Hoestsiropen DONDERDAG 8 JANUARI 1925 NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT UIT ZEELAND MIDDELBURG VLISSINGEN GOES voor Kinderen KERKNIEUWS Maar zlslfs beti ik bereid, hoewol ik dit niet steeds doen «al. over die wensehea rnjjn meening ta zleggen. Welnu, in ie twee' militaire paragra? ten uit de wenschen van St. Michapl, die in de Handelingen i jjn opgenomen, staat volkomen duiüeliik te leken: krachtigd toedewerfdng aan de plannen van den vol kenbond, ter oplossing van tinternatio1- nale geschillen door scheiidsredhterlijtea uitspraak en gelijktijdige en wederz-ytlseh-a Vei-mindering van bewapeningen. Heigeen du,s .beteelcent. dat uitgesloten is eenzijdige ontwapening. Wanneer mien spreekt van gelijktijdige vermindering van bewapening, is dit een tegenstelling van ontwapening. Zelfs is naar mijn meening uitgeslo^n 'een principieele wijziging van de- legér- organisatie, zoolang niet bekend is, welke edschen tot gemeenschappelijke liandna- 'ving der internationale rechtsorde door1 Ihet. protocol van Genève aan ons land' gullen .gesteld worden'". (Maasfbfode.V Ecu motie tegen den Voorzitter der R.-K. Staatspartij. In eeïie vergadering van de R.-K. Kies- verecniging der parochiale kringen „St. 'Agnes" en „H. Familie" te 's-Gravenhage, welke vergadering werd gepresideerd door Prof. Veraart, werd een motie-Buijs, ge richt tegen het beleid van den voorzitter der R.-K. Staatspartij, aangenomen, van den volgenden inhoud „De vergadering,, van oordeel, dat de voorzitter op critieke momenten bewezen heeft niet den tact te bezitten welke een allereerste eiscli is voor een leider eener R.-K. Centrale, acht zijn aanblijven niet in het belang van de R.-K. Staatspartij Een zachtere motie-Moonen verviel hier door. Het Coneept-prograin van actie. Een schrijven van het R.-K. Werkliedenverbond. Het voorloopig bestuur van liet R.-Ki Werkliedenverbond heeft aan het bestuur van don Alg. Bond van R.-K. Rijkskies- kringorganisaties het volgende schrijven gericht Het spreekt vanzelf, dat onzerzijds met belangstelling werd kennis genomen van de punten, die als concept-Program van Actie 1925 door uw bestuur werden ge publiceerd. Ofschoon niet als bij vorige gelegenhe den het advies der sociale organisaties omtrent de samenstelling van liet Program werd gevraagd, nemen wij aan, dat U toch gaarne op de hoogte zult zijn met de wenschen, welke in de sociale groepen ten opzichte van hel' program worden gekoesterd. Van deze veronderstelling uitgaande, hebben wij de eer U mede. te doelen, dat speciaal punt 6 een onderwerp van be spreking uitmaakt. Tn het algemeen kon ons bestuur zich met dit punt en de for muleering daarvan vercenigen. Eenige aau vulling en wijziging werd evenwel- wenseheljjk geacht. Wij zagen n.l. het punt gaarne geformuleerd als volgt: 6. Bevordering van zoodanige ontwik keling der arbeidswetgeving, dat steeds meer de regelingen betreffende de arbeids overeenkomst in bedrijf en onderneming getroffen kunnen worden door Colleges, samengesteld uit vertegenwoordigers van de organisaties van werkgevers en werk nemers, behoudens goedkeuring en toe zicht door de overheid, binnen de grenzen door de wet gesteld. In dezen geest, mede wettelijke regeling van de Collectieve Ar beidsovereenkomst, inclusief de mogelijk heid tot verbindendverklaring, gelijk op gedragen aan de samenwerkende organi saties van werkgevers en arbeiders. W aar uit de oorspronkelijke formulee ring o.i. niet anders kan worden opge maakt dan hetgeen met deze aanvulling ter verduidelijking nader wordt aangege ven, meenen wij, dat deze aanvulling en "wijziging alle aanbeveling verdient. Ten slotte zagen wij gaarne, in ver band met de huidige situatie en smet het cog op de toekomst van onze steeds toe nemende bevolking, een punt opgenomen, betreffende de bevordering der volkswel vaart. Dit punt zou onzes inziens zóó kunnen luiden 7. Krachtige bevordering van eigen nij verheid en van welvaart, o.a. door ver betering van verkeersmiddelen, ontginning van woeste gronden en van zich in inzeil bodem bevindende rijkdommen. Het is wel waar, dat in het Program van 1922 een daarop betrekking hebbend punt voorkomt, doch liet schijnt ons in de huidige situatie geen overbodige weel de, dit punt voor de volgende Regoerings- periode nog eens naar voren te halen. Een radio-belasting op komst? Volgens de „Tel," zal de radio-omroep in Nederland binnenkort een rijksregeling ondergaan, ongeveer in den trant van het Engelsche broadcastingsysteem. Van de radio-liefhebbers zal een zekei bedrag geheven worden, dat ten goede komt aan een nationale omroep-maatschap pij, die de draadlooze voordrachten zal or- ganiseeren. Deze maatschappij zal gevormd worden uit drie groepen van de bevolking, n.l. a. handel en nijverheid; b. amateurs in enge len zin, en e. een groep, die het intellee- tueele deel van de natie zal omvatten. De omroep-maatschappij zal geen overwinst ten eigen bate kunnen aanwenden, Even- tueele overschotten vloeien in de rijkskas terug. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend houdende opdracht aan de ontvangers der directe belastingen van de invordering der vermogensbelasting en van de verdedigingsbelastingen I. Aalberse de onderscheiding verleend van Onderscheiding. De Fransclie regeering heeft minister Aalberse d eonderscheiding verleend van Groot-Officier in de Orde van het Legioen van eer. De nienwc Fransche gezant te 's-Gravenhage. De nieuwbenoemde Fransche gezant te 's-Gravenhage, de heer de Marcilly, wordt in de tweede helft der loopende maand te 's-Gravenhage verwacht. De nieuwe Nederlandsche gezant te Lissabon. Naar wij vernemen, is thans benoemd tot Hare Majesteit's Gezant te Lissabon, Jhr. Mr. II. M. van Haersma de With, thans werkzaam werkzaam als zaakge lastigde te Oslo. De brochure van Prof. Veraart. De aangekondigde brochure vau Prof- Veraart over het program van Actie der R.-K. Staatspartij voor 1925 zooals het hoofdbestuur van' het Verbond „St; Michaël' zich dat voorstelt, is verschonen. Het bevat een uitvoerige uiteenzetting van het reeds door „St. Michaël" gepu bliceerde program en een voorrede van den schrijver. Hierin zet Prof. uiteen, dat het misver stand over het Verbond „St. Michaël" en legen dat Verbond gaande gehouden, be gint te verminderen. Men gaat begrijpen, dat, zou de wijzi ging in het. Kiesreglement, met de invoe ring van „alfabetische lijsten" naast de lijsten van het „politiek advies" tot stand gebracht, niet het grofste boerenbedrog beteekenen, men aan de leden van de R.-K. Staatspartij niet kan en mag be letten, op welk tijdstip dan ook en op' welke wijze dan ook, zich te groepeeren, om die candidaten naar voren te brengen en te probeeren op de definitieve lijst geplaatst te krijgen, die men in 1925 leden van de Tweede Kamer wil zien. Verder komt het besef, dat niet sleclits clandestiene voorbehandeling van enkelen of van groepen het recht heeft een woord van invloed mee te spreken, maar dat „gelijkgezinden" ten aanzien van de groote problemen, die met een "Staatsprograhi- van onzen tijd nu eenmaal verbonden zijn, het recht hebben, ook al weer zon der verantwoording aan iemand van de wijze, waarop men onderling overleg zoekt, formuleeringen te ontwerpen, clie men dan later tracht in de vergadering van Rijkskieskring en Bond tot program punt verheven te krijgen. Verder noemt prof. Veraart het een indroevig feit, dat als Voorzitter der R.-K. Staatspartij, gehandhaafd wordt een man die, hoe groot zijn verdiensten, zelfs zijn staatkundige, verdiensten mogen zijn. toch zeker in het geheel niet geroepen is, aan de Staatkunde der Katholieken in onzen tijd leiding te geven. „St. Michaël" keert zich tegen een! sofistische leuze als deze: Stemt Roomseh omdat gij Roomseli zijt! Het keert zich tegen de wantrouwende pogingen tot „correctie" van evenredig en algemeen kiesrecht! Het keert zich tegen een systeem, dat alle groote vraag stukken buiten de sfeer van belangstelling der Katholieke kiezers tracht te houden en de agenda der Bondsvergadering lot een parodie op staatkundige be,weging maakt. Niet het minst keert het zich leger, een streven, dat het gezond en zelfstandig politiek leven der Neder landsche Katholieken ondergeschikt maakt aan beter was misschien gezegd: op offert aan! de mogelijkheid van een coalitie der drie reehtsche partijen. De Professor-voorzitter van „St. Michaël" besluiti Moge men algemeen beseffen, dat de vervulling van deze „wenschen" aan de R.-K. Staat,spartij een Program van Actie zal schenken, dat m.i. deze twee hoofd verdiensten heeft: dat het door ieder Ka tholiek, die het goed meent met het heil van zijn minder „bedeelde" landgenooten, kan worden aanvaard en dat het den grondslag zal vormen voor een nieuw tijd vak van bloei van de door alle Katholie ken te beminnen R.-K. Staatspartij. Dr. J. Th. de Visser. In verband met het bericht omtrent het voornemen van den heer mr. Kooien, om zich niet weder voor het presidium van de Tweede Kamer beschikbaar te stellen, maakt het Handelsbl. melding van een in parlementairen kring loopend ge rucht, dat Dr. De Visser voornemens is na de verkiezingen zijn ambt neer te leg gen, doch zich voor een Kamerzetel be schikbaar te stellen. In dat geval, cn bij een reehtsche meerderheid als resultaat der verkiezingen, waaraan men niet twij felt, wordt Dr. De Visser de eerstaange wezen candidaat voor het voorzitterschap der Kamer geacht. Het pantserschip H. M. Tromp zal van 25 Januari-30 Januari voor Lissabon verblijven om Nederland te vertegenwoor digen bij de 400-jarige herdenking van den sterfdag van Vasco di Gama, Portu- geesch ontdekkingsreiziger. Be officie- van gezondheid tweede klasse, arts J, W. Jacobzio ..wordt inzaande 26 Januaii overgeplaatst van MiddeLbitfg naar Kampen. He t O p o n 1 uoht seil. De diear Erits Lensvedt te Vcerc die da leider is geweest van het oj entuchlspel, 'dat in Augustus j.t. to Middelburg is opgevoerd: ter herdenking van do 350-jarige vrijma king van Middelhui# door den Prins ,van iOranje, welke opvoering o,a. hdoor de .Koninklijke familie word bijgewoond, heeft van dit openluchtspel verschillende episo des in -besld gebracht, zooals bij die zag!. Dieze teekeningen zuilen later in boekvoim (Verschijnen, maai' ©ene tentoonstelling, welke gehouden wordt in de Zaal vaii „de Stoenro'se"- te Middelburg Ktal Woensdag 14 Januari a.s. dos middags te half dril officieel gaopend worden door den com Hiissaris der Koningin in Zeeland, den heer jhr. mr. J. W. Quatrt'es van UffoitL 51*4 nieu-we geb.oiuw der Rijks Hoo- gera Burgerschool alhier ia neden door; de leeraren, en leerlingen b0rt.okk.en en gi-y- teren officieel goopend in tegenwoordigr heid van tal van gemeentelijke en ondor- iwijsautoritoilen. De mini. ter van onder wijs was vertegenwoordigd door dr. C. 11. Coops, inspecteur van liet Mdi. Onderw. in d-e 2e inspectie, terwijl de hear G. v. ,d. Putte GediepuLeei'de Staten vertegenwoor digde. De opening had plaats in de gym" nastiekï&al. Do directeur do heer J. Cos- iten .sprak het wefkomisiwoord. Daarna spraken achtereenvolgens de hoeren dr. Coops, ide burgemeester, do wethoadeij van onderwijs, dhr. P. Lan-dsfaian en de -heer J. C. Paap. voorzitter van de com missie von toers/dit op het Mid. Onderw. die .allen hun geiukwpnsch-en uitten met do opening van het nieuwe gebouw en da beler-kems van hel onderwijs dat aan da hoogere burgerscholen wordt gegeven uiteenzetten. Ten slotte uitte de heer Coster nog do tevredenheid van taeaaren en leerlingen met 'de nieuwe school, on bracht dank aan allen die den bou.w hadden ontworpen uitgeroeid en helpen uitvoeren benevens aau, de commissie van toezicht voor haar geschenk, een fraaie klok. Na de gehouden redevoeringen werd da nieuwe school bezichtigd..djo ruim, luch tig, soljede doch rionder luxe is ingericht. Het zou ons te ver voeren alles ui bij- zlondcTheden te melden, laten wij alleen nog mogen constateeren, dat alles bijeen genomen, het lijksbouwtoezieht, waarvan de hoofdopzichter de heer Spek, plaatselijk de leiding had, door de aanneemster, firma A. M. Baljeu en Zoon uit Middelburg een practisoh gebouw heeft doen bouwen, terwijl de lieer IJzerloo uit Kruiningen zich met bet schilderwerk had belast en ook hij een woord van Lof verdient voor zijn werk. De electrische lichtinstallatie werd uitgevoerd door de N.V. „Ceto" te Amsterdam. Het gabouw is voorzien van een Centrale verwarming en dezfe is z'oo aangebracht, dat in de gangen de temlpo natuur minder- .hoog wordt opgevoerd dan in de lokalen als oen goede overgang met de buitenlukht. Van het gebouw wapperde .misleren twee vlaggen, de eene swas dei gijwoiie Eoodbwüt- ren blauwe vlag, .de ati|dei^ vertoonde het oranje, blanie bleu. Op Vrijdagavond half acht en Zon dagavond 8 uur, zal de R.-K. Propagan- dacluk „Pins X'' in het „Schuttershof" opvoeren het mooie blijspel gecostu- meevd „De Gril van den Hertog I>e prijzen zijn zoo laag mogelijk ge steld Vrijdag 75 en 50 cent en Zondag 60 eu 40 cent om zooveel mogelijk !U. van dit pracht-blijspel te doen profiteeren. Komt dan in groot getal op en overtuigt u dat de R.-K. Propagandaclub behalve haar 'Soeiaal-godsdienstig werk, ook nog op zeer amusante en aangename wijze do toeschouwers weet te vermaken, de titel van het stuk staat erborg voor. Gij zult zien dat er een offertje van uw lachspie ren zal worden gevraagd, maar gij zult ten hoogste voldaan huiswaarts keeren, met het vaste besluit op een andere keer weer te komen genieten van het spel door de R.-K. Propagandaclub ten tooneele ge bracht. Verwisselen van tooneel zal be geleid worden door viool- en piano-spel. Daarom, toont uwe belangstelling en komt zien naar onze uitvoering. Plaatsbespreking op. de speeldagen. -- Dinsdagavond werd door hot muziek gezelschap ..Ons Genoegen" van Kapello een muzikale ovatie gebracht .aan den hoer E. Vervaal, ais waardeert,lig, wat hij als vice-vooisitter der fanfare is geweest; Wegens vertrek uit die gemeente had hij daarvoor bedankt; wat de hoer H. Blok president d-ar fanfare iu hartelijse bewoail dingen naar vo;ren bracht; mede in veri hand met de 50e jaardag van dhr. Vervaat; Als blijvend aandenken werd hem door den president namens het geztelschap 'een prachtige wandelstok met zilveren knop en inscriptie aangeboden, welk geschenk dankbaar werd aanvaard. Een muzikale wandeling door „Nieuw Gons" waarbij een massa volk tegenwoor dig was besloot dez'e huldiging. Gedurende de 2e helft der maand December 1924 zijn in deze getaeenta ingekomen .1. VV Astrale, bakkersknecht, van Ril; Jand iBalh, 's H. II. kinderenstr. 56; \L, Groeneuberg, stoffeerder, van Middelhui# Westsingel 131; A. M. de Ronide, zonder beroet, van ULr.-cht, Kleine (Kade 37. Vertrokken: B. F. S. von BrUckon ock zcmd.er b» ro-ac, naar Zoutelande; Wed. H. J. von Brucken Foc'k, zonder beroep, naar den Haag; A. Duvekot. verpleegster, naai- den Haag; N. Corstanje chauffeur, naar Rot terdam; W. H. v. d. Broek, horlogemaker, naar lerseke; J. p. Oomelis, hooldonder. wijzier, naar Ahnterk; W. Stevense, ty pograaf, naar Leiden; G. M. don Herder, machinist, naar Vlissingen; M. J. Mallet koote, autobiisdienstondernemer, naai- Sti venisse; A. van Loenhout, koopman, naar Katlendijke; A. Voois, arbeider N. S. naar Boxtel; J. Piieger. oplichter, naar De venter: M. loose. steenhouwer, naar Bergen op Zoom. Gedurende het iaar 1924 hebben zich in deze gemeente geen gevallen van be smettelijke ziekten voorgedaan. De bevolking der gemeente bestond op 31 December 1923 uit: 3999 mannen, 4431 vrouwen, totaal 8430. Zij vermeerderde door vestiging met 248 m„ 315 vr„ tot. 563„ door geboorte met 100 m., 85 vr., tot. 185,, alzoo ver meerderd door 348 m., 400 vr., tot. 748 personen. Zij verminderde door vertrek mot 240 m., 322. vr., tot. 562,, door over lijden met 29 m„ 37 vr., tot. 66, alzoo ver minderd door 269 m„ 359 vr. ,tot 628 personen. Vermeerdering gedurende 1924 met 7ft Mijnhardl's Borsthonlngslroopf 0.60 Mijnhardt s Thijmslroop f 0.75 Anga-siroop (ook bij Kinkhoest). f 4,75 BIJ Apolhokart «n ,Orogltl«n ft, m„ 41 vr., totaal 120 personen. Het bevolkingscijfer op 31 December 1924 was alzoo 4078 m., 4472 vr., totaal 8550 personen. Voor do gemeenteraadsvergadering van hedenavond zijn ingekomen: bericht van Ged. Stalen, dat de goedkeuring dar genreente-begrooting 1925 is. verdaagd tot 1 April proces-verba0ka^oipnama bij dien gemeentei-ntvanger en advies den' fmancieele eommi-sic. om, ten aanzien dier verbouwin» van de Vakschool voor Meisjes, naar aanleiding van de gehouden besprekingen, acooord to gaan met het voorstel van B. an W. 's-Hcerenlioek. Dezelfde lezing, die de Weleerwaarde Pater H. van 't Westeinde vanavond te Ovezand houdt, houdt hij morgen Vrijdagavond in de zaal bij de Erven Van den Bulck alhier voor de leden der St. Jozefgezellenvereeniging te 6 uur. Toegang gratis, doch alleen voor mannen. Onnoodig voorzeker om tot een druk bezoek aan deze lezing' aan te sporen. Ovezand. Zaterdag j.l. werd de jaar- lijksche vergadering gehouden van de Landbouwersver. „Landbouwbelang" al hier in de herberg van M. Raas. Na ope ning door den voorzitter werden door den secr.-penningm. de notulen der vorige vergadering voorgelezen, alsmede het jaar verslag, waaruit we opmerkten dat de vcreeniging steeds in ledental toeneemt. De rekening wees aan ontvangsten aan f 18,924,12 en aan uitgaven f 18„903,23, dus een goed slot. van f 20,89. Een en, ander werd onder dankzegging goedge keurd. Daarna werd, op uitnoodiging van het bestuur, door den heer Verbeelen uit Eindhoven op duidelijke wijze de werking van de Boerenleenbank uiteengezet, waar na er nog eenige der aanwezigen zich als lid van de Boerenleenbank opgaven. Hansiveerd. Dinsdagavond gaf het R.-K. zangkoor voor een tamelijk bezette zaal haar tweede zang- en voordrachten- avond, die evenals de eerste goed geslaagd is. Het Fransche stoomschip „Ceylou" dat alhier tegen den zeedijk gevaren was, is Vrijdagavond om circa 8 uur door 4 sloepbooten in vlot water getrokken. Een schipper die naar het zeilschip „Ceylon" ging kijken kwam aan de boom- dijk zoodanig te vallen, dat hij zijn voet inwendig kneusde en niet meer kon loo- pen. Nisse. De bevolking bestond op 1 Jan. 1924 uit 349 mannen, 337 vrouwen, totaal 686 personen. Zij vermeerderde door ge boorten met 12 m., 5 vr., totaal 17, door vestiging met 13 m„ 22 vr., tot. 25. Huwelijken 6. Zij verminderde door over lijden met 3 m„ 2 vr., tot. 5, door ver trek met 22 m., 20 vr., totaal 42. Op 1 Jan. 1925 was de bevolking alzoo 249 m., 342 vr., totaal 691 personen. 's-Heerarendskerbe. Op 1 Jan. 1924 be stond de bevolking alhier uit 1857 man nen en 1855 vrouwen, totaal 3712 nerso- nen. Zij vermeerderde door geboorten met 56 m., 41 vr., tot. 97„ door vestiging met 64 m., 70 vr., tot. 134. Huwelijken 21. Zij verminderde door overlijden met 11 m., 14 vr., totaal 25, door vertrek met 71 m., 69 vr., tot. 140. De bevolking was op 1 Jan. 1925 1895 m., 1883 vr., tot. 3778 personen. Sas-van-Gent. Alhier zijn Maandag door de kommiezen niet minder dan 19 processen-verbaal opgemaakt tggen per sonen, die hun rijwiel niet hadden voor zien van het nieuwe plaatje der Rijwiel belasting. Het betrof hier hoofdzakelijk Belgen, die op Nederlandsch gebied werk zaam zijn. (M. Ct.) Breskcns. In de op Zaterdagavond ge houden spoedvergadering van den gemeen teraad alhier was een adres ingekomen van de Visseherijvereeniging om onder stand aan armlastige visschers. Besloten werd een bedrag van f 1000 beschikbaar te stellen. Een commissie be staande uit 3 raadsleden en bet bestuur zal toezicht houden op de uitbetaling. (M. Ct.) Benoemdt ot wederopzegging tot Rijks keurmeester in bij zonderen dienst, de heer P. Stehouwer, te Middelburg. Met de Stao.tscrt. van 6 Jan. zijn verzon den afdrukken van de statuten betreffende) die Zeeuwsche rol.itiehondemlreisiseocver- eeniging „Algemeen Belang" gevestigd, te Goes. Bii Kon. besluit is met ingang! van 1 Jan. j.l. het \„eterinaü Staatstoezicht op do volksgezondheid orgedragen voor wat betreft het district Zeeland en W. N. Bra!- bant aan den heer K de Vink met stand-,: plaats Breda. Do dienst wordt tijdeJriki waargenomen door dr. A. A. Overboek te Rotterdam. Elcelrifieatie van de middengroep van Zeeland. Wij publiceerden in een deel van de oplaag van ons vorig nummer een telefo nisch communiqué uit Middelburg over bovenstaand onderwerp. Zoowel om de rest onzer lezers van dit communiqué op de hoogte te stellen, als om enkele onjuistheden, in het vorig com muniqué geslopen, weg te nemen, publi- ceeren wij het hieronder nog eens. Blijkens het voorloopig verslag van de Elleetriciteits com missie voor de'Midden groep v. Zeeland, zal Electrificatie van die groep vanuit 'n cen traal punt vermoedelijk wel niet anders bereikbaar zijn dan met een belangrijke jaarlijkscbe bijdrage van de Provincie en dan nog tegen zeer hoogen prijs. B. en W. van Goes in aanmerking nemende de groote behoefte aan electriciteit, welke al daar sedert eenigen tijd blijkt te bestaan, hebben daarom overwogen, een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid van electriciteitsvoorziening voor Goes, met gelegenheid tot geleidelijke uitbreiding ter voorziening van andere gemeenten in Zuid- en Noord-Beveland, naar gelang van behoefte. In een gisteren gehouden confe rentie van B. en W. met de electriciteits- commissie, heeft deze laatste op zich ge nomen het instellen van een onderzoek in deze richting binnen den kring van hare bemoeiingen te treffen waarbij B. en W. allo mogelijke medewerking zuDJen Veflri leenan. Heden heeft een onderhoud van de oom missie plaats gehad met B. en W-. van Middelburg, deze hebben zicli in beginsel bereid verklaard mede te werken tot een groepsgewijze voorziening, nagegaan zal worden, of en zoo ja onder welke voor waarde het mogelijk zal zijn, Walcheren van electriciteit te voorzien vanuit Mid delburg. Het is de bedoeling dat na dit onderzoek van een desbetreffende voorzie ning, van de beide Bevelanden, de commis sie liaar eindrapport zal uitbrengen, en zulks zoo tijdig, dat dit kan worden be handeld in de aangekondigde buitengewo ne zitting der Provinciale Staten. Kerstmis op de H. Landstichting. (Slot.) Dan, in diepe donkerte, terwijl aan 't firmament slechts de sterren hun glan zend licht over het stille aardrijk uitgo; ten, ving die indrukwekkende tocht aan. Ecu tocht waaraan al die honderden en honderden bezoekers deelnamen. Gelijk in een der schoonste Oud-Hollandsche Kerst liederen wordt gezongen over Jozef en Maria „Zij kwamen langs bossclien en velden gegaan" zoo toog ook die biddende sehare langs heuvelen en door dalen langs heidevelden en door bossclien der H, Landstichting. Biddend en dan weer de lucht vervullend met het gezang hunner Kerstliederen en zoo trok die menigte op naar Bethlehem's stede. Ieder droeg een lampje, het Oostersche licht, 't zooge naamde Kerstlicht of Kerstlamp, door schijnend rood en blauw licht. Voorop de in het wit gekleede kruisdragers met twee lucifers. Achter hen een maclitige stoet van priesters, sommigen in hun schitte rend veelkleurig ornaat der kerkelijke plechtigheid, anderen gewoon omhangen met superpli. Dan een stoet van tien tallen koorknapen in roode togen met witte superpli's en achter hen de honder den biddenden en zingenden, die gingen tot Hem, den kleinen Jezus in den stal van Bethlehem. Ziet die stoet daar gaan, trekkend langs de vele kronkelpaden te midden tusschen de altijd groene bossclien met hun veelkleurige lichtjes die een fcoo- verachtig aanzien maar toch zoo'n echt devoot stemmig Kerstgevoel geven. Niets stoort die geheimzinnige stilte, allen zijn vol van de gewijde stemming, die deze indrukwekkende Kerstplechtigheid voor zich opeischt. Hoort, hoe de kinderen als de vrienden van Jezus hun bede opstieren naar dien kleinen Heiland. Ondertussehen is men aangekomen aan de Nazareth- kapel. Deze kapel, zij is het monument, opgericht ter gedachtenis aan het blijde gebeuren dat God den' Messias aan Maria voorzegde en haar het Goddelijk Moeder schap overzond in de kleine woning van Nazareth aan de achterzijde dezer kapel gelegen. Verder trekt de stoet naar de Oostersche herberg, de Karavanserail, waar Maria en Jozef tevergeefs om on derdak verzochten. Deze Oostersche her berg is geheel anders dan onze tegen woordige hotels, zoowel wat inrichting als gemak betreft. Het is een groote ruimte, aan drie zijden begrensd door een blinde muur, terwijl zich aan de voorzijde ver toont een groote dubbele poort, de ingang tot de ingesloten ruimte en verder aan gevuld eveneens met blinde muur. Door de dubbele poort getreden komen wij op een open binnenplaats waar zich de drink bak eu waterput bevindt voor het drenken der kameelen. Deze. binnenplaats is geheel open. Langs de drie zijden der bovenge noemde blinde muren bevindt zich een overdekte gallerij. Deze diende als slaap plaats van de daar verblijvende gasten en de onoverdekte binnenplaats voor de die ren. Aan den binnenkant der voormuur was een gesloten woning. Dit waren de vertrekken van den eigenaar der nerberg met zijn gezin. Wilde men in zoo'n her berg verblijven, dan bracht men zelf zijn eten mee en ook zijn bed. Dit laatste was al heel eenvoudig en bestond uit een deken of mat, waar men zich inrolde sn zich zoo ter ruste begaf. De biddende stoet plaatste zich nu op het plein voor de herberg, waarvan de poort was geslo ten. Slechts schaars verlichtte een bran dende lamp de poort. Doodsche stilte heerscht alom. Zacht klinkt nu als hemelsche muziek het „Stille naclit, heilige nacht". Nauwelijks zijn de laatste Manken van dit oude en toch zoo mdoie Kerstliedje weggestorven of daar treedt de geestelijke leider naar de poort der herberg en klopte er aan, als om uit te beelden hoe ook Maria en Jozef aan- Mopten en om onderdak vroegen. En ziet, langzaam gaan de poorten open en daaruit leidt St. Jozef zijn Bruid, de moeder van den Meinen Jezus, gezeten op een armen ezel. Welk een indrukwekkend schouw spel, welk een ontroering moet op dat oogenblik die honderden toeschouwers heb ben bezield toen zij daar die twee arme lijke menschén zagen trekken uit dat verblijf, verder Bethlehems velden in, om te gaan zoeken een plaats voor Hem, die zou gaan geboren worden. Eerbiedig be traden nu allen het Karavanenhuis of her berg. _Op de binnenplaats schaarden zich de priesters rondom den geestelijken lei der en den Vicaris,terwijl de anderen plaats namén onder de overdekte galerijen. Nu las de' Vicaris hot H. Evangelie voor

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 2