PUROL DONDERDAG 29 JANUARI 1925 NIEUWE 2EEUWSCHE COURANT UIT ZEELAND MIDDELBURG VLISSS NGEN GOES Voor Ruwe en Schrale huid Handen en Gelaat KERKNIEUWS" ra=ONDlRWÏJS== Handel en Nijverheid LANDBOUW EN VEETEELT Daar liet regeeringsjubileum der Konin gin nog kort geleden door het geheele 'Nederlandsche -volk of) zoo feestelijke cn sympathieke wijze is gevierd, wordt ver trouwd, dat de wenscli van het Koninklijk eclilpaar voor dit huiselijk feest zal wor den geëerbiedigd. De a.s. Verkiezingen. Een anti-revolutionaire lijst. Naar de a.-r. „Rotterdammer" meldt, zal dit jaar de A.-R. partij uitkomen met 'één candidalenlijst voor heel het land. „Een en dezelfde anti-revolutionaire lijst voor heel Nederland wordt nu liet' parool sclirijft het blad. Twintig namen het maximum zullen op de lijst xworden gebracht en in hot Noorden, in Oost en West zal alle man en vrouw zich op denzelfden man voreenigen. Alleen voor het Zuiden wordt die ge dragslijn niet volledig doorgetrokken. Met alle gebeurlijkheden moet rekening worden gehouden. Een voldoend getal plaatsver vangers moet ter beschikking staan en ook al zal wel op geen liooger getal dan twaalf zetels door ons worden beslag ge-' legd, dan is toch een cijfer van acht rem- placanten te krap om het er op te wagen. In Maastricht, den kieskring, waar wij slechts enkele honderden stemmen ver werven, zal daarom nog een bijlijst van twintig' anti-revolutionairen worden ge steld en met die 28 inspringers mogen wij ons voldoende tegen toekomstige gevaren gewapend achten". Wijziging van de dienstplichtwet. De vooroefeningen na de Joting en keuring'. De voorgeoefenden krijgen 3 maan den aftrek. Er is oen wetsontwerp, ingediend tot wijziging van de Dienstplichtwet. Het v.'et son tv er rj brengt verschillende wijzi gingen. Op de eerste plaats wordt voor gesteld, da.t de vooroefeningen in de toe komst na de inlijving zullen worden go- houden. wat een aanmerkelijke bezuini ging bcteekent. Thans nemen aan deze vooroefeningen vélen deel, dje niet tot gewonen dienstplicht worden bestemd. Door de reorganisatie zal men slechts na loling en keuring aan de vooroefeningen kunnen deelnemen. Op de tweede plaals wordt een wijzi ging voorgesteld t. a. v. den duur dei- verkorting van den eersten oefeningstijd voor voorgeoefenden. Uit de rapporten, van alle leger-aulöriteiten is gebleken, dat de mate van voorgeoefendheid, verkre gen bij het behalen van het diploma op grond van het thans gevolgde oefenings- programma, niet kan worden gelijkgesteld mei die, welke bij vier maanden verblijf in het leger wordt verkregen. Daarom wordt voorgesteld den duur vau de verkorting, waarop het bewijs van voorgeoefendheid aanspraak geeft van vier tot drié. maanden terug te brengen. Voorgeoefenden bij de infanterie, die dus thans slechts H/a maand behoefden te dienen zullen, als het ontwerp wet wordt, St/a maand te dienen hebben. Verder bevat het' wetsontwerp nog en kele andere voorstellen. Zoo ligt het in het voornemen bij de keuvingsraden ook een psycho-teehnisch onderzoek te doen plaats hebben. Voorgesteld wordt verder vermindering van den eersten oefeningstijd met een maand voor ziekenverplegers, omdat ge bleken is, dat herhalingsoefeningen, waar van zij thans geheel zijn vrijgesteld voor hen onontbeerlijk zijn. Hel Indexcijfer. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede betreffende de in dexcijfers der handelspi'ijzen. Het algemeen indexcijfer en dat voor voedingsmiddelen over December daalden in vergelijking met de maand November met resp. 1 en 2 punten. Van de 4S artikelen waarover het maandelijksch onderzoek loopt, daalden er 21 (met 123 punten); daarentegen stegen er 12 (met 68 punten). Met 10 of meer punten stegen sleciits de artikelenkalfsvleesch en runderhui den (elk 10 punten; met 10 of meer pun ten daalden groene erwten (13 punten), alcohol (U punten), eieren (31 punten) en katoen en terpentijn (elk met 10 p.). In vergelijking met het jaar 1923 steeg het algemeen indexcijfer van 151 tot 156. dat van voedingsmiddelen e. d. van 143 tot 156. (M. Ct.) De Hongaarsehe kintleraclie. De actie wordt voortgezet. Het Ned. R.-K. Huisvestings-Comii'é. deelt mede, dat vorige week eene confe rentie heeft plaats gehad tusselien het bestuur en Z.Exc. Huszar, vertegenwoor diger der Hongaarsehe Regeering en plaatsv. gouverneur der Hongaarsehe Kin- dersehfttz-Liga, en den lieer Neugebauer, directeur dier Liga. Beide heeren hebben een schildering gegeven van de toestan den, welke tlians nog in Hongarije heer- schen en welke volkomen hebben beves tigd de gegevens waarover het bestuur be schikte en waaruit blijkt, dat de voort zetting der kinderactie nog dringend nood zakelijk is. Dank de tegemoetkoming, welke van Hongaarsehe zijde is getoond ten aan zien van hel terugbrengen der in ons, land nog vertoevende kinderen op het oogenblik dat de kinderactie gestaakt zou moeten worden, is eene bevredigende regeling kunnen worden getroffen waar door het R.-K. Huis-v.-Comité het moge lijk acht om de actie voorloopig op den- eelfden voet voort te zetten. Waar de (geldmiddelen van het Comité thans ge heel zijn uiig'y ut, doet het een dringend beroep op de katholieken van Nederland, om, opnieuw van hun zooveel geroemdel liefdadigheid blijk te geven en door hunne giften het Comité in staat te stellen de ontzieitendé nqoden, die nog in Hon garije, geleden worden en die alle beschrij ving to boven gaan, te helpen lenigen. De ervaring heeft bewezen, dat de kinderen die ons uit Hongarije worden toegezonden, in een allerslechtsten toestand verkeeren en lichamelijk herstel dringend noodig hebben. Het Comité is overtuigd, dat zijn nieuw beroep op den liefdadigheidszin der Ne- derlandsche Katholieken ook ditmaal niet vergcefsch zal zijn. Ongetwijfeld zullen zij gaarne het eens begonnen en zoo schit terend voortgezette liefdewerk voor het noodlijdende huitenlandsche kind, dat den naam Holland in het buitenland met een aureool heeft omgeven, willen voltooien. (Het adres van den Penningmeester is: Postbus .5, 's-Hertogenhosch, giro-nummer 34348.) Het bestuur overweegt om de bijdrago van pleegouders, die voor de tweede maal hetzelfde kind terugverlangen, gezien de financieele omstandigheden, eenigszins te verhoogen. B. en W. stellen den gemeente- raai vcor over de vest, ter plaatse van liet tegenwoordige Koepoortbruggetje en in het verlengde dor as van de Koepoort een nieyyve verbinding met doorlaat en toegangswegen te makenhet bestaande Koepoortbruggetje op te breken en voor uitvoering der bedoelde werken een erc- diet van f 19,800 toet e staan en ter goed making van bedoeld crediet een tijdelijke geldleening van f 19,800 aan te gaan, zulks in afwachting van het sluiten eener definitieve leening en voorts tegen een lente van ten hoogste 1/g boven liet promesse-disconto van de Nederlandsohe Bank. Burg. en Wetli. stellen den gemeente raad voor aan den heer P. M. van .Leeu wen met ingang van 1 April eervol ont slag te verleenen als leeraar in de aard rijkskunde aan liet gymnasium alhier. Door een commissie, gevormd uit ue slagers ter dezer 'stede, ziju in een adres aan den gemeenteraad do bezwaren uit eengezet tegen de inrichting van een cen trale gemeentelijke slachtplaats, welke be zworen vooral ook van financieelen aard waren. Burg. en Wetli. zetten uiteen dat een druk gebruik van het koelhuis ma™ ver- wachl worden en de raming van de zeer voorzichtigen kant is, te me.er waar ook niet-slagers zich wel voor huren van een een cel zullen aanmelden. Voor Burg. en ,Weth. slaat liet vast dat, wanneer eenmaal de eisehen voor in richting der slachtplaatsen volledig gel den. de vraag naar een centrale slacht plaats zich telkens naar voren zal drin gen. Vooral omdat het hier niet alleen gaat om een belang der slagers, doch in nog sterker mate om een publiek belang. Dit laatste is, zoowel hier als elders, vol doende gebleken. Ten slotte merken Burg. en Wetli. tiog op, dat de inrichting van verschillende) particuliere slachtplaatsen ook economisch een nadeel is, omdat zij liooge kosten zal vergen, die met 'of zonder subsidie zullen moeten gedekt worden. Geldleening gemeente VTissiiigcn. Bij liel aannemen van liet voorstel in Idc'n raad alhier tot het aangaan aener geldleening1, van f 650.030 werd gevraagd nog eens na te ga/ui op weBdo gronden eien looptijd van 40 jaar mat ongeveer gelijke jaarlijkse lie aflosMnglpn gerechtvaardigd kan w'o-den pieachl. Thans doelen E. on W. dal li. i. het restant der 'eenins van f 140.001). 1921 groot f'131.000 welke leeniug destijds dien-, ide voor bei overgroeit© deel tot dekking der uitgaven voor het in gereedheid bren gen (opspuiten) van gronden, gerust vor der op een atlossingstermijn van 60 laar kan w orden gesteld. Het g.ebou,wi der R.H. B.S., waarvoor 145.500 in de leenwijs vail, is dermate solide, dat ook daarvoor gevoeglijk 60 jaar kan worden aangeno men. A'oor aanleg, en vernieuwing' van straten en wegen komt f 129.000 in de doening, waarvoor 25 jaar wordt gesteld. Voor den aanleg van de nieuwe begraaf plaats 137700, waarbij gerekend is dat 60 jaar kan worden begraven, dus ook 60 (aai aflossing. Voor den bouw en verbo.uw snz van lagere scholen is f 80.400 geraamd, dat meienen B. en W. irjoet in 40 jaar 'zijn afgelost voor bouw y)an vereenigiings- woningen weid f64.800 op de som- ge bracht, wat xveer in 60 jaar zou, moeten zijn afgelost, voor aankoop van huizen f21.250, dat in 25 jaar en f19.400 voor uitbreiding enz. der o&v-erverSedjging, da; in 10 jaar dient te vijn afgeschreven. B. en W. tellen der bedragen mat een gelijken aflossingslermijn bdjuen on komen van tot aflossing in 10, jaar van 11.9.400; 25 jaar van f150.900; 40 jaar 180,400' en 60 jaar f429.000 totaal £679.700. Daar enkele iknko-msten tot een bedrag van, t'42.300 moeten worden afgetrokken van de f429.000 met 60 jaar aflossing, komt met voor dien termijn tot f 386.700 an voor het iieelo bedrag tot, £637.400. Eene lee- ning van f 650.000 is dus gewenscht met het oog op liet niet bereiken van den parikoers ,en in varhand mat de zegé- ling der obligation. PbmlsponJsgewijz-e, vc-r lioogd komt men van tot 1' 19.800 in 10 jaar; f153.900 in 25 jaar; £82,000 in 40 jaar; en f394.300 in 60 jaar. Volgens syn- tc.em van levensduur der' objecten zou in de eerst? 10 ja/ar worden afpjelosti f16.758, volgens het raadsbesluit f17.000' Ide volgende 15 jaar- resp. f 14.717S en 116000; de daarop volgende 15 mar rasp. f 8022 en f 16.000 en de laaste 20 ]aar ersn. f 0.172 en nihil. Zooda volgens hat raadsbesluit steeds meer wordt afgelost dan het geval zt>u z'ijn als rekening werd gebonden met do genoemde aflossingter- mjjnen. I>. R.-K. Kiesvereeniging alhier hoeft als candidate® voor 'ie candajlaten- lijst bïi hét Kringbestuur als no. 1 geatrildl den héér J. Menting te Vlissinggtn en als moj 2 idcn l/eer L. A. Fruijtier, aftredend Kamerlid. Het Belgische marinevaartuig „Zin nia" heeft een bezoek aan Vlissingen ge bracht. Door den oudst aanwezigen officier der marine en den commandant van het wachtschip werden officieel bezoeken ge bracht aan genoemden bodem, terwijl even eens de commandant van de „Zinnia" be zoeken heeft afgelegd bij genoemde ma rine-officieren. Ter hoogte van „De Wandelaar'-' is Maandag bij het a.an boord brengen der loodsen de boot van de Nederlandsche, motoi-afhaalboot alhier, waarin zich 9, man bevonden, omgeslagen. Allen konden echter worden gered. (M. Ct.) Op de Dinsdag alhier gehouden, ver gadering van den kring Westelijk Zuid- Beveland der Z. L. M. 'werd do rekening, goedgekeurd, iu ontvang en uitgaaf beiloo- pende f 998.20Vs> «en batig saldo van 1613.961/2. De gebruteklijke subsidiën wer den wederom goedgekeurd, met dien ver stande dat het lestuur gemachtigd werd, alan den Bond van Zuad-)6ieveianid^cliei Paa-tdenforkers zoo nooidlg een grapt,er ihedlrag beschikbaar, te stellen. Medege deeld werd -dat de cursussen in Hoefbeslag cn Motorkennis zjicli in veel belongs left- linjg mogen t verheugen. Besloten wiertï den beer .Mc. P Dieletn-an te Middel burg «candidaat te stellen voor het. yoor/ilter- schap van de Z. L M. De voorzitter, dhr. Lindenbergji. dia aan do beurt was voor periodieke aftreding, werd bij a,® mutje als zoola-ii-p hertoenoamd. Ten slotte kwam ter stroke een circulalrd van den dienst van post «n TM-egrafie-peir- soneel, die onder de landbouwers ver spreid is, en waarin verzocht wordt iu te slem'men met de motie de Boer, die iu toet begin an Februari in do T'w eedo Kamer behandeld zal- worden, protester-, rende legen de verslechtering! van dein dienst van post- en telegrafie ten platter' lande. Na, uitvoerige besprdsingen steile de beer W. P. M.arku&sc voor om' na,mens den Kring aan de Tweede Kamer adbaesiie te betuigen a,an de .bedoelde motie. Do voorzitter en seexeUusl hetoogen, dat de uitwerkiua van oen dergelijk adi'es zlger ge ring is. Ten slotte wordt besloten aan het Dag. Bestuur der Z. L>. M. te vragen leen ..onderzoek in le stelten naar èe> wens.he.ykheid vaneen hdntesirile'uiging aan do motie De Boor, en in ieder gevai Krachtig te walken legen een verslechtering van den dienst van «put en telegrafie tan platteland©, die van Te voorgenomen maatregelen het gevolg zal zijn. (Z.) Hioedekenskerke.. De voor de Land bouwvereeniging alhier geleverde Kainiet, bevatte volgens onderzoek door het Rijks- landbouwproefstation te Maastricht 14.8 procent gehalte aan kali. De opgpgeven garantie bedroeg slechts 12.4 °/o. Het voor de Landhouwvereenigiug alhier geleverde kalibemestingszout, bleek na onderzoek door het Rijkslandbouw proefstation le Maastricht 41" o/o kali op losbaar in water te bevatten, terwijl slecht^ 40 o/o -was gegarandeerd. De voor de Landbouwvereeniging al hier geleverde patent-kali, bevatte volgens onderzoek door liet Rijkslandboumproef- stalion te Maastricht 28.7 o/o gehalte aan kali, oplosbaar in water. De opgegeven garantie bedroeg slechts 26 o/o. Het mon ster beantwoordt aan de ten opzicnte van het magnesiumsulfaat en het chloorge- halte gestelde eisehen. De voor de Landbouwvereeniging al hier geleverde gemalen Chili-Salpeter, be vatte volgens onderzoek door het Rijks landbouwproefstation te Maastricht 15 Va procent gehalte aan stikstof als nitraat, welk gehalte juist was gegarandeerd. Het door de Landbouwvereeniging alhier aangekochte Thomasphosphaatmeel, bleek na onderzoek door het Rijksland bouwproefstation 18.7 o/o gehalte der pliosphorzuur oplosbaar in mineraatzuur te bevatten, waarvan oplosbaar in 2 °/o citroenzuur 84 °/o. De fijnheid was vol doende 78 o/o. Dit artikel was aangekoent pep- procent phosphorzuur. Hanswccrd. Dhr. J. Klap van hier, is met ingang van 2 Februari a.s. benoemd tot tijdelijk kommies der dir. hel. enz. te Terneuzen. St. Annalaml. Naar „De Zoom" ver neemt, is de toestand van mej.. Heijboer, slachtoffer van het drama alhier, die in het Algem. Burger Gasthuis te Bergen- op-Zoom wordt verpleegd, zeer bevredi gend en mag thans worden aangenomen dat zij binnen niet al te langen tijd her steld zal zijn van haar zware verwondin- geu. Ook de toestand van de dochter van Heijboer is zeer bevredigend. Nog verneemt het blad dat de officier van Justitie Zaterdag verlof tot begra- venh eeft gegeven en dat dientengevolge Maandagmiddag om 2 uur in allen een voud de teraardebestelling van het stof felijk overschot van Heijboer heeft plaats gehad. Sluis. Tot binnenvader van het Burger Gasthuis is benoemd de heer Aug. de Clerck. Het woonhuis met erf aan de Kaai, dat bij de herveiling niet gegund werd, is uit de hand verkocht aan den heer Jos. Dhoore. Zondag 1 en Maandag 2 Februari zal door h et Jongenspatronaat in de zaal van den heer O. Grahame opgevoerd wor den het drama: „Slachtoffers derheersch- zucht", door .den Weleerw. Heer Kapelaan Th. Lievegoed, directeur van het Patro naat. Daarna volgen nog de kluchtspe len; „Joerisse de Vondeling", „Slechts één pantalon" en „Neuzenrevue". Cliuge. Tot wethouder in de vacaturè- G. Kegelaar is benoemd de heerIloné Veroauteren (R.-K.) Sas-van-Gent. Bij het spelen op een der trapjes langs de Westkade geraakte het achtjarig zoontje van V. Maandagnamid- van gebruik ik altijd dag tc water en verdween in de diepte. Toegeschoten voorbijgangers, die aanvan kelijk niet wisten wat er gaande was, doch op het geroep waren toegesneld, za gen na eenigen tijd het ventje aan 'de oppervlakte verschijnen om het even spoe dig weer tc zien verdwijnen. Daarop sprong een der zoons van het in de nabij heid Eggend schip van schipper V in de roeiboot en wist den drenkeling na veel moeite op den wal te brengen. Het kind, dat geruimen tijd in het ijskoude water had gelegen, was geheel bewusteloos. Een geneesheer diende de eerste zorgen toe en wist na eenigen tijd den knaap weer tot het bewustzijn te brengen. (M. Ct.) Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot veldwachter in do gemeen ten «EikerzeeEllemeet D. P. Steenland, marechaussee te 's-Hertogenhosch. Het verplaatsen van den Belgischen Ioodsdienst van Vlissingen naar België. De. 'afgevaardigden mr. Standaert én mr. Baels hebben in de Belgische Kamer den minister van Marine, mr. Neujean, geïnterpelleerd over het verplaatsen der Belgische loodsdiensten van Vlissingen naar België. De neer Slandaert begon met erop te wijzen, dat, waar voor den oorlog Vö °/o der schepen door Belgische loodsen door de Schelde worden gebracht, dat cijfer na den oorlog tot 60 en zelfs tot 58 pet. is gedaald. Do regeering zond de loodsen eenvoudig naar Antwerpen, waar zij, om te beginnen, lang niet zoo goed gehuisvest zullen zijn als te Vlissingen. Te Antwer pen b.v. vond een loods, die te Vlissingen een mooi villatje bewoonde, alleen een enkele kamer a 400 francs per maand, om er met v rouw en kinderen onder dak te komen. Daar komt nog bij, dat het groote stadsleven deze zeelieden uit de atmosfeer van hun werk zal rukken. Hun kinderen zullen andere betrekkingen zoeken en het zal gedaan zijn met de geslachten, die loodsen levenden van vader op zoon, enz. De loodsen moeten, koste wat kost, naar de kust worden geplaatst. Te Antwerpen gevestigde loodsen zullen nutteloos lange afstanden moeten afleggen om bij de sche pen te komen. Op 3 Januari j.l., toen de eerste loodsboot, die Antwerpen als thuis haven heeft, in dienst ,trad, begon hij met een verlraging van maar liefst tien uren, zoodat dien dag alle schepen door Hollan ders werden beloodsd. Even later werden twee Belgische loodsen gedurende twee Üagen oj) de rivier opgehouden door mist, en was er gedurende twintig uren weer geen enkele Belgische Ioodsdienst in actie, Hetzelfde gebeurde op 17 Januari. Alleen de Hollandsche loodsen waren altijd cor rect present. Mr. Baels zeide met vreugde te kun nen getuigen, dat ondanks het geklets van sommige nationalistische bladen, de Bel gische loodsen in Nederldnd prachtig werden ontvangen, dat zij er veel gene-, genheid ondervonden. Door een rationeele verplaatsing kan België millioenen francs uitsparen. Als cc-ntrumspunt voor de Belgische loods diensten stelt spr. Ostende voor. Vólgens den minister van marine, mr. Neujan, kan de dienst der zeeloodsa* bijna onmogelijk naar Zeebrugge ver plaatst worden. Toch zal hij zijn depar tement de kwestie nader doen onderzoe ken. (Z'.j Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft de volgende weleerw. heeren be noemd tot Rector te 's-Grayenhage (St. Maria- Gesticht) S, Braakman; tot Kapelaan te Noordw'ijk O. Hesp, die Kapelaan was te Purmerend; tot Assistent te Soheveningen (St. An- tonius-Abt) J. Bom!m'er; tot Kapelaan te Amsterdam' (St. Huber- - tus-Kapel) J. Mol te Aonsterdam (Bagijnho'f) C. Dossing; te 's-G ravenhage (fi.H. Engelbewaar ders) II. Snel; te Monster, J. Schoorl. te Castricum A. de Boer, die Kape laan was te Velsen-Driehuis. Mgr. B. J, Gijlswijk. Voor het a.s. internationaal Concilie der Apostolische Vicarissen, Prefecten en Missie-Oversten van de Ned. Oost-Indische bezittingen is door Z,. H. Paus Pins XI benoemd tot voorzitter Zijn Excellentie Mgr. B. J. Gijlswijk O. P., Apostolisch Delegaat voor Zuid-Afrika. De Patriarch van Jeruzalem bezoekt het Klein-Seminarie te Heemstede. De tijdelijk in ons land vertoevende. Pa triarch van Jeruzalem, Mgr. Barlaszina, bezocht Zondag j.l. met een Benedictijner abt uit München het Klein-Seminarie „Hagoveld". De studenten, 350 in getal waren opge steld voor den hoofdingang. Zegenend schreed Z.Em. tusschen hunne rijen door en begaf zich gevolgd door de Profes soren naar de kapel, waar eenige eogen- blikken werd gebeden. Vervolgens bega ven allen zich naar de recreatiezaal. De „Schola Cantorum'' zong het Sac'erdos et Pontifex en daarna een vierstemmig Coe- lestis Urbs Jerusalem. Een der studenten der Rhetorica hield een toespraak in de Fransche taal, waarin hij den eerbied der Seminaristen vertolkte voor 'den persoon van Zijne Eminentie den bisschop van Jeruzalem, de plaats zoo dierbaar antn ie- deren Christen. Zijn Eminentie dankte voor de hartelijke ontvangst, voor de fijn- 7 gevoelige attitotie van den zang Coelestis Urbs Jeruzalem; Hij verhaalde van enkele Hollandsche priesters werkzaam in Pales- '5 tina, memoreerde de tegenwoordige rnoei- sj lijkheden in de Heilige Plaatsen en ver zoekt dringend om verdubbelde gebeden en als het kon om een enkelen missionaris. Vervolgens werd het geheele gebouw be zichtigd. Tot slot hield Z.Em. voor de studenten een conferentie over de selioone taak van den Katholieken priester in het H. Land. Bijna een uur lang schetste hij op zeer on derhoudende wijze de toestanden iu Pales tina en deed een beroep op de edelmoedig heid der Hollandsche seminaristen. Tegen zes uur werd de terugtocht per auto aanvaard. (Msbd.) Bij het 17 en 18 Dec. jl. gehouden examen vanwege de Federatie van Han dels- en Kantoorbedienden (Mereurius) slaagden de heeren: L. Dekker Jzn. te Kloetinge en F. C.^Shog te Oudelande. Zij genoten hun opleiding bij den heer W. de Glas, leeraar M.-O. Boekhouden, te Goes. Dé leipziger Messe. De voorjaarsbeurs, welke van 1 tot 7 Maart te Leipzig wordt gehouden, zal belangrijke uitbreidingen te zien geven. De technische afdeeling blijft tot 11 Maart geopend. Afzonderlijke vakgroepen zijn gevormd voor jacht, visscherij en boschbedrijf (met krachtige hulp van hierbij betrokken au toriteiten en vereenigingen), de verwar- mingsteehniek en het reclamewezen, voor welke laatste afdeeling geheel bijzondere belangstelling bestaat. Uit Nederland, van oudsher sterk ver tegenwoordigd, komen nu ook aanvragen van exposanten binnen, hetgeen deels een gevolg is van den gewijzigden toestand in Duitschland, deels voorkomt uit het ver langen, op de Leipziger Messe met hoo pers uit andere landen handelsbetrekkin gen aan tc knoojfen. Over het geheel wordt een opgewekt verloop van de aanstaande voorjaarsbeurs verwacht. Als kenteeken daarvan open baart zich allerwege een levendige vraag naar expositieruimte. Bond van Zuid-Bevclandsehe paardenfokkers. DinskldaftnatmdcLag had in „De Prina „van Oranje','' to Goes de aljtomeene yeir- vapsaldering plaats van den Bon.t va® van Z.-Bev. Paar.aenfoikfeis, onder voor- iHittca'sctoap van 'den heer P. Dakkler te Borsseüen. Na goedkeuring der notulen volgden enkele medeeMingen w!aa,nb'ii d,e voorzitter uiededeèlde. dat het ledenaantal van 122 tal 116 daalde. Tot bestuur sldö 'n werden bij accte) matje herkozen de heeren J. F. Geluk en P SctwteDe Putter, terwijl in da plaats van den lieer p. Verdorik (vacature weggas vertrek) werd g kaz'en de heer I. Groene» wegje te Iloedetenskerke. Uit do tekening en yeran tvoording van den penningmeester, den, heser J. Q. O. Pieman Kijcebadke, btedk> dat over 1924 de ontvangsten bedroegen f716,92, de uit gaven f 537,05.. hel batig saldo £179,87, waarvan nop enkele uilgaven moeten wor den gedaan. Aan de orde was daarna de deelname aan do tentoonstolliua te Kruinihglen (waarschijnlijk 25 Juni). In verband rn'et dszé tentoonstellinff stelt hot bestuur- voor om dit jaar £n Heirilvens'zïmd reuring te houden van veu lens en jaarlingen. Alle andere paarden kunnen dan naar de t-.mtoonstelling ta Kruiningen worden gezonden, welke ig Boni wenscht te steunen. De toeer P. Schaele Verdedigt dit na der en acht het in het belang: der' Z.-Bev. fokkers om te Kruiningem zoo goed niiO polijk voor den dag te komen. We worden ten onrechte Wal eens voor wiat minder waardig aangezien. Die jury te Kiuiningsn wordt officieel benoemd door den kring |0. Z-uid-B,eveland. echter heeft do bond van fokkers officieus wel stam in het kapittel. Het bezwaar da,t sommigen dan twee kansen zullen hébben, n.l. Je Heinfcensr zand en te Kruiningen, waar vanwege dan kring der Z. L. M. ook veulens worden samengebracht wordt niel tan overwe gend bealiig. Besloten wordt aan de tentoonstelling ta Rcuiningen f 100 suhsiflte te veileeno®. Nadat bij de rondvraag aan den heer Groenewega is verklaard dat het bestuurs lid hij de keuringen uitsluitend als arbiier fungeert, volgt sluiting. (M. Ct.) Onder een zevental runderen van een landbouwer in de gemeente Cadzand, is opnieuw mond- en klauwzeer uitgebro ken. (M. Ot.JJ Heegc Landprijzen. De vorige week werd in den H.aarlem- mermeerpolder een boerderij met circa 20 H.A. land verkocht tegen plm. f2800 per H.A. met inbegrip van kosten. Voor zeker een extra-hooge prijs voor „Meer land". Maar iu dezelfde week werd ver kocht de boerderij van den bekenden, landbouwer G. Kruseman, in den IJpol- der -onder Halfweg. Deze boerderij, groot ruim 39 HA., bracht op f195.919. Dat wordt per H.A. met inbegrip der kosten ruim f 5300. Een en ander wijst toch nog niet op malaise in den landboulw! (Rott.) Coop. Suikerfabriek Dinteloord. In de Donderdag te Roosendaal gehou den algemeene vergadering der Coöpe ratieve Suikerfabriek en Raffinaderij Din teloord te Sta-mpersgat, werd tot voor-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 2