"uit zeeTand uit de pef DONDERDAG 12 FEBRUARI 1*25 Bij zuigelingen en kinderen geneest men de ontstoken roode en smettende deelen spoedig door middel van PUROL. MIDDELBURG VLISSINGEN GOES ÜIEUWE ZEEUWS GEMENGD NIE Sociale Berichten NIEUWE EEEUwsctsE COURANI do bedoeling der Regeering Wijkt, om aan ambtenaren, die op 1 Juli 1922 in dienst [waren, V-e op dien datum genoten wed den door den Staat te waarborgen, Mr. Polman zette de beteekenis van bet woord „waarborgen" uiteen en ver wees o.a. naar art. 12 van dc Wet op de [Rijkspostspaarbank, waarin de Staat zon der eenig voorbehoud aan de inleggers hunne inlagen waarborgt. Op soortgelijke wijze heeft de Staat aan do ambtenaren, die op 1 Juli 1922 id dienst waren, een bepaalde wedde ge- Üvaarborgd. Kan nu artikel 40 worden ingetrokken? Zeer zeker. Maar de waarborg blijft. Men had het artikel 40 gerustelijk ter- etond na 24 Juli 1922 kunnen intrekken, de waarborg was toen reeds een feit. De intrekking van het artikel nadat de ga rantie eenmaal bestond, een deel van net vermogen der betreffende ambtenaren was geworden, kan op de eenmaal ver leende gaiantie geen effect hebben. Stel het geval, aldus Mr. Polman, dat art. 12 der wet op tie Bijkspostspaarnank werd ingetrdkken, zou men dan durven aannemen dat. zij, die tot aan de intrek king den waarborg van terugbetaling' Hunner inlagen hadden, aan dien waar borg geen rechten zouden kunnen ont- leenen? &lleen voor de inleggers, dit* na de intrekking zouden inleggen, zou geen waarborg meer bestaan. Evenzoo is het gesteld met de ambte naren. De ambtenaren, aan wie door art. 40 een waarborg voor een bepaalde wedde gegeven is, ontleenen daaruit een vorde ringsrecht. Mr. Polman concludeerde, dat het met valt te ontkennen, dat de garantie gege ven is en dat dit feit zijn rechtsgevolgen zal moeit-n hebben. De Staatsloterij. De Tweede Kamer zal het wetsontwerp tot afschaffing van de Staatsloterij a.s. Vrijdag in de afdeeilngen onderzoeken. loterij-bescheiden in beslaggenomen. Bij den agent der Maatschappij Utilité en Tijdgeest, den heer W. te Hengelo, zijn alle boeken, obligaties enz. in beslag ge nomen, betrekking hebbende op genoemde M aatschappijen. Zomertijd. Ingediend is een wetsontwerp tot in trekking van de wet van 23 Maart 1918 (Staatsblad no. 165), gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (Staatsblad no. 130), tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 (Staatsblad no. 236), tot invoering van een wettelijken tijd. Het tijdvraagstuk heeft, sedert de we reldoorlog tot invoering van den z.g. zomertijd noopte, de Begeering voor moei lijke beslissingen geplaatst. Eenerzijds doen de voorstanders van een vervroeging van den Amsterdamsehen tijd luid klin ken de sociale, financieele en hygiënische voordeelenanderzijds vragen de pleitbe zorgers van het platteland volle aandacht voor de schaduwzijden van den zomertijd. Ten einde het voor en tegen in een rustige atmosfeer aan een nauwgezet on derzoek te toetsen, heeft een commissie de voor- en nadeelen, aan den zomertijd verbonden, nagegaan en aan de hand van de uitkomsten van haar onderzoek over den wettelijken tijd geadviseerd. Deze commissie heeft, dank zij noosten arbeid, het moeilijke onderwerp selierp belicht, maar, gelijk trouwens, te ver- Wachten was, overeenstemming is niet bereikt. Adviseert de meerderheid tot be houd van den zomertijd, de ^grootst moge lijke minderheid kant zich scherp daar tegen. Nochtans, het meerderheidsstandpunt is gematigder dan de inhoud der wet van 22 Maart 1918, gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 en de uitvoering aan deze wet gegeven. Bovendien zou, volgens hun voorstel, de zomertijd niet meer gelijk b.v. in 1924, mogen aanvangen einde Maart, maar eerst den derden of vierden Zaterdag van April. Al aanstonds zij opgemerkt, dat aldus vele van de financieele baten, welke in het credit van den zomertijd plegen geïnd te worden, komen te vervallen. Immers wordt de datum van aanvang van den zomertijd verlaat, en, gelijk in de reden schijnt te liggen, het einde vervroegd, wordt bovendien het verschil met den Amsterdamschen tijd tot 40 minuten be kort, dan is de besparing aan kunstlicht aanmerkelijk geringer. Wat de andero voordeelen aangaat, deze worden geneu traliseerd door nadeelen, welke vooral ten plattelande worden ondervonden, terwijl het bovendien bezwaarlijk meer als een factor van beteekenis kan worden aan gemerkt, indien in de maanden, gedurende welke de' zon reeds laat ondergaat, het leven 40 minuten wordt vervroegd. Eigenlijk is nog 'van belang de over weging, dat Nederland practisch niet vrij ia 'dien aanvang en het einde van den! zomertijd naar eigen goedvinden te be palen. Het kan dit alleen, indien België, Engeland en Frankrijk diezelfde tijdstip pen aanvaarden. Gelijk als reeds herhaal delijk is uiteengezet, dulden de belangen van het internationaal verkeer slechts dan tijdelijke vervroeging van den Amster damsehen tijd, indien deze samenvalt met den zomertijd in de genoemde landen. Dit alles in aanmerking genomen, is de Begeering t e rade geworden, om het min- derhéidsvoorstel der Tijdcommissie te aan vaarden en dus weder terug te keeren tot den toestand voordat de invoering van zomertijd door de wet werd gelast. Het uitgebreide onderzoek, dat het ver slag weergeeft, schenkt leven aan de gewichtige bedenkingen, welke schier over al in het land- en tuinbouwbedrijf en veel al overigens ten plattelande tegen den zomertijd bestaan. Hieraan heeft men iot dusver minder het oor geleend uit hoofde van de geldelijke voordeelen, welke invoe ring van dien tijd geacht wordt mee te brengen. Nu echter ook de voorstanders meenen, dat onverkorte handhaving van de tot dusver gevolgde praktijk niet lan ger veranwoord is, nu dientengevolge de haten veel geringer zouden worden en het bovendien twijfelachtig mag heeten, of wel gemakkelijk de vereischte interna- tionéle overeenstemming valt te verwer ven, acht de Begeering intrekking der wet van 23 Maart 1918, gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922, geboden. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 10 Februari. 1 Over het verzoek van den heer Oud om de regeering te mogen interpelleeren over de verbreking van het contact met den Centralen hond van postpersoneel zak Woensdag worden beslist. Daarna wordt overgegaan tot het trek ken van de afdeelingen, welke Woensdag hun voorzitters zullen benoemen. Aan d c orde is het wetontwerpi tot- wij- izgmg van de wet op de dividend- en tan- tiemebelasting 1917 en wijziging van de regelen tot heffing van opcenten ten be hoeve der gemeenten. Dit ontwerp, als mede dat tot wijziging en aanvulling van de Hoogerondermijswet en tot wijzi ging en verhooging van het negende hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1924, worden zonder hoofdelijke stemming aan genomen. [Voorts wordt zonder discussie en zonder stemming aangenomen het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit "s Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg' en het in exploitatie brengen xvan een tramweg van Zutphen naar xD eventer. Aan de orde is voorts de motie-de Boer betreffende het ni.et opheffen van van hulpkantoren op het platteland. De heer van der Waerden (s.-d.) wil de behandeling gelijk met de interpellatie Oud- De heer de Boer (Plattel.) verzet zich tegen uitstal van beteekenis en ligt zijn motie toe. De heer Van Braambeek (s-d.) oefent kritiek op de eomtaiissie- Noltink. De heer Bierema (V. B.) acht de om zetting van hulppostkantoren in de sta tions ten plattelande zeer bedenkelijk. De heer Van Voorst tot Voorst (r.-k.) waarschuwt tegen de gevolgen van de te nemen maatregelen. Spr. wenscht een com missie van onderzoek. Do heer Ebels (v. d. ziet in centraliseerende maatregelen scha de voor het algemeen belang. De heer Krijger (e.-li.) dringt in afwijking van de motie aan op beperking van de maat-, regelen. De Voorzitter stelt bij nader inzien voor, de nominatie voor een lid van den Hoogen Baad niet Donderdag, doch [Woensdag vast te stellen. Zonder hoofdelijke stemming besloten. De heer Krijger (C.-H.) zou den Mi nister willen verzoeken, inazke de omzet ting van hulpkantoren in stations, ver schillende belanghebbenden te willen hoo- ren, als Kamers van Koophandel èn Fai- brieken. Wel zijn er gevallen van ophef fing van hulpkantoren, die het gemeen belang niet schaden. Spr. zou het verzoek in de motie om de maatregelen niet uit te voeren, willen wijzigen in een ver zoek in de motie om de maatregelen niet uit te voeren, willen wijzigen in een ver zoek om ze te beperken. De heer Bulten (R.-K.) zegt eveneens dat de omzetting van hulpkantoren in stations schade doet aan het economisch belang. Spr. heeft voor verschillende 'plaat sen de gevolgen af zonderlijk nagegaan, en daarbij verscheidene gevonden waar over enkele jaren weer hulpkantoren zullen moten worden opgericht. Spr. steunt van harte de motie-De Boer. De he§r Bongaerts (R.-K.) gelooft, dat 'niemand ontkennen zal, dat ook het plat teland met alle mogelijke moderne mid delen moet worden uitgerust. Bezigt men als hoofdbezwaar tegen de omzetting van hulpkantoren in stations het bezwaar van vermindering van het aantal bestellingen, dan moet kspr. daar echter tqgen opko men. pok anderzijds overdrijve men de bezwaren niet. Zelfs kan spr. zich voor stellen dat er postorganisaties tegen de omzetting zijn; veel personeel ziet zich thans een eindkans ontnomen, waarvoor het oorspronkelijk trouwens ook niet in dienst is genomen, n.l. het bereiken van een hulpkantoor. Daartegenover staat echter het jaar- lijksch voordeel van minstens zes ton bezuiniging. De Minister beoordeele elk geval op zichzelfmet de motie-De Boer kan spr. niet meegaan. De heer A. Colijn (A.-R.) zegt, dat de maatregelen wel wat ruw ingrijpen in, de bestaande toestanden. Spr. zal echter de verklaringen van den Minister afwachten. De heer Van Swaay, Minister van [Waterstaat, constateert verwarring tus- sehen de maatregelen, hier ter sprake ge bracht, en adviezen van commissies. Wat zijn de gevolgen van de omzetting. AVa- ren die slechts half zoo schadelijk als hier wel is gezegd, dan zou geen eeu hulpkantoor meer in een station mogen worden omgezet. Maar de geopperde be zwaren zijn sterk overdreven. Dat de post dienst ten plattelande aan redelijke eisChe moet voldoen, is zoo redelijk ,dat spr. zich met het eerste deel der moti.e kan vereenigen. Spr. beluistert dat elke om zetting het gevolg heeft dat niet meer aan redelijke eischen wordt voldaan. Maar elke inkrimping brengt wel eens wat ongerief mede; hoe wil men echter anders ooit komen tot verlaging der tarieven Hoort men verschillende sprekers, dan is het als leven we in een tijd van hoog conjunctuur, van toeneming van het post verkeer. Het is echter geheel anders. Er zijn tot nu toe 173 hulpkantoren om gezet in stations en klachten zijn er niet vernomen. Spr. noemt voorbeelden hoe wel eens de postdienst wat werd ingekrompen maar de omzetting aan tele graaf- en telefoondienst ten goede kwam'. Spr. wijst er voorts op, dat omvangrijk overleg is gepleegd met belanghebbenden, met gemeentebesturen, met Kamers van Koophandel, enz. Op do vraag, wat er in de tóekomst nog moet gebeuren, moet spr. het antwoord schuldig blijven. Klach ten over hetgeen reeds is tot stand ge bracht, zal spr. gaarne vernemen. De heer De Boer repliceert. Hij wijzigt motie overeenkomstig den wensoh van den heer Krijger, zoodat ze zal luiden: „De Kamer, van oordeel dat de dienst van post, telegraaf en telefoon, op het platteand toecassing behoort te vinden naar redelijken eisch, noodigt den minis ter uit, de voorgenomen opheffing van hulppostkantoren te beperken, en gaat over tot d e orde van den dag". Ook de heer Ebels repliceert. De heer Wantermans (R.-K.) behan delt in de eerste plaats de hij de omzet ting betrokken persoonlijke belangen. Spr. vertrouwt dat de minister daarmede vol doende rekening wil houden. Wordt de ontwikkeling van het telefoonverkeer ten platteande door do omzetting geschaad, zou spr. de bezuiniging te duur gekocht vinden. Met de post gaat het nog wel maar tegenwerking van het telefoonver keer zou het platteland ernstig schaden. De heer Yan Braambeek (S.-D.) repli ceert. De heer Van Bappard (V.-B.) verzoekt den minister, Ged. Staten te kooren alvo rens overgegaan wordt tot omzetting van een hnlppostkantoor in een station. De heer Van Voorst tot Voorst (R.-K.) repliceert. De heer Aran Swaay, minister van lW aterstaat, dupliceert. I De Voorzitter stelt voor, de stemming over de motie-De Boer te doen plaats plaats hebben na de interpellatie-Oud. Zonder hoofdelijke stemming aldus be sloten. Zitting van Woensdag 11 Februari. De gisteren vernieuwde afdeelingen heb ben tot haar voorzitters gekozen de hee- ren Butgers, Nolens, Bakker, Vliegen en Van Vuuren; tot tweede voorzitters de heeren Snoeck Henkemans, de Monté Ver loren, Marehant, Van Sasse van IJsselt en Duymaer van Twist. Besloten wordt de interpell'atie-Oud in zake de verbreking door de regeering van het contact met den Centr. Bond van post- en telegraafpersoneel aan de orde te stellen morgen hij den aanvang der vergadering. Bij opmaking van de nominatie voor de raadshcerplaats in den Hoogen Baad tengevolge van de vacature, ontstaan door de benoeming van Sur. Eentener van Vlis- singen tot vice-president, wordt tot eer sten candidaat gekozen mi. G. Kirberger, raadsheer in het gerechtshof te Amster dam, met 39 van de 77 uitgebrachte stemmen. Tweede candidaat wordt m!r. 'P. Polvliet, raadsheer in het gerechtshof in Den Haag. Derde candidaat wordt jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kes- senich, advocaat te Roermond. De Voorzitter wijst aan als leden der commissie die de voordracht aan H. M. de Koningin zullen aanbieden, de hee ren Duys, Fruijtier, Gerritsen en Ebels. De vergadering wordt te 4 uur ver daagd tot Donderdagmiddag 1 uur. In het gasthuis alhier is overleden de 50-jarige mej. L., die op- den avond van Donderdag 15 Januari in haar wo ning in de Korte Noordstraat ernstige brandwonden bekwam. Alhier is overleden de heer dr. H. Japikse, oud-directeur der B.H.B.S. en oud-wethouder der gemeente. De heer dr. Japikse, die 23 Februari 1849 te Liisse werd geboren, promoveerde reeds op 23 jarigen leeftijd tot dokter in de wis- en natuurkunde en aanvaardde 22 September 1873 de betrekking van leeraar aan de toenmalige gemeentelijke Hoogere Burgerschool to Goes, waar hij bleef tot 14 Maart 1878. Bij Kou. besluit van 11 Januari van dat jaar was de overledene namelijk benoemd tot leeraaT aan de Bijks Hoogere Burgerschool alhier en aanvaardde hij daar 19 Mlaurt zijn betrekking om tot zijn pensioneering aan die school verbonden te bijven. Zijn ver diensten als leeraar werden van hooger hand ten volle gewaardeerd door zijne benoeming tegen 1 September 1894 tot di recteur der school, welke hoogere betrek king hij waarnam tot hijij den pensioen gerechtigden leeftijd had bereikt. Met ingang van 31 Augustus 1914 werd hem eervol ontslag verleend en pensioen toege kend en bij zijn afscheid van leeraren en leerlingen in Juni van dat jaar bleek teil volle hoe hooggeacht hij niet alleen bij hen, maar ook bij het schooltoezicht was. Dit vertolkte o.a. de inspecteur van het M. O. I Behalve aan de Burgerschool heeft hij de belangen van het onderwijs ook teD zeerste gediend als leeraar aan het Stede- delijk gymnasium, maar ook als voorzit- ter van de onderwijscommissie uit het be stuur vau de Vereeniging „de Ambachts school* in welke betrekking hij gedurende 18 jaar met den directeur samenwerkten en veel deed in het belang van die school! Ook in het bestuur van de Vereeniging voor Handelsonderwijs werden zijn advie zen voor de beide handelsscholen dier vereeniging op hoogen prijs gesteld. Uit beide bestuursbetrekkingen nam hij juist eerst kort geleden, ontslag zoodat gezegd mag worden, dat de heer Japikse geduren de ruim 51 jaar gewerkt heeft voor het onderwijs. 1 Maar niet alleen op dit gebied heeft hij de. belangen van Middelburg behartigd Toen hij pensioen had gekregen liet de nog krachtige en gezonde man zich nog vinden voor een raadszetel en toen hij op 24 Maart 1915 zijn intrede in "den reed deed, werd hij direct gekozen tot wethouder in plaats van den tot burge meester benoemden heer P. Dumon Tak. Tot de periodieke aftreding in 1919 heeft hij dit ambt met grooten lust eu ijver waargenomen. Toen stelde hij zich echter niet meer herkiesbaar. De heer Japikse was lid van het Zeeuwseh Genootschap en vervulde onder andere enkele jaren de functie van voor zitter. Dit was ook het geval toen in 1894 H.M. de Koningin met haar Moeder Mid del burg bezocht. j Toen werd de ontslapene benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Ten slotte mag niet onvermeld blijven dat hij ook tot zijn dood lid was van het bestuur der Godshuizen, onder welk bestuur het Gasthuis, het AVeeshuis en het Oude Mannen- en Vrouwenhuis resideeren. De ter aardebestelling zal plaats hebben Vrijdag a.s. des namiddags te 2 uur en dit in allen eenvoud, daar op het graf niet gesproken wordt en geen bloemen den kist zullen dekken. Met dr. Japikse is een zeer gezien ingezetene, een humaan minsch heenge gaan. Ook hier heeft de storm huisgehou den. O.a. werden enkele electrische draden afg broken, moesten een booglamp en en kele gaslantaarns het ontgelden; werd van het dak der Electrische Centrale oen stuk zink afgeslagen en moesten enkele andere daken het eveneens ontgelden; in een daarvan in de Kolvenierstraat, sloeg een groot gat. In de Scheldestraat woei een groote spi)egelrüit in en ook andere ruiten woeien stuk. Vergadering Crediteuren Hauzebauk. Op initiatief van het Comité van Actie, gevormd nit crediteuren der Hanzebank in het bisdom Haarlem uit het correspon dentschap Goes, werden Dinsdagnamiddag en Dinsdagavond in het „Schuttershof" alhier vergaderingen gehouden van cre diteuren om te beraadslagen welke weg de beste en de voor crediteuren voordee- ligste zou zijn om uit de huidige finan cieele moeilijkheden te geraken, waarin crediteuren door de positie waarin de Haarlemsehe Hanzebank zich thans be vindt, zijn gebracht. De voorzitter zette in eene klare, nuch tere, zakelijke rede uiteen, dat napleiten over hetgeen vroeger had moeten en kun nen geschieden, niets baat. Thans moeten spijkers met koppen worden geslagen en in onderling overleg moeten de crediteu ren bepalen welken weg zij zullen inslaan om hun vorderi.ngen veilig te stellen en hun geld terug te Jftijgen. Hij was van oordeel, dat alleen een minnelijke liqui datie tot dat doel zal leiden, wijl daardoor een faillissement zal worden vermeden met zijn kosten en schaden en de afwik keling der zaken van de Hanzebank niet door een gerechtelijken curator maar door ons zelf zal kunnen geschieden. En met die afwikkeling heeft men het vooruitzicht - spreker haalde o.a. de openlijke ver klaringen dienaangaande aan van mr. De Groot, den juridischen raadsman der Hanze de volle honderd procent van zijn geld terug te krijgen. Wanneer men dus de noodige volmachten teehent en zijn vertrouwensman op de aanstaande credi teurenvergadering de opdracht meegeeft voor een minnelijke liquidatie te ijveren, dan zal op die vergadering de meerder heid zonder twijfel tot eene minnelijk® liquidatie besluiten, welke door bestuur en commissarissen van de Hanzebank in vereeniging met 9, 12 of 15 uit de credi teuren gekozenen die zich een eigen raadsman kunnen toevoegen zal plaats vinden. Zij, die de liquidatie tot stand brengen, zullen dit doen pro Deo, d.i. zonder salaris daarvoor te genieten. Spreker noodigde de aanwezigen uit de gezegelde formulieren te teekenen en hun gevoelen uit te spreken in de navolgende motie „De crediteuren van de Haarlemsehe Hanzebank in vergadering bijeen in het „Schuttershof" te Goes, overtuigd dat minnelijke liquidatie in het belang is van alle crediteuren, spreken den wensch uit, dat alles zal worden aangewend om ge rechtelijke liquidatie te voorkomen en dririgen er op aan, dat minnelijke liquida tie zoo spoedig en goedkoop mogelijk wor de afgewikkeld." Deze motie werd met algemeene stem men aangenomen. Hen, die nadere inlichtingen wenschten te ontvangen, of vragen hadden te stellen, of opheldering hunner bezwaren verlang den, stond de lieer Alb. Steeman uit Bot terdam te woord. Hij stelde nog eens dui delijk de voordeelen eener buitenrechter- lijke liquidatie boven een faillissement in 't licht, die vooral hierop neerkomen, dat eerstgenoemde veel minder kostbaar is en men veel spoediger een uitkeering ont vangt. De liquidatie zal zoo zijn, dat geen voorkeur voor eenigen crediteur wordt gemaakt, allen deel'en gelijkelijk .op, alles geschiedt strict eerlijk en voor allen con troleerbaar, zoodat de belangen van alle crediteuren met gelijke zorg worden be hartigd. Dan zal het ook onmogelijk zijn, dat later nog een dwarsdrijver, die niet heeft geteekend, door een faillissement- aanvrage heel het liquidatie-proces in scherven slaat. Immers zal dan de recht bank, ziende hoe de minnelijke liquidatie de zaken afwikkelt, geheel volgens de voorschriften der wet, zoo'n faillissement- aanvrage van de hand wijzen. De vergaderden toonden zich tevreden over de openhartige wijze waarmede de gevraagde inlichtingen werden verschaft, waarna tot teekening der volmachten werd overgegaan en de voorzitter na het uit spreken van zijn voldoening over de ge slaagde bijeenkomst, de vergadering sloot. Liefhebbers van goede en aangenams ontspanning sporen wij aan, de uitvoering bij te wonen van de R.-K. Tooneelver- eenigïng „Vriendenkring" uit AUissingen, die ous a.s. Zondag zal verrassen met de opvoering van „Geef' ons heden ons da- gclijksch brood." Daar de vereeniging over zeer goede krachten beschikt, kan men een hoogstaand spel verwachten. Wij verwijzen voor verdere bijondezrheden I naar de advertentie in dit nummer. Hcinkenszand. Algemeene vergadering Oudercomtoissie op Dinsdag 10 Febr. IJ. gehouden in de O. L. School. Na opening en welkomstgroet van den Voorzitter wer den de notulen gelezen en onderdankzeg ging goedgekeurd. Als bestuursleden wor den herozen de heeren J. van Iwaarden, en J. de Mol, terwijl als derde bestuurs lid benoemdwerd dhr. J. v. d. Does.- Om de avond verder gezellig door te? brengen deed dhr. Luwema hoofd der O. L. School voorlezing van .een zeer aardig verhaal wat tot groot genoegea was van de aanwezigen. Ovezand. Zaterdag hield de R.-K. Prop. G'lub „St. Aloysius" haar maandelijksch® vergadering. Afwezig waren de heeren P. Rijk en W. de Jonge met kennisgeving De voorzitter opende de vergadering met den chlistelijken groet en heette daarna alle leden van harte welkom. Hij ver zocht den secretaris de notulen van de vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd en ge accepteerd. De penningmeester inde nu de contributie eu bracht verslag uit van de stand der kas. Aangezien bij de vorig® jaarvergadering het bestuur in zijn geheel was herkozen, deelde de voorzitter mede dat de bestuursfuncties ook onveranderd zijn gebleven. Hij bracht ter kennis van. de aanwezige leden dat de heeren P. Spelier en A. de Jonge hebben bedankt voor het lidmaatschap der vereeniging en bracht hun namens de vereeniging zijn op rechten dank over voor de gewaardeerde diensten, vooral door eerstgenoemde, ja ren lang aan de vereeniging bewezen. Hij deelde verder mede, dat, waar het aantal leden was verminderd, door het bestuur was uitgekeken naar nieuwe leden, en hierip heeft het bestuur de vergadering een verrassing bereid. Daar meer en meer behoefte werd gevoeld aan frissehe too- Ineelkrachten, die evenwel toch met de planken reeds bekend waren, zijn eenige oud-leden der vereeniging aangezocht om; weer hun krachten te geven aan de R.-Ki. Prop. Club. Bereidwillig hebben deze hier aan voldaan en stelde de voorzitter als zoodanig voor de heeren P. de Meij, H. Bracké, N. Nagtzaam en A. Boonman. Van harte heette hij hen onder luid ap plaus der leden welkom en hij hoopt hen nog tal van jaren als beste krachten te zien werken in de vereeniging. Het aantal leden bedraagt thans weer 14. Opnieuw werd de colleeteerlijst herzien en gewijzigd. Aangezien niemand van de rondvraag meer gebruik maakte, sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering, na alle leden bedankt te hebben voor bun opkomst. Kwadendamme. Evenals laatst te Goes en op zooveel meer andere plaatsen, zal ook alhier de beroemde Humorist, de wel edele heer J. H. Sehrama, optreden, en wel ten bate voor de Missie van Pater H. v. 't Westeinde. Overal waar de heer Sehrama kwam, speelde hij voor stamp volle zalen. AVie nu eens een genoeglijken avond wil meemaken, zal zeker niet ver zuimen van deze gelegenheid gebruik ta maken. Overal wordt de heer Sehrama gevraagd te. komen, wel een bewijs dus dat dc neer Sehrama een beroemd Humo rist is. Onnoodig om dan verder allen aan te sporen om op Maandag a.s. te gaan. Eenzelfde missie-avond wordt volgende week Donderdag, Vrijdag en zoo mogeljjk Zaterdag te VHeerenhoek gegeven. 's-Hcerenhoek. Alle leden onzer R'.-R, Kiesvereeniging sporen wij bij deze aan, de vergadering van aanstaanden Zondag te gaan bijwonen, wijl het daar zal galitt over gewichtige zaken, de Katholieke zaak en onze partij betreffende. Hoe grooter het aantal aanwezigen op die ver gadering zal zijn, hoe 'n grooter gezag de besluiten zullen hebben die daar worden genomen en hoe beter zij den geest van het B.-K. kiezerskorps zullen weergeven. Het actieve bestuur verlangt dan ook, in het belang der goede zaak, niets liever, dan dat, zoo mogelijk, al'l'en present zul len zijn. (Men raadplege de desbetreft fende advertentie in dit nummer). 1 Borsselen. De Maandag gehouden. Raadszitting werd geopend met den ge- bruikelijken nieuwjaarswensch van den Voorzitter. Tot leden van de Commissie tot wering' van schoolverzuim worden her benoemd de heeren P. Dekker, C. Hage, J. L. Richel en H. de Priester. In de vacature, ontstaan door het vertrek van het lid A. Boone, wordt de heer A. Over- beekebenoemd. In de begrooting 1925 worden eenige administratieve wijzigin gen aangebracht. Daarna besluit de Baad m. a. s. te pro testeeren tegen de uitvoering van ie voor stellen tot reorganisatie vande Post- en Telegrafie. (M. Ct.) Ternenzen. De heer E. B. G. de Meijer, B.-K. lid van den gemeenteraad alhier, heeft wegens drukke particuliere bezig heden ontslag genomen als Ed van dat college. Opvolger op de B.-K. lijst is de heer E. L. Freeriks. (M. Ct.) op tijd inzenden van rentek- zaakt aan den Raad van Ar', jioodig werk. Nu jaren lang en met kosten is getracht c. 0p de hoogte te brengen, acl tijd gekomen de onwüligen tosten veroorzaken, met stre: len aan te vatten. 19 Januari j.l. werd ook w ■willig werkgever door den ks te Goes veroordeeld tot f 3, dagen hechtenis voor elke ni zegel- Men neme zich dus m zijn e èn in 't belang van 't algeme A'icemd. „De Maasbode" schrijft: Wij kregen een convocati oogen voor de vergadering va hond „St. Michael" a. s. Z Utrecht te houden, op welker naar alley verwachting de defi binding der landelijke orga plaats hebben. Vreemd deed het ons aan op geplaatst te zien als punt 4 „I van clubs, kieskring-eomité's I comité's" en als punt 5 „BcsJ verkiezingsaangelegenheden." I Het kan zijn dat men no. 4l| wil z ien als een soort maatrege datie van het Verbond onvern no. 5 achter de hand wil boude geval men bij punt 3 (besprekii besluit van het Bondsbestuu Bondsvergadering van 30 Jan niett ot overeenstemming moch -wij moeten toch opmerken c melding van beide punten een iJ Iderlijken indruk maakt. Een organisatie, die besluit ding over te gaan, moet, dunk den schijn wekken, nadat het besluit is gevallen, heel gewoon te gaan tot de orde van den d Het kan zijn, dat we ten ieerd zien: voor ons zit in schema een inconsequentie, ee: tegenspraak. Het trok onze aandacht, dat in dei* laatsten tijd herhaaldelijk en meer dan vroeger veroerdeehngen plaats hebben we gens overtreding van de invaliditeitswet. Naar wij vernamen, is dit voornamelijk! een gevolg van het streven naar bezuini ging bij den Raad van Arbeid. Nalatigf heid in het plakken van zegels en niet De storm van Maai heeft in Tiel en omgeving veel boomen, daken en ruiten aangi hoornen te Tiel kwamen op huizr Te AVamel is een nieuw gebt ingewaaid. Eenige aken sloegen ankers en dreven op kribben, i den zonder schade vlotgebracht. De aanlegsteiger te Druten is Uit Doetinehem wordi^gemeh Bij den metselaar Biethorst, zaagmolen, is een topgevel inge dak werd afgerukt, het neerstor'' kwam in de slaapkamer op twi terecht, waarin 6 kinderen sli bedden werden geheel vernield, kinderen bleven allen ongedeer een meisje kreeg een beenwond reddingswerk. Ook de moeder pijnlijke beenwonde. Voor Zaltbommel is de Bijl I Bellipper Van Meurs gezonken da schippersvrouw, haar kindje maanden en de zeventienjarige van Baayen zijn verdronken. |i van het kind is gevonden. Te Zutphen is op het handels F strie-terrein van Spieker en Elil I kraan aan het rollen geraakt, ofl en op een schip met mais geval i schip is gezonken. Er zijn geen B lijke ongelnkken bij voorgevalle Op den Muntel te 's-Hertogenl van 15 juist gereed gekomen woningen de voor-gevels grooten gestort en de daken tot op afstaj 30 en 50 M. weggeslingerd. Dl I wordt hier geschat op f 8000 a Talrijke woningen en de nieuwe i den Muntel kregen groote sekad' Üaken. Op de Markt woei he I Winkelraam der firma Cooyman het gehucht Orthen zijn twee h I gestort. levend J Maandagmiddag omstreeks kv. J één is door onbekende oorzaak b| gebroken in een houten loods Vuurwerkfabriek der firma A. Leiden, nabij de Haarlemmertre! 4 Ic'iili'i!. In een oogwenk stond A in lichte laaie, ze brandde in e: nut ent ot den grond toe af. H Toen de brand uitbrak, wai ■werklieden rn de loods werkz: i^tvau hen, J.. van AVezel uit Leid Sbii'.ijós uit de loods te komen. i'®?venwe^ el'nsfige brandwonden I ?a?^en ,?P> waarvoor hij, na door P kij ongelukken verbonden i naar het academisch ziekenhuis t ■ITo V(rvor'r(l. He tweede werk ■[öSqarrge O. van A. uit Botter bij z n vlucht waarschijnhjk kom '®lea en /«'end verbrand. Nadat d ■wjeer de smeulende puinhoopen Hnad, rs zrjn lijk te voorschijn geh Zijn meisje in het water 1 Zondagavond kreeg de 28-jari _.na" J'P- zijn 20-jarige' I W'S- In Botterdam, twist reep nabij de Delfthavensche reisje en wierp haar in het w: Een schipper, die met zijn de nabijheid lag en een voor! ■Wongen de drenkeli nge na en ..«lukte hen het. meisje weer op h te brengen. Zij bleek de linker kneusd te hebben en is naar hei mus vervoerd. k dader, die de vlucht had n ia later m ziin woning aangeho door de politie in bewaring gesl enB een poging tot doodslag. u Ernstige brand te Men meldt mt Ruinen aan de iur' 9 Febrnari: Ir, X^S^rgen omstreeks 9 t het AVitteveen, onder deze

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 2