E'S FIE RK RK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GEHEEL ZEELAND :fwet beteekent andere Volken t verkoopen. 'O ets. 'O ets. DIT BLAD VERSCHIJNT; DES DINSDAGS DES DONDERDAGS EN DES ZATERDAGS jaar Eerste Blad 26 APRIL. ;he courant ZATERDAG IB APRIL 1925 21 stb jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen BUITENLAND DUITSCHLAND BELGIE ENGELAND FRANKRIJK BULGARIJE EGYPTE POLEN BINNENLAND™ April. Ter graan- tl17, chevallisr 15, 13,75, erwten 14,50. |il 1925. Graanmarkt. 100 Kilogram: Irogge 1313,50; wrn- lïerst 1616ji0; haver -14; bruine boonen |<nen 1414,50; paar lijnzaad IS20;, aard- l.ee 11 stuks, - verkocht |;s, verkocht 27. f 1,50. stuks fl,30; op de |00 stuks 5,25. 1'4 April. Veemarkt. I an heden waren aange- lii, 10 veulens, 2 ezels, leren, S10 vette id., 287 leren, 2207 nueh. kal ve len lammeren, 1097 var- 9 bokken of geiten. Ie kw. 1.25—1,30, 2e lie kw. 9585; ossen: le le kw. 1,10—1,00, 3e kw. le kw. 1,051,10, 2e [;w. 7565; kalveren: le 2e kw. 1,551,25, 3e Jsehapen: 1,001,10; 2e |kw. 70—60; lam. 1.10— Ie kw. 767S, 2e kw. 74 -64; lieht soort 768.0. melkkoeien: 210400, -420; stieren: 280375; |S0, vaarzen: 160200, lOO350, slachtpaardeiu 95180; nuchtere kal- ïfokkalveren1732, big- lerloopers: 2042. Ivoerd uitsluitend schoon: lo st., prijzen 1,401,90, j geel 14.900 st., prijzen J wit 520 st., prijzen 1,15 Ivvrood 13.000 st., prijzen jrkoopingen enz. ,-tG. Door den hoofdinge- van den Rjjkbwatersta&t I oensdag aanbesteed): a-het baggerwerk in het Neder- Ilte van het kanaal' va» fill! de .West- en Oostbuiten- neuzen. F. .Volkers te Rotterdam, •jwerkweek, voor het kanaal! 1 de buitenhaven 16 centbij J werkweek voor resp. 80 en wNordenne, Sfiedreaht, 48, u. Int 55—62 u. 40 en 10.4 d te Sliedrecht 48 uur 41 en 562 uur 39 en 10.8 cent. lieuwen en onderhouden van' sang en glaswerk1 van kunst- iiwen en verdere inrichtingen' bt het kanaal van Terneu- ftijkswaterleidingen bewesten) Idat perceel1, en de elelctricd- pan dat kanaal, vair 1 April' 1 31 December 1925, in drie in massa. Miwste inschrijver It le perceel A. O. Akke te lint voor f2275; 2e perceel Vuw te Terneuzen voor f 2389 Tel dezelfde f396. firan Verzet tegen Protectie. 'ONDS PAKJE •ONDS PAKJE NUMMER 46 NIEUWE ZFEUWSCHE COURANT Bureaux van Redactie en AdministratieWestsingel, GOES Jnterloc, Telefoon: Redactie en AdministratieTelef. No. 207 Bijkantoori MIDDELBURG, Markt 1 en 2| T«lefoon No. 474 Abonnementsprijs n,90 per dria maanden, bij vooruitbetaling AdvertsntiBn van 1 tot 6 regale 10,90, elke regel meer f0,16 Contractregelprljs, te beginnen bij 600 regela, beduidend lager «ROOTE WAARDE VAN PUBLICITEIT WORDT GELEZEN IN ALLE KRINGEN Nog een' weeek en de georganiseerde •Roomsch-ICatholiek'e kiezers en Hezteres- sen in Nederland lus ook iia Zeelamdl zullen met hun stem1 hun oordeel uit spreken over het „Politiek Advies." Om het gewicht der zaak waairomi het hier gaat, in het juiste licht te stellen, meenen wij ui et beter te kunnelnl doen, dan ons te badljeUen van de woorden! waarmede het bestuur van den R.-Iv, Rijkskieriéring 's Hertogenbosch zich dezer dagen in cene circulaire tot het R.-K. kiezerskorps van dien kieskring! richtte en die aldus luildlpn:1) „Het politiek1 advies, U allen bekend, is gegeven door het Adviseerend' College volgens de bepalingen van het Algemeen; Kiesreglement van den Algemeenen Bond van R.-K. RijkSkiesklingorganisaties in Nederland. Het is zeer begrijpelijk', dat dit Advies niet alle leden onzer R.-K. Staatspartij! heelt kunnen bevredigen. Dit heeft dan ook niemand, idlie eeuigj begrip heeft van de veelkleurige samen stelling onzer alle kringen en standen! omvattende politieke organisatie, ooit ver wacht. i Het spreeakt van zelf, dat critiek niet is uitgebleven, en dat thans aödere advie zen worde» gegeven om de kiezers te be wegen niet het Politiek Advies, doch be paalde öanditfyaten buiten dat Advies té stemmen. Het is alles zeer begrijpelijk en, wan neer de critiek' eerlijk en gematigd is, ook volkomen gioorloofd, daar het kies reglement de volle gelegenheid biedjt van. het PoDitiek Advies af te wijken. Dit neemt niet weg, dat het de plicht is van het Bondsbestuur R. K. H., ail's leidend orgaan in d|ezeu kieskring, de georganiseerde R.-K. kiezers te wijzen op de groote beteekenis en de groote belang rijkheid van het Politiek Advies. Door de critiek immers wordt d;ie gewoottïïjfc' of stilzwijgend voorbij ge gaan, of zelfs ten onrechte verkleind en betwist. Het politiek' advies is gegeven geheel lyoigfens de bepalingen valt het Kies reglement onder alle waarborgen, welke in dat reglement zijn ueergelegd. i Het Adviseerend College wer;d( gevormd' door niet minder id|an 49 persouen, uit het geheele land bijeengekbmen, vertrouwens mannen uit de k'iezersorgaxoisatie z'elVe naar voren gekbmen In dit college van hoogstaande e» ver antwoordelijke, katholieke personen koxil geen sprake zijn van groepjes-politiek, want de meesten kenden elkaar niet, wijl zjj uit alle deelen des laudte afkbmstig waren. Slechts één doel stond hun voor oogeö: naar beste weten en met volle verantwoor delijkheid een hoogst gewichtig en moei lijk' -werk zoo goed mogelijk' te vervullen in het belang der R.-K. Staatspartij' het geve» van het politiek' advies. In dit verband djient op twee punten, te worden gewezen le. dat de reglbm'entaire bepalingen, krachtens welke h.et Advies is gegeven, zijn vastgesteld in een tijd, toen er van die bekende beweging der 'laatste maanden nog geen sprake was 2e. dat ook de samenstelling van het Adviseerend College djateert uit een tijd (begin October 1924) toen van deze bewe ging nog niets ïtfaar buiten ruchtbaar was geworden. Na langdurige, gewichtige, doch rustigo en weloverwogen beraadslaging heeft het Adviseerend College djan zijn besluit geno men. 1 Het vóór en tegen is gewikt en ge wogen; allerlei factoren zijn onder het oog gezien. Niet ieder indivildjuee'l1 lid zal 'u alle onderdeelen zijne meerling verwezlenlijikH' hebben gezien, doch als resultaat van het onderlinge overleg is dit AJdjvies in zijil geheel1 met bijna algeaueene stem'mbn aan vaard en vastgesteld. Dit belangrijk werk mag niet door eenzijdige critiek' worden gekleineerd). Dit Politiek Advies is het weloverwo gen oordeel van de leiding der R.-K1 Staatspartij, wdlkb voor deze verkiezing was in handen gelegd van bet Adivisee- rend College. Met volle overtuiging spoort het be stuur daarom de ledten der R.-K. Kiesver-' eeiiiging aan op Zondag .26 April! a.s. hun stem uit te brengen op het politiek advies. Dit doende, volgt men den veiligen weg van de verantwoordelijke leidjng, die het gehéél' heeft overzien. En dit is een pnrft, dat men goed moet bedenken. Het is zoo gemakkelijk ontevreden te zijn over een bepaald onderdfeel, ddoch wanneer men het Politiek1 Advies stemt, weet mbn zeker een feiding te volgen, die n£et alleen één! fhndrdatunr, niet één kieskring, niet één,' stand, niet ;één groep heeft bekeken, dodf die het geliééfe 'and, de gehéélé partij en alle belangen heeft overzien. Eenzij digheid was hier uitgesloten. Ook) al1 heeft een candidaat van het Politiek' Advies, bedankt, daardoor veran dert aa-n de waardje daarvan in zijn ge heel genomen niets. Zéker is zulk bedanken te 'betreuren, omdat de bevrediging, welke mét hun plaatsing op het advies was bedoeld), is afgewezen. Maar het Politiek' Advies 'staat of valt niet met een paar öandidaten. Het ligt niet op den weg van het boiAls- bestuur R. K. II. te treden in de beoor- deelïng van de personen dér oandiaten', noch van die op- het Politiek Advies zijn geplaatst, noch van do andere die worden gepropageerd Evenmin treden wij' in dis cussie over de rond dfeze stemming ont stane acties, wij' erkennen er het regle mentaire recht van. .Wat het bestuut al leen duidelijk' en geargumenteerd', naar voren heeéft willen brengen, is de betee kenis en dc belangrijkheid van het Poli tiek Advies. Wanneer de georganiseerde R.-K. kie zers op Zondag 26 April! &.s. hun stem' in hunne kiesvereeatigingen gaaml uitbren gen, en zij staan voor de beslissing: stem! ik op het Politiek Advies of op een alllfabotisdhen candidaat'? dan moeten zij de waarde en hot gewicht van een*'- Advies van een voor liet gehecllc 'and verantwoordelijk College, en de waardb van een advies Van een willekeurig per soon o'ï1 groep van personen tegenover elkaar stellen. Ieder kiezer zal dan 't meest veilig handden, de leiding iu deze belangrijke aangelegenheid te volgen, ere te stemmen1 op het politiek advies. Wat ons in het bovenstaande va» bijzonder beJkng en gewicht toescheen), hebben wij met een vette l'etter doen uitkomen. Red. N. Z. Crt. Dc Presidentsverkiezing. Marx's kansen stijgen. Volgens den Keulschen berientgever van de „Vossische Zeitung" vreezen de industrieelen in het Rijnland voor de ean- didptipir-Hindenburg een noodlottige in vloed èn' op het buitenland èn op de Duitsche arbeiders. Zeer, zeer velen oor- deelen, dat Marx ongetwijfeld de voorkeur verdient, daar zijn persoon in elk geval een waarborg is voor een rustige ontwik keling in de goede richting,, terwijl een rijïcspresidentsehap van HindenDurg de kiem in zich sluit voor hevigen oinnen- landschen strijd en onrust, indien hij-niet gedwongen wordt na korten tijd een ambt neer te leggen, waartegen zijn krachten niet opgewassen zijn. Ondanks het hun gegeven advies zullm dus zoo schrijft de Buitenlandse]» Overzichtschrijver in „De Tijd" ver moedelijk tal van recbtsche industrieelen in Rijnland stemming voor Marx maken. En we beleven nu het zonderlinge ver schijnsel, dat niet alleen de Boerenbond in Beieren Marx steunen zal, doch ook de Volkspartij gedeeltelijk óók al tegen het advies van het partijbestuur in naar Marx schijnt te zullen overloopen zooals uit een artikel in de „Germania"- blijkt. Het heet zelfs, dat de partijleider- in-den-Rijksdag Mgr. Leieht, niets van de geste der Beiersehe Volkspartij tegenover Hindenburg heeft afgeweten en dat, hui ten zijn weten om, de Beiersehe rijksdag afgevaardigde Loibl stiekem naar Hanno ver is gegaan. Welk een geknoei en geïntrigeer! Welk een oneenigheid cn ver warring! Het heeft er allen schijn van, dat de reehtsche groepen, wier leiders de eene domheid op de andere stapelen, den grijzen veldmaarschalk een besliste neder laag bereiden en huns ondanks Marx zullen helpen aan een flinke over winning. Maar -het buitenland heeft on- dertusschen bij deze gelegenheid in dat rechtsclie- politieke huishouden van Duitschland een allesbehalve oogverkwik- kenden blik kunnen slaan. Echter blijkt tevens, dat de Stahlhelm- en punthelm- en Wotan- en monokei- en korsettenridders met hun -agrarischen-, Jonker- en anderen aanhang van verschillende oud-regiem nuance ondanks hun vermaarde „Gross- maulschaft" niet veel vermogen tenge volge van innerlijk machteloosheidsbewust- zijn tegenover het buitenland en onder linge verdeeldheid. Marx te Koningsbergen. Marx is Dinsdag te Koningsbergen met heel veel geestdrift ontvangen. Op het perron bevonden zich bij de aankomst van den trein vertegenwoordigers van de dria republikeinsche partijen, terwijl oen paar duizend leden van de rijksbanier voor het stations tonden opgesteld. Deze brachten hem een ovatie toen hij het gebouw ver liet. Nadat Marx enkele woorden van dank had gesproken, begaf hij zieli per auto, voorafgegaan door een muziekkorps van de rijksbanier, naar het stadhuis. Langs den weg stonden duizenden nieuws gierigen en de politie had handen vol werk om de menigte op een afstand ,ts houden. Marx hield zijn rede in 'de groote met zwart-rood-gouden vlaggen versierde zaal van het stadhuis, terwijl van het balcon andere republikeinsche leiders de menigte toespraken. Het publiek juichte Marx herhaaldelijk toe, vooral toen hij1 wees op de noodzakelijkheid de republiek te verdedigen tegen alle aanvallen van links of yan rechts. Woordvoerders van de drie republikeinsche partijen sloten zich nog hij de woorden van Marx aan. Zijl ein digden allen hun toespraak met de leuze: „Met Marx voor de republiek". Na de betooging vergezelde een geestdriftige me nigte Marx tot aap zijn hotel. Ook te Stettin werd aan Marx een; geestdriftige ontvangst bereid. Haarmann terechtgesteld. Naar de Rheinisch Westfahlische Zei tung meldt is de door het hof van gezwo renen te Hannover wegens moord in 24 gevallen ter dood veroordeelde moordenaar Haarmann Donderdag terechtgesteld. De datum van bijeenkomst der Belgi sche Kamer blijft bepaald- op 28 April. He Belgische provinciale raden hebben Woensdag de provinciale senatoren ge kozen. Bijna overal is 'de toestand onge wijzigd gebleven. Té Antwerpen zijn Cools wethouder van financiën, en Barniek van het Solvay-instituut tot socialistische sena toren gekozen. Te Namen heeft de Bro- queville zijn zetel afgestaan aan Cousot, ingevolge een overeenkomst tusschen de verschillende katholieke schakeeringen. Naar men uit Brussel meldt, is de socia listische Vlaamsche nationalist, Jef van Extergem, na den wapenstilstand wggens^ activisme veroordeeld maar onlangs voor de verkiezingen bij den dood van zijn vrouw op vrije voeten gesteld, Dinsdag te Antwerpen opnieuw in hechtenis ge nomen en in de gevangenis aldaar opge sloten. (N. R. Ct.£| Op het Buckingham-paleis wordt mee gedeeld, dat de Koning en de Koningin 25 April van hun tocht naar do Middel- landsche Zee te Londen terug hopen te zijn. Te Lindau heeft de politie een jeugdi gen smokkelaar ingerekend, die tijdens zijn verhoor bekende in Februari 1923 een douanier te hebben doodgeschoten. Wegens dezen moord is in Mei 1923 een ander douanier onschuldig tot acht jaar tuchthuis veroordeeld. Het O. M. had zolfs de doodstraf geëischt. De veroor deelde had steeds zijn onschuld staande gehouden. Het Ministerie P'ainlevc gevormd. Het ministerie Painlevé is gevormd. Painlevó neemt behalve het premierschap ook het ministerie van oorlog in handen. Briand wordt minister van buitenlandsehe zaken, Caillaux van financiën, de Monzie van justitie, terwijl Steeg de portefeuille van koloniën krijgt. (Msbd.) De aanslag op Koning Boris. Met betrekking tot den aanslag, die op Koning Boris van Bulgarije is gepleegd, wordt thans nog het volgende vernomen: De bende- die Koning Boris overviel, moet bestaan hebben uit ongeveer 56 man, allen agrariscli-eommUnistische ele menten. Door de kogels werd Prof. Iltschev, de wetenschappelijke medewerken van den .Koning bij diens ornithologische studiën, tevens 's-Konings jagermeester, gedood. De chauffeur werd gewond, waarop de Koning eigenhandig het stuur van hem wilde overnemen. Juist op dat oogenblik kwam de auto in aanraking met een telegraafpaal, waardoor alle inzit tenden eruitgeslingerd werden, zonder evenwel letsel te bekomen. De auto werd geheel vernield. De Koning ijlde daarop naar de dichtsbijrijnde der andere auto mobielen van zijn gevolg en reed daar mede naar Orhanie terug, alwaar hij het garnizoen afarmeerde en vervolgens aan het hoofd van een detachement van 30 sol daten de achtervolging der bandieten be gon. De daders bleken evenwel onvind baar. 1 j Bij 's Konings behouden terugkeer te ■Sofia had een enthousiaste vreugdebctoo- ging plaats. Markof en Bakalof, hoofdbestuursleden van de Bulgaarsche boerenpartij, zijn in hechtenis genomen, verdacht van mede plichtigheid aan den aanslag op koning Boris. Nicnwe aanslagen. Bij den lijkdienst voor generaal Geor- gieft is in de kathedraal te Sofia een .bom ontploft waardoor talrijke personen ge dood of gewond zijn. De aanwezige minis ters zijn echter ongedeerd gebleven. Dc moord op den Sirdar. De politie te Kairo heeft ten huize van een van de beklaagden die wegens den moord op den Sirdar tericht zullen staan, de acht revolvers ontdekt, waarmee de Sirdar overvallen en gedood is. Vierhonderd gezinnen dakloos. Uit Warschau wordt gemeld: Het dorpje Rika is door een brand bijna geheel verwoest. Vierhonderd gezinnon zijn dakloos. De oorzaak van den brand zou zijn hetspelen met lucifers, door ,een vijf-jarig jongetje. CANADA Wecshmsbrand. To Ontario brak in het Weeshuis dei- Zusters van St. Joseph een hivige brand uit, toen 150 kinderen op de speelplaats aan het spelen waren. De Zusters pro beerden met levensgevaar de kinderen te redden, doch slechts 20 kinderen konden in veiligheid worden gebracht. 130 kinderen kwamen in de vlammen om. („Centrum") De stemming «p 26 April. Hoe maakt men den uitslag op? Hoe schuift men candidaten tus schen? In liet- „Huisgezin" wordt een zeer duidelijk voorbeeld uitgewerkt om aan te geven, hoe bij de stemming op -26 April a.s. candidaten kunnen worden tus schen geschpven. Omdat de techniek van deze insehui- ving nog- lang niet voor iedereen duidelijk is, nemen we 't hier over. Verondersteld wordt, dat een zekere candidaat Meijer in de drie kieskringen van groep I (Noord-Brabant en Limburg) stemmen heeft verkregen en dat 'de ver houdingen de volgende zijn: Kieskring Tilburg totaal uitgebrachte stemmen 36000; Meijer 3000. Kieskring Den Bosch totaal 84000; Meijer 12000. Kieskring Limburg totaal 50000; Meijer 10000. In Tilburg verkreeg Meijer dus een twaalfde, in Den Bosch een zeventiende en in Limburg een vijftiende van het aantal geldige stemmen. In Limburg, staat hij dus in verhouding het gunstigst. Hij' zal dus voor dezen kieskring in aan-| merking komen voor insehuiving. Met hoeveel stemmen komt Meijer nu voor Limburg in aanmerking? Hier herstelt het „Huisgezin" een fout van een Limburgsch blad, dat geschreven had, dat Meijer, met verwaarloozing der stemmen, die hij in Tilburg en 's-Bosch geregen had, enkel met zijn 10.000 stem men, in Limburg behaald, voor dien kies kring in aanmerking komt. Het blad veronderstelde, dat te Lim burg, behalve de 10000 stemmen op Meijer nog 3000 stemmen op andere al-pnabeti- sche, candidaten waren uitgebracht en bij gevolg 37000 op het Politiek Advies. En zoo kende het Meijer met 10000 stemmen de vierde plaats op de definitieve lijst van Limburg toe en schoof hem tus schen den derden en den vierden candidaat van het Politiek Advies in. Dit is natuurlijk een fout, want de Bossche en Tilbnrgsche stemmen van Meijer moeten ook in rekening worden gebracht. Voor welke waarde? In Tilburg had Meijer 3000 stemmen gekregen van de 36000, in Den Bosch 12000 van de '84000, of in den eersten, kieskring een 12e, in den tweeden een ,7de van de stemmen, te zamen 19/84. Bijgevolg krijgt hij bij de 10000 Lim- burgsche stemmen er nog 19/84 van 50000 stemmen bij of 11309, zoodat Meijer in Limburg niet met 10D0 maar met 21309 stemmen als norm optreedt en bijgevolg op de Limburgêche lijst met de vierde, maar de tweede plaats inneemt. Men moet dus- zooals men uit dit voor beeld ziet, niet de stemmen in rekening brengen, die een alphabetische candidaat verkregen heeft in den kieskring alléén, waar hij naar verhouding de meeste stem men kreeg, maar de stemmen, welke .hij heeft verworven in alle kieskringen van een groep. en men moet de sternen, die hij heeft gekregen, niet eenvoudig, samentellen (in ons geval heeft Meijer in- totaal 25000 stemmen gehad), maar men moet die stem men in verband met het verhoudingsgetal overbrengen in de reëele stemwaarde. Dit de R.-K. Staatspartij. De heer Michielsen. Naar de N. Haarl. Ort. meldt, heeft ,de heer Michielsen, die op de alphabetische lijst voorkomt, verzocht geen stem' op hem uit te brengen, daar hij niet meer. voor een eandidatuur in aanmerking wenscht te ko men. Een Engelsch luchtschip boven ons land. Het groote Engelsohe luchtschep Ri33 dat te Pulham gestationeerd was, is Don derdagmorgen door den storm van zijn kabels losgeraakt en met 20 man aan boord Oostwaarts weggedreven, naar ons land. Het heeft boven verschillende plaat sen gezweefd zooals Den Hélder, IJmui- den, Zandvoort, Lisse, Leiden. Uit draad- looze seinen die de Nederlandsche lucht havens van het schip opvingen, bleek dat de commandant alleen in uiterste nood wilde landen en liever zou trachten bij afnemenden wind het schip naar Engeland terug te brengen of anders naar Keulen, het hoofdkwartier der Engelsche Dezet- ting in het Rijnland. Op de Noordzee kruisten inmiddels verschillende Engelsche schepen, om de R 33 zoo noodig van dienst te kunnen zijn. Het luchtschip scheen weinig benzine aan boord te hebben want het seinde Donderdagavond aan de Fn- gelsche luchtstations dat het maar weinig vorderde. i Volgens latere berichten zou het schip om hulp hebben gevraagd, daar zijn neus beschadigd was, ook moet het 't plan rijn geweest, 't schip te Soesterherg te doen landen, doch volgens de laatste berichten Donderdagavond, zette het koers naar Pulham, rijn station. LONDEN, 17 April. (Reuter.) De R 33 is te Pulham aangekomen en manoeu vreerde de loods binnen. Alles wel. Namens de oningin was een krans ge zonden naar het sterfhuis van graaf de Merchant d'Ansembourg, in leven kamer- heel- in buitengewonen dienst der Konin gin en burgémeester van Amstenradc, die .Donderdag onder overgToote belangstel ling is begraven. Be Oostinje-vliegers. Omtrent de aankomst en - de ontvangst van de drie Oosinje-vliegers heden, Zater dag te Schiphol, valt het volgende te melden. De aankomst zal te half drie geschie den. Daarbij zal zeer waarschijnlijk Prins Hendrik tegenwoordig rijn. Ook verwacht- men eenige ministers. Deze autoriteiten zullen plaats, nemen op een officieelef tribune, met de, leden van het comitéi Vliegtocht NederlandIndië en van het comité Vlieghaven Amsterdam. Na de ontvangst zal in auto's naar Am sterdam worden gereden. In het hotel de 1'Eurdpe zullen de vliegers van 5 tot ö1/^ uur receptie honden, 's Avonds '8 uur begint in liet Paviljoen Vondelpark de eeremaaltijd. In de pauze van het diner zal de zanghulde plaats vinden, waarna het défilé begint van de vereenigingen, die aan de fakkeloptocht deelnemen. Het Ontwcrp-vcrtcringsbclastiag. Het „Hbld." verneemt uit parlementaire kringen, dat de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der Zegelwet eerst tegen het einde dezer, maand kan worden tegemoet gezien. De regeering schijnt verder voornemens op een spoedige openbare behandeling in de Tweede Kamer aan te dringen. Wcthonderscrisis te Amsterdam. Omdat de socialistische wethouder De Miranda Dinsdag niet herkozen was, had den de herkozen geworden wethouders .Wibaut en Polak hun benoeming niet aanvaard. In de Donderdag gehouden) raadszitting had een nieuwe wethouders verkiezing plaats. Door het over stag gaan van een paar linkschen, werd nu ,ae heer De Miranda gekozen plus de heeren Wibaut en Polak waarop alle drie hun benoeming aanvaardden. Ingesteld is een commmissie aan welke is opgedragen te onderzoeken of, en zoo ja, in hoeverre de bemoeiingen van het Rijk op landbouwgebied zouden kunnen worden ingekrompen. i De Ckristelijk-Historischen. In de Jaarvergadering der Christelijk- Historische Unie, Woensdag te Utrecht gehouden, heeft men onder voorgaan van eenige anti-papistische heethoofden weten door te drijven, dak de afschaffing van,het gezantschap bij den Paus in het program' van actie werd' opgenomen. Afgezien van de beleedigingi die daar mede aan de Katholieken wordt aange daan, schijnt men in antipapistische krin gen niet te willen begrijpen, dat het heb ben van een gezant bij een zeer voornaam diplomatiek centrum als het Vaticaan is, een landsbelang kan rijn. Of dit besluit ook genomen zou zijn, als de oude Lobman nog geleefd had? Nederland en België. De onbehagelijke wrijving verdwenen. Aan een brief uit Brussel aan het „Hbld. van Antwerpen" ontleenen wij: In het ongeluk, zegt het spreekwoord, kent men zijn vrienden. En dit hebben de Belgen in tijden van hoogen nood ,in Nederland ondervonden De Vlamingen in 't hijzonder ondervon den toen, dat zij bij! een stamverwarijt volk waren gekomen, wiens szeden en ge bruiken dezelfde waren. De gemeenschap pelijke taal was echter de hechtsto band met dit volk, waarvan men vroeger wel eens smalend sprak, doch waarvan we alras de hooge cultuur en de degelijke, op de christen principen gebouwde wereld aanschouwingen konden waardeeren. De oorlog ging voorbij en had voor ge volg een algeheele ontreddering in gansch' Europa. Vier jaren van allende en wee hadden verwarring gesticht in de geesten; ook in de betrekkingen tusschen België

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 1