NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GEHEEL ZEELAND DIT BLAD VERSCHIJNT: DES DINSDAGS DES DONDERDAGS EN DES ZATERDAGS II i IJ MAART 1925 -fernng' in den wu- aélijkei nieuw© orde- zijn en d'a woe- P in te boezeancn. Jlenl reikte in pet'- J'kttijsen irit aan do 1, die zte verder 'dish i- ;den op wier borst zégen prijken. Iikoor, pefortnfeierd uit koven der stad, wer- ïneeï een 4-taI zang- Je gebracht,, waaron- liet bekende „Domino geiten. onderleiding Sehoïte, directeur bor en Ridder in ds [looii gevoeld- door Bptterdamsche bur- feltmian, wiens midi- sneller klopte toen oelstra's groote vér- JnjT bracht, de leien wegens hun groote baren 1 willigheid jö- 'meerleren, hulde lering! voor haar kloek f.ien «jn i.aar dankte van het mobilisatie- I niet alledaagsch gb- lieer komischen kant, |t l eeft verwekt-.voor meen ik niet onver- |aihet wordt hier l ooi den pastoor'-''. |t lezer, want daarvan |i geval tat .zoo. Ren pf bestellers móeste» [adres 'n wieg' bezoi- i'eigit idle -een: zijn z-a lack; -iie vvlueg moet Ti is hier de pastorie, it, maak. maar geen- [heil maar aan; wtee- astoor am, 't vonge het 'n Amtefoortscne |h;t ook .Dp het aan- ont de pastoor dei ate of te wel die ie onlangs het huwe- sfelijken werd- opge' werd „oe wieg vooc Ta i el onderwerp der o. bus, bittertafel, ach- I Geen wonder zeker, jL>d-k'i-lhobiöke gemeente nbank verklaardejiu |)iec'ht?n. .want ik' ved- [st mieeir. [entei-aad werd in de nchtigte voorstel1 van ging der gemeente llen behandeld. Financiën Mr. van der gat in otn' zonder I eindjes aan elkander verklaarde, ontslag te leval het voorstel van verworpen. Wat .niet or het gros dier Rot- |rda. Met 'n paar stom- kelderde de galans- Vorm van pensioen- Inog wel medewerkten ■j sled en die tegen stem .Wethoii'-ieur Van -der nam en del prijs aan n dat nog wel - eten 0 salaris-. Gelukkig dat loeg zijn. Booz'e tongen mus, dat oud wethou- in z'n vuüstje lacht» Hoeven net bijltje had lioop 'op 'n kansje om -in nafckien. Maar pooze los en beweerden ook, |omsch,e tegonstemlmers |ter ztrjn van, (nr Katho,- enkel tegen salaris stemden. umt vrees van [ksbondsleden te ziillen re-ele nieuwen wethou- weet opii de eindje's oman zonder ons méér RotterdajU nog wat daarvoor bij de Kar zelfs geen liiefdadigj- iig zijn, althans in som- moge blijken vmt 5 hol. ichie w jrd vijór eemge r verrast met die aan por voldaan geteekenpte staling van (het nieuwe en bedrage van, f14500, IV» aar- this 'd-oor den. het zangkoor met een nummer 32 DINSDAG 17 MAART 1925 21811 jaargang 1 groote waarde van publiciteit wordt gelezen in alle kringen BUITENLAND DUITSCHLAND FRANKRIJK ZWITSERLAND AMERIKA BINNENLAND^ UIT ZEELAND MIDDELBURG VLISSINGEN WK mdjeen g-eiMekleniie g.elooven (.wte 't wie!, tkelTde wie die f 6000 te hakken, zelve Zorgde l de dienstmaagden voor den mapjtjjd. Hiltbur- hig dochtertje, bood haar paaime hand. Weldrahraadl stukken vüeesch a|ain de t flakkerende houtvuur banden der vrouwen zoet js bij het maal. G-roote dékte kruiken, die reeds heerlijke meede gevuld, gestaan hadden, werden Laahd, het fraaiste linnen de groote zaal gespreid aank'wiaim, vond de vrouw door den vriendeïijken an en de vreemde gasten Bij het maal 3a,t zij in esprek aan Ridhlindiaj's helden, terwjjl Hitlburga 1 ging en de» vermoeiden t vriendeïijken lach den Id. Hido'Lf volgde elke bc- ajanminnige méisje: zij :re jonkvrouw dajar ginds hij in zijn hart gesloten t deze bij het zien van (Wordt vervolgd.) Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, QOES Interloc. Telefoon: Redactie en AdministratieTelef. No. 207 Bijkantoori MIDDELBURG, Markt 1 en 2i Telefoon No. 474 Abonnementsprijs f1,90 per drie maanden, bij vooruitbetaling AdvertentiSn van 1 tot 6 regale f 0,90, elke regel meer f 0,15 Contractregelprije, te beginnen bi] 500 regels, beduidend lager Bloedige «minsten te Hallc. Over de bloedige gebeurtenissen te Halle a/3. Saaie, hij gelegenheid van een vergadering van Communisten, is het vol gende bekend geworden De vergadering was door meer dan 6000 personen bezocht. Een beambte van do politic verklaarde, dat de rede van den Engelschc communist niet plaats mocht hebben. Op hetzelfde oogenhlik vielen van het balkon schoten, de de po litiebeambten noopten achter de coulissen zich te dekken. Gelijktijdig met liet scherpe vuur wer den de beambten bekogeld met stoeten en bierglazen, zoodat zij zich genoodzaakt zagen, tot tegenweer over te gaan. De politie begon nu ook te schieten en wel naar de galerij en even over negen deed zij de zaal ontruimen. De leiders van de vergadering vlucht ten onmiddellijk. Do menigte, waaronder een paniek was ontstaan, vluchtte over de trap en door het gedrang brak de leuning' van de trap met het gevolg dat verschil - lende personen naar beneden vielen. In de zaal werd ondertusschen verder geschoten en eerst nadat de zaal volkomen was ontruimd, kon men vaststellen,hoe veel dooden en gewonden er waren. -In het geheel zijn van het publiek zes personen, volgens een andere lezing zeven gedood en 30 gewond, waaronder zes zwaar. De. dooden zijn allên bezoekers van 'het balcon, omdat de politie de echoten, die van het baleon waren geval len, heeft, beantwoord. Van de politie agenten zijn er vijf zwaar gewond. Do communisten hebben de partij opge roepen tot een jjroote protestmanifestatie. Deze is echter door de politie verboden. („Msbd.") De Senaat en het gezantschap bij het Vaticaan. Herriot is Zaterdag door de senaatseom missie gehoord, inzake de opheffing van het Fransche gezantschap. Hij verklaar de, ook in den senaat ten deze Je kwestie .van vertrouwen te zullen stelten. De commissie heeft desondanks, hij de daarop gevolgde stemming! zich opnieuw voor da handhaving van het gezantschap uitge sproken met 17 tegen 14 stemmen. Bé schoolstrijd in Ëizas-Iotkariugen. De bisschop van Straatsburg, Mgr. Kuch, heeft voor de steden, waarin de in- ter-oonfessioneele school wordt ingesteld, de schoolstaking bevolen. De reehtsche vertegenwoordigers in de kamer hebben zich onmiddellijk in een manifest tot het Elzas-LotharingSche volk gericht, om bij hen aan te dringen, aan de roepstem van hun bisschop gehoor te ge ven. De prefect heeft aan de burgemeesters getelegrafeerd, om hen te wijzen op hel ernstig vergrijp tegen de wet, dat op dio manier ondernomen wordt en een beroep te doen op den gezonden zin van «1e ou ders, om het stakingsbevel niet op te vol gen. i De staking is voor Kolmar en Mühl- hausen uitgevaardigd voor den duur van drie dagen, terwijl voor de andere gemeen ten de staking als proteststaking een dag zal duren. Maar onmiddellijk voegt mgr. Ruch eraan toe, dat zoo de regeering voortgaat, woordbreuk te plegen tegenover Elzas- Lotharingen, het bij dit protest öiot blij van zal. Het manifest dat mgr. Kuch heeft uitgevaardigd, is ongeveer gelijkluidend met dat van dr. Pflegef, volksvertegen woordiger voor het departement van den Boven-Kijn, die in dat departement de actie leidt, en van Oberkirch voor «ie Vo- gesen en Walter voor den Elzas. Deze heeren nemen ook de actie geheel voor hun rekening en zijn de leiders in hun departement. („Msbd.") De Volkenbondsraad. Het protocol wordt begraven-. LONDEN, 13 Maart. In de zitting van den Raad van den Volkenbond heeft de Tsjeeho-Slowakysehe afgevaardigde Dr. Benes als rapporteur een overzielit gegeven van de gisteren met betrekking tot het Protocol afgelegde, verklaringen. Benos zelf moest toegeven, dat het Protocol niet geheel volmaakt is, doch hij legde er den nadruk op, dat Je behoefte naar veiligheid in Centraal-Euro- pa zeer groot is. Er mede instemmende, dat de verklaring van Chamberlain allo hoop geeft op een benadering van de op lossing van dit probleem langs een ande ren zijde, gaf spr. als zijn overtuiging te kennen, dat de wereld ten slotte terug zal moeten keeren tot iets in den geest van het Protocol. Spr. diende vervolgens een resolutie in, le. de namens de regeeringen afgelegde verklaringen naar de a.s. Volkenhonds- vergadering verwezen worden en den Secretaris-Generaal opgedragen wordt de kwestie zonder meer op de agenda dier vergadering te plaatsen 2. alle voorbereidende werkzaamheden verdaagd werden totdat door de Vergade ring in dezen een beslissing zal zijn ge nomen. De Engelschc minister van Buitenland echo. Zaken, Austen Chamberlain, legde daarna do volgende verklaring af: ,.Ik wcnsch slechts in hoofdzaken te -herhalen wafc ik gisteren gezegd heb, n.l. Engeland blijft vasthouden aan de be ginselen van arbitrage en ontwapening en is verlangend het zijne er toe bij1 te dragen, dat vrede en veiligheid aan de wereld gegeven voorde. Indien wij ons verplicht jehten het Protocol te verwerpen dan geschiedt zulks omdat wij van mee ning zijn, dat onder de huidige, omstan digheden het Protocol meer dienstbaar is aan de groote doeleinden, waaraan alle in den Kaad vertegenwoordigde landen in de gisteren en heden gevoerde, besprekin gen wederom hun steun hebben gegeven." De door Dr. Benes ingediende resolutie werd vervolgens aangenomen. liet werk geëindigd. Men meldt particulier aan de N. R. Ct. GENÈVE, 14 Maart. Hedenavond is de Volkenbondsraad met zijn arbeid .ge reed gekomen, ondanks het. feit, <lat er nog tal van belangrijke punten op de agenda van heden voortkwamen. Zooals zoo menigmaal, is de laatste bijeenkomst een der beste geweest van de zitting, die ditmaal niet geheel zonder groote scha duwzijden was. Een der belangrijkste be slissingen van vandaag was, dat inzake liet geschil tusschen Griekenland en Tur kije betreffende de uitzetting van den patriarch uit Konstantinopel de Volken- bondsraad besloten heeft, het advies van het Haagsche Internationale Gerechtshof in te winnen omtrent de kwestie, of de Raad bevoegd is, van dit geschil kennis te nemen, ondanks de bewering van Tur kije betreft. Dit is dus het tweede advie9 dat de Volkenbondsraad in deze zitting heslcot, aan het Haagsche hof te vragen. Voorts is het verblijdend, dat langdu rige besprekingen met Dantzig en Polen tenslotte lot overeenstemming hebben ge leid inzake de aan de gemeente Dantzig zig te. verleenen machtiging' tot het uitge ven van een internationale leening onder de auspeciën van den Volkenhond ten be- dragev an anderhalf millioen pond ster ling'. De Volkenbondsraad heeft onzen land genoot Tér Meulen, voorzitter van het financieele Volkenbondscomité tot trustee met betrekking tot deze leening benoemd. Het belangrijkste 'nieuws is echter de inhoud van den brief, dien de Volken bondsraad besloten heeft aan Duitschland te zenden in antwoord op de nota van Stresemann van 12 December omtrent Duitsehland's toetreden tot den Volken bond. Natuurlijk heeft de Volkenbonds raad een Duitschen wensch naar vrijstel ling van de sanctieverplichtingen voor onaannemelijk verklaard, waarbij hij voor al in het licht stelde, dat een vrijstelling van het mededoen aan de economische sancties onvereenigbaar zou zijn niet da plichten van een Volkenbondslid. Doch de geheele tekst van het antwoord is zoo tegemoetkomend en zoo aanmoedigend, dat dit de hoogste verwachtingen van hen, die steeds voor de universaliteit van den Vol kenbond en dus voor Duitsehland's toefr.e- den tot. den bond gestreden hebben, over trof. Coolidgc's confcrcntic-pl.ui. Do VVashingtonsche correspondent van de Times seinde dat 'de Amerikaansche i-e- geering inziet dat ontwapening te land niet geforceerd kan worden, maar zij acht het mogelijk het werk van de Washing- tonsche conferentie af te ronden „door een beperking in den oplevenden wedijver met kruisers en liulpschepen te verzekeren." Verder zou Goolidge graag de ontwikke ling van, den wedijver tusschen de lucht macht onmogelijk gemaakt zien. In den Senaat te Washington is het Za terdag weèr har toegqgaan. Senator Cou- -rons die vecht tegen misbruiken aan het dept. van financiën, in verband met kwijt scheldingen van belasting, beschuldigde een der 'senaatsleden, Ernst, ervan, een spion te zijn van het departement en stuk ken uit de dossiers van het onderzoek te hebben .genomen. Ernst beantwoordde die besehuldiging door te gillen: Je bent een opzettelijke en kwaadwillige leugenaar!" Dit maakte de aanwezigen dol en de heeren smeten elkaar met papieren enz. om de ooren. Het duurde een uur voordat de orde weer eenigermate hersteld was. (N. K. Ct.) CHICAGO. V.D. Er ziju 20 personen gewond hij relletjes, welke plaats vonden in een theater, waar een Kerinski-meeting door communisten in de war werd ge stuurd. Het zilveren Huwelijksfeest van H. M. de Koningin. Het mag verondersteld worden alge meen bekend te zijn, dat de „Vereeniging Koninginnedag Utrecht" het initiatief ge nomen heeft bij gelegenheid van het Zil veren Huwelijksfeest van Hare Majesteit le Koningin en Zijne Koninklijke Hoog heid den Prins een huldeblijk aan het Ko ninklijk Echtpaar aan te bieden. Zij heeft zich, teneinde de noodzakelijke medewerking te verkrijgen, tot alle in Nederland gevestigde Oranje-Vereenigin- gen gewend. Niet alleen heeft zij van tal van deze adhaesiebetiiigingen ontvangen, Joch uit verschillende plaatsen, waar der gelijke Vereenigingen niet bestaan,. kree,g' «ij het verblijdend bericht, dat tot op richting' van een Oranje-Vereeniging zou werden overgegaan,! Het doon de Oranje-Vereenigingen aan te bieden huldeblijk zal overeenkomstig den wensch van de Koningin een eenvou dig' karakter dragen en niet gepaard mo gen gaan met groote geldelijke offers, waardoor een ieder in de gelegenheid wordt gestald aan het huldeblijk deel tu nomen. De afgevaardigden der Oranje-Vereeni gingen k«:-men 21 Maart e.k.' te Utrecht bijeen, alwaar zij vóór den aanvang der vergadering te 12 uur op het Stadhuis door het Gemeentebestuur zulten worden ontvangen. 't S«cretariaat is gevestigd te Utrecht, Oudegracht 207. Int. Voorjaarsbloemcntcntoonstelling te Heemstede. Deze tentoonstelling is Vrijdag j.l. of ficieel geopend door Z.Eve. den Minister van Binnenlandseho Zaken met eene rede, waarin hij hulde bracht aan het initiatief der organiseerders en den Belgisehen in zenders een bijzonder woord van welkom toeriep. De opening geschiedde m tegen woordigheid van verschillende vreemde ge zanten en licoge autoriteiten in de grooto beurszaal te Haarlem. Daarna, trok het hooge gezelschap naai/ de expositie waar in het hoofdgebouw een buste werd onthuld van den heer J. H. Krelage, vader van den Voorzitter der tentoonstelling. Het feestmaal vo.r de hooge autoritei ten had plaats in de woning van den Com missaris der Koningin in Noordholland, Jhr. mr. A. Roell, die de gezanten in de Fransche, taal toesprak. Deze toespraak werd beantwoord door den Belgisehen ge zant, Frins de Ligne. De kwestie van de melkbussen. De commissie voor de staatsuitgaven heeft een onderzoek ingesteld, dat be denkelijke praktijken aan den dag heeft gebracht, gepleegd door O. Reitsma, lid der commissie van advies voor zuivel- aangelegenheden. In Juni 1919 neeft de regeering een bestelling- gedaan van 25 duizend melkbussen ten behoeve der melkvoorziening, terwijl reeds 38 auizend melkbussen voorhanden waren. Bij de on- noodige levering heeft een sterke bevoor-, deeling plaatsn gevonden van de .N V. Maehinehandel v.h. C. v. Kleef en Co. te Aiasterd3m, bij wélke zaak de heer Reitsma sterk geïnteresseerd was. (Z.) Een gcdenktecken. Een comité is opgericht met het doel een gedenkteeken op te richten voor de tij dens den "oorlog in ons land gestorven Fransche vluchtelingen. Beschermheer is Prins «Hendrik, voorzitter Mr. P. J. van Wijngaarden te Rotterdam en secretaris F. I. H. Sassen te Den Haag. Van de 50.000 Fransehen die in da droeve dagen van 1918 door oorlogsgeweld verjaagd, beroofd en ellendig over onze grenzen kwamen, zijn er in enkele maan den tijds ongeveer 450 gestorven. Over geheel ons land verspreid liggen die on- gelukkigen begraven, zonder dat iets aan dat droevig einde herinnert. Door een eenvoudig monument wil men de gedachte aan die ongelukkigen levend houden, die ver van land en huis in vreemden grond hun laatste rustplaats vonden. Een bescheiden monument, dat pl.m. f 6000 zal kosten, wil men te Maastricht oprichten. Uit de R.-K. Staatspartij. I)" heer G. H. van Spanje, die door een ier R.-K. Kiesvereenigingen in den Rijks- kieskring Utrecht voor de Tweede Kamer is candidaat gesteld, heeft verklaard^geen candidatuur te zullen aanvaarden. Naar de „Rsb." verneemt, lieeft prof. J. A. Veraart aan het adviseerend college medegpdeeld, dat hij alleen een Tweedo Kamercandidatuur van den rijkskieskring 's-Gravenhage wenseht te aanvaarden. Draadloos debat over den zomertijd. Veer het heden, Dinsdagavond, te Hil versum voor den microfoon van den Hit- versunisclien Draadloozen Omroep te hou den debat tusschen dr. van der Myle ts Ileeze en deD heer Br^at over de voor- en nadeden van den Zomertijd, is aan ieder van beido sprekers een half uur toegewe zen met een kwartier voor repliek. Bij lo ting zal uitgemaakt worden, wie van do beide sprekers het eerst het woord zal voeren. Pornografische geschriften. Op^ vragen van het Kamerlid Deckers betreffende het nemen van maatregelen in verband met -de toenemende versprei ding van pornografische gesehriften, ant woordde de Minister van Justitie: Het is den Minister bekend, dat de verspreiding van pornografische geschrif ten den laatsten tijd in ons land is toe- gencm'en. Reeds gedurende geruimen tijd geeft hij zijn meer bijzondere aandacht fan deze aangelegenheid. Aan zijn depar tement is eén vrij omvangrijke correspon- tie met verschillende parketten over het -nderwerp aanwezig. Reeds in Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag 'ter Eerste Kamer over Hoofdstuk IV der Staatsbegrcoting voor het dienstjaar 1925 beeft «te Minister er echter op gewezen, lat Dij de toepassing van art. 240 van het Wetboek van Strafrecht een groote rnato van voorzichtigheid past, omdat een mis lukte vervolging aaai het betrokken libel meer bekendheid verschaft, die den toe stand op hoogst bedenkelijke wijzen kan verergeren. Uit de vervolging, en veroar- deeling in eerste instantie en door het ge rechtshof te 's-Gravenhage in0hooger be roep van den uitgever van een dier ge schriften (arrest van 24 Dee. 1.1.) blijkt, dat, waar mogelijk, echter inbeslagneming van pornografische geschriften met straf rechterlijke vervolging plaats vindt. Het is aan de parketten overigens be kend. dat het den Minister gewenscht voorkomt en in zijn geest is, tot vervol ging over te gaan, als van de in te stelten strafactie resultaat te wachten is. Hel verblijf van het Koninhlijk echtpaar in Zwitserland. Hare Majesteit de Koningin heeft Za- tcrdagoeiitpnd met Prins Hendrik en on sen eonsui, den heer Van Notten eea wan deling door de stad Genève gemaakt, na dat Koningin Wilhelmina eerst eenige winkels heeft bezocht en Prins Hendrik »en bezoek aan het Internationale Kbode Kruis-Comité had gebracht. Des avonds is het Koninklijk echtpaar naar den schouwburg gegaan. Mgr. Seipel over Nederland. Dr. Ignaz Seipel, die van zijn reis naabr Nederland te Weenen is terug gekeerd, heeft den correspondent van het Persbureau Vaz Diias te Weenen een interview toegestaan en over zijn reis naar Nederland o. ln:. het volgende ver klaard Mijn verblijf in Nederland heeft sléchts drie dagen geduurd! Dalar ik met het oog op mijn gezondheidstoestand die reis naar verschillende steden in Holland tot het houden van lezingen, welke ongeveer drie. wek'eD zou duren, moest uitstellen, zoo wilde ik toch mijn reis naar Essen en Keulen minstens behuttew, om' de lei dende personen van de organisaties, die mij tot het houden van 'lezingen uitge- noodigd hebben, persoonlijk te leeren ken nen en met hen overeen 'te komen, wan1- ncer ik 'later na|ar Nederland zou komen. Wanneer "ik weer geheel daartoe in staat hen en de omstandigheden ia eigen land geen beletsel vormen, zal ik direct na Paschen weer napr Nederland ver trekken. Den eerst zal ik' het land zelf meer leeren kennen. Ik geloof, «lat de werkelijk! getoonde naastenliefde duur^ajmer- relaties tusschen beide landen tot stand gebnalc'ht heeft, dan 'langs diplomlaitieken weg mógelijk zou zijn geweest. De' indrukken, die ik hij mijn eerste be zoek aan Nederl|a|nd heb opgedaan, waren zoo mooi en de ontvangst, die mij werd bereid, was zoo lürtelljk, dait de wensch spoedig terug te keeren en meer van de geschiedenis van dit rijke land te leeren kénnen,- hij mij zeer versterkt is. -Maandlagochten kwam alhier een melkwagen komende uit de richting Lange Burg in botsing met een vrachtauto uit Goes, waarvjan naar verluidt -de bestuurder geen signalen had gegeven. Het ongeval' liep met eeuige materieele schade a|an den melkwagen af, welke door den bestuurder van dien vrachtjaiuto vetgoed zal worden. .Bij de Arbeidsbeurs alhier „ston den Zaterdag ingeschreven: 6 'letterzetters, 6 gróndwerkérs, 13 op perlieden, 3 schilders, 6 meubelmakers, 7 bankWerkers, 2 banketbakkers, 8 boe renarbeiders, 6 winkelbedienden, 4 chauf feurs, 14 kantoorbedienden, 27 van an dere groepen, 555 met vakkennis zonder bepaalde beroep en 91 zonder vpkkennis (ongeschoolde). Verder 12 vrouwen en 2 winkeljuffr., 3 kantoorbedienden, 2 werk vrouwen, 2 kinderjuffrouwen en 3wasöh- vrouwen. Totaal 260. Vorige week 265. De R.-K. Kiesvereeniging alhier, houdt jfionuerdagavond a.s. eeu groote propagandavergadering. Als spreker zal optreden- de heer J. Wi. Vienings te Goes. - Zondagavond liep alhier het ge rucht, dat een moord zou hebben plants gehad. Het bleek gelukkig niet zoo ern stig. Een matroos was bij" een vecht partij in zijn rug gestokén, in verband waarmede twee uihinnen door de politie werden aangehouden. Nog werd een man aangehouden, die dronken was, en die in een café! hij eert vechtpartij! blbedend aten het hoofd wcrdl verwond. Men menldt van hier d.d. 14 Maart aan de N. R. G'rt. Het iiikom'end Engelsch st.'„Smaragd"' is in imanviijring geweest met de Belgische stoom'loodsboot Nr. V. De „Smiaragd" werd beschadigd en is nalix Antwerpen opgevaren. De loodsboot V maiak't water. De onderzeeboot O 9, .in aanbouw op de werf der Kon. Mij. „De Schelde", alhier voor het departement van Marino, zal Zaterdagmiddag 4 April te Water worden gelaten. 's-Heer-Arcudskerke. Vorige, week Vrij dagavond hield de afdeeling ,,'s-Heer- Arendskerlte" van „Het Groene Kruis" eene, algemeene vergadering, die dooi' 27j leden werd bijgewoond. Door den Secre taris werd verslag uitgebracht van den toestand der Vereeniging over 1924, waar uit o.m. bleek, dat het aantal leden op 1 Januari 1925 370 bedroeg. In 1924 is slechts 45 maal van de verplegingsartike- len gebruik gemaakt, wat zijn oorzaak daarin vond, dat 1924 een jaar was van weinig zieken en zeker van weinig ernsti ge zieken. Thans doet de Penningmeester rekening en verantwoording over 1924, waaruit bleek dat ontvangen was een 'be drag van f 1519,15, en uitgegeven een bedrag van f 787,29, alzoo een goed slot van f 830,86. Na gunstig uitgebracht rap port door de Commissie van onderzoek, wordt deze rekening op voormelde be dragen vastgesteld. Verdhr wordt versligf uitgebracht van de Diaconeesenarbeid over' 1924, waaruit o.m. bleek dat de wijkver pleegster in het afgeloopen jaar alhier heeft afgelegd: 114 belangstellende bezoe ken, 256 bezoeken voor hulpverleening en 87 tubereulosebezoeken, alzoo te samen 457 bezoeken. Voor de getrouwe plichtsbetrachting wordt zuster Lippits een woord van lof toegezwaaid. Hierna wordt door den heet J. M. "Wisse Wzn., verslag uitgebracht van de door hem bijgewoonde vergadering! van de Prov. Zeeuwsohe Vereeniging lot bestrijding der tuberculose. Verder wordt tot afgevaardigde naar de vergaderingen' van de Groene Kruisvereenigingen e.u naar die van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding' der tuberculose benoemd dhr. M. Mol en tot diens plaats vervanger D. J. de Voogd. Vervolgens stelt de Voorzitter aan de orde de bespreking van het aanschaffen van een tooverlantaarn ten behoeve der Vereeniging. Op voorstel van het bestuur wordt besloten alsnog niet tot aanschaf fing daarvan over te gaan, wijl wegens gebrek aan voldoende licht, de lantaarn niet aan zijn doel zal beantwoorden. Daarna vergaste d<f Voorzitter de ver gadering op een causerie over de „Mala ria en hare bestrijding" en las een stukje voor, dat als opschrift droeg: „De Zeeuw sche koorts van Jacob Cats". De punten der agenda afgehandeld zijn de. wordt op een desbetreffende vraag van' dhr, L. Wisse, door den Voorzitter mede gedeeld, dat hem, als medicus, thans do bevoegdheid is toegekend, om bij voor komende gelegenheden, wanneer nij dit noodzakelijk acht, opneming van een pa tiënt in een ziekenhuis te doen plaats heb ben, zonder dat vooraf overleg is gepleegd met het Bestuur der Rijksverzekerings bank. Ten slotte vraagt dhr. J. M. Wisse voor wiens rekening de kosten van het verveer komen van een patiënt met de Groene Kiuis-auto, waarop de Voorzitter antwoordt dat deze kosten steeds voor re kening van den patiënt komen, terwijl ,s de patiënt lid van de Groene Kruis-veree- niging, maar een verminderd tarief wordt: betaald. Heedekcnskerke. De voor de ïandbouw- véreeniging „Onderlinge Hulp" geleverde superphesphaat, bleek na onderzoek door het rijkslandbouwproefstation te Maas tricht 14,3 o/o gehalte aan phosphorzuur oplosbaar in water te bevatten. De opgegeven garantie bedroeg slechts 14 o/0 phosphorzuur. Heinkenszand. Donderdagmiddag na 2i nur is er ten Gemeentehuize alhier gele genheid voor het inenten van pokken. Ovezand. Vrijdagavond werd alhier de jaarvergadering van de Boerenleenbank gehouden en het zevende boekjaar be handeld. Het aantal leden bedraagt 94. Op 31 December 1924 bedroegen de spaar gelden f 101655,34 en het tegoed in loo- pende rekening f 16327,30. Het bedrac der uitgegeven voorschotten was einde 1924' f 34833,45 en in de loopende rekening; f 23796,16. De gemaakte winst over 1924 beloopt f 563,864/2. Tot bestuurslid werd hjrkozen dhr. J. v. d. Poel en tot licl van den Raad van Toezicht gekozen dhr. W. van Waarde. De rente voor voor schotten werd bepaald op 5 0/0, voor schuld in loopende rekening 5V4 °/o en voor tegoed in loopende rekening 3.6 0/0. De rente voor spaargelden werd gelijk net vorige jaar op 3.96 °/o gehouden. In 1 N

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 1