NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GEHEEL ZEELAND DIT BLAD VERSCHIJNT: DES DINSDAGS DES DONDEROAQS EN DES ZATERDAGS Aupstinus tapte Gallier, ARI 1928 DINSDAG 24 FEBRUARI 1925 BUITENLAND DU TSCHLAND BELGIE ENGELAND RUSLAND DE BALKAN EGYPTE Hoesters Abdijsiroop B1NNEMLAND NUMMER 23 21 s» JAARGANG het verbruik e zaak weer ook verlaagd laatste jaren ;al van andere beschikking dere factoren, Tooreerst is de fan 1923 nog of, zoo dat heeft zy toch den jongsten hier de vraag iet den volgen- it het Zuidelijk hierover nog "noet men nog winterkooren 'lelyk. halfrond igevens ter be at het winter- In Hongarije an de droogte, ien regen, in sneeuw ter be slagen, evenmin sommige landen inder land met in de Vereenig- >n hectaren méér Daardoor vooral |gst worden ver een enkele rede e prjjsverhooging maar die heeft an voldoende in plaats gevonden der prijzen zjjn jin speculatie te een vereeniging hand weten te ioen bushels. Een de heer Cutten, ud per week als ode, had in een l dollar gewonnen, de prijzen van aanmerkelijk ge- uitvoerders van i ulius Fleischmann geven om al de >t de nalatenschap markt te werpen, en zijn geheel ten anderen hebben leleden. niet om rouwen. ;ke middeleeuwen eidensche oudheid wel maatregelen lien die gokten met t volk. itair en de muziek. kt vertelde aan een den „Belg. Stand.": mgs de inhuldiging aonument voor ge- den in de diepste cantate uitgevoerd |sr ontroerde. Daar s, in mijne nabijheid, kkerd van een mili- op zjjn halskraag makker zeggen ra'nbête. Moi, je bn du tambour et la Ik vond deze uit- ogenblik niet alleen Lr daarbij ongemeen |iierop een oudstrijder takt bij militairen! of als zij antimuzikaal |naar het volgende: peelt de tuba in een «korps dat geregelde |Bij een dezer was de mwezig, en hij zat er f beter, toe te kijken |ht zoo zuur als azijn, morgen werden mijn der trombone-spelers, geringe verbazing, bij aant ontboden. Pas zij een vlaag scheid- hun hoofd, en boos als Ivt de blaaskaak hun hebt gij gister uw ad?", De muzikanten ar. „Waarom hebt gjj met dat koperen tuig rm gestaan, terwijl uw loo dapper bliezen weer. „Maar majoor, 'd en acht maten rust," ijn broeder nu. „En ik het adagio," legde de 'aar den bliksem met iw pauze! sakkerde de Luilakken zijt ge! Alle en provoost!" Gelukkig neester bijtijds tusschen maar hoe hij zich ook kon den brombeer niet en, waarom de werk- u de muziek zoo grillig ,ren. De kommandant -maal gekkenwerk! In kunnen die luierikken e zoolang op de trom inkt altijd meer gevuld." Bureaux van Redactis en Administratie: Westsingel. GOES Interloc. Telefoon: Redactie en AdministratieTelef. No. 207 Bijkantoor: MIDDELBURG, Markt 1 en 2; Telefoon No. 474 Abonnementsprijs f1,90 per drie maanden, bij vooruitbetaling Advertentlën van 1 tot 6 regels f0,90, elke regel meer f0,16 Contractregelprlje, te beginnen bij 500 regele, beduidend lager flROOTE WAARDE VAN PUBLICITEIT WORDT GELEZEN IN ALLE KRINGEN door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel I BISSCHOP VAM HAARLEM, Huisprelaat van Z. H. den Paus, Assistent-Bisschop bij den PauselijkenTroon, aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van ons Bisdom ZALIGHEID IN DEN HEER. Het afgeloopen jaar is voor KHholiek Nederland, en in het bijzonder voor ons Bisdom, een hoogsgewichtig jaar geweest, voornamelijk door bet Internationaal Eu charistisch Congres, dat met een zoo schit terenden luister is gehouden. Het was Ons een buitengewone vreugde te vorne- men, dat niet alleen in Amsterdam', de plaats van het Congres, maar in allfe parochiën van ons diocees, het Allerhei ligste Sacrament in die dagen werd ver eerd door bijna voortdurende aanbidding in de kerken, door een verhoogd bijwo nen der HH. Missen en andere Eucharis tische godsdienstoefeningen en vooral door nagonoeg algemeene Comtouniën. Wij werden door de buitenlandsche Bisschop pen gelukgewenscht met het levendig ge loof van ons volk, en Ons werd voor speld, dat die bewonderensawardige ver eering van het. hoogheilig Sacrament Viin Jezns' liefde de rijkste vruchten van heiligheid wel moest voortbrengen. Wij behoeven wel niet te zeggen, B.G. dat W(j Ons nog meer dam over het heer lijk verloop van het Congres zouden ver heugen, wanneer die voorspellingen even heerljjk zouden vervuld worden, want an ders zou het niet meer zijn geweest dan een schitterend vuurwerk, dat na afloop niet anders zou achterlaten (Lp de van tijd tot tijd oplevende herinnering: hoe heerlijk is dit geweest 1 Dit leeKjke woord „geweest" B.G. moet er af en daar om! achten Wij het nnttig van deze gele-i genheid gebruik te maken om D te wij zen op hetgeen noodig is out allereerst zij het niet zoo in het oog loopend maar toch werkelijk blijvend te doen zjjn, wat in die heerlijke dagen bewon derd is, maar ook en vooral om Mn dien uiterljjk-schitterenden glans de innerlijke waarde te doen beantoworden. Vooreeerst das maken Wij er opmerk zaam op, dat wij in het schoone schiet gebed „Geloofd, aangebeden en gedankt zij ten allen tijde het Alïerh. Sacrament des Altaars" ons geloof uitspreken aan de altjjdvoortdurende tegenwoordigheid van Jezus Christus op onze altaren, en dat Hij recht heeft daar zooveel mogelijk ten allen tijde te worden aangebeden. Het strekt Ons tot groote vreugde, dat dit hoe langer zoo meer door onze Geloovi gen zelve wordt gevoeld en dat dienten gevolge in onze grootere steden, waarin dit toch - het meest bezwaarlijk is, de kerken open blijven gedurende het groot ste gedeelte van iederen dag, om gelegfen- heid te geven tot eene voortdurende stille aanbidding van O. H. in Zijn Heilig Sacrament. Wij koesteren gajarne het ver trouwen, dat dit schoone voorbeeld nog meeer en overal zal worden nagevolgd, snaar ook dat van die gelegenheid trouw gebruik zal worden gemaakt voor een kortere of langere aanbidding; desnoods over eenige minuten bij het voorbijgaan van een open kerk zal zeker iedere ge- loovige daarvoor wel kunnen beschik ken. Het lijdt bij ons geen twijfel: of ieder- die dit getrouw doet, zal als vanzelf er toe komen, om' zich de vraag te stellen, of hij met eenigen goeden wil ook niet de gelegenheid kan vinden, om -zoo niet dage lijks althans zeer dikwijïls de H. Mis bij te wonen, die dagelijks in onze kerken wordt opgedragen, waardoor de verhe- vendste daad van (aanbidding wordt ge steld niet slechts door den Priester, die het H. Misoffer opdraagt, manjr door iederen Geloovige die zich daarbij met den Priester vereenigt. En moge dan daaruit ook groeien de begeeerte, om zich daar, zoo dikwijls als slechts mogelijk is, met den Priester te vereenigen op de meest volkomen wijze door de H. Communie. Het schoone gebed van den H. Thomas van Aquine, dat wij zoo dikwijls hooren in onze Sacramentshymnen, en dan n|aj- tuurlijk ook meebidden: „verleen aan onze ziel, dat wij door het levend brood, het welk den mensch het bovennatuurlijk lie ven der genade geeft, in Uwe genade mó- gen blijven leven, en dat het ons altijd heerlijk moge smaken"dat schoone gebed zal onzen honger naar dit goddelijk voedsel onzer ziei_ voortdurend meer op wekken en als wij dan aan dien honger toegeven, dal onze ziel voortdurend meer door en van dit voedsel gaan leven. En hier raken Wij reeds de voornaamste- vrucht aan, die Wij hopen te bereiken uit de vereeering en aanbidding van het Allerheiligste Sacrament. Da mensch bestaat uit lichaam en ziel en daarom heeft de godsdienst altijd vajn den beginne af uiterlijke vormen aange nomen, welke een openlijke erkenning zijlij dat God gediend MOET worden; maar zelfs die openlijke erkenning zou hare waarde verliezen, wanneer zij niet opredht gemeend ware en daarom: is het zeker, djaifc onze zelfs de schitterendste betui gingen van eerbied en aanbidding ophou den ware godsdienst te zijn, wanneer wij overigens God niet dienen door volgens Zijnen H. Wil ons leven in te richten. Dan geldt het woord der H. Schrift „niet schoon is de lof in den mond des zon daars" en veroordeelt God zelf zulke aan bidders met de woorden „dit volk eert Mij met de lippen, doch hun hart is verre van Mij"dan worden zelfs de heer lijkste offers uit onze handen niet pan genomen door God, die op het offer van Abel welgevallig neerzag, majir dat van Kaïn als nietswaardig versmaadde; dan kan zelfs de omhelzing van onzen Heer, evenals de kus van Judas, een verraad worden; in één woord, onze openbare Gods-vereeering moet de uiting zijn van onzen innerlijken eerbied, en van onze liefde tot God, en dat is zijt NIET, als wij Zijn geboden niet. onderhoudenwant Hijzelf heeft ons gelceerd „zoo iemhnd Mij bemint, hij zal Mijn woord onderhou den." Daaratan mogen vooral in onzen lichtzinuigen tijd, wel eens ernstig denken onze mannen, die vaak door ge brek aan naastenliefde, somtijds zelfs door onrechtvaardigheid,- ergernis geven; onze vrouwen, die ondanks alle vermaningen, niet ophouden eene ergernis te zjjn voor zoo menigen zwakken mandeze allen vergeten te veel, dat de ergernis de groot ste zonde is tegen Jezus' gebod, dat wij elkander beminnen móeten, en dat de Heer Zijn „wee" heeft uitgesproken over den mensch, door wien de ergernis komt; en zij vergoten, dat de ergernis zelfs grooter wordt, wanneeer Zij gegeven wordt door mensohen, welke handelen, al'sof zij mee- nen, dat de openbare daden viain Gods-ver eering: bidden, deelnemen aan gods dienstige handelingen, het ontvangen der H.H. Sacramenten, alles goed m|aken en ware godsdienst zijn. Doah genoeg hier van, laat Ons liever er pan herinneren, dat al deze godsdienstige handelingen niet alleen uitingen moeten zijn van innerlijke Gods-vereeering, maar ook de groote, de krachtige middelen om' Gods' genade te verkrijgen, die wij zoozeer noodig hebben, om onzen zwakken wil te versterken en dat wij ze dan ook als genademiddelen moeten aanwenden, om1 onze verkeerde nei gingen te bestrijden; in één woord, dat wij den ernstigen wil móeten hebben, om' in. Gods liefde te volharden, en juist daarom ons zooveel mogelijk aan Zijne liefde moeten komen verwarmen. Wij gaan weeer den H. Vasten-tijd in, den tijd gewijd aan de herinnering van Jezus lijden; bedenken Wij daarin, dat Hij dit lijden begon met de bede „Vader, niet zooals ik wil, maar zooafls Gij wilt" en vereenigen wij ons dikwijls met Hem in deze bede; vergeten wij niet, dat Zijn lijden eindigde in het smartelijk bloedige Kruisoffer en dat ditzelfde offer iederen dag op onbloedige'wijze in het H. Mis offer wordt herhaald, zoodat wij p|ls het ware iederen dag onder het kruia kunnen «taan om aiam de vruchten van Zijn offer deelachtig te worden; dat Hij ons heeft voorgehouden: „wie Mijn vleeseh eet en Mijn bloed drinkt, blijft in Mij en Ik in hem" en „die Mij eet, zal door Mij leven". En worde dan alzoo deze Vasten-tijd een begin, om door die heilige genademiddelen heilig te worden of toe te nemen in ware heiligheid. En omdat het gebed van den rechtvcVilr- dige zooveel vermag, vragen Wij U, B.G. dat Gij in Uwe gebeden ook anderen moogt gedenken: onze geloofsgenooten, v dat zij hoe langer zoo meer volgens hun heilig geloof mogen l'evenonze dwalende broeders en de ongeloovigen, dat zij tot het licht der waarheid mogen komen, en dat die waarheid hun geve de vrijheid! der kinderen Gods en -den waren vrede der ziel, in één woord, bidden Wij voor den vrede van Christus in het rijk van Christus; voor onzen H. Vader den Pans, die ons deze leuze heeft gegeven en die zich in dezen onstuimigen tijd voortdu rend bemoeit om dien vrede in Chris tus' rijk over de geheele wereld te her stellen bidden wij voor onze geëerbie digde en allen eeerbied waardige Konin gin, die leeft om haar volk in vrede en voorspoed te regeeren, voor haar en voor geheel haar Koninklijk Huis; en vergeet in Uwe gebeden ook Ons niet, opdat God Ons verleene, dat Wij de vermaningen, welke Wij U in Zijnen naam geven, zelf altijd mogen onderhouden. En zal dit Ons herderlijk schrijven op Zondag Quinquagesima, in alle tot Ons Bisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aan gesteld, op de gebruikelijke wijze worde? voorgelezen. Gegeven te Haarlem, 13 Februari 1925 f AUGUSTINUS JOSEPHUS. Bisschop van Haarlem. Op last van Z- D. Hoogwaardigheid, J. M. v. d. TUYN, Secretaris. Zondag is te Maagdenburg op den stichtingsdag van de Rijksbanier Zxyaït- rood-goud een feestelijke optocht gehou den, waarapn een honderdduizend men- schen hebben deelgenomen. Het aantal toeschouwers wordt op 150.000 geschat. Na den ommegang volgde op het DomL eiland een betooging voor de aansluiting van Oostenrijk bij' Duitsehland. De gewe zen Oostenrijksche minister Deutseh deed eeen beroep op de Entente om zich niet langer tegen deze uiting van het zelfbe schikkingsrecht der volken te verzetten. I Be Kabinetscrisis in Prnisen. BFRL1JN, 21 Februari (Maasbode) Ge lijk tl voorzien was, zijn de partijen van de coalitie van Weimar overeengekomen Marx opnieuw eandidaat te stellen voor het minister-presidentschap in Pruisen. Marx zal opnieuw de verkiezing aan nemen en daar hij herkozen zal worden, omdat de communisten natuurlijk zullen w 'g *en op een Duitsch-nationalen ean didaat te stemmen en dus met een eigen c.iJioulaat zuïïen komen, zal hij met precies hetzelfde ministerie opnieuw voor Jen landdag verschijnen. Ontruiming van Keulen? LONDFN. (N.H.Ct.) De „Westminster Gazettedeelt mede, dat de Engelsche regeering in geen enkel opzicht het veilig- heidsverlangen van Frankrijk verbinden wil met de ontruiming van de Keulsche zone. Deze zal geschieden stipt overeen komstig het verdrag zoodra inzake de ontwapening aan de eischen van de com missie van toezicht zal zijn voldaan. Men hoopt, dat nog dezen zomer het brugge- koofd Keulen en het Roerbekken ont ruimd zullen kunnen worden. De En gelsche troepen zullen dan Duitsehland niet verlaten, doch naar Wiesbaden gaan. Behalve Wiesbaden zelf zullen zij slechts een- kle;n gebied bezetten, zoodat hun sterkte aanzienlijk ingekrompen zal kun nen worden. Be Man vrijgesproken. BRUSSEL, 21 Febr. (Maasbode.) Do Vlaamsche reserve-officier Remy de* Man die in beioep was gegaan tegen het von nis, waarbij hij ter zake van het veroorza ken van den dood van den fascist Maquet tct drie jaar gevangenisstraf en tot 50.000 francs boete werd veroordeeld, is heden door het beroepshof van Brussel vrijge sproken, terwijl ook de schadevergoedings: efsch der burgerlijke partij werd afgewe zen. Het hof van beroep nam de thesis aan der wettige zelfverdediging. De Man werd, nadat de gebruikelijke formaliteiten 'waren vervuld, onmiddellijk in vrijheid gesteld. Deze uitspraak zal in Vlaanderen en verder in alle weldenkende kringen den pijnlijken indruk wegnemen, dat het Brus- selsch gerecht zoo zwaar had gestraft, omdat het met een Vlaming te doen had. Ond-minister Helleputte. f De katholieke minister van Stalat, Jo ris Helleputte, kamerlid voor het arron dissement TongerenMaaseik, is, Zondag- 1 ochtend op 73 jarigen leeftijd te Corbeek- Loo, bij Leuven, overleden. Te Gent ge boren in 1852 studeerde, hij eerst aan het Atheneum,, later aan de universiteit al daar en promoveerde in 1873 tot bouw; kundig ingenieur. Nadat hij tot profes sor aan de- Katholieke Universiteit te Leuven was benoemd ging hij in de politiek en werd in 1889 voor de eerste maal door het arrondissement Tongeren Maaseik, naar de Kamer afgevardigd', waar hii sedertdien onafgebroken bleef zetelen. "Ale minister van Spoorwegen maakte hij deel nit van de kabinetten de Trooz en Schollaert, van 1907 tot 1910, aanvaardde, iB 1912, de portefeuille van Landbouw en werd hetzelfde jaar nog, door koning Albert, tot minister van Staat benoemd. Tijdens den oorlog volgde minister Hel leputte de Belgische regeering naar Le Havre en was hij een beslist voorstan der van eeen betere taairegeling bij het Yzerleger waar zeer vele officieren zeïfk niet eens de taal van de overgroote meer derheid hunner soldaten kenden. 't lijkt niet op ontwapening. LONDEN, 19 Febr. De begrooting voor de militaire luchtvaart geeft een bedrag van ruim 21 millioen pond sterling. Dat is bijna twee millioen meer dan in het tot Mei loopende jaar. (Ook de Ver. Staten gaan voort op dien weg. President C'oolidge verklaarde, dat de luchtvloot versterkt moet worden en voor de vhjot zal een aanvullingscre- diet van 30 millioen dollar noodig zijn.) CA") De schalden der Tsarenregeering. Bil eeen bezoek aan Leningrad ver klaarde Krassin, Jat hij de volgende weeek met deskundigen naar Parijs zfal gaan om het Fransahe eijfermiateriaaJ; betreffende de >sohulden der Tsarenre- geeringen te bestudeeren en aan Frank rijk de tegenvorderingen der Sovjetregee- ring weigert de erkenning der Tsaren- sdhulden, doch is bereid met de groote be zitters van Russische waardepapieren een overeenkomst te treffen. Een regeling is echter alleen mogelijk bij' de verleening van credieten op. langen termijn. De agitatie in Bulgarije. Uit Sofia wordt gemeld, dat de le den der Bulgaarsehe regeering, die op een hof bal waren genoodigdternauwernood aan den dood zijn ontsnapt. De politie onderzocht het paleis vóór de gasten kwamen, en vond voldoende bom men en helsefie machines verborgen, om' bet geheele paleis in de lucht te laten vliegen. Vele personen zijn gearresteerd, onder wie eenige in dienst zijnde reserve-of ficieren. Het is de Bnlgaarsche pers ver boden bijzonderheden over het geval te publideeren. (Maasbode.) Het onderzoekt naar den moord op den Sirdar. Uit Kaïro wordt gemeld, dat de gevan- ïgenen, die in verband met den moord ïop den Sirdar, verhoord worden, voor het feit zijn uitgekomen, dat hun bende eenigen tijd vóór den moord zich achter ide I reinigt Uw keel van het vastzittende slijm en verruimt Uw borst met AKKER' de Pyramiden geoefend had in het gooi en met bomïnen. Een lid van de bende was toen bij ongeluk gedood en door zijn makkers in de woestijn begraven. De moeder van het slachtoffer werd met een groote som gepaaid om hajar mónd te houden, maar heeft thans de móde- deeling bevestigd. (N. R. Ct.) EERSTE KAMER. Opvolger van wijlen jhr. W'. C. de Jonge als lid van de Eerste Kamér is "de" neer G. F. Lindeyer, te Vlissingen. Kon. bezoek aan Sneek. Naar de bladen vernemen, zal H. M. de Koningin in Augustus a.s. een bezoek aan Sneek brengen, ter gelegenheid van Eet 400-jarig bestaan van Sneek als vrije Koopstad. De Koninklijke Familie. Het bericht uit Apeldoorn, dat de Ko ninklijke Familie reeds 18 Maart voor het zomerverblijf uit Den Haag naar Het Loo zou vertrekken, wordt tegengespro ken. Hanzebank Bisdom Haarlem. .Teneinde te komen tot minnelijke liqui datie van de Hanzebank in bet bisdom' Haarlem, wor'den de creÜlteuren der "Bank door het hoofdbestuur van de Haarlem- scho Hanze uitgenoodigd tot een alge meene vergadering op 26 Februari a.s. te Leiden in de Stadsgehoorzaal. Deze centrale vergadering sluit aan bij on in ongeveer aiïe plaatsen van het bis dom' gehouden voorvergaderingen, waar de overgroote meerderheid der crediteuren aan hun vertrouwensmannen volmacnt verleende om mede te werken tot buiten gerechtelijke liquidatie. Op de centrale vergadering te Leiden, welke voor aüe crediteuren toegankelijk isv zal worden voorgesteld een Commissie te benoemen voor de behartiging van de belangen der crediteuren bij liquidatie. Voorontwerp Arbeidsovereenkomsten. Het voorontwerp van een wettelijke regeling van de verbindendverklaring van collectieve Arbeidsovereenkomsten zal bin nenkort aan den Hoogen Raad van Arbeid om1 advies worden gezonden. net verbod van „Allerzielen". Het optreden der burgemeesters. In de afdeelingen der Eerste Kamer was opgemerkt, dat art. 188 tweede lid der Gemeentewet den burgemeesters niet het recht geeft belemmeringen in den weg te leggen, waar werkelijk kunst geboden wordt. Minister Ruys de Beerenbrouek deelt in zijn Memorie- van Antwoord aan de 'Eerste Kamer mee, dat hij het met deze redeneering niet eens is. Hc-t toezicht, dat ten deze den burge meesters in nanden gelegd is, gaat niet over de vraag of hetgeen afs verfcooning gegeven wordt, werkelijke kunst is, maar or "de omstandigheden en verhoudingen, zooais oeze zi'eTi doen gelden in het milieu zijner gemeente, het den burgemeester al dan niet raadzaam doen voorkomen, dat tie opvoering plaats hebbe. Nijmegen en de Bondsvoorzitter. Een weerlegging van Pastoor Overmeer. In „Ons Noorden" geeft pastoor Over meer onder bovenstaandeü titel een weer legging van de grieven, die door de Nij- mc-egsche Kiesvereeniging naar voren zijn gebracht. De schrijver ontkent, dat de bondsvoor zitter op de (door de „Morgen" bedoelde) bestuursvergadering een bedreiging aan het adres van Prof. v. d. Heijden zouI bebben geuit eveneens, dat in de openings rede een dergelijke bedreiging voorkwam. „Dat de bondsvoorzitter aldus pa stoor Overmeer op deze absoluut onge gronde beschuldiging niet antwoorden wil en eenvoudig zegt: „laat men mijn rede in zijn geheel lezen", is volmaakt begrijpe lijk. Tegen zulke tastbare en door ieder constateerbare onwaarheid verdedigt men zich niet! „Laat men die rede overal lezen: dan: ikan ieder beoordeelen, of verdere recht vaardiging van baron van Wijnbergen niet volslagen overlbodig is". Tot slot behandelt schrijver nog even' den brief van Kardinaal van Rossum: „Wil men nu niet begrijpen, dat deze brief hoewel ze een kleine onjuistheid inhoudt enkel is gepubliceerd om aan alia kiezers bekend te maken, met welk een vreugde men te Rome, in de hoogs to kerkelijke kringen, het behoud onzer poli tieke eenheid heeft vernomen? Hoe kan men nu aan den bondsvoor zitter deze publicatie verwijten? Moest ob» eèn kleine vergissing van Kardinaal van Rossum dit belangrijke schrijven geneim gehouden worden? Hebben wij allen, die meegewerkt hebben tot behoud der kostbare eenheid, niet recht er op da voldoening te smaken, dat men in Rome ons ernstig werken op hoogen prijs stelt? Ik vraag mij in allen ernst af: zoudea de Gelderlander en de Nijmeegsche kies vereeniging wel met de noodige kalmte oordeelen. en zouden zij niet wat goed te maken hebben ten opzichte van den bonds-: voorzitter? Wat zeide Mgr. Nolens ook weer op do Bondsvergadering? „On ne fait pas....l!' vOn ns fait pas de politique aveol des rancunes'„Met wrok kan men geen politiek voeren". Red. N. Z. Ct. Vrijdagmiddag heeft, de plechtige ont hulling plaats gehad van den gedenksteen in het huis van wijlen! jhr. mr. A. F. do Savornin Lohman. Ter vereenvoudiging van Administratie, Naar het „Volk" verneemt, heeft de di rectie van de Nederlandsche Spoorwegen to Utrecht een aantal kantoormaehines. die na de reorganisatie van den post-, da cheque- en girodienst bij dezen dienst niet meer gebruikt worden, aangekocht. Het ligt ia de bedoeling deze machines ter vereenvoudiging van de administratie der spoorwegen in gebruik te nemen. Be relletjes te Ede. De deksel erop. Zooals bekend, is na de militaire rel letjes t e Ede een uitvoerig en nauwgezet fctnderzoek ingesteld. Dat is al eenigo maanden geleden, maar tot nu toe zon der dat van de resultaten van dat onder zoek iets bekend is geworden. Met span ning wacht men schrijft het „Hbl." zes, zegge zes maanden. „Dan toch zou men weten aan wie de schuld lag, of werkelijk infanterio-officia- ren zich zóó misdragen hadden en of onder de wapens geroepen Nederlandsche staatsburgers zoodanig waren opgetreden, dat het ingrijpen door de militaire politie alleszins gerechtvaardigd kon worden ge acht. Wie zóó dachten, dachten echter blijk baar' niet „militair". Zij vergaten, dat er een belang bestaat, dat geheimzinnigheid tot plicht maakt. De burgerij n.l. zal, naar nu wel als zeker mag worden aangenomen: zich er bij moeten neerleggen, dat de hecle zaak den doofpot in gaat in het belang van het leger natuurlijk! Wij gelooven niet, dat deze oplossing in liet belang van het leger is. Integen deel, wij meenen, dat de machthebbers op het Plein hard bezig zijn door deze en dergelijke methoden (men denke bijv. aan geschiedenis-Lambooyde toch al zoo verzwakte syifipathie voor alles wat de weermacht betreft, geheel in den grond te boren. In net leger nemen de malaise enj apathie hand over hand toe en daarbuiten haalt men z'n schouders op en raakt alle belangstelling in en voor het leger zoek. Nu wij verder wel niets meer zullen: hooren over de E-densche relletjes, rest niets anders dan af te wachten of, en zoo ja, welke leering uit het gebeurde getrok ken zal worden voor volgende herhalings oefeningen". Dc waarschuwing inzake plaatselijke belastingen. Naar het „"Weekblad voor Gemeente belangen" méldt heeft in antwoord op eeen desbetreffende vraag van het ge- meenetebestuur van Vreeswijk de Minis ter van Binnenlandsclhe Zaken beslist, dat de jongste wijziging van de Wet op de invordering van 's Rijks directe belas tingen, waarbij de waarschuwing werd afgeschaft, niet ten gevolge heeft, dat ook bij de invordering der plaatselijke belas tingen het zenden van de waarschuwing niet meeer verplicht is. Bij de invordering der plaatselijke belastingen blijft van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 1