ichés leen krans NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GEHEEL ZEELAND JRZEEP, ING KERIJ N. Z. G. ie Courant Eerste Blad buitenland binnenland" uit zeeland MIDDELBURG ?le Berichten on eeI »erenhoek| itoorbediende. U op (Is „N.Z.C," in Effecten! 'oupons DIT BLAD VERSCHIJNT: DES DINSDABS DES DONDERDAGS EN DES ZATERDAGS .SIAOJUE IARI 1925 lutotypie-, Gaivano- cliënten gratis! Handelsdrukkerij y'l' broote waarde van publiciteit wordt gelezen in alle kr1nben Dit nummer bestaat uit twee bladen VLISSINGEN GOES ÏHE COURANT NUMMER 19 ZATERDAG 14 FEBRUARI 1925 Sis™ JAARGANÖ trio zal ongetwijfeld bers naar Goes trekkenj In kunstgenot hen wacht pl'eden, dat we een kerk en viool hier hoorden,! ets bijzonders te worden) Int werken van Handel, 1 Is zal, om iedereen in de |llen dit concert te hoo-: aag gehouden worden, Inaar de komende adver- (aankondigingen. 4 be Hanzrbank. i griffie van de Recht* ïenhoseh gedeponeerde len van tie Hanzebank, 1 der erkende schuld* tot een bedrag van der betwiste sehuldvor- |een bedrag van f 971f>(>l| die e«k burgervader!» „De Maasbode" burgemeester van het Oud-Karspel heeft op zeer kleine katholieke In gemeente apvoe- delen" verboden. •CK, tot voorloopig» I Ie Kamer en ver- HET BESTUUR, concurreerend en geleverd door ons, 'tekening en/of foto. I Aanbevelend GEL No. 75 TE GOES gd met ingang van| a.s. een flink SBR. DUVEKOT, Goes| RAAT fN. TELEFOON 1011 (koersen toepassing is op gstukken kunt wasschen uikers en U znlt zelf eek eurzeep te eischen eo U stoppen. f l^i Amsterdam. k met gebruiksaanwijzing 7507-84 ;.TE Co. en SCHULTE en Wissels abelwerken lankbetuigingen Reclamekaarten ten, Convocaties Enveloppes ervetten :en end e Drukwerken zijn gaarne aanbevolen NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel, GOES Interloc» Telefoon: Redactie eri AdministratieTelef. No. 207 Bijkantoori MIDDELBURG, Markt 1 en 2i Telefoon No. 474 Abonnementsprijs f1,90 per drie maanden, bij vooruitbetaling AUvcrtsutiön van 1 tot 6 regele f 0,90, elke regel meer f O, Coniractregolprljs, te beginnen bij 500 regels, beduidend lager "®1 lli DUITSCHLAND Be mijnramp te Dortmund. Ken vreesleijke mijnramp heeft Dort mund getroffen door mijngasontploffing. Dc ontploffing is ontstaan in schacht 3 van de mijn, welke tot de Gelsenkirchener JBergewerke A.G. behoort, Deze schacht dient hoofdzakelijk voor 'lucktverversching voor dc ophaalkooien. In de onmiddellijke nabijheid ervan ligt de mijnwerkerskolonie Kidorf, waar het meerendeel der slachtoffers woonde. Kader meldt men: De ontploffing ontstond Woensdagavond om 8 uur, twee uur voordat de in da mijn werkende 'arbeiders weer zouden opstijgen. Om dc mijn stonden vele duizende men- Bchen in angstige spanning te wachten. Herhaaldelijk hebben familieleden van de slachtoffers getracht door de afsluiting heen te dringen, doch dé sterke politie macht heeft dat kunnen beletten. In deze mijn was sedert 1901 geen noe menswaard ongeval voorgekomen en zij gold algemeen als een der veiligste in het [Roergebied. Nog meldt men uit Essen aan de „N.R.Ct.": Hét aantal der omgekomenen in de mijn Minister Stein bij Dortmund is thans vastgesteld. Het bedraagt 130. Zoowat 'de geheele middagploeg, die 136 man Bterk was, is dus bij de ramp omgekomen. Slecnts zeven mijnwerkers zijn lovend wit 'de mijn gehaald en daarvan is nog een tij dens het vervoer naar het ziekenhuis be zweken. De andere zes zijn ook gewond. Er zijn op het oogenblik 100 lijken ge borgen doch de 30 man die zich nog in de mijn bevinden, zijn zonder twijfel dood. D© ontploffing heeft n.l. den luchttoevoer geheel afgesneden, zoodat de gifgassen geen uitweg hebben kunnen vinden. In den rijksdag heeft de voorzitten ïioebe vóór de opening vap^ de zitting «enige woorden tér eere van de dooden gesproken. Ook in de onderzoekings-commissie van 'den Pruisischen Landdag heeft men de 'dooden van Dortmund herdacht. Rijksminister Luther heeft zijn bezoek aan de Ziiid-Duitsehe staten onderbro ken en zich onmiddellijk naar Dortmund begeven. Kader wordt nog gemeld: De rijksdag heeft een sociaal-democra tisch voorstel aangenomen, volgens het welk de permanente Pruisische veilig heidscommissie en de bedrijfsraad der mijn „Minister Stein" vier rijksdagafgevaardig den voor het onderzoek der ramp zullen benoemen. FRANKRIJK De begrafenis der slachtoffers te Marseille. Men schrijft aan „De Maasbode'\:! PAKIJS, 12 Februari. Marseille heeft in zeer indrukwekkende plechtigheden de slachtoffers der anti-katholieke woelin gen grafwaarts gedragen. Het overgroote deel der winkels was gesloten. Ook de beurs. De Katholieken hadden de Franseh vlag halfstok gehe- De families Vill'e en Viaux, die reeds .geprotesteerd hebben tegen het bezoek ■van den burgemeester-senator Flassières aan het hospitaal, hadden dien onruststo- kenden bewindsman verzocht, zich bij de begrafenisplechtigheid niet te vertoonen. De beide lijkkisten verdwenen onder de bloemen. Zij werden opgebaard in de kerk van den H. Vincentius van Paulo, waar een zeer plechtige Requiem-Mis gezongen werd. Mgr. Champavier verrichtte de absoute. Langs den geheelen weg, dien de stoet nam om het kerkhof' te bereiken, was een dichte menschenmenigte opgesteld. In oen stoet zelf hadden tal van Katholieke ®n nationale -corporaties plaats genomen. jMgr. Champavier heelt zich in een her derlijk schrijven tot de geloovigen van sip» diocees gewend. Hij brengt daarin hulde aan de overleden slachtoffers en aan de talrijke gewonde priesters en ge loovigen, die voor Christus en Zijn kerk xïf:i gesmaad en vertrapt. De dag van de begrafenis is zonder incidenten voorbijgegaan. VAN HET VATICAAN De verjaardag van 's Pausen kroning. Een particulier telegram d.d. 12 dezer int Home meldt aan „De Maasbode Heden vierde Rome den derden verjaar- 2?.£ van de kroning van Z. H. Pans Pius Omgeven door de kardinalen en de dig itossen van Zijn Hof begaf de H. ader zich Donderdagmorgen in plechti ge» stoet naar de St. Pieter. ,a?r.Dam. de Paus plaats op de sedia S atoria, en langzaam schreed de stoet mem °*°r basiliek, welke een talrijke ttemgte TOlde> aaar he(. De TI. .Vader woonde de plechtige H. Mis bij, welke door kardinaal Loqa,telli werd opgedragen. De zangers der Six- tijhsehe kacel, onder leiding van Perosi, voerden de liturgische zangen uit. De slechtigheid werd o.a. bijgewoond door de prins en prinses Johan van Saksen, prins Georges van Beieren, den aaïtskertogg Gottfried van Oostenrijk, prinses Mathildo van Saksen, prinses Jo sephine van België, het corps diplomati que bij den TI. Stoel en een groot aan tal pelgrims uit Italië. Na de TI. Mis gaf de H. Vader plech tig den Zegen. Daarna keerde Zijne Heiligheid naar de Pauselijke appartementen terug. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 12 Februari. Besloten wordt het wetsontwerp Ziekte en Ongevallenwet 1925 te verzenden naar een commissie van voorbereiding. Aan He orde is de interpa.llatie-0.ud' inzake de verbreking door de regeering van het contact met een deel van het post-, telegraaf- en telefoonpersoneel. De heer Oud (v.-d.) oefent critiek op de samenstelling van de commissie-Nol- ting. Spreker kan in het optreden van het bestuur van den Centralen bond vaiv "post-, telegraaf- en telefoonpersoneel niets verkeerds ontdekken. Voorts treedt de interpellant in een critische bespreking van het rapport-Nolting. Het postbedrijf is topzwaar. Er is een teveel aan hoogef personeeldit wordt op alle wijzen be voordeeld. Spreker voorziet bij liet post bedrijf een debacle als bij den girodienst. 2Too.it is een reorganisatie slechter voor bereid dan deze. Spr. stelt vervolgens, een aantal vragen betreffende de achterstelling van het mid delbaar personeel bij de reorganisatie en verzoekt o.a. opschorting der reorganisa tie met gelijktijdige instelling van een staatscommissie van onderzoek, waarin vertegenwoordigers van handel, nijverheid en landbouw alsmede van het hooger, mid delbaar en lager personeel. De Minister van Waterstaat, de heer Van Swaay, zegt, dat de uitvoering der reorganisatie moet wachten op alle rap porten. Daarna knnnen algemeene regee- ringsbeginselen worden vastgesteld en moet ep een raad van toezicht worden gevormd nit alle bij den postdienst be langhebbenden. Slechts dan kan tot reor ganisatie worden overgegaan. Spr. kan dus op de zaak niet vooruitloopen en moest grootendeels op de vragen het ant woord schuldig blijven. Het aantal hoofd ambtenaren, vtro^ger duizend, nu 750, Wordt volgens het rapport-Nolting 550. De minister wenseht geen staatscommis sie meer. De houding van den Centralen Bond van P. T. T. ging buiten hun bevoegd heid om en de regeering wenseht niet be handeld te worden als deze bond heeft gedaan. De lieer Oud repliceert. De heer Oud (V.-D.) repliceert. Deze minister verschuilt zich bij aanmerkingen op zijn beleid steeds achter zijn ambtena ren. Past het hem nu den fieren bewinds man te spelen?' i De heer Van Swaay, Minister van Wa terstaat: U verstaat uitstekend de kunst om allerlei verkeerde conclusies te trek ken. De heer Olid (V.-D.) dupliceert'en zegt geenmotie te zullen indienen. Deze zou slechts kunnen inhouden een verzoek aan den Minister, om zijn portefeuille ter be schikking van de Kamer te stellen, en zulk een motie heeft toch geen kans op aanneming. De heer Schaper (S.D.A.P.) verwacht, dat de Minister niet zich aan het rapport- Nolting zal Houden, maar zelfstandig oor- deelen op grond van alle adviezen. Wil da Minister de reorganisatie geleidelijk tot stand doen brengen, dan is ook spr. daar voor, om zoo weinig mogelijk slachtoffers te maken. Veel voornamer is dat men spoedig komt tot een verlaging der tarie ven opdat we onze brieven goedkóoper kunnen verzenden. De heer Zijlstra (A. R.) zegt dat men in de eerste plaats moet streven naar een goedkoop staatsbedrijf; daarna komen de belangen van het personeel. Echter mogen die belangen geenszins uit het oog verlo ren worden. Spr. acht de Kamer echter niet bevoegd om in détails over deze kwestie te oordeelen. Wij kunnen hier niet beoordeelen wanneer de^minister moet ophouden bijv. met de omzetting van hulpkantoren in stations. Wjj kunnen ons dus niet uitspreken over een beperking ten deze. De Minister moet straks komen tot een plan en dan moet hij voor zich realiseeren wat daarvan de gevolgen zul len zijn voor de begrooting. Dan kan de Kamer ruBtig over de algemeene lijnen der kwestie spreken en dat' schijnt spr. de goede weg. De heer Bomans (R.-K.) is onaange naam getroffen door de critiek in de rede van den neer Oud op den Minister, welke beter op haar plaats ware bij algemeene beschouwingen. Critiek uitoefenen pp een complex van feiten welke deel uitmaken van een voorbereidend werk, komt spr. voor, te zijn praematuur. Spr. acht de methode, gevolgd ten aanzien van de on derzoekingen omtrent den teennisehen dienst bij dit Staatsbedrijf, niet de juiste. Bij voortduring worden in het rapport te dezen aanzien de ingenieurs op den voor grond gesteld ten koste van lagere tech nische ambtenaren. Spr. twijfelt uiet aan het juiste inzicht dat de Minister zal blij ken te bezitten, maar vertrouwt dat de Minister zelfstandig een onderzoek zul instellen, speciaal ten aanzien van een technischen dienst, en niet zal afgaan al leen op adviezen van een mogelijk eenzij - dig samengestelde commissie. De. heer Bakker (C.-H.) merkt op, dat iiet rapport-Nolting nog. niets- beslissends bevat en dat de storm, daartegen m den lande opgestoken, niets anders is dan „windmakerij". Spr. vreest center meer bezwaren van de omzetting van hulppost- kantoren in stations, dan de Minister wel ziet. Do Voorzitter zegt, dat deze kwestie reeds Dinsdag werd behandeld en de heer Bakker er niet öp moet terugkomen. De zaak is voldoende besproken 1.1. Dinsdag. De heer Bakker is door het antwoord van den minister niet veel wijzer gewor den. De heer Van Braambeek (Si-D.) kan zich niet losmaken van de groote vrees, dat, als zal worden gereorganiseerd op den grondslag van het rapport-Nolting, geen behoorlijke dienst mogelijk is. De commissie is uitgegaan van de bezuini gingsgedachte en niet van de behoeften van den dienst, ook voor het publiek. Spr. zou liever eeu algemeene commis sie wenschen, die de geheele zaak kan overzien, maar dan meer onpartijdig sa mengesteld dan de vorige. De heer Bierema (V.-B.) gelooft wel, dat de directeur-generaal in de commissie alleen als deskundige was benoemd, doch het had beter geweest, als de minister den schijn had vermeden en als voorzitter had benoemd iemand buiten het bedrijf. Zoo iemand had meer onbevangen gestaan te genover verschillende aangelegenheden. Spr. dringt erop aan, dat de minister voorzichtig zal zijn op het punt van de omzetting van bijkanioren in stations. In vele landen heeft men gunstige erva ringen opgedaan bij de scheiding van den postdienst en den telefoon- en telegraaf dienst. Het is te betreuren, dat de meer derheid der commissie hier afwijzend te genover staat. j De heer Bulten (R.-K.) bepleit een an deren grondslag bij herclasificatie der hulpkantoren ten aanzien van de salarisc- ring. De Minister dupliceert. Hij betoogt, dat reorganisatie moet voorafgaan aan een eventueelc verlaging der porti. Van een klakkeloos opheffen van hulpkantoren zal geen sprake zijn. Er is ook geen ver band tusschen deze opheffing en de reor ganisatie. Slechts heeft de oommissie-Nol- ting hetzelfde middel aanbevolen. Als de bedoeling van de motie-De Boer alleen deze is, dat zij zeggen wil, dat de regee ring uiterst voorzichtig moet zijn, heeft spr. geen bezwaar ertegen. Het overleg kan op de gewone wijze voortgaan met uitsluiting van de heeren, die. de zaak niet behoorlijk behandelen. Het gaat niet tegen de .zaken, die zij ter sprake brachten, doch tegen de manier, waarop dit geschiedde. Als de minister het postbedrijf moest opzetten, zou hij er faiet aan denken, den telefoondienst er aan toe te voegen. Nu deze diensten echter zijn samengegroeid, is er bezwaar tegen, een splitsing te be vorderen. De vergadering wordt hierna gesloten. Mgr. Nolens bedoelde Dr. Kortenhorst niet. Uit het gezegde van Mgr. Nolens in de vergadering der Tweede Kamer, dat de secretarissen der werkgevers-organisaties- minder geschikt zijn om de goede ver standhouding tusschen de werkgevers en de arbeiders te bevorderen, is door meer deren de conclusie getrokken dat Mgr. Nolens met dit gezegde Dr. L. G. Kor tenhorst, secretaris der R.-K. Werkgevers Vereeniging bedoeld zou hebben. Dr. Kor tenhorst deelt ons mede, dat hem uit de allerbeste bron gebleken is, dat deze con clusie ten eenenmale onjuist is. Dezer dagen werd op den om half twee van hier vertrekkenden sneltrein onder de Hooge Brug een steen geworpen die in den kolenwagen van de locomotief terecht kwam. De machinist wist niet wat er gebeurde en deed den trein stoppen. De politie stelde een onderzoek in en vond den dader, een 7-jarig jongetje, die met vriendjes dit zoo gevaarlijk spelletjo reeds meer scheen te hebben uitgehaald, jongens kregen een zeer ernstige waar schuwing, zoowel van de politie al's van de ouders. Tc Rotterdam is aangehouden eu aan den Commissaris van politie alhier voorgeleid een juffrouw, die zich alhier. aan verduistering zou hebben schuldig gemaakt. i Vrijdagmorgen brachten wij een be zoek aan dc Ambachtsschool, waar de jaarlijksche openbare les plaats heeft. Steeds blijkt ons bij' deze bezoeken, dat ■r door directeur en leeraren alles wordt gedaan om van de jongens nuttige leden der maatschappij te maken. Verschillende machines, zooals die in de fabrieken en werkplaatsen tegenwoordig gebrüikt wor den, staan de jongens bij hun ontwikke- ling ten dienste. De verschillende afge werkte stukken toonen wat reeds is be reikt. Speciaal trof ons bij de afdeeling inachine-bankwerken een miniatuur-stoom pomp en in de afdeeling schilderen een groot schilderstuk, vervaardigd door een der leerlingen en gevend een kijk op'de Lange Jan, Stadhuis en Abdijgebouwen, gezien vanuit eèn der bovenramen van het schoolgebouw. De openbare les trok reeds 's morgens vrij wat belangstelling, o.a. bracht de Burgemeester een bezoek aan de school. Onder groote belangstelling had Vrijdag op de algemeene begraafplaats alhier de ter aarde bestelling plaats van wijlen den heer dr. H. Japikse, in leven oud-directeur van de R.H.B.S. en oud- wethoucter der gemeente, bestuurslid van vereenigingen op het gebied van onderwijl kunst. Een groot aantal personen ston den rond de groeve geschaard, toen de kist aan den schoot der aarde werd toe vertrouwd. Overeenkomstig den ensweh' van den overledene werd aan de groeve niets gesproken. D. A.N.W.B. heeft alhier weder een wegwijzer dóen plaatsen en wel op den boek van den Singel en den Kou- 'dekerksehen weg. Hierdoor wordt aan de toeristen den weg over Koudekerke naar jWestkapelle en Domburg aangewezen. In verband hiermede móest aan den wegwijzer op den hoek van den Nieu wen Vlissingschen weg en den Singel een derde arm' worden aangebradht. Deze weg wijzer, die 'nu reeds een jaar armiloos stond, zal binnen enkele dagen ook weder in orde zijn. Voor een tjokvolle zaal gaf Don derdagavond de "St. Petruskring" voor ds. tweede maal het .blijspel „Toekomst" in 4 bedrijven. Heeft deze vereeniging een zeer goeden naam, ongetwijfeld heeft zij dezen dien avond hoog gehouden en er werd perfect door allen gespeeld. Vooral trof ons het lied van den heer Frans, zoon van Van Waagnaar op de huurcommissie en van Treesje, de dochter van Waagnaar, op de weeldebelasting. Na elk bedrijf klonk een welverdiend daverend applaus en vooral na het vierde bedrijf. Moge de „St.. Petruskring" groeien en bloeien on der zijn ijverig bestuur, dat alle krachten inspant om het nuttige met het aangena me te vereenigen en voorzeker mag deze vereeniging als voorbeeld aan geheel de parochie gesteld worden, temeer waar steeds blijkt wat eensgezindheid vermag. - Van de bijdragen voor het hulde blijk aan den burgemeester is overgeble ven f28,95, welk bedrag is geschonken aan de Commissie voor het verstrekken van kleederen aan behoeftige kinderen he neden den leerplichtigen leeftijd. Vrijdagmorgen had aan boord van Hr. Ms. Wachtschip alhier de herden king plaats van het feit, dat het 50 jaar geleden is, dat de tweede divisie mariniers in Atjeh landde om; aan den strijd tegen de Atjehers deel te nemen. De alhier liggende mariniers werden toegesproken door den tweeden luitenant de Bruijn van dat korps, die wees op het belangrijke van dit feit en op de praestaties van het korps in die dagen. Na afloop der herdenking maakten de mariniers onder hevel van genoemden of ficier een wandeling door de stad. Hier ter stede vertoefde Vrijdag de marine attaché bij het Argentijnsch gezantschap te den Haag, de kapitein luitenant ter zee Henriques la Piaze, die de alhier aanwezige marine inrich tingen en schepen bezocht, en ook eenigen tijd vertoefde op de werf der Kon. Mij. de Schelde, waar o.a. de nieuwe krui ser „Java" ligt. (M. Gt.) Hier heeft de storm Woensdagnacht weer vrij belangrijke schade aangericht. Een schoorsteen woei om, ruiten in hui zen en lantaarns bleken tegen den wind druk niet bestand, en ook daken hadden weer te lïj'den. In de Sarasijnstraat alhier had fWoensdag een aanrijding plaats tusschen een groentenkar en een wielrijder; deze kwam te vallen en moest met een gebro ken been in het ziekenhuis worden opge nomen. Donderdagavond is bij' het visschen ■van ankers, de visscher M. de Ridder alhier een der opvarende van de VI. VI over boord geslagen en verdronken. De visscher Schroevers, die ook over boord geslagen was, kon worden gered. (M. Ct.) FABïyKAINTtN: wotOTEG.vt.ua. HOLLAND -||T "I |-||^ 1017-18 Wij verwijzen belanghebbenden Wj| en belangstellenden in het ambaChtson- derwijs, speciiaal de ouders van jongens, die zij in een vak willen zien opgeleid^ naar achterstaande 'advertentie waarin ver* meld staat, dat aan de ambaöhtssrihool) alhier, die een zeer goeden naam1 tot ver 'in den omtrek geniet, wederom' leerlin gen kunnen worden geplaatst in hettitab meren, smeden en schilderen, benevens im het bankwerkon. Velen in den lande, die thans in het een o'f ander ambaahfc uitmunten, danken dit aan hun opleiding aan de ambachtsschool te Goes. De R.-K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" alhier houdt eene algemeene verga dering op Maandag 16 Februari a.s. des avonds te '8 uur in Café „Flora" Groota Markt, ter behandeling' van de volgende agepda: 1. Opening; 2. Notulen; 3. inge komen stukken; 4. Candidaatst. v. Leden ■Tweede Kamer; 5. Rondvraag; 6. Slui ting, I Moge een flinke opkomst de verwach ting rechtvaardigen, die het bestuur van deze belangrijke vergadering heeft. In het kantoorgebouw van de stoom- wasscnerii „De Zon" had Vrijdagavond 'de jaarvergadering plaats van de Conferentie van den H. Vineentins i Paulo te dezer stede onder voorzitterschap van den heer mr. J. H.. M. Stieger. De vergadering was voltallig. Mede was aanwezig de zeereerwaarde heer Dolle, pastoor. Na opening met gebed en geestelijke lezino- deelde de Voorzitter mede dat op eene te Middelburg gehouden vergadering! van presidenten der St.-Vineentius-confe- renties te Middelburg, VÜBsingen, Goes, Zierikzeo en 's-Heerenhoek de wensch waa geuit tot het komen van meerdere samen werking en contant dier conferenties. Men meende den besten weg hiertoe te kunnen vinden door het oprichten van een bijzon deren raad, staande boven de conferenties. Na eenige gedachtenwisseling hierover werd dit plan eenstemmig aanvaard. Daarna werd geconfereerd over het re sultaat der bezoeken door de heeren Vin- centianen bij de huisgezinnen afgelegd, hun ter verzorging toegewezen, wat er gedaan was en wat er nog te doen viel, waarna de penningmeester zijn jaarver slag ter tafel bracht, waaraan wij ont- leenen dat de middelen der conferentie over 1924 in ontvang'beliepen f2399.211 de uitgaven f 1801.54 zoodat in het begin dezes jaars een batig saldo kan worden geboekt van f 597,67V2. Vermeldde de lijst der inkomsten talrijke gaven en giften, opbrengsten van collec ten, liefdadigheidspredikatiën, subsidiën van armbestuur enz., de lijst der uitgaven gaf eerst een recht beeld van de chari tatieve werkzaamheid der conferentie. Immers aan brood, vleeseh, spek, steen kolen, kleeren, manufacturen, dekens enz. enz. werd voor honderden guldens ten bate van de beschermelingen besteed. Toch is dit alles bij de St.-Vincentius maar een middel en wel een middel om te ko men tot de harten dergenen die bezocht worden en mag het opwekken van den godsdienstzin, hot wegnemen der gods dienstige onverschilligheid, het bijleggen van tweedracht, het beter doen waarne men der godsdienstige plichten als een nog grooter bate op de creditzijde van de conferentie van den H. Vincentius worden aangemerkt. Met hartelijke woorden werd fle pen ningmeester, de heer A. Rijk, door den Voorzitter voor zijn accuraat beheer der gelden dank .gezegd en de hoop uitgespro ken, dat hij nog lang als Vineentiaan de conferentie moge trouw blijven. De secretaris, de heer G. Geijsen bracht een keurig jaarverslag uit, waaruit bleek dat de conferentie bloeit, dat er eenl goede geest heerscht en dat de vergaderin gen er werden er 50 in 1924 gehouden trouw werden bezocht. Uithet collecte zakje kwam dan ook aanzienlijk meer dan in 1923. Gememoreerd werd verder in het verslag, dat de heer Jos Stieger wegens vertrek naar elders, den 14en Maart 1924 zijn ontslag nam en tot eerelid werd be noemd. In zijn plaats trad de heer mr, J. H. M. Stieger. De Voorzitter dankte den heer Geijsen voor het uitgebrachte verslag. Daarna verder net woord nemende, dankte hij al de leden voor den ondervonden steun, want slechts met dien steun had hij zich sterk genoeg geacht, het presidium dezer conferentie op zich te nemen. Met een i-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 1