuren bevatten mag. Datzelfde geldt ook van andere boterremplaceerende arti kelen, welke nog uitgevonden mochten worden, Genoeg reeds om te doen zien, dat de wet hier gelukkig niet van die be ruchte mazen kent, waar doorheen ge zwommen kan worden. Opdat niet heimelijk geknoeid zal wor den, zijn bepalingen getroffen omtrent de plaatsen, waar boter of margarine wordt bereid. De bereiding mag niet heimelijk geschieden, want ieder, die van plan is deze te gaan maken, is verplicht daarvan kennis te geven aan den burgemeester, zijner gemeente. Registratie van deze aan gifte geschiedt door den minister van bin- nenlandsche zaken, wien de uitvoering van deze wet werd opgedragen. Ook wan neer tot wijziging van het bedrijjf wordt overgegaan, moet daarvan aangifte ge schieden. De plaatsen waar tegelijk boter bereid e n margarine gemaakt wordt, moe ten steeds van elkander gescheiden izij®, terwijl dan de boterbereidingplaatsen on derworpen zijn aan een bijzonder toezicht van de. rijkszuivelinspectie. Nog andere bepalingen zijn den berei- ders van boter en margarine opgelegd, welke we bier echter zullen laten rusten als van minder belang voor de kennis der algemeene eisehen van de wet en de daar aansluitende Kon. besluiten. Dat we op ieder pakje margarine, pp iederen winkel of pakhuis, waar marga rine verkocht wordt, het woord „Marga rine" iu meer of minder kapitale letters lezen, beeft ook zijn oorzaak in deze wet. Immers in artikel 7 wordt bepaald, dat bet verboden is margarine te leveren, in voorraad te hebben, te venten enz., indien niet op allo verpakkingen, waarin de margarine verpakt is of de onverpakte margarine zeil de naam voorkomt in let ters van drie afmetingen en zoodanig aan gebracht als bepaald werd in de Kon. be sluiten van 21 November 19.09 en 5 Ja nuari 1912. Het spreekt vanzelf, dat die woorden op een in het oog vallende plaats moeten aangebracht worden, zoowel aan de winkels (boven de buitendeur en op de aan die deur grenzende vensters) als op de marktkramen, zooals dat ook vereischt wordt voor de bereidplaatsen van de mar garine en de opslagplaatsen daarvan, wel ke in gebruik zijn bij1 de bereiders; om trent de grootte dezer letters is niets na ders bepaald. Om nu een nauwkeurige controle te kunnen doen geschieden, is wijders be paald, dat in de bereidplaatsen van, boter en in de daarmee in verbinding staande ruimten geen andere vetten mogen pnjh dan machine-olio of andere minerale oliën ol vetten, wagensmeer, ledersmeer, en in het algemeen smeermiddelen en dergelijke benoodigdheden, niet uit minerale oliën of vetten bestaande en door kleur, reuk pi smaak voor vervalsching van boter ge schikt en ten slotte boterkleursel, dat een geconcentreerde oplossing is van kleurstof m olie. Een uitzondering op deze bepalng wordt gemaakt ten aanzien van de boeren bedrijven, waarin uitsluitend melk van eigen vee wordt verwerkt. Daar mogen wel vetten aanwezig zijn, maar slechts in beperkte boeveelheid en onder conditie, dat de betrokken boer geen handel' drijft in margarine. Er zijn veel winkels, waar men én boter én margarine koopen kan. Het gevaar ligt voor de hand, dat een „verkeerde greep" gedaan wordt en daarom wordt bepaald, dat het een van hel ander geseheiden moet wezen door een duidelijk zichtbaar schot of in afzonderlijke gedeelten van den win kel moeten worden bewaard. Bij het woord Margarine op de verpak king mag verder niets anders gevoegd worden dan de naam of de initialen van den bereider of verkooper en van de plaats van herkomst en dan de in den handel algemeen gebruikelijke aanduidingen van de kwaliteit der waar. Bij do verzending mag daaraan op de buitenste verpakking alleen toegevoegd worden liet adres en de- merken, die naar handelsgebruik voor het Vervoer noodig zijn. We zullen de verschillende verbodsbe palingen laten rusten, evenals de maat regelen voor liet opsporen der overtredin gen en de bevopgdheden der ambtenaren, die belast zijn met het. opsporen van over tredingen dezer wet. Nog twee punten uit deze wet. willen we slechts bespreken. Eerst, dat bij een Kon. besluit van 2§ October 1909, de regelen werden vastge steld voor den invoer uit anderq landen. Later werd dit besluit nog gewijzigd. Het behoeft geen betoog, dat deze maatregelen van dien aard zij,n, dat daardoor, indien ze- stipt in acht worden genomen, de invoer van niet aan eisehen der wet voldoende boter wordt belet, terwijl voorgeschreven wordt hoe met ondeugdelijjke boter, /die bier ingevoerd zou worden, moet gehan deld worden. In artikel 15 en volgende wordt gere geld, boe de monsterneming enz. door de ambtenaren der zuivelinspeetie zal worden verricht, welke noodig is voor de controle op de goede naleving dezer wet, vandaar, dat ook in beslag genomen mogen worden alle voorwerpen, waarvan vermoed wordt, dal, die boter, margarine enz. bevatten. Is eenmaal een monster genomen, da/B moei dat op een voorgeschreven wijze verzonden worden, n.l. in flesschen met glazen dek sels, gummiringen en metalen deksels onet schroefrand, welke in cartonnen verpak king onder verzegelde kruisbanden ter onderzoek opgezonden moeten worden-Van de monsterneming wprdt proces-verbaal opgemaakt en het monster met dat verbaal opgezonden aan den bevoegden ambtenaar van het openbaar ministerie. Deze zendt één der monsters aan het rijkszuivelstation te Leiden, waar bet door twee deskundi gen, onafhankelijk van elkander, wordt onderzocht. Het tweede monster blijft nog eenigen tijd bewaard, omdat de belangheb bende na afkeuring van het eerste monster nog veertien dagen tijd beeft om bet twee de op eigen kosten te doen onderzoeken. Blijkt, dat de bereider of verkooper dooi de monsterneming schade geleden heeft en wel ten onrechte, dan kan hij eventueel de marktwaarde van de genomen, monsters vergoed krijgen. Wij meenen in het bovenstaande wel het voornaamste uit deze nuttige wet' te heb ben medegedeeld. Ongelukken. Woensdagmiddag is de 6-jarige J. v. S. uit de Justus van Effens traat op de Schie- damscben weg te R.'dam, toen hij; plotse ling' achter een wagen om, den rijweg over stak en onder een Vlaardingesehe autobus geraakte. Twee wielen gingen den knaap over het lichaam. Hij was bijna op slag dood. Het lijk is naar de ouderlijke wo ning vervoerd. Te Vriescheloo (Gr.) is Dinsdagmiddag bet 7-jarig dochtertje van den arbeider S. onder twee met turf geladen wagena geraakt en gedood. De aanslagen op treinen. Ta Sleeswijk Holstein is een trein met steenen gebombardeerd. Door de glassplin ters van de stukgeworpen ruiten heeft een reiziger zijn oog verloren. De daad van een waanzinnige. In een mijn in bet kolenbekken van Or- lowo-Lazy is een houwer tijdens zijn werk plotseling krankzinnig geworden. Hij sloeg met zijn houweel een kameraad dood en wondde een ander zoo ernstig, dat déze spoedig stierf. Voor dat hij, overweldigd werd, werden hijzelf en eenige anderen zwaar gewond. De man die contant kocht. Hel, gebeurde een dezer dagen in den Oosthoek van Java, dat iemand, die juist zijn tantièmes ontvangen had, bijl een der autobandelaren binnenstapte om eénj nieuwen wagen te koopen. Nadat de chef de diverse zich in de zaak bevindende exemplaren aan den aanstaan den kooper had getoond, en de keuze be paald was, ontspon zich het volgende twee gesprek. „En wat kost, nu deze wagen?" „Ja, dat hangt van de wijze van beta ling af." „Nu, ik betaal contant, zoodat „K'jjjk, u zult één kwart van den prijja vooruit moeten storten, terwijl de rest. „Ja maar, ik zeg u „Terwijl de rest iu maandelijksche paye- menten „Maar ik zeg u toch, dat ik cash wil betalen-" en de bezoeker trekt woedend portefeuille met bankbiljetten uit' den bin nenzak. „O!" antwoordde de handelsman „dan zullen wij; even de recherche telefonaeren1" Aldus vertelt Mataram. Een psendo-politieman. De rijkspolitie te Ierseke beeft proces verbaal opgemaakt tegen G. uit Kapelle, die zich voor Rijksveldwachter .uitgaf', fietsers aanhield, belastingplaatjes contro leerde en zelfs netten van visschers ging nameten. Dreigbrieven. Enkele weken geleden ontving, zoo be richt de „N. R, Ct", de heer W. Vaijk, scheepsbouwmeester, te Capelle aan den lJssel, een anoniemen dreigbrief. In een bepaalden boom aan de Oude Laan moest een enveloppe met geld worden gedaaD, bij gebreke waarvan een der verwanten van bet leven zou worden beroofd. De dader zou daarna zelfmoord plegen. In delif boom werd inderdaad een brief gedepo neerd en politieposten opgesteld om te trachten den dader te vangen. Dit gelukte niet, doch wel bleek de brief uit den boom te zijn genomen. Einde den vorige week ontving de beer Vuijk wederom eenzelfdeu dreigbrief. Weer werd.een ledige envelop pe in den boom gedaan en Zondagavond omstreeks 6 uur mocht het twee der ge meenteveldwachters gelukken den dader op lieeterdaad te betrappen, toen hij den brie! uit den boom haalde. Hjji werd gear resteerd en bleek te zijn de 22-jarige D. D. uit deze gemeente. Na zijn arrestatie heelt hij een volledige bekentenis, afgelegd. Hij is opgesloten. Dc aanslag op Mussolini. Met uitzondering van een enkele episode te Mantua en Macerata, schenen do rustige oide en vrede in Italië teruggekeerd. De bedrijvigheid van liet gebeele vollf scheen gevestigd op den economiseben toe stand, het redden van de Italiaa-nsche lire, waarvoor de regeering in den laatsten tijd belangrijke maatregelen nam, en door in tensiever productie de importatie der vreemde goederen te weren, En dit waren onderwerpen die de medewerking van alle Italianen konden en moesten verkrijgen. En nu komt een ongelukkige dwaas, een anarchist van ded aad, door bet wejpe» van een bom die rust, orde en samenwer king een gevoeligen slag toebrengen. Men kan in de politiek van Mussolini denken wat men wil, en de verantwoorde lijkheid deze te behandelen laten we lie ver aan anderen over, maa rmen kan niet ontkennen dat deze voorzitter van den ministerraad en hoofd der nationale ire- geering bezield is mot dc overgroote liefde voor zijn land en volk. Zijn ideaal is Italië groot te maken, het een gewichtige rol te doen spelen in de rijen der volkeren, en dit moet en kan ook de felste tegenstan der zijner politiek en zijn optreden eer biedigen. De bom door den zoogenaamden Giovajr nini, op bet plein van de Porta Pia ge worpen tegen den auto van Mussolini, heeft dan ook een geweldigen knal ver wekt te Rome en geheel Italië. In wei nige maanden tijds de derde aanslag! Nauwelijks was het verbijsterend nieuws in do stad bekend of overal werden sle vlaggen uitgestoken. De trams ontvingen onmiddellijk de gewone nationale drie kleur-versiering, alle woningen, alle win kels werden getooid met de Italiaansehe vlag. Onmiddellijk verschenen op de mu ren de groote plakkaten der fascisten, der fascistische corporaties van den Gou verneur Cremonesi, die bet volk uitnoo- digde de vlag uit te steken en samen te komen op de Piazza Colonna, om) aan Mussolini hulde te gaau brengen. In een oogenblik was de stad wakker geschud uit den zomer- en hitteslaap en begoin een heen en weer trekken van zwarthem- den, waarvan men niet veel goeds/ voor spelde, indien men niet geweten had, dat Mussolini streng alle geweldmaatregelen had verboden. "Onderweg was het op het paleis C'bigi, het ministerie van buitenlandsche zaken, een drukte van belang. Gezanten en mi nisters kwamen toegcloopen, alsmede H. K. Hoogheid de hertogin van Aosta, die per soonlijk den voorzitter van den minister raad kwamen gelukwenschen. Mussolini had zelfs den koning, die zich in Umbrië bevond, ingelicht over den aanslag en ontving, dan ook spoedig pis antwoord een vleiend telegram van geluk- wensch, evenals van de koningin en andere leden der koninklijke familie. De ministers, die op vaeantie waren, kwamen' onmTd- déllijk naar R.ome 'terug, de algemeene se cretaris der fascisten, te Parma verblij vende, kwam per vliegtuig en kon nog bij de grootsche betooging om 6 uur in den namiddag tegenwoordig zijn. Tegen 6 uur liepen de fascisten en het volk v an Rome tezamen onder de vensters en li et balkon van Paleis Chigi. Mussolini verscheen op het balcon met ministeir; Volpi, met Senator Cremonesi, met de hooiden der fascisten, onder bet gejuich der duizenden en het zwenken der vanen en banieren. Mussolini, die geheel en veine was, hield een dier grootsche redevoerin gen die men van hem kent, met een niet omhulde zinspeling op bet land vanwaar de dader van den aanslag (Frankrijk) ge komen was en waar zoovele tegenstanders van Mussolini en van bet fascisme een schuilplaats hebben gezocht. Er moet een einde komen, riep Mussolini uit, er moet een einde komen aan zekere misdadige en ongehoorde gastvrijheid, als men ten minste waarlijk de vriendschap van bet Italiaansehe volk op prijs stelt, vrien- schap die feiten als 't vandaag voorgeval lene voor goed kunnen doen verliezen. En dan kondigde Mussolini aan, dat er stren gere maatregelen en strengere straffen moeten uitgevaardigd worden tegen dege nen, die de rust van bet land op dergelijke misdadige wijze verstoren. Wat den misdadiger aangaat, dezq be kent natuurlijk zij.n aanslag, 't Zou ook slecht gaan ze te ontkennen. Maar men gelooft geen zier van betgeen bij vertelt. Volgens zijn woorden is hij zonder pas uit Frankrijk gekomen, beeft zijn JSipe- bomrnen gekocht en zijh revolver, en was Zaterdagmorgen te Rome aangekomen en had zich onmiddellijk naar het Porta Pia- plein begeven om den auto van den presi dent af te wachten. Nabijl een kranten kiosk bad bij zich opgesteld. Ondertps- scben blijkt dat bij reeds eenige dagen ver bleef in een logement te R,ome, dat hij gezien werd met andere personen en dat liij geen Giovannini beet. Indien hijj do bom een oogenblik vroeger had geworpen, zo.u zij den auto geheel in de lucht hebben deen springen. De Sipe-bomm,en ontploffen slechts eenige oogenblikken nadat ze ge worpen zijn. Met. dank, zegt de „Osservatore R.oma- na' aan den Voorzienigen en Barmhar tig™ God voor de redding van dengene, die het land bestuurt, en met de uiting van onzen gelukwensch voor bet ontkomen aan bet gevaar, bidden wij, dat, gelijk he den, steeds aan Italië gespaard blijve bet onmeetbaar geluk van in zijn vertegen woordiger het beginsel zelf en de waar borg van orde en ru,stige samenlevinjgl getroffen te zien. De trek der vogels. |.L Drijver schrijft in „Wil en Wies" over dit onderwerp o.m. -het volgende liet 'onlstaan van de trek,gewoonte on idler 'de vogels wor.lt "Veelal in verband gebracht -met de jongste ijisperiode, Een groot deel van be. Noordelijk Halfrond) was toen onbewoonbaar voor de vogels, IJoch all naar .mate het landijs zich terug' trok, zouden de vogels hun woongebied uitgebreid hebben. Hoewel die iisgrens zich gaandeweg naar het Noorden, ver plaatste. drong die in het koudere half jaar toch wicer een /weinig .vooruit en de vogels waren gediwon/gen die) bewe gingen tet. yoigen. in den loop der eeuwen hadden deze tochten allengs over grop- tleren afstand plaats en 'daarmede was ide vogeltrek ontstaan. Hoewel er veel ,van 'deze theorie te .zeggen valt, is bet piet 'gemakkelijk uit te maken, ,o:f bij inderdaad 'geheel juist zs. Van '.veel belang1 zijn ook da vragen,: „Langs wolkje wegen trekken de vogels ;eu-hoe vinden zij den, wegr? Langdurige 'naspeuringen m verschil lende 'deelen der aarle hebben llo/egr -zien, dat de vogeltrek op de eane plaats van veel meer beteekenis is dan op dio andere en dat er in zekere zin, van .vaste U'ekwegen of trekbanen kon, worden ge sproken. De 'Fin Palmen en de Dujtacher JSnumann behoorden tot de eersten, die in dc vorjge eeuw. bet bestaan van der gelijke trokwegen verdedigde/n en latere onderzoekingen hebben de juistheid van deze 'theorie aangetoond. Z.u/I'ke wegan kunnen 'uit den .aard ,den zaak' niet als eng'begrensd worden beschouwd; in len regel bestaan zij zelfs 'een breedte/ van iVlqie kilometers en siechla plaatselijk, ver nauwen 'zij zich. Dal ia o.u. bot geval op 'de Nebrungen in Dujtschlaud an in ons land op d'a (Waddeneilanden; ulo vogels geven n.l. aan een vlucht pver lau,d'in den regel 'da voorkeur boven eon vlucht "over zee. l E|e 'ligging van Nederland .'is zeer gunstig 'voor het waarnemen van den v.o g-uitrjek, 'omdat verschillende wegen hier «aniunjkomgn. 'Do belangrijkste zijn wol die,'welke Joopan langs de Bothnischej en, Ue 'Ftittsche Golf, de Oostzae en dan in VV.estoljjke richting naar ons gebied. Zelfs vogels .uit het hooge Noorden en bet verra Westen bereiken op die wijze ons lan|d. Ook langs de Westkust van Noorwegen trekken ivoftels die later bij ons aanlanden en ten elottp bereikten ons nog trekvogels uit heit itoordpooljaelbied, over IJsland, da F.an Oer /en de Shetlandsche eilanden. Den Z/uiden van ons land blijven ie meeste vogels ook dé ku,st volgen. De vaste Uekwcgen hebben alle gemaian, dat de gevaren er zoo gering mogelijk zijn; !het 'vliegen boven zee oivsr groo.te af standen wordt, waar dit maait; Lap.. yier- iniaden. 'Behalve de kusten /volgen del vogleis ook gaarne den loop der rivieren Zeer veel trekvogels bereiken het Ne- darlandschc grondgebied (gedurende den najaarstrek), he:zij boven da Wadden eilanden, hetzij boven de kuststrook van Groningen. Be eerstbedoelde vogels blijven gewoonlijk de Noordzeekust volgen, doen op de hoogte van Texel ontstaat 'een .splitsing, E.e Noordzee is daar ter. plaatpa betrekkelijk smal en veie vog/cils wagen i.at daarom in Westelijke richting' ta gaan: (vooral wtprdt dit gedaan door Bonte Kraaien, Roeken en Kauwtjes. Da mees te trekvogelsoorten blijven eenwei langs onze kust naar 'het zuidgen koersen, ten deele om later toch de Noordzee nog'over te steken. De weg over het kustgebied van Groningen e;n van "Friesland buigt zjioh bij Haglingcn naar het Zuiden 0;mi. I3i.ii Stavo ren gaat een deel in da richting Enkhui- ■zen; de jneeste vogels houden evenwel den Oostelijken oavei' van de; Zuiderzee om langgs den westelijken Veluwezoopji ihu.n weg te vervolgen. 'Later. vÜgpeq z» naar de groote rivier :n omj die- tot aan de monding 'af to zakken. (Feu, zijtak van dezen trekweft gaat stroomopwaarts langs id on. lJsel en wellicht, in, min of meer Zuidoostelijke richting,, langs den Rijn. Op 'de genoemde regels bestaan intus- schen vele uitzonderingen; tal van trek kers komen hier recht uit de Noordzee .opzetten en hat is niet licht na to gaan of deze vogels ons vanuit Engeland be reiken, of wel, dat zij reeds in Noorwegen het land hebben verlaten en zicli in het nauwere deel van de Noordzee naar, die kusl spoeden, welke zich het eerst aan hum oog voordoet. Do voorjaarstrek verloopt nagenoeg .in omgekeerds 'richting, doch deze is van vieel'gteringeren omvang. In den herfst, k/o- toipn 'oude en jongo vogels gez.amelij.ffl opdagen, 'doch in de "daaropvolgende, maanden is bet aanbal tot me er normale verhoudingen teruggebracht; bet sterfte cijfer is onder de meeste vogels ontstellend groot. Bovendien verloopt do lentetrek vrij giehanst. Lang1 hoeft Je mensch gemeend, dat het kiezen van den trekwog op injdiviidueelei ondervinding berustte an dat de vov.el- gezelschappen steeds omder leiding ston den oude dieren, die Jen weg reeds meer malen hadden afgelegd. Die meening was niet langer houdbaar, toen het Week, dat bjj siuikele soorten de jongen eerst weg trekken en dat bij andere soorten, de trek door dc oude vogels worJt ingezet. En da jongen, wezens van een paar maanden oud, 'wieten hun weg met niet minder ge mak te vinden dan hun, ouders soorlgci- noo'ten. Ook aan een g'oed ontwikkkeld. gezichts vermogen werd gedacht, doch loen men ervoor, dat vele vogels laag bij den grond vliegen, vooral bij ruw weer, en, dat zjijl derhalve slechls een zeer beperkt deel van den aardbol hunnen overzien, moest ■men 'ook die theorie laten vallen. He,t aardmagnetisme beeft men zelfs aan het vinden van een oplossing la pas gebracht, doch tegenwoordig is men algemeen van oordeel, dat de dieren, en voorat ook de ivotfels, zjch in een goad ontwikkeld, oriënteeringsverir ogen k'umien verheugdn een eigenschap, welke bjj den mensch waarschijnlijk verloren is gegaan en dat dit vermogen hen 'in staat stalt den juls/ten weg te vinden.'Hoe zpu het anders mogelijk zjjn, dat zooveel jonge, vogels ..na oeoi maandenlange afwezigheid, precies «Ie plaats kunnen terug'videin, waar zii geboren werden? Hoe het ook zij, wiü, 'mionschen, staan voor oen wonder d'at «is verstand in vele opzichten te boven gaat.. Bij enkele individuen schijnt de alge- 'nieene richting skin te ontbrekenEuro- pcesche KoKmeeuweui zijn in Amerika opgemerkt en in Ierland vooral zijn ver schillende Amerikaansche vogels buit ga knaakd. 'Het zou voor (den, vogelsland oioodloliia worden, als do gewone trék- route steeds zoo ver over zoe moest gaa.n. Hot zijn met recht wereldreizen, welke door sommige vogels worden onjern men;'stormvogelsoorlen uit het Zuidpool gebied zijn des zomers in Jeu winter van 'hot Zuidelijk Halfrond derhalvs PROEF OP DE SOM.. Een onderwijzer bespreekt het vaak wonderlijk vernuft en instinct bijl Jej die» ,re/n en voxels, welke vaak' don mjensc'i nog den loef afsteken. Als bij m(et het onderwerp klaas is, vraagt hij aan zijn leerlingen of zii in ver band 'hi'ermfee soms nog' enkele, vragen hebben te stellen, ■Pietje steekt zijn ving'er op. „Wel, twat wou jij lgaag .werten?" vraagt 'de meester. „W'eltmeester", zegt Pietje, „hoe weten ,lde «kippen zoo precies boe/ groot onze 'eier.dopjes 'zjjn BE STRENGE CHEF. „Waarom wil je morgen vrijaf hebben?" „Jk vier morgen mijn zilveren bruiloft", „Em/naioet dat dan voortaan elke vijf-en,- twintig» jaar gebeurend" HATELIJK. Fotograaf iot dame, die baar portret laat .maken: '„En nu, mevrouw, ééu oogeii- blikje vriendelijk kjjk'en!" Echlgleuool: „ln Gods naam, Lena doe 't toch niet; niemand zou je herkennen". GALANT. E/en 'man en een vrouiw ontmoetten elkaar na tien jaar. Herinner 'je je nog dat 't juist tien, iaar geleden'is dat jij m)jjj vroeg en ik jq fwejg- gerde",'vroeg zij, eenig'szins stout. ,1 „Ja /zeker", (lachte hij, ,,'tis een ;van mijn (prettigste herinneringen". NIET' AANTREKKELIJK.. I Tourist: „Is die oude ruïne daar boven de mjoeik waard?" Gids: ,,'s Winters niet, want dan is) er geen buffet in IV DE WARE REIDEN. A.'„Heeft je vrouw, zooveel zin voor ,hii|mjat', dat ze om al .rn'n moppen lacht? B.„Noen; m'aar als ze lacht heeft ze kuiltjes in de Wangen 1" 1 TOMATEN-SALADE. M'en neemt daarvoor goad rijpe toma ten. Maak met een scherp mesje Iqsn kruisje iu het vel, ontdoe ze van het kroontje, wasch ze al en plaats ze in een emaille vergiet of in een scboorij filtreermand. -Zet sen paai unet water op het vuur. Als het water liookt, zat m'en de tomaten mat haai: mand! in 'het kokend water, laat het water weer te gen den kook komen, haalt d'a mand of •vergiet met tomaten er uit en domoolt z'e 'schielijk in koud water. Ontdoe nu de'tomaten met een mesje van hun schil, 'snij zo aan dunne schijven en schik Ze ■schuin 'op een glazen of steenen; slabak' Besprenkel ze met een weinig glaojiia en bestrooi ze met,fijn gesneden, uien en fijn gehakte peterselie. Men dient dieze salgdo meestal op als voorgerecht vóór het middagmaal, maar zij laat. zich ook goed gebruiken als aen „toetje" na ons „twaalf -uurtie," of 's avonds. NUTTIGE WENKEN. MOTTEN. Over 'uw kleercn hangt u een laken, daarover een krant, en daarover 'n krant gedrenkt met petroleunf, na dezo laatste eerst oven te hebben laten, drogen. Van 1 M.ei tot 1 Nov. drenkt u het (papier 3 a '4 malen opnieuw. Ook kunt,' u slechts .alleen oen krant met petroleum gedrenkt met 'punaises tegen de biuuenziide van de kastdeur bevestigen. de kusten ,van West-Europa aange,troffen /en de Groote Pieper, een vogeltje, klein ér ■dan een nvusch, en broedende iu Noord- ,Oost-Azié, zakt soms af tot aan, het bek ken van de Middellandsche Zee en heeft dan een afstand van ongeveer 9000 KMI. afgelegd. ln verband mot de af te leggen af standen moet ook die snelheid der vogel vlucht ter sprake komen. Gatke heelt daar- Itrent tal van gissingen gemaakt on hii heeft daarbij schromelijk overdreven, ilii was van meeningj dat het Blapwborstje Uit noordelijk Europa ia siaat zou zijn om in één enkelen voorjaarsnacht te vlie gen van Noord-Afrika tot in Scandinavië. D'e Bonte Kraai zou in ongeveer drie u,ui; tijds van Helgoland naar Engeland kunnen gaan, waarbij een snelheid van ongeveer 200 KM. por uur zou moeten worden ont wikkeld. Hoe Gatke aan zijn schattingen kwam, doet minder ter zake-, doch tegen woordig is er wel haast niemand meer, dio geloof hecht aan dergelijue vliegpres taties 'Over de snelheid va,n do vogel vlucht zjjn later vrij. nauwkeurige metin- 'glen verricht; het bleek daarbij, dat Bonta Kraaien hoogstens 60 KM. per, uur aflog- (g'en, bij tegenwind zelfs niet moer dan 35 K..M. Spreeuwen brengen het van 40 80 K.M., da meest.' kleine vogels van 3040 KM. Dc Boerenzwaluw kan zic'i evenwel aanmerkelijk vlugger verplaatsen leu de Boomvalk ziet er kans toe de Zwa luw m de vlucht te grijpen. Doch zcliff deze vogel zal zich msl een snelheid van van ongeveer 125 KM. per uur wel tere- d'uu moeten stellen. Ook in de hoogte, waarop de vogeltrek; onder normale omstandigheden verloopi heelt Gal'ke zich vergist. Hij was er van overtuigd, dat datgene, wat wij van, den trek te zien krijgen, slekchts oen gering' onderdeel van hel geheel zou zijn en dat verreweg, de meeste vogels ons passe®rén op een hoogte, die huiten ons waarne mingsgebied valt. Na zijn tijd heaft do pvensoh de lucht veroverd en wr weten nu, dat het slechts zelden voorkomt, dat vogels zich boven een 'hoogte an 800 Meter boven de aarde ophouden De. ge wone vogeltrek heeft in den regel op idóh' hboftle van 2300 Meter plaats; btt windstil weer zoeken de vogels gaarna hoogere luchtlagen op, bij harden wind trekken zij laag over den grond.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1926 | | pagina 6