Vacantie PUROL DONDERDAG 16 JULI 1925 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT TSJ ECHO-SLOWAKIJ E AUSTRALIË, Korte berichten. BINNENLAND UIT ZEELAND MIDDELBURG VLISSINGEN GOES KERKNIEUWS Moskou bevat allereerst een menigte kost bare wapenen. Voorts net groote balda k'ijn, waaronder do Tsaren bü het leest hunner kroning voortschreden. Het is ver vaardigd van ebbenhout en paarlemoer, en met fluweel overtrokken. In een af zonderlijke zaal vindt men alle- soorten .van tronen: enkele, dubbele, en zelfs drie voudige. Daaronder is de dubbele troon voor de Tsaren Jwan en Peter, welke pan de rugzijde ecu opening bevat, waar door do jonge vorsten heimelijk voor ver raad der hovelinr.cn door lmn zusterkon den worden gewaarschuwd. Verder de troon van Tsaar Alexis, met duizenden robijnen, diamanten en edelsteenen bezet-, Ide troon van ivoor van keizerin Sophia, enz. In oen andere zaal zijn al de kronen vaar den JlussisCiien keizer bijeengebracht: t.w. 52. Ook hier een overvloed va.n ro bijnen, diamanten cn edelsteenen. De. kroon van keizerin Calharina II telt niet min der dan 2500 sleenen. Voorts de rijks appel en scepter van den laatsten ongc- lukkigen keizer Nicolaa.s, het halssnoer van do orde van den IIAndreas, het keizerlijk zegel en de insignia van onder scheidene orden. Ten slotte het kostbare tafelgerei, uit louter goudj met de initi- alend cs keizers jn edelsteenen. VexmeldingSwaard is nog het statie kleed van keizerin Catharina II. hetwelk zóó lang en van de edelsteenen zoo Zwaar was, dat twaalf kamorhecrcn den sleep moesten dragen. De revolutie heef t vele va.n deze schat ten overgegeven aan den smeltkroes. In dien het daarmee verworven geld werd besteed ten behoeve van de volkswelvaart, ïlan zou men ee-n reden tot vergoelijking gevonden hebben. („De Tijd") De godsdienstige kamt van de Hus- l'eeslen op den ADstiidter .King. Werd Hius op den Altstadter King in Praag den 6en Juli j.l. alleen als nationaal held en als litterator gevierd of niet? Van bet beantwoorden dezer vraag liangt zeer veel af. Want als Hus alleen als litteraire persoonlijkheid, alleen als nationaal held van bet Tsjechische volk verheerlijkt jverd, zoo had natuurlijk nie mand iets daartegen te zeggen. Anders echter staat liet er mode, als deze feeste lijkheden ook een anti-kerkelijk karakter droegen! Dit nu is liet geval geweest cn het doorslaande bewijs hiervoor ligt voor al in het manifest, dift voor dezen dag was samengesteld cn dat op dezen dag in aawezigheid van liet staatshoofd voor liet monument werd voorgelezen. In dit manifest komen n.l. Volgende zinsneden voor, die H.us niet als littera tor, niet als nationalen held, doch als strijder tegen het katholieke geloof ken merken en verheerlijken: (zoo b.v.): wij vieren zijn gedachtenis echter niet slechts die van een martelaar, doch voor alles ook als die van een verkondiger 'der waarheid en van een strijder voor de vrijheid van hot geweien en van de vrij heid der gedachte". iWat we onder gewetensvrijheid en denk- vïijheid, van dezen kant komende, te ver staan hebben, is maar al te zeer bekend! Dat beteekentstrijd tegen bet kaliolieke Üenken Door Hus werd ons volk en aan de ge- heele christelijke wereld Jezus' zuiver jEvangelie der liefde verklaard". Dit is voorzeker een zware aanklacht tegen de Katholieke Kerk, een beschuldi ging .als liadde ze tot dan toe een valsehe leer verkondigd! Dat moeten hier deze Katholieken iu dezen staat zich jnibliek en officieel laten vorklaren ?l 1 jjH.us verbrak de boeien der koppige autoriteit, waardoor de denkkracht afge bakend en het leven van den middel- eeuwschen inenseh in banden geslagen werd". ..Hus bevrijdde het geweten van den mensch en zijn verstand". Ook hier is het weer overduidelijk1, .wien men zoo graag als de koppige auto riteit" betitelt, enz., en wel geheel en al valscheljjk, zoo duidelijk zelfs, dat ieder eerlijk mensch moet toegeven, dat al deze plaatsen en zinsneden zich tegen de Ka tholieke Kerk en hare leer richten! En nog een plaats; ..Hus moet ons voorbeeld zijn, niet in tie afzonderlijke punten zijner theologi sche meeningen, doch in liet handelen en in den arbeid". Laten zich dan theologische meening, flus wereldbeschouwing en hjmdelen, prac- tiseh leven, en vooral juist bij Hus. van elkaar scheiden?! De aangehaalde zinsneden zeggen het 'duidelijk genoeg, dat de Hus-feestcn we zenlijk ook een demonstratie waren tegen de leer der Katholieke Kerk. („De Tijd") De staking onder de zeelieden in 'Australië is Dinsdag inderdaad begonplen. >De scheepvaart ligt stil. De regeering heeft een plan goedgekeurd om1 te trach ten de onmisbare diensten op gang te houden. i Een 'ni uwe hittegolf teistert NéW- iïork'. Maa^idtag zijn drie personen, gestor ven tengevolge van de hitte. In de staten In'diam|ai eT1 Minnesotal •zijn tengevolge Van de jo-ngste zware .stor tten 21 personen gedood. De ïnaterieelé schade bedraagt 21millioen gulden. Molgens berichten uit Tokio, zouden er, tengevolge van de overstroomingen .in 'Korea honderden personam vermist Wor den. Bij het afbreken van een fjajbriekls 'loods te Eschweiler is het dak ingestort waardoor de directeur cpr 'fabriek' levens gevaarlijk' werd gewónd, terwïjl een arbei der zwaar en een nndere licht géwon'd' Werd. Het luchtverkeer HamburgDres flen zal binnenkort toet watem-liegtuigeh gaan, die don n|flstand met can1 tussche®-' Haling op de. rivier de Elbe in Vijf uur teullen afleggen). 1 j - Bij' een botsing te Barlijin-Schölne- Lorg tusschen een tvam'rijtuig en eent vrachtauto zij'n 8 personen, gewond. t De toestand van mevrouw Qajllaux Wordt blijkens een uitge-geven bulletin), be vredigend' geacht. Zij- heeft bij het auto- ongeluk, dat hapH' Zondag is overkómen, een heup en een .Knieschijf ontwricht en tal van Vleeschwonden opgcloope.nl. Dinsdagavond zijn bij Villcneuve 2 treinen op elkaar geloopen. Er zijn 31 licht gewonden. Officieel wordt gemeld, dat onge veer .80.000 stakers naar Kanton gegaan zijn, waar de toestand ernstig is. De Kabinetscrisis. II. M. de Koningin hoeft aan den heer H. Colijn, Ministej' van Financiën, op dracht gegeven tot samenstelling' van een nieuw kabinet.. De beer Colijn heeft verzocht deze op dracht in beraad te mogen houden. Dc Koomsche Kamerfractie en de crisis. Naar „De Rsb." verneemt is do nieuwe Koomsche Kamerfractie nog steeds niet hijeen geweest en is zelfs van een even- tueele bijeenroeping nog niets bekend. Het blad geeft zijn bevreemding te kennen over den gang van zaken in de R'oomsche fractie. „De andere reclvtsche fracties zijn bij elkaar geweest en worden volledig van alles op de. hoogte gehouden. In deze fraetiobijeenkomsten is de aan te nemen houding (jij de crisis gezamenlijk vast gesteld. „Alleen bij d« Katholieke fractie is dit niet h,et geval. kien is mot alleen nog niet oens bijeen geweest, maar do leden van de fractie Worden overal buiten gehouden. Het wil ons voorkomen, dat dit systeem niet geheel zonder bedenking is. „Vooral na betgeen bij de Vlootwet is gebeurd, hadden wy meer contact en sa menwerking in onze fractie mogen ver wachten" „He tCentrum" merkt hierbij op, dat aangezien er niets concreets was te be-1 handelen, er voor het samenroepen der fractie geen aanleiding bestond. Edo I'imiucu uit Zwitserland geweerd. De Zwitsoi'sche. correspondent van de „Maasbode" seint Onze landgenoot Edo Kimmen, secre taris der Internationale Federatie van Transport-arbeiders, die eenige dagen ge leden in het Volkshuis te Bazel iu een openbare rede hét navolgen van het Sovjet Kussisclie voorbeeld der prole tarische dictatuur met de wapeneu in do hand moot hebben aanbevolen, is ten gevolge dezer rede op de lijst geplaatst der personen, aan wie op bevel der Ziwitsarsche fegeering hot opnieuw be treden van Zwitsersch grondgebied ver boden is. BERG EN-OP-ZOOM. Gedep. Staten van Noord-Brabant hebben het aan den heer C. van Liempt als secretaris en amb tenaar van den burgerlijken stand alhier verleende ontslag, na den betrokkene ge hoord te hebben, goedgekeurd. Gemeenteraadszitting. (Slot van het verslag). Bij de kwestie van verkoop van tabaks artikelen in koffiehuizen vraagt dhr. Mes uitstel om het advies van de Midd. vereen. Handelsbelangen en de Hanze in te win nen. Dhr. Boasson verdedigt het stellen van een maximum' van bijv. 2 of 3 sigaren of één doosje sigaretten van 10 stuks. Mevr. De Graaf meent, dat wel degelijk de siga ren-winkeliers benadeeld worden, en zij meent dat de lieeren moeten zorgen voor sigaren vóór 8 uur. Voor het voorstel-Mes stemman de dames "Wieijl en De Graaf en de hoeren Hondius en Mes. Dus is hef Verworpen met 11 tegen 4. Het voorstel- Boasson, een maximum te stellen, wordt verworpen met 14 tegen 2 stemmen, die van mevr. Weijl en dhr. Boasson. Het voorstel van B. en IV. wordt aangenomen met 2 stemmen tegen, die van mevr. Do Graaf en dhr. Mes. Bij het voorstel inzake vaststelling van de schoolgeldheffing'ver dedigt dhr. Vertregt het standpunt van de Comm. van Financiën, dat liet M. U. L.O. te duur wordt gemaakt en zegt, dat B. en W. verzekerd hebben, dat dc boe ken van gymnasium en H. B. S. eigendom dei' leerlingen blijven. Spr. verdedigt tweemaal iu plaats vah driemaal het schoolgeld van het gewone L. O. Spr, acht het voorstel van B. en W. den nek slag aan het bijzonder onderwijs. Dhr. Paul wijst nog op bet aftrekken van allo kinderen uit een gezin bij H.B.S. en gym nasium en bij het U.L.O. alleen die, welke aan dit onderwijs deelnemen. Men mag door te hoog schoolgeld de deelname aan het U.L.O. niet verminderen. B. en "W. zeggen, dat het schoolgeld van U.L.O wordt berekend naar de kosten van school G. e.n dit is een dure scliool. Alleen do ouders van de kinderen op die school zullen iets meer betalen, de totale op brengst van het schoolgeld zal vermin deren, en als men 'flriemaa lhet nieuwe schoolgeld betaalt van de U.L.O.-klasse, dau betaalt men in 9 jaar aog minder, dan thans. Bovendien is driemaal iu den geest der weL Aangenomen met 14 tegen 2 stemmen, die der heeren de Veer en Calltenféla Voor het laatste punt der agenda is de heer Brandsma, inspecteur van bet lager onderwijs uitgenoodigd aanwezig te zijn, het betrof bet voorstel van B. cn W. om school G' to splitsen in twee drie- klassige scholen. Dhr. Brandsma krijgt "t eerst liet woord en zejrt, zich meer werk to hebben kunnen geven, als hij geadvi seerd had het verzoek van oudercommis- sirs enz. zonder meer in to willigen. Nu wil men, dat hij omdat het bijzonder on derwijs wel leerkrachten kan gebruiken, dit ook voor het openhaar onderwijs moet bevorderen. Hij stelde splitsing'van school C voor, om de overige scholen van do overgangsbepalingen te doen profiteeren. Als een lid der financieele commissie meent, dat men met een proef met een school even verkeerd doet dan alle scho len te veranderen, men zou toch aan een school de stelsels van Dalton of Montassori kunnen probecren. Men klaagt er juist over, dat de kin deren veel te weinig doen, en wij willen het iuis tganrne, en hij één onderwijzer voor twee klassen, is dit juist te bevor deren. Spr. lmeft dit uit eigen ervaring. Voor een ambulantisme by de scliool op liet Molenwater is geen gevaar, want dat zou tegen don geest der wet zijn, en spr. meent ook, dat het hoofd het Voorbeeld moot geven door hard werken. Bij ziekte moet een onderwijzer van e.en 3-kla®sige school direct op1 kosten van het rijk worden veryangen, maar bij een zes-klassige scliool moet men onvervuld laten of de gemeente moet er voor zorgen. Spr. acht de proeftijd van een jaar voldoende, en zet uiteen dat con trole over de resultaten zeer goed moge lijk is, en hij wil dit doen in heb bijzijn van heel den raad, want spr. meent, dat er van de zijde van B. en W. te weinig onderzoek naar de resultaten van het onderwijs wordt ingesteld. Spr. is voor stander van dricmansscholen, maar heeft geen beslissingsrecht. Spr. acht het zoo vreemd, dat men voor school J 293 kin deren zou ^villen en voor de andere 216. School J wordt bc-zocht door kinderen, die verder onderwijs krijgen en ,de andere scholen hebben er veel, die dit niet krij gen. Spr. komt ten slotte op tegen eene aantijging, dat lip een benepen inspec teur zou zjjn. De voorzitter zegt, 'flat B. -en V., gezien dat de inspecteur zulk een voorstander is van driemans-scholen, bost een proef durven nemen. Dhr. Paul zegt alle mogelijke waardeering te heb ben voor het voorbereidend werk, majir men is het niet. eens met het resultaat. Het is niet juist, dat alles komt, als ge waagd is, behalve school C, maar ook B zal een driemansschool worden in plaats van een viermanssehool te blijven. Voor hot behoud van een openbare school op een kleine gemeente zou spreker kun nen stemmen voor een driemansscliboli maar hij vraagt, welke groote gemeente cj- een heeft. Spr. heeft bij linksehe en recldsche onderwijs-mensehen geïnfor meerd. maar nergens een verdediger van driemansscholen aangetroffen. Spr. zegt dat bet de vraag is wat boter is, drie- manssoholen met 33 leerlingen per onder wijzer of 6-klassige met 36 leerlingen per leerkracht. Spy. is jiaug. bij verschil lende vakken voor afleiding van de al- Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen der huid eu zonnebrand, is het nood zakelijk op reis altijd voorzien te zijn van een Doos 30-60-90 ct. leen werkende klassen. In ieder geval is spr. tegen een proef, omdat hij uit later voor te lezeu adviezen van deskundigen overtuigd is, dat t ongewenscht is. Deze adviezen bleken o.a. te zijn van dhr. Os- sendorp, het hoofdbestuur van het N.O. G., van dhr. Slemkes, die voorstander is van kleine scholen, maar die ook waar schuwt voor den invloed van minder goede leerkrachten op zulke scholen en zegt, dat kleine scholen wat het resul taat betreft, niet altijd bij' groote ten- acblerstaan en meer dergelijke uitdrukkin gen. B. en W. achten nergens de uitgaven onmogelijk. De voorz. zegt alleen door belasting- verhooging is het mogelijk. Dhr. Paul zeg&' dat de belastingen meermalen zijn ver laagd den laatsten tijd en Middelburg een goed figuur maakt tegenover andere ge meenten, en men niet kan zeggen, dat de gemeente bet absoluut niet kan dragen. Spr. herinnerde aan de woorden van dhr. Landsman, wethouder van onderwijs te Viissingen, dat de inspecteur voor boven tallige onderwijzers is. Dhr. Hondius wijst op de verschillende wijzigingen inzake 't inzicht op onderwijsgebied en z.i. zijn de kleine scholen nog zoo slecht niet, er is meer samenwerking tusschen hoofd, ou derwijzers en kinderen. Toch heeft hij bezwaren tegen liet voorstel, omdat de gemeente de rijkskas niet mag uitbuiten, nu het rijk nolens volens op 't onderwijs moet bezuinigen, en in twee deelen ver deelde scholen maakt nog geen twee kleine scholen, men zou dan in verschil lende deelen van de .stad een proef moe ten nemen. Financieel beeft liij bezwaar tegen het. voorstel van de oudereommis- sies c.s.. omdat het belastingbedrag per inwoner veel liooger is dan in 1914. Spr. is tegen een uitgifte van f 19.000 by de huidige tijdsomstandigheden. Dhr. Onder- dijk ontkent, dat B. en W. de financiën hebben op den voorgrond gebracht, in tegendeel .als er geen anderen uitweg is, zou spr. voor het verzóek der ouder commissies c.s. zijn. Een algemeene proef met 9 3-m armscholen achtten B. en W. échter te gevaarlijk. Het tweede idee van den inspecteur, een proef met school O is beter. De heer Ossendorp heeft toch ook wel eens gezegd, dat het- onderwijs •op een driemansschool niet slechter be hoeft te zijn dan op een zesklassigle senooi. 'Als de inspecteur een proef wil nemen met het Daltonstelsel', moet een democraat daar niet tegen Zijn en dit mag hij ook niet met deze proef dóen- Blijkt de driemansschool beter, dan Zal spreker die gaarne aanvaarden. De proef mo'et zeker genomen worden nu er ook de financiën der gemeente bij be trokken Zijn. Spr. komt er tegen op, dat dhr Paul citeert uit een boek van een voorstander van kleine scholen, en er alleen uitdrukkingen uithaalt, die in ?ïjn voordeel ziin. Mevrouw de Graaf houdt een krachtig pleidooi tegen de driemans- scholen. De heer den Hollander wijst op de gevolgen der L.O.-wet en ziet in het burgerrecht verkrijgen van de Ji-mans- school, nog geen reden om haar te hand haven. als er iets anders naar voren komt Voor een driemansschool dient men te beschikken over uitstekende onderwijs krachten. De klassen mogen bovendien niet te axoot ziin. De biigondere scholen kunnen 'toch ook wel worden gesplitst als het noodig is. Het openhaar onderwijs zal bij het rapport van de oudercommis- aies c.s. in betere conditie komen; cn dit acht spr. niet gewenscht. Spr. zal voor hot voorstel van B. en W, stemmen, als hem toegezegd wordt, dat men met de driemans-scholen niet verder zal gaan. De voorzitter herhaalt dit beslist. Bij de replieken wijst dhr. Brandsma er o.a. nog op, dat aan alle scholen na tuurlijk gebreken kleven. Er moet toch eenmaal met iets nieuws begonnen wor den. Dhr. Mes zegt, ofschoon voor bij zonder onderwijs, waar de overheid heeft te waken voor goed openbaar onderwijs, tegen het voorstel van B. eu W, cn voor liet verzoek van de oudercommissiea, te zullen stemmen. Na, nog eenige dis cussies stelt de heer Paul voor het ver zoek der oudercommissies c.s. in te wil ligen. Over dit voorstel staken de stem men. Voor de dames de Graaf, Cornfy eu Wéijl en dhrn. Paul, Cornelisse, Boas son, Portneine en Mes. Tegen dhrn. de Veér, Onderdijk, Callenfels, Vertregt, Bos man, Hondius, Van der Weel en den Hollander. Over dit voorstel moet dus in de volgende vergadering weer word,en gestemd. De voorz. brengt dank aan den lieer Brandsma voor zijn toelichtingen, (applaus). Rondvraag. Dnr. Hondius vraagt, hoe het staat met de aanvrage om schoolbouw van de Geref. gemeente. De voorz. zegt, dat dit bij den inspecteur om advies is. Dhr. Mes wijst op den slechten toestand der bestrating in de Langedelft en dringt op spoedige verbetering aan. Dhr. Onder- dijk zal er in voorzien. Dhr. den Hollan der wijst op den hinder, d,ie men Zondags in de Noorderkerk neeft van het gebel van een ijswagentje. De voorz. zal er de politie op wijzen. Hierna wordt de ver gadering te kwart over zes gesloten. N.B. De heer Boasson vereenigde niel li maar slechts 4 stemmen op zich alp wethouder; 11 wqs in ons vorig nummer een drukfout. Red. In de gemeenteraadsvergadering van Woensdag 22 Juli te 2 uur worden onder staande zaken behandeld Notulen. Stukken. Herstemming over lint voorstel-Paul inzake reorganisatie van het openbaar lager onderwijs en verdere behandeling van die reorganisatie. Be schikking op het 'beroep van A. Jeroni- mus tegen een door Burg. en Wetli. ge dane aanschrijving tot verbetering zijner woning ,aan den Kinderdijk P 100. Gisterenavond had het eerste bei aard-concert op den Langen Jan plaats en dit heeft bewezen, dat het bestuur van Vreemdelingenverkeer een gelukkige ge dachte heeft gehad met het organiseer?n van deze concerten, terwijl de lieer Van Os een jjrogramma passend bij het doel de zer concerten had samengesteld. Vanuit de Nieuwe Kerk was een elctrische gelei ding gelegd naar het klavier ver trek, zulks was mogelijk door de welwillende mede werking der kerkvoogdij. Nu het leven, dat over dag op straat heerscht, had op gehouden, klonken de tonen van het steeds mooie klokkenspel veel mooier in de rustig aandoende stilte van den pracli- tigen zomeravond. Zeer vele stadgenooton en „Vreemdelingenverkeer" hebben dan ook van de muziek genooten. Vooral in de Abdij hadden vele een zit- of staan plaats gezocht en hun aantal zal zeker de volgende maal nog «vel grooter zijn. De harmonie jSt. Caecilia". alhier, directeur de heer André J. Geysen, geeft Vrijdag a.s., de.s avonds half' negen, een concert van gewijde mtiziek op de ach terplaats van de kazerne Willem III al daar. (M. Ct.) Het besproeien van onze door de Julizon geblakerde weg'en, straten en plei nen mot het Ifrissohe water van dein sproei-, wagen jaminer, dia,t er maar één Wlagen, is voor onze z'idh steeds uitbreidende ge- Jn'eente is een' genot, alleen de verfris-, selling duurt te kórt, het houdt niet ge noeg. Om' hierin verbetering te brengen, zal de dire.atie onzer 'gem'eentewerljen; eerstdaags een proef nemen met het be sproeien onzer straten' lhet een vodht walk in teer en andere substanties zijn ge mengd. Slaagt die proef, flan zal id|jt be- sproeiïngsvodit blijvend in den warmen tijd tel' besproeiing worden aange'wenld1, De leerlingen der zangschool welke verbonden is aan de afdeeling Goes van de „Maatschappij tot bevordering der Toonkunst" hebben Woensdagavond in een openbare les, onder leiding van hun leer- aar, den hoer O. Lies, proeven van hun bekwaamheid afgelegd door het ten ge- hoore brengen van verschillende liederen van Cath. van Rennes, Henrika van Tus senbroek', 'Bernard Zweers e.a. Na de pauze, werd een aardig zangspel: „Lente bloemen" in 3 bedrijven door de leerlin gen voor het voetlicht gebracht,. Met de bescheiden middelen dje ten dienste ston den was op het gebied van tooneeldecor en aankleeding der kleine speelsters en spe lers aardig' wat bereikt, b.v) het ijspaleis van Koning Winter in het tweede bedrijf voldeed lieel goed. Zang en dictie waxen niet onverdienstelijk en terecht werd op het einde aan mevr. PenningsStokman dhr. Lie sen dhr Kloosterman een bloe menhulde gebraent. Aan dit nobele trio dankt men immers bet succes van deze openbare las, die door tal van ouders en belangstellenden in „D'e Prins van Oran je" Werd bijgewoond. Er werd meermalen én hartelijk geapplaudisseerd. Woensdagmorgen al voor 7 uur waren èn te Goes èn te 's H,eer-Aremds- kerke reeds de kaarten voor den extra trein op 22 Juli uitverkocht. Men zou bijna, aan zwendel gaan den ken, zoo schrijft ons een teleurgestelde. (Z-) Krilllieudijke Dinsdag ging iemand van hier na het middagschaftuur bij zijn land in den Mairepolder een slootkant aan brand steken. Hij lette niet op de rich ting van den wind en dat daarnaast een stuk eerst lag van den landbouwer van Nieuwenhulzen. Deze gerst lag afgesne den 04> het land en vatte vuur. Gelukkig waren vlasplukkers dicht bij, die da delijk begonnen te blusschen door het vuur uit te slaan en met aarde te bedek ken. Ze riepen ook nog te hulp het volk van Van Nieuwennuizeu, dat wat ver der aan het karwljdorsehen was. Jn een groot kwartier was nu de brand ,ge- blusoht. Een 200 roeden verbrandden,. Een schade van een honderd gulden. (Z) VHo enhoGu jA.s. Zohdag zal in de St. WillrliTordus parochie alhier plfedhtig eu k'erk'elijk worden gevierd ho.t 1.0-jarig bestaan dei' St. yincehtiusvereeuSgiDg'. On der de Hoogmis predieatie dfoor ecn pater (Redcmiptorist. 's Middags 4 uur ifecst- vergadering hij de Erven' v. fl. Buldk', waar we hopen een 'flinke dpkomst te Men voor het beluisteren' Van het lOjarig verslag. Zondag had Kier de plechtige op tocht van het genootschap der H. Kinds heid plaats. Onder 'aïinw'ezigheid vau eeni 2500-tal poi'son«n', dlie van liela'de on Verre 'wuron geVoroon. trok de stoet door hot dorp. De optocht was schitterend en d» vooruitgang Van het. Genootschap liet zidh duidelijk aanzien uit fle mooie nieuWei groepen, die "wij aantroffen. Het is cenl en al lof, wat wij over dezen optocht hoor den en een woord van flaink stijgt uit 2500 kelen op voor de. geestelijkheid, de eerw. .Zusters en het hoofd der R.-K. school Unlet zijn onderwijzers, die hun beste, krach ten wijdden aan het orgalttiseeren, aan- kleedon en opstellen van den stoet. t Souburg. Vanavond wordt door samen werkende vereenigingen den oud-burge meester dezer gemeente een afsclieidsovatie gebracht. De «toet vertrekt om 8 uur va.n liet Marnixclein te West-Souburg, Waarna eerst een rondgang met muziek door dc gemeente plaats beeft. (M. Ct.) Zoutelandr. Toen Dinsdagvoormidd;ag landbouwer K. Kodde, een zeis bad ge scherpt, bracht hij jleze weg, doch de ?eis sloea oamiddellijk om en kwam op ziin handen terecht waardoor een diepe wond werd veroorzaakt. Geneeskundige huln werd ingeroepen. Sas van Gent. Maandagavond had al hier een motorongeval plaats, dat naar omstandigheden vrij goed is af'geloopen. De motorrijder K. van Axel. komende van de richting Selzaete, had nabij het entrepot der Coop. Suikerfabr. een de fect aan het stuur, waardoor deze on verwachts van richting veranderde, met het gevolg, dat de van Terneuzen komen de motorrijder D'„ van Westdorpe werd •aangereden. Beide motoren werden deer lijk gehavend, hetgeen verder rijden onmo gelijk maakte. D'e berijiders liepen bei den eenige verwondingen op. (M. Ct.) Sluis. Het lijk van den beer L. die Zon dag bij het auto-ongeluk liet leven liet is Dinsdagavond per auto naar Antwerpen vervoerd. De gewonde vrouw en kinderen waren in zooverre hersteld dat zij ook &aar huis konden terukkeeren. Dinsdagmiddag werd. op de Kaai een dame door een auto aangereden. Ge lukkig kwam Zij met den schrik vrij'. Met de Staatscrt. Van 14 Juli zijn verzonden afdrukken van de akten be treffende de N.V. „Wialzenmolen S.as van Gent", v. li. J. Verschaffel en H. Me- chelynck. te Bas van Gent. Frov. Zeeuwseb eoinitc tegen eenzijdige ontwapening. Er is een Zeeuwsen provinciaal eomilé opgericht tegen eenzijdige ontwapening. Het bestuur is als volgt samengesteldmr. J. Wi. Zijlstra te Middelburg voorzitter, M. van der Beke Callenfels te Vlissing'en, gen, secretaris-penningmeester, P. C. La brijn te Goes, D. L. H. van Raalte te Vlissingen en P. J. Elout te Domburg. Tot lid der gezondheidscommissie Axel -Hulst is door den Commissaris der Ko ningin benoemd de heer ,W. J. Mazzola, arts te Hulst. Zaligverklaring vjain pater Eymard, stich ter der Congregatie van het Allerheiligste' Sacrament. I Zondag j.l. had de laatste Zaligverl klaring van het Heilig J|a,ar plaats, die van den Eerb. pater Eymard, stichter (der Congregatie der Priesters van liet Aller heiligste Saelrament. He. plechtigehid ge-' sehiedde met. fle gewone eerem'oniën, dikwijls in don loop van dit jaar beschre ven. i Om' 10 uur werd het decreet der Za ligverklaring voorgelezen in 'tegenwoor digheid van de Congregatie dfer Riten') der Kardinaieln', die 'daarvan deel uit maken, van tairij'ké Bisschoppen en vlah het Kapittel van Sint Piet.er. I Na voorlezing van het decreet werd het „Te Deum" aangeheven en viel hét voor hang van de beeltenis viah den nieuwen Gelukzalige, die méteen boven, het Hoofd altaar van Sint Piet er in eön zee Vah! licht stond. Ook' een reliekl van. (.demi aieuwda Gelukzalige 'w'erd op het alijajar geplaatst. Np', het f.Te Doum" werd "dé Mis van den nieuwen. Gelukzalige plechtig»

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 2