Ijsvermaak UiT ZEELAND MIDDELBURG VLISSSNGEN GOES geeft ruwe huid verzacht iniiiiiiiiiin geneest DINSDAtó 8 DECEMBER >926 NIEUWE fcEEUW8t,H£ OOURAN wordt aan het ■wettelijk voorschrift tot vermindering der snelheid bij liet naderen van overwegen tot 10 K. M. per uur voldoende gelegenheid bestaat om de treinen te zien aankomen. Wij zijn van oordeel d.at op dez'e wijze en door het publiek te dpordringen van de noodzakelijkheid om zelf op te letten e,n voorzichtig te zijn (waarvoor o. a. door ons aanwijzingen worden verspreid) op de 'beste wijze de veiligheid wordt bevor derd. - liet standpunt der Olir.-Hist. In „De Nederlander" Ohr.-Hdst. hoofd orgaan stond Zaterdag" o. m. het Volgende Hetgeen mogelijk was enwaarschijnlijk werd, groeide tot zekerheid. Da post voor het gezantschap werd verworpen. De Boomsch-Katholieken onttrokken aan het kabinet-Galijn hun steun en medewerking, waarvan het gevolg was, dat het kabinet de portefeuilles moest stellen ter beschik king van II. M. de Koning-in. Wat is nu het vraagstuk? Het vraagi- stuk ishoe de rechtsdhe samenwerking weder te herstellen ware. Want niemand kan ontkennen, dat de meerderheid Van het Nederlandsche volk zij' Ji,et een kleine meerderheid zich in Juli 1.1. uitsprak voor een kabinet uit de. d,rie reehtscheg roepenen dat in da beide Ka mers der Staten-Generaal een meerderheid is, welke aan deze stembus-uitspraak be antwoordt. i En nu de oplossing Het waren drie groepen, die ter rechter zijde samenwerkten; en al werden ook fouten gemaakt deze samenwerking heeft zeer zeker Nederland voor grooter fouten behoed en heeft veel ten goedje van ons volk gewerkt. Elk der drie partijen heeft menigmaal, ter wille der samenwerking, een wensch, die haar lief was, onvervuld ter zijde moe ten leggen. Maar geen der drie heeft ooit van den ander geëischt iets tegen het ge weten te doen noch heeft, om eenige teleurstelling, aan het door samenwerking gevormde kabinet den steun ontzegd. Op 11 November 1925 is een der drie partijen, in beide opzichten, afgeweken van den regel, welks handhaving, 'voor behoud der samenwerking voorwaarde was. Daardoor ontstond het vraagstuk. Zijne oplossing moet dus komen van (le sijde van hen, die het vraagstuk deden ont staan. tk :k „De Maasbode" concludeert hieruit: „Uit bovenstaand artikel dat wij voor heden zonder commentaar afdrukken blijkt dunkt ons voldoende tie menta liteit in parlementaire christelijk-biste», ïische leringen heersdhend en cjic, naar het ons -wil voorkomen, weinig hoop geeft, dat de optimistische on-djts welke in de pers de ronde deden een grond van werkelijk heid hebben. Het standpunt todb Üer christelijk-historische redactie lijkt ons deze opmerking zouden we nog even wil len maken dermate intransigent, d,at de vervulling, als zou door overleg succes te bereiken zijn, welhaast schijnt te Jnoeten wiorden afgeschreven. Vergadering van het Hoofdbestuur der Ckr.-Hist. Unie. 'tVolgende communiqué is uitgegeven: Het hoofdbestuur van de Christelijk- Historische Unie, waarin o.a. van rechts wege zitting hebben de leden der Chr.- Histcrische fracties in Eerste en Jfweede Kamer, zal a.s. Woensdagochtend ten half elf ure te Utrecht een Vergadering hou den. onder leiding van Prof, Dr. Slote- maker de Bruine, le vice-woorzit,ter„ Ofschoon, naar vernomen wordt, deze bijeenkomst niet speciaal is bijeengeroe pen in verband met den politiekon en parlementairen toestand, zal. deze onge twijfeld bij de xondvra.ag tot besprekingen leiden. Het pasvisum voor Ihiiisdüaml. Do laatste dagen worden verschillende data genoemd, waarop het pasvisum Vooi Duitschland zou worden afgeschaft. Naai de „Maasb." uit de beste bron verneemt, zijn deze berichten uit de lucht gegrepen Een da.tum van afschaffing kon nog niet worden vastgesteld, daar do onderhande lingen hierover nog niet zijn beiiindjg|d» >Ict Oostenrijksch Gezantschap te 's-Gravenhagc. 't Onstenrijjrsch Correspondentie-bureau meldt uit Weenen: i Tn de begrootingscomlnissie van d,eD Nationalen Baad werd van regeeringszljde verklaard dat het departement van 'ÜBui- ie.nl andsche Zaken al het mogelijke zal du en om af te zien van doorvoering van het plan, ten gevolge van de noodzake lijke financieele bezTiinigjnegn ontstaan, om het gezantschap in Den Haag op te beffen. En wel met het oog op de groote belangrijkheid van djen post voor den buitenlandsehen dienst van Oostenrijk. Het nieuwe wetboek van strafrecht. Maandag j.l. verscheen het Koninklijk besluit, waarbij de datum van inwerking treding van het nieuwe Wetboek 'Van Strafvordering wordt bepaald opi 1 Jan. aanstaande. i Dat was Vrijdagavond Wel een St. Nicolaasavond in de kerk', een avond van verrassing, niettegenstaande de St. Nico laasdrukte in huis en winkel wias de kerk goed gevuld maar vooral de behande ling van het onderwerp Was iets onver wachts ,iets bijzonder moois en stichtend „De Bruiloftskelken in Gods zonne het schoonste" was de titel en Weldra begre pen wij dat de Boomsche Hu'wëlijksmo raai de beste waarborg Was voor hu welijks heil en huwelijksgeluk'. Wel harde wlaar- heden werden verkondigd over de onder danigheid en gebondenheidl en degelijkheid als noodzakelijke elementen van het Eoomsche huwelijk, maar daar is well niemand heengegaan die niet eerlijk er kende dat terecht de moderne zeilen ge- geescld werden. Vrijdaguvomdj 11 Decem ber Si/ij uur zal gesproken worden over Het tranendal verlicht van omhoog. - Maandagavond werd in een verga dering van het bestuur dei' afdeeling Middelburg van den Volkenbond verceui- g'ing tegen Drankmisbruik, medegedeeld, dat een vijftal personen zich bereid had den- verklaard tot het bestuu roc o reden, nml. de dames mevr. BoassonSanders, mcj. Bohnier en mej. J. P. W. Selimitt en de heeren de Jonge en II. B. Wijtman. Be halve uit deze personen bestaat het besuur thans nog' uit den heer L. A. 'van dar Harst, voorzitter. S. P. Willeins. secre taris. mevr. HesBoasson penningmees- t.eres, mevr. de Grootleven en den den heer J. P. Ph. Doorenbos. De voorzitter heette de nieuwe leden welkom in het bestuur. Als afgevaardigde naar do Algemeene Vergadering van don Volksbond in 1926 werd benoemd de heer van der Harst en tot tweede da lieer de Jonge. Waar de afdeeling- reeds subsidie ver leend aan de Vereeniging- „School- em Werktuinen" werd besloten ook in een of anderen vorm' financieelen steun te ver- leenen aan de Vereenigiing voor Voliks- tinen „Kweeklst.uu" Zondag herdacht de heer A. van de Visse, boekbinder bij de N. V. v. h. de Veij Mestdagh alhier, den dag waarop hij vóór 50 jaar bij die firma in diensttrad. Zijn verdiensten werd.en officieel gewaardeerd door de toekenning van dern zilveren eere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Van de directie en ook van andere zij den ontving de jubilaris blijvende blijken van waardeering met zijn jubileum. Zondagnacht heeft alhier in de Spui straat een vechtpartij plaats gehad, waar bij een der vechtersbazen met een mes zoo gestoken werd, dat medische hulp moest worden ingeroepen. De politie heeft een der mannen gearresteerd. (M. Ct.) In aansluiting op hetgeen Zondag j.l. van den preekstoel aan de ^parochianen is medegedeeld, kunnen wij berichten, dat net B.-K. Ziekenhuis waarvan de "bouw door allerlei omstandigheden is vertraagd!» in den loop van 1926 aan den K'lbeting- sciien weg alhier zal verrijzen. Ofschoon voor dezen bouw' de gelden in hoofdzaak beschikbaar zijn, zijn daar mede de financieele zorgen niet vam de schouders van het bestuur dezer li-etBdaidQg'e stichting afgewenteld. Integendeel zullen zij. vooral do eerste vier jaren zwaar blij ven drukken, tenzij allen die in dei toe- standkoming van dit ziekenhuis belang stellen, daaraan hun werkdadigen steun niet zullen onthouden. Op hen zal dan ook in de komende dagenjd^or het bestuur een beroep worden gedaan. Moge dit niet ijdjel b.ijken, opdat liet nieuwe ziekbnhuis aan allen verwachting beantwoorde en eem zegen blijke te zijn voor stad en land; van Goes. In de laatste 10 dagen hebben hier te Goes 3 demonstraties in het antogcnisch lassclien van ijzer, koper en andere meta len plaats gehad die gehouden werdjen door de firma Well'er ten Cate te Botterdam in een ruimte der Gasfabriek, die wel'wl- lend en geheell belangloos door den wtffed. beer Brink, directeur der Gasfabriek ter beschikking" was gesteld. De eerste de zer demonsraties heeft Zaterdag 28 Nov. plaats gehad en mocht zich niettegen staande den aanhoudenden sneeuwstorm in een bezoek van ruim 20 H.H. Smeden gezellen en belangstellenden verheugen allen nit Goes en Omstreken opgekomen zijnde. Ter derde demonstratie j.l Zater dag gehouden waren er zooals w'ij verna men nog 16 anderen verschenen. Deze opkomst is wel het bewijs dat, ofschoon ongunstig weer, H.H. Smeden het belang deze demonstraties door hen ingezien is en- hot zich tot plicht rekenden, hierbij tegen woordig te moeten en "willen zijn. Zooals uit de advertenties van te voren bleek, kbn elke smid een moeilijk' werkstukje mee brengen of opzenden aan den lieer G. J. Holllestelle mr. smid te Goes, die a'ls be stuurslid van den Smedenbondu zich ver dienstelijk heeft gejnaakt door zijne be- langloozc medewerking en propaganda tol het welslagen dezer demonstraties door de firma Waller ten Cate gehouden. Van het recht tot inzenden of medebren gen van werkstukjes Werd zulk een gretig gebruik gemaakt dat de domonstrateur dei- fa. W-el Iers ten Cate de heer G. Steen nauwelijks alles kon afwerken en beide koeren tot diep donker heeft moeten las- schen waardoor het zeer begrijpelijk is dat wij onmogelijk aangaande de gofasohta stukken in details kunne'ni treden. Eenige feiten moeten ons echter uit de pen om te i'lustreeren hoe vaklieden wijselijk voor deel uit zulke demonstraties trachten te putten. Een mr. smid gaf den lieer Wellcr der firma Wteller ten Cate te Botter dam, die de dlembnstraties persoonlijk bij woonde om theoretische vragen der opge- komenen te beantwoorden 'in 20 tal ijzeren- ringen dienstig' bij de Oesterva.ngst, clie tot dusver in het vuur verhit en daarna ovev- elkaar door hamerslagen dicht aaneen- gemaakt Werden, op 'Wlelk'e oudto'wétsc'ho manier ni'en 50 a 60 stuks per uur Ikbn gereed maken. De smid nu wilde wisten of het m'et de acetyleen-zuurstofvltun vlua ger ging en met zijn horloge in do ha.nd' controleerde hij den demonstrateur dtie nochtans nimmer dis werk verricht hebben de, in bijna 21/2 minuten 10 stuks gereed kon maken hetgeen betoekande dat zelfs een kleine jongen met een k'loin brandertje gemakkelijk 240 stuks por uur kon klaar maken en waar hier vele duizenden van geleverd moeten worden heeft de smid' zijn belang direct kunnen inzien. Dan werd er een voet van een ga-spij- penkleni gelasekt en door bijlegging van materiaal bij de breuk 'deze -op de benoo- digde sterkte gebracht dieze van tevoren bleek niet te bezitten. Ook' bij een Land bonw'werld uig waarvan oen gegoten onder deel gebroken was, waardoor men het meende door een geheel nieuw merktuig te moeten vervangen, belwees de demon strateur der fa. Weller ten Cate, dat dit door het lassohen in hebdij «alk nieuw kan herschapen worden' zoodat hel weer als een gaaf werktuig tc gebruiken was. De 2de demonstratie, die Vrijjdl-ig' -1 December hoofdzakelijk voor de leerlin gen der hoogste klasse der Ambachtsschool werd gehouden en Waarbij 0. a. -de Direc teur dier inrichting; de weled. heer Engels, tegenwoordig" 'wias, is een geschenk der Fa. W-eller ten Cate te B'dam gew eest waarvoor 'wlij- deze firma dón dank t'fer leerlingen van harte brengen, temeer, wijl de demonstrateur elk der leerlingen een stukje ijzer liet afsnijden welke handeling voor de toekomstige steunpilaren der tech niek een verrassing is geweest. De derde demonstratie voor smedjen had Zaterdag 5 December plaats. Dat deze vaklieden hun welbegrepen eigenbelang inzagen, bewijst het feit dat eenige van hen zulk een autogeen snijapparaat hadden- besteld en nog' meerdere dit voorheeft spoedig zullen volgen. Nadat gisteren door B. en W. was gepubliceerd, dat het ijs in onze vesten voldoende sterk was om bereden te wor den, nam' het ijsvermaak alom een aan vang en werd de baan op de Westvest tus- schen Dammetje en bruggetje voor onze IJsclub in gereedheid gebracht. Wij vreezen echter dat de vreugde- van korten duur zal zijn, w'ant de Wind is naar het 'Zuidwesten geloopen en in de atmosfeer is het eer dooiend dan vriezend') Lezing over den vliegtocht Nederland'Ncilcri. In<lië. Voor den Zeeuwschen Landstorm, af deeling motordienst en belangsfcelelnden, die tegen entreeprijs toegang zullen heb ben zal een der keen© vliegeniers die van Vmsterdam naar Batavia vlogen, n.l. djhr. J. Thomassen, a Thuessinkv. fl. Hoop den lGen Dee. a.s. alhier over (len vliegtocht een lezing houden met lichttaaüc'len. Kapelle. Hier werd Zaterdagavond de eindles gehouden van den gehouden ver- pakkingseursus. Aan 13 leerlingen werd een diploma uitgereikt: Jacob Wisse, Kat tendijke, J. O. Lanwerse Ivapellie, Jjan Glas Mzz. Kapelle, J. Vleugeil W-omel dinge, C. Oele Kapelle, B. de Jager J^ Kapelle, H. Nell Apeldoorn, Joz. de Jage. .viz. Kattendijke, D. Jeremiasse Weiniel linge, S. P. .Groenleer Kapelle, Jacob lallekote Kattendijke, Nic. ÊversdijkMz n Jan Slabbekoorn Biezelinge. (M. Ct.) Icrsckc. Vrijdagavond gedurendje het sle aerijuen hier der meer rijpere jeugd wer aiet een boerensteepar in de hoofdstraat, rereden. Beeds bij de eerste rit geraakte 'o 17-jarige Ca. D'Anker bekneld tus- sohen een winkelstoep en dein sleeper met liet treurig gevolg dat haar rechterbeen op twee plaatsen wierd gebroken. 1 Zaterdag had. de heer Oom, hoofd -dlgr openbare school te I-erseke, bij het uitglij den op het trottoir aan de Langeviele-, het ongelijk met zijn hand dwars door het ijzeren pinhek te slaan. Na geneeskundige hulp is hij per auto naar huis gebracht. (M Ct.) Raaclaud. Op de haven zijn aangevoerd 3.355.809 K.G. suikerbieten, vorig jaar 3.837.689 K.G. Heinfeuszand. Zaterdagmiddag werid' al hier in t café van dhr. Vermeulen de jaar vergadering gehouden van de Heinkeinzanu se-lie Guano-Vereeniging. Daar dhr. van Iw aarden iw'egens ziekte verhinderd was deze vergadering bij te wonen fungeerde dhr. J. Boonman als voorzitter, opende deze vergadering en betreurle het dat er zoo weinig leden aanwezig wlaren. De notulen werden voorgelezen an in dank geteekend. Aan de orde word.'t ge steld do rekening en verantwoording1 der ontvangsten en uitgaven, over het boekjaar 1924/25 sluitende in ontvangst op f33120.68 in uitgaaf op f 33032.6S en al- zoo met een goed slot van f 88. Deze reke ning met de bescheiden onderzocht en vergeleken zijnde door de heeren W. de Vos en C. van Damtne Bz. daarna in orde bevonden, wordt aldus deze met alge meene stemmen goedgekeurd en vastge steld. Hierna deelt de Soer.-Pennhigm. mede, dat van dit goed slot a f' 88, bestemd is f'38, als werkelijk' in kas blijvend saldo on f 50 alsnog uit te keereu subsidie over 1925 aan het „Mnssöhengdlde" alhier. Vervolgens brengt de Secretaris in het midden dat in liet afgeloopen boekjaar door d© leien uit de Vereieniging is 'be trokken 334600 K.G. diverse soorten knus mest. Nu wordt overgegaan tot de verkiezing van twee bestuursleden ter aanvulling in de vacature O, Nijsse Gz. wegens periodie ke aftreding en de vacature wijlen M. Verg'ue. Tot stemopnemers werden be noemd de heeren'N W. de Vos en C. van Damme Bz. Uit de stemïning' bleek dat waren inge leverd 12 briefjes en Mnitgebracht op O. Nijss Gz. 11, op M. Dicloma-n 9, op J. Courtin 4 starnim&n, en op J. de Jonge en J. Beenhakker ieder '1 stelm, zoodat mot volstrekte meerderheid van stern-toen tot bestuursleden zijn gekozen de heeren C. Nijsse Gz. en M, Dielcman. Op de vraag ya 11 don voorzittel': pf dhr. Dielcman zijne benoeming aaiEvnai'dt wordt tocsteimtoend geantwoord onler dankbetui ging voor 't in hem gestelde vertrouwen terwijl dhr. Nijsse met zijpe benoeming inkennis zal worden gesteld. Hcetlckcnskci'kc. I11 dp Vrijdag gehou den vergadering van den B,aad dezer ge meente, was dhr. D. de ïtegt met kennis geving afwezig. Mededeeling werd gedaan dat d.oor Ged. St. was goedgekeurd de gemeentebegr-ooting, 1926 zoomede, dat door dgt college ingaande 1 Januari 1926 voor het tijdvak van 2 jaar vrijstelling was verleend voor het geven van onder- w'iis in vak J. aan de openbare Lagere school alhier. Voorts dat dpor Ged. St. was goedgekeurd dat het Burgerlijk' .Arm bestuur over 1926 aan Je gemeente f 100 subsidie heeft toegekend, in da kosten van den geneeskundigen dienst en f 100 in de kosten van de wijkverpleging. Het Jsla snppl. Kohier hondenbelasting- dienst 1925 werd vastgesteld tot ,een bedrag van f 6, verdeeld over 6 contribuabelen. Aan dhr., O. de Jonge, thans wonende te Baarland werd ingevolge de landarbeiderswe-t een creiliet verleend voor het bouwen yan een zoogenaamd plaatsje. Aan dhr. A. C. v. d. Linde, sedert 1900 lid en sedert 1919 voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur alhier werd als zoodanig met ingang' van 1 Januari 1926 eervol ontslag Verleend onder dankbetuiging voor de aan de ge meente in deze functie bewez'en diensten. In diens plaats werd, tot lid van het arm bestuur benoemd d,hr. L. v. Doeselaar met, 4 stemmen tegen 2 op dhr. P. J. Verburg. Dhr. J. Steijn die periodiek als lid van het armbestuur moest aftreden toet ingang van 1 Januari 1926 werd als zoo danig met algemeene stemmen herkozen. Na tweede stemming, werd, tot voorzittei van het armbestuur benoemd dhr. j. Steijn met 3 stemmen tegen 2 op dhr. H. de Begt. Een biljet werd in blanco inge leverd. Tot lid van de oommissie van toezicht op het lager onderwijs werd h,erJ benoemd het aftredend lid dhr. Jdhs. Boo ne "met 4 stommen tegen 2 op dhr. J. Nieuwenhnize. De gein-eentebegrooting 1925 werd gewijzigd. Bij de gewone rondvraag door den voor zitter werd o. a. op voorstel van dhr, Jo>hs. Boone besloten zoo mogelijk de ha venoprit te doen verbreeclen. De paaltjes staande langs het lange Weegje Zullen bij wijze van proef op voorstel van dhr. M. Walraven worden opgeruimd, daar ze hinderlijk voor het verkeer aldaar zijn.' Nog deelde de Voorzitter mede, dat alhoe wel een onderzoek door hem is ingesteld, hij n-og niet tot resultaat gekomen is in zake het kosteloos telefon-eeren van tie nwoners van Hoedekenskerke met d,io van Kwadendamme of omgekeerd, doch dat hij, deze werkzaam blijft. De vergadering, werd daarna gesloten. 1 Tn de VrijJag gehouden algemeene ledenverg, van de Coöperatieve Boeren leenbank alhier werden de statuten en het huishoudelijk reglement gewijzigd, en in overeenstemming gebracht met de thans aetelenide bepalingen van de wet 00 de Coöperatieve vereenigingen 1925. Om te ontkomen aan de verplichting' om inzaze te verieenen aan de fiscus van die boeken waarin de spaargelden worden ge administreerd, zoomede om voor het ver volg bevrijd te zijn van het gebruik van plakzegels voor inlagen op. de spaarbank boven de f10. werd, besloten ingaande 1 Januari 1926 een afzonderlijke spaarbank o,p te richten. Door het bestuur wercL vervolgens me degedeeld dat de rent© van spaargelden met ingang van 1 Januari J926 wordt teruggebracht op 3.6 0/0- Niet leden ge nieten vanaf dien datum 31/4 ,°/o rente. Die rente voor voorschotten zal met 'ingang' van dien datum voor alle thans geldendê voorschotten teruggebracht worden tot U/i Voorts zal de bank vergoeden voor gelden in loopende rekeningj 3.6 voor rediet -en 434 0/0 voor debet. 's Hcercnhock. Zondag j.l. hield de Post- duivenvereeniging „De Postduif" allier haar derde jaarlijksche k'euring. Wegens ziekte van den kbuxmieester, trad nu ,als zoodanig op de heer C. Joz'iasse aa-n w'ien een woord van dank voor de Jo or hem ver richte taak niet mag onthouden worden. Om 7.38 uur ariveerde hij aan de Noorl- Kraaiert, waar hij .per auto werd afge- haald. Vervolgens gang hij zijn werkzaam heden verrichten. Eerst naar de twe-e ge trouwe leden te Wolïaartsdijk, waar hij me tde hokk'euring' begon. .Omstreeks 9'/a uur arriveerde hij te 's Ileerenhoek, waar hij door het bestuur werd ontvang-en. Daar na begon hij verder met de keuring,. Toen de hokkëuring klaar wias Werd er een ten toonstelling" georganiseerd van do uitge zochte duiven. Wegens gebrek' aan een groote zaal, werd de tentoonstelling gehou den bij den voorzitter L. Capello, die zeer zeker den dank yerdient voor het gratis gebruik zijner gebouw. Daarna 'wórd over gegaan tot keuren; de leden waren daar bij goed vertegenwoordigd. De tentoonstel- bestond uit 1 klassen, o.a. oude doffers, oude duivinnen, jonge doffers em jpnge duivinnen. De klasse oude dofers werd, het eerstgekeurd, waarvan de prijzen be haald werden als volgt; le pr. J. Menheere, eere pr. een luxe kistje sigaren en een bronzen medaille; 2e pr. P. v. 't Westeinde, eere pr. een mond orgel 3e pr. W, v. 't Westeinde, eere, pr. 2 broodschotels4e pr. Edm. Spe^ier, eere pr. 1 mosterdpotje. Klasse 2, oude duivinnen. le pr. J. Menheere, eere pr. een tabaks- jiot en zilveren medaille; 2e pr. P. Paree, eere pr. een aschbak; 3e pr. J. Menheere, eere pr. 2 broedschotels, 4e pr. J. Men heere eëfffel ptr. 2 portretlijst-es. Klasse 3, jonge doffers: le pr. J. Menheere, eere pr. 1 ortemon- naie en zilv. medaille; 2e pr. L. Capello, eere pr. een pijp3e pr. M. Kaas, eere r. 2 broedschotels; 4e pr. Joh. de Jager, eere pr. een insectenspuitje. Klasse 4. jonge duivinnen: le pr. E. A. Lindenbevg, eere, pr. 1 pijp, met zilv. medaille; 2e pr. M. Baas, eere pr. 1 kistje sigaren; 3e pr. P. Paree, eere pr. 2 broedschotels; 4e pr. J. Menheere, met troostprijs. Ook was er een eere prijs uitgeloofd voor de beste huisvesting der duiven. Die werd behaald dpor J. Menheere. Na afloop der keuring werd in het clublokaal bij de Erven van de Bulck een gezamelijk'e bijeen komst van leden gehouden gebracht. Daar gaf de keurmeester een onderricht over de duiven, het fokken en verzorgen en, ver edelen dezer dieren Voor het vertrek werden allen nog ge- tracteerd op een Lekkere versnapering, waarna de keurmeester per auto vertrok, den dank van jxl 1 en meenemende voor wat hij had verricht. Zelf was hij ook zeer tevreden en zeide niet te hebben kunnen denken dat bij eene betrekkelijk zoo kleine postduivenvereniging zoo'n praohtcolleo- tie duiven zon worden gevonden. Een a ulo, in de sloot. Zaterdagmorgen kwam de veehandelaar O. K. uit St. Laurens jangs den weg" van Middelburg naar Serooskerke per, auto. Op de gevaarlijke plaats de zoogenaam de „Koepel" gleed hij met zijn auto van den weg. De auto, kwam met de wielen naar boven in een diepe sloot - terecht. H.oe K. zich van een wissen dood hoeft kunnen redden is bijna onbegrijpelijk daar de opening van de-auto geheel onde^ water zat. Met een lichte kneuzing en nat en bemodderd is hij er afgekomen. Met vereende krachten werd de auta op het droge gebracht die erg, gehavend was. {M. Ct.j Typhus. In een woning te Zuidzande, bewoond door den heer A. N. heeft dje dokter tlhans bij' aüe bewoners n.l. de beidie echtgenoo- ten en 4 kinderen, buiktyphus geconsta teerd. SCHEEPVAARTBERICHTEN De aanvaring" bijl Antwerpen. 1 Over de Zaterdag plaats gehad hebl- bende aanvaring op d,e Schelde worden (le volgende bijzonderheden gemeld: De aanvaring van het Amerikaansche s.s. ..Federal" en het 200 ten metendö Engelsche s.s. „Ashton", had Zuterdagi- morgen plaats te Austruweel bij (likken mist. De stoot was zoo lievig, dat d<b „Ashton" in tweeën brak en in rakels minuten zonk. Vier leden der bemanning zijn jam merlijk verdronken: de kapitein H- Ëcrle; eens toker, Cookeen matroos, Cann, en de Nederlandsche loods Pieten Rokrijl- vers uit Vlissingen. Vijf andere opvaren den kond.cn worden gered; zij werden in bedenkelijken toestand naar het. ziekenhuis overgebracht. Het zijn: Lamglois, le offi cier, Harding, kok; Koolmann, le machi nist; Johns, 2e machinist; Mudgs, stoker, en Harding, matroos, vader van den kok. Van deze geredden kon één man ge red worden door de „Director Buloke", terwijl 3 drenkelingen door de sleepboot „John P. Best" werden opgepikt; d.e vijfde geredde werd opgehaald door het aanvarende s.s. „Federal". "Van af dit vaartuig werden reddings boeien in het water geworpen, piaar blijk baar konden de overige vier,- door de kou de deze niet grijpen. 'De sleepbooten met de geredde zeelie den voeren naar Antwerpen. Do slacht offers waren schier van koude versteven. De drenkeling Hard/bag, die door de „Federal" gered werd, verkeerde in zul- ken ergen toestand, dat men vreesde, dat hij het verstand verloren had. De man, wiens zoon kok was aan boord van het gezonken schip, verkeerde in den waan, dat zijn zoon verdronken was. Deze was echter door een dor sleepbooten opge pikt. De ontmoeting van vader en zoon in hot ziekenhuis was ontroerend. Het gezonken 'schip ligt niet Sn het vaarwater. De plaats is afgebakend. Nabij de plaats der ramp werden op zoekingen gedaan naar de vermistenv doch zonder uitslag. Op den oever van den Austruweelschen dijk vond men een reis- ta-sch, toebehoorende aan den Nedeiiand- schen loods, die verdronk. Het gezonken schip is van de firma, Guernsney Craster Ltd. te Geuvsirey en was in consignatie bij de ïeederij Deckers en Co., Grammaystraat 9 te Antwerpen. Het „Laatste Nieuws" vernam Zondag uit .4 ntwerpen dat een tweedcj borsing op do Schelde plaats had, ditmaal tegenover Hansweord, tusschen het Nederla.ndscihe "ktoomschip „Abbekerk", komend uit Bot terdam en 't Engelsch stoomschip „Ken- more", uit Antwerpen vertrokken. GEMENGD NiWsT Drie sckcpca. «pi de Zuiderzee ingevroren. Twee stoombooten van Koppe's Scheeps- agentuur te Amsterdam, dje van Amster dam naar Lemmer en van Kampen naar Amsterdam zijn ovei^jestóken, schijnen op de Zuiderzee in het ijs ce zijn blijven ste ken. De stoomboot, die van Amsterdam vertrok, de „Friesland" werd geëscorteerd door d,e groote sleepboot „Paniël Goed koop", die een zwaren ijsbreker toet zich voerde. Het andere stoomschip is fte „Kampen" en vertrok Zaterdag-morgen uit Kampen naar Amsterdam. Men weet op het oogenblik niet waar beide eehepep zich bevinden; cok van de sleepboot „Da niël Goedkoop heeft men niets gehoord, Ongerustheid over het lot der schepen en de opvarenden behoeft voorloopig niet

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 2