C.'\ GOES NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VODR GEHEEL ZEELAND DIT BLAD VERSCHIJNT: DES DINSDAGS DES DONDERDAGS EN DES ZATERDAGS Eerste Blad pITTE ECA1RE NING STELLING 1JVERHEID an Effecten Coupons FRUIJTSER. ■T KREUZE" koersen r cliënten gratis Onze taak. Buitenlandsch Overzicht BUITENLAND DUITSCHLAND BELGIE RUSLAND OOSTENRIJK HONGARIJE JAPAN BINNENllANDr^ ■SE COURAIftrt L. J. HEIJMEIJER lg' hunner JUTE- 1958-30 Telefoon 182 [gebruikte jorradig. 'NEJ atst f 50.000) en f 100. Jr. JOS.SCHULTE, liache Regeering. krijving op boven lid bij: IT; te ATSTERDAM; iTOGrENBOSCH iijkantoor Stations- Hulst, Axel, Oost- feendyke. -Zoom. Ijn bij de bovenge- lling der loopende lingsdatum. de „Genossenschaft ter vom H. Kreuxe" A. FERVERS. NUMMER 60 ZATERDAG 23 MEI 1925 21stb JAARGANG of" te MIDDELBURG Zondags gesloten. 10 uur. Vele inzen- llïjt-Tentoonstelling. 'erschillende Variété- pok nil 10 uur geopend- RAAT EN. TELEFOON IBt 2 TIET V\2LVi ENpjrfl fsmrè ■00>- EN DOOR ONZEAGENTEM ZEEUWSCHE COURANT Bureaux van Redactie en Admlnietratie i Weatsingel, QOES Interloc. Telefoon: Redactie en Administratie Telef. No. 207 Bijkantoor» MIDDELBURG, Markt 1 en 2i Telefoon No. 474 Abonnementsprijs f1,90 per drie maanden, bij vooruitbetaling Atfvertentian van^1 tot 6 regels f0,90, elke regel meer f0,15 Contractregelprljs, te beginnen bij 500 regels, beduidend lager 8R00TE WAARDE VAN PUBLICITEIT WORDT GELEZEN IN ALLE KRINGEN Dit nummer bestaat uit twee bladen Nu de candidate)! zijn gesteld en de strijd om personen onder ons uit heeft, kennen wijKatho lieke kiezers, zoowel vrouwelijke als mannelijke, slechts ééne taak aan onze candidaten op 1 Juli a.s. de zege te bezorgen. Hier in Zeeland stemmen wij dus allen op de lijst 1.55 3.52 3.04 5.01 3.31 5.34 3.39 5.42 1.40 2.18 4.09 1.18 1.47 1.47 2.50 3.13 5.15 3.34 4.30 6.18 4.08 4.59 7.24 4.19 7.37 4.29 5.15 7.50 4.38 8.01 4.51 8.16 4.58 5.35 8.24 5.08 8.36 5.14 5.47 8.45 5.21 8.54 4 5.31 6.00 9.06 3 5.39 9.15 2 5.47 9.24 1 6.57 9.35 9 6.06 6.21 9.46 -8 6.14 6.29 9.55 2 7.30- 8.27 8.57" 7.69 7.44 8.06 9.05 9.48 10.18 10.34 10.53 11.04 11.17 11.37 11.46 ainen is niet altijd te rekeueü' V Eenes geestes. Onder een schat van bloemen hebben .Neêrland's pelgrims naar de Eeuwige Stad, Scliaepman's graf bedolven op liet Canipo Santo Teutonico te Home en de Voorzitter der JR.-IC. Staatspartij hield bij dat graf een ontroerende gedachtenisrede, die wij in een volgend nummer, dat ons geschikter plaats biedt, uitvoerig aan1 onze lezers hopen voor te leggen. Èn bloemenhulde èn gedachtenisrede waren het welsprekend getuigenis van Katho liek Nederland, dat het nog immer eenes geestes is met zijn diepbetreurden, doch nog altijd hoogvereerden emancipator, die ons Roomschè volk mondig maakte en liet da rechten en vrijheden hergaf, waarop het zoolang tevergeefs had moeten wach ten. Eenes geestes! Een schoone profetie voor de naaste toekomst!, nu binnenkort Katholiek Nederland den verkiezingsstrijd zal ingaan voor dezelfde idealen, waarvoor Schaepman heel zijn leven streed: erken ning van Gods soevereiniteit ook op staat kundig gebied' en een vrij Katholiek volk, werkend voor het welzijn van het ge meenschappelijke vaderland, trouw aan het Vorstenhuis en onze constitutioneel» instellingen. Immers, waar zóó de band gevoeld wordt die ons met dl'. Scliaepman tot over het graf samenbindt, daar kan: het niet anders of- de politieke kamp van den eersten Juli a.s. wettigt, voor wat onze partij aangaat, de schoonste ver wachtingen. Dat zij' niet beschaamd wor den, ligt grootendeels in onze eigene han den. Mogen zij liet werk weten aan ie vatten dat voor ons ligt, gelijk Schaapman het deed. „Eenes geestes met hem" zij de ons be zielende leuze in deze dagen. In den Grooten Oorlog van 1911IS heeft Amerika en wel de republiek der Vereenigöe Staten aan tal van oorlogvoe rende mogendheden, die aan de zijde der Entente stonden, geld geleend voor hunne krijgstoerustingen. Larjgl heeft yUncle Sam", zoo wordt Amerika satyriseh ge noemd, geduld gehad, maar thans wil het schijven zien en daarom heeft hij' Frank rijk, België, Italië, Tsjeclio-Slowakije, Eu- menië, Griekenland, Ê.uid-Slavië en Let land aangeschreven, om eens over de brug te komen met serieuze voorstellen van afbetaling. Ook wil Amerika die afbeta ling geregeld zien, los van de termijnen der Duitsohe schadevergoeding.' Menigi mi nister van financiën zit nu met die aan schrijving voor de noodzakelijkheid, ge durende een reeks van jaren een vaste som ter afbetaling op 's lands begrooting, te brengen, wat voor vele hunner een las tige operatie is, daar de meeste landen -4e^gevolge.n van de na-oorlogsóhe malaise nog niet zijn te boven gekomen. Tot over maat van smart is ook Engeland, dat eveneens zijn oorlogvoerenden vrienden gul leende, wakker, geworden en gaat nu ook met een briefje van aanmaning voor den dag komen. Geen wonder dat er mi nisters van financiën zijd, die van een persoonlijk gezoek aan „Uncle Sam" zooal niet kwijtschelding van de schuld dan toen verzachting der betalingsvoorwaar den verwachten. Men schrijft dan ook aan den Franschen minister van financiën, Caillaux het plan toe, zich naar Washing ton te begeven voor regeling der schuld kwestie. Terwijl in Genève de Volkenbondscom missie de, beperking van dén handel in wapenen internationaal wilde maken, aan bindende regelen onderworpen, is het wel typisch te constateeren, dat het Bolsjewis tisch Busland, dat indertijd z.g. de revo lutie maakte om voorgoed aan oorlog en strijd een einde te maken; aan die bespre kingen niet wilde deelnemen. Wieliswaar heeft Tsjits^rin, een der „gros bonnets" van de Russische Bolsjewieken op'tSowjet- Congres te Moscou gezegid, da,t Rusland dat niet heeft gedaan, omdat het den Vol kenbond als een partijdig lichaam be schouwt, maar dat is een uitvlucht die geen hout snijdt. Ook beweerde diezelfde poode mijnheer, dat het niet waar was, dat w Midden-Azië nieuwe Sowjet-Staten wor den gevormd om daarmede later tegen kuropa gewapend op te treden. Doch toen liij het in zijn redo had over het Engclso.li- Amerikaansche blók, dat zich tégen Rus land richt, beduidde Tsjitsjerin aap En geland en Amerika, dat het rekgping' moest houden met de stemming onder de volken van Azië, die weten, „dat Sovjet- Rusland hun eenige vriend is". Of dat ook te denken geeft? Sinds de vrede van Versailles aan de Donau-monarchie een einde maakte en Hongarije van Oostenrijk afscheidde, zien (le landen der Kleine Entente; Servië, Tsjeclio-Slowakije en Runienië met Argus- oogen toe of Hongarije en Oostenrijk zich niet' onttrekken aan de bepalingen van het vredesverdrag uit vreeze dat die landen hun oude macht zouden herwinnen. Nu wist dezer dagen een Hbneaarsch blad te melden dat in de onlangs gehou den conferentie der Kleine Entente te Boekarest besloten zou zijn een stap te genover Hongarije te doen inzake dp be weerde Hongaarsche bewapeningen en 't beweerde Hongaarsche irridentismeJ) Bra- tianoe (Runienië) was er tegen, daarente gen Bonos, Duca en Nintsjitsj (de rest der Kleine Entente) ervoor. In politieke kringen te Boedapast is men hierover zeer verontwaardigd. In de dagbladen werd erop gewezen, dat Hongarije voortdurend onder economische en militaire controle van organen vai) den volkenbonu staat en zijne internationale verplichtingen getrouw nakomt. Van de 75 miilioen gouden kronen, die de volken bond in het Hongaarsche saneeringsplan voor bet Hongaarsche. nationale leger heeft opgenomen, heeft de Hongaarsche regeering slechts 57 millioén gebruikt. Da bewering, dat het leger-budget van Hon garije even groot is als van Roemenië, wordt belachelijk genoemd, ouder opmer king, dat Roemenië driemaal zooveel aan zijn leger besteedt, hoewel Hongarije het kostbare stelsel van vrijwilligers heeft. Graaf Apponyi heeft zich tegenover journalisten als volgt over den voorge nomen stap van de Kleine Entente uitge laten de Hongaarsche regeering. mo.et er waardig en vastberaden op antwoorden. Apponyi noemde het belachelijk dat de kleine entente van Hongaarsche oorlógs toerustingen durft spreken. Daarvan is geen sprake, evenmin als van militaire verkwisting. De legerkosten zijn alleen zoo groot in verhouding tot cle geringe weerkracht in verband met liet aan Hon garije opgedrongen legerstelsel. Apponyi meent, dal Hongarije, in zijn antwoord aan de kleine entente van zijn kant erop moet wijzen, dat de kleine entente zijn verdragsverplichtingen o.a. ten aanzien van de minderheden en de weclerzijdsche ontwapening niet nakomt. Er is- geen en kel fe-it aanwezig, waaruit zou kunnen blijken, dat Hongarije van plan is den weg van het geweld te betreden. Wel wenscht Hongarije een rationeele herzie ning van het vredesverdrag langs vreed- zamen weg. In den Duitschen Rijksdag heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Strse- man, Maandag j.i. een groote politieke rede gehouden, waarin hij voornamelijk clen toestand van Dnitschland ten opzichte van de voortdurende bezettïng van liet Rijnland althans de Noordelijke zóne daarvan over de ontwapeningskwestie, Duitschland's verhouding tot den volken bond enz. Het zou te ver vöeren, wanneer wiji deze rede hier in haar geheel gingen ontleden, volstaan daarom met aan te merken, dat Stresemann liet voortduren van de geschillen tussehen de Geallieer den en Dqitschland blijft toeschrijven aan de houding van Frankrijk. Intussohen gaf het slot zijner rede, aldus luidende: In dien men ons vrede en gelijkgerechtigd heid geeft, dan zal de vreedzame ontwik keling' der volken in een vredelievend Duitschland den besten steun vinden" de hoop en verwachting dat de Duitsche re geering de tot dusverre gevolgde buiten landsche politiek wenscht voort te zetten, wat dan ook door diverse repaiblikeinsche cn Centrumsorganen met voldoening werd geconstateerd. Over de rede van Stresemann ontspon zich een debat waaraan sprekers van ver schillende politieke richting deelnamen. .Wij lasschen hier in wat het Centrumslid Kaas te berde bracht. Hij besprak hoofdzakelijk de kwestie der ontwapening en wees erop-, dat Duitschland ondanks de bittere teleurstel lingen steeds een politiek van toenadering is blijven voeren. Het voornaamste doel van onze buitenlandsche politiek moet het verdwijnen yan het wantrouwen tegenover Duitschland beoogen. Zoo Duitschland in de kwestie der ontwapening nalatig is ge weest, is zulks in geen geval als een be dreiging voor Frankrijk te beschouwen, mtusschen wachten wij sinds maanden te vergeefs op bewijzen van ons plichts Wanneer landen naar het wederom in bezit komen van gebieden streven, die vroeger binnen zijn grenzen lagen en dus nu als „onverloste" („irredenti") geoieden gelden, dan noemt men dat streven orre- dentisme. Zulke gebieden waren vóór den oorlog Elzas-Lotbaringen ten opzichte van Frankrijk, Triest ten opzichte van italië. Redactie. verzuim. Ook spreker liad, als graaf ■Westarp, van Engeland een andere: hou ding verwacht. Een dergelijke houding draagt zeker niet bij tot do moreele ont wapening. Na Duitschland's ontwapening moet overigens de Entente ook eindelijk eens aan haar bij het verdrag van Versail les voorziene eigen ontwapening' denken. Spreker is ook aanhanger van toetre ding van Duitschland -.tot den Volken bond, al beduidt zulks niet, dat ipj alles wat de, Volkenbond tot dusver heeft ge daan goedkeurt. Zoo druischt reeds de wijze waarop het Saargebied beheerd wordt, tegen do gedachte van den Volken bond in. De sociaaldemocratische partij' in den Rijksdag heeft aan het einde van hed debat een motie Van wantrouwen tegen de regeering ingediend. Zij deed dit, daar zij van meening is, dab noch rijkskanselier Dr. Luther, noch Dr. Stresemann, da rijksminister van buiteplandsche zaken, in staat zijn de buitentahd'sche politiek die zij beoogen, ten uitvoer te brengen, da,ar zij een te sterk verzet van Duitsoh-n'atio- nale zijde zullen ontmoeten. Deze motie werd verworpen, o.a. stemde ook liet Cen trum tegen. De communisten motiveerden de door hen ingediende motie* van wan trouwen tegen den minister van buiten landsche zaken door daaraan toe te voe, gen; „wegens de binnen- en buitenland sche politiek van zijn kabinet". Dat ook deze moties vielen, spreekt vanzelf. Over Hindenburg hoort men, nu hel rumoer omtrent zijn verkiezing en in stallatie voorbij is, weinig meer, hetgeen begrijpelijk is, wijl bij als staatshoofd bo ven de partijen staat. Toch is er wel iets in den laatstfen tijd- openbaar geworden, dat duidelijk bewijst, dat 'dje nieuwe Rijks- president den goeden koers in het bewind- voeren heeft ingeslagen. En dit is ditDo „Uherpatribtten", de Hakenkruisridders, cle fanatieke Gerniaan-Duitschers, ciie meenden in pilzen" Hindenburg den man te hebben gevonden, die hun idealen zou verwezenlijken wat Duitsehlands onge luk zou zijn zijn minder goed te spre ken over Hindenburg» vordraagzanre woorden, die zonder wijziging eveneens door Marx hadden kunnen gesnroken wor den. Ook neemt men kern kwalijk, dat de nieuwe president met zooveel waardeering zijn voorganger herdacht. Men merkt nu al het verschil tussehen hun Lucienderf en „hun" Hindenburg. Da.t is een stap in de goede richting. Ofschoon de wakkere Staatsman Vande- Vijvere Dinsdag in de Belgische Kamer zijn kabinet aan de volksvertegenwoordi ging voorstelde met een regeeringsver- klaring die zelfs door de liberalen en socialisten werd geprezen, besloten deze lieden, door enge partijzucht inplaats van door landsbelang geleid, toch het Kabinet Van de Vijvere aanstonds na zijn geboorte om hals te brengen, hetgeen als deze cou rant onder de oogen der lezers komt/ wel zal geschied zijn. Een lang officieel bericht dat de Fran- sche militaire overheid te Fez over de krijgsverrichtingen in Franseh Marokko openbaar gemaakt heeft, lijkt een voor zichtige voortbereiding op verderen hevi- gen strijd. Alle berichten uit Rabat stem men hierin overeeh, dat de Rif-Kabylen van Abd-el-Krim goed gewapend zijn met Ma.users, ruim voorzien zijn van munitie, zich weer meesters toonen in het begruik van liet hun goed bekende terrein en al lerlei hulpmiddelen van de moderne oor logvoering uitstekend weten toe te passen. Het kan best zijn dat in het operatie- plan van maarschalk Lyautey ligt om Abd-el-Krim's troepen en aanhangers wat verder te laten doordringen, ten einde hun een zooveel te vernietigender slag' toe te brengen. De Franschen zijn thans bezig met het samentrekken van hun operatie-kolonnes. Van deze steaat een onder generaal Co- lombas in het Westen, een onder generaal Freydenberg in het midden en een onder generaaly Cambay in het oosten. Zjj wor den nog voortdurend versterkt en wacht ten in het begin van deze week op de aan komst van kanonnen, vooral zware artille rie. Het zou kunnen dat de Maroknanen dan ook met het grasprojectiel kennis maakten, een wapen dat de Spanjaarden tot dusver niet hebben durven gebruiken, vanwege de talrijke gevangenen die zij in handen van Abd-el-Krim hebben moeten achterlaten en die in dit geval met den dood bedreigd worden. Zoo ziet men, dat de oorlog nog niet uit de wereld is. Zelfs dreigt het. gevaar, dat heel de Marokkaansclie geschiedenis nog een twistappel gaat worden tussehen do mogendheden wanneer de Fransclie en Spaamsche belangen aldaar met elkaar in botsing komen. Een jaar of 15 geleden heeft Marokko bijna een Europeeschen oorlog ontketend. De daarop volgende conferentie van Algeciras een plaatsje met een Moorschen naam, maar in Zuid-l Spanje gelegen heeft dien toen voor goed moeten bezweren. Hierachter past een vraagteeken. llit den Rijksdag. BERLIJN. 20 Mei (Part.) De Rijks dag heeft "lieden de door de sociaal-demo craten ingediende motie van wantrouwen verwerpen, en wel met 129 stemmen te gen 214 bij 25 onthoudingen. Met do sociaal-democraten stemden de communis ten en de volkschen voor de motie, terwijl de democraten zich onthielden. Zonder, hoofdelijke stemming werd daarna de mo tie van wantrouwen der communisten ver worpen. Aan de stemming was eerst nog een lang debat voorafgegaan. Na de stemming benoemde de Rijksdag nog na e.enig debat een commissie, die de oorzaken van de ramp van Dorstfeld zal onderzoeken. Na besloten te hebben de kwestie van liet Duitseh-Spaansch handelsverdrag niet in do eerstkomende zitting te behandelen, werd de zitting tot Maandag verdaagd. CN. R. CU De oorzaak van het mijnongeluk bij Dortmnnd. BERLIJN. Het mijnongeluk bij' Dort mund dat veroorzaakt is door de ont ploffing van een hoeveelheid dynamiet van 2000 Kilo, moet, naar men meent, 'op misdadige wijze, wellicht door ontslagen arbeiders, veroorzaakt zijn. Een ramp van zelfontploffing zou alleen kunnen zijn ge volgd op een ondeskundige wijze van op bergen tier springstof. Dit laatste wordt echter onwaarschijnlijk geaelit. Te Essen is Woensdag een rouwplech- tigheid gehouden voor de mannen, die bij de ontploffing in de mijn Dorstfeld om liet leven zijn gekomen. Rijksminister: Braun en de Pruisische minister vankoop- naaidei voerden liet woord. Na de plech tigheid zijn de 45 omgekomenen begraven. De gem'eenteraad van Brugge heeft,' in zijn jongste vergadering besloten' de herdenking van dei? Guldten-Sjlorenslag'j het Vlaamsch nationaal' feost hij' uitne mlendlieid, 'djit jaar met meer luister nog dan vroeger te vieren. De reusachtige Hal letoren zal, evenals het. standbeeld vhfó Jan Breydol en Pieter de Oonüi'ck', d|e helden van den Groen'ingerk'outer, op 11' en 12 Juli, geheel' electrisch worden geïllumineerd. Er zal een optocht van Vlaamsche vcreenigingen en eon bedaaird- concert plaats hebben en, tot slot, op de Groote Markt, een VlaatnSche cantate wor den ten gehoore gebracht. i (N. R'. Ct.) De hertelling van de biljetten in den kieskring Luik heeft inderdaad tot gevolg geliad, dat de socialisten een zetel ver liezen aan ae liberalen. Jenniges, de ka- tliclieko afgevaardigde van Eupen enMal- medy, moet' in het district Verviers zijn zetel afstaan aan een socialist, terwijl te Luik niet de socialist Donnay, doch de katholiek Delacolette gekozen blijkt. Ten slotte neemt in het district Hoei-Wherm- ma de liberaal Pieres de zetel van den socialist Deresquinet in. De Kamer telt dus 78 katholieken, 7S, socialisten, 23 liberalen, 6 Fronters en 2 communisten. (N. R|. Ct.) Naar men uit Brussel meldt, wordt er thans weer voortgegaan met de afbraak van de in 1914 totaal nutteloos gebleken omheining van Antwerpen. Binnen enkele maanden zal de ringmuur die de uitbrei ding van de voorstad Berchem, naar het Zuiden, nog steeds gedeeltelijk belemmert, geheel verdwenen zijn. De Belgische kamer heeft met algel meene stemmen den socialist mr. Emiel Brunet, tot voorzitter herkozen. („Msbd."J Een besluit van de Russische regeering, heeft arn dienstplichtigen leeftijd van de roode garde van 20 op 21 jaar gebracht. Mgr. Seipel, de gewezen bondskanselier van Oostenrijk, gaat thans ook een reeks lezingen in Zwitserland houden. Horthy, palatijju van Hongarije De Neue Freie Presse verneemt uit Boedapest, dat de Hongaarsche regeering ring een wetsontwerp voorbereidt, waar bij het ambt van rijksregent (Reichsver- weser) opgeheven worrlt en in_plaats daar van de waardigheid van palatijn weder ingevoerd wordt. Horthy, dè tegenwoor dige rijksregent, zou weg.ens zijn onver gelijkelijke verdiensten tot eersten pala- tijd aangewezen worden. De palatijn zal onafzetbaar zijn. .Wanneer de koning on mondig is, za 1de palatijh van rechtswege voogd zijn. De palatijn was in Hpngarije van vóór de revolutie van 1848. de hoogste waardig- heidsbekleeder in den staat na den ko ning. De latere Habsburgers hadden FABRIKANTEJN WORMLRytER HOtlAMO 1017-18 steeds een lid van hun geslacht voor dit ambt aangewezen. Na de revolutie van 1848 was de waardigheid afgeschaft. („N. R. Ct.'-'jj 25000 daklouzeoj De „Tian'esmeldt uit Tokio omtrent den brand, 'dtte Kumïagayla:, een stad snetj 50.000 inwoners, 20 mijlen tero noordenf. van Tokio, totaal Verwoestte, 2000 geboué wen gingen irt do vlamden1 op, waarondeR liet stadhuis, het postkkntoor, het station! en alle banken, scholcu, theaters en bios-' cop en. Ongeveer 25.000 personen zijiü dakloosj .Velen zijn gewond ea gevreesd wordft dat verscheidenen ggdjood zjjn. De br&üd-l weer van Tokio kiwam' te hulp, doch! op( hetzelfde tijdstip braken in (Tokio d(ria branden uit, een aabij jyoshiwagal, waarbij' 1Q00 personen dakloos werden. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 19. Mei. Een voorstel-Rutgars van Rozenburg, .om' de bioscoopwet nog op de agenda ta plaatsen, wordt aangenomen met 38 tegen' 26 stemmen (rechts tegen links). Mej. W.estermau (v.-b.) verdedigt haar wetsvoorstel tot wijziging van dfe lager- onderwijswet. Onderwijs in een vreemds taal op de lagere school bevordert h.i. da algemecne ontwikkeling. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 35 tegen 33 stemmen. Voor: do Vrijheids" bonders, de C.-H, de comm de heeren Oud, v, Ryekevorssel, v. d. Heuvel, Win^ termanys, de Wilde, Bomans, Scheurer, Anient, Beumer, v. Sasse v. IJsselt, Heu-i kola, A. Colijn, Hutten, Rutgers, v. Voorst t. Voorst, moj. Iiatz, mej. Meijer en de voorzitter. Aan de orde zijn de wetsontwerpen: 1' .Wetsontwerp en wijziging en aan vulling van het Vilde hoofdstuk B der "StaatsSegrooting voor 1925 (uitkeering aan de „Codro"); 2e. wetsontwerp tot tijdelijke schorsing van de heffing van een recht op mijnen, ingevolge de wet van 26 Maart 1920; wijziging en verhoogjng van hoofdstuk! V der Staatsbegrooting voor 1925; 3. wetsontwerp tot wijziging van de wet tot regeling van de inkomsten en uit-i gaven van het Staatswinstbedvijf voon 1.924. De nog. 13 worden z.h.s. aangenomen. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot wijziging en aanvulling dor Pensioenwet voor cle landmacht; wijziging en aanvul ling van de Militaire Weduweuwet 1922'. De heer Iv. ter Laan (s.-d.) betreurt, dat da Kamer door aanneming der bur gerlijke pensioenwetten mede heeft getornd aan verkregen rechten. Inmiddels is de' iüancieele toestand veel beter geworden. Spr. acht termen aanwezig, het ontwerp terug te nemen en tevens de burgerlijke ambtenaren in hun rechten te herstellen. Do heer Duyma?r van Twist (a.-r.) vindt het karakter dezer pensioenwetten geheel andera dan die der burgerlijke. Ook spr. betoogt dat aan een verkregen recht wordt getornd. De heer Tilanus (o.-h.) kan 'met het ontwerp inzake de burgerlijke pensioenen medegaan wegens de schrikbarende hoqgta van de pensioenen. In 't algemeen kan spr. ook met de thans aan de orde zijnde ontwerpen medegaan. Echter gaat hot niet aan, eenmaal verkregen pensioenen alsnog aan te tasten. Geheel ongewijzigd kunnen deze ontwerpen nfet worden aangenomen. De heer Deckers (r.-k.) erkent, dab er ook ten deze maatregelen moeten worden genomen ter verlichting der zware lasten van den Staat. De tegenwoordige regeling betreffende pensioen en wachtgeld is ech ter niet bevredigend. Bij' de behandelingen van wetsontwerpen als deze voelt men sterk het gemis van een behoorlijke rege ling der rechtspositie van vooral de min dere militairen. De heer Ketelaar (v.-d.) protesteert ook tegen de aantasting van verkregen rech ten en zal stemmen voor alle amendemen ten die ze trachten te handhaven. De heer Van Dijk, Minister van Oorlog, betoogt dat niemand ontwerpen als deze met genoegen^ zal verdedigen. Spr. kan, niet tot de hier geopperde conclusie ko men, dat de pensioenregeling beter moet zijn omdat de rechtspositie minder gunstig is. Ook wordt er niet getornd aan verkre-1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 1