DONDERDAG 16 APRIL *825 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT UIT ZEELAND MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Sociale Berichten. KERKNIEUWS^" RECHTSZAKEN Te Loriënt is Maandag het sterkste'zee schip van de Pransche marine, de graote kruiser Trouville op stapel gelegd. Het schip wordt 185 meter land en zal een snelheid van 34 knoopen ontwikkelen. Het rapport over de ontwapening van Iluitsehland. LONDEN, 14 April. (Beuter). Reuter verneemt, dat Foch en de commissie te iVeraailles hun definitief rapport hebben overhandigd aan den G-ezantenraad. ENGELAND De koning en de koningin zullen de tentoonstelling van Wembley op 9 Mei heropenen. Dikke mist. Terwijl het grootste gedeelte van het land in zonneschijn baadde, heeft de dikste mist, dien men zich sedert vele jaren kan herinneren, boven het Engelsche Kanaal gehangen. Het eiland Wight was er met Pasohen veertien uur lang doqr afgesne den. De vaeantiegangers ondervonden er veel ongerief van. Schecpsougeluk. Fen telegram uit Londen meldt: Op de IMadway is een motorboot van de marine, die met 11 personen bemand was, met een ander schip in botsing gekomen en gezonken. Er worden 6 personen vermist. RUSLAND Spoorwegongelukken. Op den lsten Paaschdag zijn volgens een telegram uit Moskou in sovjet-Rus land vier spoorwegongelukken voorgeko men. Nabij het station Inza is de koeriertrein van Moskou naar Samara gederailleerd. Do locomotief en twee wagons werden omver geworpen. Drie personen werden gedood, drie ernstig en vijf licht gewonl. Op de lijn Jekaterinenburg-Kazan zijn twee goederentreinen op elkaar gelaopen. Drie en twintig wagons met graan gela den, zijn vernield. De rails zijn bescha digd. Er zijn geen slachtoffers. Op het station van Merefa nabij Char- koff had een goederentrein tengevolge van het omvallen van een seinpaal een onge val. Twee en twintig wagons met aard appelen werden vernield. Twee personen zijn gewond. Het vierde ongeluk had jplaats na jij Tiflis, waar eveneens een goederentrein een ongeluk is overkomen. De locomotief en negen petroleumtanken werden getrof fen. Een persoon werd gedood, negemwer den er gewond. jMsbd.) AFRIKA Overstroomiagen. De jongste berichten uit Zuid-Afrika doen zien, dat de verwoestingen, door do overstroomingen van de Oranje-rivier aan gericht, nog ernstiger zijn dan de eerste telegrammen reeds deden vermoeden. Ongeveer 1800 huisgezinnen zijn door den watersnood getroffen. De schade be draagt bijna li/, millioen gulden. Vier gezinnen leven rondom in stilstaand water en rottende planken. De oogst is vernield., de huizen zijn groo- Jjeiyleels weggeslagen. Enkele menschen moesten uit boomtoppen, waar zij dagen lang een toevluchtsoord gevonden hadden, gered worden. BULGARIJE Koning Boris van Bulgarije is buiten Sofia in een hinderlaag gereden. Hij zelf blee fongedeerd, doch twee leden van zijn gevolg zijn gedood en de chauffeur gewond. AMERIKA Mgr. Heylen te Chicago. Do „Gazette van Moline", 'n Vlaamsch weekblad dat te Moline, Illinois, ver schijnt, bevat het volgende, dat uit Chi cago aan dit blad wordt geschreven Gelijk verleden week reeds in de kolom der laatste nieuwstijdingen in de „Ga- zette'' werd aangekondigd, hebben wij de eer tegenwoordig als een der voornaamste bezoekers onder ons te hebben Z. I). II. Mgr. Heylen, Bisschop van Namen, Bel gië. Hij is ook vergezeld va.n zijnen secretaris, Mgr. Tharsicius,-kanunnik van het Bisdom Namen, alsook van den heer graaf De Yanville van Parijs. Gedurende hun verblijf van twee weken in Chicago zullen zij in het „Drake" hotel verblijven. Hun bezoek naar Amerika is voorna melijk tot Chicago, en is in verband met het Eucharistisch Congres, welke toeko mende jaar in Chicago zal gevierd wor den en voor welke zij naar nier gekomen zijn om er de schikkingen voor te maken. Men moet weten dat Mgr. Heylen, de Bisschop van Namen, de bestenaige voor zitter is van het algemeen Internationaal comitéeen eereplaats die hij reeds be kleedt sedert 1901 en de heer graaf De [Yanville van Parijs, Frankrijk, is de be stendige secretaris van die Internationale inrichting. Zij komen hier om samen te werken met het algemeen comité over tijd voor die pliclitigheid ingericht door den Kardinaal-Aartsbisschop van Chicago, en waarvan Mgr. Quille, directeur van ue missie van O. L. Vrouw van Bijstand, ide voorzitter is. Toen Dinsdag der verleden week de doorluchtige bezoekers hier toekwamen van Montreal, Canada, werden zij aan de Michigan Central statie ontvangen aoor Mgr. Quille en andere leden van het Chi- cago-comité; met hen ook was de eerw. vader Pelletier, pastoor der Fransehe kerk van Notre Dame aan Sibly street. Deze laatste moest dienen als vertaler, maar 't kwam weldra uit dat zij geenen vertaler noodig hadden, daar de Bisschop vloeiend de Engelsche taal spreekt en nog verschil lende andere vreemde talen. Om nu verder over het Eucharistisch Congres te spreken, welke toekomende jaar hier zal gehouden worden, en voor welker inrichting de doorluchtige bezoe kers naar Amerika gekomen zijn; dit Congres is een grootsche plechtigheid die reeds voor verschillende honderd jaren bestaat. Zij wordt gehouden iedere twee jaar, en is hoofdzakelijk ingesteld uit devotie en eerbewijzing aan het H. Sacra ment des Autaars. De congressen worden altijd door vele duizenden geloovigen van alle kanten van de wereld bijgewoond; om er een klein gedacht van te vormen: er wordt van nu af reeds uitgegeven, dat men toekomende ijar hier meer dan een millioen vreemde lingen verwacht van alle kanten van de wereld, geestelijke en wereldlijke.; onder de geestelijke zullen cc verschillende kar dinaals zijn, honderden aartsbisschoppen en bisschoppen, van de rijkste en voor naamste katholieken van over heel de wereld zullen op dit congres tegenwoordig zijn. CHINA Sun Yat-Sen. Over den gestorven Chineesclien om- wentelaar Sun Yat-Sen schrijft de Belg. Standaard „Van jongs af was Sun een omwente- laar, die den val van het Mandsjoevor- stenhuis voorbereid heeft; als omwontc- laai' mocht hij er op bogen dat zijn werk een gevolgrijken uitslag behaalde. Met recht mocht hij, wijzend op de puinhoopen van het oude keizerrijk, zeggen: „Hier ligt het!" Doch verder mag zijne fierheid niet gaangelijk vele omwentelaars, een omverwerper, een stormer; de gelegenneid 0111 opbouwende vaardigheid te toonen, heeft hij gehad te Kanton, en helaas, ongebruikt laten voorbijgaan. Wat hij te Kanton gedaan heeft, is slechts de voort zetting geweest van zijn vorige beeldstor merij de handel werd er geheel vernield, de burgers werden bestolen en beroofd van eigendommen, groote belastingen wer den geheven, de werkstakingen weraen door Sun aangemoedigd, en hij jaagde ver schillende keeren de Chineesche werklic- denklas tegeh de Europeeërs van Hong kong en de Vergunde Gronden in het harnas. Vordering in wijs bestuur, in onderwijs, in bloei van handel, nijverheid of land bouw, vrede in de streek, openbare wer ken, aanleg van bruggen en spoorwegen, enz., enz., stonden niet op zijn werkpro gram geschreven, en alles is geoleven gelijk het vroeger was, of liever sedert dien is het nog veel verslecht, d® gouw w'erd een toevluchtsoord voor de roovers, veel missionarissen werden uitgeschud en slecht behandeld, verschillende kerken werden geplunderd, kortom de gouw ging onder Sun's bestuur den dieperik in. Zulken man mag men dus wel bestempe len met den naam: utopist; in oen vollen zin van [t woord was hij een onbekwame. Men bereidt nu de begrafenis van Sun Yat-Sen op staatskosten; volgens oen wil van Sun zal men zijn lijk balsemen en in eene glazen kist leggen, gelijk men voor Lenin gedaan heeft; de kist moet van Moskou komen. Zijne volgelingen verlan gen dat de naam van Nanking veranderd worde in Tsjoeng-sjan-stad, ter eere van Sun, die bij zijn andere namen ook die van zijne geboorteplaats Tsjoeng-sjan ge voegd had; men zou het park te Peking Tsjoeng-sjan-park moeten heeten. Dit heeft allemaal een Russisch reukje; men wil Sun op denzelfden rang plaatsen als Lenin en ook trachten rondom zijn lijk een zekeren eeredienst te verwekken, om de propaganda voort te zetten. 7 BINNENLAND^ EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 15 April. De heer Stenhuis (s.-d.) krijgt verlof tot het richten van vragen aan de regee ring naar aanleiding van 'de maatregelen, den laatsten tijd getroffen inzake de werk verschaffing. De interpellatie wordt ge houden op een nader te bepalen dag. 1 Aan de orde zijn verschillende wetsont werpen, waaronder dat tot wijziging van de wet op de dividend- en tantièmebelas ting 1917 en herziening van de regeling voor de heffing van opcenten ten behoevo van de gemeenten op die belasting en dat betreffende een suppletoire Indische begrooting voor 1925 (kosten van verhoo ging van de pensioenen van Indische mi litairen beneden den rang van onderlui tenant). Alle worden z.li.st. aangenomen De Kamer gaat tot nader bijeenroé ping uiteen. TWEEDE KAMER. De Voorzitter der Tweede Kamer zal aan de te benoemen centrale afdeeling voorstellen om op Dinsdag 21 Dezer, on middellijk na de dien dag te elf uur te houden openbare vergadering, in de af- deelingen te doen onderzoeken een groot aantal ingediende wetsontwerpen, vermeer derd met eventueel nog dezer dagen inko mende ontwerpen van eenvoudigen of spoedeischenden aard. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp inzake plannen voor mijnontgin- ning. 1 Mej. Westerman heeft bij de Tweede Kamer een voorstel van wet ingediend tot wijziging van art. 3 der L.T). wet 1920 (onderwijs in een der moderne talen 01* de Lagere school). Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot het verleenen van toe lagen aan hoofden, onderwijzers en on- Januari 1920 tot en met 31 December derwijzeressen, die in het tijdvak van 1 1924 werkzaam zijn geweest aan" een openbare of bijzondere leerschool, uie a.ls eenige leerschool was verbonden aan een gemeentelijke of bijzondere Kweekschool voor onderwijzers en (of) onderwijzeressen. Naar verluidt is een nieuwe wot op de uitoefening der artsenijkunde in voor bereiding. Graaf de Marchant et d'Ansembourg. t Uit Amstenrade wordt gemeld, dat de burgemeester dier gemeente en lid van de Provinciale Staten van Limburg A. O J. E. M. graaf de Marchant et d'Ansem- bourg. Zondagochtend ol 72-jarigen leef tijd plotseling is overleden. In 1890 is hij reeds, door wijlea koning Willem III, benoemd tot Kamerheer in buitengewonen dienst. Zijn borst was ge sierd met het Commandeurskruis der Orde van Pius IX en met het grootkruis van de Spaansehe orde Isabella la Catholiea. Bovendien was graaf de Marchant pause lijk Kamerheer met kap en degeu, officier der Souvereine Orde van Malta, officier der Oranje-Nassau-orde. Hij was presi dent van de bekende weldadige stichting Jan de Limpens, en voorzitter van de bouwgrondvereeniging Tijdig, te Heerlen. De overledene was een edelman in den waren zin des woords. De Koningin en Prinses Juliana wor den Vrijdagochtend omstreeks 11 uur uit Het Loo in Den Haag verwacht, van waar Zaterdagochtend de Koninklijke fa milie ruim 7 uur weer naar Het Loo mterugkeert. Nederland en Turkije. J Belga seint uit Angora De Turksche nationale vertegenwoordi ging heeft onder meer een verdrag van vriendschap met Nederland aangenomen. Verlaging- der posttarieven? Naar „De Grondwet" uit goede bron weet te melden, moet het de bedoeling zijn de door de voorgenomen postreorga- nisatie (het inkrimpen van net aantal be stellingen in do g-roote provinciesteden) te bereiken bezuiniging te doen strekken ten voordoele van het binnenlanilsch postta- rief, waarbij het posttarief voor brieven van 10 op 71/2 ct. zal worden terugge bracht. De Commissaris der Koningin in Groningen. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Juni 1925 aan jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborh Stachouwer, Commissaris dei- Koningin in de provincie Groningen op zijn verzoek op de meest eervolle wijze nit gemeld ambt ontslag verleend met dank betuiging voor de vele gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen en is be noemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Groningen jhr. mr. A.W.L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, ge- zantschapsraad bij het Gezantschap der- Nederlanden te Berlijn. De nieuwe Comnfissaris der Koningin is de zoon van den tegenwoordigen titularis. Hij is ongeveer 35 jaren oud eu was ook verbonden aan de gezantschappen te Washington en Parijs. (Msbd.) De Wetliouderserisis te Amsterdam. Dinsdag heeft de Raad de Katholieke Wethouders-vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Wierdels, aange vuld door het verkiezen van den heer J. H.. A. L. Von Frijtag-Drabbe. De socialistische wethouder De Miranda werd niet herkozen. St. Michael1 en de Volkspartij. Op een vergadering van de St. Mi- chapf-club te Nijmegen heeft de voorz. de heer F. vaai der Steen, medegedleel'd, dat alle St. Miehaël'-cl-ubs in Friesland zich bij de R.-K. V. P. hebben aangesloten. („Centrum") De tramlijn Maastricht-Gulpen is Dins dagmiddag officieel geopend. -Dinsdagmiddag om twee uur vond de opening pü&ats van den bazaar, geor ganiseerd voor het tuberdullosefonds „Dnaa-gt Ellklanders Lasten" van het Chr. Nat. Vakverbond alhier, in tegenwoor digheid van het bestuur medewerkers eu genoodigden. Bericht van verhindering1 was ingekomen van den Commissaris der Koningin, mr. v. Dusseldorp, lid God;. Staten; den Burgemeester, den wethouder den heer J. Onderdjijk, alsmede van dr. Hoorweg, directeur van het Consu'lttatie- burea u voor T. B. C. Op verzoek1 opende ds. M. van EMp-el deze bijeenkomst met een kort woord, en bracht namens het bestuur van ,,D. E. L." een woord van dank aan allen djie tot het slagen van dezen bazaar hebben mee gewerkt. .Volgens spr. is liet werk van kleine vereenigingei? tot bestrijding der t. b c. ondankbaar, daar het niet voor openharing vatbaar is. Spr. wees op het doel van dezen bazaar; niet alleen het in evenwicht brengen val? de financiën; doeh ook het opwekken van de publieke belangstelling voor dit werk'. Daarna opende spr. de bazaar met ge bed. Het is Dinsdag reeds zeer d^ruk geweest op den bazaar. Er is veel verkocht en in alle alfkleelingen druk bezoek geweest. .Vooral des avonds was het er steéds zeer gezellig. Bij het verhalen van het stoomschip „Tapanoeli", dat Dinsdag van die werf: der Kon. Maatsch. „De Schelde" alhier naar buiten werd gebracht, is een tros onklaar geraakt, waardoor deze tros een david lichtte uit het stoomschip „Indfa- poera". Een werkman werd door 'dieze da vid getroffen en moest naar het St. Jo- seph-ziek'enhuis worden overgebracht. De man bekwam' slechts een lichte hoofdver wonding. De afdeeling „Tooneel" van orfzen R.-K. Vrouwenbond is nog iriot in staat om eene voorstelling te geven, mail' hare Xustervereeniging te VlissingeU is behulp zasro ingesprongen ei? zal nu Zondag 26 April as. des avonds te 8 uur in „Het Slot. Oostende" met een schoon stuk voor het. voetlicht komen getiteld: „dn les dies ■levens". Reeds nu sporen wij oovo Viou- wenbondleden eil alle bela'agstelleiil3|em:aa,n, dia voorstelling bij te wonen. Wij kiomeis op een en ander ntog nader terug. Door do gemeente-politic alhier is in beslag genomen een valsche rijksdaal der dragen.dle de beeltenis van Koffing .Willem Hl en liet jaartal 1870 Het randschrift ontbrak. 's Heer-Arendskcrkc. Met ingang vara 19 April' a.s. wordt de wisselwachter bij de' S.S. alhier, D. Nouse, overge plaatst naar Zusteren in (L.) Oud-Vossemeer. Hier is de oudste be woner der gemeente, 99 jaren, terwijl in het bijgelegen Nieuw-Vossemeer de heer Swagemakers dezen leeftijd dpzer dagen bereikte. Eenige jaren geleden, 96 jaren oud, vervulde hij nog d|e betrekking Van wethouder, wat voldoeivfo do krasheid van dezen ouden heer aanwijst. (M. Ct.) Qansweerd. De sleepboot „Brussel" ko mende met slëeptrein van Antwerpen naar Dordrecht is bij het binnenkomen' van de haven omhooggevaren en heeft dientengevolge de schroef afgeslagen. De „Brussel" werd floor een andiere boot ter reparatie naai- de werf van Antwerpen1 gesleept, terwijl de „Riviore" de slo.ep- trein naar Dordrecht bevorderdl heeft. (Z.) Ongenoode gasten hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag eer? be zoek' gebracht bij J. M. alhier. Ecnig geld wordt vermist. Van dé(n) dadec(s) geen spoor. De politie heeft de zaafe in onderzoek. (Z Zuidzande. Zondag geraakte een stroo- mijt op de hofstede van dien landbouwer IC ailiier in brand. Het vuur sloeg over naar de schuur, die ook in vlammen op ging. Het vee kon worden gered. Men vermoedt dat kinderen met luci fers gespeeld hebben. Sluis. Wij vernamen dat de Paasc.lj- dagen reeds een d(ruk' vreemdelingeisbe- zock aan ons oude stadje bezorgden.i Hengstdijk'. Maandag (2en Paasehdjag) werd alhier door den heer Versluijs van Serooskerke een lezing gehouden over het nut der aansluiting bij de Prov. Vereen, tot verbetering van 't geitenras in1 Zee land. Alleen in dei? weg van organisatie zegt sjir., 'is een verbetering van ons gei tenras, die blijvend is, mogelijk. Na afloop der lezing werd onder leiding van den Burgemeester een vereeifiging opgericht, met aanvankelijk 95 leden, welke zich aansloot bij den Prbv. Bond. Contributie en dekgeld werden vastgesteld: en het bestuur zal later een bokhouder benoemen uit een 2-taJl sollicitanten. Op voorstel van Versluijs werd onder alge- meene instemming de burgemeester be noemd tot eere-voorzitter'der vereen. Be sloten werd om aan die gemeentel? waar onder de vereen, werkt een kleinte sub sidie aan te vragen. 1 (Z.) Actie legen de mijnwinktets. Door den middenstand ii? de mijnstreek wordt sterke, actie gevoerd tegen het voor nemen der directie van die mijiiten, om ten behoeve van de mijnwerkers z.g. mijnwii? kels op te richten om hun goedkoopere 'levensmiddelen te verstrékken, ter com pensatie van de verminderd|e ïoonten- Een commissie bestudeerde namons d!e Staats mijnen de plani?en. Middienstandsvereeni- gingen uit verschillende .plaatsei? belegden gezamenlijk vergaderingen ei? den Midt denstandsraadj werd een request verzonen. Reeds is een voorloopig succes te boeken, daar de mijndjirecties voor alsnog geen ge volg zullen geven aan haar voornemen. In de eerstvolgende vergadering van den Middenstandgraad zullen twee afgevaar digden van idjen middenstand en de secre taris van den mjjnr.iad gehoordi yrordem De tekorten van reeds bestaande m'ijnwin- kéls werdeD steeds gedlekt door het fonds van sociale instellingen. Mgr. Coenraedts f. Te Puers in Oost-VJjaanderen ovevleed de Hoogeerw. heer Mgr. Coonraedts, in lé ven viee rector der Lcuvensche Universi teit. Mgr. CoeJir.ie.dts was 'u man van gvoote lichtzinnigheid en welwillendheid;. Na den inval' der Duitsoliers in België en de verwoesting van Leuven, op 25 Augustus 1914, verliet Mgr. België en vertoefde gedurendje den geheolen tijd van deu porlog op Nederlantf|scihen bodem, ir.l. bij Mgr. Poéls te Welt.en. Daar deed hij zich kennen als 'ill vriWtd van de eenvou digen en de kindjerei?. Zijn terugkeer na den vrede, Maar zijn vader'lhnd werd; dan ook' door de bewoners van Welti u zeer betreurd. In latere dagen, helaas gebroken in zijn gezondheid, vertoefde Mgr. in zijn' vaderstad, Pucrs. Hij ruste in vrede. („De Tijd") Mgr. Kreijvluiaus. Mgr. Kreijélmans, vicaris generaal van aartsbisdom Madras, dje 23 jaren in de missie doorbracht, wordt oindie Juli in het vaderland verwacht. Mgr. din in deze ''2 jaren nimmer repatrieerde, zal' een bezoek' brengen aan zijn familie in zijn geboorteplaats Herkenbosch en hoopt op 28 Juli a.s. de k'crkoonsecratie bij te wonen van de k'erk te Herk'euboseh, waar zijn broeder pastoor isT" („Do Tijd.") Arr. Rechtbank te Middelburg. Door de Arrondissements-Rechtbank' te Middelburg is verwezen naar dg openbaro terechtzitting met bevel tot gevangen- toreohtzitting met bevel' tot gevangenhou ding van verda-Ohte, 'dje strafzaak tegen C. L. H. 38 jaar, schipper wonende to Veere,, thans gedetineerd, vei-(!(a.oht van 'Idiéfetiail van een drietal rijwielen eU eenige beL'astingplaatjes, gepleegd te Mid delburg op 8 en 9 Januari j.l. Kantongerecht te Goes. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegen Het zich op den openbaren wej aan een rijtuig vastklemmen: S. P. P. H. Goes f3 of 1 w. tuehtseh. Op openbaren weg een trekdier laten staan zonder toezicht C. .W. P. Kapalle f'3 of 3 d. Op openbaren weg rijden met twee a ara elkander gekoppelde voertuigen: J. dt' J. Driewegen-; J. S. Goes, f 3 of 3 d. Naam van den schipper niet op het door hem bevarende' schip hebben: J. B.H. S. Rotterdam ;iH. S. Hallsteren fö of 5 dagen. - Het in staia.t van dronkenticJiajj de openbare order verstoren: A. I. H. Kort- gene 'f5 of 5 d. 'DronkenschapA. J. K. Zwolle f5 of 5 dagen. Te Coffijnsplaat leunen tegel? een niet ;da.-ivoorr ^bestemd voorwerp: C. L. H.' Colijnsplaat f 3 of 3 dagen. 1 Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. .Voor het kantongerecht te Middelburg heeft Woensdag terecht gestaan de na,tuur geneeskundige J. B. uit Rotterdam, be klaagd dat hij op- 21 Jan. ta Vlissingen een 77 jarige vrouw, na haar in de oogem te hebben gekeken een lëveifcwijze hééft toegezegd en deze haar ook enkele dlagen later schriftelijk heeft doen toekomen, o.a. moest de vrouw dagelïjksah het boven lijf wasschen en slapen met ntitte sokken aan. Verder werd het gebruik voorge schreven van kfuide-n ei?z. Voor dit alles berekende B f 40, te betalen in termijnen. Als getuige werden gehoord een dlpehter een zood en eer? nichtje van de vrouw. Du dochter zeide, 6(,xt de moeder zennw- en zielsziek was, doch geen pijn leed. B. heeft gezegd, dat die vrouw nog te gene zen was afs zij alles deed wat hij zei|d(e. Hij heeft de vrouw alleen in de oogen gekeken, niet ,-iangeraakt. .Vai? de f40 zijn er 10 betaald. De vrouw heeft de behandeling maar enkele dagei? gevolgd( en is er toen mede uitgescheiden, tharas is zjj weer onder behandeling vax? een erk'enjdl medietas. De zoon Zeide, dat B in z(jn winkel! kwam en door hem bij zijn moeder is ge bracht, bij het gesprek is hij niet tegen woordig geweest. De moeder heeft zelf geen'geld, getuige moest voor de betaling zorgen. Het nichtje zeide zelve onder behan deling van B. te zijn geweest, het heeft wel gc-hobcn, maar zij is niet geheel ge nezen. Ren zuster vaa? haar meldde zich 'aan bij den winkelier U te Middelburg, die boodschappen voor B. aannam. Dn ambtenaar van het O. M. mr. Wil1- brennindk, wijst er op, dat de uitl'eg van art, 436 van het wet.b. van straf recht bij jurisprudentie is vastgesteld en zegt dat bij den winkelier W. bekl. eerst zitting hield, maar toen de politie ingreep, werd het wat spr. wil! noemen ieen bestelhuis. Hij stelde ook in dit geval weer een diagnose zonder eeirige voorbereiding. Wat moet men er van deu ken een 77 jarige vrouw het slapen met natte sokken voor te schrijven. - Aan een onbemiddeldje vrouw brengt békl. f40 in rekening voor oei? visi.te, waarvoor en medicus misschien f 2.50 zou deélareeren. Bekl. zal moeten worden veroordeeld wegens overtreding van art. 436 Wetboek van strafrecht, aangezien hij niet bevoegd is de geneeskunst uit te oefenen en van eenige noodzaak1 tot op treden niet is gebleken. Spr. wijst er verder op, dat d'it geval niet op zich zelf staat, wat blijkt uit de verklaring van.het nichtje, en het is spr. geblëkem, dat bekl. er nog een vrij talrijke clientele in Zeeland op na houdt, Hij weet d»it zijn handelingen! verboden zijnimmers zoo wel in 1923 als in 1924 weid liij door de kantonrechter te Middelburg, Goes, Eist en Zierikzee ter zake overtr. art. 436 W. v. S veroordeeld. Toch gaat hij voort zijn bedenkelijk bedrijf uit te oefenen, hierin gesteund door «en onwetend publiek, waarvoor deze man naast de noodige „bekoorlijkheid vara het nieuwe" een zekere magische aantrek kingskracht schijnt te bezitten. Bekü.'t optreden is zeer .verschillend gekenschetst, den ambtenaar is eei? yon- nis bekend, waarin hij als ©ei? weldoener der mcnsöhhoid, een an-.'br waarin- hij jals geesol derzelve wordt gekwalificeencfy. Id het hier behaaidelide geval zal wel nie- tnAnd een van deze liwalliTimtiess op B. willen toepassenzijn optreden? was be trekkelijk: onschuldig en zonder eeiflig resultaat. Bekl. is iemand, die willens en wetens, omdat hij in deze onbevoeg de uitoefening der geneeskiiifst zijn beroep, vindt (en een aantrekkelijker beroep dan zijn vorige van expeditie knecht); wetteiB en rechterlijke uitspraken ter zijde stelt; die zel'f! wel inziet, dat 'dieze 'kruik net i zoo lang te water gaat tot ze breekt en die tot dien tijdi voort zal' blijven gaan zijn bestaan te vinden1 op een wijze die de wetgever ten eenenmalie ttlet ge doogt. Bekl. moet zoo gestraft worden, dat een ein'de komt aan zijn? voortdiurende overtredingen, aan reeks feiten», waar van 't t-hajis vervolde er 'n is. EeiP geld boete is voor dezen bekllL misplaatst,! bij i6 een recidivist en zou zelfs de hoog ste .boete direct betalen, en zijn bedrijf blijven uitoefenen. Betreffende de woor den v.an de getuigenissen» van igen'eziin'g behandeling door bekl. wijst spr. op het verslag van dr. J. Th. Torburgb, hoofd- nspeoteuri van de volksgezondheid^ die deze verklaringen als zijiide zonder eenig beteékenis schetste. Spr. wijst er ten slotte op dat er nog geen twee jaar zijn ver- loopen sedert bekl. wegens dezelfde over treding is veroordeeljdl en vordert zijn veroordeeldng tot 2 maanden hechtenis. De gemachtigde van be'kEL 'mr. Kaim'p- buizen, die reeds namens dtez'e de feiten? had efkeacj, zeidie in herhalingen móes ten tredea, a'lis hij weer in den breedie de

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 2