DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1926 NIEU WE ZEEUWSCHE COURANT CHINA MEXICO BINNENLAND UIT ZEELAND MIDDELBURG VLISSINGEN GOES der Anglicaansehe bisschoppen tot bijleg ging van het conflict werd de conferentie der gedelegeerden van de mijnwerkers! tot morgen verdaagd. De conferentie nam geen enkele beslissing ten aanzien va.n de hervatting van onderhandelingen. Dagelijks stijgt het aantal mijnwerker, die den arbeid weer opnemen. Volgens de laatste berichten arbeiden or in Lanarks hire 5.183 mijnwerkers, in Warwickshire '6880, in Cannock 5191 en in hefc kolen bekken van het centrum 3500. Alle mijn werkers van de drie mijnen va,n Shrops hire, ten getale van 1680, zijn vandaag aan den arbeid gegaan. (Msbode) 112' wagons op den loop. Op een zijlijn van de Londoml Midland and Southern Railway zijn 112 wagons, die op een dood spoor stonden, in beweging geraakt en van een holling afgereden'. Met een snelheid van 30 mijl per uur kwamen zij ten slotte op een stootblok terecht, juist bij een kruispunt, "Een viertal wagons; werd verpletterd en verscheidene ont spoorden, doch niemand bekwam letsel bij het ongeval. Op liet. kruispunt was juist tevore.n een passagieratrein voorbijgeko men. RUSLAND Re ilooil van Dsjersjinski. Naar de Letlandsche bladen melden, zijn de verslagen in de sow,jet-pers over ilc rede, door Dsjersjinski eenige uren voor zijn dood gehouden, zeer onvolledig ge weest en is ouder meer een belangrijk ge deelte, van het slot weggelaten. Dsjers jinski zou daarin het volgende gezegd hebben „Gij, heeren Trotski. Pjatakof, Medwje- de£, Sokolniikof en Zinowjef, zijt practiseh beschouwd de personen, die de industrie, het. maatschappelijk leveu en de eenheid lu de partij ondermijnen. Ik betreur toni zeerste, dat ik zoo laat kennis kreeg van de door u belegde geheime samenkomst, in hel boschanders had ik zeker niet ge aarzeld, om er troepen heen te zenden met mitrailleurs, die u en uw aanhangers aan. Harden zouden hebben geschoten". Trotski en Pjatakof vielen hem hierop heftig in de rede en vlak daarop viel liij, Dsjersjinski in zwijm. Hij werd uit, de zaal weggedragen en naar zijn woning ge bracht, waar hij eenige uren later over leed. (N. R. Ct.) Nieuwe berichten over troebelen. Volgens de Baltische pers hebben er in de straten van Moskou en Odessa door liet leger veroorzaakte wanordelijkheden plaats gehad. Er moeten dooden en gekwetsten, zijn gevallen. In de straten zij|n door voor zitters en raad van volkscommissarissen, geteekende proclamaties aangeplakt, waar in een beroep wordt gedaan op het volk der groote steden om de orde te handha ven en zich aan de maatregelen der over heid te onderwerpen. De verdedigingsmid delen van het Kremlin zouden met licht gesehut zijn versterkt. Brieven uit. Rëval melden, dat volgens berichten uit Rusland de. oppositie dage lijks meer vcjld wint onder de communis tische arbeiders. In tal van fabrieken en werkplaatsen worden besprekingen an zelfs geheime vergaderingen gehouden, waarvan sommige eindigen met vecht partijen en arrestaties. 'Sinds 27 Juli hebben er reeds 5000 arrestaties plaats gehad. De verblijfplaats van den metropo liet. Naar de Roel verneemt, zou de bekende metropoliet en tijdelijke patriarch Peter Kroetistki, die eenigen tijd geleden door de Sowjet-overheid is gearresteerd en over wiens lot sedert dien niets ia ver nomen, zich in een klooster te Soesdal bevinden. Hij staat daar onder strenge bewaking der Gec-pee-oe en zijn verblijf plaats wordt zelfs voor zijn naaste betrek kingen zorgvuldig geheim gehouden. Estland legen Birk. Volgens een bericht uit Beval heeft de Estlandsche regeeriiig besloten, een. gerechtelijke vervolging in te stellen tegen Birk, den gewezen gezant van Estlaind te Moskou, die burger der Sowjet-Unie geworden is. Inmiddels heeft zy beslag doen leggen op bankdeposito's van Birk tot een gezamenlijk bedrag van twee mil- lioenen roebels. (N. R. Ct.) ITALIË De financieele politiek in Italië. Een officieuze nota wijst op het belang der jongste verklaringen die Graaf Volpi 's daags na zijn gesprek met Mellon zou afgelegd hebben. De nota voegt er aan toe, dat deze verklaring een speciaal be lang krijgen, indien zij in' verband worden gebracht met de groote financieele proble men van nationals» en internationalen aard, die het onderwerp waren van de vriendschappelijke gedachtenwisseling tus- schen Volpi en Meiion. In zij® uiteenzet ting van wat er op financieel gebied ge-- beuren moet, kon Volpi bevestigen, dat de financieele politiek van Italië ingericht is1 om te komen tot een dergelijken staat van zaken als in Engeland an, Amerika bestaat en streeft naar de 3 volgende onmiddel lijke doeleinden: de permanente lasten der begrooting verminderende circulatie sa- neeren en de handelsbalans verbeteren. Men kan den inhoud dezer nota vergelij ken mat de mededeeling die de Popolo d'Italia bracht, dat de Italiaansehe regee ring nooit de gouden lira zou invoersn. SCANDINAVIË De vaste raadszetcls van den Vol kenbond. Het congres van parlementsleden uit de Noordsche landen (Skandinavië en Fin land) heeft in een motie haar goedkeuring gehecht aan de houding van de afgevaar digden der Noordsche landen in de Vol kenbondsvergadering van Maart ten aan zien \an de uitbreiding van heb aamtal raadszetcls en als haar oordeel te kennen gegeven, dat het aantal vaste raadszet'els alleen met Duitschlïnd dient te worden (uitgebreid. SPANJE Spanje eischl het protectoraat over 'l anger op. De verbazing hierover in Frankrijk is algemeen. MADRID1, 16 Aug. De Spaansche Pri mo de Rivera heeft aan de journalisten verklaard, dat Tanger in liet Spaansche protectoraat moet worden opgenomen. De Rivera wees op de mogelijkheid van internationale moeilijkheden, als deze kwestie, op andere wijze wordt opgelost. PARIJS, 16 Aug. De verklaring van Primo de Rivera met betrekking tot Spanje's eisch inzage de Tangerzone, heeft in Franscho officieele kringen verbazing gewekt, de pers echter zwijgt er vrijwel algemeen over. Dat de Fransche premier de verkla ring heeft, afgelegd zoo kort. na, het afslui ten van het 'Spaanseh-Italiaamsche ver drag, trekt de aandacht, daar er natuurlijk ^neiging bestaat om eiken stap in def Middellandsche, Zee-politiek te beschou wen met betrekking tot dat verdrag. Spanje'» eisch in dezen is niet nieuw, hoewel hij dit keer directer en in meer absolute beteokenis naar voren is ge bracht dan vroeger. Tijdens den Rif oorlog hebben de Spaansche autoriteiten herhaaldelijk verzekerd, dat de Tanger zone het centrum was van den groote® contrabande-handel en algemeen, word aangenomen, dat door de Spanjaarden, liet oppertoezicht zou worden geëisclil over de zone. Op dertien Juli, den dag waarop de Fmnsch-Spaansehe overeenkomst te Parijs werd onderteekend, heeft Primó de Rivera aan de „Tcrnps" verklaard, dat Spanje, teneinde zijn taak te kunnen vervullen, ruime bevoegdheden zou moeten verkrij gen voor een voortdurend oppertoezicht in de Tangcr-zone, of dat Spanje altliains met Frankrijk tot nauwe samenwerking zou moeten komen, welke een voortduren de en doeltreffende bewaking tot stand zou brengen. Hijl erkende evenwel, dat Tanger in militair opzicht zijn internatio naal karakter zou moeten behouden. Met, betrekking tot het' interne best,uur van de stad, zcide. Primo, dat de omvang van de Spaansche kolonie en de vele Spaansche belangen aldaar, aan Spatmjo een belangrijker positie in dat bestuur zou moeten verzekeren dan dit land thans be zit. (Msbode) Overstrooining te Barcelona. Zaterdagmorgen is een ware zondvloed boven Barcelona neergekomen. De stort regens, met een hevig ouweder gepaard, duurden den geheel en morgen en zetten een groot deel der sitad en van da omge ving opder water. Woonschepen werden door de geweldige watermassa's meege sleurd en tal van personen moeten ver dronken zijn. Enkele lijken zijn reeds' op- geviseht. Door snelle hulpverlecning kon den velen worden gered. In het hoofd bureau van politie kwam liet water een meter hoog te sfaan. De overslroumiiig in dc Janglse- vallci. Scheepsofficieren van de Jangtse-rivier te Shanghai aangekomen berichten,, dat de rivier bïj1 Hankow een diepte heeft van 48 voet, wat meer is dan sinds een kwart eeuw is waargenomen. Beneden Hanwok is het land over een breedte van vele kilo meters overstroomd. De vaalt is bijzonder moeilijk daar slechts de toppen der daken aangeven waar zieli de dorpen bevinden. De militaire operaties1 der ICantoneesbhe troepen in Hoenan zijn gestaakt. Be samenzwering in Mexico- NEW-YORK, 18 Aug. (II. N.). Om trent. do samenzwering, die in Mexico is ontdekt en zich reeds over het geheele land had uitgestrekt, wordt nog gemeld, dat president Galles van de Vereenigde Staten de uitlevering van oudpresident Huerta, die tegenwoordig in de Vereen. Staten woont, zal verlangen, aangezien deze in betrekking stond met de samen zweerders. Naar verzekerd wordt, is Gal les volkomen meester van den toestand. De geruchten over onderhandelingen1 van der kerkelijke overheid met de regee ring honden aan. KORTE BERICHTEN De Pruisische regcering heeft :een bedrag van ruim 60 inillioen mark uitge trokken om voor de werkloozen goedkoope woningen te laten bouwen1. Onder groote belangstelling van overheidswege is Maandag het vliegveld te Frankfort a. d. Main ingewijd. Naar Wolff uit Landsberg a. d. Warthe verneemt, doen zich thans ook gevallen van kinderverlamming voor aan de Poolsche rijde van de grens. Er zijn reeds enkele patiëntjes bezweken. In de gemeente Tichirisu (Rumenië) is een ontzettende misdaad ontdekt,. eDi heibergier Rubin, zijn echtgenoote, zijn schoonmoeder en twee dochters van 10 en 8 jaar werden in hun woning met afge sneden keel gevonden. De politie heeft verscheidene dorpsbewoners gearresteerd. Bij de opening van een wielerbaan te St. Brieul is een 3 Meter hooge tribune ingestort. Van de 1000 toeschouwers wer den enkele honderden gewond. Zondagochtend heeft dicht bij Wuens berg een ernstig auto-ongeluk plaats1 ge had. In een gevaarlijke bocht brak het linkerwiel van een auto, waarin 6 per sonen waren gezeten. De wagen (sloeg om. De vrouw van den eigenaar vai( de auto werd op slag gedood, terwijl da ove rige inzittenden min of meer ernstige ver wondingen opliepen. Eén hunner verkeert in levensgevaar. In het plaatsje Landshausen (Dtuitschland) heeft opnieuw een enorme brand gewoed [De brandweer stond! mach teloos. Drie woonhuizen en 11 hooischuren gingen in de vlammen op. Twee brand weerlieden werden levensgevaarlijk ge wond. Een man is gearresteerd als ver dacht van brandstichting. In de rubberfabriek van Pausa (Sak sen) is Zondag een zware brand uitgebro ken, waardoor de fabriek geheel in de aseh werd gelegd. Zeventig arbeiders zijn door den brand zonder middel van bestaan. Naar Duitsclio bladen uit Genève vernemen, is op voorstel van Spanje de studiecommssiie voor de samenstelling van den Volkenbonc^sraad tegen deni 30en Aug. bijeengeroepen. Te Cominas op twintig kilometer, af stand van Hlijsel gelegen, heeft een jongen van zeventien jaar zijn vader, eflui ongun stig bekend staand man, toen deze1 zij.hl moeder naar het leven stond, met messte ken gedood. De vrouw en haar zoon ge nieten te: Comines, waar het gezin eau kroeg hield, een gunstige reputatie. In verband met de ontdekking ;le Hasselt van oen partij van 400 zakken eenheidsmeel, vervalscht met krijt en an dere onverteerbare producten, zijn drie handelaars, onder wie de Nederlander van G„ diens zwager en een ander inwoner van Hasselt, op last van het parket ge arresteerd. In den nacht van Maandag op Dins dag en ook Dinsdag nog hebbent boven? verschillende streken van België zware onweder» gewoed. Tc Luingue, bij Moes- croen, in Wjest-Vlaanderen, gi'ng een huis in vlammen op. De bewoners wisten zich echter nog tijdig te redden. Een zwaar onweder, gëpaard met he vige windstooten en een wolkbreuk, heeft Dinsdagmiddag te Hannover en omstre ken groote schade 'aangericht. Op de mijn Wjestfelder 2 bij Laura- Uuette is Maandagavond tengevolge van een mij.ngasontplofiing een mijngang in gestort, waarin 8 man zijn opgesloten. Een doode, twee zwaar gewonden en ver scheidene licht gewonden zijn reeds ge borgen. In de Great Guildf'ord Street fo Lon den heeft een lievige brand eens verffa- briek vernield, een gebouw vau vijf ver diepingen. Twee kantoorbedienden! werden bij een poging om de boeken te redden door glasscherven licht gewond. Dc schade wordt op honderdduizend pond geschat. Uit Johannesburg wordt, gemeld, dat ecu ernstige brand gewoed heeft in de Brakpanmijnen. Twee inboorlingen rijn ge dood, terwijl 22 Europeanen en 219 in boorlingen naar "het ziekenhuis moesten worden gebracht. Blériot was in 1909 de eerste, die het Kanaal overvloog. Thans heeft hij het voor de tweede maal gedaan. In 1909 had hij een ééndekker ine.t een motor van 25 P.K., thans gebruikte hij een Bris tol-motor van 420 P. K. Uit "Windsor, in den staat Ontario (Canada), wordt gemeld, dat een daar plotseling opgekomen onweer een over strooming veroorzaakte, die een schade teweegbracht van 500.000 dollars. Het ergst is de zakenwiik van Windsor ge teisterd. De Brouwersknechts in Groot-Berlijn hebben besloten Dinsdag a.s. in staking te gaan, daar de brouwerijen hun eisch van 4 mark loonsverhooging per week hebben afgeslagen. Uit Messina en Calabrië wordt ge meld, dat daar aardschokken zijn gevoeld die echter geen belangrijke schade heli- ben aangericht. Dinsdag heeft een hevig onweer, ge paard met zwaren storm en slagregens, boven Hannover gewoed. Er is aanzietn|- lpke schade aangericht. Naar de Boedapester bladen melden, is de commissie, welke een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing op. 't eiland Czepe.1 instelt, tot de conclussie gekomen dat de ontploffing aan kwaadwilligheid te wijten is. De politie zet' haar nasporin gen voort. Op het traject ReiclienauMittelpe- terswoldau werd Zondagmiddag, naar uit Rreslau gemeld wordt, een motorrijder, met een dame op de duo-zitting, bij het oversteken van de lijn door een sneltrein aangereden. Geheel vermorzeld werden (Ie wielrijder en zijn begeleidster onder de locomotief vandaan gehaald. De „Prager Abcndzeitung" meldt dat tengevolge van het doorsijpelen van water de mijnwand van een goudmijn te Chemnitz over een breedte van 30 M. instortte. Vijf arbeiders werden onder de aardlaag bedolven en gedood. Uit Laurahütte wordt gemeld, dat door het bréken van een stut in de Weslt- ielder schacht 8 mijnwerkers onder val land gesteente werden bedolven. Een hun ner werd gedood, twee zwaar en ver schillende andere licht gewond. De siah van Perzië is van een rond reis door Khorassan teruggekeerd, wa,ar onlangs een opstand plaats had. Bij zijn bezoek heeft hij degradatie en gevangen neming gelast van den opperbevelhebber van het Oosterleger wegens afpersing en dwingelandij Een hevige storm heeft Maandag nacht de bovenstad van New-York ge teisterd. 35 huizon werden verwoest. Een groot aantal woningen werd beschadigd. Honderden boomen werden ontworteld. Dc telefoon- en telegraafdraden knapten door. De storm nam tenslotte den vorm van een cycloon aan. Slechts weinig personen werden gewond. üifc onderschepte brieven is geble ken dat de troepen van het nationale le ger in China een algemeenan, terugtocht hebben ondernomen an Kalgan en Soesï Joean ontruimd hebben. De troepen wer pen loopgraven op langs de Gele "Rivier om de verbonden legers te beletten hun den terugbocht af te snijden. Hofbericht. Ten paleize Soestdijk wordt voor een verblijf van eenigen tijd verwacht jde prinses van Erbach-Schönberg, zuster van H. M. de Koningin-Moeder. De Rijksmiddelen in Juli 1928. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over do maand Juli 1926 bedroeg f39.373,558, tegen 137.400.263 over de maand Juli 1925. Hot één twaalfde gedeelte der riming over 't geheele jaar bedraagt f'38.183.000. i 1.500.009 voor liet Koloniaal Instituut. Naar de „Telg." verneemt, heeft dr. H. F.. RL ITubrecht aan het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam gelegateerd oen be drag van ongeveer f 1.500.000. R.eeds blij1 zijli leven schonk do heer Hubrecht aan het Instituut, dat zijn groo te sympathie had, tweemaal een som van eenli alf millioen en eens een bedrag van twee ton. welke gelden bestemd waren voor den vorderen afbouw en voor de completeering. Be financieele nood van Vaals. In Vaals heeft het Burg. Armbestuur collectief ontslag genomen. Het' gekl is op, de ziekenhuizen nemen geen. patiënten meer op, huishuur is maanden en maanden achterstallig, dc winkeliers die geleverd hebben op bons, kunnen, niet betaald wor den. Het B. A. heeft betaald, wat! het be talen kon, maar het ging niet lau'ger. Er is nog een schuld van f 4600. De fout ligt hierin, dat armen- en ziekenzorg raiot ge scheiden zijn van den werkloozanisteun. De gemeenteraad besloot te dezer za ken een deputatie naar D'en Haag te zon den ten einde rijjkssteun voor de work- loozenzorg te verkrijgen. Op aandrang van don Minister iwerd het vermenigvuldigingscijfer H. O. weer op drie vastgesteld. Een ongelukkige militaire marsch. 60 K.M. plus een nacht veld dienst in 30 uur. Men meldt uit Maastricht: Dezer dagen heeft het 13e regiment infanterie, gelegen te Maastricht, een grooten militairen marsch gemaakt, die in de annalen van het korps vermelding zal verdienen. Omstreeks 10 uur waren de manschappen, ongeveer 300, uitgerukt. Doel was de ongeveer 30 Iv.M. ver ge legen Hecrlerheide. Na een marsch van zooveel kilometers, enkel onderbroken door de reglementair voorgeschreven rus ten, arriveerde men aldaar tegen 5 unr n.m. Daar werd een maaltijd genomen e® wat gerust. Tegen half twaalf begon dc nachtelijke velddienst, wélke duurde tof 6 uur 's morgens. Na het ontbijt, .tegen kwart voor acht 's morgens, marcheerden de mannen aï naar Maastricht, waar men omstreeks 4 uur "binnenrukte. In dertig uren tijds hadden de jongens dus niet al leen om de 60 K.M. over zeer bergachtig terrein geloopen bij warm weer. doch bo vendien nog ruim 6 uur nachtdienst mee gemaakt. Dc meestcn waren z.g. voorge- oefenden, pas enkele weken in dienst e.i) bovendien nog maar een paar dagen' terug van zware oefeningen te Harskamp. Deze militaire marscli, die allen lang zal heu gen, werd gemaakt met volledige bepak king van om de 20 K.G.'De gevolgen zijn natuurlijk niet uitgebleven. Dc troep hoeft ongevper een 150 uitvallers gehad, dus hij de helft van het effectief. Des anderen daags gingen honderd man op ziekenrapport. Een moest terstond naar Calvarieberg wegens blindedarmontste king. Het ziekenzaaltje van het regiment was terstond geheel vol. Enkelen zijn op Calvarieberg ondergebracht, terwijl 12 a 16 man het juisfo cijfer konden we niet te weten komen momenteel in het militaire ziekenhuis te 'Utrecht' verpleegd worden, wegens gebroken middenvoet beentjes. Natuurlijk doen nu allerlei dramati-i selie verhalen omtrent dezen geforceer- den marsch de ronde. Ook hoorden we, dat een klacht 'bij de betrokken 'autori teiten omtrent het gebeurde zal worden ingediend. Gezien de gevolgen lijkt oms een nauwkeurig onderzoek zeker niet mis plaatst. (Msbode) Vlaamse he begroet ingsdag. Zondag heeft te Roozendaal de j a ar lijk- sehe Maamsolic begroetirigsdag plaats ge had, d.w.z. de bijeenkomst van de in Ne derland vertoevende Vlaamsche bannelin gen. en de Vlaamsche nationalisten in België. In optocht, met de Leeuwenvlag gen voorop, trokken zij ten getale van eenige honderden naar de zaal va® de Harmonie, die te klein was om allen, te bevatten. De bijeenkomst werd geleid door den heer Heuvelmans, voorzitter van „Houw en trouw uit Haarlem, oud-kinderrech ter te Antwerpen. In de ochtendzitting- werd gesproken door mr. v. d. Broeck, advocaat te Antwerpen; 'smiddags'door mr. van Es, advocaat in den Haag, en door Wies Moens, Begroetingstelegrammen werden gezon den aan dr. Borms en Jos van Exterg- hem, die. in de gevangenis vertoeven. Op de middagvergadering was o. m. aanwezig de. Amerikaansche professor Cluff, van de universiteit te Columbia. Op het podium hadden plaats genomen de heeren Heuvelmans, "Den Haag, K. Wa- ternaux, secretlaris, de voorzitter van Rot terdam. Karei Angersmille, de voorzitter van de afd. Den Haag, vSpincemaülo, prof. De Spelaers, Eindhoven, mr. Van den Broeck, dr. A. Martens, Middelburg, ad vocaat van Es, Den Haag en Wies Moens. Verder waren in de zaal aanwezig profes sor Taek, prof. De Decker, Rosa de Guch- tenaere. Herman Vos, Boudewijn Maas, Karei Heynederick, Flor Peters, Ing. Mommaerts, wed. Hypolite Meert, Ver- nieuwe enz. Terwijl de aanwezigen zich gereed maakten weder huistoe te keeren, deed zich een incident voor. Een propagan dist van het amnestiecomite verspreidde onder de aanwezigen een blad, genaamd „Amnestie", waarin o.m. aanvallen wer den gedaan op nationalists», die ook bij deze vergadering tegenwoordig waren. De verspreiding van dit blad, op de vergade ring was dan ook verboden, en zoodra de propagandist met verspreiding begon, werd hij hieraan herinnerd. De man schreeuwde daarop de zaal in, dal hij weigerde te gehoorzamen. Het kwam tot een opgewonden debat, waaraan 'door het zingen van de „Vlaamsche Leeuw" een werd gemaakt. (M. Ct.) Woensdagmiddag zij'n met d'en trein van hall twee de kinderen, die 'hier Za terdag aankwamen van Nijmegen, weder naar hun Woonplaats vertrokken, uitge leide gedaan door vele pleegouders ent andere bclanjgstoUe'n'dJef 1. De kleinen, die Zondag en Dinsdag ie Vlissingeu en Maandag te Koudekciila het voor hen zoo z'eldvam'e genot van strandvermaak gemote®;, droege® de uit werking van dc brandende' zonnestralen: op, gelaaid en armen mede, en bij me-erdc- ren'veroorzaakte®.1 Ihct verbrand zijn nog al last. Met dankbaire gezichtjes namen dc kinderen al Wuivende11 afscheid va® de op h et perron aanwezigen. Aanvankelijk' liet bet zicih aanzien, dat ook 'het tweede beiaard'-öonlefcrt in dit seizoen door slecht weer niet volkomen tot zijn recht z'ou kooien, maar gelukkig hield gisteravond tegen 9 uur de regen op en konden zij, die van dezo muziek! houden, daarvan ten volle genieten. Nar tuurlijk blijven de meestens thuis, omdat mien bijna- overal in de stad de muziek kan hooren, maar ooM velen begeven zich naar de Abdij. Waar de stemtaing, die de muziek geeft, verhoogd wordt d'oor i'jo passende omgeving. Tijdens de uitvoering nam het aantal aanWezigen gestadig toe. en deze allen hebben wccr volop genoten van hetgeen de heer van Os ten gchoore bracht. Dc 'fantasie opera. Carmen van Bi- zot was een waardig slot van het mtet zorg gekozen programtaa, Dat criin de Abdij! ook komen, un dan doelen Wij op kleinere en grooterc jongens, die voor dé in'uziok weinig voelen is te be grijpen, maar ook dat de politie hen, nis zij te luidruchtig worden, buiten de Ab dij brengt:. Ook1 gisterenavond' moest ee® clubje 'worden verwijderd. Zooals reed» eerder gemeld is zal Donderdag 26 Augustus do jaariijksdho ringrij dorij uitgaande van de Vereëriging tot Bevordering van (het Vreemdelingen'v'er keer in de Abdij plaats heibbpn. Het aialntal mannen en jongens, dak zidli opgaf voor deelname bedraagt 96 en zullen deze d'eel- mers over 3 hanen worden verdetid. Als Idio natuur medewerkt Heüoo'f'tt 'liet wesr een ge zellige dag in' dn Abdij te wondjen, en kun nen stadgenooten ,en vreemdelingen, zicili' 'Weer verm'aken, bij de zoo typisch ZtVuw- siche sport. De St. Jaaobstoren. alhier zal in 'het vervolg op werkdagen te bezichtigen, zijn van 10 tot 121/2 cn van 2—4 uur. Be Hollandsrlie Tooiieelverecnigi*g, directeur Piet Vink, die tijdens onze ker mis met een sehouwburgtent op de Bees tenmarkt staat, heeft Dinsdagavond met de aanvangsvoorstelling„De Geschand vlekte" bewezen over zeer goede krach ten te beschkken. 'Over dit soort drama's, d*e men min achtend „draken" noemt, wordt weleena wat al te spoedig de staf der veroordeeling gebroken. Want bij alle gebreken welke dien stukken naar de begrippen der mo derne kunstkritiek aankleven, hebben en behouden zij toch voor de groote massa de aantrekkelijkheid, die de botsing van goed en kwaad en 't conflict der hartstoch ten teweeg brengen. En zit daarin, niet tenslotte de kern en de natuur vak het drama, leeft dat alles niet in dc felste mate in „Macbeth", „Othello", „de Koopman van Venetië", „King Lear" en zooveel andere meesterstukken van Shakespeare? En wie zou het wagen, ook die stukken „draken" te noemen'?- I if Wat nu de opvoering van het drama. „De Geschandvlekte" betreft, ze had een stampvolle tent verdfend, want èn het spel èn de costumeering èn de uitbeelding der personnage-s stond ver boven het mid delmatige. Menig „vaste schouwburg mocht wenscheu zulke actrices en acteurs te hebben geëngageerd. De heer Overbeeke was een „schneidige" kolonel in het voor spel en een waardige, edele hertog in het stuk. De heer Dirk Janse gaf 'da zware rol van Jean Renaud uitmuntand weer, terwijl mej. Cesarine Vink èn als Made leine èn ais Adrienne zich met veel ta lent van haar taak: kweet. En gaf de heer Piet Vink, sergeant in het voorspel, oud gediende i n het stuk zelf, met zijn onuit puttelijke bonhomie, zijn kwinkslagen, zijlui goedlaehsche opmerkingen niet een pracht- type in dit genre weer? Met dia figuur bracht de schrijver wat de Franschen noe men: „la note gaie", „de vroolijke noot", ia het stuk. De heer Vink wist die uitste kend naar voren te brengen. In de scène's, welke trapsgewijze de ontdekking aangeven van1 de vreeselijike waarheid dat graaf de Mornas niet Valan- wtienne's vader is maar de moordenaar van Madeleine, gaf mej. Bette Grit, Valen- tienne voorstellende, schoon dramatisch spel te zien. „Last not least" toonde zich de heer Bram Boelhouwer als vagebond in het voorspel, doch bovenal als de valscho graaf de Mornas, een acteur van groote gaven. Ook in grime en kleedij had hij zijn gansche persoonlijkheid uitmuntend weten aan te passen aan de uit te beel den figuuruiterlijk een man der hooge aristocratie, innerlijk een schurk. De bijrollen waren eveneens i®, goede banden, zoo gaf de directeur van het pen- siönnaat goed spel te zien. Ook vielen op de beschaafde uitspraak en de goede manieren der spelers, die be wezen dat men hier met een gezelschap te doen heeft, dat op hooger peil staat.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1926 | | pagina 2