mGTf~ZEELAND DONDERDE 5 MAART 1925 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT MIDDELBURG GOES den en op eigen partij een schot los to laten, dat, als het treft, alleen Uen rug zou kunnen raken. Ik noemde het een po litiek torpedo-bootje, want als zoodanig is de nieuwe partij blijkbaar gedacht. Stel do mogelijkheid, dat een onderteekenaar dezen brief leest, dan protesteert hij zeker dadelijk: wij zijn geen partij, en wij stich ten geen partij. Wij '"steken alleen met (veelzeggend gebaar den vinger op en dreigen de andere partijen: Mano Thekel ïhare. Wij vorderen van die partijen, ook Van de Katholieke, dat zij een convenant aangaan, hetwelk hen van coalitie maakt tot een nationale partij, waaruit dan als zoodanig straks een kabinet zal moeten komen. Als zij dat niet doen al die partijen danWelnu, wat dan? Het Rotwoord is zooals het antwoord van allo ongelukkige», die een vuist willen maken en geen hand hebben; dan zult ge wol eens zien, wat wij doen. Het kan dan alles zijn, maarhet is altijd niets 'Men laat echter wel zienmet welken bal lenbak men ons bang wil malcen. De regeering en de toestand in Drenthe. Dat onze regeering voor de economi sche opheffing van Drenthe en de op lossing van het werkloozenvraagstuk doet wat zij kan, wordt door alle eerlijk den kenden met waardeering erkend. De heer Weitkamp zeide daarover in de Tweede Ivamer het volgende lk erken gaarne, dat de Regeering meer doet voor de werkloozen dan in eeuig land in Europa gedaan wordt. Toen ik onlangs in Duitschland een onderzoekt naar deze materie instelde, werd mij door een Duitschen deskundige de wel wat ruwe, maar typeerende verzekering gege ven: Onze Begeering helpt wel de werk loozen, maar eer ze dat doet, mootem deze werkloozen wel tegen den muur op springen van honger! Zoo stond het, vol gens dezen Duitscher, in zijn land er bij'. In ons land gaat het gelukkig anders. De naam van het Ministerie-Buys de Bee- renbrouck zal, als de parlementaire ge- stlbedpnis over eenige jaren onbevangen begint te spreken, ook in dat opzicht mot ecre genoemd worden, dat staat wel vast. Het bezoek, dat Zijn Excellentie aan onze streek bracht, werd door de inge zetenen hoogelijk gewaardeerd en op prijs gesteld, de Minister kan zich daarvan inderdaad overtuigd houden. Dcor hei spontaan uitsteken der vlag gen toonde het publiek dan ook zijn groo- te ingenomenheid. Ik wil dan ook gaarne den Minister van deze plaats voor zijn persoonlijk ter penonderzoek mijn dank brengen. Aldus de interpellant. De heer Van Vuuren zeide na het antwoord van den Minister onder meer net volgende: De Minister heeft zoo juist van al hetgeen op dit gebied is geschied, een opsomming gegeven, die ik voor een groot deel terugvind in een artikel, dat ver schenen is in de Eobruari-Maart-afleve ring van „De Vakbeweging", tijdschrift van het Nederlandscli Verbond van Vak- vereemgingen, van de hand van den lieer Van der Walle (een sociaal-democraat! Bed.) Ik stel er prijs op, ook na hetgeen etraks is gezegd, er op te wijzen, hoe de geachte schrijver, een onverdacht ge tuige, na die opsomming dit laat volgen: „Door de uitvoering van deze werken is nu reeds gedurende vier winters aan eenige duizenden arbeiders werk bezorgd, de winter dan te rekenen van half Augus tus tot half April—Mei, en is tevens heel ■wat werk aan de ijzer- en bouwuijverncid ten goede gekomen. De totale kosten zijn reeds tot ongeveer zes en een half millioen opgeloopen (September 1924), terwijl nu in de laatste weken wederom besloten is om eeu nieuw werk (Welk werk dat is, kunnen wij nog niet publiceeren), wat op ongevegr 2 millioen is begroot, spoedig te gaan uitvoeren. Hieruit blijkt dat er in Drente toeli wel een en ander is gedaan, al zou men soms in den laatsten tijd uit de kranten eens den indruk krijgen, dat er niets geschiedt'' Initiatief-wetsontwerp inzake ontwapening. Bij de Tweede Kamer is Dinsdag in gekomen hot initiatief-wetsontwerp van den heer K. ter Laan, walmens de sociaal democratische fractie, inzake ontwape ning. Van het ingediende initiatiefvoorstel der sociaal-democraten om tot ontwape ning te komen, zijn de voornaamste be palingen a .vermindering van de j larlijksche lichting van 19.500 man tot 3000 voor de landmacht en voorloopig nog 1000 mlan voor de zeemacht., b. verkorting van den oefentijd tot vier- jnaanden wiaiarbij de vrijwillige vooroefe ningen geen zin meer hebben. c. afschaffing der herhalingsoefeningen d. ontslag uit den dienst van talie ge wone dienstplichtigen die nu reeds 3Q jaar of ouder zijn. e. ontslag van 'alle dienstplichtige:! die jonger zijn dan 30 jat&r, met uitzonde ring van 3000 man voor elke lichting. Alles met ingang van 1 Januari 1926. Wetsontwerp van inej. Van Dorp ingetrokken. De voorzitter der Tweede Kamer heeft meegedeeld, d at iuej. Van Doip h|aar wets ontwerp tot wijziging van de Kieswet heeft ingetrokken. De Zomertijd. De Minister van Binneol. Z. heeft de Mem. v. Antw. ingediend inzake het voor stel tot afschaffing van den zomertijd. Hij herhaalt diaiarin datd veel van de voor doelen van den zomertijd verloren gaan als men hem verkort handhaaft, terwijl dan toch de bezwaren in hoofdzaak blijven bestaan. Tegenover het argument, dat de zomer tijd voor de bewoners der groote steden een stuk levensvreugde beteekend. dat. eenmaal genoten, onwrikbaar vast zon staan, stelde de Minister de vnaeg of da vreugde van den één met het leed van den ander niet te duur gekocht is. Boven dien iaat het lajrgument zich ook om1- keerenals gedurende een reeks van ja.« ren sommigen vreugde genoten hebben, is het oogenblik wellicht gekomen om an deren op hun beurt te doen genieten. Het denkbeeld dat de stadsbewoners, bij wijze van tegenweor, het leven 's zo mers een uur zouden vervroegen zonder de klok te verzetten, verraadt miskenning van de plattetajndsbozwaren. Deze toch kanten zich niet tegen eenvoudige ver vroeging van het leven in de zomermaan den maar tegen 't verzetten vjaa de klok, waardoor de werkzaamheden, die naar den stand der zon plegen, geregeld te worden, bemoeilijking vinden. De gemeenteraad yap Arnhem heeft een voorstel van B. en W. tot aapkoop. van het landgoed Zypendafll, voor f450.000, met 18 tegen 16 stemmen ver worpen. B. en lW. zijn gemachtigd, het panic Zypenda^l te koopen voor f 325.000. De belasting-ontwerpen. De regeering is, aldus de Nieuwe Crt., voornemens de bekende belastingontwer- pen tusschen Paschen en Pinksteren door de Tweede Kamer in openbare bekap- deling te doen nemen. Zomertijd. De B.-K, AVinkeliersvereeniging te Eindhoven heeft aan den B.-K. Midden standsbond verzocht onverwijld stappen te doen tot behoud van den zomertijd. De gemeenteraad vt,ijn Maastricht heeft zonder hoofdelijke stemming besloten, zich tot de Tweede Kamer te we-nden met het verzoek, het wetsontwerp tot af- sohaffing van den Zomertijd niet (a|an te nemen. De Kamer van Koophandel voor Maastricht heeft een gelijk verzoek pian de Tweede Kamer gedaan. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 4 M|aart 1925 De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting worden voorgezet. Do minister van ibnnenlandsche zia|ken zet zijn Vrijdag afgebroken rede voort. De regcering waardeert zeer het streven, dat in het protocol van Genève tot uiting komt. De aanvaarding van dat pro tocol is echter grootendeels afhankelijk van h et Britsche rijk. De regeering wil door internationale samenwerking komen tot vermindering van de bewapening. Nationale eenzijdige ontwapening betee- kent nationale zelfmoord. De gruwelen van den c'hemischen oorlog dienen interna tionaal te worden bestreden. Spreker verdedigt de dontinuiteit in het beleid van minister Aalberse en be strijdt den heer Bink in zijn opvatting over onvastheid in het beleid van dit kabinet. Voorts verdedigt spreker het nut der coalitie waarin wel steeds kleine geschillen zulten voorkomen tégenover de oneenigheid aan de linkerzijde. Minister Colijn deelt mee, dat de daling vaji de opbrengst van de inkomstenbelas ting nog niet is geëindigd. Hij verdedigt den aan de Rotterdjaimsche Bankvereeni- ging verleenden steun. Hij ontkent, dat het tempo der bezui niging te snel en de daarbij gevolgde methode verkeerd zou zijn geweest. Zon der salarisverlaging en' andere maatrege len zou 1926 weer een tekort van 91 millioen hebben opgeleverd. Thans ver trouwt spreker qp een sluitende begroo ting. Noodig is vermindering van het aantal ambtenaren en vereenvoudiging van den staatsdienst. Voorzichtigheid in het finandieele beheer is een eiseh van de eerste orde gebleven en zal nog vela jaren noodig zijn. De aflossing van de staatsschuld zal In 1930 10 millioen hoo- ger zijn dan nu en in 1933 weer 10 mil lioen hooger dan in 1930. Als lichtpunt is er de doorwerking van onderwijs en pensioenbezuinigingen en na drie jaar conversie van staatsschulden. Do norma lisatie van de schulddelging is in voor bereiding. Spreker's meening is, dat ook ons land uit de gebeurtenissen van de lalatste tien jaren verarmd is te voorschijn gekomen. Tot 1958 drukt de last van de erisislee- ningen, na 1935 in afnemende m&te. Ge streefd moet worden naar meer bestrijding van uitgaven uit de gewone middelen, om! een gezond financieel staatsbeleid te krij gen. De taak van deze christelijke regee ring was niet, het Siap een volgend kabi net over te laten, de staatszaken in het reine te brengen, ook al was de stembus in hjet zicht. De heeren Van Lanschot (r.-k.) en Wi- haut (s.-d.) replieeeren. TWEEDE KAMER. Zitting v,an Dinsdag 3 Mlaart 192'5. Voortgezet wordt de interpellatie-Weit kamp inzake den toestand in de Overijs- selsche en Drentsohe venen. De heer Ebels (v.-d.) ziet ook geen heil in een electrische centrale, in Drente» De minister bevordere den afzet van turf waarvan l1/^ millioen kub. M. onver kocht te velde staat, la,ls ook het ont ginnen. Spr. bepleit bet graven van een kanaal van Twente naar Delfzijl. De heer van Ravesteijn (comm.) ver gelijkt den toestand van Drente met dien in West-Ieriand. De loonen zjjn naar ver houding in Drente lager dan in 1914. De regeering behandelt de arbeiders bij' werkverschaffing als elj,rven- Wel heeft de regeering een millioen over voor de Olympische spelen, maar geen gelden voor woningbouw enz. in, Drente. De h|eer Hi ernst ra (s.-d.) wil commissies van beroep bij le werk gestelde veenar beiders. Opr. stelt een motie voor, vol gens welke de regeering maatregelen neme voor blijvende hulp aan de Drent sohe bevolking. De heer van Voorst tot Voorst (r.-k.) acht hulp voor de, turfindustrie niet mo gelijk. Doer ontginning moet de bevol king een bestaan vinden. De heer Bierema. (v.-b.) constateert een teveel aan pirbeiders in sommige streken van Drente.- Spr. is tegen het verleenen van toesla gen van Overheidswege. Met den heer Weitkamp is spr. het ech ter eens, dat de liooge kanaalrechten, die de ontwikkeling van het leven in Drenthe belemmeren, verlaagd moeten worden. Dan zouden verschillende fabrieken weer met turf kunnen gaan stoken, want de vrach ten zouden dan weer zooveel lager zijn. Spr. dient een motie in: „Do Kamer van oordeel, dat de finan- cieole toestand van verschillende in de nabijheid der venen gelegen gemeenten van dien aard is geworden dat niet kan worden gewacht tot een definitieve rege ling van de financieele verhouding tus schen Kijk en gemeenten is lot stand ge komen, noodigt de regeering uit, maat regelen te nemen tot verlichting van den linantieelen toestand dezer noodlijdende gemeenten' De heer Van dor iWaerden (s.-d.) be toogt eveneens, dat de waarde van kleine, met turf gestookte centrales, te betwijfe len is. We staan echter voor een noodtoe stand, cn clan zouden buitengewone maat regelen gewettigd kunnen zijn. De hoofd zaak zal echter zijn bevordering van den afzet van turf, waartoe ook meer maat regelen noodig zijn, als verlaging vau kauaalrechten enz., waarop ook reeds an dere sprekers aandrongen. Daarnaast moe ten maatregelen worden genomen, die on middellijk kunnen helpen, door den ürenth «eh'en fabrieken 't mogelijk te maken, noncurreerend met turf te stoken. Wo moeten de directe maaatregelen nemen, waarop reeds van meer dan een zijde nier is aangedrongen; voorts dient een onder zoek naar een provisorische centrale te worden ingesteld; daarna ook naar de mogelijkheid van meer mechanisch maken vou het veenderijhodrijf. Een commissie van 79 personen zou dit onderzoek met spoed moeten instellen. De heer Loerakker (r.-k.) constateert, dat voor het overgroote gedeelte der veen arbeiders. ondanks do genomen maatrege len tot leniging van 'den nood, de toe stand nog verschrikkelijk is. Het ant woord van den Minister was ten opzichte van de directe hulp veel te weinig posi tief. De loonen mogen in geen geval wor den verlaagd. De Minister neme het ver zoek der landarbeidersbonden tot toeken ning voor kindertoeslagen aan de werk- lnoze gezinnen in overweging, vooral om- dal maar eeu persoon uit elk gezin te werk gesteld kan worden. De heer De Boer (p.-b.) brengt: den Minister hulde voor diens uitspraak, dat men in Drenthe moet voortgaan mot hard te werken en sober te leven. Daarin lag een eerosaluut opgesloten aan den gan- sclien boerenstand. Spr. bepleit verder ver laging der lcanaalgelden. De Minister repliceert. Verschillende' der door de sprekers aangeroerde vraag stukken ressorteeren niet onder zjjn De partement, zooals het woningvraagstuk en het onderwerp der electrische centrale. Dc Begeering asht een oplossing ech ter niet geheel onmogelijk, wanneer alle belangstellenden er maar van doordron gen zijn, dat de economische oplossing van Drenthe van levensbelang is. Tus schen de drie Departementen /.al mat spoed een overleg worden gepleegd. Do Minister zal ook gebruik maken van het advies van den heer Van der Waerden. Alle maatregelen der Begeering gaan in de richting van economische opheffing van Drenthe, maar dit is een quaestie van jaren. Hot centraal punt bij die maat-' K-gelen moet echter niet liggen in Den Haag maar in Assen. Spr. heeft op dracht gegeven aan de afdeelingen van de Directie van den Landbouw om door VGorlicnting en steun den tuinbouw in Drpnthe te bevorderen. Honderden arbeiders kunnen daarbij werk vinden. Den heer Loerakkers, die er op aandrong, dat de Kegeering maatrege len ^zon nemen om te bevorderen, dat dit jaar weder turf zal kunnen worden ge graven, antwoordt spr. dat hij deze zaak nog eens zal overwegen en naar bevind van zaken zal handelen. Omtrent liet Zuider-kanaalplan heeft spr. het advies van Emmen ingewonnen, na ontvangst daarvan zal hij spoedig een beslissing nemen. Emigratie is in Drenthe nu een maal onvermijdelijk. Er zijn te veel men- schen en er is te veel turf. Zachte heel meesters maken stinkende wonden. Bij1 hel inrichten van een werkverschaffing ia de eritiek gemakkelijker dan de kunst. Spr. is niet bereid het stukloon te ver- hoogen, indien het loon daalt tengevolge van gebrek aan voldoende arbeidspresta tie Zijn er werkelijk bestaande grieven omtrent het loon, dan: zal spr. die weg nemen. Uitsluitend voor Emmen heeft spr. besloten om aan hoofden van gezin nen met 4 of meer kinderen een toeslag te geven van vijftig cents per week en per kind voor kinderen beneden de 14 jaar. In dezen tijd moet ieder hard werken en sober leven. De heer De Boer heeft de beteekenis van sprekers woorden heter begrepen dan de heer Hiemstra. Voor de Begeering moet bij het nemen van maat regelen in Drenthe de leidende gedachto zijn, dat Drenthe zich moet ontwikkelen tot land- en tuinbouwprovincie. Voor di- recten steun aan het veenbedrijf gevoelt spr. weinig; meer voor indireeten steun. Wat de indijking in Groningen aangaat, ziin eenige ernstige plannen bij de Re geering in onderzoek en juist heeft spr. 'u subsidie voor een van die plannen toe gezegd. De motie-Bierema begrijpt spr. niet. Eeu wettelijke regeling als daarin gevraagd., is voor spr. niet uitvoemaar, reet het oog op de consequenties, b.v. voor 'Heerlen. De motie is overbodig. Spr. geeft de» heer Bieiema instantelijk in overweging do motie in te trekken om de zaak niet te bederven. Ook de motie-Hiemstra is over bodig. Er moet nu niet meer onderzocht en ever wogen worden, er moet worden genandeld. Ook de motie-Weitkamp heeft spr niet noodig, na het bewijs van ver trouwen, dat de heer Weitkamp hem ge geven heeft door te zeggen, dat spr. meer voor de werkloozen gedaan heeft dan in oeuig land van Europa is geschied. Spr. geeft den beiden afgevaardigden dan ook in overweging hun moties eveneens in te trekken. De heer Weitkamp (e.-h.) dupliceert. Spr. wit zijn vertrouwen in den Minister uitspieken en trekt daarom zijn motie in. De heer Hiemstra (s.-d.) handhaaft zijn )motie." De beraadslagingen worden gesloten. Dc Voorzitter dankt den Minister voor de verstrekte inlichtingen. Over de motie zal Woensdag bij den aanvang der ver gadering worden gestemd. Dc vergadering wordt te half 6 ver daagd tot Woensdag 1 uur. Zitting van Woensdag 4 Miaiart 1925 Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, a.s. Dinsdag te behandelen het .ontwerp tot afschaffing vpp den zomertijd on het voorstel-StaalmaP tot invoering van d en mid-zomertijd. T)e motie-Hiemstra, vragend m|a!atrege- gelen tot verbetering van den toestand der Drentsche bevolking, wordt verworpen' met 47 tegen 22 stemlmen. De mhtie-Bierema, vragend mlaatregelen tot verlichting van den finanoieelen toe stand der noodlijdende gemeenten in die nabijheid der venen, wordt verworpen met 42 tegen 28 stemmen. Aan do orde i.s dan liet z.g. psycho paten ontwerp. De heer Van Sasse vlap IJsselt (r.-k.) juicht de indiening daarna, toe, doch op pert eenige. bedenkingen, welke hij gaarne uit. den weg geruimd zag. De heer Beumer (a.-r.) juicht het ont werp toe. Van groote beteekenis is z.i. liet instituut der dwangverpleging, doch iels voorwaiarde dient gesteld, dat het mis drijf ernstig zij. De kosten van het ont werp zulten niet ïn'eevallten. Mevrouw BakkerNort (v.-d.) heeft bezwaar tegen het ter beschikking stel len van 10 jaia,r. Doze tcrmfjii is h.i. te lang. De lieer Dresselhuvs (v.-b.) vermoedt, dat dit ontwerp met algemeene stemmen zal worden aangenomen. Het ontwerp brengt groote verbetering, daar het ter rein van zwakzinnigenverzorging in ons land nog vrijwel brajalk ligt. Spreker dringt aan op spoedige invoering van deze wet door samenwerking v,an den staat met particulieren. Hij vra|agt in het ontwerp: in het algemeen onder-ciur.ateele-steQ'ing mogelijk te maken en een staatscommis sie om1 een diepgaand onderzoek in te stelten omtrent algemeene behandeling van zwakzinnigen. Den termijn van be schikbaarstelling vjan 10 jaar zou hij be kort willen zien tot 2 jaar. De li eer Ifleerekoper (s.-d.) zegt dat de minister gclukgewenseht mag worden met dit ontwerp. .Van ieder proces behoort het uitgangspunt te zijn de psychische ygesteldheid van den dader en dlit wordt pas hier in toepassing gebpalriht. Kan de minister bij benadering zeggen, wanneer de wet in werking zal kunnen, treden:? Met den heer Dresselhuijs is spr. de meening toegedaan, dat het een. belangrijke vralig is, of de psychopaten altijd straf zulten moeten ondergaan naast de behandeling. Indien de minister bevredigend ant woordt op sprekers vragen, dan aal hij zonder geestdrift toch het ontwerp aan vaarden. De htecr v. [Wijnbergen (R.-K.) wijst op de princiipieele zijde van het onderhavige vrgagstuk. Dp straf heeft steeds min of meer een vergeldend karakter. In ieder geval dient, waiap er verschillende stroo- {mingen bestaan, met een ontwerp pis dit, voorzichtigheid te worden betracht. Spr. gaat accoord met de samenvoe ging der ontwerpen, waardoor de toepas sing van maatregelen niet langer aan den strafrechter wordt onthouden. Hij vertrouwt, dat de grondbeginselen in het vervolg ongerept zulten worden gehand haafd. Naar het tijdstip van inwerking treding zal spr. niet vragen, omdp.t hij de kosten niet berekend heeft. Mej. Kjaitz (o.-h.) zegt, dat «>wel ge bleken is, dat ons strafstelsel niet deugt voor die groep van personen, welke men psychopaten noemt. Zij houdt voorts theo retische beschouwingen over de straf. >Aau h et verantwoordelijkheidsbesef móet worden vastgehouden en dit loopt gevaar in de moderne richting van het strafrecht. De miaximum-duur van 10 jaren voor opzending lijkt spr. veel te lang. Zij hoopt, dat de minister hierin nog tege moet zal komen evenals in de beroeps mogelijkheid van den psychopaat of: zijn familie. Ten slotte yraagt spr. zoo spoedig mo gelijke uitvoering van de wet. Mevr. De VriesBruins (s.-d.) gelooft, dat bij een goede organisatie deze wet aan het land niet veel gold zalll kosten. De vergadering wordt verdaiagd tot Donderdag 1 uur. Voorgesteld wordt, om aan de aan deelhouders van de Naaml. Vennootschap „The Vilrite Wtorks" alhier, over het jaar 1924 evenals over 1923 20 procent dividend uit te keeren. Voor een zoowel beneiden als boven stampvolle bioscoopzaal had Dinsdagna middag in den bioscoop van den heer Van Liere de aangekondigde lezing plaats over Canada. De heer mr. J. I':. Pool, vertegenwoor diger der Oanadeesclie Staatsspoorwegen, voor Nederland, heette de aanwezigen welkom en deelde mede, dat de Canadee- sches poorwegen belangloos hun bemidde ling aanbieden om landverhuizers naai Canada in dat land aan goede diensteD bij hoeren en later aan góede bouwgron« den en hofsteden te helpen. Waar in Ne» derland circa 30000 boerenzoons rondloo- pen, die aan geen boerderij kunnen ko men, is er nog wel reden om tot emigra tie naar een land aan te sporendat op een gelijke breedte als Nederland liggend, goede vooruitzichten biedt op landbouw gebied. Daarna introduceerde hij den heer E. Heintz bij het publiek. Deze heer die 2 IJ jaren in Canada heeft gewoond en ge werkt, zou hier een uiteenzetting komen geven over Canada in het algemeen, waar na een filmbeeld het gesprokene zou illu- streeren, daarna over de landbou\vtoe< standen met een filmbeeld tot slot. Beide filmen zouden het boerenleven in beeld brengen zooals zich dat in Canada af speelt. Daarna zou de heer Heintz gaarne de vragen beantwoorden die in de pauze schriftelijk zouden zijn ingediend. De hoer Heintz besprak daarna Canada, een land 5000 K.M. breedwat even lang is als de reis LondenMoskou heen en terug, een land nog dun bevolkt (ruim» 9 millioen inwoners), met duizenden en nogmaals duizenden hectaren onbebouwd land, dat slechts op de nijvere hand van den ontginner wacht. Het klimaat en de aard van den bodem zijn er zeer ver schillend. Hoe meer men naar het Westen komt, hoe warmer zomers en kouder winters (waarin enen vorst van 30 a 40 graden geen zeldzaamheid is) men heeft. In de zeoprovincies in het Oosten gelijkt het klimaat veel op dat van Nederland, dommige streken eigenen zich meer voor vruchteneultuur, vooral de valleien dar kleine rivieren, andere meer voor het ge» mengde boerenbedrijf landbouw en vee» teelt terwijl ook in sommige streken b.v. de Westelijke provincies schier uitsluitend graanbouw wordt beoefend en in enkeles treken waar de uitloopers der gebergten veel rotsformatie in den bodem vormden alleen de veeteelt. In de stroken waar landbouw en veeteelt nog niet zijn doorgedrongen is de houtzagerij in do wouden en oerbosschen het hoofd bedrijf. De bevolking is daar natuurlijk zeer scliaarsch. Stuk voor stuk behandelde de heen Heintz de provinciën Nova Scottia, Prince Albert Island en New Brunswick, de z.g. zeeprovinciën, daarna Québec en Onta rio, de centrale provinciën, het eerste 18Q millioen, liet tweede 102 millioen hectaren groot met ac belangrijke graanhavon Port William, waar op de reusachtige emplace menten 2f/g mifiioeii bushels graan per dag kunnen worden verladen, die dan via de meren naar Montreal of Toronto en zoo naar Engeland getransporteerd worden. Vervolgens werden de drie Westelijke provinciën, Alberta, Saskatsehin en Ma nitoba, de graanprovinciën,. waar in 5 maanden tijds, van Mei tot November moet geploegd, gezaaid en geoogst wor den, voordat de strenge winter iederea arbeid op het veld onmogelijk maakt, be handeld en tenslotte de provincie Britsch Columbia, waar voor den landbouw de ge legenheid minder geschikt is en waar van de 12 millioen hectaren gronds slechts 1/l0 deel is ontgonnen. Vaii al deze provinciën verklaarde de spreker de eigenaardigheden in bodem structuur, cultuur van gewassen, üe kli maatstoestanden enz. en, gaf daarbij ver schillende wenken voor den landbouwer, den veefokker, den boerenarbeider, die men dient op te volgen wil men er succes hebben. Toen kwamen verschillende mooie film- heelden op het doek vah het landbouw- en veebedrijf, liet ontginnen en bewerken van den bodem, het zaaien, oogsten, dor- schen, het verbouwen van aardappelen, groenten, het telen van vruchten, het fokken en houden van hoornvee, wolveo enz. enz. Na de pauze liad de heer Heintz het over de emigratie in verhand met den arbeid op de boerderijen in Canada. Ook hij, die zich als zelfstandig boer wil vestigen in Canada, doet goed, eerst bij een boer gedurende één a twee jaren het bedrijf mee te maken om zich met da Canadeesche manier van hoeren vertrouwd te maken en zich voldoende te acclima- tiseeren. De Canadeesche staatsspoorweg- maatschappij plaatst boerenarbeiders uit Nederland bij goede, soliede boeren en controleert verder of zij goed behandeld' worden om later hare bemiddeling ook te verschaffen voor het koopen van geschik- ten bouwgrond. Spreker legde er den na druk op dat op de Canadeesche hoeven' hard en lang gewerkt moet worden var» 5 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds en in dien oogsttijd van 4 uur 'smorgei# tot 9 uur 's avonds met twee uren rust voor het nemen der maaltijden. Doch de arbeid is voornamelijk met landbóuwl werktuigen ploegen en zaaimachines en maaimachines door paarden getrokken is gezond, 't eten op de boerderij is goed en krachtig, de boerenarbeider is een lid van het gezin en wordt als zoodanig be handeld. Men leidt op de hoeven een fa- mib'eleven met nu en dan een ontspan ning. Wie wil kan steeds Zondags zijn. kerkelijke, plichten waarnemen. De scho len zijn van overheidswege kosteloos en neutraal is het onderwijs, doch in de provincie Québec zijn uitstekende katho lieke scholen, waar een laag schoolgeld wordt geheven. Aan het universitair on derwijs kan men voor betrekkelijk weinig geld deelnemen. De koude 's winters ig veel heviger dan in ons land me4 zorge vooral handen en voeten te bescher men, doch droger, veel ,-jninder vochtig dan hier en dus gezonder. Wje tegen geen werk opziet, kan zich in Canada; een flinke positie als landbouwer ver schaffen, al is niemand meer zoo dwaaa om de mensehen voor te spiegelen dal men e? millionuir wordt. Spreker eindigde met te zeggen dat hij gaarne berei i was om op alle vrage^ Canada en het boerenbedrijf betreffende, te antwoorden. Wilde men gegevens, dan had hij die bij zich. Daarna werd de filmtwintig minuten

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 2