t NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GEHEEL ZEELAND INSECTENBETEN DIT BLAD VERSCHIJNT: DES DINSDAGS DES DONDERDAGS EN DES ZATERDAGS Eerste Blad ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1925 Het beschavingswerk der Kloosters. BUITENLAND DUITSCHLAND FRANKRIJK FINLAND MAROKKO AMERIKA BINNENLAND NUMMER 93 21 stb JAARGANG NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Bureaux van Redactie en Administratie i Weetslngel, QOES Interloc. Telefoon: Redactie en AdmlnlatratleTelef. No. 207 Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2i Telefoon No. 474 Abonnementsprijs f1,90 per drie maanden, bij vooruitbetaling Advertentien van 1 tot 6 regels f 0,90, elke regel meer f 0,15 Contractregelprlje, te beginnen bQ 500 regels, beduidend lager 8R00TEWAARDE VAN PUBLICITEIT WORDT GELEZEN IN ALLE KRINGEN Dit nummer bestaat uit twee bladen Een der merkwaardigste redevoeringen welke op den Algemeenen Katholiekendag te 's-Gravenhage zijn gehouden, was die van prof. dr. A. J. Mulders, hoogleeraar aan het Groot Seminarie te Hoeven, over bovengenoemd onderwerp. Prof. van Aken, die de Sectievergadering voorzat, waarin deze rede 'werd uitgesproken, zeide het te betreuren, dat zij niet in een algemeene vergadering was gehouden, waar zij meer tot haar recht zou zijn gekomen. Inderdaad was de rede naar vorm, in houd eu voordracht schoon en leerrijk en de algemeene aandacht overwaard, gelijk uit he.t onderstaande, al is het maar een beknopte samenvatting, blijken zal. Wïji aarzelen dan ook niet haar de plaats in ta ruimen die aan een hoofdartikel toekomt. Na in den breede te hebben uiteengezet hoe onze vaderlandsche bodem, nadat de kloosterlingen van den H. Benedictus er de kruisvaan geplant hadden, allengs met kloosters van allen aard wérd ontdekt) ging de geleerde spreker over tot de be spreking van de sociale werkzaamheid der kloosters ten dienste van gansch de chris telijke gemeenschap. Al moeten de verdiensten der klooster- lingen als zoodanig niet hoofdzakelijk af gemeten worden naar het aantal bunders, die zij hebben ontgonnen of ingedijkt, zoo valt hierop voor het doel, dat deze voor dracht zich stelt, toch bijzondere nadruk. In het 48ste hoofdstuk had Benedictus' regel, dien vele middeleeuwsche kloosters orden min of meer getrouw volgden, be paald „Zij zullen waarlijk monniken we- zan, indien zij leven van den arbeid hun ner handen". Nu had weliswaar Cassio- dorus in de 6e eeuw de verplichte afschrij ving van handschriften met handenarbeid gelijk gesteld, maar ook op dit punt wil den met name de Cisterciënsers naar de letterlijke toepassing van den oorspronke- lijken regel terug. Dijken en wegen aan leggen, kanalen graven en bruggen hou wen, bosschen rooien en heidevelden ont ginnen, kudden koeien weiden en veldar beid verrichten waren voor de navolgers van den H'. Bernardus, die zelf de gunst vroeg van te mogen maaien, geliefde en dikwijls noodzakelijke bezigheden, wijl zij nieuwe nederzettingen gewooplijk vestig den te midden van moerassige vlakten, uitgestrekte wouden of eenzame woeste nijen: in eremoi vastae solitudinis, zooals sommige stichtingsbrieven vermelden. Om aan te geven, wat de kloosterorden voor de cultuur van bouwgronden en het verbeteren van den waterstaat gedaan hebben, bepaalt spr. zich tot het vermel den van enkele vaststaande gegevens om trent de Cisterciënser-orde, die op .dat ge bied bijzondere verdiensten heeft. We weten, dat Aduard uitgestrekte venen be zat. welke door de kloosterlingen werden- afgegraven, die zoo in de behoefte aan turf voor het klooster en de omgeving, konden voorzien. Ook wijst het. feit, dat dezelfde abdij in twee van de drie grootq waterschappen van de provincie Groningen de hoogste macht bezat, voldoende op hare verdiensten voor een gunstige afwatering van het gewest. Verder dijkten zij- in Zeeuwsch-Vlaanderen, op Zuid-Beveland, .VooTne en Putten uitgestrekte polders in, zooals in de 15e eeuw ook de Ilarthuizers deden op Schouwen. Eindelijk hebben ze in Westelijk Noord-Brabant vele wilder nissen. heidevelden en woeste gronden ont gonnen en in vruchtbaar bouwland her schapen; het middelpunt van deze ont ginningen was het oude Baerlebosch, waar eerst het dorp Nieuwenbosch werd aange legd in 1421 doorden St. Elisabeths- ■floed verzwolgen en iater, iets hooger °P, Oudenbosch verrees, waar tot op den huidigen dag de Bernardijnen zijn geble ven. Nog herinneren de namen van ta.lrij'-- he plaatsen aan haar kloosterlijken oor sprong, terwijl we van andere, waarvan de naam ons in dit op-zicht niets meer ver raadt, hetzelfde weten, als Assen, Eg* mond, Kijnsburg enz. I Door het stelsel van Jen vrijen arbeid, dat de Cisterciënsers invoerd.en en later de wereldlijke en geestelijke grootgrondbe zitters overnamen, steeg de opbrengst van den grond. Het natuurlijk gevolg was overproductie, die de ontwikkeling van den handel bevorderde; vooral toen in de 13e eeuw de hiervoor hinderlijke ordes- voorschriften van lieverlede in onbruik gtoaakten, grachten hunne kloosters niet zelden granen en vee, huiden en wol, boter en kaas, turf en hout op de markt. Evenals voor landbouw, veeteelt en vis serij, waren de leekebroeders voor vele Ambachten en beroepen de leermeesters, die gildebroeders en handwerklieden heb ben gevormd, zooals alleen het middjel- eeuwsche poorterschap die vermag aan te wiizen. Afgezien nog van talrijke schenkingen rut piëteit of dankbaarheid aan d,e kloos ters gedaan, moesten op den d,uur de ge meenschappelijke arbeidzaamheid, het kun dig beheer en het sober leven der klooster bewoners voeren tot grooten rijkdom en bezit. Doch moge ook al de rijkdom dei- kloosters spreekwoordelijk zijn geworden, veel meer nog hieven hunne uitingen van hulpvaardige naastenliefde beroemd tot op den huidigen dgg. Uit de zware poort der oude abdijen- trad de weldadigheid met haar onuitput- telijken, voorraad den behoeftigen tege moet. Zoo lenigden de kloosters het lot van het noodlijdende lolk. Ook van- de zieken. In den tijd, dat -do ziekenverpleging nog- niet georganiseerd was, had de eleëmosynarius1) van 'n kloos ter mede tot taak, van tijd tot tijeji te in1 formeeren of er in den omtrek wellicht behoeftigen ziele waren en hun ter liefde van Christus al het bcnoodigde te bezor gen.- Met toewijding en kennis van zaken werden vaak ia een gedeelte van den- kloostertuin bepaalde gewassen geteeld, waaruit de ziekenpater geneeskrachtige kruiden en dranken bereidde, die hij in zijn apotheek voor de lijdende menschheid gereed hield. Van de gastvrijheid vormden zich dë. kloosterlingen doorgaans een evangelische opvatting, die zich in den loon der eeuwen nooit verloochend heeft. Vonden aldus dp kleinen en nederigen dezer aarde in d,e kloosters bescherming, voor de vredige abdijpoort verstomde ook het geweld der veeten en tegen den zwij genden kloostermuur stuitte het wapenge kletter der roovende en brandende henden af. Was dat het profane beschavingswerk der kloosters, waardoor zij lichtbakens werden voor den ménschelijken geest en bronnen van wolvaart voor de maatschap pelijke samenleving, en ook1 de. nonnen kloosters deden in edplmoedige toewijding en verscheidenheid van dienstbetoon voor de mannelijke religieuzen niet onder in hun invloed op godsdienstig gebied vond dat grootschp werk zijn bekroning. Onberekenbaar is de invloed der kloos ters geweest niet alleen op de eenvoudige geloovigen, maar ook op de geestelijkheid zelve, seculiere zoowel als reguliere. Nor- bertut, de kanunnik van Xanten, richtte in de 12e eeuw zijn reactie tegen de on voldoende opleidjng van de wereldgeeste- lijken en hun ongedisciplineerd leven. En als in de latere middeleeuwen in de kloosters zelf weelde, verslapping, gemak zucht, in-vrijen-doen-zicli-uitvierende-'zin- nelijkheid den toenemenden rijkdom op den voet waren gevolgd, bleven tooh steeds in het monnikenwezen als zoodanig vitale krachten sluimeren, die, in'de ure der genade, spontaan zich uitwerkten, den kloosterstaat bezielend met nieuwe levens kracht. Zoo breekt te midden der verwor ding van de 14e en 15e eeuw een machtige stuwdrang naar verbetering zich baan, zich vooral uitend in een streven naar kloosterhervorming. Niet het minst in ons land. Windesheim luidt voor het klooster leven een aera van machtigen opbloei in. Belangrijk in cultuur-historisch soöiaal- economiseh en godsdienstig-zec|elijk op zicht, bedoelden dp kloosters vóór alles te zijn; oorden van ingekeerdheid, des har ten en heiliging der ziel. Maar juist om dat zij eerst het rijk Gods zochten en Zijne gerechtigheid, werd al het overige hun toegeworpen, zooals het Evangelie belooft. En zoo hebben zij, wier oogen en harten omhoog gericht waren, tegelijkertijd in ons vaderland meerkfan een derde van den bo dem ontgonnen en vruchtbaar gemaakt; zij, die voor zich zelf g-een hoo'gere kennis verlangden dan Jezus en Dien gekruist, meteen in de plooien hunner mantels aan anderen de geestesgoederen der beschaving gebracht; zij, die de armoede hadden ver koren als bruid, intusschen de wereld iu verbazing gezet door hunne alomvattende liefdadigheid, Nederland mag nooit het aandeel ver geten, dat de kloosters in zijne vorming en ontwikkeling, hebben gehad. Meer dan er gens ter wereld wellicht heeft hier de be schavingsmacht der Kerk zich door de kloosterlingen doen gelden. Eleëmosynarius wil zeggen de kloos terling, belast met het uitdeelen van de aalmoezen (eleëmosynae) aan de behoefti gen, die zich aan de kloosterpoort kwamen aanmelden. Bed. N. Z. Crt. 1 1875 GARCIA MORENO f 1925 Het was Donderdag i.l. juist een halve eeuw geleden, dat Garcia Moreno, presi dent van Ecuador onder den dolk der sluipmoordenaars jiet leven liet op de trap pen der kathedraal van Quito. Met hem ging een christen staatsman heen in den vollen zin des woords, een „catholique avant tout", een ridder zonder vrees of blaam en tegelijkertijd, een regent, die een open oog had voor de nooden en behoeften van zijn volk, een bestuurder met vermenden blik, enorme werkkracht en uitstekende bekwaamheden, zoodat hij het door revoluties verarmde en verachter- lijkte land binnen korten lijd tot welvaart en bloei wist te brengen en het dan ook te begrijpen valt, dat hém meer dan eens het presidentschap werd opgedragen. Doch zijn onverdachte Katholiciteit, zijn echt Boomsche overtuiging, die hij onder geeD stoelen of banken stak, zijn innige ver knochtheid aan den Stoel van St. Petrus op zijn aanmaning voteerde het Con gres een jaarlijksche dotatie aan den Paus zijn onverbloemd streven om van Ecu ador een echt christelijken staat te maken, vrij van ongeloovigo en liberalistische ten- denzen, haalde hem den onverzoenlijken haat op den hals van al degenen, d,ie tegen den gödsdjenst als fundament der staat kunde waren gekant en liet drijven van allerlei anti-kerkelijke genootschappen, met de sinistere Vrijmetselarij aan het hoofd, wist de hand te wapenen der onverlaten, die met den president geheel het christelijk regiment van den. Eeuadorscken staat moesten treffen. Maar al te wel slaagden zij in hun opzet; met ruim twintig won den overdekt lieten zij: op d;en droeven zes den Augustusdag van het jaar 1975 hun slachtoffer achter op het kerkplein. De laatste woorden, die Garcica Moreno ster vend uitte, waren.: „Dios no muere" „God sterft niet", heerlijk getuigenis Zijner edele ziel, dat boven alle lotsverwisselingen en boven allen toeleg der boozen, Hij staat Wiens wil de wereld regeert en Wiens liand de schepselen leidt waar Hij hen hebben wil. Van dien gïooten, edeion staatsman, van dien waarachtigen christen, op het veld van eer als martelaar gevallen, geldt Cicero's woord, datgeen vergetelheid, ooit dc herinnering aan zijn groote verdiensten voor God, Kerk en Vaderland zal kunnen uitwisschen. Het onderhond van de Schelde. BBUSSED. Donderdagochtend, hebben de ministers Anseele en Laboulle met hoo- gere ambtenaren van verschillende depar tementen een vergadering gehouden betref fende het administratieve regiem van deii dienst van onderhoud van de Schelde. Er is besloten een commissie aan te wijzen, wier taak liet zal zijn zich uit te spreken over de uitvoering van werken tot onder- boud van de Scheldp. De commissie zal haar zetel hebben te Antwerpen en door den oud-minister Franck gepresideerd worden. (N. B. Gt.) Het Veiliglieidspact. PABIJS, 6 Augustus (H;.N.) Zooals gemeld, zal Briand Maandagavond a.s. naar Londen vertrekken, om met Cham berlain over het veiligheidspact te be raadslagen. Waarschijnlijk zal het bezoek twee dagen duren. Hij zal word,en verge zeld door Bcrthelot, Fromag'eot cn Léger, allen hoofdambtenaren van 't ministerie van bultcnlandsche zaken. Het voornaamste punt der besprekin gen zal volgens de „Matin" het antwoord op de Duitsche nota van 20 Juli zijp'. Verder zal men echter ook het veiligl- heidspact zelf bespreken. De Engelsche- en Fransche regeeringen hebben prac- tisch bruikbare ontwerpen op schrift doen stellen. H;et Fransche ontwerp wil ven- schillende verdragen, in de eerste plaat.3 een pact voor de Bïjnlandzóne, waardoor Frankrijk zich den steun van Engeland voor het geval van een Duitschen aanval aan, den Bijn wil verzekeren. Als tegen-praestatie zal Duitsehland ga ranties ontvangen, welke door Frankrijk door een verdrag van arbitrage word,en g$waa/borgd. Verder zijn in het Fransche ontwerp nog een Duitsch-Poolsch en een Duitsch- Tsjecho-Slowakisch arbitrage-verdrag op genomen. Ook het vraagstuk der oorlogsschulden zal waarschijnlijk ter sprake komen en men verwacht, dat Caillaux dan later naar Londen zal gaan. Het ministerie van bnitenlandsehe za ken is ook gereed gekomen met het ant woord op het laatste memorandum van Vanderv.elde over het veiligheidppact. Dit antwoord zal ten spoedigste te Brussel worden overhandigd, Zooals uit Praag- wordt bevestigd,- zijn de leden van de kleine entente over eengekomen, op den eerstvolgenden zit tingsdag van den volken bondsraad een ver klaring over het veiligheidspact af te geven. Zij willen daarbij als hun meening te kennen geven, dat dit pact wel een goed middel is voor de consolideering van den Europeeschen vrede, maar dat zij zich er tegen verzetten, dat niet alle grenzen op gelijke wijze gegarandeerd worden. Over deze verklaring is men het eerst na lange beraadslagingen te Praag, Bel grado en Boekarest eens geworden. Over de redactie van de verklaring wordt nog tusschen de drie hoofdsteden onderhandeld. Volgens de Petit Parisian zal Frankrijk bij de besprekingen over het waarborgver- drag, ten opzichte van twee punten zijn been stijf houden en wel de onvoorwaar delijke intrede' van Duitsehland, in den Volkenbond en Frankrijk's recht, Polen en Tsjeclio-Slowakije te besehermen. (N. B. Ct.j De drankwet. H'ELSINCtFOBS, (W,B.) De Finsche regeering heeft een'congres georganiseerd ter bestrijding van den dranksmokkel. Dit congfes zal 14 Augustus te Helsingfoi-s bijeenkomen. Alle betrokken landen heb ben de uitnoodiging om aan het congres deel te nemen, .aangenomen. De operaties in de streek van Fez, Aliali en ten Noorden van de Werga ont wikkelen zich onder uitstekende omstan digheden, De voorposten van Je vliegende colonnes hebben de bergachtige streek ten Noorden van den stroom bereikt en ruk ken voorwaarts, den tegenstand van den vijand ten spijt. Een sjerifijhsche ma- halla heeft Taukines bereikt, na in de heele streek de opstandige elementen ver jaagd te hebben en de verdreven stammen weer in het bezit van bun woonsteden te hebben gebracht. De krijgsverrichtin gen in de streek van Wczzau ontmoeten overal welslagen. SERVIË. De Sc r visch JA11) aansch c grens. De Gezantenraad beeft in zijn beslis sing van Woensdag definitief d,en 'loop van de Servisch-Albaneesche grens Vast- Iets over de behandeling van ïnsectenbetën en be langrijke raadgevingen, hoe ze te voorkomen. Insectenbeten zijn een over de geheela wereld verbreide plaag en overal zint men op middelen om het bijten djer plaag geesten te voorkomen. In ons klimaat zijn het vooral de muggen die hier te lande in 3 verschillende soorten voorko men die het meest gevreest zijn om hun jeuk- en zwelling-veroorzakende beten. Akker's Kloosterbalsem, het sedert tal van jaren geroemde middel tegen wonden van verschillenden aard, schrammen, smet ten, doorliggen en doorloopen, jeuk en zonnebrand, wordt ook met groot succes gebruikt bij beten van muggen en andere insecten. Indien spoedig aangewend, voor komt dit de zwelling geheel en stilt do jeuk onmiddellijk. Door zijn antiseptische werking zuivert Akker's Kloosterbalsem de door den insectenbeet veroorzaakte wonde en verwijdert het gif, d,at bij1 het toebrengen van de beten is binnengedron gen. Van groot belang zijn echter ook de waardevolle eigenschappen van Akker's Kloosterbalsem ter afwering van de insec ten. Men, smere daartoe, voor het naar bed gaan, voorhoofd en handen met Ak ker's Kloosterbalsem in, dit houdt de in secten op een afstand en versohaft U een ongestoorde nachtrust. Akker's Kloosterbalsem in potten van 20 gram f 0,50, 50 gram f I, -4- 100 gram f 1,75, is verkrijgbaarbij alle apothekers en drogisten. Een pot Akker's Kloosterbalsem is een huis-, zak en reisapotheek op zich zelf. 6046-51' gesteld. Het historisch klooster van St. Manen en de streek van Vermosoka zijn toe-gewezen aan Servië. Albanië krijgt bet dorp Piskupia en een rectificatie van de grens, die nog niet is afgepeild. Het mijn conflict, PITTSBUBG, 8 Augs. (V. D.) In de gisteren hier bijeengekomen conferentie, waar 700.000 mijnwerkers vertegenwoor digd waren, is besloten de algemeene mijn werkersstaking in Amerika te proclamee- ren. De staking zal 1 September begin nen, tenzij de mijneigenaren vóór dien 'datum met nieuwe voorstellen komen. Korte berichten. De gezamenlijke Londensche burge meesters hebben een oproep tot het pu bliek gericht om de kinderen nit de arme wijken van de hoofdstad ..Jhun aantal loopt in het kwart millioen) gratis de ten toonstelling te Wembley te laten bezoeken. De ratificaties van het Negen mo gendheden verdrag nopens China zijn te Washington gewisseld. Briand komt Maandag te Londen en zal den volgenden d,ag Austen Chamber lain ontmoeten. Mevrouw Arning, socialistisch Bijks- daglid, viel Woensdagavond tengevolgle van de uitputtende zittingen der laatste dagen, in den Eijksdag in onmacht. Daar het onmogelijk bleek haar bijl te brengen) is zij naar een ziekenhuis gebracht. De bladen hebben onlangs gemeld dat eenige arbeiders van het crematorium te Dresden zich aan een ernstige lijkschen- nis hadden schuldig gemaakt. Zij rukten o.a. de gouden tanden uit de gebitten der overledenen om ze dan aan een juwelier te verkoopen. De juwelier heeft zich Woens dag in zijn woning opgehangen. De Pruisische minister-president heeft een schrijven aan de regeeriugspresi- denten gericht, waarin hij verbiedtf, dat de oude Zwarb'-wjifc-roodë vlag van de officieele gebouwen wordt uitgestoken. Volgens bericht uit Parijs is gene raal Gourad, de militaire gouverneur van Parijs, Dinsdagavond naar PPolen ver trokken. Hij is vergezeld van eenige mi litairen. Gourad zal in Polen het Fran sche leger vertegenwoordigen bij: de ma noeuvres van het Poolsche leger. Vanderveldc, Belgisch minister v» 'Buitenlandsi-he zaken, zal ook Spoedig naar Londen gaan om met Chamberlain te spreken. Daarna gaat hij naar Genève voor de Volkenbondsvergadering. Ten gevolge van onweersbuien en daarmee gepaard gaande slagregens vreest men in Zwitserland voor overstroomingen. De Bijn. bij Bazel is meer dan een voet gswass :n. Donderdag heeft de prins van Wa les een olijfboom geplant bij de villa Long wood op Sint Helena op de plek waar het lijk van Napöleon voor de overbren ging naar Parijs 19 jaren begraven is ge weest. Uit St. Petersburg meldt men, dat er onder de honden en katten in groote mate hondsdolheid heersciht. In' sommige ge deelten van de stad, heerscht dientenge volge onder de bevolking vrijwel een pa niek. Dagelijks melden er zich aan het instituut Pasteur 20 a 30 menschen aan, die door dolle honden gebeten Zijn. Die, niets (emmers. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters verzocht om trent den datum van oproeping van na latige kiezers overleg te plegen met het kantongerecht. Voorts noodigde d;e minister de burge meesters uit om hem, dopr tusschenkomst van den Commissaris den Koningin, een rapport uit te brengen omtrent de uitvoe ring, door den burgemeester aan art. 14g der Kieswet, omtrent vervolging van nala tige kiezers, bij de stemming op 1 Juli j.l. gegeven. De nieuwe Minister van Koloniën. Bij Koninklijk Besluit van 5 Augustus is aan het lid van den Baad van Neder- landseh-Indië, Ch. J. I. M. Weiter, op dracht verstrekt om zich, in verband .met zijne voorgenomen benoeming tot Minister van Koloniën, naar Nederland te begeven. Aartsbisschoppelijk bezoek aan Botterdam. Mgr. van de Wetering, aarts bisschop van Utrecht, heeft Woensdag een bezoek! gebracht aan Botterdam, allereerst de bu reaus en werkplaatsen van „De Maasbo de" bezichtigd, vervolgens, op uitnoodiging van den burgemeester, rar. dr. Wijtema, het nieuwe stadhuis in oogenschouw ge nomen, waarna aan Monseigneur» door het gemeentebestuur «eu boottocht door do B'otterdamsche havens werd aangeboden, waar de Aartsbsischop dankbaar gebruik van maakte. Buijs Kamerpresident? Na,ar Politicus in de „Oprechte Haarl. Cour." schrijft, zou- het in de bedoeling der rechtsche partijen in de Tweed.e Ka mer liggen, den oud-minister Buijs dp Bee- renbrouck nummer één te plaatsen op de voordracht voor Tweede Kamer-president. WenscJicn v. d. B.-K. Middenstandsbond! Het bestuur van den Nederlaadschenr B.-K. Middenstandsbond! op ïederatieven. grondslag heeft het volgende adres aan den ministerraad gericht: Bij den aanvang der werkzaamheden van de nieuwe regeering zij het aan het stuur van den Nederl. B.-K. miJijtensta^dK- bond vergund, langs dezen weg ajan Uwe Excellentie kenbaar te m[ak€n eenige mid- denstandswenschen wier spoedige vervul ling wij, met eerbied, doch sterlkbn aan drang in da bizondere zorgen van Uwl Excellentie durven aanbevefen. Wij' doen dit mtet te m!eer vrijmoedigheid, wijl djezd wenschen voor het m'eerendeel geen Vraag stukken betreffen van z.g. grooten stijl, doch niettemin door den mijdjdenstand van! groote beteek'enis worden geacht. 1. Uitbreiding rijksvoorlichtingsdienst- Dankbaar erkennend, hetgeen vooral in del laatste jaren door den rijksvoorlichtings dienst, in vaste samenwerking met den ge- organiseerden ilnliddenstandj, ter technische, comimercieele en bodrijfsliuishoudtóindigd ontwikkeling van den middenstand^ is gej daan; daarnevens ziende dje möoie resul taten. welké ter zake met uiterst beschei den middelen en op zeer beperkt terreirf reeds werden bereikt, hebbten juist dia resultaten in ons de overtuiging doen rij pen. dat een uitbreiding van den rijks dienst voornoemd, aan groote groepen v(aln! middenstanders zal bijbrengen juist de gene, waaraan deze, in de huidige moei lijke 'economische omstandigheden, het dringenst'behoefte hebben bij hun zwaren gtrijd om1 het bestaan. 2. Arbeiderswet en collectieve arbeids overeenkomst a. De uitvoering en de zorg voor de naleving der Arbeidswet, word^t bedrijifsgewijze voor een geleidelijk) toe nemend deel, uit ambtelijke, handen d|oon

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 1