!l a.s. IEN P :TERIE HE BANK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GEHEEL ZEELAND m m infectie, ikelen. iddelburg v,Handel,lndustrie DIT BLAD VERSCHIJNT: DES DINSDAGS DES DONDERDAGS EN DES ZATERDAGS ÏOURANT DINSDAG 6 JANUARI 1925 gen EN DRIES Prijs toillillc. AGENTEN gevraagd Voor de Katholieke melaat- schen van Suriname. FEUiLLETON Tot hoogen prijs. BUITENLAND DUITSCHLAND BELGIE FRANKRIJK NOORWEGEN ITALIË SPANJE BRAZILIË AMERIKA BINNENLAND NUMMER 2 213TB JAARGANG 1047-100 ADHANDEL (ZEELAND) WZADEN. ille maten. ROZEN. ÏRVE I 42.500.000,—. Engelsche straat 24. e Korenbeurs" te Qoes 1021-30 RUWE ZEEUWSCHE COURANT Redactie on Administratie: Westsingel, QOES Interloc. Telefoon: Redactie en AdministratieTelef. No. 207 Bijkantoor, MIDDELBURG. Markt 1 en 2: Telefoon No. 474 Abonnementsprijs f1,90 per drie maanden, bij vooruitbetaling AdvertentiSn van 1 tot 6 regels f 0,90, elka regel meer f 0,16 Contractregelprlja, te beginnen bij SOO regels, beduidend lager GROOTE WAARDE VAN PUBLICITEIT WORDT GELEZEN IN ALLE KRINGEN Wie kent niet den geesel der tropen, de melaatschheid, die in de Middeleeuwen ook niet zelden Europa teisterde, 't Is een verschrikkelijke, besmettelijke huid ziekte, welke periodisch voortschrijdend, deu lijder de ledematen als het ware stuk voor stuk wegvreet van het lichaam en hem maakt tot een levend lijk in ontbin ding. Van de menschen afgezonderd, in aparte verblijven gesequestreerd, leveren de slachtoffers dezer ziekte een afschrik wekkend, weerzinwekkend schouwspel op. Goddank, de Christelijke liefdadigheid, welke zich in de Katholieke Kerk als b6 uitstek bezield weet door den geest van Hem, die ons de gelijkenis van den barin- kartigen Samaritaan -dien parel der parabels voorhield, heeft zich ten allen tijde over de melaatschen ontfermd en wakkere mannen en vrouwen weten te kweeken tot ware chariteitsapostelen, zich geheel in dienst stellende van en zich opofferende voor de ongelukkige leprozen. De namen van een Pater Damianus, die op Jdolokkai onder de melaatschen werkte en aan de melaatschheid stierf, van een :Mgr. Grooff, den eersten apostolisehen vicaris van Suriname, van een Pater Pe trus Donders, beiden zich wijdend aan de verpleging naar ziel en lichaam der melaatschen van Nederlandscli West-ln- dië, zijn voldoende om aan te toonen, hoe ook hier waar het de bestrijding der afschuwelijkste ziekte betreft de Ka tholieke Kerk vooraan staat. Nog altijd woedt in West-Indië, met name in Suriname, de melaatschheid en een der zwaarste zorgen, die op de schou ders van den iioogwaardigen bekleeder van dit apostolisch vicariaat drukt, is, de middelen te vinden tot verzorging en verpleging zijner melaatsche onderhoori- gen, door hem naar Christus' voorbeeld beschouwd als zijn dierbaarste kinderen, als de ooilammeren zijner kudde, wijl zij het meest deerniswaardig en hulpbehoe vend zijn. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseigneur Th. van Roosmalen, tit.- bisschop van Antigonië en apostolisch, vicaris van Suriname, deed ons de hooge eer aan, onze aandacht te vestigen op de in zijn vicariaat bestaande Rl-R. leprozen- stichting „St. Gerardus Majella", waarin 120 lijders, onder wie 52 kinderen, worden verpleegd en daaraan het verzoek te ver binden, in ons blad een warm gestelden oproep om steun voor deze zoo heilzame stichting te willen plaatsen. Volgaarne voldoen wij naar onze be scheiden krachten aan dit bisschoppelijk verzoek. Indien ooit geld goed besteed is, d. w. z. daar waar het dringend noodig is en strekt tot lichamelijke verzorging en geestelijke lafenis van onzen evenmensch, dan is het wel hier. Vooral, wanneer die •evenmensch behoort tot dezelfde Röomseh- Kathölieke Kerk als wijdan is helpen dubbele plicht, zegt toch de apostel: „doet wel aan allen, doch allermeest aan de huisgenooten des geloofs" (Gal. VI. 10). Dit laatste is van heel bijzonder ge wicht nu wij onder onze oogen hebber! een driestar uit „De Surinamer" van 4 December 1924, welke aldus luidt: Misleiding. In „De West" van heden stuitten wij tot onze niet geringe verbazing op een berichtje, geciteerd uit de „Nieuwe Cou rant' van 1 November, waarin onder het hoofd „Hoop voor het melaatsche kind?" a.m. liet volgende te lezen staat: „Naar wij vernemen, is de secretaris van Financiën te Suriname, de heer T. J. Bruyning, met verlof hier aangekomen. Hij wil zijn verlof tevens dienstbaar ma ken voor het melaatsche kind in Suri name. De wetenschap heeft n.l. hoop, het me- |p) o „Hoe zou ik het zelfs kunnen droomen •een gebieder van den troon te stootefl, voor wiens macht zelfs Rome siddert? Vete stammen gehoorzamen hem mot inge nomenheid; Semnonen en Longobarden hebben zich aan hom onderworpen"; mii iz,elven dwong oerlijcis, gelijk gij weef, zijn V-waard mijn 'and te ontvluchten; zijn leger telt honderdmaal duizend sterke schilden ten ik gebied! slechts over een gevolg in aantal geringer dan zijn lijfwacht. D'waas- ihetid is jhet zelfs tflaaraan. slechts te denken." „Dwaasheid moogt gij noeffian wat gii niet kent. Hoor m'ii aan. Niet langer siddert Rome voor 'Marobod; Maroib|oid siddert voor ziijn ..eigen knechten.. Niet volgen &te edelen van het land meer zloo gewilj. lig zijne oproeping als in die dagen, toen hij hen tegen Rome's krijgsknechten aan voerde en niets steunt zijn heerschappij nog dan de gedachtenis aan die roemt rijke tijden. Sinds hij het gewaagd' heeft de wapenen te verheffen tegen Arminius, dan Cherusker, hoeft hij zich die halten vSif zijn volk vervreemd en gemakkelijk! kan •een dappere held Ze winnen. Mawbo'ds laatsche kind, mits spoedig geïsoleerd, van de vreeselijke ziekte te kunnen genezen of althans de ziekte tot staan te brengen. Het bestuur van Bethesda, een gesticht voor melaatschen, dat niet direct door een kerkgenootschap in het leven werd geroe pen1) en dus om zoo te zeggen neutraal is, wil aan de verwachting der wetenschap oen kans geven en zoo'n kinderinrichting in het leven roepen. Het gaf den heer Bruyning de opdracht, om het Neder- landsche volk dat reeds zooveel voor Suriname deed en daarom ook zoo opre.chfc door de Surinamers wordt bemind te bewegen, ook in deze te willen steunen. Men heeft dan ginder uitgerekend, dat als er 10.000 Nederlanders gevonden zouden kunnen worden om jaarlijks f 150 hij to dragen, het heilinstituut voor het ramp zaligste van alle kinderen, het melaatsche kind, in het leven kan worden geroepen." Een dergelijke misleiding van het Ne- derlandsche publiek kunnen wij niet an ders noemen dan laag. Wie met de geschiedenis van Bethesda bekend is, die weet, dat Bethesda is opge richt en wordt in stand gehouden door do Vereenigde Protestantsche gemeenten al hier, juist om voor de Protestanten een eigen gesticht te hebben! Bethesda neutraal I ,W,elk een misleiding om van ket Neder, landsche volk geld los te krijgen voor Bethesda. Bethesda neutraal! Evenmin als de St. Gerardus Majella neutraal is, evenmin Bethesda. Gelijk de St. Gerardus Majella Katho liek is, zoo is Bethesda P'rotestantseh. Neutraal is in de kolonie alléén do gouvernements-inriehting Groot-Chatillon. 'Wij zien ens dan ook verplicht hier met klem te protesteeren tegen een voor stelling van zaken als hierboven weer gegeven en wij doen daarom een ernstig beroep op de Katholieke bladen in het Moederland om dit, ons protest, in hunno kolommen op te nemen, als waarschuwing tegen deze chantage. Het is n.l. niet de eerste maal dat van deze misleidende voorstelling gebruik is gemaakt om geld voor Bethesda los te krijgen ook van niet-Protestanten. Nog onlaugs werd hiervan een zeer ergerlijk staaltje geleverd. Wil men een zoo sympathiek doel als het onderhavige verwezenlijken, ons goed. Wij juichen Eet zelfs toe. Men bediene zich evenwel niet van een valsche vlag om zijn lading te dekken en onthoudo zich van misleiding van zulk laag allooi als hier het geval is. Men bederft er op den duur slechts zijn zaak mee en teekent zich zelf door het aanwenden van zulke middelen." 1) Het Vetgedrukte is vau de .Redactie van „De Surinamer". Bovenstaand artikel spreekt voor zich zelf. Als echt Christelijk en waardig pro test tegen de door „De Surinamer" ge signaleerde misleiding taste nu ons Katho lieke Nederlandsche volk in de beurs en offere een klinkende gave op het altaar der Roomsche eharitas ten behoeve en voordeele van de Surinaamsche Katholieke Icpi'ozenstichting „St. 'Gerardns Majella". G-een twijfel, of de Goddelijke Meester zal wat gegeven wordt voor Zijne door het meest verschrikkelijke aardsclie lijden bezochte broeders en zusters in „Do West" omzetten in een dauw van hemel - sche zegeningen, overvloedig en gestadig neerdruppelend op de edelmoedige schen kers en schenksters, ongeacht de hoe grootheid der gave. .Was niet het pen ningske der weduwe kostbaar in Zijn oogen Roomseh Zeeland, vooruit! Uw gaven kunt gij inzenden bij den eerw. Pater Vola, Redemptoristenklooster, Keizers gracht 218, Amsterdam. P.S. Anderen R.-K. bladen in Zeeland Irotsche iroon wankelt, ik weet het; uit zekere bron vernam ik, d'ait hij zelfs om Rome's bijstand' gebedeld beeft. Zijn uur is gekomen. Wilt gij nu nog' dwaasheid noemen, wat ik u, aanried?" „Zoele lok-spijs sp'reidt gij voor mijne oogen, o koning, maar de valstrik is ta zichtbaar. Gij weet, dat ik voor geen ga- vaar terugschrik; verheugd zou ik den dag begroeten, die mij wraak aan den. overmoedige bracht; miaar .wie volbren gen wil. wat gii aanraadt, moei Krachtiger siteun hebben. Richlijide is ivoor mij verloren; nimmer durf ik zulk een waag stuk ondernemen." „'Ook dan niet wanneer ik u den weg1 'effen, wanneer ik zelf den hoirbdn oproeR oml u met de daad bij te staan ?.'A Die Got.h sprong verrast op. „Dat wilt gij doen? Gij zelf wilt mijl hulp bieden?" „Twijfelt gii aan hei woord eens ko- nings „[Vergeef mij, mijn vorst" -sprak de jongeling! blozend, „dat mii even do g&t dachie bekroop, dat gij mij in her verderf willen storten. Doch uwt woord ver- al'ien twijfel. Weiaan dan ten strijde. i ik spoelig den prijs aan Richliri- d'e'is voeten kan nederleggen. In den korist jmiogielii'ken tijd wil ik. opbreken met mijne wapenmakkers en tehuis onder mijn volki dappere mgnnen werven ten zegevieren- wordt verzocht dit artikel geheel of in beknopten vorm althans zeker de drie star van „De Surinamer" over te nemen. De Regeeringscrisis. Marx Kabinetsformateur. BERLIJN, 3 Januari. (Msbode) In op dracht van den rijkspresident heeft de rijkskanselier heden nogmaals de leiders dec verschillende fracties ontvangen. Hij heeft hun de moeilijkheden van de poli tieke situatie uiteengezet en zijn uiterste best gedaan, de heeren tot een verzoening te brengen. Deze pogingen zijn mislukt. De volkspartij eiseht, dat de regeering naar rechts uitgebreid wordt, de demo craten verlangen een uitbouw naar links, terwijl het centrum vasthoudt aan de politiek van het midden. De pogingen, om tot een overeenkomst te geraken heb ben derhalve schipbreuk geleden en de kans, om een meerderheidsregeering te vormen is daarmede uitgesloten. In den loop van den middag heefh Marx nog de Duitscli-nat.ionalen en de socialisten ontvangen, waardoor geen wij ziging in den toestand werd gebracht. Marx heeft vervolgens aan den rijks president verslag van zijn stappen uit gebracht. Later in den a-vond heeft Ebert den rijkskanselier nogmaals ontvangen en hem opdracht gegeven, een kabinet samen te stellen, dat rekening1 zal houden met de omstandigheden. Marx heeft deze op dracht aangenomen. De entruiming der Keltische zone. "Volgens een draadloos bericht uit Lon den zou de nota der geallieerden inzake de ontruiming van Keulen begin van deze week, vermoedelijk gisteren aan den Duitschen rijkskanselier worden overhan digd. Waarschijnlijk zal de tekst der nota den volgenden dag worden gepubliceerd. Een protest. De te Keulen gevestigde Rijnsche bond van Duitsche ambtenaren heeft een pro testmotie aangenomen tegen de voorge nomen verlenging der bezetting van de Këulsche zone, waarin zij de rijksregee- ring verzoekt met alle kracht op een tijdige ontruiming te blijven aandringen. Dc K. v. K. te Duisburg heeft eew protest in gelijken zin aangenomen. i Spoorbrug weggeslagen. Tengevolge van de vele regens zijn de Maas en de Sambre weer buiten haar; oevers getreden. 'Gisteren, midden op den dag, is eenspoorwegbrug over de Heurs in het gebied tusschen Sambre en Maas, in de buurt van Cerfontaine, ingestort, toen er een goederentrein over reed. 12 geladen goederenwagens zijn in het wa ter gestort. Het verkeer over deze lijn, is gestremd. De storm. Ook de Eransche kust heeft van dén jongsten storm in het Kanaal haar deel gekregen. Ernstige rampen worden even wel nog niet gemeld, al heeft bijvoor beeld te Brest de storm heel wat schade aangericht. De boot, die elke week de- eilanden bij Finistère van levensmiddelen voorziet, heeft geen kans gezien daar aan den wal te komen, zoodat de bewoners thans gebrek aan meel, brood en vleeseh hadden. De zeeprefect besloot een sleep boot met levensmiddelen naar de eilanden te zenden, zoodra het weer wat bedaard zou zijn. Natuurlijk hebben ook de telegraaf- en telefoonlijnen het zwaar te verduren ge had en zijn er tal van verbindingen ge stoord. den heirto-cht in de aanstaand© lente." „Heb nog een korten tijd: geduld! Een groot» zaait moet goed overlegd worden Ijk zal' de hoofden mijns volks tot danl ihi-ng oproepen en.gij ziu.lt hun gevoelen vernemen. Doch yrees niet, ik ken mijne Herimmduren." „De goden mogen het u vergelden, dat giij' -u den armen vreemdeling zoo genadig betoont, daar gij mij huwelijksgeluk en koninklijke macht verschaffen wilt." „Bij' ,u izjelv.en hoop ik eens den dank1 te vinden." „Twijfel1 GaJar niet aan! Steeds moogt gij beschikken over de macht, i die gij mij schenkt." Hij reikte den koning heide handen en drukte bJijcte aangedaan diens aangenoden rechter. „En mag Rchiniide weten, wat wij bei sloten (Liever zd.1 zij hel van uwe lippen hoor en dan van mij," antwoordde Bibu- JluiS glimlachend, „en zoo mteogft gij haar .stilzwijgendheid opt de proef stellen! Doch let wel, noch u,We, noch mijne lieden aniogen vooreerst vernemen, dat zij mee a verloofd is. Onzle haldenmochten liet schild niet willen verheffen 'voor oen, vorst, die omi 'een vrouw ten strijde trekt; 'hewaa-r daarom1 uwt geheim:.'' Met blijde hoop vervuld, verliet de ion- Ook Parijs heeft van den storm zijn deel gehad. In de Suffrenlaan is een muur ingestort, die het terrein afschutte waar eens het groote rad gestaan heeft. Drie lieden werden onder de brokstukken be dolven, van wie een 23-jarig meisje dade lijk dood was, haar 22-jarige zuster werd' slechts licht gewond, doeh het derde slachtoffer, een 59-jarig man, werd zwaar gewond en is 's avonds overleden. (N.R.Ct.)! Uit Oslo wordt gemeld: De gemeente raad heeft telegrammen van gelukwensch ontvangen, bij, gelegenheid van de naams verandering der hoofdstad, uit Londen, Manchester, Birmingham, Glasgow, 's-Gra- venhage, Rotterdam, Helsingfors,, Milaan en tal van andere steden. Mussolini in de Kamer. Mussolini heeft Zaterdag in de Itali- aansche kamer een rede gehouden, welke om haar uiterst heftig en agressief ka rakter een geweldigen indruk in het par lement en in het land heeft gemaakt. 'Een motie van wantrouwen, daarop door de oppositie ingediend, werd later inge trokken; Mussolini had den eisch gesteld dat de behandeling ervan zes maanden zou worden uitgesteld. De kamer ging voor onbepaalden tijd uiteen. De oorlog in Marokko. Volgens de Times" wordt de Spaan- sche campagne ter onderwerping van de Anjerastammen met kracht voortgezet. De stad Saro is door de Spanjaarden ge nomen. De markt te Sokeljennis werd door vliegers gebombardeerd, waardoor veel slachtoffers vielen. Door het aanhouden van een convooi kreeg men bewijs dat de rebellen voor raden ontvangen uit de internationale zone. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat een verschrikkelijk onweer de stad onder water heeft gezet en tal van gebouwen verwoest. Er zijn elf menschen om het leven gekomen. Céolidge's ontwapeningsconferentie. Over het standpunt van Coohdge in zake het bijeenroepen eener internationale conferentie seint Reuter nader: De president is van oordeel, dat) van een conferentie met een beperkt doel de beste resultaten inzake beperking der be wapening te verwachten zijn. Wat de economische regeling betreft, deze kwestie is te veel omvattend, dan dat zo met kans op succes op een inter nationale conferentie behandeld zou kun nen worden. Daarom zou, volgens Goo- lidgc, iedere economische beraadslaging een bepaald onderdeel ten toel moeten hebben. De „St. Michael "-actie. De bemiddelingspoging van prof. Aengenent. Het Persbureau Vaz Dias deelt mede: Het Hoofdbestuur van het Verbond „St. Michaël" kwam Vrijdag 2 Januari te Den Haag in voltallige vergadering bijeen. Men nam kennis van het sympathieke schrijven, dat prof. Aengenent aan prof. Veraart richtte en besloot prof. Aengenent mede te deelen, dat het Hoofdbestuur van „St. Michaël" bereid is de door hem ge- wenschte besprekingen met hem te voeren. Met het voeren der besprekingen wer den belast de heeren prof. Veraart, Baron Wiltert van Hoogland en G. P. Bon. gelang het vertrek dtes Konings. IV. Zoodra de koning alleen was, liet hij den huismeester hij zich ontbeiden. Rat- imiund verscheen. C Welk gelaat vrtoonc de mlaan?" vroeg Bibulus. „Met volle -schijf verrees, zij gisteren Ib-ovem de bergen van bet Oosten.'-' „Dat treft goed, ik geloofd©, dat zij do horen-s nog .naar het Oosten keerde. Dan willen wij een hofthing aanzeggen tegen de aanstaande volle maan, op'dat ijk! mij nog van do vorsten verzlekere voor het wterk, waartoe -ik besloten hebi" „Ren haastige voet wondt 'zich lich,® aian den schorpen doren. Moge het mlijn gebieder behagen., mijn woorden te giedeii' ken." ,jlk! verheelde u mijn mieening niet." „Ren kromim'e rug krijgt een be vroeg, hereden venten, een goed strijdpiaard be hoeft een langdurige africhting.''' „'Goed overwogen en bedacht is de zlaafc Verzamel de koningsmiannen in do groote zaal." De huismeester boog, miet een somber gelaat en volgde het bevel op. Toen d« hovelingen bijeen waren, verscheen do koning onder hen. „Een tlteng wordt bijeengeroepen tegen Het Hoofdbestuur vereenigde zich een stemmig mei. de zienswijze van de heeren' Veraart en Wittert van Hoogland, dat het allerongelukkigst communiqué van het da- gelijkseh bestuur van "den Algemeenen Bond v R.-K. Rijkskieskringorganisaties, waarin de bemiddelingspoging van prof. Aengenent werd aangekondigd, zoowel als het onwaar en onwaardig betoog van den lieer Van Wijnbergen in 't interview van „De Tijd".,, naar aanleiding, van zijn Alk- maarsehe rede, uitermate geschikt waren om alle verdere onderhandelingen te ver ijdelen. Men meende echter, dat er nog volop gelegenheid zal komen om daaraan alle aandacht te wijden en dat men de zoo welwillende poging van prof. Aengenent thans niet in gevaar mocht brengen. De „St. Miehaël '-actie. Naar „De Tijd" verneemt zullen er, op uitdrukkelijken wensch van den bemid delaar, prof. Aengenent, hangende 't over leg, geenerïfei mededeelingen aan de pers worden verstrekt. Mochten er indiscre ties worden begaan, dan zal het overleg onmiddellijk als geëindigd worden be schouwd. Nader is door prof. Aengenent telegra fisch medegedeeld aan prof. Veraart, dat hem van een dergelijke voorwaarde van geheimhouding niets bekend is. Gisterenavond is ïn Den Haag aangeko men de Fransche Minister van Arbeid, de heer Justen Godart, die deze week ver schillende gemeenten van ons land zal bezoeken om zich op de hoogte te stellen van wat in ons land op het gebied van den woningbouw is verricht. Minister Aal- berse heeft het plan, den heer Godart op. zijn verschillende uitstapjes te vergezellen. Bedrijfsorganisatie en medezeggingschap. Naar wij vernemen, zal van de handi van professor J. D. N. Aengenent te W armond een brochure verschijnen over bovengenoemd onderwerp, waarin hij bree der zal uitwerken wat door hem onlangs over dit onderwerp te Utrecht ter ver gadering van den R.-K. Landarbeiders- bond is betoogd. Verschenen is het voorloopig Verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de L.O.-wet 1920 (ontslag huwende onderwijzeres)idem inzake het ontwerp tot wijziging der H.O.-wet (bevoegdheid van het doctoraal bij de Handelshooge- school en de faculteit der handelsweten schappen der gem. Universiteit te Amster dam) idem wijziging hooger landbouw- veeartsenijkundig onderwijs. De Rijksmiddelen. Kon da middelenstagt over de maand 'Oct. j.l. bogen op- een toenamte van f 4.12? milljoeii vergeleken bii de ontvangsten gel- durende da overeenkomstige periode van' het vorig '/aai in de ïnaand 'Novetata! biijn de resultaten der sohaüastbïteinen! andermaal bevredigend! geweest, al praal ■het voordeeJig verschil minder groot. Aan' gewone middelen werd namelijk! ■ontvangen (de opbrengst der rijwielhei- lastnig ''huiten -beschouwing! gelplonli f 41.277.198 tegen f40.168.384 jn No vember 1923.' zijnde f 1.10 miRioen meer. Vergeleken miet de raming overtreffen da ontvangsten deze met bijna f 81/2 mRüoen. De opbrengst over de eerste elf maanden Van het loopende jaar bedroegen (buiten da rijwieïbelasting) f 400.170.302 tejten f394.927.306 in deazlide periode van het vorig jaar of -bijna föVi millioen mieer. Hieruit valt de kans te berekenen, daf het jaair 1924 niet alleen een hoogeret opl- brengst zal boeken, dan het vorige maar ■ook,- dat, wijl thans de totale ontvangsten' de raming met bijna f40 millioen over treffen, het voondeeldg verschil over het geheele jaar wellicht niet kleiner, misb schien nog wel iets grooter zlal' zijn. Ite opbrengst deï: rijwielbelasting, straks! niet de eerstvolgende voile maan, o helden, oml over eeni gewichtge zlaailk te beraad,- öagen. .Wie maagschap telt-.pnder dia hoofden van het volk, gedenk© den dag1.!''' „Wat noodzaakt u voor diet wik' ts treden, mijn koning?'.' vroeg Hidolf, een jonge, vlugge krijger. „Aan de grenz'eo' hëerscht vrede ©n het land gehoorziaamt a,an de voorschriften va.n het reeht.'' „Ik meende mannen aan mijn taiel te Jbeibben, geen nieuwsgierige vxioluwen/8 luidde ys konings antwoord. „Juist, mijn votsH" spraik! 'een grijz^t hoveling, „voor do jongen de uitvoering!, voor u de zorgen!" „Nu, als het heirv/aart geldt, dan ver heugt het mij," riep Hidolf. „Een werke loos paaril krijgt stijve b-eenen en ik. zrijj reeds in langen tijd geen vijand meer." „Wellicht zjet gij er spoedig mieer dan gij wel wenscht." natw-oorde de konmg. ..liatmund. breng den thingstaf, Hidolf z!al hode zjjn." Die huismeester naald© een witteh staf jj-injg naar het haardvuur fm Maksrdo helml ziwalk aan het eene einde. Vervolgens sneed hij er het teefcen van de volle maan' en 's konings hof stempel in en reikte heml den thingbode over. L V- vervuljgjl) I

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1925 | | pagina 1