111 DINSDAfè 24 FEBRUARI 1925 NIEUWE ZEEÜWSCHE COURANT 7 I tl UIT ZEELAND MIDDELBURG VLISSÏNGEN GOES Voor Schrale Lippen Ruwe Huid Ingezonden Stukken. Financieele Berichten Wetenschap en Kunst Leger en 'jj i NIEUWE ZEEUWS ft. II v d« z!f i< k Z z 1 f L V| v- ij 3' i Ü3 si: - tl. n 3! te|i Ie i da. I gfl sail Vat;,- Efilj Ja;1 i geq jjj O lil Naajf Veri Wa Onri We.j Ze 1 In Ach] i' Te i Om Of.. Ach,: Te Ook] Als Maan iiem Die 11 In j O, ti Wam Dat Hij ri Aeli, Wat i Doch kracht artikel 259 der Gemeentewet, dat luidt: „De ontvanger geeft het dwang bevel niet af, dan na den beljafütingplllibh- tige te hebben gewaarschuwd en vervol gens aangemaand." De Dorns Rijkers-briefkaart van 5 cent. De Dorus Rijkers-briefkaart zal fi.s. iWoensdag verschijnen. Het is, zooals men weeet, de gewone Rijksbriefkaart van ffl/2 cent welke voor 5 cent verkrijgbaar zal zijn bij do voornaamste boekhande laren niet aan de postkantoren. Het tverschil in prijs wordt voor het Dorus (Rjjkersfonds meer dan gedekt door de op de adrekzijde van de kajaxt aange brachte reclame. De achterzijde is vo|t- komen gelijk aan die van de gewone Rijksbriefkaart. I .Gisterenmiddag is alhier de 19- jarige loodgieterskneciht P. van het on geveer 9 Meter hooge dak van het per- eeeel hoek Rouaansche Kade en Bepgi,- linketraat gevalllen en bloedend opgeno men, op medisch advies is dc ongeluk kige, die een hersenschudding had beko men, naar het Gasthuis vervoerd. Naar wij vernemen is door Ged. Btaten goedgekeurd het besluit van den gemeentreaad van hier jkit het aangaan eeener tijdelijke geldleening voor de nieu we brug bij de Koepoort, zoodat deze zal worden tot stand gebracht. B. en W. herinneren eraan, dat op 14 November j.l. werd besloten de ge meentelijke werkverschaffing op nieuw in te stellen en in verband daarmede ver schillende. werken uit te voeren. Daarvoor terwijl \oor zoover toelaatbaar de kosten werd een crediet verleend van f 38.200, van materialen zouden worden gebracht op den kapitaaldienst. Voor rekening der gemeente is tot he den uitgegeven f 15.807,34, en wel is op net desbetreffend artikel f 20.000 uitge trokken en op den post onvoorzien; f 20.000 voor dit doel, maar deze posten zullen per resto noodig zijn voor hoofde- lijken omslag. Voor zoover betreft het 1924. In 1925 is uitgegeven of moet nog worden uitgegeven voor werkverschaffing f 8720. Ook iiier is de post werkverschaf fing op f 20.000 geraamd en kunnen dus daaruit nog wel betalingen worden ge daan. Met f 21165 voor den kapitaaldienst zullen de kosten werkverschaffing in to taal f 37.555 bedragen, wat zoowat over eenkomt met het toegestane crediet. Daar het gewensoht is, de werkverschaffing Voorloopig tot ultimo Maart voort te zet ten, vragen B. en W. een aanvullend cre diet van f 6000. Het in 1913 dankbaar van mevrouw v. d. Broekvan der Os aanvaarde ge bouw aan het Bellamypark voor het mu seum en het oud-archief wordt door de (uitbreiding van het aantal voorwerpen enz. te klein en kan worden uitgebreid door de keuken op de eerste verdieping te veranderen tot museumzaal, en van de twee kamertjes tegenover de trap een vertrek te maken, terwijl verder verschil lende voorzieningen en opknappen door be hangen en schilderen gewensoht is. Voor een en ander worden de kosten geraamd op f 2800, waardoor B. en W. een crediet tot dat bedrag aanvragen. B. en W. zeggen, dat door deze werken het museum in waarde en aantrekkelijk heid zal toenemen en meenen dat eene toeneming van dat bezoek, zoowel van in gezetenen als van vreemdelingen mag worden verwacht, waardoor de inkomsten van het museum zullen vermeerderen. De f 2800 kunnen gevonden worden uit de post onvoorzien der gemeentebegrooting J ,925. Verder leggen B. en W. ter goedkeu ring over den staat van afrekening van de uitkeeringen aan de verschillende bijzon dere scholen over 1923 en dien van voor- scnotten aan die scholen over 1925. De Raad dezer gemeente komt hijeen in Openbare Vergadering op a.s. Vrij dag te 8 ure 's avonds ter behandeling van do navolgende agenda: Vaststelling der notulen van de ver gaderingen van 30 October 1924, 11 De cember 1924, 18 December 1924 en ,8 Januari 1925. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot vaststelling van een plan van uitbreiding der gemeente. 3. Verzoek van het Bestuur der Her vormde Schoolvereeniging „Het Mosterd zaad" om beschikbaarstelling van gelden ingevolge art. 72 der Lager-Ondorwijswet 1920. 4. Verzoeken van de besturen der bij- - zondere lagere scholen om vaststelling van het bedrag der gemeentelijke vergoeding, bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920 over het jaar 1922. 5. Verzoek van de besturen der bijzon dere lagere scholen om een voorschot op di gemeentelijke vergoeding, bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, voor het dienstjaar 1925. 6. Aanvraag van het bestuur der R.-K. Meisjesschool om beschikbaarstelling van gelden voor het aanschaffen van natuur kundige instrumenten. 7. V erzoek van den heer B. Vlaming om verlenging der erfpacht van grond aan d e haven. 8. Verzoek van den heer D. C. W. Meijer om hem een stuk grond in Bouw plan I als tuingrond te verhuren of wel te verkoopen zonder daarop bouwverbod te leggen. 9. Wijziging der begrooting van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch voor 1924. v 10. Verzoek van het bestuur van den marktkoopliedenbond „Eendracht maakt Macht" voor Middelburg en omstreken om het marktgeld voor kooplieden van 1 buiten de gemeente gelijk te maken aan dat voor ingezetenen. 11. Rekening van het Fonds der voor malige Gilden over 1924. 12. Voorstel tqj. bet aangaan eener geld leening ad f6463,90 ten behoeve der re stauratie van de Groote of St. Maria Magdalenakerk. 13. Verzoek van do Nationale Commis sie tegen het Alcoholisme (N.C.A.) om aan H. M. de Koningin een voorstel te doen tot verlaging van het maximum aan tal vergunningen. 14. Verzoek van het Comité, hetwolk de feestelijkheden bij gelegenheid van het Koninklijk bezoek op 7 Augustus 1924 heeft geregeld, om dekking van het tekort zijner rekening. 15. Voorstel tot wijziging der gemeente begrooting voor 1924. 16. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden in de verschillende stem- bureaux voor de a.s. verkiezing. ■Op de verschillende verzoeken der schoolbesturen adviseeren B. en W. goed gunstig te beschikken. Aangezien tegen het uitbreidingsplan der gemeente geen principieel bezwaar is ingebracht, zullen de ingebrachte bezwa ren van schade in bet bedrijf te zijner tijd door B. en W. met den Raad worden onder de oogen gezien. B. en W, stellen voor, de erfpacht van B. Vlaming to verlengen voor 10 jaren onder nader door den pachter na te ko men voorwaarden. B. en W, adviseeren den Raad het ver zoek der marktkoopliedenvereeniging, om gelijkstelling van staangeld toe te staan voor marktventers in en buiten de stad, wijl zich geen enkele omstandigheid heeft voorgedaan die aanleiding zou kunnen zijn op het Raadsbesluit van 1921 terug te komen, te verwerpen. B. en W. adviseeren den Raad bij de Rijkspostspaarbank f6463,90 te leenen, af losbaar in 12 annuïteiten. Verder stellen B. en W. voor, het be staande aantal vergunningen, groot 26, in deze gemeente, niet te verminderen wijl lt dit aantal reeds 5 minder is dan het wettelijke maximum en 2e. door do toename der bevolking het wettelijke maximum niet 31 maar 34 zou moeten bedragen, zoodat er in de gemeente 8 vergunningen minder zijn dan de Drank wet als maximum toelaat. -Reddingsbrigade. Zaterdagavond hield de heer A. J. Meyerink te Haarleni voor de leden der Goesche zwem- en bad- cilub ,,'tSas" en talrijke belangstellen den, een lezing over „het redden van drenkelingen en het oprichten van red dingsbrigades." Nadat de verloting van een gr.ilmo- phoon had plaats gevonden, verwelkom de de voorzitter den heer Meverink met yecen hartelijk woord, en richtte een woord van dank aun den gemeentesecreta ris, als vertegenwoordiger van B. en W., wier steun spreker een onmisbaar' ele ment achtte. Daarna niatar de heer Meyerink het woord, om allereerst te wijzen op het wenschelijke van een uitbreiding van het reddingswezen. De statistieken wijzen uit, dat in Nederland ieder ij'ijajar circa 1000 menschen door verdrinking om het leven komen, zoodat het oprichten van red dingsbrigaden geen overbodig werk is. Spr. behandelde het redden van dren kelingen in de vorschillende tijdperken, waarbij men vroeger van hot stamdpunt uitging, dat men bij een drenkeling niet mocht trachten de levensgeesten op te wekken. In de 17e eeuw is hierin verandering gekomen, zoodat men in 1767 is overge gaan tot het oprichten der „Maatschap pij tot redden van Drenkelingen", welke vereeniging nu samenwerkt met den 7 jaar geleden opgerichten „Bond tot red den van Drenkelingen". Spr. demonstreerde met eenige in de zaal aanwezige bereidwilligen de voor naamste reddingsmethoden. Door middel van talrijke lichtbeelden werd het reddingswerk en het gebruik der voornaamste reddingstoestellen dui delijk toegelicht, waarbij het puikje van onze landeenooten, welke zich op dit ge bied hebben verdienstelijk gemaakt, de revue passeerden. Spr. zette vervolgens de organisatie der Haaxlemsche Red dingsbrigade uiteen. Deze vereeniging mag zioh verheugen in de algemeene belangstelling der bur gerij en de sympathie en finanoieelen steun van het, gemeentebestuur; volgens spr. twee onmisbare factoren, waarom! hii dan ook een woord van hulde wilde brengen aan het gemeentebestuur van Goes, dat zich bereid verklaarde, aan dit menscbliovend streven haar volle mede werking te verleenen. Eenigen tijd geleden kon de gemeente Amsterdam bogen op de meest volmaakte organisatie wat betreft het reddingswe zen; nu echter staat Middelburg aan de spits, na het aannemen van het voorstel betreffende liet politiecorps te dier stede. Nadat de voorzitter den heer Meyerink uit naam van talie aanwezigen hartelijk bedankte voor zijn zeer interessante le zing, werd besloten tot de oprichting eener Goessche Reddingsbrigade, onder leiding van dr. Snoek. Er hebben zich voorloopig 15 personen, w.o. één dame, als lid aangemeld. Medegedeeld zij nog, dat de persoon, op wiens lol de gramofoon viel, mr. A. L. W. van Heel, haar weer aan de ver eeniging beschikbaar stelde, om haiar bij opbod te doen verkoopen. (M. Ct.) Wemcldinge. Door het Burgerlijk of Algemeen Armbestuur alhier werd uit de zeer vele ingekomen sollicitaties voor directeur en directrice voor het tehuis van ouder, van dagen benoemd het echtpaar W.deRooij, thans als zoodanig in betrek king aan het bestedelingen tehuis voor ouden van dagen te Arnhem. (M. Ct.) Hansweerd. Donderdagavond gaf bet fanfarecorps „Scheldegalm" voor een stampvolle zaal haar tweede wintercon- eert. .Naast een vijflat muzieknummers, die zeer goed uitgevoerd werden, werd hot bekende tooneelstuk „Janus Tulp" opgevoerd. Dit zeer mooie blijspel werd zeer goed door de verschillende spelers vertolkt. Vooral Tulp en zijn knecht Ba rend leverden mooi spel voor dilettanten werk. Na afloop van het tooneelnummer bleef men nog lang op een gezellig bal bijeen. Iloedelienskerke. De voor de laudbouw- vereeniging „Onderling!; Hulp" alhier ge leverde Zwavelzure Ammoniak bleek na onderzoek door het rijkslandbouwproef station te Maastricht 20.20 °/o gelialto aan stikstof als ammoniak te bezitten. Bij een opgegeven garantie van 20Va stik stof is dus volgens de algemeene bandcis- voorwan rden aan de garantie voldaan. In de Maandag gehouden vergade ring van den Raad der gemeente wiaren dhrn. C. Ghamuleau en D. de Regt, de eerste wegens ongesteldheid met kennis geving afwezig. O.a. werd medegedeeld dat d(c gemeen terekening 1923 door Ged. St. was goed gekeurd alsmede dpt de Provinciale oom missie voor de stoombootdiensten geen termen aanwezig achtte om het tarief van den autodienst Gocs-Hoedelcenskerke vice-vcrsa te verlagen. Met algemeene stemïnen werd aan de vereeniging Eigen Erf te Goes een Ore- diet van f 3600 in gevolge de landarbei- derswet toegestaan ter verkrijging van een plaatsje voor J. Ka|as alhier. Een zelfde verzoek om een crediet van 6401.30 ter verkrijging van los land voor landarbeiders af te lossen in 75 jaar werd voorloopig aangehouden. Het daggeld van den gem'eentekanton- nier werd ingaande 1 Maiart 1925 voor loopig vastgesteld op f 2.25 daags. De gemeente-begrooting 1924 werd ge wijzigd, daarna ging de vergjadering in eeen zitting met gesloten deuren over. Na heropening bleek geen der raads leden iets bij de rondvraag in het midden te willen brengen en werd de vergade ring mitsdien gesloten. 's-Heer-Arendskerke. Zaterdagmoi'gen ontdekte W. dat uit zijn hoop aardappe len, gelegen op oen perceel bouwland nabij net station alhier, een hoeveelheid ont vreemd was. Met behulp, van de Rijks- politicliond „Alex" was men den dader J. v. O- tijdelijk alhier werkzaam, wo nende te Roosendaal, spoedig op het spoor, die ook bekende de diefstal gepleegd te hebben. Donderdag 26 Febr. a.s. hoopt 'liet fanfarencorps „Excelsior" alhier, hqar tweede winter uitvoering te geven in het gebouw de oude school. Dóór mej. L. van der Male Jd. alhier, is tegen 1 Mei a.s. eervo jl'ont- ontslag aangevraagd als telegram bestel- ster. Heinkcnszand. Onder voorzitterschap van den heer II. van Iwaiarden, werd door de muziekvereeniging Euterpe" Zaterdag algemeene vergadering gehouden. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan over 1924. Ont vangen f 5O8.O6V2, uitgegeven f 26<5.521/2 alzoo een goed slot van f 241.54. De aftredende bestuursleden de heeren P. de Baar en C. Griep werden herkozen en als bestuursleden gekozen de heeren F. Ch. Jansen Verplanke en A. Rijk Dz. Een voorstel van den secretaris om den directeur een toeslag van f 25 toe te kennen; wordt aangenomen. Vervolgens worden uitgeloot 4 aandeeltjes ad f 10. Medegedeeld wordt nog, dat iemandi uit de burgerij een derde ring voor de kroon van het vaandel wenscht laan te bieden, hetgeen in dank aanvaprd wordt. Ook zal 't korps dit jaar weer meedoen a|an het te houden concours voor harmonie- en fanfarekorps van den Zeeuwschen Bond en wel in de Eerste Afdeeling fanfare. (Z.) I De door de landbouwvereeniging ge leverde ammoniak superphosphaia.t 7 bij 9 bleek na onderzoek door het Rijksland bouwproefstation te Maastricht te bevat ten 6.4,0 0/0 gehalte aan stikstof als am moniak en 8.7 0/0 gehalte a|an phosphor- zuur oplosbaar in water. Volgens de technische voorschriften is dus aan de opgegeven garantie niet vol daan. Gekort zal worden f 0,461/» per 100 K.G. Na onderzoek te Maastricht bleek de door de landbouwver. alhier geleverde zwavelzure ammoniak 20 0/0 gehalte aan stikstof als ammoniak, te bevatten 20.25 0/0 stikstof als ammoniak. Aap de opge geven garantie is dais ruim voldaan. Ovezand. De Raad vergaderde .20 Febr. Aanwezig L. W. lï. A. Mulder, voorzit ter; 6 leden en de secretaris. Afwezig D. van den Dries met kennisgeving. Een ko hier hondenbelasting voor 1925 werd op gemaakt met 63 honden le en 4 bonden 2e klasse tot een totaal bedrag van f 256. Het percentage der Gemeentelijke In komstenbelasting werd voor 192526, evenals het vorige jaar, op ll/a °/o vast gesteld. in de begrooting van 1924 had een wijziging plaats. Het voorschot voor de bijzondere scho len, ingevolge art. 101 der Lager Onder wijswet werd voor de R.-K. school, vast gesteld op f 1638,05 en voor de christe lijke school op f 637,82. 's-Heerenhoek. De uitvoeringen, welke de vorige week alhier werden gehouden ten bate van het R.-K. Missiewerk, voor den ccreerw. Pater Van 't Westeinde, met id 0 welwillende medewerking vnn den weleld. beer J. H. Schrama zijn uit stekend geslaagd. Drie avonden achter eenvolgens, werd er gespeeld en telkens voor c-en stampvolle zaal. De eerste twee avonden werd door Pater Van 't West- einde, na het openingswoord eenige licht beelden op bet doek gebracht, welke tot ons aller spijt niet duidelijk waren, om reden dat het licht niet sterk genoeg was. Daarna werd een kleine pauze ge- en giebruik ik allijd houden, welko door de Pater gebruikt werd voor het verkoopen van lootjes, voor de nieuwe simplex van Broekhuis waaraan zeer aardige prijzen verbonden waren. Na de kleine pauze trad de lieer Sclira- ma op. Hij feliciteerde op de eerste plaats de Zeerecrw. Pater met het groote getal bezoekers. Daarna wist hij de aanwezi gen, op zulk een aardige wijze te amusee ren met eenige vertellingen en uitleg te geven over de taak waarvoor hij in het bijzonder werkt, benevens den lieer Van Dam. Vooral met de voordrachten Oude Sientje, Musikale clown met zijn wonder klokken en ook vooral bet R.-K. Propa- ganda-nummer „Leve de normale tijd", viel ten zeerste bij het publiek in den smaak. Hoezeer ook dc andere voordrach ten van den beer Schrama, niet te ver- smaaden waren, dat bewees het vele her haaldelijk handen geklap. Daarna de groo te pauze waarin do simplex van Broek huis ten tooneele verscheen. Met veel plezier werd deze door den weled. heer Sthrama gedraaid en de prijzen uitge reikt. Daarna deed de heer Schrama weer bijzonder zijn best aan zijne voordrachten. Aan het einde gekomen zijnde, sprak de Zoeteerw. Pater over het sympathieke doel van den heer Schrama; het liefdadig heidswei k en tevens ook de andere werk kring van den heer Schrama als mede werker van de 1L-K. Spaarverzckering, welke ten zeerste aan alle Katholiekeu wordt aanbevolen. Deze R.-K. verzekering belegt het geld in R.-K1. Kloosters en Kerken en Missiehuizen, welke tevens pok met haar verdiensten het Missiewerk steunt, waarom die verzekering dan ook aller steun verdient. lederen avond op het einde bedankto iU Zeereerw. Pater op de eerste plaats den Weled. heer Schrama en den hoer Van Dam, tevens hen die kaartjes voor hem v erkocht hebben en die geen moeite noch opoffering hebben ontzien. Ook den pianist en de Erven v. d. Bulck en verder allen die hebben medegewerkt om deze avonden zoo schitterend te hebben doen slagen, dankte bij. Allen keerden zeer voldaan en in zeer genoegelijke stemming huiswaarts, in de hoop den Weled. heer Schrama na. den Vastentijd zoo spoedig anog-elijk hier en op verschillende plaatsen in Zeeland weer te zien. Ook deelde de Zeereerw. Pater mede. dat deze drie avonden hebben op gebracht f 393,—, waarvoor bij allen nog maals hartelijk bedankte. Tot slot roepen wij den Weled. heer Schrama een tot weerziens toe. Aardenburg. In eene drukbezochte ver gadering van de R.-K. Kies vereeniging alhier, j.l. Zondag gehouden, is met over weldigende meerderheid van stemmen de heer J. De Buscher herkozen tot voorzit ter. Onder daverend applaus nam genoem de heer zijn benoeming aan. De afdeeling „Zeeland" van den Vrij willige Landstormkorps Motordienst zal Vrijdag 27 'Februari a.s. een ééndaagsche oefening houden op Zuid-Beveland, waar toe de manschappen te half negen bijeen zullen komen te Kapelle. De uit Zceuwsch Vlaanderen, Schouwen en Noord-Beveland komende manschappen hebben voor zich en hun auto's of motorrijwielen vrij ver voer op de Provinciale booten. Provinciale Staten van Zeeland. Daar de heer Lindeyer benoemd zal worden tot lid der Eerste Kamer, ontstaat eene vacature in de Staten van Zeeland, omdat volgens art. 21 der Provinciale wet het Eerste Kamerlidmaatschap onver- tenigbaar is met dat van de Provinciale Staten. De heer Lindeyer werd in 1923 gekozen op de S. D. A. P.-Iijst in den kieskring Vlissingen, zijn eerste drie opvolgers op die lijst zijn de heeren L. Onderdijk, A. M. Óverhoff en A. C. de Pauw, doch deze hebben resp. reeds zitting voor do kieskringen Middelburg, Goes en Hulst. Opvolger is nu de heer A. C. de Baaro te Vlissingen, no. 5 der lijst. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Beleefd vraag ik U nogmaals eenige plaatsruimte in Uw geëerd blad, bij voor baat mijn dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van dhr. Rijk, in Uw no. van 17 dezer, wil ik het volgende opmerken Moge de tijd spoedig aanbreken, dat er een einde kome, aan die vreeselijke mode gril, het coupeeren der staarten van het zoo edele dier, het paard. Ook door mij' is daar meermalen de aandacht op geves tigd en het deed me genoegen dat de heer Rijk dit ook deed. Ik verwijs daarvoor speciaal naar het no. der „Nieuwe Zeeuwsche Courant" van 20 Juli '21 no. 163, waarin een ingezon-' den stuk voorkomt, wijzende op de grove mishandeling van het paard, door het coupeeren, waarop tengevolge van dat stuk een ingezonden stuk voorkomt in no. 710 van het Zeeuwsch Landbouwblad, d.d. 0 Aug. '21, van de hand van den heer Wi. Koning Wz„ Directeur der Bathpol- ders teRiiland, welke beide stukken, ware het niet dat ik vreesde te veel plaatsruim te te zoollen vragen, nog wel eens :n naar geheel zou willen geplaatst zien omdat ik vermoed, dat, alhoewel die stukken me nige fokker tot andere inzichten gebracht bobben, nog meerdere zich zouden bekeu ren en niet meer coupeeren, want dhr. Ko ning baalt in zijn stuk treffende voorbeel den aan, wat het coupeeren tengevolge heeft. Waar op vele plaatsen des lands, de dieren over het algemeen in bescherming genomen worden, wat dikwijls noodzake lijk is, zou ik het ook toejuichen, dat speciaal het coupeeren der paarden van' regeeringswege verboden en strafbaar ge steld werd, want het coupeeren heefti absoluut geen zin en wie durft beweren, wat mij wel eens toegevoegd werd, dat het do verkoopwaarde van het paard ver hoogt, heeft m.i. meer recht op den naam „dierenbeul" dan paardenkenner. Hoogachtend) Goes 39-2-'25. E. VERVAAT. P. S. Gaarne stel ik bovenbedoelde stukken voor een ieder alsnog ter inzage. liet faillissement der Bsssche Hanzebank. Over het veriband tusscthen de Zuider- Bank te 's Bosch en de crediteuren der gefailleerde Bossche Hanzebank verne men wij van bevoegde zijde het vol gende. Op initiatief en verzoek der Midden standsorganisaties in het Zuiden werd destijds een Trustee uit het Comité ten belange van het Middenstandscrediet in het Zuiden, sinds de uittreding van den heer mr. dr. J. van Best, bestaande uit de heeeren mr. J. van de Mortel te Tilburg en mr. W. van der Eerden te 'sBoselh,' belast met do oprichting van een midden- standsbank. Hieraan is gevolg gegeven door de oprichting der Zuider-Bank. Het kapitaal dor Zuider-Bpjak is door de Trustee genomen. De voor de betaling benoodigde gelden werden door derden aan de Trustee verstrekt onder de zer- plichting, dat zij zouden worden terug betaald, zoodra de Trustee zelf de beschik Icing zou krijgen over uitkeeringen uit faillissement der Hanzebank, welke hla^x toekomen krachtens aan haar door cessie of volmacht overgedragen vorderingenvan crediteuren der Hanzebank. Het is der halve duidelijk dat de Trustee, wil' zij atatn hare verplichtingen tegenover de geld schieters kunnen voldoen, geen afstand kan doen van do bedoelde cessies en vol machten en zij mitsdien geen gevolg kan geven aan verzoeken om cessionarissen of lastgevers van hunne verplichtingen jegens haar te ontslaan. Derhalve zullen de cessionarissen en lastgevers, zooal dit door hen aan de Trustee is opgedragen, 30 0/0 der uitkeeringen uit het faillisse ment der Hanzebank ter beschikking van van de Trustee hebben te stellen tegen af gifte van deelnamen in het kapitaal der Zuider-Bank volgens het bekende pro ject, terwijl de overige 70 0/0 der uitkee- gen terstond nadat deze ter beschikking van de Trustee zijn gekomen aan credi teuren in contanten zullen worden ter hand geste Ijl. I Historische tentoonstelling. Men schrijft uit Leiden aan „De Tijd" De 367 nummers tellende tentoonstel ling, in onze Lakenhal bijeengebracht ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan on zer Universiteit, bevat menig stuK, dat duidelijk doet zien, met boe bescheiden hulpmiddelen de wetenschap zich vroe ger moest helpen. Daar hebt ge b.v. de houten telescoop van prof. van Musscben- broek (no. 242), welke tijdens de waar nemingen met.... een touwtje 't zit er nog aan! in den juisten stand werd getrokken en gehouden! Vergelijk daar de huidige kijkers eens mede, met allerlei schroefbewegingen tot in onderdeelen van milimeters in allerlei richtingen zuiver te stellen. Een allermerkwaardigst stok is ook de groote houten quadrant een onhandelbaar ding eigenlijk vervaar digd door Bleau, voor welk instrument in 1632 op het dak van het academiege bouw een sterrenwacht werd gesticht. Zóó mooi vond men toen dit toesteL Er is meer van dien aard een paar, luchtpompen b.v. hetwelk nog slechts waarde heeft als curiositeit en als zoo danig in eere wordt gehouden, maari toch eerbied wekt voor de geleerden, die met zulke primitieve voorwerpen de we tenschap wisten vooruit te brengen. Een leuk stuk is de groote kruidenkast in den vorm van een boek, welker inhoud anno 1660 dienst deed bij de examens in de pbarmacie. Wie zou er nu aan denken, een ernstige kast dien vorm te geven. Een merkwaardige verzameling geraam ten enz. moet voorheen geweest zijn het „theatrum anatomieum", te oordeclen ten minste naar de afbeeldingen. Er is nog een catalogus aanwezig van „alle de prin- tipaelste rarieteyten", die in 1671 „op de Anatomiekamer binnen der Stadt Ley- den vertoont werden". Rarieteiten! D^ar moet men tegenwoordig mee aankomen. Talrijk zijn natuurlijk de portretten, platen, teekeningen, oorkonden, pennihgen enz. De fotografie was voorneen nog een onbekend middel om historische geDeur- temssen en feitjes vast te leggen, maar de prentkunst bloeide dan ook vrij wat meer dan tegenwoordig en menige oude teekening uit het studentenleven b.v. is wel zoo karakteristiek als menige foto van tegenwoordig, vooral indien 't er een is met magnesium-belichting. Wat daar vaak van terecht komt! De tentoonstelling is ook hierdoor be zienswaard er komen trouwens veel bezoekers - wijl er menig stuk is, dat anders zorgvuldig in de archieven be waard blijft. De oorkonde b.v. tot stich ting der Universiteit, gedagteekendDelft 6 Januari 1575; een brief van Prins Wil lem I aan de Staten van Holland, „ge geven te Middelburg 28 December 1574"; een handschrift van Boerbaavemeerdere studenten-albums met opdrachten enhand- teekeningen uit den ouden tijd, enz. enz. Een blauwe Professorsbaret uit den Franschen tijd herinnert er aan, dat Na poleon ook onzen professoren gekleurdo ioga's voorschreef, welke iéén jaar dienst hebben gi lijks was Holland weer vri toga's werden in eere li buitenland houdt men bede veel van gekleurd ambts ter plechtigheid in de Piet paar toga's bleek: de bla Einstein, de roode van een Bij de viering van bet 301 jn 1875, waren veel meer (doschte proffen te zien veol meer belangstelling 1 Een typische teekening hoffievrouwtjes", welke no lang geleden op 't Vrouw bescheiden wonihg haddei student 's avonds laat, heel een kopje koffie ging drink ipjrimitieve gelegenheid in deugd, waarvan het huisj staat met het corpsw deur maar de koffie van de voornaamste der brak de traditie. Zoo ging veel te loor, tentoonstelling de herinn ppwekt. De St. Lieveuskerk Het „Geïllustreerd Gen Februari dezes jaars geeft geïllustreerde beschrijvinj de op 7 October 1832 Lieveuskerk, een prachtg katholieken middeleeuwse welsprekend monument dienstzin van ons voorgc Waar wij lezen, dat de den oer 17e eeuw werd wel een drukfout zijn ei van 17 moeten lezen 14. Terecht gispt de schr: ling van het toenmalige denog sterke muren kerk deed sloopen en hei gespaarde praalgraf van stuk hakken en voor oudi pen. Een waar Wandalen; In de overblijfselen va diike, het stamslot der 1 mere waal, is benevens ee (Madonnabeeldje met 't ki:| den arm, dat e'enigszins g een paai' potjes, ook een munt gevonden, welke v bezit zijn van den heer te Ierseke. Het munstuk 1 van den bekenden Rudol die, naar men voorgaf, taan was. Hij verstond en was van 1423 tot ajax in 1455, bisschop van hij door Paus Martinus V gedaan. De Paus had gel nomen met zijn keuze, ma Kuilenburg had hem in tigd. De munt is mooi aan de eene zijde den t in vol ornaat met den hand en aan de keerzij ook het randsehruift is v gebleven. De bouw der oni De luitenant ter zee J Termijlelcn, adjudant v: van marine zal eerlang w het toezicht op den bouv zeebooten O 9, O 10 en C bouw ziju te Amsterdam VliseiDgen. Hij wordt alsdan als d minister vervangen. De Tromp en de De. Nederlandsche co heeft in de Nederlandsl receptie gehouden ter el firiereu van de kruiseil rjHe(*«nsierck", welke el Genua geankerd hebben ceptit bad een zeer schi daar vele autoriteiten, ar soonlijkbeden, vertegenwc dustrie en handel, er aai De kapitein H. J. M aiMs, van het regiment van zijn detachement te Dtrecht teruggekeerd. GEMENGD T Een 6-jarig jongel doodgereden. Zondagmiddag omstree er in de Goudenregenstr bage een droevig ongeva afloop plaats gehad. i Een 6-jaxig jongetje Al de in de Goudenregenstr! deur van de ouderlijke I aprien en was daarbij v;J geloopen. Plotseling kw aan en voordat men gt gebeurde, had de wage grepen en overreden. Het entje werd de ouders binnengedragen, toegesnelde hulp kon Het kind was reeds ove Hoe het ongeval zich gedragen is nog niet met gen. Wel moet uit de gen zijn komen vast chauffeur schuld aan hebben. Hij wilde een zi moei toen omgekeken b doende aandacht aan d geschonken hebben. Door zijn onoplettend: luk .gebeurd zijn. De politie heeft dan werig geacht den chaui verzekerde bewaring tel Tegen hem zal pro Blaakt worden terzake zaken van dood door sc Aanrijdin Komende uit de rich Kiugcrttr. te Rotterdai

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 2