lollandscli agbfad '-verzekering NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VDDR GEHEEL ZEELAND ROOS v> 1ST THANS OPVATTING. pj N. Z, G. a MAAS ■Holland HUISGEZIN DIT BLAD VERSCHIJNT: DES DINSDAGS DES DONDERDAGS EN DES ZATERDAGS BUITENLAND binnenTand"^ "E HOLLAND» FABRIKAAT. UTTERS TACK d-Brabantsch Dagblad v Nog eens: „liet politiek advies". F EUILLETON Tot hoogen prijs. s couRAmr HUMMER 36 DONDERDAG 26 MAART 1925 2!<"> JAARGANG ur drukwerk? slist de waarde pe-maken niet [;n onderneming wend aan.goed li drukwerk, IppQedig te dien lae geheel oo Prukwerk kent ikWendt U I staan U gaarne Venschte inlich- is ten dienste, bevelend: |L 75 TE GOES •STEN EM5WAAJRF, 1014-28 afdoende en successie 't Y? biedingen, aanvragen, enz. in liet - - - dezen dagblad In Noord- n bet Y, met editie's r, Helder, Hoorn, Pnr- orincie oor adrerfentiefarieten aan de Administratie 6 - ALKMAAR 433 en 633 - - Oostenrijksch, etc. kunnen nu er winst Vraag inlichting bl| 1NNAIR ARNHEM themstraat 11. 1281- IT RECLAME! rteeren wekt nieuws- van nieuwsgierigen jkers en van kijkers Maakt reclame!! Ons „NIEUWE ZEEUWSCHE j, hoofdkantoor te GOES, alle kringen over eland gelezen en is het aangewezen Blad EBT SUCCES! ia voor Psbllcitsit INGEWEZEN BLAD oplage van meer dan gratis proefnummers en bij de administratie 40, 's-BOSCH. voor alle OUWGEWASSEN. ende- en vatte premiën ingen ten kantore •rkstraat 22, Goes. NIEUWE ZFEUWSCHE COURANT Bureaux van Radactie en AdministratisWestsingel, GOES Inter loc. Telefoon: Redactie en Administratie Telef. No. 207 Bijkantoori MIDDELBURG. Markt 1 en 2\ Telefoon No. 474 AfeoiHlWitntsprll* 11,90 per drlo maanden, bi] vooruitbetaling Advertatltion van t tot 6 regels 10,90, elke regel meer 10,10 Contractregelprlje, te beginnen bQ 600 regels, beduidend lager SROOTE WAARDE VAN PUBLICITEIT WORDT GELEZEN IN ALLE KRINGEN Bij de beoordeeling van het peliliek ad vies behoort men zich te stellen op een ruim standpunt en het niet alleen te be schouwen van uit den gezichtshoek zijner streeksbelangen. Hoe toch is he.t ontstaan? He georgani seerde R. -K'. kiezers van Nederland heb ben uit h un midden een college van circa 50 personen samengesteld om hen van raad en voorlichting te dienen bij de can- didaatstelling voor de Tweede Kamev der Staten-Generaal. Zoowel het algemeen landsbelang als dat der partij voor oogen houdende, moest dat college van 50 personen, het advisee- read eellegc geheeten, een lijst van candi- daten samenstellen, die, eenmaal gekozen, in de Tweede Kamer een R'.-K. fractie zullen vormen, welke een zoo getrouw mogelijk beeld oplevert van de, verseml- lende schakeeringen in de partij en wat daarin leeft en werkt. Deze taak heeft het college, in net volle besef van zijn verantwoordelijkheid voor het land en het Katholieke volk, naar best vermogen ten uitvoer gebracht en al kan zijn politiek advies Bitteraard niet zóó zijn, dat het allen en eenieder bevredigt zoo mag toch niet ontkend worden, dat het in het algemeen bevrediging wekt en den indruk maakt van een serieus werk, door serieuze menschen verricht, vrij van eiken „parli pris". Men ziet toch, dat, door het toekznnep van een vaste plaats aan prof. Veraart en een vrij zekere plaats aan den heer Mol- ler, recht is gedaan aan de vertegenwoor digers peiler staatkundige denkrichting, waarvan de genoemde heer Veraart de „Urheber" eu gangmaker mag worden geacht. Verder ziet men, dat de R'.-K. Midden stand 'op een zetel kan rekenen, dat de R.-K. werkgevers zich een vertegenwoor diger zien toegewezen met vrij groote zekerheid van verkozen te worden, terwijl men in den generaal De Quay den mili tairen specialist in de R'.-K. Kamer fractie binnenvoert, waaraan zij zoo lang behoefte had Nog eens: niet alle en niet aller wen- schen zijn vervuld. Dat kan nu eenmaal niet. Doch binnen de grenzen van het bereikbare heeft o.i. het adviseerend col lege gedaan wat het kon. Ook pleit voor het gewicht van het ad vies de enorm groote meerderheid van stemmen waarmede het is aangenomen en vastgesteld, Aan de kiezers is ten slotte de eind beslissing over de samenstelling vau de lijst. Zij hebben het volle recht die te redresseeren en te corrigeeren, wanneer zij zulks in het belang van land en partij dienstig achten. Maar zij hebben niet het recht, het politiek advies als een „qu antité nigligeable" te behandelen, omdat het: „maar 'n advies" is. Dat verdient het niet. DUITSCHLAND De kosten der presidentsverkiezing in Dnitschland. De verkiezing van den rijkspresident zal aan het Duitsche Rijk ongeveer de som van 1.600.000 mark kosten. Er moe ten alleen reeds een 40 millioen stembil jetten worden gedrukt. Daar komt dan nog bij de» salarieering der ambtenaren en de vergoeding voor de te gebruiken lokalen. FRANKRIJK Bevolkingsstatistiek. Volgens bericht uit Parijs blijkt uit d'e bevolkingsstatistiek van Frankrijk over 41) O „Is mijne gebiedster nog bezorgd om- trent hapr lot?"^ vroeg Machthildis la chend bij het'scheiden. „Wie kan zeggen of een zonnige och tend geen vernielenden' storm in zijn schoot verbergt?" antwoordde Bichffin-: de. Doch zij zeide dit met helkljer oog en opgeruimd gemoed. „De valk schudt de druppels van die vleugelen, als hem het onweder verrast en stijgt opnieuw naar de zon op. Maak! u niet ontijdig bekbmtoerd over onbekend leed; dwaas is de mensch, die de nach ten doorwaakt, om den komenden morgei? te zien ajwbrèkën.11 „De zorg is het wapen van de vrouw; een opgeheven hand weert gemakkelijk den shag laf." „Vergenoegd leeft degene die zich niet bij voorbaait bezorgd maakt over zijn Kit." „Zoo lichtzinnig was ik nooit." „En toch doen al onze zorgen op de dorre heide geen enkelen graanhalm rijpers De goden waken over onze dragen." „Moge hun gunst mij ten allen tjjde geschonken blijven.1-' j ..Twijfel dapr niet aan; een geluk) ■voorspellend teeken zonden zij1 u reeds 1024, het aantal huwelijken iets grootar is geweest dan in 1023. Het aantal geboor- ten nam echter met 10.000 af en het cijfer ders terfgevallen was 13.000 hooger dan in 1023. Het aantal bewoners wordt voor 1024 op ongeveer 30 millioen geschat. (Msbd.) Het verzet in Elzas. Naar de „Germania" verneemt, heeft Mgr. Ruch, de bisschop van Straatsburg, aan een correspondent van de „Figaro'' verklaard, dat de schoolstaking van 15 en 10 Maart slechts een proef is geweest. Zoo noodig', Zeide de bisschop, zullen wij verder gaan, zelfs tot de algemeene sta king. Wij zullen er op de een of andere wijze voor zorgen, dat de interconfessio- neele scholen leeg blijven. De Elzassers zullen voor geen enkel fatsoenlijk middel terugschrikken, zoo het slechts niet in strijd is met hun christelijk geweten. Zoo noodig zal het geheele Katholieke Elzas zich in beweging zetten en dan zal het tot andere daden komen, dis ijpg geheel iets anders zullen zijn dan de schoolsta king van drie dagen! r Spoorwegongeluk bij Poitiers. POITIERS, 25 Miajagt. (Belga). De sneltrein BordeauxParijs is gisteravond bij Poitiers ontspoord. Er zijn tali vta dooden en gekwetsten. Ook senator Pede- bidoux heeft het leven verloren. 1 RUSLAND Sovjet-autoriteiten bij' 'n vliegtocht omgekomen. Een van Tiflis naar Soechoem op weg zijnd vliegtuig is niet ver van Tiflis in brand geraakt en neergestort. Missni- kow, lid van het presidium van het cen traal uitvoerend comité der sovjet-unie en Mogilewski, voorzitter der buitengewone commissie van Transkaukasië, en Altarbe- kojv', gevolmachtigde der post- en tele- graafcommissie van de sovjet-unie voor Transkaukasië en bovendien twee vliegers kwamen om. 0e verongelukte leden der Transkauka- sische regéering hadden zich per vliegtuig naar Soechoen willen begeven om aan de opening van het sovjet-congres der re publiek Absehasië deel te nemen. In Transkaukasië is voor den tijd van 4 dagen openbare rouw afgekondigd. („Msbd.") AMERIKA Het reddingswerk te Griffin (Indiana, Ver. Staten), waar 58 menschen in den wervelstorm om zijn gekomen, ondervindt grooten hinder door den ongewonen was van de. Wabash en de Zwarte Rivier, die buiten hun oevers zijn getreden en de toe gangswegen tot het stadje onder water hebben gezet. Bij een treinbotsing op de Southern Pa cific Railroad in Louisiana zijn 13 per sonen omgekomen, van wie 0 negers. HET POLITIEK ADVIES. Wij vernemen, dat de heer A. J. Locr akker heeft te kennen gegeven, dat hij ge schrapt wenscht te worden van het Po litiek Advies. („Centrum") Naar de heer P. M. J. Meijer, afge vaardigde van Zeeland in het Advisee- rend College, ons mededeelt, betrof zijn stemmen tegen het politiek advies noch de Zeeuwsche noch de Gelderscne lij3t. Niet geadviseerde Kamerleden. Blijkens het Politiek Advies zijn drie thans zittende leden, die zich weer be schikbaar hadden gesteld, door het Ad- toe; ik' heb het goed opgemerkt. Terwijl wij u rondom den haard voerden, knet terden de houtblokken hard en spuwdien vonken; dat beduidt zegen in huis." „De zegen ontspruit uit eeen deugd- zamen levenswandel gelijk de volle koren- sar uit den sterken halm." antwoordde Riehlinde„dat leert mij uw voorbeeld." Zij reikte zoo sprekende de hand aan- Hilderick's wakkere vrouw, miaar Maeh thildis sloot haar met vochtige oogen in hare 'armen en kuste haar. Ook' koning Bibulus maakte toebereid selen om met zijne helden huiswaarts te keeren. „Hoe dikwijls zal ik nog aan het va derlijke huis denken," sprak! Riehlinde; „wat zult gij mij missen." „Andere plichten wachten u, mijne dochter. De jonge vogels vliegen uit en vergeten het nest, dat is 's werelds loop." „Gaarne hecht de jonge zwaluw haar nest onder het dak, drat hare moedfer be schutte; zoo spoedig zal ik u niet ver geten.11 I „Zoudt gij niet gaarne weder mede huiswaarts keeren.?1-1 vroeg Katwal'dai schertsend. Zij keek hem vriendelijk) ernstig anal. 1 „Scherts niet!" sprak zij'; „ik weet, waar mijne plhats voortaan is; grooter smart zou mijn hiart gevoelen zoo ik u verlaten moest, d|an ooit mijn ziel on- viseerend College niet op het Advies ge bracht, nam. de hccren: C. Knigge, A. B. Michielsen en H. Stnlomeijer. De: stemming. Op 26' April wordt in de kiesvereeni- gingen gestemd op stembiljetten, waarop in ééne rij onder elkander voorkomen het politiek Advies voor den kieskring, be nevens in alphabetische volgorde, de niet op het advies geplaatste candidaten. Met het oog opi de verschillende wijken! van stemin'en, tot heden in de Kiesvereenti-j gingen in zwang, meenten wij' goed te doen! met de kiezers in te scherpen, dat bij de stemming op Zondag 26 April m».ar één stean mug worden uitgebracht, een stem] dus óf op het Politiek) Advies (d.w.z. op het Politiek' Advies ip zijn geheel ofl op een der eandidafen van het A,%ies), óf op één der alpka-betisehe Candidaten. I Koninklijk bezoek. Het „Hbl." verneemt, dat de Koninklij ke familie dit jaar haar bezoek aan Am sterdam later zal brengen dan in den regel gewoonte is. Het voornemen bestaat, dat Koningin, Prins on Prinses in den loop van de tweede week in Mei naar de hoofdstad zullen komen om er een geheele week te vertoeven. H. M. de Koningin. Inplaais van Zaterdag 28 dezer, gelijk aanvankelijk was voorgenomen, zal H, M. de Koningin Maandag 30 dezer naar het Loo vertrekken tot het vestigen van het verblijf aldaar. Commissaris der Koningin in Gelderland. Naar het „Hbl." verneemt, kan spoedig worden verwacht de benoeming van S.' Baron van Heemstra tot commissaris der Koningin in Gelderland. De heer Van Heemstra is de zoon van den oud-burgemeester van Sassenheim en heeft een Indische carrière achter den rug, hij was lid van de suikerfirma Tielemah en Van Krechten en te voren secretaris van de Koninklijke Paketvaaxt Maat schappij. Hij vertoeft thans in Zwitserland De zomertijd in de Eerste Kamer. Volgens de „Rsbd." ligt het in het voor nemen van den Voorzatter der Eerste Kamer om het wetsontw;v' p tot intrekking van den zomertijd in het begin der vol gende week aan do orde te steUen, tenzij het antwoord der regeering zoo spoedig komt, dat behandeling Vrijdag nog moge lijk zal zijn, hetgeen men echter zeer on waarschijnlijk acht. Nederland en Belgic. De correspondent van de „N. R. C't." ia Brussel meldt: De Brusselsche „Standaard" noemt da hartelijke begroeting van Koningin Wil- belmina door Koning Albert in het Noor derstation te Brussel een feit van nistori- sehe beteekenis, dat overal in het Vlaam- sche land met vreugde is vernomen. Hetzelfde blad schrijft verder naar aan leiding van een eventueel bezoek van het Belgische koninklijk paar aan Neder land, dat thans niet meer tot de onmoge lijkheden blijkt te behooren, onder meer het volgende: Niets zou dan ook meer tevredenheid in dit land kunnen wekken, dan dat net vooruitzicht op een dergelijk bezoek dra een vreugdevolle werkelijkheid moge wor den. Te lang helaas zijn we officieel ooor de drijverijen van onverantwoordelijke po litici, vaak door hoogen steun aangemoe digd, van onze Noorderbroeders vervreemd gebleven. Het nieuwe vriendsehapsbericht komt dan ten gepasten tijde, wanneer nieuwe en dringende vragen omtrent de individueele veiligheid der Europeesehe landen worden gesteld. Want indien er twee landen voor onderling overleg x>p mekaar zijn aangewezen om der wille van gemeenschappelijke belangen, dan zijn dervonden heeft." i De jonge koning sloeg den arm oml het middel' zijner vrouw. „Niet ver is de weg naiar uws vaders hallen," hernam hij„wij zullen spoedig zijne gasten zijn." En koning Bibulns en zijae getrou wen bestegen hunne rossen en Katwplda deoed hun met zijne mannen uitgeleide tot de hoogten van het Gabretawoud zich ai-in hunne blikken vertoonden. Daar scheidden de heeerschers van elkander en beloofden elkander nogmaals trouw en bijstand in lallle gevaar. Katwwlda liet den edelen dier Marko- m&nnen. 'die sinds Miarobods diagen in den Koningsburg vertoefden, de keuze naur hunne bezittingen terug te keeren of ver der bij hem dienst te blijven doen. Eeni- gen, zooal's Burchiaxd ep Rambert, keer den huiswaarts, anderen, jongere, verko zen liever zich bij de Gothische helden aian te sliuiten, die het gevolg des koning» vormden, zooda.t hij zich viaai een schaar dappere edelen omringd gag. Toen de koele herfstdagen kwpltnCn, doorkruisten zij de bosch'rijke gebergten van het hand, volgden het spoor van het wild op de versche sneeuw, dood1.!en wilde zwijnen en stieren ent brachten rijken jachtbuit van hunne tochten! mede nalar den Koningsburg. Daar smulden) zij in de 'kange, donkere winterdagen) in het de lage landen aan de zee, waar zoo veel stroomingen mekaar ontmoeten. De dankbaarheid van ons volk om de hulp in den loop van bittere oorlogsjaren van vele zijden geboden,heeft zich reeds spon taan naar al die zijden gekeerd; alleen tegenover Nederland ontbreekt nog die officieele hulde, welke des te uitbundiger zal worden geboden, daar ze zoovce.l jaren in de harten is gegroeid. Wanneer die blijde dag is aangebroken, zullen Noord eu Zuid weer innig vereend staan, zooals het broedervolken past, en zullen die vraagstukken in volle vertrouwen' weer worden aangevat, welker oplossing enkel kan strekken tot beider welbegre pen belang. Instructie hij den vrijw. landstorm. Naar de „Tel." verneemt, bestaat het voornemen om, na de te verwachten wij ziging' der dienstplicüitwct, 't geven van instructie aan de vrijwilligers van den vrijw. landstorm, wederom geheel op te dragen aan verlofspersoneel, terwijl ook zoo mogelijk administratief beroepsperso- neel door verlofspersoneel zal worden ver vangen. Be Wielingen. Over het beleid van den Belgisehen minister van buitenlandsche zaken Hij- inans ten aanzien van het Belgisch-Neder- landseh geschil omtrent de Wielingens heeft het „Handelsblad van Antwerpen" een onderhoud gehad met een katholiek Belgisch minister, waaruit het blad' o.a, het volgende mededeelt Om te bewijzen dat de Wdelingar-plas- sen niet tot de Hollandsche wateren be hooren, steunde de heer Hijmans in een zijner betoogen op het feit, dat onze Noorderburen gedurende den oorlog niet geprotesteerd hadden, toen de Duitsche onderzeeërs ook in de Noordzee en zelfs in de Wielingen manoeuvreerden. Dit was volgensonzen minister een bewijs, dat de Hollanders de Wielingen niet beschouwden als zijnde hun domein. Op het eerste zicht scheen dit inderdaad een doorslaand document te zijn. F,doch, er had zich in het begin van den oorlog een feit voorgedaan, waarvan de heer Hijmans niet op de hoogte was: toen de vijandelijkheden in 1014 begon nen, had namelijk de Belgische regeering zelf do Nederlandsche overheden verzocht geen mijnen te plaatsen in de Aïelingen, ten einde de doorvaart der geallieerde schepep naar Antwerpen niet te ver sperren. Omdat de heer Hijmans niet op de hoogto was van het vraagstuk, keerde zijn argument zich tegen hem zelf, in plaats van tegen Nederland. O lid-minister J. O. Jansen, f j In den ouderdom van '84 jaar is te !'s Grayenhjage overleden de heer J. O. Jansen, oud-mjinister vian Marine, oud- lïd van de Tweede Kjaimjer en gewezen Wethouder van de gemeente 's GrftVen h'age. BFRGEN OP ZOOM, 21 Maart. u de Vrijdag gehouden Raadsvergadering werd besloten ten behoeve der werkverruiming een bedrag beschikbaar te stellen van f 3000. Een dex groote landeigenaren heeft groote terreinen voor ontginning be schikbaar gesteld, waardoor aan '5Q werk- loozen gelegenheid wordt geboden goed loonenden arbeid te verrichten. Ten behoeve van een zich eerstdaags hier vestigende groote industrie werd toe gestaan een aansluiting te maken op het stationsemplacement der Ned. Spoorwegen. Eveneens werd te haren behoeve een ge deeltelijke herziening van het vastgestelde uitbreidingsplan voorloopig vastgesteld. Aan de R.-K. Leergangen te Tilburg werd voor dit jaar een subsidie toegekend van f 500. de hofzaal bij den schuimenden meehoorn, en als de noordenwind om dp hal huilld'e en a|atn het stevige dakwerk schudde, zong Theodrik zijne sagen uit oude diagen en wekte in de borst der dapperen' het ver langen paar wapenroem op. Riehlindo was gelukkig. Haar echtge noot beminde en eerde haarhij luisterde gBprne naar haar verstandigen raéd era de boveüingen prezen hare inwemende mjif- nirren tegenover hen. Dikwerf bezocht zij de woningen der lijfeigenen! en deed on derzoek' najar hunna behoeften, luisterde nalalr het gesnap hunner vrouwen) en schertste met hunne kinderen era de nataini der koningin werd door allien gezegewii. De lente was teruggekeerd en de koe- boek liet zich weder in het geboomte hooren, toen er uit het land der Hermun- duren eeen bode in den hofburg var? Katwtólda, verscheen. En daar den koning gemeld werd, dat zijn behuwd wad er, ko ning Bibulns, hem zond, liet hij hem! terstond voor zicli brengen. De bode boog voor den heersehe.r en ving aldus aan: „Een lang leven mogen' n de goden schenken en den ondergang uwer vijanden. Mij zendt Bibulus mijn heer om hulp van u te verzoeken tegen zijne vijanden, de Ratten." „Wat is er met hen voorgevallen"?,", vroeg Ratwaida. t „Dajai waar de seheidingswal der Rat- EERSTB KAMBR. Zitting van Dinsdag 24 Maart. Aan de orde is de begrooting van bui tenlandsche zaken. De heer Anema (a.-ri) geeft zijn vol-, doening te kennen over de arbitrage-onder handelingen met Duitschland en Zwitser land. Nu Engeland het protocol niet aan-* vaardt. heeft het protocol een geheel an der aanzien gekregen, doch er ontstond een gelukkige omkeer in de rechtsover tuiging die met of zonder protocol «iet' meer ongedaan is te maken. Spreker waar deert de afwachtende politiek van minister Van Karnebeek. 1 De heer Polak (S.D.A.P.) vraagt wat gedaan moet worden als handel -n in dustrie schade lijden door onjuiste voor lichting van consulaten. Men mag eischïn op dergelijke inlichting te kunnen ver-' trouwen. Spr. noemt een geval van een Amsterdamsche dianiantfirma. De uiterste nauwkeurigheid worde bij de voorlichting betracht. Wat er van het Protocol te verwaonten is, werd na de rede van Chamberlain te Genève vrij duidelijk. Toch Zijn enkele opmerkingen erover gewenseiht, na de cri- tiek van den heer Anema op struktuur en bepaliDgen van het Protocol. De tijd zou' er nog niet rijp voor zijn. Maar da conclu sie van den heer Anema om in zake mede werking aan het Protocol de uiterste te rughouding' te betrachten, is niet de mea ning van spr. Spr. hóópt dat de Nederlandsche delega- tie naar de Assemblee zal helpen streven naar instandhouding van het Protocol en met toewijding en geestdrift zal steunen elke poging welke gaat in de richting, van het protocol. Alleen langs zulke banen toch zal een betere verstandhouding tne- schen de volken, zal ontwapening alleen kunnen worden verkregen. In deze rich ting moge de delegatie met enthousiasma werkzaam zijn. De heer Verkouteren (C.-H.) onder schrijft wat de heer Anema heeft gezegd» Het heeft spr. verwonderd dat mannen als Mao Donald en Herriot zich ten op zichte van het protocol zoo hebben ver gist; voor Mac Donald was net t begin van. het einde. Op den duur zal Amerika wel bij den Volkenbond komen, maai- voorloopig nog- niet, en dat juist is spr.'a bezwaar. De illusies van den eeuwigen' vrede zijn illusies en we doen jgood ons kruit droog te houden. De heer Van Karnebeek, Minister van Buitenlandsche Zaken zegt dat men wel bedenken moet hoe verschillend het werB is van beroeps- en honoraire consuls. Maar spr. erkent dat de handel recht heeft 0$ juiste inlichtingen. We mogen wel aannemen dat het Proto col thans onttrokken is aan de sfeer der practische politiek. Toch is het nuttig dal er hier over gesproken is. Met instem ming, zelfs met ontroering heeft spr. ge luisterd naar den heer Anema. Den heer Polak merkt spr. op dat het protocol gee a codex is van ethiek, maar van politieka verplichtingen. Zijn het kleinere idealisten dan de anderen, die voorop stellen dat het militaire instrument, gegeven aan een internationaal college, noodig is in de in ternationale gemeenschap? 8pr. staat aan de zijde van den heer Anema wanneer de ze den Volkenbond wil behoeden voor échecs. Waarheen de nieuwe formule Eu ropa zal voeren, is niet zeker, maar dat zo allo aandacht verdient, wel. speciale ge vallen zullen op den voorgrond treden, en daarmede wordt de toestand geschikter voor een collectieve regeling als bedoeld in het Protocol van Genève. Het is de aller eerste taak van Nederland, te bevorderen de rechtskundige ordening in de interna tionale staatkunde, het hooghouden van het rechtsbesef, de vreedzame afwikkeling van geschillen, van meditatie. In die rich ten onze grenzen raakt., Dagen voorheen) eenige hoeven. Laatstleden herfst liepen eenige runderen van Harbart, den Eenoo- gige, door wolven verschrikt., over den' wal en toen dfe knechten kwamen) omi za weder terug te drijven, werden dp zen door da Katten bespot en sirctdélijk geslagen,' het vee hun echter geweigerd. Daarover, het vee hun echter geweigerd. Daarover, werd Harbart vertoornd en overviel' met eenige wakkere mannen een. eddlhof der vijanden, legde dien in die asch en) voerda een rijken buit mede naar huis. Voor weinige weken nu viel Chariwii|ld, da wreede vorst der Katten, met een bende gemeen gespuis in die gouw om' wraja&l te nemen. Zjj staken de hutten der landzate®! in brand, vernielden dei? oogst, djreven het/, vee bijeen, versloegen veel weerbare man nen en Sleepten anderen mede ials buit- Ook Isanburts hoeve werd verbrand en Hadywig, zijne dochter, ontvoerd. Zoo dra de tijding van deze misd^jad mijn koning tei oore kwam, ontstpk hij in hevigea toorn en beslbot de roovers te straffenJ Daiar echter het volk der Katten wreed van .-ilird is en hij hun zou willen leered voortaan zijn arm te vreezen, wil' hij eens groote heirvajart tegen hen ondernemen eö! verzoekt u hem' uw huid niet te weiger ren.'-1 (WorÖt vfcivoGid.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 1