GOES leen krans Inzet der politieke campagne. E ft t u t0 (J®00** vaa «n lagen heuvel bedekten. Verscheidene weffea door blijvcn hoesten? Telegrafie |)G NIET? ruiden 'illen. ortelboer. DIT BLAD VERSCHIJNT: DES DINSDAGS DES DONDERDAGS EN DES ZATERDAGS FEUILLETON Tot hoog en prijs. nu gij Uw hoest onmiddellijk kunt verdrijven met Akkcr's NUMMER 9 DONDERDAG 22 JANUARI 1925 218TB jaargang E COURANT [met inli., Geerse, plint, Vogel, Kui- bló brocke, Nillie lig M 244Zilveren j Segeersingel V 45 p, Karelsgang F 43 |tr. 0 179; Sckool- Itvlotstraat O 284 wen, F. M. Bliek, Lilpotlood, Beijerse, Vtemonnaie met ia- |dstraat F 68Por- Dourlein, Sou- Jt, J. Jansen, Seis- Ihe, Sabben, Span- plbel.plaatje (1925), I rang F 42. ■t bureau van poli- llags tijssehen 78 ill en telefoen. br van de telegraaf [iiitoor te Middelburg orteerende hulp-tele- Itoren over het af- gen wij de volgende behandelde tele- buitenland) 45413. 1)97). Isprekken (binnen- en (In 1923 was dit (1247) (2396) (160) (622) (965) (434) (1264) (489) (294) haakjes Gesprek 1728 (1502) 4606 (4376) 54 '(247) 599 (496) 1973 (2326) 1161" (1Ó51) 3644 (3161) 1395 (1238) 236 (251) zijn die van llotenen op het locale peg op 31 Dec. 1924 »r te Goes. I bare brieven en brief de afzenders onbe- li'n de 1ste helft der 15. Jnd: |:ter S. C. bureau van aats ven bestemming; bzicht Stoombootdienst MiddelburgJ. Ir. blaats van bestemming; or Ongevallenverzeke- tuinbedrijf in Neder- kn Oevering, Goes. Inenland j-Lekkerland Itenland dijk, zonder plaats van dors wordt aanbevolen un naam en adres te eze bij' onbestelbaarheid volden teruggegeven. ;ewenscht, alle stukken Iilledig adres straat- |ner te voorzien. wenden zich -t is opmerkelijk, goed uitgevoerd ille zorg aan den Vt de leesbaarheid beid en gepaste j worden gebracht, drukorders steeds :;n en daarin ligt Goed drukwerk is I jacket aan de zaak oortduring beleefd |or grootere orders. 'J WESTSINGEL 75 toepassing is op lasting, slechte spijs- lude, influenza, luste- Ipijn, enz., de a er niet. n" f2,- ialf 75 cent. 5 cent. verkrijgbaar, dan ge jat van het bedrag door ela. 553-50 ngstukken kunt wassehen ruikers en U zult zelf ook leurzeep te eischen en U i stoppen. it 108, Amsterdam. uk met gebruiksaanwijzing 7507-34 JLTE Co. en SCHULTE HECOU Bureaux van Redactie en Administratie: Westsingel. GOES Interioc. Telefoon: Redactie en Administratie Telef. No. 207 Bijkantoor: MIDDELBURG. Markt 1 en 2) Telefoon No. 474 Abonnementsprijs fl.CO per drie maanden, bij vooruitbetaling AdvertentlSn van 1 tot 6 regels f 0,90, elke regel meer f 0,15 Contractregelprijs, te beginnen bi] 500 regels, beduidend lager Rede Kamerlid Suring. Voor de Katholieken van Zuid-Beve land, behoorende tot den Rijkskieskring Zeeland, is de politieke campagne voor de Kamerverkiezing van 1925 ingezet met een vergadering in verschillende plaatsen, waar de heer J. G. Suring, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, eene rede beeft gehouden. Dinsdagavond was Goes aan de beurt, waar de R.-K. Vereeniging (Recht en Orde" een vergadering had georganiseerd in het „Schuttershof met genoemd- Ka merlid als spreker. Laat ons aanstonds consta.teeren, dat wij den redenaar met groot genoegen heb ben aanhoord en dat zijn rede ons bij zonder is bevallen. Geen valsche pathos, geen étaleeren van geleerde stelsels en ingewikkelde politieke problemen, geen holle declamaties maar klaarheid van in houd, begrijpelijkheid van uitdrukking, ook voor den. gewonen man, juistheid van voorstelling, scherpte van argumentatie kenmerkten dezé politieke rede, die be zield werd door den gloed cener echt- Katholieke overtuiging. Nadat de vergaderden, die vrij goed' waren opgekomen, door den voorzitter, den heer A. Simons, waren verwelkomd,1 en deze in een korte rede had aangeJ, geven hoe de gebeurtenissen op politiek gebied in ons land en in onze partij het bestuur van den R.-K. Statenlneskring Goes ertoe geleid hadden, deze bijeenkom sten van politieke voorlichting voor de R.-K. kiezers en kiezeressen van het district te organiseeren, stelde hij aan de vergadering den hoogedelgestrengen heer Suring voor, die zich bereid had verklaard, te komen spreken over den politieken toestand in land en partij', ge zien in het licht der komende parlemen taire verkiezing. Afgaande op 'hetgeen hij vernomen had van de rede van den heer Suring op andere plaatsen, spiak hij hèt vertrouwen nit, dat de gfeaehte' spre ker zich op de meest uitstekende wijze van zijn taak zou kwijten en zijn gehoor een leerzamen avond zou bezorgen. De heer Suring daarop het woord ne mende, begon met te zeggen, dat hij de vereerende uitnoodiging, om in Zuid-Be veland voor de R.-K. kiezers te komen spreken, gaarne had aanvaard. Daar na, constateerende, hoe men reeds zeer vroegtijdig thans alom de teekenen der voorbereidingsactie voor den komenden stembusstrijd begint te ontwaren, stelde hij de vraagwaarom gaat het bij _de stembus van 1925? Om' de handhaving „der coalitie in de Tweede Kamer Spreker wil hier geen onzeker geluid doen hooren. Hij voor zich is er van overtuigd, dat de handhaving der Christelijke beginselen in de Staatkunde een algemeen belang is voor de Katholieke partij en dat dit belang het beste wordt gediend door sa menwerking met de andere Christelijke partijen, die dezelfde beginselen zijn toe gedaan. De Katholieke Kamerfractie, een maal gekozen, dient er haar best voor te doen, met de andere coalitiepartijen tot overeenstemming te komen en tot on derlinge samenwerking op een gemeen schappelijk regeeringsprogram. Zij zal daartoe een zekere inschikkelijkheid moe ten betrachten doch die inschikkelijkheid kan niet van onzenkant alleen komen zij moet ook bij de andere partijen blijken aanwezig te zijn. Zoolang men van die wederzijdsche inschikkelijkheid niet ver zekerd is, kan het behoud der coalitie voor ons niet de inzet zijn bij den ko menden stembusstrijd. Zal het gaan om het behoud van het kabinet Ruijs de Beerenbrouck Het is niet waarschijnlijk, dat er, ook al be haalt Rechts bij- de stembus de overwin- nir^, een vierde kabinet Ruijs te ver wachten is. Ook individueel verlangen de ministers van dat kabinet ten zeerste, de V. f ho?*en «wden w'al, die Jen Koningsburg des heerschers der Marko- nmnjien als een beschermende ringmuur opislooL. stonden twen mannen, edelen jan het vols. Hun gelaat was naar dsn hof gekeerd en nun blik Zwierf van den somberen s,eenbmg 0[> do h te naar «beneden op de talrijke hutten, die in Ikngia sneden do plaats naar de vier windstreken op die wegen slenterden enkaio niets- (toonde krijgers, anderen waren voor ite houten kramen, die langs den wal stonden" aan hot loven en bieden met de Ro- towmspha handelaars, die hier hunne wa ren te koop boden, terwijl bij de naburte pooa-t do wachters mot geschouderde hun dienst verrichtten. „Ik zeg u, Burchard," begon een. der mannen, „dat ik het niet langer moor juithoud Zijn wij hier niet opgesloten als domme hamels, die den wolf te vreeton hebben? Dragen wij daarom schild en teugels van het bewind in andere handen over te geven. Toch zou het behoud van het kabinet Ruijs zeer goed tot inzet voor den verkiezingsstrijd kunnen worden ge maakt. Zonder twijfel heeft dit ministerie fouten gemaakt, wie zal het ontkennen. Toch heeft het spreker tegen de borst gestuit dat niet alleen uit de rangen onzer tegenstanders maar ook uit onze eigen rangen zooveel bittere kritiek en hoonende kleineering ten opzichte van het ministerie Ruijs is losgelaten. Men is wel1 ondankbaar, want het is en blijft een on loochenbaar feit, en spreker komt er, rond voor uit, dat dit ministerie zich in de zeven jaren van zijn werkzaamheid buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt voor land en volk (applaus). De onbillijke beoordeeling van en de felle kritiek op de daden van het kabinet' zijn vooral hieruit tp verklaren, dat zij, die zich eraan schuldig maakten, zich niet plaatsten op het standpunt van het algemeen, het landsbelang, m'aar alles bekeken van uit den gezichtshoek van het eigen-, het groepsbelang. Spreker 'gaat dan de verdienstvolle werkzaamheid van het kabinet-Ruij's na: diens manmoedig weerstand bieden aan de. revolutiepoging der S. D. A. P. onder voorgaan van Troelstra.; het wegwerken van de crisisschuld van één milliar'd- nalatenschap der vorige regeering, zonder het 'financieel evenwicht des lands te zeer te schqkken; de invoering der sociale verzekeringswetten, waarvan de ouden van dagen en de invaliede geworden ar beiders thans de zegeningen ondervinden; het verleenen van het kiesrecht aan de vrouw waardoor ons kiezerskorps in Ie-- dental verdubbeld werd en de volksinvloed op den politieken gang, van zaken vergroot; het bezoldigingsbesluit 1920 en de pen sioenwet 1922 ten bate der ambtenaren en onderwijzers; de grondwetsherziening, waarbij vooral de nieuwe bepalingen die nen gememoreerd, waardoor de geschillen met andere natiën allereerst langs den weg der minnelijke schikking dienen uit den weg geruimd en niet door wapen geweld en eene oorlogsverklaring sl'eehls kan wordeD gedaan met medeweten en me dewerking van de Staten-Generaal; de verbetering der volkshuisvesting waaraan ons kleine land achthonderd millioën gul den ten koste legde en welke nog onlangs de bewondering wegdroeg van 'n Fransch regeeringspersoonde legerwet-Van Dijk waardoor het jaarlijksch contingent wordt, beperkt tot 19500 man, die de wapenen dragen, en uit elk huishouden, hoe talrijk ook, slechts één dienstplichtig is, zoodat daarmede aan onze program-eischvermin dering der persoonlijke militaire lasten is tegemoet gekomen; de financieele gelijk stelling van het openbaar en bijzonder lager onderwijs, waardoor het ook in onze kleinste parochiën mogelijk wordt een Katholieke school te stichten, die uit 's Rijks kas eene haar toekomende bezol diging ontvangt, zonder dat de Katholie ken daarvoor zooals vroeger, apart hebben te betalen. Als de grootste weldaad van de re geering noemt spreker het sluitend maken van onze begrooting. Het gaat in het Staatshuishouden even als in elk ander huishouden: zet men de tering niet naar :de nering, dan verliest men zijn crediet- waar-digheidvoor ons land zou dan te vens de vermindering der geldswaarde (inflatie) volgen met de rampzalige ge volgen, die wij daarvan bij andere landen hebben kunnen waarnemen. En ons land was al aardig op weg. Beliep het te kort op den Staatsdienst in 1921 circa 12 millioën gulden, in 1922 steeg het tot 33 millioën, in 1924 werd een tekort van 64 millioën geraamd, terwijl de raming' van het tekort voor 1925 niet minder dan 130; millioën gulden beliep. Rekent men daar bij nog een vlottende schuld van 127 mil lioën waarvoor weer zon moeten worden geleend (men noemt dit met een geleerd1 woord: consolideeren van de schuld) dan speer, om ons achter aa.rdhoonen ie ver bergen?" „Gij hebt' gelijk, Rambert," antwoord do de andere somber, „niemand wint daar bij dan dio vreemde kramers, die hunne (zlalktan mtelt onfefa 'hav® v,uiten. Waarom onioöteih wij van hsn inruilen wat ons vTii 'zwaard ons zou, kunnen verschaffen „Die koning is een das geworden," heg- nam Rambert; „wij moeien zijn hol be waken, de sluwe Grimbart 1) heeft een fijn gehoor voor het jaohtgeschal." „Niettemin wil hij het volk door zijn knorren schrille inboetzlemen. Tïotschier dan 'ooit. treedt hij tegen ons op.'-' „Nu aan de ketting blaffen de honden het hardste. Docli hij zelf is slechts de knecht avn zijn vrouw'; Radegonda lis het die ons beheerscht. Niemand dan de over moedige Alamannin draef den koning aan. de scliildoproeping tegen Arminius uit le vaardigen." „Schande over ons," riep: Burohalrd uit „dat wii hem volgden in dezlon napje- zaligen strijdl Den trois dier vrouw- heb ben onzb mannen met bun bloed moeten bevredigen.. Semnonen en Longobardeu hebben onz'o overheersching afgeschud: wij zieJf echter rukken nog aan de strikken waarmede het spinrokken ons. omwikkelt.''' begrijpt men dat het zoo niet langer kon en van de belasting-penningen der burgers alleen aan rente en aflossing der schulden de helft zou wegvloeien. Er moest worden ingegrepen, dat he gree): het kabinet Ruijs en het deed 't met vaste, kloeke hand, al ondervond het daar bij van links slechts tegenwerking. Het haalde de tekorten in, al waren door enkele meevallers de 130 millioën tekort bereids tot 91-millioën geslonken. Door het invoeren van een thee-, bier- en ri}- wielbelasting en de verhooging der in voerrechten, kreeg de regeering 34 mil lioën, door het tijdelijk niet doen vloeien van het rijksbedrag in het invaliditeits- fonds 18 millioën, door de reorganisatie en de bezuiniging van staatsdiensten 16 millioën. door de vermindering der sala rissen van rijksambtenaren en onderwij zers 23 millioën, tezam'en 91 mil'lüoen,' zoodat zij aan het land voor 1925 een be grooting kon voorleggen van 610 millioën zonder tekorten. Denkt men, dat de Kam'erleden die de regeering bij' haar taakeen sluitende be grooting te verkrijgen, steunden, dat de den voor hun pleizier of omdat zij de voorgestelde maatregelen zoo mooi von den? Verre van daar; zij deden het enkel en alleen omdat zij dit in het belang ach ten van het geheele Nederlandsche' volk. Blijkt het intusschen, dat de maatregelen wat te straf zijn ontworpen, en de midde len ruimer vloeien dan men had verwacht, dan verzekert spreker dat de. Kamer, dat de Katholieke Kamerfractie alles zal doen om die financieele meevallers te doen aan wenden tot het verzachten der, in 's landsi belang toegebrachte slagen. Natuurlijk hebben de maatregelen van het kabinet om tot- een sluitende begrooting te komen, ontevredenen gewekt, vooral waar liet. betrof de vermindering der ambtenaarssalarissen. Maar zal een huis vader, die de noodzakelijkheid van bezui niging in zijn huishouden inziet en dït zonder aarzelen gaat doorvoeren ook niet onder de zijnen gemopper en tegenstand kweeken? Maar daarom hebben, de mop peraars nog geen gelijk en behoeft de huisvader daarvoor niet te zwichten. Nog merkt spreker op, dat pok de christelijke d—noeratie bit heb kabteet Ruijs veilig.is. zoodat dit alles meer dan genoeg redenen zou opleveren om het behoud van dit ka binet tot inzet te maken van deze verkie- zings-rmpagne. Waar het dan om gaat? Om de 'Katholieke Staatspartij, of zij hare eenheid zal weten te bewaren, of vaii haar eenheidsmuur groote stukkeu zullen uit- i vallen dan wel slechts enkele kalksehilfers zullen afbladderen. Daarvan zal ook af- hano;en. of in de toekomst de vorming van een narlementaire regeering zal mogelijk biiiken, dan wel 'of men zal moeten ko men tot een zakenkabinet, dat gewoon lijk weinig zaken pleegt af te doen. Mis schien zou, ging de eenheid onzer St.aats- nartii te ioor, men ook in ons land roepen om den sterken man, den dictator, gelijk in andere landen, tegen wien onze vrij heidsgeest zich toch weer zou verzetten. Ook op "de leiding der R.-K. Staatspar tij is in den laatsten tijd veel afgegeven, niets ervan deugde. Toch is spreker van oordeel, dat door die leiding zeer veel goeds is tot stand gekomen en dat zij dan ook den inzet van de verkiezingscampag ne het bewaren van de eenheid onzer partij volkomen tot zijn recht zal doen komen, wat spreker na de pauze nader wenscht te ontvouwen (krachtig applaus). Na de pauze ontwikkelde de he'er Su ring zijn stelling, dat het Bestuur der R.-K. Staatspartij veel goeds heeft ge daan voor het bewaren van de eenheid en wel door twee middelen te gebruikende invoering van een algemeen kiesreglement en het opstellen van een kort program' van actie voon deze verkiezing. Wat onder het districtenstelsel onmoge lijk bleek eu. na de invoering van de even redige vertegenwoordiging nog, niet di rect «-e verwezenlijken was, werd evenwel Hier w'ead'en zij in hun onderhoud ge stoord door do tamst van eeu jongen krij ger, dio hen op: den wal bemerkt had. en haastig naar hen toekwam. „Wat brengt, jgij, Armilf?" vroeg Burchard. „Gij 'ziet er uit als iemand, wian do wolven tien dood aangezegd hebbeu." „Blijmoedig zou ik de siaggodinnon in het aangezicht zien. ioliien het heiligen strijd gold." antwoordde die jongeling ern stig. „Wat ik te zeggen heib is erger dan sterven. Weet 'gij. wat Marobod in ztalk een toorn ontstak oni de twee ontvluchte tonnnen. dat hij hel niet beneden zich achtte, i'elf hun spoor te volgen? Zij ken nen een geheim, .dat he-mi in het verderf moet storten, koixi't hel onzen vorsten rer .oore. 'Dia beiden beeft hij voor wéinigd toaanden met rijke geschenken gezlondan naar Drusus. den veldheer der Romeinen oan hom om bondgenootschap en bijstand te verzoeken; hij will ons in Rome's- ban den overleveren." Burchard en Rambert zagen den spreker die met hoogrood e wangen voor hen stond 'twijfelend aan. „Dat is onmogelijk, Arnulf,," zeido Bur chard eindelijk; „valsche tijding moet uiw oor bedrogen hebben." ,>Gaven de goden, dat ik logeinfaal door de leiding van den Algemeenen Bond in elkaar gezet, n.l. een uniform regle ment, geldend voor alle bij den R'.-Kl Bond aangesloten kiesvereenigingen en voor allen dezelfde regelen bevattende. Het reglement werd niet van boven af opgelegd, men liet bet van onderop groei en. Het Bondsbestivur ging daarbij van de gedachte uit, dat men onze Kamerleden als los van elkaar staande persoonlijkheden niet moest kiezen, maar dat Roomsch Ne derland een Katholieke Kamerfractie had to kiezen welke een zoo goed mogelijke weerspiegeling zou zijn van wat er onder ons volk leeft. De vrijheid der kiezers is bij het samenstellen van het reglement zoo nauwkeurig mogelijk .gerespecteerd. De tot den Bond behoorende R.-K. Kies vereenigingen hebben door middel van hare vertegenwoordigers het rapport der Coramissie-fiarge met deszelfs concept-re glement Prof. Barge en eenige andere deskundigen hadden zich door het Bonds- hestuur laten vinden tot het bestudeeren van plan voor een nieuw kiesreglement gewogen,, doch het te licht bevonden en niet aanvaard. Toen ging de commissie Bongaerts aan het werk en haar project is na langdurige deliberatiën door de Algemewie Vergadering van den Bond als liet nieuwe kieRreglemeht aanvaard. Uitvoerig bespreekt de heer Suring dat nieuwe reglement, wijst op de voortreffe lijke samenstelling van het Adviseerend College, waarop niemand iets heeft kun- nen aanmerken, op de vergaderingen die dit College reeds heeft gehouden en op de eerste voorlichting door dat lichaam gegeven. Nn beginnen de voorloopigo aan wijzingen der candidaten. Aan de hand van' de reglementsvoorschriften doet hij zien. hoe het politiek advies absoluut eerlijk, volkomen democratisch ^en loyaal voor alle denkwijzen of meeningen ten op zichte van candidaatwaardige personen wordt vastgesteld en dus voer den R.-K'. kiezer alle uitzicht biedt op een stel can didaten, waardig onze partij zoo goed mogelijk in do Kamer te vertegenwoordi gen. Toch is er nog voldoende voor ge- siorgd, om ook aan personen, Duiten het advies om door de kiezers op de lijst ge bracht, de hun toekomende plaats to ver zekeren en een redelijke kans te bieden om gekozen te worden. Spreker resumeert met als zijn over tuiging uit te spreken, dat het nieuwe kiesreglement voor niemand dan voor een kwaadwillige onder de onzen een reden kan zijn, om zich buiten de partij te plaatsen. Daarna toont spreker aan, hoe het heb ben van een kort program van actie voor da aanstaande verkiezing voor onze partij noodig en nuttig is. Alleen daarop eenige beginselpunten te plaatsen waarover wij het allen eens zijn, acht hij verkeerd. Ook is het verkeerd te zeggenlaat de Kamer leden de beginselpunten maar uitwerken. Ons volk is het aan zich zelf verplicht, een meening te hebben over de verschil lende politieke vraagstukken en het is aan de door hen gekozenen verplicht, hun die meening als richtsnoer voor hun hande lingen in de komende periode mede te geven, terwijl de toekomstige regeering weten moet welke zooal de eischen en verlangens zijn van de R.-K. Staatspartij. Ook de andere partijen hebben er recht sprak', „doch 'tis miaar ail fe waar. Zij 'zijn gevloden, omdat zij voor hun laven vreesden; want zij hadden afgeluisterd dat Radego,iide hun dood aanraadde. Zij hebben echter het geheim verraden, eei (zij den vluchtenden voet op den ijskoist .van die gracht totten en zullen niet in gebreke blijven het in het land- rond te baziiinen." ..Dan moge Woian den aerloozie vei» Mijnden en nam od eon verkeerd spoo* brengen, opdat ^un woord den wilden kreet der wrake bij het volfc .opwekfce." riep Rambert, gloeiend van toorn, uit. „Gd dito wijze toomt hij het ons dus, dat wij, de schoone landouwen aan den Ilijii verlie ten en in d-ezie gure bergen trokken, oni «n'zle vrijheid te behouden. Zouden wii knechten van Rom-a zijn. dan ware het beter ginds dan hier." „Wie het ros zijn wil laat dloeir, dren werpt het ten laatste af,'.' sprak Burchard „Niet goed was het, dat wij ons. zbo p-e- Wili# naar Ma,roibod3 hand.geschikt hdb- ihen; schelmstukken heeft hij in Ilo-me, geleerd." „Hij mag daar ook laten betalen,'-' knarste Rambert; „wij zullen de kerven voor hem snijden.'.' !0p dat oogenhKfc slootte de wnfchter op, te welen wat wij in de politiek wen- ■sehen te bereiken. Al is dit program ons door de leiding, dus van boven af voorgelegd, aan onze vrijheid wordt niet geraakt. Immers d« Bondsvergadering zal beslissen, hoe het program eruit zal zienwat zij eraf wenscht te nemen, gaat eraf, wat zij erop wenscht te brengen, komt erop. Wier een bewijs, hoe democratisch niet met woorden maar in feite het in onze partij toegaat, veel democratischer dan in andere partijen, al tooien zij zich dan ook met een democratisühen naam. Dan neemt spreker de verschillende punten van liet programma onder den loupe en toont aan hoe zij juist iu overeenstemming met de eischen Van het heden strooken en noch te ver gaan, noch te weinig geven. Hier wist de begaafde spreker menig duister punt te verduidelijken, menige verkeerde meening recht te zetten. Zoo bij punt 3 waar van voortgezet financieel evenwicht wordt gesproken, verklaarde hij hoe hier mede de R.-K. Staatspartij onze staatshou- ding zuinig beheerd wil houden. Wij leven nog op te grooten voet. Onze be grooting voor 1925 omvat 620 millioën gulden, die van het jaar 1914 slechts 241 millioën, al is natuurlijk sinds tlien wel het een en ander duurder geworden. Zoo ook zeide de spreker naar aanlei ding van den programeisch die verlaging vraagt van belasting, welke kapitaalvor ming tegenhouden, dat die eisch niet is ge.voimd ten voordeele van de bezitters, maar van den minderen man, om de werk loosheid te verminderen en het zich steeds in aantal toenemende volk ook in eigen land werk en brood te kunnen verschaffen door het doen ontginnen van woeste gron den, het ontdelven van onze •bodemschat ten, hel ontwikkelen der industrie. Omtrent punt 4 merkte de heer Suring op dat wij niet zooals de S. D. A. P., met algemeene ontwapening komen, wat een leugen is wijl die zonder zelfmoord van eigen nationaliteit niet doorvoerbaar is, maar door krachtige medewerking met do Volkenbondsplannen in den geest van Benedictus XV tot geleidelijke en weder zijdsche bewapening willen komen, inmid dels bij onze weermacht alles wegnemend wat naar militairisme riekt in den slech ten zin des woords. Bij punt 6 lichtte de spreker toe hoe hiermede de ontwikkeling der arbeids wetgeving in het oog wordt gevat welke de overheidsbemoeiing tot een minimum- reduceert en daarmede den duren amb tenaarsrompslomp en de regeling in de vrije bedrijven overgeeft aan de bemoeiing der direct belanghebbenden. Ook hier concludeerde de redenaar dat geen goedwillige in het program van actie een reden kan vinden om zich buiten de Bi-K. Staatspartij te plaatsen. Met een kernachtige peroratie waarin de heer Suring zijn hoop en vertrouwen, uitsprak dat onze partij haar onbreekbare eenheid en daarmede haar machtspositie in ons land zou weten te bewaren, ein digde de heer S-uring zijn belangwekken de en schoone rede, die aan het einde: langdurig werd toegejuicht. Daarna was er gelegenheid den spreker vragen -te stellen, waarvan door enkelen werd gebruik gemaakt. Gevraagd werd of wij kiesreglement en program van actie aan de leiding te dan ken hebben. Antwoord: dit staat onbe twistbaar vast. Gevraagd werd of, als iemand stemt op no. 4 van het politiek advies, die stem geldt voor no. 1 of voor no. 4 van de advieslijst. Antwoord: zoowel voor no. II als voor nummer 4, teneinde aan een een- ziidige samenstelling der Kamerfractie waarvan de .politieke advieslijst het model geeft, te ontkomen. Gevraagd werd hoe het komt dat als dan in onze partij alles zoo democratisch' is er zooveel ontevredenen zijn. Antwoord: dat moet men aan de ontevredenen vra gen. Spreker (dhr. Suring) zelf is daar nooit achter kunnen komen. ■cw d'en noorttoren driemaal in den hopen en de mannen keerden zfch oml. Over da •.Met sneeuw bedekte' velden draafde een troep- ruiters op de poort toe. Aap. het hoofd van den troep, raad koning Marofood'. Hij droeg een schitterenden \h'el!ml, van welles top ean witte paardenstaart neder1- golfdie de borst was met een schubben- pantser pedekt en een purperen mantel fladderde van zijn schouders achter hen» in den wind. Aan -zijne zijde reed Ralde» gonde, zijn vrouw, op een melkwit paard. Heit ros droeg een bloadkleurig dek op zijn rug, welks randen met goud dooi'- wtëitkt waren, de breede teu^elrieim-en wa ren met gouden versierselen beslagen. Een fonkelende gouden band ontsloot hei golvende haar der koningin, haar wijde mantel was uit donker ofcterbont vervaar digd, en do hand, die de- teugelis lumld; met in goud gevatte edelgesteenten ge tooid. Har.e wangen waren gekleurd door dien snellen draf in de koude' winterlucht; maar somber blikte haar oogi en om- d'en mond lag die trek. weite hardvodhtiglieidi' pleegt te verraden. 1) Grimbart, naam! van dien das in lie' Duitsche diersage. (Wordt vervolgö.) j

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 1