Zenuw tabletten Mijnhardt DONDERDAG 8 OCTOBER 1925 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT VLISSINGEN GOES de gezelschappen van Nieuwland, Seroos- (kerke en D.omburg en de tambours,, hoorn blazers en pijpers van de versehilLendie padvindersgroepen, onder leiding van den heer A. Calatz, eene muzikale hulde ge bracht op de groote Markt voor het stad huis, op welks bordes de heer Morks stond, omringd van de huldi góngs commis sie en het Rag1, bestuur der gemiaenH alleen jnr. de Veer was wegiens eene ver gadering verhinderd. Als hulde aan den jarige werd nu ook hier gemeenschappelijk zijn compositie, het Zeeuwsch Volkslied, ten gehoore gebracht en vervolgens de Russische taptoe, waarna ieder der deelnemende korpsen zich nog liet liooren. De markt was een meuschenzee tijdens 'deze welgemeende en welverdiende hulde. Daarna had een feestelijke bijeenkomst plaats in „Het Schuttershof" waarbij1 de jarige werd toegesproken door mr. I. Adriaanse, voorzitter der huldigingscomf- missie, door deu burgemeester P. D.umon Tak, door den heer W. da Graaf voorzitter van ..Uit het Volk voor het Volk", door 'den heer Peeman uit Vlissiugen en den heer Clir. J. Mazure, voorzitter van Medio die allen liun waardeering voor den lieer (Morks en zjjn inuzicale verdiensten uit spraken. De laatste spreker was de heei\ Hermaan Snijders, die zeide in de eerste plaats ta willen spreken namens den jubilaris, om dat het dezen niet makkelijk zou afgaan. Namens hem verzekerde spr. dat hij het op hoogen prijs heeft gesteld "wat- hem de zer dagen is bereid. Vooral treft het hem dat hij van avond heeft kunnen waarne men dat heel Middelburg hem dankbaar is. Maar de heer Snijders wil er ook een persoonlijk woord bij voegen, en dan zegt hij den heer Morks van het begin af te hebben gekend, bijna 30 jaar heeft hij schier dagelijks met hem samengewerkt. Het is gebleken dat de voor 35 jaar ge dane keuze een goede is geweest al was ■het- voor den 26-jarigen jongeling destijds een lxeclen aanpak, de leiding1 op zich te nemen van een corps dat aan verslapping leed. Alleen mevrouw Morks en spr. we- ten precies wat de jarige gewerkt heeft voor het korps, nacht en dgg, Zondag en in de week. Zijn doel was, het korps vooruit te brengen en hij is er in geslaagd- Ieder die de 60 jaar overschrijdt, weet dat zijn grootste werkkracht voorbij is, maar de lierdenkinsdag wordt een feest dag1 als men terug mag zien met dan,k|- 'baarheid op hetgeen is volbracht. Spr. verzekert den heer Morks dat men hem dankbaar is en dit ook zal blijven. Na deze toespraken werd aan ieder gelegen heid gegeven den heer Morks persoonlijk geluk te wensclien en het overgroot» deel der aanwezigen maakte daarvan een djink1- baar gebruik. Hierbij werd door Excelsior en door het Gezelschap uit Nieuwland nog' een bloemenhulde aan de velen die reeds gegeven waren, toegevoegd. Het samenzijn van alle eenoodjg&cn werd besloten met het uitvoeren van nog twee composities van den jarige, namelijk de. „Marcia S-eria" uit de „la suite des (Miniatures" en de Triumphmarsch en „Vredesliymne". Die leden der bevriende- muziekg;e,zejf- schappen bleven in de groote zaal nog even bijeen om een verversching te ge bruiken, terwijl het comité en de leden van het „M. M. C." zich met- den heer iMorks en familie in de Bakkerskamér terugtrokken, waar men in intiemer kring nog eenigen tijd bijeen bleef. Tijdens de drukte op de Markt bij de muzikale, huldebetooging aan den heer 'Morks, werd een reeds bejaarde toeschou wer onwel. De man werd bij een der om wonenden binnengebracht, waar hij spoe dig! overleed. De politie bracht het lijk per brancard naar de woning' van den overledene in de Vlissingsohe straat. Ter viering van het 60-jarig jubilé der S;t.-Vineentius Vereeniging alhier, is thans behoudens onvoorziene omstan- 'digiheden het volgend programma, opge maakt Zaterdag, 24 October: 's Namiddags opening van de tentoonstelling der prijzen van de jubilé-loterij, in het gebouw der !R .-IC. Militairen-Vereeniging Hellebardïer- straat, waaraan verschillende attracties zullen verbonden worden. Zondag, 25 October, stichtingsdag der Vereeniging: Des morgens om half 11 plechtige H. Mis in de St. Jacobus-kerk'. 's Middags om 2 uur buitengewone* ver gadering iu de groote zaal van het Grand Hotel Britannia, waarin o. m. de welbeken de pater Borromaeus de Greeve, de feest rede zal uitspreken, terwijl een jongens koor ter afwisseling eeuige liederen zal zingen. Voor deze vergadering' zullen slechts een beperkt aantal kaarten be schikbaar gesteld kunnen worden. Maandag1, 26 October: 's Avonds te 8 uur in Grand Hotel Britannia, Liefdadig- heidsuitvoering1, waarin o. m. het St.-Vin- centius,-Oratorium' van J. A. Oremus voor gemengd koor ten gehoore zal gebracht worden. Mede zullen eenige mar- mergroepen betreffende het leven van St. (Vincentius vertoond worden, terwijl ter af wisseling en aanvulling een paar één-ac- ters opgevoerd zullen worden. Dinsdag1, 27 October, zal met hetzelfde programma als den vorigen dag, eene volksuitvoering1 gegeven worden. Voor de jubilé-loterij werd het. bestuur reeds mot meerdere prijzen verblijd, doch blijft het zich in de welwillendheid hiarer stads- en gewestgenooten aanbevelen, ter wijl ook nog steeds loten disponibel zijn. Vijftigjarig bestaan van de Koninklijk'» .Maatschappij „De Schelde." Nadat de Marinewerf te Ylissingen wast opgeheven, wat voor die plaats van grootè beteekenis was, omdat een deel van lia.ar tooli niet groote: bloei haiar daardoor' werd ontnomen, Was het op persoonlijken Bjaindrang van Z. M. Koning Willem III, dat dn heer Arie Smit een jonpj scheeps bouwkundige de terreinen in erfpacht naan' om cr een particulier bedrijf te vestigen en hij bracht die erfjpjaght in de op 8 Octo ber 1875 opgerichte maatschappij „de Schelde", die spoedig da,arop het praedi (Jaut Koninklijke; verwierf en die dus he den hajar 50-jarig bestaan herdenkt. De thecr Arie Smit werd president commis saris en bleef dit tot April 1925, terwijl hij thans ta,ls eere-voorzitter hij de herden- king van het jubileum z|oil tegenwoordig zijn. De andere toen benoemde floantmis- sarisscn zijn niet meer, wel is dit hetgevlall met idea eersten directeur, den heer Jos. Van Kaalte, die dit bleef! tot 1 Juli 1919. Thans is de heer yjan Kaalte commissaris doch zal wegens ongesteldheid dé viering niet kunnen medemaken. Met de lieeren Smit en van Kaalte wa ren de ingenieurs de heeren ,\YII. Martin on J. Jansen jr., de pioniers bij het werk, dat gedurende do laatste lialve eeuw van zoo'n groote beteekenis is geweest voor Vlissiugen, voor Zeeland, en voor de nij verheid van ons land in het algemeen.1 Beide genoemde ingenieurs zijn heenge gaan en kunnen het gouden jubileum' niet meer mede majken. De groote uitbreiding, die het bedrijf in don loop der jaren heeft ondergaan, blijkt o.a. hieruit, dal begonnen is met een kapi taal v<jn ft 200.000 in 1876, dal. dit in 1900 bedroeg 1800.000 en 'in 1924 Sfi 2.000.000; do aangegane leeningen be droegen nespt 112.000; f'1.325.Ó(fÖ en (£2.100.000. Het aantal werklieden be droeg in 1876 200, in 1900 1400 en in 1924 2000, terwijl in die jaren aan loo- nen en salarissen resp. werd uitbetaald 75000; 1'810.000 en 13.100.000. In de halve eeuw van haar bestaan leverde de maatschappij' 177 schepen al! cn wel 44 passagiersschepen, 25 vracht booten, 39 kleinere en binnenvaartuigen, 9 sleepbooten, 19 Nederlandsohe cn In- sdhe gouvernementsschepen, 4 groote oor logsschapen, 6 torpedobootjagers, 18 torpe- dobootcn en 13 onderzeebooteu. Bovendien werden afgeleverd: 408 miaphine installa ties en 1113 stoomketels. 1 Thans zijn nog; ïn aanbouw voor do marine een onderzeeboot en een groote 35 mijls torpedoboot jager voor de Kon. (PlaJkctV|ajartmiaatschaplplij 'het motorschip „Van Heutsz" en voor den Rottercfaiaischen Lloyd, voor welke maatschappij „da Schelde" sedert 1882 bijna lalle belangrijke schepen bouwde, de bijna gereed zijnde „Indrapoera," en de in liet eerste stadium van (aanbouw verkeerende „Sibajak". Een groot bezwaar voor de verdere toekomst der maatschappij zijn de te klei ne schutsluizen, om' schepen van het groo-c ste type te kunnen houwen en de hoon is er gevestigd, dat de regeering in dezen ■zal inede helpen om door h'ett «niak'en van groot-ere sluizen deu verderen bloei der nfaiattsdhlap]p(ij> te bevorderen. De tegenwoordige directie, beslaande uit de lieeren, mr. Jan Smit Azn. die sedert 1899 iaan de maatschappij verbonden is en Ir. H. C. Wesseling, die in 1919 den heer van Kaalte opvolgde, is zeer voort- tvfaieandf en 'z|al gesteund door de ingenieur de heeren L. J. K. v,aa (Wjajveren en H. Suijver zeker alles doen om in de richting; der oprichters voort te werken. Waar het niet mogelijk was een ruimte te vinden can met de 2000 man personeel saanen 'feest te vieren, is Woensdag aan elk hunner een feestgalve haar verhouding van loon en aantal dienstjaren uitgereikt. Gisterenavond vereenigden zich in de hal van het Kantoorgebouw der Maat schappij met de directie, den oprechter der Maatschappij, den heer Arie, Smit,, thans eere-voorzitter van het college van commissarissen, de heeren B. E. Kuijs en mr. F. J. Sprenger, commissarissen, de uik de deelnemers aan een huldeblijk gekozen eommsisie van voorbereiding, 87 dragers der gouden medalje voor 40-jarigen dienst, en verder de besturen der Bazen- en on- derbazenvereeniging en der Arbeidersi- verteg'enwoordigini°\ voor zoover zij in de kosten van het gedenkteoken hebben bij gedragen. Het gedenkteeken bestaat uit een groot tegeltableau aangebracht in de hal en voorstellende het eerste op de werf ge bouwde schip, den vischkotter „Zeeland", het mailstoomschip „Slamat" van den Rot- terdamschen Lloyd en den pas af gelever - den kruiser „Java". Boven dit tableau staan de initialen „K. S. M,", terzijde de jaartallen 1875 en 1925 en er onder „Ter herinnering' aan het 50-jarig bestaan der maatschap-pij op 8 October 1925, aange-, boden door het personeel". Het geheel is ontworpen door prof. Ir. G. Ddehl te Delft en vervaardigd door de Koninklijke Delfsch Aardewerkfabriek „de Porceleijne Fles" aldaar. De onthulling van het fraaie gedenk teeken had plaats door den gepensionneer- den onderbaas, den heer Bastiaan Leeu wenburg, een van de weinige van de nog in leven zijnde pioniers (20 in aantal), die in 1875 uit Holland naar Vlissingen'kwa,- men om op „de Schelde" te gaan werken. Namens hen, die aan het geschenk bij droegen, werd het woord gevoerd door den heer J. jF. Harting, voorzitter der Bazen-- en onderbazenvereeniging. Nadat de heer mr. Jan Smit Azn. het woord gegeven had aan den oudsten van het personeel den heer Storrenbach, open de deze de bijeenkomst en verzocht hij den heer Harting zijn tolk to, zijn. Deze hield een uitvoerige red,e, te lang om hier in zijn geheel op te nemen. Wij bepalen ons dan ook met to meld,en, dat hij in figuurlijken zin spTak -en het bedrijf dei- Ma, atsohappij vergeleek met een schip, waarbij hij niet vergat het steeds in bloei toenemen der Mij. te schetsen om ten slotte er op te wiiczn, dat nog altijd Jong Holt- land paraat dat de oude trek naar de zee er nog goed inzit en spr. brengt d,an ook een ecro-saluut aan Jong Holland, aan den Rotterdanischen Lloyd, in den per soon van wijlen den heer Willem Ruijs cn diens zonen, die. hun mooie schepen ,aan de golven toevertrouwen, aan de mannen, die cjic mooie schepen maken en ten slotte aan den lioogbejaard.cn eere-voorzitter van het eoRegc van commissarissen, den heer Arie Smit, wiens Koninklijke opdracht op een clijg als deze koninklijk is vervuld. Namens de directie voerde vervolgens de heer mr. Jan Smit Azn. als oud.sto directeur het woord. Spr. wijst op het vele belangrijke werk dat op de werf in die 50 jaar tot stand is gekomen en zegt clan, dat in de tweede helft der 50 jaren, toen het aantal werklieden tot ongeveer 1200 geklommen was, bij' liet reeds lang bestaande ziekte1- en ondersteuningsfonds, voor de werklieden belangrijke instellingen zijn lot stand gekonjpn. Spr. noemd- daar van slechts de Arbeidsvertegénwoordi- ging, de werkloosheidskas, het aanvul lingspensioenfonds, een geneeskundigen on- g'evaliendienst met daaruit gevolgde voor koming van ongevallen, leerscholen voor jongens, pensioenregeling- voor ambtenaren en *ben slotte de „Stichting' Voorzong", bestemd als reserve voor mogelijke tekor ten van de pensioenfondpen. Tegjenover deze zorgen van de Directie voor het per soneel ina.gt dankbaar erkend worden, dat zoovele mensehen de maatschappij lange jaren trouw bleven. Reeds zijn uitgereikt 644 zilveren medailles van 25-jarigen en 122 'gouden voor 40-jarigen dienst. Do kleine zaak is groot, geworden. Met -goed beleid is gezorgd, dat gereserveerd' isj voor den kwaden dag'. Beproefd zal worden door de periode van depressie van de go- heele wereld heen te komen en de directie hoopt dat dit mogelijk zal blijken door den goeden wil en ijver van alle medewerkers. Onmisbaar is daarnaast nog medewerking der regeering, die de maatschappij aan een beteren uitweg naar zee moet helpen, wil de maatschappij moderne passagiers schepen kunnen blijven bouwen. Spr. her innert aan de aan alle leden van het perso- nee len ook aan de ge.pcnsionneerden uitge reikte gratificatie en zegt dat bovendien 50.000 gulden'is gestort in de stkihttn(2j „Voorzorg". De directie stelt het op hoo gen prijs, dat zoo'n belangrijk aantal der- g'enen, die aan de fabriek verbonden zijn, op zulk een sympathieke wijze te kennen geven te begrijpen, dat de welvaart dei- Mij. ook de limine is. Gaarna aanvaardt spr. namens de Mij1, de gedenkplaat,. mede als bewijs van de goéde verstandhouding, en hij spreekt de hoop uit, dat ze nog in lengte van dagen zoo blijven zal. Zenuwstillendzenuwsterkend. Buisje 75 ct. Dinsdag zijn hier een kleine Engel" sclie kruiser en acht onderzeeërs gepas seerd. Zij' zullen tot 9 October te Antwer pen verblijven. Bjc Belgische zei-loodsen. De corres pondent te Brnsse lvan de „Tel.", schrijft: In haar laatste zitting te Antwerpeai heeft de commissie voor het loodswezetf zich bezig gehouden met de kwestie van de overplaatsing van de loodsen van Vlis singen naar de Belgische kust. D.e com missie heeft zich uitgesproken voor het behoud van de zeeloodsen te Vlissingen. Z. K..H. Prins Hendrik, die voor de bijwoning van het oi'ficieele diner ten gele genheid van het 50-jarig bestaan der. Kou. Mij. „De Schelde" heden naar hier konat, zal zijn intrek nemen in het Grand Hotel Brittannia. De Centrale Raad van de Haarlem- sdhe H|auzc, dezer dagen vergaderende te Am'sterdialm, besloot met groote meerder- derheid vjap, ^tem'men, het volgende jaar zijn Vergadering! hier ter stede te zullen houden. Naar wij' vernemen heeft de heer Hulsbergen, gérant van hotel „Zoutkeet" alhier, als afgevaardigde van den Bond van Middenstandsvereenigingen gjedaan weten te krijgen, dat op de vergadering te Alkmaar met 153 tegen 52 stemmen Goes werd aangewezen als de plaats waar het volgende jaar de Bondsvergadering zed gehouden worden. Wij waren in de gelegenheid in een der zalen van „Het Schuttershof" de in lichting- en werking te zién demonstreeren van een het nieuwe Korlapparaat „Retor", een Nedcrlandsch fabrikaat van vernuftige vinding, dat zonder ijs, zonder motorzon der compressor, geruischloos zonder eenige bediening' geheel bedrjjfszeker werkt. Na door middel van een kookapparaat in het toestel een kookprooes van. 1 a! lj/o uur te hebben bewerkstelligd, waarbij- vloeibare ammoniakgassen zich in den verdamper verzamelen, wordt door het verzetten vau een handel het koelingsproces ingeleid dat 24 uren duurt en in de koelkast een koude ontwikkelt, naar wij constateeren konden van 9 graden onder nul. Door het verdanf- pen van salmiak in den verdamper wordt de kunstmatige koude verwekt. Zoodra alle ammoniak verdampt is, neemt' het koolproees een einde. Op zoo'n wijzei leent zich de koelkast bijzonder voor het be waren van allerlei soort van levensmidde len in gekoelden of bevroren toestand. Het kookapparaat, met gas gestookt, verbruikt slechts 1.8 M3 gUs per dag. De vice-president van den Raadi van State, roept in de Staatscrt. van 6 dezer op, de onbekende belanghebbenden inzake het beroep, ingesteld door C. J. de Mey en O.. E. Borghgraef, te Goes, tegen het be sluit van B. en Wl dier gemoente van 6 Juli l.L, waarbij aan de firma Gebr. Biepi- man te Goes, en hare rechtverkrijgenden voor een proeftijd van 6 maanden ver gunning is verleend tot het uithreideu_vau hare drukkerij in liet perceel Beestenmarkt no. 2, aldaar. 'Maandagavond had in het Schutters hof alhier een dansdeouonstratie plaats van het Dansinstituut „Flora" te Middelburg. Be heer Laban demonstreerde met mof. Kitty Lakatos de voornaamste dansen voor dit seizoen, terwijl tot slot mej, Lakatos een tweetal solodansen uitvoerde. Tusschen de demonstraties door was er voor de aanwezigen gelegenheid tot dansen, waarvan door de vele aanwezi gen een dankbaar gebruik werd gemaakt. (Mi Ct,) Kapelle. Hue gevaarlijk bet is om met kindiers los achter op de fiets te rijden, bleek weer Maandagmiddag. Een school gaand jongetje van den heer Do Klerk- alliier, geraakte dusdanig met het voetje in het achterwiel verward,1 dat directe ge neeskundige hulp moest ingeroepen wor den, zware kneuzing werd geconstateerd. (M. Ct.)/ Schore. Tengevolge van schrikken sloe gen alhier de paarden van den landbou wer S., bespannen voor een sleeper, waarop een eg gelegd was, op hol. In woesiym vaart kwamen de dieren met het voertuig iu een sloot terecht. De voerman werd er afgeslingerd en bekwam ietwat letsel. Met materieeles ehade en een der dieren een geblesseerden poot, liep dit ongeval wan del boven wonder af. 'Een wielrijder W. die hier tusschen een kar en oen auto geraakte, werd daarbij1 onder de auto geslingerd. Bewusteloos en cekwetst werd liii opgenomen. Na geneesk. verzorging werd hij naar zijn wonin;gj overgebracht. (M. Ct.) Kruiningeu. De Raad kwam Maandag namiddag in voltallige vergadering' bijeen. Een verzoek kwam in van den paclij ter E. M. Niouwenhuizen aan het ge meentebestuur tot ontbinding van het pachteontract. Het. gemeentebestuur zal nu niet meer onderhands maar voortaan publiek verpachten, indien er zieli ge gadigden als pachter aanmelden. Wat betreft het in bruikleen geveK van een lokaal der Openbare school te Oost elijk -geven Ged. Staten in overweging! voor een bepaald aantal jaren een lokaal dier school af te staan, daar na dien tijd de toestanden aldaar kunnen veranderd zijn. 't Gemeentebestuur van Kruiningen zal mét 't Krabbendijksche Bestuur en het Bestuur der vereeniging van Onderwijs op Gereformeerden grondslag een confe rentie houden. Daarna komt in behandeling de prijs bepaling van het te leveren gas aan de ingezetenen door de maatsch. Mabeg te Utrecht. De exploitatiemaatsehappij stelt met het oog op vermeerdering van, gasver bruik voor, te beginnen met ij Oct. gas te leveren voor 15 ct. per M3 .voor 't meer dere dan in gelijknamige maanden in 1922, (in dit jaar is volgens de statistiek het minste gas verbruikt) voor 10 ct. per Ms. Een langdurige discussie ontspon zich in den Raad. Het einde is, dat J. Sinke als lid der commissie van bijstand! voor de gasfabrieken voorstelt het contract te handhaven met den grondprijs van 9 eeut per M3 voor allen, terwijl geen rekening behoeft te worden gehouden met. den. vóór- oorlogsehen prijs van 7 cent per M3 voor kookgas. B. en W. hadden aan den Raad voorgesteld om den prijs Voor meerder g'eleverd gas dan in de overeenkomende ma,and in '22 8 cent te doen leveren. Het voorstel-Sinke wordt door den Raad met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. - De beslissing' wordt nu uit Utrecht verwacht. Op voorstel van B. en W. zullen de lan taarns in de geheele gemeente in de daar voor aangewezen tijden weer alle branden tegen vergoeding van 2V2 cent per brand- uur per lautaarn, dé mobilisatieprijs was tot heden toe 5 cent per uur peut Jan- taai' n. Een verzoek aan oden gemeenteraad om eervol ontslag aan den heer N. F. van Bijke als ambtenaar van den Burgerlijken stand bij afwezigheid van den Buxge'- méestey, wordt door den raad met alge- meene stemmen verleend. In diens plaats" wordt tot ambtenaar van den Burg. stand benoemd de heer J. Blok, ambtenaar ter secretarie. De Raad stelt vervolgens de pensioens grondslag vast voor den heer Van Dijke van 17 Januari 1906 tot 1 Jauuari 1920 op f 150 van 1 Januari 1920 tot aan zijn ontslag* f 200. V er volgens besluit de Raad m. a. s. tot goedkeuring van de rekening van het Burg. Armbestuur met een ont vang van f 11094,79l/o en een uitgaaf van f 10229,29. Een concept verordening' aangeboden als provinciale regeling van de autobussen in die gemeente wordt m. a. s. vastgesteld. I (Mï Ct.) K rabbi-1 id ijk r. De door ons aan een ander blad ontleende mededeeling, dat het Vrijdag1 alhier door -een auto aangereden kind nog denzelfden nacht overleden zou zijn, is onjuist. Het kind heeft een sleutel been gebroken, en liep Maandag al weer buiten. i Rilland-Bath. Hier geraakte Dinsdag namiddag een span paarden, meet een wagen stroo op de hofstede van J. B. op hol. D.e boerenknecht M. N., die de paar den wilde staande houden, werd een eind medegesleurd en liep eenige verwondingen aan zijn hoofd en beenen op en brak' tengevolge van een val of stoot het sleu telheen van zijn rechterarm. 's- Hecrenhoek. De Raad dezer gemeente kwaui in openbare vergadering bijeen op Maandag, 5 October des namiddags ten half twee ure. Aanwezig de leden: J. B. Werri, J. Mariens, J. Westerveele, J. Remijn en A. Menheere. 5/fwe.ziyj met kennisgeving de leden: J. de Jonge, en Wl van 't 'Westeinde. Voorzitter: de Burgemeester. Het bekende zomertijd-adres van den Raad der gemeente Zoeterwoude, wordt met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen. Afwijkend wordt beschikt op Subsidieaanvrage der R.-K. Vereeniging „Moederschap®zorg/' te Heerlen en" de Vereeniging voor Handelsonderwijs te Goes, omdat uit deze gemeente geem enkel elerling1 deze instelling van onderwijs be zoekt. Met 3 tegen 2 stemmen (vóór de leden Werri, .Westerweele en Menheere, tegen de leden J. Remijn en J. Mlrteng) wordt besloten aan het blindeninstituut „Bar- timeus" te Zeist f 50,subsidie 14 verke nen, omreden een inwoner dezer gemeente aldaar een blind kind laat verplegen. De Belxooting Dienstjaar 1926 wordt den Raad aangeboden. De rondvraag leverde niets bijzonders op. Hierna sluiting'. Freshens. Van Melle's Confectionery Works te Breskens, viert 9 dezer haau vijf cn twintigjarig jubileum. Dé fabriek werkte aanvankelijk met een paar man personeel, hetwelk than^ ruim 250 bedraagt. Een tweede fabriek' te) Sluis is voor oen paar weken geopend, teneinde aan 11e steeds toenemende vraag naa* drops cn biscuits voor het Binnen- als Bui tenland, te kunnen voldoen. Dieze Zeeuwsche industrie is voor een kleine plaats als Breskens van groot be" lang-, Sas-van-Genl. Alhier had eén vergade» ring van eijnspachters plaats, waarin de houding zou worden vastgesteld dengenen, die getroffen worden door het raadsbesluit van 18 September, strekkende tot verhoo ging der vervallende erfpachten tot het niveau, waartegen momenteel nieuwe erf pachten worden uitgegeven, n.l. 15, 20 en 25 cents per M2. De oude cijns voor erf pacht is 7, 10 en 12 cents. 'De heer v. Goethem betoogde in een rede, dat deze maatregel niet billijk is. Ten slotte werd een adres aan den Baad voorgelezen, in ernstige overweging1 gevend hot Raadsbesluit van 18 Sept. 1.1. alsnog' te willen herzien, de erf- pachtsprijzen te willen terugbrengen op de oude basis, en een nieuwe _prijsregte - fing te willen treffen voor het onbebouwd de gedeelte der erfpacht. Het werd 'door de belanghebbenden getoekend. (M. Ct.) Hoofdplaat. Maandag- kwam de Raad dezer gemeente bijeen. Afwezig was de heer H. Temmerman. Op voorstel vaa den voorzitter werden de ingekomen stukken aangehouden tot. een volgende vergadering; Daarna werd voorgelezen de kennisgevln;g van den heer E. B. van Damme, dat hij wegens verhuizing naar een andere ge meente ontslag ..vraagt ^ls lid van den Raad. jevens wethouder. Als zijn opvolger werd als lid van den Raad toegelaten, na onderzoek der geloofsbrieven en het af leggen van den gebruikelijken eed de heer C. Ch. Sturm. Aan de orde was daarna het aanwijzen van een wethouder in de vacature van den heer E. B. van Damme. De voorzitter merkt op, dat de Raad wegens onvoltal'- ligheid niet bevoegd is een wethouder- te kiezen en stelde voor de benoeming aan te houden en over 14 dagen opnieuw op de agenda te zetten. Wanneer dan weder de Raad onvoltallig zal zjin, dan zal bij een derde vejrgadering de verkie zing toch. doorgaan. Bij de rondvraag ontspon zich nea discussie, over het al of niet aansluiten van Slijkplaat en Nummer 1 aan het electrisch net der gemeente Hoofdplaat. Volgens den Voorzitter bestond er voor aansluiting bij de bevolking te Slijkplaat en Nummer 1 geen animo. (Ml Cl.) Mafindag 12 dezer bezoekt de commis saris der Koningin de gemeenten 's Heer Abtskerke, Hoedekenskerke, Kloetingé en 's' Heer-Arendskerk'e. 'Een Zeeuwsche Emigratie-CoJiuiiisMic. Voor eenigen tijd werd melding ge maakt van do voornemens van de „Emi gratie Centrale Holland" te Den Haag, om in deze provincie te komen tot lhet stichten van een Zeeuwsche Emigijaltie- Cominassie. 1 1 Daartoe vond Maandagmiddag in een der zalen vjin het Provinciaal Bestuur te Middelburg de oprichtingsvergadering plaisits. Do Emigratie Centrale was verte- tagenwoordigd door de bei'de dire.cteuren de heeren mr. G. J. Verburgt en J. A.. A. Hartlond en de heer Ant. Fohner. lid van het curatorium en directeur vtan den Rijks dienst der werkloosheidsverzekering en A'rheidsbemïddeling, terwijl uitgenoodigd waren de heeren mr. R. M. van Dussel- dorp, lid van Ged. Staten van Zeeland, mr. P. Dieleman, Vertegenwoordiger der Z. L. M.J. Onderdijk, wethouder van Mid delburg. voorzitter der Districtsarbeids beurs. H. P. Staal directeur der Districtds- arbeidsbeurs te Middelburg, tallo wonende te Middelburg, J. Hnizinga, burgemeester van Terneuzen. voorzitter der commissie tot werkverruiming in Zeeuwsah-Vlaan- deren: J. F. de Cookér. directeur der Districtsarbeidsbeurs te TerneuzenF. vtpn Calmpen, vertegenwoordiger yan den Noord-Brabantsdhen Chr. Boerenbond, bur gemeester van GnaA-uw; L. van Vliet, ver tegenwoordiger van den Ne.d. R.-K. Liandi arbeidersbond te Utrecht; J. Salman, ven togenwoordiger van den Ned. R.-K'. Land arbeidersbond „St. Deusdedit" te Haarlem. J. A. Dominieus, vertegenwoordiger afd Zeeland van den Chr. Boe.ren- en Tuin dersbond te Wemeldinge; W. Hoogerhuis, vertegenwoordiger van den Ned. Bond Van Arbeiders v./h. Lrmd- Tuinbouw en Zuivelbedrijf te Utrecht en J. W. van OeVeren. vertegenwoordiger van den kring Schouwen en Duiveland der Z. L. M. te Zierikzoe.. De h-eeren L. van Vliet en W. Hooger- huis hadden bericht vji,n verhindering ge zonden. Nadat de vergadering door mr. van Dusseldorp was geopend, nam mr. Ver burgt het woord en deelde allereerst mede dat tot Voorzitter der Zeeuwséhe Em'i- grati-'-Cocmtaiissie ia benoemd de heer mr. K. M. Van Dusseldorp en tot secretaris de hear H. P. Stajal. Spr. dankte beide hee ren Voor de bereidwilligheid deze func ties te aanvaarden en heette d-e andere heec- ren welkom hopende dat deze Provinciale Commisd&l prettig samën zsj werken met de Centrale Holland. Vervolgens hield spr. êen inleiding! over de emigratie en zeide o.a. dja.t in verband met de bevolkingsaan was in ons land, zal getracht moetent

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 2